Wetenschap Meerlingen-epidemie baart grote zorgen Uitstoot van ammoniak is in Nederland het hoogst Nederlandse vrouw steeds later en kunstmatiger zwanger EXCIRIIER-LA^EB^APiE Afkomst en opleiding bepalen de loopbaan Dinsdag *19 november 1991 071-161400 Redactie: BRAM VAN LEEUWEN EN HANS SONDERS Eindredactie: HANS SONDERS Vormgeving: RUTCER J HOOCERDUK 23 IN BURGERS ZOO in worden nagebootst. Met bleem is dat flora en fau- vriend van één van de Arnhem wordteen man- het project is ruim een na nauwelijks voorhanden Burgers-medewerkers. grove-hal gebouwd waar- half mijoen gulden ge- is. Een klein deel van de in de getijden langs tropi- moeid. Medio volgend planten is bijvoorbeeld af- sche kusten en de daarbij jaar is het project voor het komstig uit Abu Dhabi en behorende flora en fauna publiek toegankelijk. Pro- wordt geleverd door een NIEUWSLIJN Menselijke eiwitten uit rubberbomen Britse onderzoekers hebben een manier gevonden om hevealo- ten te injecteren met menselijk dna, waardoor rubberbomen ei witten zouden kunnen produceren die nu alleen in het mense lijk lichaam aangemaakt kunnen worden. Het gaat om eiwitten zoals insuline en eiwitten die de bloedstolling regelen. De eiwit ten zouden door de bomen samen met het rubber afgescheiden worden en zouden dus naderhand uit de rubber geraffineerd kunnen worden. De experimenten werden gedaan door onder zoekers van de Polytechnische hogeschool van Hatfield ten noorden van Londen, in samenwerking met het Instituut voor Onderzoek van Rubber in Malaysia. De onderzoekers verwach ten dat de technieken tegen het eind van deze eeuw operatio neel kunnen zijn. Gevoeligheid voor doorliggen te meten Doorbloeding van een patiënt speelt ook een rol bij het ontstaan van doorligwonden. Die gevoeligheid is te meten. Medisch fysi cus J. Meijer is hierop gepromoveerd aan de VU in Amsterdam. Doorliggen treedt vooral op bij aan bed of stoel gebonden pa tiënten. Het kost de gezondheidszorg jaarlijks 700 miljoen gul den. Tot nu toe werd gedacht dat alleen uitwendige factoren een rol spelen. Het meten gaat met een balansarm met verschuifba re gewichten waarmee zitten of liggen wordt nagebootst. De ge volgen voor de doorbloeding zijn te meten via het tempera- tuursverloop van de huid. Neemt de doorbloeding af, dan daalt de temperatuur. Bij risico-patiënten komt de doorbloeding na de belasting veel trager op gang. Behandeling rugpijn verbetert Er is hoop voor mensen die last hebben van pijnen laag in de rug. Volgens de Zweedse hoogleraar orthopedie prof. A. Na- chemson zullen behandelingsmethoden de komende 10 jaar verbeteren, maar zal ook het herkennen van psychische oorza ken voor de pijn toenemen. De Zweed vindt dat er nu veel te vaak en te snel wordt geope reerd, vooral in de VS. Slechts voor 2 procent van alle patiënten is zo'n operatie echt nodig. De behandelaars moeten ook af van onnodige therapieën waarvan het nut niet eens vaststaat, aldus Nachemson. Speciaal condoom voor vrouwen Begin 1992 beleeft Zwitserland de wereldpremière van femidom, het vrouwencondoom. Femidon wordt in de handel gebracht door de Britse firma Chartex International. De femidom is een soort cylindervormig, transparent scheurbestendig zakje dat be gint met een platte ring. Het zakje gaat in de schede, de ring blijft buiten op de vagina liggen. De kwaliteit van het materiaal van het zakje - polyurethan - is goed genoeg, zegt Chartex, om ook aids-virussen tegen te hou den. Een pakje van drie stuks gaat ongeveer 12 gulden kosten. twee keer zo hoog is als delen van Duitsland, Frankrijk en Ita lië, waar intensieve veeteelt is. Ammoniak wordt in de bo dem omgezet in salpeterzuur waardoor de bossen langzaam afsterven. Uit de nota van het RIVM blijkt dat de verzuring door am moniak sinds 1980 is toegeno men. De verzuring door zwavel dioxide (S02) is echter gedaald In 1980 leverden de elektrici teitscentrales de grootste bijdra ge aan de uitstoot van S02, Door de overgang op aardgas en door het opvangen van S02 uit kolencentrales, is de uitworp van S02 door de elektriciteits sector met 75 procent gedaald. De zure neerslag in Neder land was in 1980 zo'n 6700 een heden zuur per hectare. Dat is nu gedaald tot 4700 eenheden. Grotendeels dankzij gunstige weerso mstandigheden HERMAN DAMVELD De uitstoot van ammoniak in Nederland is de hoogste van heel Europa. Het gaat hier voor al om ammoniak die in Noord- Brabant vrij komt bij de inten sieve veehouderij. Ammoniak veroorzaakt zure regen, evenals zwaveldioxide en stikstofoxide. Weliswaar is de zure neerslag in Nederland gedaald sinds 1980, maar dat komt voor een deel door de weersomstandigheden en niet door het regeringsbe leid. Bovendien is Nederland blijkens een nota van het Rijks Instituut voor Volksgezondheid en Milieuhygiëne (RIVM) in Bilthoven een exporteur van verzurende stoffen. In Brabant komt twee keer zoveel ammoniak vrij als in de rest van Nederland, terwijl het Nederlandse gemiddelde weer Het aantal meerlingen dat in Nederland wordt geboren stijgt sterk. In 1980 waren het er 1.927, in 1989 al 2.480. Het aantal drielingen nam in die periode toe van 21 tot 75. Voor buitenstaanders mag dat leuk of gezellig lijken, maar langzamerhand ontstaat grote bezorgdheid over tot nu toe zwaar onderbelichte nadelige gevolgen. LEIDEN/UTRECHT ANP Het Academisch Ziekenhuis Utrecht hielden daarom afgelo pen vrijdag een symposium over „Meerlingen; de epidemie van de jaren 90 in de obstetrie". Gynaecoloog dr. H.W. Bruinse tekent bij de cijfers aan dat ze sinds 1989 vrijwel zeker verder zijn gestegen en dat de werkelij ke aantallen hoger kunnen lig gen omdat doodgeboren kinde ren voor de 28ste week van de zwangerschap niet worden ge registreerd. Als oorzaken van het groeiend aantal meerlingen noemt Bruinse het stijgen van de leef tijd waarop vrouwen kinderen krijgen (hoe ouder, hoe groter de kans op een meerling) en het toedienen van hormonen om de rijping van - meestal meer dere - eicellen te stimuleren. Hormoonstimulatie gebeurt zowel bij .reageerbuisbevruch ting' (ivf-behandeling) als om de vruchtbaarheid te vergroten van vrouwen die op de normale manier of via inseminatie een kind willen krijgen. Naar schat ting is tweederde van het bo vennormale aantal meerlingen er het gevolg van en valt een derde toe te schrijven aan de ivf-behandelingen. Bruinse zegt dat bij meerlin gen de sterfte rond de geboorte vele malen hoger is dan bij een lingen. Er is ook veel vaker spra ke van vroeggeboorte (een .spontane' tweeling wordt ge middeld 3 weken te vroeg gebo ren en een drieling 6 weken). Dit betekent een groter beslag op dure intensive-carevoorzie- ningen en een aanzienlijk ver hoogde kans op geestelijke en lichamelijke handicaps. In ons land is geen enkel on derzoek gedaan naar de psy- cho-sociale en economische ge volgen. In Groot-Brittannië wel. De consequenties blijken dra matisch. Dr. E. Bryan uit Lon den, medisch directeur van de Britse meerlingenstichting, ver telde op het symposium over hoge percentages echtscheidin gen, depressies en bezoeken aan psychiaters. Eventueel al aanwezige oudere kinderen ko men duidelijk aandacht tekort. Bij de zwangerschappen die via reageerbuisbevruchting ont staan, gaat het in 25 procent om tweelingen en in 5 procent om 3-, 4-, of 5-vijflingen. Bruinse wijt dat aan de volgens hem .waanzinnige' eis dat 10 procent van de behandelingen in een zwangerschap moet resulteren. Anders verliest een ivf-centrum zijn vergunning. Bovendien vergoeden zieken fondsen en particuliere verzeke raars slechts 3 behandelingen per paar. Gevolg is dat, om de kans op succes te vergroten, per keer verschillende bevruchte ei tjes in de baarmoeder worden teruggeplaatst. Vooral drie- en meerlingen veroorzaken vol gens Bruinse zeer hoge kosten. Ze moeten ongeveer 7 weken worden opgenomen op de in- tensive-careafdeling voor pas geborenen raison van 1.500 gulden per kind per dag. Voor dat geld kunnen heel wat extra ivf-behandelingen worden uit gevoerd, aldus Bruinse. Hij heeft berekend dat de kos ten van één drieling overeenko- Nergens ter wereld is het anti conceptie-gedrag zo goed als hier. Nergens ter wereld ook is de gemiddelde leeftijd van de vrouw waarop zij haar eerste kind krijgt, zo hoog als in ons land, namelijk ruim 27 jaar. Bei de ontwikkelingen zijn volgens prof. E.R. te Velde, die deze week het bijzonder hoogleraar schap in de leer van de mense lijke vruchtbaarheid aan de RU Utrecht aanvaardde, voor een belangrijk deel bepaald door de emancipatie van de vrouw, die onder meer tot gevolg had dat veel meer vrouwen zijn gaan werken. Voor de vruchtbaarheid van de vrouw die vanwege haar carrière pas later voor kinderen kiest is die emancipatie niet on verdeeld gunstig. Dat blijkt uit onderzoek in Utrecht bij vrou wen bij wie kunstmatige inse minatie met (goed) donorzaad werd verricht. Te Veld; „Wij vonden dat de vruchtbaarheid van de vrouw afnam na haar 30ste. Op haar 35ste is de maandelijkse kans op een zwangerschap tot de helft ge daald, bij haar 38ste tot een kwart. Daardoor duurt het gemid deld langer voordat een zwan gerschap tot stand komt. Vrou wen tot 30 jaar ziin gemiddeld binnen 3 maanden zwanger, vrouwen van 35 binnen 7 maanden, vrouwen van 38 bin nen 13 maanden. Volgens Te Velde zullen wer kende vrouwen die het krijgen van kinderen uitstellen, maar men met die van 40 ivf-behan delingen. Daar komt bij dat er op 10 drielingen zeker 2 ernstig gehandicapte kinderen voorko men die gedurende hun leven minimaal een ton per jaar kos ten. Inzicht in het veel grotere aantal lichtere handicaps dat pas op latere leeftijd blijkt, is er niet. Bij vierlingzwangerschappen wordt doorgaans maar de helft van de kinderen levend gebo ren. Daarom worden de gynae cologen in het AZU enkele ke ren per jaar geconfronteerd met de vraag om „embryo-reduc tie", abortus van een deel van de embryo's. Dat al deze problemen zo weinig aandacht krijgen, schrijft Bruinse toe aan het weiken in „hokjes". Alle betrokkenen - gy naecologen, kinderartsen, maatschappelijk werkers en psychiaters - beperken zich tot hun eigen vakgebied. Een arts die via hormoonstimulatie een meerlingzwangerschap bewerk stelligt, wordt maar zelden ge confronteerd met de ellende op de intensive-careafdeling, aldus Bruinse, laat staan met de pro blemen in de gezinnen in de ja ren daarna. Hij vindt dan ook een nadere evaluatie nodig. door hun leeftijd moeilijker zwanger worden, steeds vaker een beroep doen op een rea geerbuisbevruchting (ivf). Wan neer de huidige trend zich voortzet verwacht Te Velde over 10 tot 20 jaar mogelijk een ver- vijfvoudiging. „In 1990 zijn in Nederland zo'n 6000 ivfs verricht, in 2010 zouden dat er wellicht 30.000 zijn. Te Velde wijst er ook nog op dat door het uitstellen van het krijgen van het eerste kind, het aantal gevallen van borst kanker toeneemt. „Er is geen enkel land in Eu ropa waar borstkanker zoveel voorkomt als in ons land. Vol gens de Utrechtse hoogleraar is het hoog tijd dat maatschappe lijke veranderingen het voor de werkende vrouw mogelijk en aantrekkelijk maken om op jon gere leeftijd kinderen te krijgen. In ons land zou het ouder schapsverlof en de kinderop vang veel beter moeten worden geregeld. Als voorbeeld wijst Te Velde naar Zweden. Daar kan de wer kende vrouw maximaal 5 jaar met behoud van werk en 90 procent van haar salaris twee kinderen ter wereld brengen en verzorgen. En dat niet zozeer om redenen van emancipatie, maar vanwege economische motieven. Maar daarnaast pleit hij ook voor een veel positiever benadering van overheid en be drijfsleven ten aanzien van het krijgen van kinderen door hun werkneemsters. Dat moet de vrouw weer in dank worden af genomen. De Excimer-la8er verwijdert cellen door de chemische verbindingen af Ie breken Op deze manier kan het hoornvlies blijvend veranderd worden en kan herhaling van de afwijking worden voorkomen. Voorde operatie bijziendheid i6 de oogbal te lang, waardoor de focus al voor het netvlies ontstaat. Hierdoor ontstaat wazig beeld. Na de operatie Tijdens de operatie wordt het hoornvlies zo bijgeslepen met de Excimer-La&er zodat de focus precies op het netvlies valt Hierdoor ontstaat eer scherp beeld. Een foto van Venus gemaakt aan de hand van radarbeelden die de sonde 'Magellan' nu al meer dan een jaar naar de aarde seint. De berg op de achtergrond is de bijna 9 kilometer hoge Venusvulkaan Maat Mons, terwijl de voorgrond wordt beheerst door (waarschijn lijk) uitgestrekte lavavelden die nog recent uit de vulkaankrater moeten zijn opgeborreld. Volgens onderzoekers zijn de bovenlagen op en rond Maat Mons hoogstens 10 jaar oud. Men begint Venus nu meer en meer te zien als de aarde vlak na haar ontstaan, toen grote delen van het aardoppervlak werden be heerst door vulkaanerupties en la va-overstromingen. Op dit ogenblik is de Magellan bezig aan een tweede 'radarronde' rond de gesluierde planeet Door dezelfde gebieden voor de tweede keer af te tasten is het mogelijk stereoscopische ('diepte')beelden te ontwerpen. Met behulp van een supercomputer kunnen die beelden vanuit elke gewenste ge zichtshoek worden bekeken zodat meer van het tenein zelf te zien is. De ruimtesonde maakt gebruik van radaneflecties vanwege het immens dikke wolkendek die de in hitte en zurige neerslag baden de planeet geheel omringt. Medio januari 1992 moet de Magellan zijn tweede opnamese rie rond Venus hebben voltooid. Inmiddels zijn alle beelden van de helft van het Venusoppervlak di gitaal opgeslagen op 23 'compact discs'. fOTO AP GRONINGEN NICO HVLKEMA Vooral mannen van tegen de 40 die een goede opleiding hebben gevolgd, bezetten nu, ondanks net emancipatieproces van vrouwen, de leuke, beter betaal de banen. Ze hebben niet alleen betere banen dan vrouwen, maar dragen ook meer verant woordelijkheid, werken zelf standiger, hebben meer afwis seling en promotiekansen. Niet alleen opleiding en sekse zijn van belang, nog steeds geldt: hoe beter het miljeu van her komst, hoe beter de baan. Dat blijkt uit een onderzoek naar de beroepsloopbaan en le vensloop van 1192 mannen en vrouwen, die in 1965 het basis onderwijs verlieten. Het onder zoek is verricht door het Insti tuut voor Toegepaste Sociale Wetenschappen in Nijmegen. Van de nu bijna 40-jarigen is 9 procent in de afgelopen 10 jaar werkloos geweest. Mannen zijn vaker en langer werkloos dan vrouwen. Veel vrouwen zijn gestopt met werken om de zorg voor de kinderen op zich te ne men. De deelname aan betaald werk neemt evenwel weer toe bij vrouwen naarmate de oplei ding hoger is. De hoog opgeleiden stijgen meer op de maatschappelijke ladder en blijken ook vaker het door henzelf gewenste beroep uit te oefenen. ClUTUMMl zor gen voor een verdere stijging op de maatschappelijke ladder en ook daar zien we weer dat man nen meer aan die cursussen deelnemen dan vrouwen Ook het maatschappelijk ge drag van hoog opgeleiden on derscheidt zien van dat van la ger opgeleiden. Zowel voor mannen als voor vrouwen geldt, dat hoger opgeleiden later trou wen en een gezin opbouwen. Overigens gelat voor mannen in het algemeen dat ze later trou wen. De partnerkeus blijkt eveneens nog traditioneel. Op- leidings- en beroepsniveau van partners komt veelal overeen. Er is blijkbaar nog niet zoveel ver anderd in de Nederlandse sa menleving. In het academisch ziekenhuis St. Radboud in Nijmegen wordt in 1992 begonnen met een voor ons land unieke lasertherapie om mensen die bijziend zijn van hun bril of contactlenzen af te helpen. De kosten be dragen per oog ongeveer 4000 gulden. Het gebeurt met een speciale exdmer-laser, die 1 miljoen gulden kost

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 23