Regio Leiderdorp stelt relatieregister in 'We voelen ons als vissen in een aquarium' Vier 'black spots' in Oegstgeest Bezoek uit Bangla Desh voor Rijnlands Lyceum Bon schrikt niet af, signaleringsbord wel Bekeuringen bij controle Dinsdag 19 november 1991 Redactie: 071-161400 DICK VAN DER PLAS MIEP DE CRAAFF UESBETH 8UIT1NK WIM KOEVOET ERIC JAN WETERINGS Eindredactie: NIEK FAAS Vormgeving: SIMON DE GRAAF 19 LEIDEN NIEUWSLIJN Achthovenerweg wordt afgesloten LEIDERDORP De Achthovenerweg tussen Leiderdorp en Koudekerk wordt vanaf 25 november tot oktober volgend jaar afgesloten voor doorgaand verkeer. De weg wordt gereconstru eerd omdat hij te onveilig is. Voor aanwonenden en bezoekers van bedrijven blijft een rijstrook beschikbaar. Promotieconcert Laurentius VOORSCHOTEN Muziekvereniging Laurentius uit Voorscho ten geeft aanstaande zaterdag haar jaarlijkse promotieconcert in het plaatselijke cultureel centrum in de Prinses Marijkelaan. Het concert begint om 20.00 uur. Onlangs won Laurentius een con cours in de Rijnsburgse Florahal. Kampioenschap jeugdbiljarten ZOETERWOUDE De voorronden voor het eind december te houden Open Zoeterwouds Kampioenschap Jeugdbiljarten be ginnen over een paar weken. Jongens en meisjes tussen 15 en 20 jaar oud kunnen zich voor 1 gulden inschrijven bij de organise rende vereniging Rijnegom in het gelijknamige café (071- 410042) of bij J. Kliffen (071-891744) Blues in Zoeterwoude ZOETERWOUDE De Rotterdamse rhythm bluesformatie 'Bluespirit' treedt op zondag 24 november op in Zoeterwoude. Vanaf 21.00 uur speelt de formatie in gebouw Don Bosco aan de Zuidbuurtseweg een repertoire van nummers uit de jaren '50 en '60, aangevuld met eigen repertoire. Bijeenkomst CDA Oegstgeest OEGSTGEEST de Oegstgeester CDA-afdeling houdt vanavond vanaf 20.45 uur een openbare bijeenkomst in het gemeentecen trum aan de Lijtweg. Van de partij zijn in elk geval de wethouder financiën, J. van der Reijden en de voltallige CDA-fractie. Op de agenda prijken de gemeentebegroting 1992, zwembad Poel meer, het nieuwe gemeentehuis en de wao-problematiek. Oegstgeestenaar breekt been OEGSTGEEST Een negenjarige Oegstgeestenaar heeft giste ren zijn been gebroken bij een ongeval op de Rhijngeesterstraat- weg. Om ongeveer half zes kwam mj met zijn fiets tegen de stoeprand terecht en viel tegen een muurtje. De jongen is over gebracht naar het ziekenhuis. VOLGENS D66'ER R. JOLLY werpt de Leidse oplossing eer der een drempel op dan dat het een tegemoetkoming is. ,,Het gaat erom zo snel mogelijk een wettelijke regeling te treffen. Een relatieregister heeft daarbij een signaalfunctie, maar is ook een drukmiddel. DE GEMEENTE OEGSTGEEST wil de nota zo indringend als mogelijk is met de bevolking bespreken. Tot en met 15 december kunnen Oegstgeestenaren schriftelijk reageren. Joegoslavische vrouwen al drie maanden vast in Leiderdorp Dragica Brkic (rechts) logeert al drie maanden bij Vera Cadjenovic (links), wachtend op een terugreis naar Joegoslavië. In het midden, de 73-jarige Jokiq Oblakovic die in Voorschoten bij familie verblijft, en de dochter van Dragica, Jelena. foto jan holvast LEIDERDORP PASCALLE CAPPETU MEDEWERKSTER Al bijna drie maanden wachten Dragica Bikié en haar 15-jarige dochter Jelena tot ze terug kun nen naar Joegoslavië. Lucht vaartmaatschappijen vliegen niet meer. Treinen en bussen kunnen het land niet in of ko men niet op de plaats van be stemming. De grenzen naar Kroatië zitten potdicht. Voorlo pig verblijven ze dan ook in Ne derland bij de Leiderdorpse Vera Cadjenovic. In haar kleine appartement in de Zusterflat aan de Simon Smitweg slaapt Jelena noodgedwongen in het bed van Vera en moeten de twee vrouwen de nacht op de bank doorbrengen. Jelena en haar moeder kwa men op 28 augustus naar Lei den. Daar zou Jelena onder be handeling komen bij een neuro loog vanwege een verwaarloos de hersenschudding die zij had opgelopen bij een val. Het zie kenhuis in Split, in welke plaats de familie Brkié woonachtig is, kon Jelena niet helpen. Voor haar herstel zou zij naar een groter ziekenhuis in Zagreb moeten. „Ik was bang dat de af stand niet meer te overbruggen zou zijn als de onlusten in Kroa tië verergerden", vertelt Dragi ca. „Bovendien kon ik het moe- lijk verdragen dat Jelena van na bij een oorlog zou meemaken. Om een eventuele oorlog vóór te zijn, vertrokken we naar mijn zusje in Hazerswoude. Eigenlijk zou ik een maand blijven. Jele na had een ticket dat een jaar geldig was." Na twee weken bleek dat moeder en dochter Brkié niet langer in Hazerswoude konden blijven. Met twee kleine kinde ren en een man die de hele dag thuis zat, raakte Dragica op van de zenuwen. In wanhoop belde ze Vera Cadjenovic die ze nog kende van haar eerdere kennismaking met Nederland met de vraag of ze een tijdje bij haar kon logeren. Vera: „Ook al ben ik zeer klein behuisd en werk ik de hele dag; als ik weet dat ik voor hen een steentje kan bijdragen, doe ik dat natuurlijk onmiddellijk." Vera wist toen echter nog niet dat het geen verblijf van een paar dagen zou worden. Half september werd duidelijk dat van een vlucht terug voorlopig geen sprake zou zijn. De KLM trok haar handen terug en ook de Joegoslavische ambassade in Den Haag draaide hen de mg toe. „We moesten het zelf maar uitzoeken." Gastvrijheid Gelukkig ontfermden Ben Krab bendam en zijn vrouw van de Vereniging Vluchtelingenwerk Nederland zich over hen. Zij zijn druk bezig andere oplossin gen te vinden om de twee thuis te krijgen en zorgen er tevens voor dat hun verblijf Vera geen cent kost." Namens Dragica, spreekt Vera haar dankbaarheid uit voor wat er allemaal voor hen wordt gedaan. Enkel loven de woorden komen er over Dra- gica's lippen. Maar ondanks de gastvrijheid wil ze het liefst zo snel mogelijk naar huis. Doods bang is ze dat haar man en twee kinderen die nog in Joegoslavië zitten, iets overkomt, nu ze van morgen te horen heeft gekregen dat Split is omsingeld. Daar komt nog bij dat ze zich behoorlijk opgesloten voelt in de eenpersoonswoning van Vera. Vera werkt hele dagen en Jelena zit sinds vier weken op school in Leiden. „Ik voel me als een visje in een aquarium", merkt ze zuchtend op. Vera ver duidelijkt: „Ze loopt constant heen en weer door de kamer en kan geen moment stilzitten. An dere contacten dan met mij, haar dochter en mijn zusje heeft ze niet. Joegoslavisch is de enige taal die ze spreekt. Boven dien kent ze de weg in Leider dorp niet, dus een eindje wan delen zit er ook niet in." Voor Jelena liggen de zaken anders. Het was de bedoeling dat zij een langere tijd in Neder land zou blijven dan haar moe der omdat het herstel van de gedeeltelijke verlamdheid die ze aan de hersenschudding had overgehouden, enkele maanden in beslag zou nemen. Daarom heeft zij kort na haar aankomst asiel aangevraagd. Jelena valt dus onder de Rijksopvang Asiel- zoekers-regeling en moet de zelfde procedure ondergaan als honderden andere vluchtelin gen in Nederland. Eigenlijk zou ze als minderjarige in een pleeggezin worden opgenomen. Maar omdat haar moeder nog in Nederland is, is voor haar een uitzondering gemaakt. De leer plicht biedt Jelena de mogelijk heid om onderwijs te volgen. Voorlopig heeft ze zich dan ook op het leren van Neder lands gestort. Iedere dag gaat ze 's morgens naar de Louise de Coligny-scholengemeenschap in Leiderdorp en wijt zich 's middags aan de oefeningen die de neuroloog haar heeft opge dragen. Zwemmen, fietsen en wandelen maken deel uit van dit programma. Ook Jelena heeft nauwelijks contact met andere meisjes en jongens. En kele studenten die eveneens in de Zusterflat woonachtig zijn, bezorgen haar af en toe wat af leiding, maar op school krijgt ze geen aansluiting. In spanning wachten beiden op berichten uit Joegoslavië. Dragica: „Met de trein, bus of vliegtuig: het maakt me niets uit, als ik maar zo snel mogelijk thuis kom." Wat er gebeurt als haar verblijfsvergunning eind november niet meer geldig is, weet ze niet. Maar volgens Vera kan ze zich daar nu niet druk om maken. G. Krabbendam van de Vereni ging Vluchtelingenwerk Neder land (WN) zegt al het mogelijke te doen om de moeder thuis te krijgen. „We informeren weke lijks bij de gemeente, lucht vaart-, bus- en treinmaatschap- pijen en de Joegoslavische am bassade of er mogelijkheden zijn om naar Kroatië te gaan. Tot dusver haalden onze ver zoeken niets uit. Daarnaast hebben we geprobeerd of ze met een truck kan worden mee genomen. Laatst ging er een vrachtwagen met hulpgoederen van de Oost-Priesternulp naar Joegoslavië, maar de bestuurder wilde haar niet meenemen. De particuliere auto's die eveneens meegingen, zaten propvol." Haar man wijst erop dat me vrouw Brkié eventueel wel naar Belgrado kan, maar dat lijkt hem niet menselijk. „Als een Kroaat in Servisch gebied te recht komt, dan vraag je om moeilijkheden." Vierde gemeente waar homoseksuelen kunnen huwen Leiderdorp wordt waarschijnlijk de vierde gemeente in Nederland waar homoseksuele stellen zich als 'echtpaar' kunnen inschrijven in een zogenaamd relatieregister. In stelling van het register moet een signaal afgeven naar de rijksoverheid om homoseksuelen de wettelijke mogelijk heid te geven om te trouwen. Volgens D66'er R. Jolly weipt de Leidse oplossing eerder een drempel op dan dat het een te gemoetkoming is. „Het gaat er om zo snel mogelijk een wette lijke regeling te treffen. Een re latieregister heeft daarbij een signaalfunctie, maar is ook een drukmiddel. Het is voor homo seksuele paren bovendien een uitnodiging tot de strijd om snel dat drukmiddel effectief te doen zijn. Hoe meer mensen zich in schrijven, hoe dwingender het drukmiddel." Burgemeester A. Bruggeman noemde het register opnieuw een 'fopspeen'. „Ik hoop maar dat mensen niet te grote ver wachtingen van zo'n register hebben.In september had het college al voorgesteld te wach ten met het instellen van een relatieregister tot voor homo seksuele paren wettelijke bepa- LEIDERDORP UESBETH BUITINK Tijdens de raadscommissie be stuurszaken was het CDA gis teravond de enige partij die zich tegen het relatieregister uit sprak. Het CDA voelt meer voor de zogenaamde 'Leidse optie', waarbij de trouwzaal beschik baar wordt gesteld voor de on dertekening van een samenle vingscontract. Zo'n contract heeft juridische waarde, terwijl inschrijving in een relatieregis ter alleen van symbolische bete kenis is. Groen Links-raadslid J. Jans sen vond de 'Leidse optie' ech ter geen goede. „Leiden stelt wel de trouwzaal beschikbaar, maar geen ambtenaar. Daar voor wordt wel een rekening ge presenteerd die even hoog is als bij een gewoon huwelijk. Ik vind dat niet correct", aldus Janssen. lingen zijn gemaakt, zoals de Vereniging voor Nederlandse Gemeenten voorstelt. „Het register heeft geen juri dische gevolgen voor een paar dat voor die samenlevingsvorm kiest", argumenteerde de bur gemeester toen. „Niet voor het pensioen, niet voor het erfrecht. Die mensen moeten toch naar de notaris voor een samenle vingscontract." De commissie bestuurszaken adviseerde gisteravond echter anders. De WD, D66 en Groen Links kozen onomwonden voor het register. PvdA-commissielid V. Molkenboer was gisteren af wezig, maar bij eerdere bespre kingen stelde hij zich op het zelfde standpunt. De partijen hebben samen veertien van de negentien raadszetels. De titel 'homoregister' die het register in de agenda van de vergadering had meegekregen, wezen de commissieleden af. „Daarbij heb ik een associatie met een kaartenbak", verwees WD'er H. Zilverentant naar de indelingsklassen in de Tweede Wereldoorlog. OEGSTGEEST WIM KOEVOET Oegstgeest telt vier zogenoem de black spots, dat wil zeggen plekken waar relatief veel onge lukken gebeuren. In de gisteren verschenen gemeentelijke nota Verkeerd) Oegstgeest verkeerd' hebben de kruisingen Hofdijck/Oegstgeesterweg- /Laan van Oud Poelgeest, Abts- poelweg/Kennedylaan, de Rijnsburgerweg tussen Klaver veldlaan en Floresstraat en de Endegeesterstraatweg tussen de gemeentegrens met Leiden en de Endegeesterlaan het predi kaat black spot meegekregen. De onderzoeksgegevens voor deze nota zijn afkomstig uit de Verkeers Ongevallen Registra ties (VOR). Ook zijn de vragen, suggesties en klachten die tij dens het plaatselijke verkeers- spreekuur aan de orde zijn ge weest in de nota betrokken. Op de genoemde kruispunten de den zich tussen 1988 en 1990 respectievelijk negen en zes on gevallen met letsel voor. Op de Rijnsburgerweg was het in die periode acht maal raak, op de Endegeesterstraatweg zes keer. De enige aanrijding met dode lijke afloop, in 1990 op de voet gangersoversteekplaats van de Irislaan, nabij de Floralaan, wordt apart vermeld. Behalve de vier black spots zijn er volgens de opstellers van de nota 'geen zorgwekkende verkeersknelpunten'. Toch wemelt het in de nota van de aanbevelingen om de verkeers- veligheid op verschillende plaatsen in het dorp te vergro ten. Voor de black spots wordt onder meer het langer in wer king zijn van verkeerslichten aanbevolen alsmede rood asfalt voor fietsers op de kruisingen en een minirotonde. De opstel lers van de nota pleiten verder voor een studie naar de moge lijkheden van een scheiding tussen bestemmings- en door gaand verkeer, niet zozeer van wege de verkeersveiligheid maar meer ter vebetering van de woon- en leefomgeving. Een dergelijke studie kan resulteren in de instelling van gebieden in Oegstgeest waar een maximum snelheid geldt van dertig kilo meter per uur. De gemeente wil de nota zo indringend als mogelijk is met de bevolking bespreken. Tot en met 15 december kunnen Oegstgeestenaren schriftelijk re ageren. De reacties worden ge bundeld in een aanvullende no ta en in maart 1992 wordt in de raadscommissie ruimtelijke or dening en openbare werken voor het eerst over het stuk ge discussieerd. Mevrouw K. Fatema uit Bangla Desh bezoekt morgenochtend het Rijnlands Lyceum in Oegst geest. Zij is initiatiefneemster en coördinatrice van het non- formal primary education-pro ject (NFPE) in haar land en maakt deel uit van een comité dat de leefomstandigheden op het plaatselijke platteland tracht te verbeteren. Via de Novib draagt het Rijnlands Lyceum zijn steentje bij aan het NFPE. Dit in het kader van een Bangla- Deshproject op de Oegstgeester school. Vorig jaar was het lyceum goed voor zes mille, dit jaar is er met verschillende acties van de leerlingen ruim 7800 gulden vergaard. Mevrouw Fatema komt woensdag met een video de stand van zaken toelichten. Zij zal vragen over haar project beantwoorden. Volgens een woordvoerster van de school wordt met het project bereikt dat kinderen in Bangla Desh tussen de negen en vijftien jaar 2,5 uur onderwijs per dag kunnen genieten. Zij krijgen onderricht in rekenen, taal en gezondheidskunde. De schoolgebouwen zijn uiterst primitief en zouden eigenlijk geen 'gebouw' mogen heten. „Je moet meer aan afdakjes bo ven wat tafels en stoelen den ken". Er is elk jaar 4500 gulden per school nodig om dit 'deeltijdon derwijs' te kunnen verzorgen. Niet te zeggen is aan welke scholen het Rijnlands Lyceum nu precies heeft bijgedragen. „Daar is de Novib niet zo voor. Wij vinden dat wel jammer. Een emotionele gebondenheid, zon der dat daarbij wordt vervallen in sentimentaliteit, kan toch geen kwaad", aldus de woord voerster van het Rijnlands Lyce- PAUL DE VUEGER Sassenheimse foutparkeerders laten zich vooralsnog niet af schrikken door een bon onder hun ruitewisser. Ondanks een intensievere controle bleef het percentage overtredingen gelijk. Dat blijkt uit een rapportage over de eerste zes maanden van dit jaar van de Sassenheimse politie. Ten opzichte van de laatste zes maanden van 1990 is het aantal parkeercontroles in Sas- senheim meer dan verdubbeld. In de tweede helft van 1990 werd 5 keer gecontroleerd, het half jaar daarop 13 keer. Elke straat die in de zogeheten blau we zone valt werd, twee of drie keer gecontroleerd. In beide pe rioden bedroeg het aantal fout geparkeerde voertuigen ruim 30 procent. Uit de rapportage van de Sas senheimse politie blijkt verder dat de Hoofdstraat hoog scoort qua aantal snelheidsovertredin gen. Van de 1775 auto's die in de maanden januari tot en met juni op deze weg werden ge controleerd reden er 371 te hard. Dat is 21 procent. Het re cord voor het eerste half iaar van dit jaar werd gevnttad (fooi een automobilist die 111 kilo meter per uur reed. Op de Parklaan, waar ook regelmatig werd gecontroleerd, reed 18 procent van de passanten te snel. Opvallend was volgens de groep Sassenheim/Warmond van de Rijkspolitie het effect dat het signaleringsbord met de tekst 'U rijdt te hard' op de He renweg in Warmond heeft. Na bij dit bord bedroeg het aantal snelheldsovetredingen slechts 1 procent. De politie heeft gistermorgen in Zoeterwoude 18 bekeuringen van vijftig gulden uitgedeeld bij een controle op de gesloten-verklaring van de plaatselijke Papeweg. Deze secundaire weg loont naast de provinciale weg en wordt in de ochtenduren vaak als sluipweg ge bruikt. Daarom werd zij vorig jaar in de richting van Leiden 's mor gens tussen 7 en 9 uur afgesloten. De controle werd uitgevoerd tus sen half acht en kwart voor negen. VOORSCHOTEN De Voorschotense heer en mevrouw J.L van Verre-Kranich vierden gisteren dat ze zestig jaar geleden in het huwelijk traden. Bur gemeester Cannegieter (links) kwam de echtelie den daar gisteren mee feliciteren in hun woning aan de Rossinidreef. Het huwelijk werd gesloten in het toenmalige Nederlandsch-lndië in Padang, waar de heer Van Verre werkte als bankemployé. Het echtpaar, respectievelijk 85 en 82 jaar oud, heeft zes kinderen. Vijf van de zes kinderen werden in Nederlandsch-lndië geboren. foto hielco kuipers LEIDERDORP De bestuurder van de personen auto die gisterochtend betrokken was bij een ver keersongeval op de provinciale weg 6 in Leiderdorp is een 54-jarige man uit Alphen aan de Rijn. De Alphenaar, die door zagende brandweerlieden uit het autowrak moest worden bevrijd, ligt met diver se botbreuken en inwendig letsel in het AZL. Hij is inmiddels buiten levensgevaar. De politie was gis teren nog niet op de hoogte van de identiteit van het slachtoffer. De aanrijding vlakbij de splitsing Albert's comer was volgens de politie Leiderdorp, een klassiek voorbeeld van een ongeval op provinciale wegen. Begin dit jaar had op dezelfde splitsing een soort gelijk ongeval met dodelijke afloop plaats. foto hielco kuipers

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 19