Economie maar wat Philips-top deed Magnum wel, Morgen niet Arm Polen bibbert van kou Bij kelderende koersen: koel blijven Dinsdag 19 november 1991 Redactie: 023-150224 JANINE BOSMA Vormgeving: JAN KLINGE DE FRANSE centrale bank heeft gis teren het belangrijkste rentetarief, het interventietarief, verhoogd met 0,5 procent tot 9,25 procent om de Fran se frank te stabiliseren. Nog maar een paar weken geleden werd het inter ventietarief verlaagd DE DUITSE luchtvaartmaatschappij Lufthansa en haar Japanse branche genoot Japan Air Lines (JAL) gaan nauw samenwerken om hun lijnennet te vergroten. Vorige maand zei JAL dat de KLM een mogelijke samen werkingspartner zou kunnen zijn HET AMERIKAANSE computerbe drijf Digital schrapt 200 van de 1300 banen in Nederland. De reorganisatie treft vooral het hoofdkantoor in Utrecht. Gedwongen ontslagen zijn uitgesloten. De reorganisatie is nodig vanwege een stagnerende omzet NIEUWSLIJN Verzet tegen verdrag EVA en EG Het Europese Hof van Justitie heeft gistermiddag de voorlopige ondertekening opgeschort van het aidcoord voor de Europese Economische Ruimte tussen de Europese Vrijhandelsassociatie (EVA - Zwitserland, Oostenrijk, Liechtenstein, Finland, Zweden, Noorwegen en IJsland) en de EG. Het Hof verzet zich tegen de afgesproken oprichting van een gezamenlijke geschillencom missie. Het Hof vreest dat de commissie de positie van het Hof zal ondermijnen. Het verdrag voor een Europese Economische Ruimte, de grootste vrijhandelszone ter wereld, moet in decem ber officieel worden ondertekend en op 1 januari 1993 van kracht worden. Samenwerking Philips en Thomson Philips gaat samen met de Frans-Italiaanse groep SGS-Thomson steeds kleinere chips ontwikkelen met zogenaamde 'logische schakelingen'. Dat zijn chips (of 'integrated circuits') die beide bedrijven vooral gebruiken voor consumenten-electronica als radio's en tv's. De gezamenlijke ontwikkei-activiteiten gaan plaatsvinden in het Franse Crolles, vlakbij Grenoble. De samen werking ligt voor de hand, aangezien beide concerns de enige twee resterende, toonaangevende fabrikanten van consumen ten-electronica ter wereld zijn. Philips heeft eerder nauw sa mengewerkt met het Duitse Siemens, bij de vervaardiging van geheugenchips. Directeur Onroerend Goed ABP weg De directeur Onroerend Goed van het Algemeen Burgerlijk Pen sioenfonds ABP, ir. W. Bleijenberg, zal per 1 januari 1992 op de meest eervolle wijze ontslag worden verleend. Dat heeft het ABP gisteren bekendgemaakt. Ingewijden menen dat de voorgeno men samenwerking met Rodamco eraan ten grondslag ligt. Op 11 oktober maakten het ABP en het onroerend-goedbeleggings- fonds Rodamco bekend dat ze hun krachten willen bundelen in het buitenland. Vanaf dat moment ruziede de ABP-top over het te voeren aankoopbeleid. ABP sprak naar buiten toe over een „verschil van interpretatie" tussen de hoofddirectie en de direc tie van de onroerend-goedpoot. Intriges concern-top doen denken aan eerste de beste soap Dat Philips anno 1991 nog bestaat, mag een wonder he ten. Het Eindhovense concern heeft er jarenlang een puinhoop van gemaakt. Raden van Bestuur ontbrak het aan strategisch inzicht en het promotiebeleid was meer vriendjes-politiek dan iets anders, schrijft Marcel Metze, auteur van het boek 'Kortsluiting (Hoe Philips zijn talen ten verspilde)' dat vandaag is verschenen. EINDHOVEN JOOP VAN DALFSEN ANP Metze laat in zijn boek weinig heel van Philips. Het bedrijf, zo concludeert hij, heeft zich ja renlang op papier rijk gerekend terwijl in werkelijkheid op tal van plaatsen gigantische verlie zen werden geleden. Uitvoerig wordt uit de doeken gedaan hoe de structuur van het concern in toenemende mate verhinderde dat het be drijf werkelijk wereldwijd kon gaan opereren. Zo weigerden de Nationale Organisaties (waarin het concern van meet af aan was opgedeeld) soms bepaalde produkten van Philips te verko pen. In andere gevallen gingen ze zelf over tot het ontwikkelen van eigen produkten. Als 'zwarte schaap' noemt Metze de North American Phi lips Corporation (NAPC), de Noordamerikaanse vestiging die jarenlang goed was voor 30 procent van de totale omzet. De NAPC-directie weigerde regel matig beslissingen van de Raad van Bestuur uit te voeren. Zo weigerde de NAPC-leiding om het videosysteem van Philips, de Video 2000, in de VS op de markt te brengen. Gelijktijdig pompte het moederbedrijf wel honderden miljoenen guldens in NAPC, dat op zijn beurt op geen enkele manier bijdroeg aan de algemene concernkos ten, een verplichting waaraan de andere Nationale Organisa ties wel moesten voldoen. Metze concludeert dat de NAPC onder normale omstan digheden vele malen failliet was gegaan. In 1987 lukte het presi dent C. van der Klugt om Eind hoven meer zeggenschap te ge- Wisse Dekken spin in het web. ven in de j<\merikaanse poot van het concern, een van zijn weini ge verdiensten, aldus Metze. Schildpad Philips had jarenlang het reac tievermogen van een schildpad, schrijft Metze. Het concern hield veel te lang vast aan aller lei verliesgevende activiteiten. Zo heeft 'het computeravon- tuur' de onderneming volgens een anoniem voormalig lid van foto anp de Raad van Bestuur zes tot ze ven miljard gulden gekost. De computeractiviteiten zijn vorige week verkocht aan het Ameri kaanse Digital Equipment Cor poration. Ook de beslissing om te stop pen met het mega-chip drama is veel te laat genomen, stelt Metze. Pas in 1980 werd het roer omgegooid. De eerste grote reorganisaties dienden zich aan. Vanaf datzelfde moment werd het volgens Metze echter steeds moeilijker om de bedrijfsresul taten te beoordelen. In toene mende mate werden normale bedrijfskosten namelijk geboekt als herstructureringskosten. Daar komt bij dat het bij Philips toch al moeilijk was om een goed financieel beeld te krijgen omdat het door allerlei onder linge, administratieve verreke ningen nauwelijks doenlijk was om een echi inzicht te krijgen in de werkelijke kostprijs van de produkten. 'Spin' Dekker Ondanks de ingezette reorgani satie bleven falende managers zitten. In de allerhoogste regio nen van het concern speelden zich volgens Metze aan de lo pende band taferelen af die niet zouden misstaan in de eerste de beste soap-serie. Ex-president Wisse Dekker wordt afgeschilderd als een 'spin in het web' die alles in het werk om de invloed van de fa milie Philips terug te dringen. De absolute top bereikte Dek ker, aldus de auteur, door het drankprobleem van zijn voor ganger N. Rodenburg met opzet te negeren. Boze tongen bewe ren in het boek zelfs dat Dekker Rodenburg „al tijdens de lunch met alle liefde nog eens bij- schonk". De auteur waagt zich niet aan een prognose voor de toekomst. Optimistisch is hij echter alles zins omdat ondanks 'bezem' Timmer de Philips-structuur volgens hem nog een janboel is. Metze heeft voor zijn boek gesproken met een veertigtal bronnen op directie-niveau en met enkele 'deep throats' rond de Raad van Bestuur. Boven dien zijn allerlei publikaties over Philips doorgespit. Bron vermeldingen komen in het boek niet of nauwelijks voor; begrijpelijk, maar tevens de zwakke plek van het boek, te meer daar Metze niet schroomt om er ook enkele pure veron derstellingen in op te nemen. Philips wil nog geen com mentaar geven op het boek om dat het bedrijf er nog geen ken nis van heeft genomen. Kortsluiting (Hoe Philips zijn talenten verspilde) van Marcel Metze. Uitgeverij Sun, Nijme gen. Prijs 39,50 gulden. ISBN: 9061683548 3 artikelen worden vaak c Om 15.30 uur gistermiddag be reikte de spanning op de inter nationale beurzen een hoogte punt. De beurs in New York ging open! Zou de koersval van afgelopen vrijdag doorzetten? Maar al snel konden de opti misten hun weddenschappen verzilveren: de Dow Jones, de Amerikaanse beursthermome- ter, vertoonde een licht herstel van 19,02 punten. Een herha ling van Zwarte Maandag (de beurskrach van 1987) is voorlo pig uitgebleven. Menige Nederlandse bèlegger zal gisterochtend kort na de opening van de Amsterdamse effectenbeurs al opgelucht adem hebben gehaald. Stortten de koersen van internationale ondernemingen zich aanvanke lijk met een adembenemende snelheid omlaag, na een kwar tier was eigenlijk het ergste leed al geleden. Beursplein 5 hield het hoofd koel. De val van 120 punten die Wall Street vrijdag maakte, is ook niet echt schokkend. Het koersniveau waar de Dow Jones vrijdag op eindigde is immers niet bijzonder laag: op 7 okto ber van dit jaar stond Wall Street ook op 2.942,8 punten. Bovendien kan na een scherpe val een snelle klim volgen. Na de coup in de Sovjetunie (nu: Unie van Soevereine Staten) op 19 augustus zakte de Dow Jones 2,4 procent. Op 20 en 21 augus tus ging de beursthermometer echter alweer 0,5 en 3,0 procent de hoogte in. Gorbatsjov weg, koersen omlaag. Gorbatsjov te rug, koersen omhoog. De jongste koersval is voor een groot deel veroorzaakt door ongerustheid over de Ameri kaanse economie. Ook al roept de Amerikaanse regering nog zo hard dat de recessie voorbij is, een stijging van de koopkracht blijft uit. De consument blijft thuis zitten met de hand op de knip, waardoor de winsten van bedrijven zich niet kunnen her stellen. In zo'n situatie kan het min ste of geringste al voor beroe ring op de beurs zorgen. De vraag is nu of de beurs het pa troon van de afgelopen ma den hervat, zodat de Dow Jones zich tussen de 2.900 en 3.100 punten blijft bewegen. De r gelijkheid dat er nog een flinke neerwaartse beweging volgt, moet echter evenmin worden uitgesloten. De koersen in Wall Street zijn namelijk in verhou ding tot de winsten van de be drijven aan de hoge kant. Succes van nieuw produkt nooit 100 procent zeker miljoen dollar te goed. Daarom is er geen geld om stookolie of kolen te betalen. Weliswaar wordt er de komende weken ge stookt, maar de directeur van de stadsverwarming heeft aan gekondigd dat de voorraden te gen kerstmis op zullen zijn. Als hij dan geen geld heeft om nieuwe kolen te kopen, zijn kaarsen straks de enige warmte bron in huis. Afsluiten Het afsluiten van wanbetalers lijkt de enige oplossing en in sommige gevallen gebeurt dat ook. Het ministerie van onder wijs wordt op dit moment bij voorbeeld niet meer verwarmd. Maar met scholen en zieken huizen is dat onverantwoord, zo vindt ook het verwarmingsbe- drijf. Voor de individuele burger is het allemaal extra zuur, omdat dit jaar de staatssubsidie voor energie is afgeschaft. De ener gierekeningen zijn verdubbeld, maar ondertussen dreigen veel mensen deze winter in de kou te blijven zitten. Alles is duurder geworden. Energie, huren, benzine, open baar vervoer, kleding en het da gelijks brood. Alleen de lonen zijn niet of nauwelijks gestegen. In de overheidscctor verdienen werknemers vrijwel hetzelfde als een jaar geleden. En dat is inmiddels te weinig om nog van rond te komen. De hele overheidssector staat op instorten en dat treft ieder een die van staatsgeld afhanke lijk is. Studiebeurzen dreigen te worden afgeschaft, gesubsidi eerde studentenwoningen zijn dubbel zo duur geworden. Zie kenhuizen draaien op halve kracht of moeten sluiten. Overal wordt bezuinigd en gesnoeid. Dramatisch is de situatie voor veel bejaarden. Twee weken voor de verkiezingen besloot het parlement tot een wijziging in het pensioensysteem. De al lerarmsten zijn er iets op voor uit gegaan, maar de meeste ge pensioneerden hebben fors moeten inleveren. Wie een mil joen zloty krijgt, mag zich te genwoordig gelukkig prijzen. Tegenstellingen Polen begint een land van grote tegenstellingen te worden. Aan de ene kant groeiende armoede, ook in lagen van de bevolking die vroeger redelijk welvarend waren. Aan de andere kant een kleine, maar groeiende groep rijke ondernemers en onderne mertjes uit de privé-sector, die graag en volop met hun wel vaart pronken. De grootste vooruitgang zie je in de kleine privatisering, de winkels en de restaurants. Het Poolse straatbeeld is de laatste twee jaar in razend tempo ver anderd. Nieuwe winkels, zicht baar met veel geld opgeknapt, lokken de gegoede Poolse ko pers met een aantrekkelijk inte rieur, veel chroom en spiegels en een breed aanbod aan wes terse consumptiegoederen. Wachten in de rij is er niet meer bij. Het armenhuis van Europa is een waar kopersparadijs ge worden, tenminste voor men sen die geld hebben. Vrijwel alles wordt geïmpor teerd, van sjieke Italiaanse schoenen tot Franse gesterili seerde melk. Je kunt het zo gek niet bedenken of het is wel er gens te krijgen, van peperdure truien bij de United Colors of Benetton tot aan gedroogde Chinese paddestoelen. Iedereen ziet wel ergens een gat in de markt. Sinds de zloty vrij inwissel baar is bij de bank, is de zwart, handel voor een groot deel uit het straatbeeld verdwenen. Ze zijn er nog wel, de verkopers van de meest merkwaardige soorten tandpasta, Russisch ge reedschap, gesmokkelde alco hol, gestolen Leica's, bontjassen en sigaretten van een onbekend merk. En kopers zijn er te over, want er zijn genoeg mensen die- de prijzen in de winkels niet kunnen betalen. Maar de handelaren zijn te genwoordig veelal Russen. Dul zenden en nog eens duizenden Sovjet-burgers zoeken vandaag in Warschau, wat veel Polen vroeger in Berlijn en Wenen zochten: harde valuta en veel begeerde westerse produkten. die je vervolgens thuis voor een veelvoudig bedrag kunt verko pen. AMSTERDAM JAN VAN KOOU Nieuw! Nieuw! Nieuw! schreeuwt de recla meposter. Wilt u even proeven? vraagt de demonstratrice. Gratis! Ieder jaar wordt de consument met duizenden nieuwe con sumptie-artikelen geconfronteerd: nieuwe theesoorten, limonades, snoepjes, koekjes, noem maar op. Voor de zogenoemde 'non- food-markt', geldt van hetzelfde laken een pak: geen dag gaat voorbij zonder nieuwe merken en artikelen. Bedrijven smijten met miljoenen guldens om hun nieuwe artike len te slijten, maar toch blijkt in de praktijk dat de consument 80 tot 90 procent van de nieuwe produkten niet wil. Het bekende 'gat in de markt' is steeds moeilijker te vin den. In een maatschappij zo vol sjokvol produk ten, is het risico van een 'flop' voor een on dernemer groot. Marktonderzoek kan dat risico verkleinen, maar toch blijkt dat in de helft van alle gevallen een artikel zonder marktonderzoek vooraf wordt gelanceerd. Dat beweert althans directeur G. Eilander van het Amsterdamse bureau Trendbox dat zich op strategisch marktonderzoek richt. Eilander is overmorgen een van de sprekers op een symposium over 'nieuwe groei markten in de food-sector' van het studie centrum voör bedrijf en overheid in j\m- sterdam. 'Vakkenvuller' In de schappen van de supermarkt staan ze broederlijk naast elkaar: dezelfde produkten nieuw. Het Magnum-ijsje bijvoorbeeld." Essentieel is uiteindelijk waar het nieuwe produkt in de supermarkt komt te staan. De 'supermarkt' definieert Eilander als .Albert Heijn en 'de rest'. Als je er bij Albert Heijn niet inkomt, dan kun je 't vergeten", zegt hij. „Vervolgens gaat het om welke plaats je op het schap krijgt. Ooghoogte is goud waard." Volgens directeur K. Dorsman van Albert Heijn zegt het Zaanse levensmiddelencon- cem heel vaak 'nee' tegen een nieuwe pro dukt. „Als het een me too-produkt is, is het vaak nee. Een produkt met de houdbaar heid van een dag past ook niet in onze win kels. Maar we zitten er ook wel eens naast. Zo hebben we te laat Bavaria Malt geno men. Dat was verkeerd. Die alcoholvrije biermarkt hebben wij verkeerd ingeschat." j\H heeft er wel eens vaker volledig naast gezeten, herinnert Dorsman zich. „Wij ne men die strop", zegt hij. „Voor de fabrikant is het beroerder, voor ons is het maar een van de vele artikelen." Dorsman spreekt echter tegen dat een plaatsje bij AH bepalend is voor het succes van een produkt. „De consument bepaalt de mate van succes. Wij reageren slechts op behoeften. Als wij de klant vet vlees willen verkopen terwijl de trend mager vlees is, dan zijn we dom bezig. Vegetarische pro dukten zijn op dit moment zeer in de mo de. Het milieu is ook een trend. Als 't goed is voor het milieu, dan verkoopt het. En thee met een smaakje. Dat is echt een suc ces." Poolse straathandel. Boeren brengen hun groenten aan de man in een buitenwijk van het stadje Torun. foto onno havfrmans WARSCHAU RUNA HELUNGA CORRESPONDENT Niets houdt de Polen in deze dagen zoveel bezig als de ver warming. Politiek, de vorming van een nieuwe regering het zal allemaal wel. Al die politici weten ook geen oplossing voor de verwarmingsperikelen. De kranten staan er vol van, het tv- joumaal heeft er echte deskun digen bijgehaald en iedereen begint erover: wanneer begint het stookseizoen en komt er wel een stookseizoen? Het ziet er zorgelijk uit dit jaar. Flats in Warschau en ande re steden zijn meestal afhanke lijk van stadsverwarming. Dat betekent dat je ieder jaar hoe dan ook een paar weken in de kou zit. De verwarmingsbedrij- ven stoken hun ketels pas op zodra de temperatuur drie da gen achtereen 's avonds om ze ven uur niet meer dan tien gra den bedraagt. Maar dit jaar wa ren de radiatoren nog koud toen het buiten al dagenlang had gevroren. De reden is simpel: geldge brek. De verwarmingsbedrijven kampen met een groeiend aan tal afnemers die hun energiere kening niet betalen. Particulie ren maar vooral overheidsin stellingen als ziekenhuizen en scholen, zitten in zulke zware fi nanciële problemen dat ze de energiekosten niet meer kun nen opbrengen. Alleen al in Warschau heeft de stadsverwarming nog zo'n 8 met een andere naam. Het ene wordt ge kocht, het andere blijft staan. De nep-boter Morgen werd een mislukking, maar Latta sloeg aan. Met het nep-bier Shandy lukte het niet maar Bavaria Malt brak in één jaar door. Het Tattoo-pijpje werd een flop, de si gaartjes van La Paz veroverden in een paar jaar tijd een marktaandeel van 35 procent. De frisdrank Snor deed het niet, het Mag num-ijs blijkt niet aan te slepen. Elke 'vak kenvuller' in de supermarkt kent de voor beelden. Steeds vaker blijken zogenaamde 'me- too-produkten' te worden gelanceerd, schaamteloze kopieën van het succesartikel van de concurrentie, maar dan net iets goedkoper. Me too! De 'me too's' floppen echter nogal eens, omdat de consument het door heeft. Eilander: „Me-too-produkten zijn de grootste bron van irritatie voor het winkelend publiek. Het woordje 'nieuw' op een verpakldng zegt niets meer. De consu ment wantrouwt dat enorm." Niettemin; de winkels puilen uit, er is een overdaad aan keus en toch blijven alle mo gelijke zakenlieden op zoek naar nieuwe 'gaten in de markt', in het besef dat er maar zelden sprake is van een succes. Marktonderzoekers zijn realistisch ge noeg om toe te geven, dat niet elke markt kan worden onderzocht en dat niet altijd kan worden aangetoond of een nieuw pro dukt slaagt. „Zowel bij de mislukkingen als bij de succesverhalen zie je overeenkom sten", zegt Eilander. ,Als iets faalt is het nieuwe net niet zo lekker of zo goed als het bestaande. Iets wat succes heeft, is echt

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 7