Vrije tijd Taboe: Leuk, educatief maar duur Sfeervolle lichtjes Luxueus verpakt Clipcard Terra-line Fondue Redactie* 023-150263 HENRIETTA VAN DER HOEVEN INEKE VAN DER MEER Vormgeving: MARIANNE VERSCHUREN 15 DINGEN Extra sfeervol zijn deze 'waxinelichtjes' door de er achter gemonteerde spiegel. Het idee is afkomstig van Top Select Collections uit Katwijk (tel. 01718 - 23334). Prijs van de lichtjes loopt van 27,70 (rechthoek) tot 29,95 (ronde vorm). Speciaal voor de feestdagen brengt Lovable twee body's, gemaakt van een geheel nieuw materiaal. Van binnen katoen en van buiten glanzend. De body's zijn veipakt in een chi que tasje, dat later dienst kan doen als avondtas of kan worden gebruikt voor het opbergen van sieraden. Prijs van body die er is in rood, zwart en goud is 87,95. Meer informatie: tel. 020 - 6159965. Dit vogeltje noemen ze een clipcard. Het kaartje kan dienst doen als sluiting, naam kaartje, visitekaartje of cadeaulabel. Het kost nog geen gulden. Meer informatie: Noordhuis. Meppel tel. 05220 - 51628. Fraai Toscaans aardewerk, terra cotta met een fijne tekening, geeft menige tuin een zuide lijk tintje. Velen zouden die potten ook graag in de huiskamer hebben maar ze zijn poreus en het ruwe materiaal veroorzaak krassen op vloer en vensterbank. Een alternatief is de terra-line: Toscaanse 'aardewerk' in kunststof. De potten zijn er ook in een zachtgroene kleur. Terra-line bestaat uit 4 ronde potten, een plantenschaal en een hangschaal. De prij zen variëren van 2,95 tot 9,95. Meer informatie: Ypma International, tel. 02907 - 5948. Fondue-eten is een beetje uit de gratie geraakt, verdrongen door gourmet en steengrillen. Toch is het een typische bezigheid voor deze donkere tijden. En met deze kleine dubbel wandige friteuse kan het allemaal vrij veilig. Eenvoudig door een fondue-ring op de friteu- se te zetten, ontstaat een fondueset waaraan geen spiritus meer te pas komt. De friteuse met een inhoud van 1.5 liter kost 159,-, inclusief de fondue-ring en 6 fondue-vorken. Meer informatie Moulinex, teL 01820 - 23033. NIEUWE CD'S Wim Koevoet Willem Sdirama Ken Vos Paul Korenhof NIEUWE VIDEO'S POP/POPULAIR Lisa Stansfield - 'Real Love' (Arista/BMG) Alles staat of valt met de zang van frontman Michael Hutchence. Omdat deze zich ook op het podium uitstekend van zijn taak kwijt, vooral tijdens de langzamere stukken, blijft 'Live Baby Live' de moeite waard. Het extraatje ('Shining Star', een fraai nieuw werkje) is als enige van de zestien nummers wèl in de studio tot stand gekomen, en domweg tussen de live opgenomen stukken gepropt. Merkwaardige overgangen zijn het gevolg. De luisteraar keert na 'Shining Star' met enige tegenzin naar het stadion terug. (WK) Het gebeurt niet elke dag dat er in het nogal bloedeloze popwereldje een echt talent op staat. Maar ditmaal is het raak. De Britse Li sa Stansfield - haar debuutalbum 'Affection' was al veelbelovend - openbaart zich op de nieuwe cd 'Real Love'_ als een volbloed zan geres die weet van de hoed en de rand. On danks haar jeugdige leeftijd, en ondanks het enigszins gelikte genre dat ze vertegen woordigt, paart ze een diepzinnige tekstop vatting aan ongekend muzikaal fraseren en intoneren. Dit is zingen met een hoofdletter Z. En ze maakt er hoorbaar geen geheim van dat ze de kunst grotendeels van Anita Baker en andere illustere zwarte voorgang sters heeft afgekeken. Samen met haar jeugdvrienden (en naar het schijnt levens gezellen) Ian Devaney en Andy Morris klaarde ze deze imposante klus: tekst, com positie en de hele rataplan eromheen. Der tien songs die er zijn mogen, met inbegrip van een bloedstollende ballad ('All woman') en een kanjer van een hit ('Change'). M'n liefje wat wil je nog meer. (WS) Genesis - 'We can't dance' (Virgin) Weer in dienst van Genesis herinnert Phil CoUins ons er aan dat hij behalve een goede zanger nog steeds een geweldige drummer is. Zijn spetterende salvo's op de dramati sche opener 'No son of mine' zetten direct de toon op deze sombere plaat. Ook 'Dri ving the last spike', een loflied op de bou wers van de Britse spoorwegen, schreeuwt en beukt CoUins naar een dramatische piek. Het filmische 'Dreaming while you sleep', een aangrijpend nummer over de nacht merrie van iedere automobüist, wordt zelfs aangevoerd door zijn roffels. Toetsenman Banks en bassist/gitarist Rutherford bege leiden slechts. Afsluiter 'Fading Lights' is "het pronkstuk van deze cd met een speel- duur van vijf kwartier en refereert qua opbouw (vanwege een instrumentaal mid- .denrif) en sfeer aan oude Genesis-platen als lyriek of the TaU' en 'Wuthering Winds'. tWK) - INXS - 'Live Baby Live' De Australische groep INXS valt een beetje door de mand op deze voor de hand liggen de live-cd zonder overdubs. Nog niet eerder was zo duidelijk te horen dat de songs zo mager zijn en de muzikanten zo doorsnee. 'Dingo' is een Australische film waarin wij len Miles Davis ook daadwerkelijk als trom pet-ster (BUly Cross) een van de hoofdroUen vervult. Een groot deel van het solowerk is van hem, maar het trompetspel van de vol geling, Colin Fries als de Australische teena ger Dingo Anderson, wordt verzorgd door Chuck Findley. Soundtracks kennen vaak het probleem dat de muziek zonder de beelden nogal fragmentarisch klinkt, en dat is hier ook het geval. Een muzikale samen hang ontbreekt van band tot band. AUe stukken werden gecomponeerd en gearran geerd door Michel Legrand, die in de mees te van de 16 korte stukken een groot orkest tot zijn beschikking had. Legrand is niet bang voor het banale, en de muziek die tus sen sfeervol impressionisme en nogal ge makzuchtig fusion- en jazzwerk in ligt, zal zeker een groot pubüek aanspreken. Dat een van de laatste opnamen van Mües zo weinig avontuurUjk klinkt is jammer, maar de fans hebben dan in ieder geval nog de hese stem van de meester op cd. (KV) Branford Marsalis Trio - Tlje beautiful ones are not yet bom' (Columbia) 'The beautiful ones' is als cd misschien niet zo opzienbarend als-'Trio Jeepy' van drie jaar geleden, maar vanuit muzikaal oog punt net zo bevredigend. Marsalis free wheelt met het grootste gemak van de we reld van de ene inventieve frase maar de andere, terwijl hij sympathiek begeleid en aangevuld wordt door Robert Hurst en Jeff 'Tain' Watts. De composities van Marsalis en Hurst zijn zonder uitzondering van ni veau, maar het is vooral het solowerk van de leider dat de cd zo goed maakt. 'Dewey Baby' (met een tenor-battle met gast Court ney Pine) is het onbetwiste hoogtepunt. De opnamekwaliteit is variabel en suggereert live-registraties. (KV) KLASSIEK Bizet/Hammerstein: Carmen Jones. Wilhelmi- na Fernandez, Sharon Benson, Damon Evans, Michael Austin, Gregg Baker, orkest o.l.V. Henry Lewis (EMI) Tot de bekendste bewerkingen van een klassieke partituur behoort de musicalver sie van de opera 'Carmen' die Oscar Ham- merstein II in 1943 op Broadway presen teerde. Hiervoor werd de behandeling ver plaatst naar een negermilieu in South Caro lina en natuurlijk werden er nieuwe Engelse teksten geschreven, maar Hammerstein bleef zo veel mogelijk trouw aan de muziek, of beter: de melodieën van Bizet. Deze nieuwe opname werd gemaakt op ba§is van een produktie die in april van dit jaar in Londen in première ging, en ademt daar door een sterke theatersfeer. Op een enkele uitzondering na zijn de solisten bovendien opmerkelijk goede zangers die opera en musical uitmuntend bij elkaar weten te brengen. (PK) Ives: Sonate nr. 1 - Barber Sonate op. 26; Ex- s - Joanna MacGregor, piano (Collins) Voor 'Reunion' van Jerry Schatzberg schreef Harold Pinter het scenario. Jason Robards speelt de hoofdrol in het verhaal over een verloren jeugd in nazi-Duitsland. Twee schooljongens worden vrienden: de een is zoon van een joodse dokter, de ander zoon van een graaf. Hitier drijft ze uit el kaar. De film hangt aan elkaar van de flash backs, maar het is zorgvuldig gebeurd en er wordt uitstekend in geacteerd. (First relea se) Sidney Lumet laat zijn films het liefst in New York spelen. In 'Q A' is Nick Nolte een keiharde, corrupte politieman. Timothy Hutton is een melkmuil van een officier van justitie. Hij krijgt te maken met een zaak die Nolte verknald heeft. Een van de getuigen is een vrouw op wie Hutton verliefd is ge weest en die nu verkikkerd lijkt op drugs dealer Armand Assante. Het lijkt wat veel en het is ook veel, maar Lumet houdt het tem po erin en weet er een behoorlijk kijkspel van te maken. (CNR Video) In 'Object of Beauty van Michael Lindsay-Hogg draait het verhaal om een beeldje. Het wordt gestolen en Andie Mac- Dowell en John Malkovich, twee bluffende nietsnutten in een te duur hotel, geven el kaar de schuld. Dat komt de harmonie niet ten goede. Het beeld is geld waard en de twee gaan ver om het terug te krijgen. (CNR) Wat valt er te zeggen over films waar Ar nold Schwarzenegger aan meedoet? Niets wat u niet al weet. Daarom alleen het vol gende: 'Kindergarten cop' dat is geregis seerd door Ivan Reitman is uitgebracht door Esselte CIC, en 'Predator 2' van Step hen Hopkins, waarin Danny Glover de te genspeler is van Schwarzenegger, is. (CB S/Fox) Brian Dennehy is minder beroemd dan Arnold, maar hij acteert beter. In 'In broad daylight' van James Steven Sadwith is hij een man die een compleet dorp terrori seert. Er gebeurt niet veel spectaculairs, maar je voelt de spanning stijgen en het valt niet mee je van de film los te rukken. (First release) 'Iron maze' van Hiroaki Yoshida is een en al flashback. In een verlaten staalfabriek wordt een moordaanslag gepleegd. Het lijkt duidelijk wie de dader is. maar dan blijkt dat er meer verdachten zijn. Het scenario zit goed in elkaar, maar Jeff Fahey en Brid get Fonda ziin als acteur nog net te licht om een gecompliceerde film te kunnen dragen. (Wamer Home Video) Mooi in al zijn eenvoud is 'Fatal exposu re' van Alan Metzgcr. Op een eiland waart een moordenaar rond. Een vrouw krijgt hem door, maar wat doe je als vrouw tegen een vent met een geweer? Mare Winning ham en Christopher McDonald acteren sterk en het is een genoegen om naar hen te kijken. (Esselte CIC) SPELLETJES Jolanda Oukes Een ander Amerikaans uiterste zijn drie pia- nowerken van Charles Ives (1874-1954) en Samuel Barber (1910-1981), componisten die zich bedienden van een melodieuze, traditioneel georiënteerde toonspraak. Echt populair zijn deze drie stukken niet, maar de formidabele uitvoeringen van Joanna MacGregor verdienen een plaats in iedere verzameling, al was het maar vanwege de manier waarop zij de 35 minuten durende sonate van Ives gestalte geeft. De jonge Britse pianiste paart een verbluffende tech niek aan doorleefd spel dat hier tot uiting komt in een gevarieerd en soms scherp contrasterend kleurenpalet. Bij de eerste kennismaking ligt Barber met zijn verwij zingen naar diverse populaire genres mak kelijker in het gehoor, maar de cd als geheel is een waar juweel. (PK) Taal- en woordspellen staan nog steeds hoog genoteerd in de lijst van succesvolle spellen. Het nieuwe MB-spel TABOE zal daarin on getwijfeld ook zijn weg wel vinden. Creativi teit en een aanzienlijke woordenschat zijn absoluut noodzakelijk om Taboe te kunnen spelen. Het spel, het omschrijven van woor den zonder gebruik te maken van de zoge naamde taboe-aanwijzingen, vergt veel in ventiviteit. Omdat een en ander aan een be paalde tijd is gebonden, is het ook nog span nend. In de doos zitten 500 dubbelzijdig bedrukte kaarten, een kaartenhouder, zandloper, plastic knijptoeter, scoreblok, potlood en een duidelijke handleiding. Het doel van het spel is simpel: de meeste punten scoren door woorden goed te raden. Twee teams Het spel wordt gespeeld met twee teams. Elk team wijst een omschrijver aan die de kaarthouder met kaarten voor zich houdt. Zijn teamgenoten zitten aan de andere kant van de tafel zodat zij met geen mogelijkheid kunnen zien om welk woord het gaat. De leden van het andere team gaan achter de omschrijver zitten om te controleren of de ze zich aan de spelregels houdt en om de knijptoeter te bedienen. De zandloper wordt gedraaid en het spel kan beginnen. Het is de bedoeling in een minuut tijd zoveel mogelijk wooiden te ra den. Het team met de meeste punten wint. Het omschrijven van woorden zonder de meest voor de hand liggende aanwijzingen te gebruiken, is niet altijd even eenvoudig Een klein voorbeeldje: het te raden woord is bikini. De taboe-woorden zijn badpak. tweedelig, strand, dragen en zwemmen. Als je er langdurig over zou mogen nadenken, is het niet zo moeilijk, maar bij Taboe loopt de zandloper meedogenloos door. De aanwijzingen die de omschrijver wel mag geven kunnen bestaan uit hele zinnen, spreekwoorden en losse hintwoorden. Aan het omschrijven zijn echter een aantal re gels verbonden die moeten worden opge volgd. De omschrijver mag in de aanwijzing geen deel van het te raden woord noemen (dus geen groente bij groenteman), geen vorm van het te raden woord of de taboe woorden gebruiken (dus geen drinkt of dronk voor het woord drinken), geen geba ren of geluiden maken, geen aanwijzingen geven in de trant van het rijmt op., en geen afkortingen of initialen gebruiken van woorden die op de kaart voorkomen (dus geen tv als televisie wordt bedoeld). De an dere team-leden mogen naar hartelust ra den. Foute oplossingen betekenen niet dat je je beurt kwijt bent. Na iedere ronde wordt een nieuwe omschrijver aangewezen. Het resultaat van een minuut woorden ra den, wordt op het scorehlok genoteerd. Aan het eind van het spel, vantevoren afspreken hoeveel ronden je speelt, worden alle scores bij elkaar opgeteld. Winst en verlies Er kan bij Taboe niet alleen gewonnen wor den, maar de omschrijvers kunnen ook punten verliezen. En wel op twee manieren: als de toeter gaat en als er gepast wordt. In beide gevallen worden de kaarten die als gevolg hiervan uit het spel verdwijnen aan het eind van het spel opgeteld en aan de te genpartij gegeven Als de omschrijver de spelregels overtreedt, knijpt het andere team in de toeter. De kaart die op dat moment wordt omschre ven, wordt ongeldig verklaard. I >e omschrij ver pakt snel een nieuwe kaan en gaat ver der. Als de omschrijver problemen heeft met een bepaald woord dan kan hij passen. Het kaanjc komt terecht op het stapeltje verlo ren kaarten en komt uiteindelijk ten goede aan de tegenpartij Omdat het spel m lm. een race tegen de klok is, is het soms ver standiger te passen dan een heleboel kost bare tijd aan een kaart te besteden. Taboe is met zorg uitgevoerd en is goed voor urenlang spelplezier. Het spel heeft al les. Het is spannend, het is educatief maar tegelijkertijd ook vermakelijk. I en spel dat goed in elkaar zit en geschikt is voor spelers vanaf een jaar of twaalf I let TTlJy nadeel is de prijs. Taboe van MB. Variabele speel duur Richtprijs: 99 gulden

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 15