Regio 'Prijs autorijden moet fors omhoog' Twist over penvoerderschap nieuwe sterrenkundeschool VERBIJSTEREND Hazerswoudenaar kocht ambtenaar van AZL om 'Van der Meer werd onze eigen concurrent' O Pronk komt naar Leiden 130 gehandicapten gaan voor Baronie aan het werk Dinsdag 19 november 1991 Redactie: 071-161400 WILLEM SPIERDUK WIM SCHRIJVER MEINDERT VAN DER KAAU CAROLINE VAN OVERBEEKE JAN WESTERLAKEN MONICA WESSELING Eindredactie: HANS SONDERS Vormgeving: PIET KOOREMAN 16 Bedrijf zamelt geld in voor ouderhuis AZL LEIDEN Het Leidse assurantiekantoor Hengeveld Meijvogel houdt een inzamelingsactie voor het Ronald McDonald Huis dat bij het Academisch Ziekenhuis in Leiden (AZL) moet komen. Een Ronald McDonald Huis biedt tijde lijk onderdak aan ouders van ernstig zieke kinderen. Ook kunnen kinderen die enkele uren per dag poliklinisch be handeld moeten worden, met hun familieleden in het opvanghuis verblijven. Het Leidse verzekeringsbe drijf viert vrijdag de inge bruikname van de nieuwe behuizing aan de Rijnsbur- gerweg. In de uitnodiging verzoekt de directie om geen cadeaus mee te nemen maar een bijdrage te storten op een speciale girorekening. Directeur Meijvogel over zijn inititiatief: „Ik heb zelf mee gemaakt dat een familielid aan kanker is overleden en dat heeft me nogal aangegre pen. Toen ik het ziekenhuis bezócht zag ik vaak de treuri ge koppies van kleine leuke- miepatiëntjes. Dat is me al tijd bijgebleven. Vandaar deze actie." Meijvogel wil zelf ook een bijdrage storten om het to taalbedrag 'naar boven af te ronden'. Op 17 december wordt het ingezamelde geld aan de stichting Ronald Mc Donald Kinderfonds over handigd. LEIDEN» Minister van ontwikkelingssa menwerking Jan Pronk spreekt vrijdag 22 november in Leiden over de verhouding tussen de EEG en de derde wereld. Boven dien gaat de minister tijdens de avond over het ontwikkelings beleid van de Europese ge meenschap in op zijn voorzit terschap van de Europese ont- wikkelingsraad. Na de pauze is er een forumdiscussie tussen Roel van Duyn en Maarten Kui tenbrouwer die wordt geleid door Tweede Kamerlid Arie de Jong. De avond, die wordt geor ganiseerd door de PvdA, begint om .20.00 uur en wordt gehou den in de Burcht, Burchtsteeg 14. LEIDERDORP/ALPHEN AAN DEN RUN De chocoladefabriek Baronie in Alphen aan den Rijn heeft met de sociale werkvoorziening in Leiderdorp, De Zijl Bedrijven, een driejarig contract gesloten voor het inpak ken van choco laatjes. Dit con tract levert werk op voor in totaal 130 medewerkers van de sociale werkvoorziening. Uit het potje So ciale Vernieu wing van het mi nisterie van bin nenlandse zaken krijgt de sociale werkvo.orziening een voorschot. Hiermee kunnen 70 extra arbeidsplaatsen wor den betaald. Morgenmiddag opent staats secretaris E. ter Veld van sociale zaken de nieuwe Produktgroep Verpakkingen-Baronie op het bedrijventerrein Roomburg in Leiden. H. Janssen van de soci ale werkvoorziening: „We zoe ken al tijden naar langlopende opdrachten voor ons bedrijf. Tot nu toe krijgen we vooral sterk versnipperde kleine orders met een kleine opbrengst. We hadden ook een beperkte order van Baronie. Maar ze waren blijkbaar zo tevreden over ons dat we deze langlopende op dracht kregen." De sociale werkvoorziening heeft voor het inpakwerk een speciale produktiehal laten bouwen. De lo pende banden zijn afgestemd op het tempo van gehandicap ten. Janssen: Het is geen jaagsys- teem maar het zijn afvoerban- den die stil kun nen worden ge zet. Leidingge venden kunnen het tempo bepa len dat de gehan dicapten aan kunnen." De 130 werkne mers die het werk voor Baronie gaan doen zijn voornamelijk geestelijk en lichamelijk gehandicapten. Janssen: „Ze krijgen een inten sieve begeleiding van onze be drijfsarts, personeelsfunctiona ris en arbeidsdeskundige. Bij het inrichten van de werkplek ken is rekening gehouden met hun handicap: er zijn bijvoor beeld speciale stoelen en ver lichting. Het is een erg vriendelijke produktiehal geworden die ook kan worden gebruikt voor ander werk." Leidinggevenden kunnen het tempo bepalen dat de gehandicapten aankunnen Om Zuid-Holland in toekomst leefbaar te houden Als bewoners van Zuid-Holland niet willen omkomen in de uitlaatgassen, moet de prijs van het autorijden met 80 procent omhoog. Bovendien moet de snelheid tot 90 ki lometer per uur worden beperkt. Dat is een van de uit komsten van onderzoek dat door de provincie Zuid-Hol land en Rijkswaterstaat is verricht. DEN HAAG MEINDERT VAN DER KAAU Uit berekeningen is onlangs al gebleken dat het zowel het per sonen- als het vrachtverkeer de komende 20 jaar in de Randstad enorm gaan toenemen wanneer er niets gebeurt. Het aantal ge reden kilometers door vracht wagens dreigt in 2010 twee keer zoveel te zijn ten opzichte van 1986. Het personenverkeer neemt in dezelfde periode waarschijnlijk met 70 procent De studiegroep van provincie en Rijkswaterstaat heeft een aantal mogelijkheden onder zocht om de groei te stuiten. Zij baseerde zich op cijfers van de provincie en het structuursche ma voor verkeer en vervoer. Het zogenaamde maximumscenario gaat ervan uit dat de prijs voor het autorijden met minstens 80 procent moet toenemen. Moge lijkheden daarvoor zijn extra ac cijnzen op benzine en het reke ningrijden waarbij automobilis ten voor gebruik van wegen tol moeten hetalen. Daarnaast zou de maximumsnelheid op de hoofdwegen moeten zakken naar 90 kilometer per uur. Volgens de studiegroep zou den vrachtwagen motoren zo'n 75 procent schoner moeten zijn dan de huidige. Daarnaast denkt de werkgroep dat op alle wagens een snelheidsbegrenzer tot 80 kilometer per uur moet komen. Een andere mogelijk heid om de uitstoot te vermin deren is het overbrengen van vrachtverkeer op rail- en water vervoer. Hiervoor komt met na me vervoer over langere afstan den van bulkgoederen en con tainers in aanmerking. Daarnaast wordt geopperd om de belading van goederen efficiënter uit te voeren, omdat nu soms vrachtwagens halfvol zitten. Ten slotte zijn er de mo gelijkheden van transport - en distributiecentra waarvan nu bij voorbeeld toepasbaarheid in Leiden wordt onderzocht en het hebben van lokatiebeleid waar bij kantoren niet meer aan snel wegen mogen komen. De studiegroep heeft daar naast ook beperkte scenario's uitgewerkt, waarbij de prijs van autorijden 'slechts' met 50 pro cent stijgt. Hierbij wordt echter wel rekening gehouden met een verdubbeling van de parkeerta- In het rapport wordt gesteld dat harde maatregelen niet al leen nodig zijn om te voorko men dat de bevolking in Zuid- Holland, met name in het ver stedelijkte gebied tussen Leiden en Dordrecht, omkomt in de autogassen, maar ook om de bereikbaarheid te waarborgen. Wanneer het scenario 'ongewij zigd beleid' gevolgd wordt, komt het verkeer rond de grote steden volledig vast te zitten. In appèl voorwaardelijk cel en boete geëist DEN HAAG/HAZERSWOUDE MEINDERT VAN DER KAAU De 53-jarige Hazerswoudenaar fungeerde slechts als doorgeef luik, maar wist volgens het Haagse gerechtshof donders goed dat hij fout was. Hij kocht in opdracht van voormalig vuil- transporteur Simon Kemp een ambtenaar van het Academisch Ziekenhuis Leiden om en kreeg daarvoor vorig jaar een straf van twee maanden cel en een boete van 10.000 gulden. Bij het hof diende gisteren het hoger be roep waar hij zes maanden voorwaardelijk en een geldboe te van 30.000 gulden hoorde ei- Daarmee zou er dan nog goed vanaf komen. De officier van justitie eiste vorig jaar nog een gevangenisstraf van zes maan den en een boete van 30.000 gulden. Dat laatste was ook het bedrag dat de Hazerswoude naar naar schatting aan de praktijken die van 1985 tot en met 1987 plaatsgrepen, had overgehouden. De man, die nog steeds een transportbedrijf heeft, vervoer de voor Kemp vaten van en naar het AZL. De ambtenaar van het ziekenhuis onderteken de regelmatig afleveringsbon nen voor lege vaten die hele maal niet bij het ziekenhuis te rechtkwamen. Dit heeft het AZL in de loop der jaren tonnen ge kost. De man ging in hoger be roep tegen zijn straf, omdat hij in zijn eenmansbedrijf geen dag gemist kan worden. Zijn raadsvrouw mr. Van der Veen vindt dat het te lang heeft geduurd voordat de zaak door de rechtbank werd behandeld. Tussen het verhoor en veroor deling heeft mee dan twee jaar gezeten en dus is er volgens haar sprake van verjaring. Vol gens de procureur generaal heeft de behandeling zo lang op zich laten wachten, omdat de rechtbank dit geval tegelijkertijd met de tijdrovende zaak-Kemp wilde behandelen. Twee voormalige ambtenaren uit Rijsenhout die zich door Kemp lieten omkopen, lijken er in het hoger beroep aanzienlijk beter uit te komen. De 63-jarige man die bedrijfsleider was bij vuilverwerkingsbedrijf De Meerlanden, hoorde wel drie maanden cel tegen zich eisen, maar de procureur generaal liet doorschemeren ook te kunnen leven met een alternatieve straf. Tegen een 59-jarige medewer ker van De Meerlanden eiste zij een straf in de dienstverlening. Het gerechtshof doet maan dag 2 december uitspraak. Dr. F.P. Israël (links) en Prof. dr. H J. Habing: „Eens in de drie jaar promoveert er bij ons wel iemand cum laude. We leveren bekwame mensen af. En daar gaat het toch om?" foto jan holvast LEIDEN JAN WESTERLAKEN De universiteiten van Leiden en Amsterdam kissebissen over het leiderschap van een nog op te richten sterrenkundeschool. De universiteiten eisen beide het penvoerderschap op. Anders gezegd: zowel Leiden als Am sterdam wil zijn naam als brief hoofd. Zonder Amsterdam tekort te doen somt prof. dr. H.J. Habing, hoogleraar astrofysica, op waar om Leiden het leiderschap over de nieuwe sterrenkundeschool moet krijgen. De vakgroep is twee keer zo groot als de Am sterdamse en tevens de grootste in Nederland. Bijna de helft van de sterrenkundige promoties had de afgelopen tien jaar in Leiden plaats. Bovendien komt de nieuwe directeur van de 'school', prof. dr. P.T. de Zeeuw, uit Leiden. Dr. F.P. Israël, secretaris van de vakgroep, voegt er nog aan toe dat Leiden kwaliteit en re putatie in het buitenland heeft, heel goed scoort met de oplei ding en mensen aflevert die op belangrijke plaatsen in de we reld terechtkomen. „Eens in de drie jaar promoveert er bij ons wel iemand cum laude. We le veren bekwame mensen af. En daar gaat het toch om?" Daarom, meent prof. Habing, heeft Leiden recht op de ster renkundeschool. De universiteit van Groningen steunt Leiden, maar Utrecht neemt nog altijd een afwachtende houding aan. De druk, aldus Habing, komt uit Amsterdam, dat bezig is met het opbouwen van een goede groep. Met steun van het Colle ge van Bestuur in de hoofdstad. Verdeeld Het gedoe rond het penvoerder schap bevordert de samenwer king niet, maar verdeelt haar, denkt prof. Habing. „We zijn verbaasd over het standpunt van Amsterdam. Ik begrijp niet waarom Amsterdam zich als lei der in de sterrenkunde probeert te manifesteren. Dat ligt hele maal niet voor de hand. De groep heeft kwaliteit, dat staat buiten kijf. Maar ze is te klein om het leiderschap op te ei- De universiteit die het pen voerderschap heeft, heeft ook de sterrenkundeschool onder zijn beheer. Dan profileer je je, aldus Israël. „Ik vind dat je dat door middel van de directeur moet doen. Nou, die komt uit Leiden. Daarom pushen wij het om dat penvoerderschap in huis te krijgen. Hoe je het ook bekijkt, het zet de samenwer king met Amsterdam onder spanning. De argumenten die worden aangevoerd ontkrach ten de gedachte niet dat de ster renkundeschool aan Leiden toekomt. Eén van de redenen is dat we een verjongde vakgroep hebben die het internationaal prima doet." Hoe het nu verder moet? Prof. Habing denkt dat er twee mo gelijkheden zijn. Of de vakgroe pen forceren onderling een be slissing of het College van Be stuur haalt de 'school' binnen. „Ik ben ervan overtuigd dat het Leidse CvB daar krachtig naar streeft. En ik verwacht niet an ders dan dat Leiden de sterren kundeschool in huis krijgt. Lei den is toonaangevend op dit terrein. Nogmaals, ik ben wel bang dat de collegiale verhou dingen erdoor worden ver stoord." Uitwisseling Die verstoorde verhoudingen kunnen ertoe bijdragen dat uit wisselingen op de tocht komen te staan. „Juist door die een heid", legt Israël uit, „komt de kracht van de Nederlandse ster renkunde wereldwijd zo goed tot uitdrukking. We vullen el kaar aan. Dat zou nu wel eens kunnen worden aangetast", vreest Habing. „Ik zou dat jam mer vinden." Amsterdam, prof. Habing zei het al, is bezig met zich te etale ren. „Kennelijk heeft het daar grote behoefte aan. Leiden doet dat niet en is toch goed. Am sterdam is in een fase van op bouw en denkt aanzien te krij gen als het het penvoerder schap van de sterrenkunde school heeft. Van een impasse is geen sprake. Het zeurt wat. Knopen worden er pas in janu ari doorgehakt." Mijnders kon meubelgigant niet redden De directeur van Het Slaapkamercentrum, J. van der Klugt: „Wij willen ons op het westen blijven concentreren, alleen al om het transportpro bleem in de hand te houden. archieffoto loek zuyderduin leen al om het transportpro bleem in de hand te houden. Wij moeten wekelijks op elke plaats in ons gebied kunnen af leveren. Het mag niet zo zijn dat als we de ene week ergens niet terecht kunnen, pas een maand later kunnen bezorgen". Het Slaapkamercentrum is vo rig jaar samengegaan met Re geer Meubelen, beide bedrijven samen vormen nu de Cremex Group. Deze holding heeft een detailhandel-afdeling met on der meer de zes Slaapkamer centra en de twee zaken van Re geer Meubelen en groothan dels- en importactiviteiten. Of deze regionale meubelzaak Van der Meer onder dezelfde naam voortzet, is nog niet be kend. Wellicht dat er andere on dernemingen in de bedrijfspan den worden gevestigd. „Het be drijf heeft jaren stil gestaan. Er zijn meubelboulevards geko men, daarbij heeft Van der Meer zich nooit aangesloten. Ik denk dat de bedrijven die dat niet hebben gedaan, de slag hebben gemist", zegt Van der Klugt. Vervolg van voorpagina Mijnders Meubelelen, dat Van der Meer in 1987 overnam, heeft het bedrijf niet kunnen redden. „Van der Meer is eigen lijk een te grote concurrent van onszelf geworden", zegt direc teur Mijnders. „Bij de overname van Van der Meer dachten we dat er plaats zou zijn voor een bedrijf met een iets moderner aanbod. Dat is echter niet uitge komen. Ons marktsegment werd kleiner, we zijn zelf ook moderner geworden en werden zo onze eigen concurrent". Van der Meer was in de jaren '70 en '80 een van de grootste meubelzaken van Nederland. Toen het bedrijf in problemen kwam, werd het in november 1987 door Mijnders uit Lisse overgenomen. Het afstoten van Van der Meer heeft de ambities van Mijnders om vestigingen in het gehele land te openen onverlet gelaten. Het Lissese bedrijf houdt daar om het Van der Meer filiaal in Eindhoven aan. „Wij zijn marktleider in het middenseg ment van de markt. We willen in de toekomst doorgroeien met vestigingen in het hele land". De bedrijfsfilosofie van direc teur J. van der Klugt van het Slaapkamercentrum is een hele andere. „Wij willen ons op het westen blijven concentreren, al- Handgeknoopt wollen tapijt 'apollo' met franje. Ca. 60.000 knopen per m2. Ingeknipt rand- dessin. In 8 kleuren: o.a. ivoor, zalm en zacht groen. Verkriigbaar in 2 maten. Tot en met 30 november a.s. of zolang de voorraad strekt voor de verbijsterende prijzenvarr Ca. 200x300cm.Van 2199-Voor 1499-Ca. 170x240cm.Van 1499-Voor 999 <g> Dit is niet in filiaal Utrecht verkriigbaar. U ontdekt elke keer een andere Bijenkorf

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 16