Kunst Zonnige toekomst voor het Yuri Honing Trio „Wie vertelt u in 'n avond hoe het zit met al die hypotheken?" Veel pathetische gebaren op theaterfoto's vorige eeuw Kunst moet zwemmen Boek over Van Dantzig onthutsend verslag Dinsdag 19 november 1991 Redactie: 071-161400 CEES VAN HOORE ANNEMIEK RUYGROK JAN RUSDAM SASKIA STOEUNGA Eindredactie HENK HOUTMAN Vormgeving: PIET KOOREMAN 20 NIEUWSLIJN Gitaar Beatles brengt 128.000 op CHAMBLEE De populariteit van de Beatles lijkt tanende bij souvenirjagers. Een akoustische gitaar van John Lennon, waar van de waarde werd geschat op 300.000 dollar, bracht op een veiling in het Amerikaanse Chamblee niet meer op dan 70.000 dollar (128.000 gulden). Volgens de directeur van het veilinghuis is de economische recessie oorzaak van de geringe belangstel ling voor Beatles-artikelen. Een harmonica die ooit gebruikt werd door Lennon bracht daar entegen 6.500 dollar op terwijl maximaal 5.000 dollar werd ver wacht. Handtekeningen van Ringo Star, Paul McCartney, George Harrison en John Lennon gingen van de hand voor respectieve lijk 200,475, 575 en 850 dollar. Surrealistische films in Rotterdam ROTTERDAM Belgische surrealistische films uit de jaren twintig en dertig zijn twee avonden (25 en 26 november) te zien in de Rotterdamse Zaal De Unie. Het unieke filmprogramma is samen met het Belgisch Filmarchief samengesteld. De surrealis ten worden vertoond in aansluiting op de Europese première (op 25 november) van de film 'Akarova en Baugniet' van Ana Torfs en lurgen Persijn. BEELDENDE KUNST RECENSIE EDWINE FELSER Expositie schilderijen en werk op papier van Wim Koreman, Te zien: tot 7/12. woe t/m zo. 14 00- 18 00 uur, galerie Time is Art, Nieuwstraat 10, Leiden. Kunst moet zwemmen. Dat is vrij vertaald de opvatting van kunstenaar Wim Koreman. Maar ik loop op de zaken voor uit. Beneden in de galerie staan wij eerst lichtelijk verbaasd naar onszelf te kijken, lange tijd. Aanvankelijk dringt alleen de kleur van het werk tot ons door. Roestbruin met zwarte vormen. Het glas spiegelt zo enorm dat het even duurt voordat de vis- vormen, de magische vierkan ten, de spiralen en een enkel donkerblauw of wit vlak bereik baar worden. De kunstenaar vindt dit geen bezwaar: „Het werk heeft iets heel intiems, je mag best even moeite doen om erbij te komen." Het gaat bij Koreman om het spanningsveld tussen ongeor dendheid en afbakening. „Van oudsher is de mens bezig om onder meer door middel van beelden structuren aan te bren gen. Een aantal van die beelden is door de eeuwen heen hetzelf de gebleven en overstijgt als het ware de gewone zintuigelijke waarneming, of gaat dieper dan dat, net zoals je wilt" In het werk van Wim Ko reman kun je dan ook gerust de vissen boven vinden en de lucht onder. Het is zijn manier om de kijker uit te lokken om goed waar te nemen en verwarring te stichten in het geconditioneer de denken. Boven is het werk wat directer toegankelijk, op de overwegend lichte schilderijen spiegelt het glas niet en staan we oog in oog met zijn mooi uitgebalanceerde vormtaal, die net als beneden bestaat uit vissen, vierkanten, boven elkaar geplaatste hori zontale lijnen en boogvormen. Opvallend is zijn veelvuldig gebruik van witte verf, die met kleine kwaststreepjes aange bracht is bovenop kleuriger la gen. Hij probeert hierdoor een al te duidelijk kleurgebruik te vermijden en onderzoekt wat hij overhoudt door het beeld te rug te brengen tot bijna niets. Hij beweegt zich in het gebied tussen iets en niets, zonder dat iets een te duidelijke vorm te geven. Zijn gebruik van de witte verf doet me denken aan een sober en ingetogen vorm van schmink. .Alles gebeurt eron der", zegt de kunstenaar erover. In zijn techniek werkt hij van donker naar licht en streeft er naar het een altijd doorgaande beweging mee te geven. Hier mee komen we al dichter bij zijn opvatting van kunst. Water, wit en beweging doen denken aan het ijle, het ondefinieerba re. Aangezien de beweging zich afspeelt in de natte verf en de nog nattere serie aquarellen van zijn hand, bestaat de beweging uit zwemmen. We worden snel filosofisch met Wim Koreman, die er in zijn werk in geslaagd is elke zweem van vaagheid te vermijden. Als kleurrijke verrassing uit Italië, bracht hij twee grote schilderijen mee, die hij maakte naar aanleiding van een verblijf in Assisië. De taferelen zijn le vendig in helder blauw en rood. Ook hier zijn de vissen boven en de vogels onder, maar waar ze in het andere werk als sym bolen staan afgebeeld, zijn ze hier 'levend en wel'. Expositie Nederlandse theaterfotografie tot 1940 AMSTERDAM FRAN^OISE LEDEN80ER Acteurs en actrices uit de vorige eeuw hebben vrijwel direct han dig gebruik gemaakt van de pu- bliciteitsmogelijkheden van het nieuwe medium fotografie. We danken daar een uitgebreide se rie unieke portretten aan. Joost Groeneboer selecteerde daaruit voor het Nederlands Theater In stituut 300 foto's uit de periode van omstreeks 1860 tot 1940. Een groot deel dateert uit de vo rige eeuw en vormt een verma kelijke illustratie van de toen gebruikelijke 'antieke' acteer stijl. Kenmerkend daarvoor wa ren zwaar aangezette emoties met veel pathetische armgeba ren. De uitvinding van de fotogra fie had plaats in 1839. Foto's bleven de eerste tijd daarna nog erg duur doordat er bij de be lichting en ontwikkeling gebruik moest worden gemaakt van een geprepareerde verzilverde ko perplaat. In de jaren vijftig kon den, door nieuwe vindingen, de kosten drastisch omlaag en werd het lucratief voor fotogra fen om eigen ateliers te openen in de grote steden. In Amsterdam gingen toneel spelers naar Carl Rensing en Christiaan Marcussen, in Rot terdam waren zij vaste klant bij Peter Wotke. De oudst bewaard gebleven Nederlandse toneelfo to is van Wotke, die in 1858 de acteur Jan Albregt vereeuwigde in het stuk 'Grootvader, zoon en kleinzoon'. Harpje De techniek was in die eerste periode nog niet zover ontwik keld dat de fotografen hun werk in het theater konden verrich ten. De spelers kwamen daarom naar de ateliers waar de nodige requisieten beschikbaar waren om het portret van een toepas selijke achtergrond te voorzien. Een aardig voorbeeld is het por tret dat Albert Greiner om streeks 1885 van Marquérite Al- berts-Jahn maakte. De donker harige schoonheid is met een harpje op haar schoot op een nep-balkon geplaatst. Het ach terdoek bestaat uit een roman tisch landschap. Rond 1885 werd fotografie op lokatie mogelijk toen fotografen de beschikking kregen over ge voeliger materiaal, betere len zen en kunstlicht dat met mag- nesiumpoede'r kon worden ont stoken. De eerste op lokatie ge nomen foto's dateren uit 1894, toen Nicolaas Schuitvlot de dé cors voor Wagners 'Walküre' fo tografeerde. De toenemende populariteit van geïllustreerde familieweekbladen als 'Eigen Haard' en 'Het Leven' had ook een bloei van de theaterfotogra fie voor massaconsumptie tot gevolg. Deze bladen betrokken portretten van toneelspelers bij bekende atelierfotografen als Albert Greiner en Jacob Step- han Schotel, maar stuurden er ook eigen fotografen op uit. Een apart genre werd de kunstfoto grafie, beoefend door fotografen die vooral de persoonlijkheid van de geportretteerde tot hun recht wilden laten komen. Aan dat streven danken we fraaie portretten van beroemdheden uit het verleden als Albert van Dalsum, Else Mauhs, Eduard Verkade en Fie Carelsen. De expositie 'In het licht van de fotograaf. Een overzicht van de Nederlandse theaterfoto grafie tot 1940' in het Neder lands Theater Instituut (He rengracht 168) duurt tot en met 9 februari, dl. t/m zo. 11.00 tot 17.00 uur (ma-, le kersdag en nieuwjaarsdag ge sloten). Geluid, daar draait het om bij een van de opvallendste jonge groepen van de Nederlandse jazzwereld, het Yuri Honing Trio. Een goed bezocht optreden afgelopen za terdag bij Hot House in De Waag was een goede gelegen heid om nader kennis te maken met het jonge aanstor mende talent. LEIDEN KEN VOS Tenorsaxofonist Yuri Honing, zesentwintig, geboren en geto gen in Hilversum, zegt meteen na het uitwisselen van de ge bruikelijke beleefdheden waar het bij zijn trio om gaat: het ge luid dat door alle drie de muzi kanten wordt voortgebracht. Het gaat niet om nieuwh %hterij in de geïmproviseerde muziek, maar om goudeerlijke jazz, waarbij speelplezier en span ning voorop staan. Tijdens het concert blijkt dan ook dat de muzikanten bijzon der goed op elkaar zijn inge speeld en elkaar nooit in de weg zitten. Ook de typische akoes tiek van de hoge gewelven van De Waag krijgen ze al snel on der de knie. Opvallend is dat de drie muzikanten op één rij staan om elkaar goed te kunnen horen. Ogenschijnlijk zijn de drie musici drummer Joost Lij- baart (1967) en contrabassist Tony Overwater (1965) spelen een even belangrijke rol in het geheel brave jongelui die proberen hun Amerikaanse voorbeelden na te spelen. Na tuurlijk hebben ze hun helden, maar er is meer aan de hand. Volgens Tony Overwater, die zich al gauw ontpopt als de meest spraakzame van het drie tal, lijkt de groep op geen enkele andere in Nederland. Daar zou hij wel gelijk in kunnen hebben. Terwijl de rest van de Neder lands jazzmusici zich vooral verdiept in het telkens weer op poetsen van typisch on-Ameri- kaanse elementen of het naspe len van Michael Brecker, David Sanborn of John Scofield, gaat het Yuri Honing Trio direct te rug op de Afro-Amerikaanse akoestische jazz, toen de tech nische vaardigheid ten dienste stond van uitdrukkingsvaardig heid en energie ('Het Willem Breuker Kollektief speelt geen jazz'). Dat wil niet zeggen dat de te genwoordig verplichte papier tjes geen rol spelen. Honing en Lijbaart studeerden dit jaar af aan het Hilversums conservato rium, tot nu toe niet bepaald bekend als kweekplaats voor jazzmuzikanten met uitgespro ken ideeën, terwijl Overwater eerder hetzelfde deed in Den Haag. Van optredens alleen kunnen ze namelijk nog niet rondkomen; om goed les te mo gen geven is een diploma nu eenmaal meegenomen. Het trio in deze bezetting be staat nu een jaar, maar volgens Joost Lijbaart, die de boekingen van de groep doet, komt het nu pas goed op gang met optre dens. Debet daaraan was onge twijfeld het positieve oordeel van jazzpaus in ruste Michiel de Ruyter in een van de program ma's van Han Reiziger op tele visie. Volgende maand staan al opnamen voor een eerste cd op de agenda. De drie musici zijn het er over eens dat ze de juiste weg voor de nabije toekomst hebben ingeslagen. Ze hopen dat ze nu definitief het cafécir cuit vaarwel kunnen zeggen en zich beperken tot echte concer ten. Hoewel het trio naar Yuri Ho ning is genoemd, dragen alle drie bij met composities en ar rangementen. Ook een enkele standard wordt in een nieuw jasje gestoken. Ondanks het feit dat het trio, met Honing voor op, akoestisch enorm veel deci bellen kan produceren, weige ren ze zich als 'powertrio' of 'macho-groep' te afficheren. Daarvoor spelen de contrasten tussen hard en zacht, langzaam en snel, rechtlijnig en grillig, een te grote rol. Er bestaat ook een Yuri Honing Kwartet met toetsenist Michiel Borstlap, bas sist Anton Drukker en Hans Ey- kenaar op drums dat een iets minder 'vrij' repertoire speelt. Joost Lijbaart beperkt zich op dit moment tot het trio. Ook Tony Overwater die het na zijn podiumprijs van 1989, die door de Stichting Jazz en geïmprovi seerde muziek in Nederland (SJIN) werd uitgereikt, druk heeft met verschillende activi teiten, houdt speciaal zijn data open voor dit trio. Het Yuri Honing Trio: goudeerlijke jazz, waar het gaat om het speelplezier en de spanning. foto hielco kuipers Charlotte Kohier als 'Medea' van Sophokles. Het stuk werd in 1936 op de planken gebracht door de Amsterdamsche Toneel. foto codfried de groot Overweegt u de aanschaf van een huis, dan kunt u op 26 november 1991 om 20.00 uur terecht op een informatie bijeenkomst in Leiden. Een hypotheekadviseur van PTT Post, een makelaar en een notaris beantwoorden dan graag al uw vragen over bijvoorbeeld taxatie, subsidieregelingen, het (voor lopig) koopcontract en het afsluiten van een hypotheek. U bent van harte welkom op 26 november in het PTT Post Postgebouw, Schipholweg 130 te Leiden. De zaal is open om 19.30 uur. De toegang is gratis. Voor nadere informatie kunt u bellen 06-0417 (gratis). AMSTERDAM FRANCOISE LEDEBOER Rudi van Dantzig nam in juli jl. na 20 jaar afscheid als artistiek leider van Het Nationale Ballet. Luuk Utrecht geeft in zijn boek 'Rudi van Dantzig. Een omstre den idealist in het ballet' in de eerste plaats uiting aan zijn be wondering voor de balletleider. Hij heeft daarnaast echter alle kritiek van de afgelopen periode nog eens op een rij gezet. Zo is de publikatie ook een onthuts end verslag geworden van wat Van Dantzig tijdens zijn loop baan aan negatieve reacties te verduren kreeg. Dat hij zijn werk zo lang heeft volgehouden, mag beslist een wonder heten. Utrecht doet Van Dantzig dan ook onrecht aan als hij schrijft dat de balletleider zich door de kritische nabeschouwingen over zijn carrière zonder enige vorm van verweer „liet indruk ken als een natte spons". Het kan zijn dat hier sprake was van een sluwe strategie om zo snel mogelijk van het gezeur af te zijn, heeft Utrecht bedacht. „Hierdoor stelde Van Dantzig zich echter ook weinig loyaal op en liet hij in feite iedereen val len, die zich met hem had inge spannen om de bespeling van het Muziektheater een succes te maken." De schrijver vindt bovendien dat Van Dantzig zichzelf door de futloze manier waarop hij de Rudi van Dantzig. kritiek tegemoet trad heeft ge diskwalificeerd om Het Natio nale Ballet verder te leiden. De balletleider maakte in de vele afscheidsinterviews echter heel openhartig duidelijk dat hem na twee decennia geen geestelijke veerkracht voor het leiderschap meer restte. Hij vond het daar om de hoogste tijd de fakkel over te dragen. Een dergelijk zelfinzicht af doen met „futloos" is onnodig kwetsend voor een man van wie Utrecht ook zelf zegt dat hij voor de ontwikkeling van het Nederlandse ballet van essen tiële betekenis is geweest. Van Dantzig heeft met zijn afscheid vooral het beste bedoeld voor Het Nationale Ballet en dat had Utrecht beter kunnen bena drukken dan hem zo'n veeg uit de pan te geven. Kritiek Als meester van het gedanste psychodrama ontwikkelde Van Dantzig in zijn choreografieën een lichaamstaal die een veel geprezen synthese was tussen de academische ballettechniek en de expressionistische mo derne benaderingswijze van Martha Graham. De kritiek con centreerde zich in het verleden en heden vooral op de loodzwa re maatschappij-kritiek en felle sociale bewogenheid die Van Dantzig in zijn choreografieën tot uiting brengt. Deze balletten met een boodschap zijn ont staan vanuit de vaste overtui ging dat kunst een bijdrage kan leveren aan de verandering van de samenleving. Utrecht prijst Van Dantzig omdat hij op niet mis te versta ne wijze de diepste wanhoop die hem gevangen houdt, weet uit te drukken in vaak meester lijke staaltjes van dansexpressie. De toeschouwer wordt gevan gen in een ijzeren beklemm- ming. Een choreograaf die een dergelijk effect weet te bereiken, heeft volgens de schrijver heel wat in zijn mars. Hij vraagt zich echter wel af of Van Dantzig door deze benaderingswijze zijn doel niet voorbij schiet. „Want iemand die zó in de put zit, die stoot sommigen eerder af dan dat hij ze naar zich toetrekt." Utrecht heeft 'Een omstreden idealist in het ballet' verder ge vuld met een levendig overzicht van de levensloop en carrière van Van Dantzig. Door zijn langdurige betrokkenheid bij de Nederlandse danswereld wordt ook de ontstaansgeschiedenis van Het Nationale Ballet en het Nederlands Danstheater in de jaren vijftig behandeld. Utrecht vergelijkt de choreograaf boven dien met zijn collega's Hans van Manen en Jiri Kylian, met wie hij samen 'de Trojka van het Nederlands balletexpressionis me' vormt. Mede door de rijke selectie van 150 foto's is het boek van Utrecht een belangrij ke bijdrage aan de beschrijving van de dansgeschiedenis ge worden. 'Rudi van Dantzig. Een omstre den idealist in het balleL' Door Luuk Utrecht. Uitgave Wal burg Pers. Prijs: 34,90 gulden. Tentoonstelling 'rinkelbellen en luidklokken' LISSE SASKIA STOEUNGA De schaftklok die de kalk zandsteenfabriek Van Her waarden de gemeente Hille- gom heeft geschonken stamt uit 1745. Deze bel die de ar beiders destijds moest waar schuwen dat het etenstijd was, is afkomstig van het landgoed 'Veenenburg' tus sen Lisse en Hillegom. Een tiental rinkelbellen en luidklokken is te zien in een kleine tentoonstelling in het museum voor de Bloembol lenstreek in Lisse. Behalve de klok van Van Herwaarden zijn alle andere klokken en bellen afkomstig uit het Na tionaal Beiaardmuseum van Asten. Zo leren we dat 3000 jaar geleden de Chinezen hun kinderen met de klank van klokken begeleidden. En het de ruiters uit het Nabije oos ten waren die klokjes om de hals van de paarden hingen om de dieren tegen onheil te beschermen. Toen en daar werd de basis gelegd voor klokgietkunst. In een fotore portage wordt dat proces het vervaardigen van klokken uitgelegd. De tentoonstel ling rinkelbellen en luidklok ken duurt tot eind december.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 20