Buitenland Joegoslavië zit zonder president Husak was symbool van starre oude garde Hulp voor oorlogsslachtoffers: een granaat VS passeren Moskou met voedselhulp Dinsdag 19 november 1991 Redactie: 023-150225 RONALD FRISART (chef) ONNO HAVERAAANS HANS JACOBS JOLANDA OUKES Vertalingen: MARCREET HESLINCA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgeving: ANDRIES DETMAR 5 NIEUWSLIJN Duiveluitdrijvers in trek De Italiaanse bisschoppen zijn een opleiding voor excorsisten (duiveluitdrijvers) begonnen om aan de grote vraag naar deze vakmensen te kunnen voldoen. Dat schrijft duiveluitdrijver pater Gabriele Amorth in het Italiaanse jezuïetentijdschrift Civilta Cat- tolica. Amorth en zijn twintig collega's komen volgens eigen zeg gen om in het werk omdat er overal duivels opduiken als gevolg van de ontkerkelijking. „Daar waar het aan geloof ontbreekt, heeft de duivel zijn nest", zegt Amorth. Britse bommen voor Joegoslavië Britse bedrijven hebben tot juli clusterbommen verkocht aan het Joegoslavische leger. De verkopen werden echter opgeschort nog voordat het wapenembargo van de Europese Gemeenschap van kracht werd, aldus de Britse minister van handel en indu strie, Lilley, gisteren in antwoord op vragen van parlementariërs. Clusterbommen ontploffen in de lucht en veroorzaken een re gen van tientallen kleinere bommen. Rusland pakt communisten aan De Russische Federatie gaat alle ex-leden van het Politburo van de Communistische Partij van de Sovjetunie voor de rechter sle pen. Dat zegt de Russische minister van justitie, Nikolaj Fjodor- ov, vandaag in een interview met Siiddeutsclie Zeitung. Fjodorov noemt de verdachten die terecht moeten staan „monsters". Om zijn woorden kracht bij te zetten trekt hij een vergelijking met de gevluchte president van de DDR, Erich Honecker. Die noemt hij „een kleine vis, een zuigeling in vergelijking met onze mon sters". De processen zullen volgens Fjodorov jaren vergen. Ashrawi wordt niet vervolgd Israël zal de Palestijnse woordvoerster van de Palestijnse delega tie bij de vredesonderhandelingen in Madrid, Hanan Ashrawi, niet vervolgen wegens ontmoetingen met PLO'ers. Op zulke contacten staat in Israël een gevangenisstraf van maximaal drie jaar. Politieminister Milo zei eerder over een interview te be schikken waarin Ashrawi toegeeft dat ze PLO-functionarissen heeft ontmoet. Toen het idee alleen al werd geopperd om haar daarvoor te vervolgen, brak een storm van kritiek los, zowel bij Palestijnen als bij Israëli's. Sovjets schoten Zweeds vliegtuig neer De Sovjetunie heeft in juni 1952 een vliegtuig van de Zweedse luchtmacht boven de Oostzee neergeschoten. Dat heeft het mi nisterie van defensie van de Unie van Soevereine Staten (ex-Sov jetunie) gisteren gezegd. Het ministerie betuigde in een speciaal communiqué alsnog zijn medeleven met de nabestaanden van de bemanning van de Zweedse DC-3. Volgens Stockholm kwa men destijds die acht bemanningsleden om het leven. Sovjet-militair durfde niet naar huis Een Sovjet-militair die meer dan zes jaar is vastgehouden door Afghaanse verzetsstrijders, is vorige week als gebaar van goede wil vrijgelaten tijdens het bezoek van een delegatie van het ver zet aan Moskou. De man werd naar Saudi-Arabië overgebracht en weigerde vervolgens naar huis te reizen omdat hij vreesde voor zijn leven. De vader van de gevangene moest zijn zoon er van overtuigen dat de Sovjetunie wezenlijk is veranderd en dat hem niets kan overkomen, aldus een woordvoerder van het Af ghaanse verzet, de mujahedien. Gustav Husak, de vroegere president van Tsjecho-Slowa- kije en jarenlang communistisch par tijleider, is gisteren overleden in een zie kenhuis in Bratisla va. Husak werd 78 jaar. Vorige week be keerde hij zich op zijn sterfbed nog tot het katholieke ge loof, waarna hem de laatste sacramenten werden toegediend. Husak was het symbool van de communistische ou de garde die Tsjecho-Slowakije 20 jaar aan een stuk in een ijzeren greep Gustav H hield, nadat de Praagse Lente in de knop was gebroken. Husak was vanaf 1975 president. De jurist Husak deed in 1944 mee aan een mislukte opstand in Slowakije. Maar toen in 1948 de communisten in Tsjecho- Slowakije de macht grepen, werd hij in de golf van stalinisti sche zuiveringen als 'Slowaakse bourgeois-nationalist' tot le venslange gevangenisstraf ver oordeeld. Negen jaar zat hij gevangen. Zijn rehabilitatie binnen de par tij, na vrijlating in 1960, had hij te danken aan een andere Slo- waak, Aleksandr Dubcek, de uit vinder van het socialisme met een menselijk gezicht. Erg dankbaar toonde Husak zich niet. Hij liet zich door Mos kou aanstellen als partijleider, nadat tanks van het Warschau pact in augustus 1968 de Praag se Lente om zeep hadden ge bracht. Systematisch draaide hij Dubceks hervormingen terug en maakte hij Tsjecho-Slowakije tot een bastion van orthodox communisme, dat zich bijna tot het bittere eind verzette tegen Peru treedt mensenrechten nog met voeten DEN HAAG ANP De schendingen van de men senrechten zijn onder de Peru aanse president Fujimori niet verminderd. Bij de strijd tegen de linkse guerrillabeweging Sendero Luminoso (Lichtend Pad) worden onschuldige bur gers door speciale legertroepen vermoord of weggevoerd. Dat zegt de internationale mensen rechtenorganisatie Amnesty In ternational in een rapport dat aanstaande donderdag wordt gepubliceerd. President Fujimori beloofde bij zijn ambtsaanvaarding in juli 1990 dat „bescherming en be vordering van de mensenrech ten een krachtig beleidspunt" van zijn regering zou zijn. Het afgelopen jaar zijn echter op nieuw honderden Peruanen vermoord of „verdwenen" bij acties van veiligheidstroepen. Volgens Amnesty International gaat het om zeker 250 mensen. De ware aantallen zijn onge twijfeld hoger, aldus de men- senrechtengroepering. De boerenbevolking op het platteland is het grootste slacht offer van de guerrillastrijd. De veiligheidstroepen voeren gere geld wraakacties uit bij de boe ren die worden verdacht van vermeende steun aan Lichtend Pad. foto afp daniel janin hervormingen. In december 1987 trad hij om gezondheidsredenen af als par tijleider. In zijn plaats kwam een andere dogmaticus, Milos Jakes, die als rechterhand van Husak was opgetreden bij het zuiveren van de partij van een half miljoen hervormingsgezin- den. Husaks grootste kwelling was Charta 77, de mensenrechten groep die mede door de toneel schrijver Vaclav Havel was op gericht en ondanks strenge on derdrukking bleef wijzen op de zwakke punten van een rege rende partij die hoe langer hoe meer versteende. Husak werd twee jaar gele den, tijdens de Fluwelen Revo lutie, ten val gebracht. Op 10 december 1989 verliet hij 'het kasteel' in Praag, de zetel van de president op een heuvel aan de Moldau. Nog geen drie weken later nam de held van de revo lutie, Vaclav Havel, die meer malen door Husaks toedoen ge vangen was gezet, er zijn intrek. WEU-landen Wanhopige Kroaten in Vukovar geven niet op in actie voor Dubrovnik BONN HANS DE BRUUN De negen landen van de West- europese Unie (WEU) zijn be reid om schepen en vliegtuigen beschikbaar te stellen voor de evacuatie van vluchtelingen uit Dubrovnik en andere bedreig de Kroatische gebieden. Maar over een gezamenlijke militai re hulpoperatie in WEU-ver band zijn zij het niet eens. De negen willen wel soldaten leve ren voor een VN-vredesmacht. Tijdens een bijeenkomst van de ministers van buitenlandse zaken en defensie van de WEU- landen in Bonn bleek gisteren dat de lidstaten eventuele deel name aan zo'n VN-vredes macht en het zo snel mogelijk weghalen uit Dubrovnik van duizenden vrouwen, kinderen en ouderen los van elkaar wen sen te zien. Die hulpoperatie moet zo snel mogelijk op gang komen. Ook Nederland is bereid schepen of vliegtuigen te leve ren voor het openhouden van corridors, waarlangs de vluch telingen kunnen worden afge voerd, zo zei defensieminister Relus ter Beek. Volgens hem is nu nog niet te voorzien of de hulpoperaties ook militaire be scherming nodig zullen heb ben. Wanneer dat wel zo is, zal de WEU zich opnieuw beraden. Joegoslavië zit zonder president. De Kroaat Stipe Mesic heeft zich teruggetrokken uit het staatspresidium van Joegoslavië. Dat staat in een officiële verklaring van de Kroatische regering, die gisteren in Zagreb is uitgegeven. „Onder de huidige omstandigheden bestaat Joegoslavië niet meer. De republiek Kroatië heeft geen behoefte meer aan het handhaven van Stipe Mesic in het president schap van de vroegere federatie", aldus de verklaring. ZAGREB/BELGRADO AFP-Rtr-DPA De Joegoslavische premier Ante Markovic, die vrijdag door het federale parlement werd wegge stemd, blijft wel op zijn post. Markovic ook een Kroaat noemde het besluit van het door Serviërs gedomineerde parlement gisteren „illegaal en in strijd met de grondwet". Tij dens de stemming was minder dan 50 procent van de afgevaar digden aanwezig. Kroatië, Bos- nië-Hercegovina en Monte negro weigerden gisteren al kandidaten te stellen voor de opvolging van Markovic. Na Kroatië en Slovenië zal ook Macedonië zich afscheiden van Joegoslavië. Het parlement In Skopje nam gisteren een nieuwe grondwet aan, die uit gaat van onafhankelijkheid van de kleine zuidelijke republiek. De Macedoniërs vierden de nieuwe grondwet uitbundig. Vukovar mag in handen zijn gevallen van het Joegoslavische, voor wanhopige Kroatische gar disten is dat nog geen reden de strijd te staken. Ondanks de op roep van hun bevelhebber om zich onvoorwaardelijk over te geven, bleven de verdedigers van Vukovar vannacht en van morgen verzet bieden. Volgens Rode Kruis-vertegen- woordiger Marco Altherr, die betrokken is bij de evacuatie van Kroaten uit Vukovar, zijn diverse Kroatische nationalisten naar de wijk Mitnica getrokken om vanuit hernieuwde posities de strijd voort te zetten. Een Kroaat die wel gehoor had gege ven aan de oproep tot overgave, zei tegen verslaggevers niet te weten hoeveel van zijn lotgeno ten hebben besloten door te vechten. De Kroatische minister van volksgezondheid Andrija He- brang zei gisteren in Zagreb dat de Kroatische autoriteiten en het federale leger overeen zijn gekomen dat het Rode Kruis voor vandaag 450 gewonden, 110 kinderen en 100 bejaarden uit Vukovar mag evacueren. In Dubrovnik arriveerde gis teren een door Italië gecharterd schip met 150 ton hulpgoede ren voor de bewoners van de belegerde stad. Unicef, het kin derfonds van de Verenigde Na ties, heeft rond Dubrovnik een 'vredeszöne' ingesteld, waar vrouwen en kinderen een veilig heenkomen kunnen zoeken. ACHTERGROND CORRESPONDENT OOST-EUROPA RUNA HELLINGA 1 op alle gruwelijkheden die dage lijks de kolommen van de Servische en Kroatische kranten vullen, is de angst voor een massaslachting onder de Kroatische burgers in Vukovar zeker gerechtvaardigd, nu de stad na drie maanden door de Ser viërs is ingenomen. Aan beide zijden vecht een ongeregeld zootje tuig, dat na vijf maanden van geweld afspraken en regels nog grotendeels verkiest te negeren. Getuigenissen over slachtingen zijn talrijk, maar de meeste zijn onbetrouwbaar. Een uitzondering zijn twee Nederlandse journa listen die enkele weken geleden ongewild ooggetuige waren van de standrechtelijke executie van vier gevangen genomen Kroatische burgers in het dorpje Tovamik in de buurt van Vukovar. Haast nog opmerkelijker is de getuigenis van een Servische vrijwilliger in het Servi sche Engelstalige weekblad International Weekly van deze week. Opmerkelijk omdat het blad zeker niet van pro-Kroatische sym pathieën kan worden beschuldigd. Toch blijkt uit het verhaal van Goofy, zoals de man zich noemt, zonneklaar dat de vrijwil ligers echt onschuldige burgers afslachten. Goofy, een veertigjarige sjacheraar en kroegloper, maakte deel uit van een groep van 56 vrijwilligers die bij Vukovar werden ingezet. Hij heeft slechts enkele dagen aan het front doorgebracht. Hij ging er heen om een lekker potje te vechten. Uit zijn relaas blijkt dat hij zich pas realiseerde wat oorlog eigenlijk is, toen hij de eerste lijken in het Er gaat bijna geen dag voorbij of Servië en Kroatië schuiven elkaar over en weer de grootste beestachtigheden in de schoenen. De verhalen zijn verschrikke lijk: vrouwen met opengesneden buiken, gekruisigde bejaarden, gecastreerde mannen en kinderen met afgesneden vingers. Vreemd genoeg zie je zelden fo to's van de gruwelijkheden, die de vre selijke waarheid onomstotelijk vastleg gen. Pas na de oorlog zal blijken hoe waar de nachtmerrie-verhalen zijn die el kaar in sneltempo opvolgen. maisveld zag liggen. De doden waren allemaal burgers, Kroati sche burgers. Goofy en zijn maten kregen van een legerluitenant een duidelijke op dracht: „Schiet op alles wat beweegt". Ook op kinderen. Want, aldus de luitenant: „De laatste soldaat die het hart niet had dat te doen, is nu dood. Een zesjarige jongen heeft hem vermoord". De totaal onervaren en doodsbange vrijwil ligers volgden zijn raad op toen ze achter een tank aan richting Vukovar trokken. Tij dens een actie om Kroatische gardisten op te sporen, gooiden ze een handgranaat in een kelder. Even later klonk een wanhopige kreet: „Help me, ik leef, ik leef nog." De hulp voor dit oorlogsslachtoffer was simpel en effectief: een tweede granaat. Dat soortgelijke getuigenissen aan Kroati sche kant niet te vinden zijn, betekent niet dat de oorlog daar eerlijker wordt uitge vochten. De vrijwilligers van de extreem rechtse Paraga tooien zich openlijk met de symbolen van de Ustasha, de fascistische Kroatische beweging uit de Tweede Wereld oorlog. De Ustasha heeft zich destijds aan zulke beestachtige oorlogsmisdaden schul dig gemaakt dat zelfs de nazi's daar een ge schokt rapport over opmaakten. Het is on waarschijnlijk dat mensen die met zo'n voorbeeld voor ogen vechten, zich op het slagveld aan de Conventie van Genève hou den. De vrijwilligersorganisaties bestaan voor een groot deel uit randfiguren. De Servische Vrijwilligersgarde bijvoorbeeld wordt geleid door Zeljko Raznatovic, eigenaar van een ijssalon in Belgrado. Raznatovic heeft als voormalig inbreker in een groot aantal Eu ropese landen een strafblad. Verder leidde hij een tijd een goksyndicaat op het eiland Sveti Stefan. In zijn vrije tijd is hij leider van de supportersclub van Rode Ster Belgrado. De harde kern van deze club vormt ook de harde kern van zijn 600 man sterke Vrijwil- ligersgarde. Binnen het Joegoslavische leger (JNA) wordt door veel officieren met afgrijzen op het optreden van de vrijwilligers gerea geerd. Dat neemt niet weg dat het JNA zelf de grootste verantwoordelijkheid draagt voor misdaden die er aan Servische zijde in het oorlogsgebied worden begaan. De vrij willigers krijgen hun wapens van het leger, vechten zij aan zij met reguliere soldaten en hun optreden wordt door het JNA gedekt. Jeltsin verbiedt export olie en gas WASHINGTON/MOSKOU Rtr-AI Amerikaanse voedselhulp aan de voormalige Sovjetunie gaat dit jaar rechtstreeks naar de 12 republieken. Het Witte Huis heeft besloten de Unie van Soe vereine Staten (USS) voor 1,5 miljard dollar (ongeveer 2,7 mil jard gulden) aanvullende voed selhulp te geven, zo meldt de Washington Post vandaag. „Dit besluit onderstreept de erken ning van het Witte Huis van de teruglopende macht en invloed van de centrale regering in Moskou", aldus de krant. Unie-president Gorbatsjov vroeg de VS vorige maand om voedsel- en medicijnenhulp ter waarde van 3,5 miljard dollar. In totaal vroeg hij de westerse lan den om voedselhulp ten bedra ge van 11 miljard dollar. Dit dreigement hebben de ze ven rijkste landen gisteren ge uit. Premier Silajev van de USS zei gisteren dat de zeven be langrijkste industrielanden ter wereld (G-7) de USS onmiddel lijke financiële hulp hebben aangeboden. De premier zei dat tijdens beraad achter gesloten deuren een geheim „pakket voorstellen" op tafel is gelegd, waarmee de G-7 de USS nog voor het eind van het jaar een financiële injectie willen geven. De onderministers van de G-7 onderhandelen in Moskou met Silajev over hulp. Het onafhan kelijke persbureau Postfactum meldde gisteren dat de onder handelaars hebben gedreigd de 12 republieken geen kredieten meer te geven, tenzij ze geza menlijk afspreken dat ze de be staande Sovjet-schuld (zön 122 miljard gulden) zullen betalen. Burgemeester Popov kondig de gisteren aan dat Moskou 20.000 winkels en restaurants- gaat verkopen. De prijs zal on geveer 500 roebel dat is een gemiddeld maandloon per vierkante meter bedragen. Werknemers zijn de eerste ge gadigden, maar ook buitenlan ders krijgen de kans winkels in de Russische hoofdstad te ko pen. Vrijwel alle winkels in Moskou zijn sinds de jaren 20 eigendom van de stad of de staat. Het particuliere bezit moet de ontwikkeling van een vrije markteconomie bevorde- Met tien decreten maakte de Russische president Jeltsin afge lopen weekeinde duidelijk dat hij snel wil overschakelen op de vrije markt. Daartoe maakt hij de koers van de roebel afhanke lijk van de wereldmarkt en laat hij nog voor het einde van het jaar de prijzen en lonen vrij. Bo vendien mogen dit jaar geen aardolie, aardgas en steenkool meer worden geëxporteerd, omdat Rusland de brandstof zelf nard nodig heeft. Financieel deskundigen verwachten een enorme inflatie. De voedselprij zen op boerenmarkten zijn deze maand al 50 tot 100 procent ge stegen. Bij hevige rellen in de binnenstad van Brussel zijn gisteren zeker 28 ge wonden gevallen. De onlusten ontstonden bij een protestmars van 1.200 mijnwerkers, die garanties eisen voor hun werk en inkomen als In 1996 de laatste mijn haar deuren sluit. De agenten, die door de kompels werden bekogeld met flessen en stenen, maakten gebruik van traangas en een waterkanon. foto ap thierry charlier KORT NIEUWS EDITH CRESSON, de Franse premier, heeft gisteravond voor de derde keer sinds ze in mei werd benoemd een motie van wantrouwen overleefd. De mo tie van de rechtse oppositie haalde in de Nationale Assem- blée slechts 264 stemmen, ter wijl een absolute meerderheid van 289 was vereist. MOHAMED AJDEED, een So malische generaal, heeft giste ren via Radio Somalia beweerd zijn aartsrivaal president Ali Mahdi Mohamed te hebben af gezet en heel de hoofdstad Mu- qdisho in handen te hebben. Ali Mahdi zou Muqdisho inmiddels hebben verlaten. De nog onbe vestigde berichten komen na twee dagen van hevige gevech ten in en rond de stad. De ver zetsgroepen van Aideed en Ali Mahdi joegen begin dit jaar dic tator Siad Barre op de vlucht. INSPECTEURS van de Verenig de Naties hebben het grootste deel van de Iraakse installaties om uranium te verrijken voor de vervaardiging van kernwa pens vernietigd. Dit heeft het hoofd van het VN-team gisteren in Bahrayn verklaard. DE VS hebben gisteren besloten de Haïtiaanse vluchtelingen te rug te sturen die in steeds grote re aantallen per schip de kust van Florida proberen te berei ken. Zo'n 2000 Haïtianen heb ben al hun toevlucht gezocht tot de VS sinds de militaire coup in hun land. AMERIKAANSE en Vietnamese functionarissen beginnen deze week aan een eerste gespreks ronde over normalisering van de betrekkingen tussen beide landen. De gesprekken worden gehouden in New York. De VS willen dat Vietnam medewer king verleent bij het achterhalen van het lot van Amerikaanse vermisten. IN ZUID-AFRIKA zijn het afge lopen weekeinde bij geweldda den tussen zwarten 18 doden gevallen. In zwarte woonoorden bij Kaapstad werden ongeveer 200 man extra politie en solda ten ingezet in een poging een einde te maken aan escalerend geweld. In het zwarte woonoord Vosloorus, bij Johannesburg, vielen zondagavond zeven do den. HET HUIS van Afgevaardigden heeft gisteren met grote meer derheid een met de Senaat uit gedokterd compromis over de Amerikaanse defensiebegroting ten bedrage van 291 miljard dollar (ongeveer 532 miljard gulden) goedgekeurd. Het com promis betekent dat er moge lijkheden blijven voor uitvoe ring van het programma van de omstreden B-2 'Stealth' bom menwerper en dat de uitgaven voor het Stars Wars-ruimte- scherm wat hoger mogen zijn dan in eerdere voorstellen. GENERAAL POWELL, de staf chef van de Amerikaanse strijd krachten, heeft gisteren de Noordkoreaanse regering ge waarschuwd een einde te ma ken aan haar nucleaire pro gramma. Powell bevestigde tij dens zijn bezoek nog eens de Japans-Amerikaanse veilig heidsbanden.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 5