Feiten Plan-Simons leidt tot niets Terry Waite, een missie te veel Thomas Sutherland, een koppige rasonderwijzer Primeur niet meer in trek in Japan Dinsdag 19 november 1991 Redactie: 023-150225 janine bosma altan erdogan ronald frisart (chef) onno havermans Patrick van den hurk hans Jacobs jolanda oukes jan preenen sjaak smakman Vertalingen: MARGREET HESUNGA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgeving: ANDRIES DETMAR 2 EN MENINGEN WIM STEVENHAGEN Nu de CDA-senatoren hun verzet hebben gestaakt, krijgt staatssecretaris Simons vandaag voorlopig het groene licht voor een bescheiden begin met de invoe ring van een volksverzekering tegen ziektekosten. En éls het de komende jaren allemaal meezit, is in 1995 de basisverzekering een feit Iedere Nederlander is dan verplicht verzekerd voor 95 procent van het huidige ziekenfondspakket en mag kiezen of hij zich voor de overige 5 procent wil bijverzekeren. Simons kan dan terugkijken op een politiek succes. Maar dat is dan ook alles. Want dat het nieuwe stelsel de stijgende kosten van de gezondheidszorg kan intomen, dat zal ook de bewindsman zelf niet geloven. En kostenbeheersing was toch de inzet van het zo fel omstreden plan? NÉRveoze Op i7E&£jü£S» Invoer Beaujolais gehalveerd DEN HAAG SJAAK SMAKAAAN Het lijkt zo eenvoudig. Laat vraag en aanbod de prijzen in de gezondheidszorg bepalen. Laat de verzekeraars met elkaar in de slag gaan om de gunst van de klant en laat de medische in stellingen met elkaar in de slag gaan om de gunst van de verze keraars. De Idant kiest voor de goedkoopste verzekeraar, de verzekeraar kiest voor de goed koopste instellingen. En zo blijft de gezondheidszorg betaalbaar. Staatssecretaris Simons schetst dat mooie beeld in zijn 'basis verzekering tegen ziektekosten'. Het vrije spel van vraag en aan bod zal er straks voor zorgen dat de kostenstijging in de ge zondheidszorg beperkt blijft. Op papier heeft hij gelijk, maar in de praktijk komt er vrijwel zeker niets van terecht. Voor een werking van de markt krachten is namelijk een markt nodig met kooplui, koopwaar en kopers. En die is er niet. In het plan-Simons komt 95 pro cent van het huidige zieken fondspakket in de basisverzeke ring. Elke ziektekostenverzeke raar zal polissen moeten aan bieden waarin een uitgebreid scala van verstrekkingen wette lijk verplicht is opgenomen. Het leeuwedeel van de koopwaar (zorg) moet dus verplicht wor den ingekocht door de koop man (de verzekeraar) en afge nomen door de klant (de verze kerde). Voor de leverancier van de zorg (ziekenhuizen, artsen, fysiotherapeuten, specialisten, enzovoort) is dat een prettige positie. Nu mag de verzekeraar wel kie zen bij welke instelling hij zijn 'handel' inkoopt, maar in de praktijk is die keus maar heel klein. Als er veel meer aanbod (van zorginstellingen) zou zijn dan vraag (naar zorg), dan zou den de verzekeraars flink kun nen afdingen. Maar wie de wachtlijsten in de gezondheis- zorg kent, weet dat het omge keerde het geval is. Bovendien vergrijst Nederland, zodat de vraag alleen maar groter wordt. Daarmee zitten de zorginstellin gen op rozen. Ook al is een be paald ziekenhuis relatief duur, om aan de vraag van zijn cliën- ten te kunnen voldoen zal de verzekeraar er toch een contract mee moeten sluiten. Bovendien ligt het méér voor de hand dat ziekenhuizen onderling afspra ken zullen maken over hun ta rieven, dan dat ze elkaar kapot gaan concurreren. Kartelvor ming heet dat in economentaal. Trechter Voor de 5 procent van de zorg die niet in het basispakket komt, waaronder logopedie (hulp bij spraakstoornissen), geldt een wat ander verhaal. Een aantal mensen zal zich daarvoor niet verzekeren om zodoende op de ziektekosten te besparen. Ze zullen, omdat ze het zelf moeten betalen, dus ook niet zo snel naar de logope dist gaan. Dat betekent minder vraag, en zo komt de prijs auto matisch onder druk komt te staan. Waaropi dus niet een veel gro ter deel van de zorg, zeg 40 of 50 procent, in die vrijwillige (bij)verzekering gestopt? De 'trechter van Dunning', vorige week gelanceerd in het rapport Keuzen in de Zorg, gaat een flink eind in die richting: alle medische voorzieningen moe ten worden getoetst op onder meer de vraag of de burger ze voor eigen rekening kan nemen. Kan dat, dan moet die voorzie ning niet in de volksverzekering. De hartoperatie wel in de verze kering, de tandarts niet. Dat heeft.ontegenzeggelijk voordelen. De mondige, calcu lerende burger kan een pakket op maat kiezen met een daarbij behorend prijskaartje. Wie een flink eigen risico neemt, ver hoogt voor zichzelf de drempel om medische hulp in te roepen. Alleen wie echt niet anders kan, roept het medische circuit te hulp. En zo neemt de vraag af. Solidariteit Een beperkt basispakket heeft ook nadelen: mensen die weinig verdienen, en zich dus eigenlijk geen eigen risico kunnen per mitteren, zullen waarschijnlijk snel geneigd zijn dat risico juist wel te nemen om op de premie te besparen. Het is winst op korte termijn, want als ze ern stig ziek worden gaan ze de boot in. Tenzij, en daar zal het dan op uitdraaien, de gemeen schap via de bijstandwet of een andere regeling bijspringt. Weg besparing. Daarnaast bestaat het gevaar van substitie: wie wel verzekerd is voor specialistische hulp maar niet voor de huisarts, zal al snel eèn verwijskaart probe ren af te dwingen. Die specialist kost hem immers niets, de huis arts moet hij voor elk consult betalen. En hoeveel artsen zul len daaraan weerstand bieden? Uiteindelijk kost een behande ling zo veel meer geld dan wan neer ook de huisarts in het pak ket had gezeten. Simons voert substitutie aan als een belang rijk punt voor een uitgebreide basisverzekering. Maar het belangrijkste bezwaar tegen een beperkt pakket ligt voor Simons in de solidariteit. Jonge, gezonde mensen kunnen het zich veroorloven zich niet aanvullend te verzekeren. Be jaarden en chronisch zieken daarentegen kunnen dat niet. Omdat voor de aanvullende verzekeringen zich vooral 'slechte risico's' (zoals bejaar den) zullen aanmelden, vliegt de premie daarvoor omhoog. Lage premies Zoiets is al eens gebeurd, bij het voormalige vrijwillige zie kenfonds. Daarbij konden niet- ziekenfondsverzekerden terecht als ze een inkomen hadden on der de ziekenfondsgrens (bij voorbeeld bejaarden met een klein pensioen en kleine zelf standigen). De jonge gezonde verzekerden werden door de particuliere verzekeraars met la ge premies weggelokt, waarna het vrijwillige fonds zo veel dure klanten overhield dat het failliet ging en in 1986 werd opgehe ven. De bejaarden moesten de vrije markt op en konden na langdurig politiek gekrakeel te gen een door de overheid vast gesteld tarief een beperkte stan daardpolis sluiten bij de parti culiere verzekeraars. Het geld dat die daarop tekort komen, krijgen ze vergoed uit een hef fing op alle verzekeringspre mies, de vereveningsbijdrage. Overigens is het nog altijdzo dat bejaarden die een 'ziekenfonds pakket' willen, daarvoor vele honderden guldens per maand kwijt zijn. Een uitgebreide basisverzeke ring, waarbij jongeren meebeta len voor ouderen en mensen met een hoog inkomen meer betalen ten bate van mensen met lage inkomens, is een in strument om de solidariteit te handhaven. Maar het dilemma is groot: hoe uitgebreider het basispakket, hoe minder kos tenbeheersing. Als er niets ge beurt, wordt de gezondheids zorg onbetaalbaar, waarschuw de vorige week de commissie- Dunning. Simons kiest voor de solidariteit boven kostenbesparing. Dat mag, maar dan dringt zich voor de bewindsman wel een verve lende vraag op: waarom is het plan-Simons dan eigenlijk no dig? TOKYO ELBRICH FENNEMA CORRESPONDENT Het gaat wat ver om keizer Aki- hito te beschuldigen van han delsbelemmering. Toch ligt de oorzaak van de gehalveerde im port van Beaujolais Nouveau dit jaar bij hem. Tot vorig jaar wa ren Japanners gretige afnemers van de nieuwe Beaujolais. Het feit dat Japanners de primeur, als gevolg van het tijdsverschil, als eerste ter wereld konden ontkurken, speelde hierbij een belangrijke rol. Hoogtepunt was de speciale 'Beaujolais Expres'. Deze trein reed Tokyose wijnliefhebbers in het holst van de nacht naar Na- rita, het vliegveld waar de Beau jolais was ingevlogen, zodat ze bij het krieken van de derde dinsdag in november als abso luut de eersten ter wereld de nieuwe wijn aan de lippen kon den zetten. De bar aan boord van de trein terug serveerde de nieuwe Beaujolais. Kaartjes voor de Beaujolais Expres wa ren maanden van te voren al uitverkocht. Vorig jaar haalde keizer Akihito echter een dikke streep door de pret door zijn troonsbestijging op 12 november te houden. Als gevolg van de strenge veilig heidsmaatregelen voor de hon derden staatshoofden, prinsen en ministers die vanuit alle hoe ken van de wereld naar Tokyo vlogen, moest de reguliere la ding wijken. Eén van de slacht offers was de Beaujolais Nou veau. Toen de wijn waar steeds halsreikend naar was uitgeke ken pas de vierde donderdag van november, een week te laat, arriveerde, was de lol er al af. Kratten vol bleven onverkocht staan. Natuurlijk is de datum voor Aki- hito's troonsbestijging niet ge kozen met het doel de verkoop van Beaulolais in Japan een klap toe te brengen. En hetzelf de geldt voor veel hindemissen en tegenslagen die buitenlan ders ondervinden in Japan. De Japanse taal is moeilijk, wat commucatieproblemen in de hand werkt. Grond in Tokyo is duur, wat startkosten enorm hoog maakt voor nieuwkomers op de Japanse markt. De wegen zijn smal, waardoor vrachtcon tainers van buitenlandse ver voerders hier niet kunnen wor den vervoerd omdat ze te groot zijn. Stuk voor stuk hindemis sen die niet moedwillig zijn uit gedacht door een samenzweer derig Japan BV om buitenlan ders buiten de deur te houden, maar die wel dat effect sorteren. Eerlijkheidshalve moet er aan worden toegevoegd dat buiten landers die op de Japanse markt opereren vaak ook zelf het suc ces van hun eigen produkten in de weg staan. Neem de Beaujo lais. Een (verlate) fles kostte vo rig jaar 3800 yen, iets over de vijftig gulden. Dat was 40 pro cent meer dan een jaar eerder en zelfs voor Japanse begrippen duur. De Franse wijnbouwers en Japanse importeurs hoopten te incasseren op de immense populariteit van de wijn in Ja pan. Het volume dat naar Japan werd verscheept was immers in de vier voorafgaande jaren ver tienvoudigd. De tijd Japanners bereid waren flink te betalen voor alles wat sjiek en Europees was, is afgelo pen. Japanners brouwen inmid dels, inspelend op de mode, zelf ook wijn. Franse wijnboeren zullen huiveren bij de aanblik van de geplastificeerde karton nen waarin hier de wijn wordt verkocht, maar het neemt wel minder ruimte in en is gemak kelijker te vervoeren dan een authentieke fles. Joviale reus zat vijfjaar vast in Libanon LONDEN CEES V CORRESPONDENT Van meet af aan wist Terry Wai te dat Bayrut gevaarlijker was dan al zijn voorgaande missies in Uganda, Libië en Iran. Drie keer zou hij naar Bayrut afrei zen. De eerste keer zat hij vier dagen vast op zijn kamer omdat druzen en shi'ieten de straat voor het hotel hadden uitgeko zen als slagveld. De tweede keer moest hij door een Amerikaan se helikopter in Libanon wor den afgezet omdat de luchtha ven wegens oorlogsgevaar ge sloten was. De derde keer werd hij zelf gegijzeld. Het was een koude januaridag in 1987. Bij zijn vertrek uit Lon den verklaarae hij: „Elke stap die ik nu zet, is een stap in een mijnenveld. Maar ik ben nog steeds de enige persoon die oog in oog heeft gestaan met de ontvoerders. Ik ken hun gevoe ligheden. Ik kan mij niet laten afschrikken." Op 20 januari verdween hij uit het huis van een tussenpersoon, nadat hij eerst zijn druzische lijfwachten had weggestuurd. Het duurde dagen voordat het besef doorbrak dat de „joviale reus" ontvoerd was. Daarna kwamen de jaren van wurgende onzekerheid. Hadden zijn ont voerders hem gedood? Was hij bezweken aan zijn chronische bronchitis in een van de vochti ge kelders in Bayruts sloppen wijken? Bijna vier jaar lang leef de de wereld in onwetendheid. Van de ontvoerders kwam taal noch teken. Geen verzoek om losgeld. Geen foto's. Geen vi deobeelden. Geen boodschap pen. Niets. Vastgeketend Het was de Ier Brian Keenan die tot opluchting van Waites fami lie, eind vorig jaar de tijding bracht: Terry Waite was nog in leven. Hij zat in een cel onder de verschroeide grond van Zuid-Bayrut, hoestend, koortsig, vastgeketend aan een elektri sche radiator waarvan het gesis hem gek maakte. Maar hij was in leven. Na Keenan werd deze zomer John McCarthy vrijgelaten, en ook deze Britse journalist had nieuws over Waite. Beter nieuws. Na drieëneenhalf jaar geblinddoekt en vastgeketend te hebben gezeten, was Waite naar een betere gevangenis overgebracht, aldus McCarthy. Zijn isolement was beëindigd, en Waite mocht zijn dagen slij ten met de mensen wier vrijla ting hij had willen bevechten: Terry Anderson en Tom Suther land. Hij had ook zijn goede hu meur teruggekregen.Als gijze laar ben ik gewoon het gewicht kwijtgeraakt waar ik altijd al van af wilde", had hij tegen Ma- Carthy gezegd. Zijn overplaatsing naar de ge vangenis in de Bekaa-vallei was een voorbode op zijn vrijlating. Waite kreeg medische verzor ging en beter voedsel - zijn ont voerders wilden een weldoor voede Terry Waite afleveren. De Brit Teny Waite (links) en de Amerikaan Thomas Sutherland (rechts) tijdens de persconferentie in het Syri sche ministerie van buitenlandse zaken in Damascus. In het midden de Syrische minister Youssef Shakour (buitenlandse zaken). fotoafp Met zijn vrijlating gisteren is er een einde gekomen aan een op merkelijk hoofdstuk in het leven van een opmerkelijk man. Een leven dat op 31 mei 1939 in het Noordengelse Styal begon. Wai- te's vader was een plaatselijke politieman, maar zelf wilde de jeugdige Terry liever de wereld bereizen. Daartoe meldde hij zich eerst aan bij het Britse leger en ver volgens bij de 'Church Army', een soort Leger des Heils. Hij kwam uiteindelijk terecht in donker Afrika, waar hij hulpver leners werd. Zijn loopbaan als onderhande laar begon in 1980 toen aarts bisschop Robert Runcie van de Anglikaanse Kerk hem als zijn persoonlijke gezant aantrok. Waite wist in onderhandelingen met de Libische leider Gaddafi en ayatollah Khomeini de vrijla ting van zeven gijzelaars te be werkstelligen, prestaties die hem grote faam brachten. Zelf zei Waite in 1986 over zijn veelgeroemde onderhandel techniek: „Ten eerste, moet je vast zien te stellen welke partij en de meeste macht hebben. Ten tweede, moet je hun ver trouwen zien te winnen. Ten derde, moet je bij hen zien bin nen te komen. En als je dat alle maal voor elkaar hebt, moet je ervoor zorgen dat er een uit gang is waar je aan het einde van de uitvoering samen door heen naar buiten kunt lopen, in plaats van de ander van het to neel te duwen met je voet op zijn hals en je zwaard op zijn hart." Het was een techniek die in Li bië en Iran had gewerkt, maar die in de Libanese hoofdstad Bayrut jammerlijk faalde. Een vechter met veel gevoel voor humor WASHINGTON HENK DAM CORRESPONDENT Onderwijzen heeft de nu 60-ja- rige Thomas Sutherland altijd in het bloed gezeten. Zelfs in zijn lange jaren als gegijzelde in Bayrut vulde deze Amerikaan van Schotse afkomst, aldus eer der vrijgelaten lotgenoten, een groot deel van zijn tijd met les geven. In een donkere kelder bracht hij zijn mede-gegijzelden op de hoogte van het werk van de Schotse dichter Robert Burns, van genetica, veeteelt en van de mechanische details van zijn 27 jaar oude Volvo. Hij leerde de vorig jaar vrijgelaten Iers Brian Keenan Frans. Niet alleen een geboren leraar, maar ook een vechter, een man met grote energie en met een gezond gevoel voor humor. Zo wordt Sutherland omschreven door eerder vrijgelaten gijze laars, vrienden en familieleden. Hij zal al die eigenschappen de afgelopen tijd hard nodig heb ben gehad, want afgezien van Terry Anderson heeft geen van de Westerse gijzelaars in Bayrut zo lang gevangen gezeten als Thomas Sutherland. Sutherland werd op 9 juni 1985, een luttele drie maanden na Anderson, ontvoerd toen hij on derweg was van het vliegveld van Bayrut naar de Amerikaan se Universiteit, waar hij de fa culteit van de landbouwweten schappen leidde. Hij reed in een kolonne, werd beschermd door lijfwachten, maar het haalde allemaal niets uit. Leden van de terroristische groep Islamitische Jihad scho- ten de banden en voorruit van de auto waarin Sutherland zat, kapot, sleurden hem eruit en verdwenen. Aanvankelijk was onbekend wie Sutherland had gekidnapt, of wat er met hem was gebeurd. Pas drie maanden later bleek uit brieven die de vrijgelaten Ame rikaanse gijzelaar ds. Benjamin Weir bij zich had, dat Suther land in handen was gevallen van de gevreesde Islamitische Jihad. Deze beweging maakte in zijn verklaringen nooit melding van Sutherland en verspreidde ook nooit een foto van de Ame rikaan. Ieder bericht over Sutherland was afkomstig van vrijgelaten ex-gijzelaars. Een gijzeling was iets waarmee Sutherland altijd rekening had gehouden. Sutherland en zijn vrouw zaten in 1983 nog maar een paar maanden in Libanon toen het hoofdkwartier van de Amerikaanse mariniers in Bay rut werd opgeblazen door een zelfmoordcommando. Bij deze actie kwamen 241 Amerikanen om het leven. Een jaar later werd het hoofd van de Amerikaanse Universi teit in Bayrut, Malcolm Kerr, vermoord. Zijn vrouw Jean Sutherland daarover: „Toen Kerr was vermoord, moesten we er rekening mee houden dat Tom de volgende zou kunnen zijn. Maar hij wilde toch blij ven." Dat blijven-tegen-beter- weten-in, die koppigheid, had te maken met Sutherlands over tuiging dat hij een belangrijke taak te vervullen had. In het Midden-Oosten, met name in het veelgeplaagde Libanon, was behoefte aan een landbouwex- pert zoals hij, wist hij. Datzelfde idealisme had hem in de jaren '70 ook al naar Etiopië gevoerd, waar hij lesgaf terwijl om hem heen de revolutie woedde. Jean Sutherland: „Tom vond dat hij in die delen van de wereld iets nuttigs kon doen. Hij zei altijd dat de toekomst van de landbouw in de ontwik kelingswereld ligt." Sutherland werd in 1931 op een boerderij in Schotland geboren. Hij studeerde aan de Universi teit van Glasgow, en vervolgens aan de Iowa State University in het hart van Amerika's land bouwgebied. In Iowa leerde hij zijn vrouw kennen. Hij trouwde in 1954, en werd in 1963 Ameri kaans staatsburger. Het echt paar heeft drie dochters. Het nieuws over de vrijlating van Sutherland viel gisteren sa men met de voorbereidingen van de familie voor de begrafe nis van zijn schoonvader. Willi am Murray, die tijdens Suther lands gevangenschap de be langrijkste woordvoerder van de familie was, overleed afgelopen zaterdag op 88-jarige leeftijd. De man die zich zo heeft inge zet voor de vrijlating van zijn schoonzoon heeft dat zelf niet meer mogen meemaken.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 2