Binnenland Brabant beperkt sproeien landbouw D'Ancona heeft nog veel uit te leggen Politie ontrafelt mensensmokkel Bestuursruzie legt hulp aids-kliniek lam Claus weer vaker thuis Occasions als nieuw verkocht Verhuispremie minima Alkmaar Bredase drie keer in eigen huis verkracht Dinsdag 19 november 1991 Redactie: 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOCAN RONALD FRISART (chef) PATRICK VAN DEN HURK JAN PREENEN SJAAK FRANS VISSER Vormgeving: MITZIE MEUERHOF Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Inter Press Service (IPS). NIEUWSLIJN De Liefde kiest het ruime sop De replica van de handelsvaarder De Liefde heeft gisteren het ruime sop gekozen naar Japan. In tegenstelling tot zijn voorgan ger uit 1598, zal het schip de zeereis niet op eigen kracht maken, maar aan dek van een vrachtschip. De reis eindigt in het Na gasaki Holland Village in Japan, waar De Liefde deel zal uitma ken van de vloot van Nederlandse historische tentoonstellings schepen. Het zal waarschijnlijk nooit meer een zeemijl afleggen. Met De Liefde knoopte Nederland in 1600 als eerste handelsbe trekkingen met Japan aan. Die band leidde eeuwenlang tot een bijzondere relatie met Japan, waardoor Nederlanders als enigen handel met dat land mochten drijven, »foto anp frans van der linde Lik-op-stuk werkt op Wadden Dankzij het lik-op-stukbeleid is de recreatie-vandalisme op de vier Friese Waddeneilanden afgelopen zomer afgenomen. Bij dit lik-op-stukbeleid moet een aangehouden verdachte ter plekke de aangerichte schade en de boete betalen. „Hoewel het dit jaar drukker was dan ooit, was de overlast veel minder. Misdrijven komen vrijwel niet meer voor. Ook het aantal fietsendiefstallen is drastisch verminderd. Alleen de aanpak van het kleine vanda lisme heeft nog niet het gewenste resultaat", aldus de Terschel- lingse burgemeester van Beukering-Dijk. De Leeuwarder officier van justitie Bunk wil dit lik-op-stukbeleid nu ook volledig door voeren in het Friese merengebied. Duitse straaljager stort neer Een Duitse Tornado-jachtbommenwerper is gisteravond ont ploft en tussen Vlieland en Texefin zee gestort. De twee inzitten den zijn vrijwel zeker omgekomen. Het vliegtuig deed mee aan schietoefeningen boven de Vliehorst op Vlieland. Om ongeveer 20.00 uur ontplofte het toestel door nog onbekende oorzaak. Een grote zoektocht resulteerde rond kwart voor elf in de vondst van vleugelonderdelen en stoffelijke resten van ten minste een van de vliegers. Vrijgelaten verkrachter weer verdacht Een 36-jarige Hagenaar die vorige week werd vrijgelaten nadat hij een 19-jarig meisje zou hebben verkracht, is gisterochtend wederom aangehouden op verdenking van verkrachting. De man zou een 29-jarige vrouw in haar woning onder bedreiging van een mes hebben aangerand. Na een melding van de vrouw, kon de man in de woning worden aangehouden. De man is van daag opnieuw voorgeleid aan de officier van justitie. Grote valsemunterij opgerold Met de aanhouding van twee Nijmegenaren en twee Belgen heeft de Nijmeegse politie zaterdag in samenwerking met de Belgische politie een omvangrijke valsemunterij opgerold, zo heeft ze gistêren bekendgemaakt. Een 36-jarige Nijmegenaar bleek bij zijn aanhouding een sporttas met 1,5 miljoen gulden aan vals geld bij zich te hebben. De zaak kwam aan het rollen toen de Spoorwegen in september op het Nijmeegse NS-station een al maanden afgesloten kluis openden. Daarin zaten 138 val se biljetten van 250 gulden. In verband met die zaak werden vier Nijmegenaren aangehouden, die tot nu toe nooit verklaard heb ben waar dat geld vandaan kwam. Begin deze maand kwam de politie op het spoor van een firma in het Belgische Mechelen, waar het geld op bestelling van de twee Nijmegenaren nage maakt werd met een kleurenkopieermachine en een complete snijtafel. Hoeveel vals geld in totaal in omloop is gebracht, is nog niet bekend. Prins Claus ligt niet meer in het Haagse Bronovoziekenhuis, waar hij begin juli werd opge nomen wegens een ernstige de pressie. Volgens de Rijksvoor lichtingsdienst „verblijft hij niet meer dagelijks in het Bronovo DEN HAAG ANP Een automobielbedrijf in Nieu- werkerk aan den IJssel heeft in de afgelopen jaren ongeveer 200 gebruikte Mercedessen als nieuw verkocht. Twee directeu ren van het bedrijf en een com pagnon uit Stadskanaal zijn gis teren aangehouden. Ze hebben ongeveer twee miljoen gulden aan de oplichting verdiend. Het onderzoeksteam van de tactische recherche en de Fisca le Inlichtingen en Opsporings dienst kwamen de zaak op het spoor toen kopers van de wa gens vorig jaar aangifte deden van oplichting. In mei dit jaar volgde op vier plaatsen huiszoe king. waarbij een grote hoeveel heid administratie in beslag werd genomen. De politie sluit niet uit dat nog meer verdach ten worden aangehouden. Provincie dreigt te verdrogen De provincie Noord-Brabant gaat het beregenen van landbouwgronden fors beperken. Door het oppompen van grote hoeveelheden grondwater dreigt de provincie te verdrogen. Grasland mag, op een enkele uitzondering na, de eerste vijf maanden van het jaar niet meer worden besproeid en daarna alleen 's nachts en 's morgens vroeg. DEN HAACANP Brabant is daarmee de eerste provincie die de beregening van landbouwgrond aan strenge re gels gaat binden. Momenteel wordt er jaarlijks in Noord-Bra bant ongeveer 400 miljoen ku bieke meter grondwater opge pompt. Dat moet op termijn te rug naar 300 miljoen kubieke meter om verdroging te voorko men, aldus gisteren milieugede puteerde Welschen. Het meeste grondwater wordt opgepompt door de drinkwater bedrijven. Die zullen de komen de jaren in toenemende mate gebruik moeten gaan maken van oppervlaktewater. De indu strie gebruikt jaarlijks 70 mil joen kubieke meter grondwater, hoofdzakelijk voor koeling. Daarvoor zijn echter tal van al ternatieven zodat hier volgens Welschen een besparing van ze ker 60 procent mogelijk is. De 8500 Brabantse boeren pompen in een normaal jaar ook 70 miljoen kubieke meter water op om hun velden te be regenen. In een droog jaar kan dat oplopen tot bijna het dub bele. Doelstelling is dat er voor beregening jaarlijks 15 tot 20 miljoen kubieke meter minder wordt gebruikt. Welschen verwacht dat de maatregelen voor de boeren geen extra kosten met zich mee zullen brengen. „We hebben uitgerekend dat het goedkoper is om krachtvoer aan te kopen dan een weiland langdurig te besproeien", aldus de gedepu teerde. Boeren die ondanks het ver bod de regeninstallatie aanzet ten, riskeren forse boetes en zelfs gevangenisstraf. Overigens wordt de invoering van de maatregelen een forse klus voor de provincie. Welschen houdt er rekening mee dat het meren deel van de boeren bezwaar zullen maken tegen het nieuwe stelsel. In alle gevallen zal indi vidueel moeten worden beke ken of de boer recht heeft op een uitzonderingspositie. De provincie overigens is niet van plan het sproeien van klei ne particuliere tuinen aan te pakken. Dat zet volgens Wel schen nauwelijks zoden aan de dijk. Wel onderzoekt de provin cie of het zinvol is het besproei en van sportvelden te beperken. Daarnaast gaat de provincie een campagne starten om het ge bruik van drinkwater terug te dringen. Een besparing van en kele procenten daar levert net zo veel op als de beperkingen voor de landbouwsector, zo heeft Welschen berekend. Terwijl het vrachtverkeer gewoon door de Boxtelse Rchterstraat reed, liepen gisteren inwoners van de Bra bantse gemeente met bloemen naar de kruising met de Kruisstraat Winkeliers hielden hun zaken de hele dag gesloten en legden samen met buurtbewoners kransen en bloemen op de T-kruising bij wijze van protest. De laatste tijd zijn daar meerdere kindéren en volwassenen door vrachtwagens doodgereden. •foto anp cor mulder ALKMAAR ANP Alkmaarse minima die van een dure naar goedkopere woning willen verhuizen, kunnen straks rekenen op een premie van te gen de 4000 gulden. De ge meente Alkmaar wil hen bij een verhuizing 2500 tot 3000 gulden toestoppen, de woningbouw verenigingen doen daar nog eens 1000 gulden bij. De maat regel is bedoeld om de gevolgen van de jaarlijkse huurverhoging van 5,5 procent voor de laagste inkomens te verzachten. Staatssecretaris Heerma van volkshuisvesting wil bevorderen dat gezinnen die gezien hun in komen te goedkoop wonen naar een duurder pand vertrek ken. De goedkope huurwonin gen komen dan vrij voor men sen met lagere inkomens. Hij hoopt op die manier ook de uit de hand gelopen uitgaven voor huursubsidie te beperken. Een probleem is echter dat in veel gemeenten onvoldoende dure huurwoningen beschikbaar zijn. Het plan van de gemeente Alkmaar betekent volgens een woordvoerder overigens niet dat in die stad volop goedkope huurwoningen beschikbaar zijn. Als zo'n woning beschik baar komt, vormt de verhuizing voor de lagere inkomens echter een drempel. De verhuispremie is bedoeld om die te verlagen. Het initiatief spruit voort uit een bezoek aan de vaste kamer commissie voor volkshuisves ting om te protesteren tegen het optrekken van de huren en het bezuinigen op de individuele huursubsidie voor bepaalde groepen, zoals jongeren en al leenstaanden. De gemeenteraad moet de maatregel, die naar schatting een paar ton per jaar kost, nog goedkeuren. DEN HAAG ANP-GPD en is hij tegenwoordig vaker op paleis Huis Ten Bosch dan in het ziekenhuis". Wel gaat de prins voor behandeling nog re gelmatig naar Bronovo. De Rijksvoorlichtingsdienst wil niet zeggen of dit een vooruitgang in het genezingsproces betekent. Twee maanden geleden deel de de RVD mee dat de prins kampte met „een ernstige te rugval". Om die reden ging hij niet met koningin Beatrix mee naar Japan. In het begin van zijn opname mocht de prins af en toe een paar dagen naar huis. De representatieve taken van de prins worden voorlopig nog waargenomen door andere leden van de koninklijke fami lie. Minister d'Ancona van wvc staat nog een aantal leuke ge sprekken te wachten. Haar me dedeling dat zij met negen ge meenten in Nederland vrijwel rond was omtrent de vestiging van een nieuw asielzoekerscen trum, is bij een aantal van de betrokken burgemeester en wethouders uiterst slecht geval len. De WD wil dat de minister aan de Tweede Kamer komt uit leggen hoe de vork precies in de steel zit. De Dordtse wethouder Fer- mina was gisteren duidelijk: „Er is helemaal geen overeenkomst met het ministerie. Sterker nog: er is zelfs geen contact geweest met mij over het laten ombou wen van ons asielzoekerscen trum naar een onderzoeks- en opvangcentrum. Wat de minis ter nu doet, kan niet. Ik ben zeer teleurgesteld in de han delswijze van het ministerie. We laten niet met ons sollen." Burgemeester Kortmann van Oisterwijk denkt er ook zo over: „Van dit soort beleid worden de asielzoekers de dupe", zegt hij. „Wij weten minder dan alle me dia in Nederland. Ik heb géén brief gezien van het ministerie, noch met wie dan ook overeen stemming bereikt over ons asielzoekerscentrum." Kortmann wil overigens niet de indruk wekken tegen de plannen van WVC te zijn. Maar: „We moeten over dit soort za ken fatsoenlijk kunnen beslis sen. Dat is nauwelijks meer mo gelijk. Vorig jaar diende ik op stel en sprong bij minister-pre sident Lubbers te komen. Daar hoorde ik dat wij zo'n centrum van het oude model zouden krijgen. Toen ik 's middags te rugkwam in Oisterwijk, bleken de eerste asielzoekers al aanwe zig te zijn. Zo ging dat toen, maar gaat het blijkbaar nog steeds." Het ministerie is verbaasd. „Vervelend. Het is onjuist dat die gemeenten van niets we ten," aldus voorlichter Abouta- leb. „Wij hebben ze zes weken geleden uitgenodigd voor een gesprek op het ministerie. Vreemd genoeg gaf echter niet iedereen aan die uitnodiging gehoor." Van de negen gemeenten die een onderzoeks- en opvangcen trum binnen de grenzen zou den krijgen, heeft Zeewolde af gelopen zaterdag de primeur van de opening gehad. Volgens Aboutaleb zijn er verder volledi ge akkoorden afgesloten met Zwolle en Eindhoven. Met Dordrecht, Nijeveen, Rijsber- gen, Oisterwijk en Luttelgeest wordt nog gepraat. 's Gravendeel, dat als enige nog geen opvangcentrum vol gens oud model heeft, verkeert nog in de 'oriënterende fase'. Dus ook daar is geen sprake van een akkoord. De burge meester is onlangs via een dreigbrief met afgebrande luci fer door onbekenden te ver staan gegeven dat een asielzoe kerscentrum geen goed idee is. Een gemeentewoordvoerder „Er schijnt sinds kort wel een akkoord te zijn tussen het mi nisterie en de campinghouder over de plek waar het opvang centrum komt. Een beslissing over de vestiging ligt echter bij de gemeenteraad. Als die 'nee' zegt, is het centrum van de baan." WD-Kamerlid Wiebenga heeft het vermoeden dat minis ter 'd Ancona de Kamer ver keerd heeft ingelicht. In een brief deed zij volgens hem voor komen alsof alles reeds in kan nen en kruiken is. Hij vindt dat 'laakbaar'. Bovendien kan dit gedrag volgens de WD'er leiden tot een verlies aan vertrouwen in het ministerie bij de betrok ken gemeenten. „Dat kan de sastreus zijn", aldus Wiebenga, die een interpellatiedebat heeft 'Dit is zo onwezenlijk zo extreem „Dit is een bloedserieuze zaak, maar ook net een slechte film. Zo onwezenlijk, zo schokkend, zo extreem". Aldus de Bredase politie na de derde verkrachting in twee maanden van een 52-ja- rige Bredase weduwe. In alle ge vallen gaat het waarschijnlijk om dezelfde dader. Zaterdagnacht drong voor de derde keer een man, deze keer met een bivakmuts over zijn hoofd, haar flat binnen en ver krachtte haar onder bedreiging van een mes. De eerste twee ke ren, op 2 september en op 16 oktober, kwam hij binnen via een open balkondeur. Deze keer moest hij een ruit inslaan om binnen te komen. De politie heeft inmiddels ne gen rechercheurs op de zaak ge zet. Politiewoordvoerder Van Kuik zegt ervan overtuigd te zijn dat het in alle drie de gevallen dezelfde dader was. Na de twee de verkrachting schoof de ny lonkous waarmee de dader zich had vermomd wat op en wist zijn slachtoffer een signalement van hem te geven. Op grond daarvan werd een buurjongen gearresteerd. Bloedonderzoek wees echteruit dat hij niet de dader was. Het afgelopen week einde had de dader een bivak muts op, maar het was volgens het slachtoffer dezelfde man. De doodsbange vrouw vlucht te nog naar het balkon van haar woning om alarm te slaan, maar de dader trok haar aan haar nachtkleding weer de woning in. Ze is met ernstige psychi sche klachten in een ziekenhuis opgenomen. In een kran te-in terview afge lopen zaterdag vertelde de vrouw al dat ze na het gebeurde bang was in haar eigen woning. Ze zei ook te stuiten op een muur van onbegrip. „Zelfs vrienden maken misplaatste grapjes en vrouwen vragen zich af wie er een balkondeur open laat staan". En de vraag om een andere woning zou zijn beant woord met het bekende „er zijn nog honderden wachtenden Woordvoerder Booy van de stichting Woonruimteverdeling ontkent dat. „Ze stond op onze calamiteitenlijst. maar had nogal wat overigens gerecht vaardigde wensen: ze wilde niet meer op één hoog wonen en een goed afsluitbare voor deur hebben. Ook wilde ze in een goede wijk gehuisvest wor den, net als nu het geval is. He laas liggen die woningen niet voor het oprapen. Het hoofd van onze stichting heeft haar het advies gegeven zolang on der te duiken. Maar dat wilde ze niet. Ik laat me het huis niet uit jagen, zei ze". Sikhs via Nederland naar Engeland AMSTERDAM ANP Patiënten van de Amsterdamse kliniek van de stichting Fight for Life dreigen van behandeling voor aids versto ken te blijven vanwege een hooglopende ruzie binnen het bestuur. Voorzitter Kamp weigert de twee artsen die aan de stichting verbonden zijn, toe te laten tot de kli niek waardoor de zorg stil is komen te liggen. Pogingen om een nieuwe arts aan te stellen, zijn nog op niets uit gelopen. Fight for Life behandelt aids-patiënten en seroposi- tieven met experimentele middelen die nog niet offi cieel in Nederland zijn geregistreerd, zoals Kemron. Ook wil Fight for Life, dat in april een kliniek in Amster dam opende, binnenkort van start gaan met de zogehe ten Passieve Immuun Therapie. Er zijn ruim 200 pa tiënten in behandeling bij de stichting. Wekelijks mel den zich vier tot vijf nieuwe. Volgens de arts Laane, sinds de start in 1990 aan de stichting verbonden, mogen hij en zijn collega Eussen de kliniek niet meer in en krijgen ze geen toegang meer tot de dossiers van patiënten. Ondanks het verbod heeft Eussen vorige week toch spreekuur gehouden in de kliniek. Deze week is een spreekuur echter onmoge lijk: voorzitter Kamp heeft de sloten verwisseld. De problemen leidden gisteren tot een kort geding voor de Amsterdamse rechtbank. Het bestuurslid Van Dorp en interim-manager Van Zanten eisen dat Kamp wordt geschorst. Kamp op zijn beurt heeft inmiddels een nieuw bestuur geformeerd en Van Dorp, Van Zan ten en de tweè artsen de deur gewezen. De problemen begonnen na de benoeming van Van Zanten tot interim-manager, eind oktober. Hij werd te hulp geroepen om organisatorische problemen op te lossen. Het probleem was met name dat Kamp de kli niek als een eenmanszaak ziet waar hij alleen de dienst uitmaakt. Toen Van Zanten op 2 november zijn plannen uit eenzette aan het bestuur en de beide artsen, besloot Kamp om een vriend tot bestuurslid te benoemen en met die meerderheid Van Zanten, Van Dorp en de bei de artsen aan de kant te zetten. Van Dorp werd als be stuurslid ontslagen, waarbij Kamp gebruik maakte van een machtiging van het derde bestuurslid, dat al gerui me tijd emstig ziek is en zich wilde terugtrekken. Deze heeft echter laten weten dat hij dacht zijn terugtreden als bestuurslid te ondertekenen en beslist geen machti ging- Kamp liet gisteren voor de rechtbank weten dat hij al druk doende is om een nieuwe arts aan te trekken. Naar zijn zeggen had hij al overeenstemming bereikt met een arts, maar die zou zich onder druk van Van Zanten en consorten hebben teruggetrokken. Een poging tot bemiddeling van rechtbankpresident Vrakking om de kliniek in elk geval open te houden, le verde gisteren niets op. Hij zou vandaag uitspraak doen. HOEK VAN HOLLAND GPD De Nederlandse en Britse justi tie hebben al geruime tijd aan wijzingen dat vanuit Nederland vreemdelingen naar Engeland worden gesmokkeld. De vondst van 31 illegale vreemdelingen zondagmorgen in Hoek van Holland is het resultaat van een onderzoek naar de activiteiten van een bedrijf in het oosten van Engeland en een Olden- zaals transportbedrijf. De vreemdelingen - dertig jonge Indiërs en een Pakistaan - werden kort voor het vertrek van de veerboot Koningin Beatrix aangetroffen in een op legger van het Oldenzaalse transportbedrijf. De vreemde lingen zeggen dat ze geld heb ben betaald aan de transport onderneming voor een over tocht naar Engeland. Het bedrijf wil geen enkel commentaar ge ven. Volgens een woordvoerder van het ministerie van justitie werden al geruime tijd in Enge land illegale Sikhs opgepakt die zeiden dat zij via Nederland naar Engeland waren gekomen. Uit onderzoek bleek onder meer dat deze mensen al eerder in Engeland geweigerd waren. Ook werd steeds duidelijker dat het transport in het oosten van Engeland werd geregeld. De En gelse politie vermoedt een pro fessionele organisatie achter de mensensmolocel. De marechaussee vermoedt dat het Nederlandse transport bedrijf te goeder trouw heeft ge handeld. Ook de verhuurder van de trailer lijkt volgens de politie geen blaam te treffen. Het onderzoek richt zich voor lopig op de chauffeur, die is aangehouden en na verhoor voorlopig weer op vrije voeten is gesteld. De illegalen zijn aan de Vreemdelingendienst Rotter dam overgedragen.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 3