Leven en wonen Hobbyisten in speelgoedland terras Hoge bloeddruk 7 Dinsdag 19 november 1991 9 Opvallend ruim aanbod voor creatieve 55-plusser Overigens leveren hele jonge zaadjes van de Oost-Indische Kers, mits in zout en/of zuur gelegd een specerij die een beetje op echte kappertjes lijkt. Dit tot troost. MEVROUW VOGEL UIT LEIDEN stuurt mij een paar forse bladeren, die eens groen wa ren neem ik aan. Aan de hand van de bla deren zou ik moeten kunnen zeggen om welke plant het gaat. Dat kan ik natuurlijk niet. Maar de nauwkeurig beschreven groeiwijze, namelijk een rozet zonder neiging om een bloemstengel te vormen, doet mij veron derstellen dat het hier gaat om een vaste, dan wel tweejarige plant. Ik verwacht dan ook dat er volgend jaar bloemen komen en dan is het gemakkelijker om na te gaan hoe de plant heet. Het zou mij niet verbazen als het om een Pulmonaria (longkruid) of naaste bloedver want van deze plant gaat. Maar nogmaals, van zekerheid is geen sprake. J.STROOBACH UIT ZAANDAM vraagt hoe zij haar aaronskelk moet behandelen. De Arum van de familie Araceae moet 's win ters op kamertemperatuur worden gehou den. Nooit beneden de 13 graden C. Liefst dicht bij een raam op het noorden. Tijdens de rustperiode weinig water, het bovenste laagje aarde mag best iets uitdrogen. Tij dens de groeiperiode om de veertien dagen iets mest geven en vooral goed vochtig hou den. Blad niet wegsnoeien, alleen als het geel of bruin is. Bij verpotten een mengsel van turf, grove bladaarde en zand gebrui ken. Mits men voor voldoende voeding zorgt kan men alleen turf gebruiken. Ver potten doe men in het voorjaar. De plant mag niet dieper komen te staan dan in de vorige pot. Komt er bij u al tuinierend of wandelend in de natuur een vraag op? Greet Buchner zal proberen voor u het antwoord te vin den. De vraag kunt u opsturen naar Dami- ate Dagbladen, Postbus 507, 2003 AP Haarlem t.a-v. de redactie LEVEN EN WO NEN. reerd papier waarmee makkelijk kerstdeco raties kunnen worden gemaakt maar ook poppen, bloemen enz. ideeën worden aangereikt in het boekje Hoerapapier van Inge Evers. Pergamano, een techniek afkomstig uit Colombia, ten slotte gaat om het bewerken van perka mentpapier tot er het effect van kant ont staat. Pakketten voor het zelf maken van wenskaarten en sierdoosjes worden uitge geven door Comar. Benodigdheden zijn een ciseleerpen met ronde en een met een spit se punt, vier- en eennaaldsperforeerpen- ,een puntschaartje, een wit potlood, kleur inkten en een inktpen. Versieren staat ook centraal bij Sandy Art, gekleurd zand dat in zelf te leggen patronen kan worden geplakt op een platte onder grond. Het is bedoeld voor het decoreren van wenskaarten, boekenleggers en dozen of bijvoorbeeld fotoalbums. Een andere wij ze van decoreren is sjabloneren. Geschikt voor wanden, meubels en textiel. Bijzonder is de koperen Javana sjabloon waarmee op dik papier een indruk kan worden gemaakt maar waarmee ook door verhitting een pa troon in hout of leer kan worden gebrand. Nieuw is een reeks kantoor- en geschenkar tikelen van hetzelfde merk dat bekleed met een linnenstructuur speciaal gemaakt is om op te sjabloneren. Schilderen Creatief bezig zijn kan ook door bestaande tekeningen in te kleuren. Bruynzeel be dacht een vrije variant van schilderen op nummer en brengt 10 sets met 8 prenten uit die volgens voorbeeld of naar eigen in zicht kunnen worden ingekleurd. Mozaiek in bruintinten kan worden gelegd met mi- nisteck. Nieuw zijn de portretpatronen. Na het in sturen van een pasfoto met de gewenste beeltenis wordt er een telpatroon retour ge stuurd om de foto in ministeck te verwe zenlijken. En wie liever de foto van de Ko ningin wil inleggen kan meteen aan de slag, als extra is deze foto al in telpatroon ver taald. Een fris, vrolijk en milieuvriendelijk tijdver drijf is het maken van bouwplaten, aldus bouwplatenfanaat en uitgever Léon Schuijt, Alkmaar. Op schaal architectonische hoog standjes uit heden en verleden nabouwen, de vlucht nemen met de bekendste vliegtui gen of wegdromen met modellen van de grote drie van Neerlands cruisemaatschap pij van destijds. Nostalgie en toekomstdro men zijn op schaal verenigd in de volwas sen hobby die het vervaardigen van bouw platen is. Het verzamelen van poppen blijkt een hob by in opkomst die minder duur en nog leu ker wordt als men de poppen zelf vervaar digt. Complete sets daartoe zijn op de markt, beweegbare handen, oogstempel tjes, pruiken en alle benodigde aCCOMOllBS importeert Lauran Trimbach uit Weert. Ook gespecialiseerd in clowns, een thema dat zeer in de belangstelling staat evenals be ren, waarvoor pluche en zelfmaakpakkettcn in alle soorten en kleuren te koop zijn. De makkelijkste startset is de aap, met een te be» hiIderen gezichtjes verder hoeft deze slechts worden rondgestikt en opgevuld. In kleine tuinen blijft het tobben met het gras, zeker nu de tuinen qua grootte omgekeerd evenredig blijken te zijn aan de grondprijs. De projectontwikkelaars houden nu eenmaal van winst en Croppen zoveel mogelijk uizen op één stukje grond. Men ziet dan ook steeds meer stenige oplossingen voor het grasprobleem, in de vorm van tegelpaden, forse terrassen of nog erger op z'n Japans, met een over maat van witte, ronde en uit heems ogende keien. Sma ken verschillen, maar ik houd niet van een steen woestijn. Vooral 's winters als de vaste planten onder gronds zijn gekropen en de struiken hun blad kwijt zijn, wordt het één steen al steen. Nu had ik in mijn tuin ook een paar plekken waar het gras niet wilde groeien en het onkruid en het mos des te beter. Na enig wikken en we gen heb ik die omgespit, goed gelijk geharkt en belegd met bakstenen, het mogen best oude zijn. Ik heb deze om en om gelegd, zodat er evenveel grond tussen de stenen-bleef als de stenen breed waren. Voor één vierkante meter grasterras heb je dus een halve vierkante meter opper vlak stenen nodig. Daarna heb ik er ten overvloede nog fijne compost tussen gestrooid alles nog eens spiegelglad geklopt en geharkt zodat het oppervlak precies aansloot bij het grasveld. Tot slot is er gras tussen de stenen gezaaid. In een mum van tijd begon alles te groeien. De eerste tijd zag je nog duidelijk de stenen tussen het gras, maar in de loop van de zo mer waren deze verstelde plekken nauwe lijks te onderscheiden van het gewone gras veld. Het grasterras wordt tegelijk met het gazon gemaaid en verder op precies dezelfde wij ze behandeld. Het is net als een gazon, alleen veel sterker. Er kan op gelopen en gespeeld worden. Het verdraagt stoelen en banken. Kortom zelfs op mijn slechte grond voldoet het uitmuntend. Waarschijnlijk omdat de graswortels het tussen de stenen veel ge makkelijker hebben dan in het gazon. De stenen houden warmte vast en staan vocht af. Daar houden graswortels kennelijk van. LEZERSVRAAG Pech, pech! Als je uit de tuin van vrienden in je overmoed een plantje wegwiedt dat helemaal geen onkruid blijkt te zijn. Dat overkwam DB HEER W. KRUIJT UIT HAAR LEM in Zuid-Frankrijk. Volgens de vrienden was dat doornige plantje een caprier ofte wel Capparis Spinosa, een fors opgroeiende struik die in Zuid-Europa en Noord-Afrika groeit. Daarvan worden de gesloten bloen knoppen in zout en/of zuur gelegd en die leveren dan de kruidige kappertjes. Maar in Frankrijk ging het over een klein doornig plantje en ik ben er nog niet zo ze ker van dat dat een jonge Capparis was. In elk geval is deze struik hier te lande niet te koop. Wellicht iri Zuid-Frankrijk? Een nieuwe groep mensen verovert de speelgoedwinkel. Het zijn de 55-plus- sers die steeds meer zorgen voor een heuse geldstroom in speelgoedland. Zonder ophef gaat de portemonnee niet alleen open om wensen te vervullen op het gebied van interieur en reizen, maar voor het eerst dit jaar ook op het gebied van de creatieve hobby. Opvallend is dat niet alleen de vrouw maar ook de man onder de 55-plussers steeds vaker kiest voor een creatieve hob by. Nederland wijkt in dat opzicht af van het buitenland waar de vrouw de overhand heeft. Origami, kunstzinnig vouwen, poppenma- ken, bouwplaten opzetten en het zelf ma ken van wens- en kerstkaarten zijn populair bij de 55-plussers. En de industrie speelt daar gretig op in. Was tot voor kort de com mercie en toekomst voorbehouden aan de jeugd, nu zijn het ook de 55-plussers waar naar gekeken wordt en om wier gunst wordt gedongen. Kleinkinderen varen wel bij creativiteits- drang van de jonge grootouders. Niet zel den wordt er samen gewerkt aan origami en bouwplaten terwijl opa en oma bovendien in winkels nog wel eens zwichten voor het ruime aanbod in typisch kinderspeelgoed. Eigen dromen worden voor de kleinkinde ren ingekocht. Zo sterk blijkt hun invloed dat zelfs bij het vervaardigen van kinder speelgoed in toenemende mate rekening wordt gehouden met de grootouders. Voor al nu de jongste cijfers uitwijzen dat juist zij zorgen voor het op peil houden van de jaar lijkse speelgoedomzetten. Bestuurbare auto's en treinen en vooral mooi speelgoed bepalen het huidige koop gedrag van deze groep. Kleinzoon en/of kleindochter krijgen vooral speelgoed dat in de eigen jeugd nog niet bestond. Vermoe delijk onbewust zetten de 55-plussers daar mee een (nieuwe) trend die terugvoert naar de basis waarin jongens zich bezighouden met voertuigen en meisjes met poppen spelen. Het is opvallend dat daarbij een veranderd, meer op de eigen mening stoelend koopge drag hand in hand gaat met ruimere aanko pen voor de eigen vrije tijd. Trend Een creatieve hobby hebben is in. De jonge oudere in dit land volgt daarmee opvallend snel z'n leeftijdsgenoten in mondiale trend- setlanden als de VS en Japan. De handvaar digheid daar heeft al een grote vlucht geno men. Enkele voorbeelden. Het traditionele brei werk is uit. Kunstwerkjes van Origami, Ja panse vouwsierkunst, hebben die plaats in genomen. Pergamano, mizuhiki en papier- touw zijn nieuw en hoewel geschikt voor el ke leeftijd, speciaal bedoeld voor creatieve uitspattingen bij de 55-plussers. Mizuhiki staat voor het zelf maken van sie raden en bijvoorbeeld kerstdecoraties. Glanzende buigzame papierstrengetjes worden gevormd tot lêalen of sierlijk ge knoopt tot ringen, oorbellen en kettingen. Papiertouw, ook wel Hoera-papier ge noemd, bestaat uit brede rollen gedeco 'Spellen' voor 55-plussers, zoals ministeck en hoerapapier. Tuinagenda in teken van de Floriade De tuinagenda is voor tuinbezitters ver moedelijk inmiddels een begrip geworden. De uitgave 1992 is al weer de achtste. The ma dit jaar is de Floriade, de tuinbouwten toonstelling die komend jaar in Zoetermeer wordt gehouden. Het boekwerk geeft de be langrijkste kengetallen van de Floriade, zoals de openingstijden, een overzicht van tentoonstellingen en de inrichting van de Voor het overige geeft de agenda dezelfde nuttige informatie als voorgaande jaren. Voor zowel de siertuin als de moestuin wordt een opsomming gegeven van de werkzaamheden in de verschillende maan den. Ook de zaai- en plantagenda is weer opgenomen evenals een lijst van bestrij dingsmiddelen (chemisch en biologisch). De indeling van de agenda is eenvoudig en helder. Er is voldoende ruimte om dagelijks notities te maken. Elke week is er een tip op het gebied van de siertuin en de moestuin: welke werkzaamheden moeten worden uit gevoerd of waar kan iets bezichtigd woren. Achterin zijn slechts twee bladzijden opge nomen voor wat uitgebreider, algemene notities en dat is wat weinig. Een beetje tuinder schrijft op wanneer wat de grond is gegaan en waar en kan dus best wat ruimte gebruiken. Op dit kleine minpuntje na pri ma agenda vol wetenswaardigheden over tuin en groen. Tuinagenda 1992; Julia Voskuil; Terra uitgeve rij; prijs 24,90 monica wesseung TUIN WETEN WAARD ,Y Heel ver terug in de geschiedenis werden takjes gebruikt als hulpmiddel om het gebit schoon te houden. Daarmee werden de tanden gewreven en geschuurd. In Etruskische en Egyptische gra ven zijn wel voorbeelden van deze primitieve tandenborstels ge vonden. Vanaf de tweede eeuw voor Christus wordt gebruik gemaakt van poeders die gemaakt zijn van puimsteen vermengd met natuurlijke zuren. Wanneer de eerste echte tandenborstel is ontstaan, is onduide lijk, maar een van de eersten die genoemd wordt is de borstel van de Engelse firma Addis, die in 1780 gemaakt werd en bestond uit natuurlijke haren met een handvat van been. Frankrijk en Duits land volgden met de produktie van tandenborstels in 1840. Feestpakket Holland Feestpakket is al bijna veertig jaar actief met het samenstellen van pakketten 'Hollandse gezelligheid', in eerste instantie bestemd voor overzee. Dit jaar bestaat het assortiment uit twee sinterklaas- en twee kerstpakketten en een 'speciaal pakket voor die bestemmingen waar de inhoud niet al leen plezierig maar ook nuttig en voedzaam moet zijn'. Met zorg is gekozen voor attenties en lek kernijen, die vaak in het buitenland hele maal niet te koop zijn. Het sinterklaaspak ket voor het gehele gezin kost 69,95. Voor Canada komt daar nog 40,50 aan verzend kosten bij, voor Australië, Nieuw-Zeeland en Zuid-Afrika 43,-. Het pakket kan ook in eigen land worden verstuurd. De portokos ten bedragen dan 12,-. Meer informatie: Holland Feestpakket-Familie Overzee, Hoogeveen, tel. 05280-66892. Kleinkinderen varen wel bij de creatieve hobby van hun groot ouders, die door be zoekjes aan de speel goedwinkel zeer goed op de hoogte zijn wat er te koop is. Fabri kanten houden er zelfs rekening mee dat het grootouders de zijn die de speel goedcollectie van hun kleinkinderen#! peil houden. united pho- DE HOGE HAKKEN werden zeker uitgevonden door een vrouw die op haar voorhoofd werd gekust MODEONTWER PER JACQUES FATH SPREEKUUR o. en dan nu nog even de ^F -bloeddruk!'' Woorden van m deze strekking worden tij das elk spreekuur wel een paar keer uitge sproken. En vrij regelmatig is de bloeddruk niet goed. Niet goed betekent eigenlijk altijd te hoog. Bij een te hoge bloeddruk is enige bezorgdheid op zijn plaats, vooral als de pa tiënt nog jong is. In Nederland lijdt één op de tien tot twaalf mensen aan een te hoge bloeddruk (hyper- tensie). Waarschijnlijk is dit getal nog iets hoger omdat van een aantal mensen niet bekend is dat zij hypertensie hebben. Een te hoge bloeddruk is namelijk alleen vast te stellen door hem een keer te meten. De bloeddruk bestaat uit twee getallen en wordt uitgedrukt in millimeters kwik (mm- Hg). Er is sprake van hypertensie als het laagste getal hoger is dan 90. Een bloeddruk van 170/105 bijvoorbeeld is duidelijk te hoog. Patiënten hebben vrijwel nooit klachten van hun bloeddruk. Alleen in extreme ge vallen krijgen patiënten last van verschijn selen zoals hoofdpijn of slechter zien. Dat is ook het verraderlijke van de aandoening; ie mand kan jaren rondlopen met een te hoge bloeddruk en pas tegen de lamp lopen door de schade die de hypertensie heeft veroor zaakt. Meestal blijft de oorzaak van een te hoge bloedruk onbekend. Men spreekt dan van essentile hypertensie. Hypertensie moet worden gezien als een bedreiging voor de gezondheid op langere termijn. Patiënten die jarenlang een te hoge bloeddruk hebben, lopen een veel grotere kans op het krijgen van een hartinfarct of een hersenbloeding dan gezonden. Op de lange duur worden alle bloedvaten en daar mee alle organen aangetast door het be langrijkste schadelijke gevolg van hyperten sie: de aderverkalking of atherosclerose. Na hart en hersenen zijn vooral de nieren en de ogen hiervoor het gevoeligst. De bloedvaten raken verstop, en als de kransslagaders van uw hart dichtslibben, dan is de kans dat u door een hartinfarct wordt getroffen niet meer denkbeeldig. Hoe langer een bloed druk te hoog kan blijven, hoe meer tijd er is om de schadelijke effecten ervan op te lo pen. Deze lange-termijn-effecten zijn de re den dat hypertensie behandeld moet wor den. Neem meneer AJbers. Altijd gezond ge weest, harde werker, 42 jaar oud, wel een beetje te dik. Bij een partijtje zaalvoetbal had hij zijn enkel verstuikt en omdat hij nou eenmaal toch binnenzat, nam ik zijn bloeddruk op. Met een waarde van 160/100 was deze echt te hoog. Op één meting mag de diagnose hypertensie niet gesteld wor den, en ik vraag meneer dan ook in de loop van de komende paar weken zijn bloeddruk nog eens te laten meten. Maar ook na de derde meting was de druk niet gezakt, en dat betekent actie. In eerste instantie moet meneer Albers zijn buikje zien kwijt te ra ken en zijn rokertje laten staan. Vaak blijkt dat leefregels als een vermageringsdieet. niet meer roken en meer lichaamsbeweging een goed resultaat hebben in de bestrijding van te hoge bloeddruk. Helpen deze maat regelen niet, dan moet worden overgegaan op medicijnen, die langdurig, vaak levens lang ingenomen moeten worden. Twee maanden later is meneer Albers drie kilo kwijt en heeft hij het roken er aan gege ven. Samen met zijn zoon is hij gaan joggen en de gevolgen zijn te merken. Zijn bloed druk is gedaald tot onder de 90. Zijn veran dering van levensstijl bespaart hem een le ven van pillen slikken. Te hoge bloeddruk is een bekende risicofac tor voor hart- en vaatziekten. Langdurige onderzoekingen waarbij grote groepen mensen gedurende vele jaren gevolgd zijn en bekeken op gedrag en ziekten, hebben dit uitgewezen. Daarnaast bestaan nog an dere risicofactoren zoals een te hoog cho lesterolgehalte in het bloed en het roken van sigaretten. Treden deze risicofactoren gezamenlijk op, dan versterken ze eikaars werking en nemen de schadelijke effecten enorm toe. Eén plus één is in dit geval geen twee maar vijf. Omdat de oorzaak van hypertensie niet be kend is, kunt u zelf weinig doen om het krij gen van een te hoge bloeddruk te voorko men. Wel kunt u uw kansen op het krijgen van een hartinfarct of hersenbloeding ver minderen door de volgende regels in acht te zorg dat u niet te dik wordt; eet gevarieerd en matig; gebruik produkten met linolzuur; stop met roken; en mocht u hypertensie hebben, neem dan uw medicijnen regelmatig in. Marl ska Koster, arts

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 9