Leiden Begeleiders verlaten huiswerkklas Nachtmerries óver D66 Vrijwilligers bieden hulp bij andermans verdriet Dinsdag 19 november 1991 Redactie: 071-161418 KAREI BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEl FANGMANN ROY KLOPPER IOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER WIM WEGMAN Eindredactie PAUL DE TOMBE Vormgeving PIET KOOREMAN 14 LEZERS SCHRUVEN LEIDEN ERNA STRAATSMA „Het is heel belangrijk dat je je eigen verdriet hebt verwerkt. Anders kun je niet openstaan voor het verdriet van anderen. Maar dan nog is het werk zeker niet makkelijk". .Corinne Frenc- ken is een van de 25 vrijwilligers van de stichting Terminale Thuiszorg regioLeiden, die deze maand haageerste lustrum beleeft. De Oegstgeestse was vanaf de oprichting bij het werk van de stichting betrokken. Sinds die tijd verzorgt en bege leidt ze in haar Vrije tijd patiën ten in hun laatst^ levensfase. In 1986 las ze in een Oegst- geester krantje een oproep voor vrijwilligers. Omdat ze zelf ooit een goede ervaring had met het thuis begeleiden van een ster vend familielid meldde ze zich aan. „Als je zo iéts hebt meege maakt weet je hoe liefdevol het kan zijn om iemand thuis bij het sterven te begeleiden". De medewerkers van de stichting helpen familieleden of buren bij de stervensbegelei ding. Is de gezinshulp of wijk- verpleger weg en kunnen buren of familieden niet op de patiënt passen dan nemen vrijwilligers het desgevraagd een paar uur tjes over. „Familieleden kunnen het ook niet altijd aan. De ter minale fase kan kort zijn maar ook weken duren. Familieleden willen ook wel eens een paar uurtjes slapen of even een boodschapje doen". Frencken: „Onze voornaam ste taak is eigenlijk het 'er zijn'. Wij proberen een rustige sfeer te creëren. Op een bescheiden manier ondersteunen we de pa tiënt en de familie. Het is be langrijk dat je niet op de voor grond treedt. Uiteindelijk zijn we toch een soort vreemde pot- tekijkers". Echte verpleegkundige han delingen mogen de vrijwilligers niet verrichten. Wat soms wel eens moeilijk is. Wat te doen met een patiënt die duidelijk pijn lijdt maar 'volgens schema' nog niet toe is aan nieuwe dosis pijnstillers? „Ze zeggen dat bij een goede pijnbestrijding men sen totaal geen pijn hebben. Maar toch komt het wel voor dat je ziet dat mensen wel veel pijn hebben en ze nog geen pil letje mogen hebben. Dan moet je je daar aan houden. Bij pro blemen kun je altijd de coördi nator vari de stichting bellen of de huisarts maar zelf mag je niets zo maar doen. Ik zou zo'n verantwoordelijkheid ook niet op me willen nemen". Euthanasie Ook met gevoeliger liggende za ken als euthanasie bemoeien de vrijwilligers zich niet. „Iedere vrijwilliger heeft daarover zijn eigen mening. Maar het is niet belangrijk hoe je daar over denkt. Je moet je dus ook niet laten verleiden tot uitspraken daarover" Het is eveneens niet gebrui kelijk om met de zieken uitge breide persoonlijke gesprekken te voeren. „Als de mensen vra gen of je getrouwd bent en kin deren hebt dan antwoord je daar natuurlijk op. Het gebeurt ook wel eens dat je over je eigen ervaringen met een sterfgeval in de familie praat, maar je moet daarin heel alert zijn. Dat je daar niet in verstrikt raakt. Maar dat is heel wat anders dan met je eigen verdriet naar voren ko men. Overigens is die pijn er bij jezelf wel, maar niet hevig. Het overlijden van zo'n patiënt doet je ook wel wat. Daarna moet je altijd weer even tot rust ko men". Een beroep op hulp komt meestal via de huisarts of wijk verpleging bij de stichting te recht. Veel van de patiënten die thuis willen sterven leiden aan kanker. „In de afgelopen vijf jaar hebben we ook een paar aids-patiënten gehad". Hoewel veel mensen er de laatste jaren voor kiezen om thuis te sterven in plaats van in het ziekenhuis heeft de stich ting het na vijf jaar niet veel drukker dan in de beginperiode. „Meer mensen hebben tegen woordig ook een ziektekosten verzekering waarbij thuiszorg in het pakket zit. De laatste vijf ja ren hoor je ook dat men op alle fronten bezig is de verschillende vormen van thuiszorg beter op elkaar af te stemmen. Ik denk dat wij de komende tijd met on ze groep op hetzelfde niveau kunnen blijven. Het is nu mooi in evenwicht met elkaar". 'We willen eindelijk erkenning voor deze serieuze zaak' „Het is hier iedere zaterdag een pluimage van verschil lende nationaliteiten. De kinderen die naar onze huiswerkklas "komen, ko men overal vandaan. Uit de Merenwijk of de bin nenstad, uit Marokko, Tur kije, Nederland of Surina me: het maökt niet uit. Huiswerkbegeleiding is een universele zaak en boven dien heel populair." H.T. Ramdas, voorzitter van de Stichting Surinamers Lei den houdt zich al elf jaar bezig met het begeleiden van kinderen met een leer- achterstand. LEIDEN PASCALLE CAPETTI MEDEWERKSTER „We willen na elf jaar eindelijk eens erkenning voor deze seri euze zaak. Een onkostenvergoe ding voor de begeleiders zou op zijn minst op z'n plaats zijn. Maar de gemeente vindt huis werkbegeleiding.. kennelijk niet belangrijk genoeg. Zolang het maar vrijwillig blijft, is het wêl best voor ze, maar zodra er moet worden betaald, laat ze niets van zich horen. De nood zaak van goede huiswerkbege leiding hebben we in de loop der jaren al in overvloed bewe zen. Talloze scholieren zijn in middels via ons klaargestoomd voor het havo óf het vwo. Met een beetje begeleiding kun je zoveel bereiken','. Een beetje verdrietig is Ram das wel. „In deze moderne maatschappij is het erg moeilijk om vrijwilligers te krijgen. Ik ben bang dat we de vijf die we nu hebben, binnenkort kwijtra ken als er niet gauw wat ge- H.T. Ramdas: „De belangstelling is enorm, maar vol is vol." beurt". Iedere zaterdag van 12.00 tot 14.00 uur komen tus sen de twintig en dertig scholie ren (12 - 18 jaar) met hun pro blemen op het gebied van eco nomie, wiskunde, scheikunde of Nederlands naar het SSL-ge- bouw aan het Valkenpad 2 in de Slaaghwijk. Ook studenten we ten de weg naar de huiswerk klas te vinden. „De belangstelling is enorm, maar vol is vol. Meer dan dertig leerlingen kunnen er hier niet in. Gelukkig hebben we nog niemand hoeven af te wijzen. Dat kan ook niet, want huis werkbegeleiding kan vaak niet wachten". Eigenlijk had de Stichting Su rinamers Leiden (SSL) dit jaar willen beginnen met de voorbe reiding en begeleiding van leer lingen aan de basisschool op de landelijke CITO-toets. Slechts één leraar had zich aangemeld voor het opzetten van een CI- TO-huiswerkklas. Echter, toen deze hoorde dat een vergoeding er niet in zat, haakte hij af. foto henk bouwman De SSL heeft in 1980 als eer ste de taak van huiswerkbege- leidende instantie op zich geno men toen vanuit de wijk bleek dat er behoefte aan was. Het begon allemaal uit idealisme, maar toen de bal eenmaal aan het rollen was, drong het belang van huiswerkbegeleiding pas door tot de politiek. In 1986 wees het rijk Leiden-Noord aan als zogeheten onderwijsvoor- rangsgebied. Deze wijk - Leiden telt er meerdere - kon rekenen op extra geld van de ministeries NAGERECHT door Emiel Fangmann Hoe gekker een ver- haavhoe geloof waardiger. Deze stelling werd gisteren voor de Leidse kantonrechter bewezen door een jonge man, die op de Langelaan in Noordwijkerhout op de bon was geslingerd. Om dat de fietser zijn voorlicht niet had ontstoken. „Terwijl er wel een lamp op zat, hè", merkte rechter 11. Morshuis op. Al zegt dat natuurlijk nóg niets, omdat bij vele lampen de bedrading immers niet deugt. Zo niet op deze fiets: de lamp deed het pri ma, zoals de fietser bij de be keuring had gedemonstreerd. Tot ieders verbazing verklaarde de fietser dan ook dat hij zijn lamp bewust had uitgeschakeld. „Ik weet niet of u de weg kent, edelachtbare", zo begon hij zijn verhaal. Op vertelsnelheid, op zachte toon en zonder enig ef fectbejag klonk het verder: „Er liggen bossen met campings op mijn route. En dan wil het wel gebeuren dat kampeerders half op het fietspad gaan zitten, met drank enzo. Ze zijn dan wel eens lastig, al wil ik ook niet zeggen dat je direct gemoles teerd wordt." De man, die re- 'Ik hoorde enge geluiden in het bos gelmatig op een donker tijdstip deze route nam omdat hij als verpleger vaak nachtdienst had, had toch voor de zekerheid zijn voorzorgsmaatregelen geno men. „Ik wilde er zo onopval lend mogelijk langs glippen." De rechter keek nog eens in het proces-verbaaL „U neeft bij de bekeuring gezegd: 'Ik hoorde enge geluiden in het bos en heb toen mijn licht uitgezet'. Maar waarom reed u dan toch altijd over die route, en niet over een andere?", probeerde Morshuis. „Nou, er is inderdaad een ande re weg mogelijk, met veel auto verkeer. Dat betekent heel veel uitlaatgassen en dan krijg ik last van mijn keel." Dit klonk op nieuw zeer waarschijnlijk, ge zien voorkomen en gedrag van de man. Er zat echt geen kwaad bij. „Hoe heeft u het deze zo mer gedaan?", zo probeerde de rechter nog maar een keer. De man had inderdaad besloten over nog een andere route te gaan. De rechter gaf het woord aan de officier van justitie. Die leek nog voor een moeilijke klus te staan. „Ja, verdachte kiest de voc- hem 'gezondste' weg. Maar te gelijk wordt die weg voor hem heel gevaarlijk zonder licht. Maar ik vind uw verweer uit het leven gegrepen. En daarom houd ik het b'ij de oorspronkelij ke boete van 20 gulden." De rechter wilde hierop weten wat de man ervan vond. Maar die zei niet op de hoogte te zijn van strafmaten. „Maar u heeft toch ooit een giro thuis gehad om die 20 gulden te betalen?", reageerde Morshuis. „Laat ik het dan anders zeggen: vindt u het redelijk, u heeft er toch een bepaald gevoel bij?". „Ik zou het echt niet weten", was het enige dat de verdachte nog opmerkte. „Nou, dan zal ik het maar zeg gen", besloot Morshuis. „Ik heb wel een gevoel van redelijkheid. Ik leg u geen geldboete op. Te meer daar u bovendien nu over een andere route gaat." Studiebeurs Een vermoedelijk net meerder jarige Katwijker werd gisteren voor het kantongerecht aan de tand gevoeld, omdat hij vorig jaar juli in de Narcissen straat zonder helm op een onverze kerde en bovendien opgevoerde brommer reed. De jongen be kende direct. „Het kwam zo, ik was bezig met de verkoop van die brommer en had de verze kering opgezegd." In die perio de reed hij nog even naar eên vriend, die een straat verderop woonde. „Hoe is het"nu met de brommer?", luidde de vraag van de rechter. „Nou, die is ver kocht." „Maar onverzekerd, zo dat een ander met het probleem zit?" „Nee, nee", bezweerde de knaap „ik heb het allemaal in orde gemaakt." De officier van justitie zag even wel geen verzachtende omstan digheden. „U ging naar een vriend, een straat verder. Ik zou willen zeggen 'een straat te ver'. De eis luidde 60 gulden voor rij den zonder het verplichte hoofddeksel, 130 gulden omdat de papieren niet in orde waren en 75 gulden omdat de brom mer te hard kon. Maar waarom had de jongen ei genlijk niet gewoon de giro be taald? Dan was hij volgens de rechter 225 in plaats van 265 gulden kwijt geweest. „Ik wilde wel, maar ik kon het gewoon niet. Ik heb een studiebeurs voor thuiswonenden en moest les- en boekengeld betalen. Op dit moment moet ik weer boe kengeld betalen." Morshuis was ook in deze zaak mild. „Okay, u krijgt de nieuwe giro over twee maanden. Dan kunt u even spa ren voor het oude schikkingsbe drag, want daar houd ik het op. 225 gulden." van onderwijs en WVC om kin deren met een onderwijsachter stand te helpen. Traditie Machiel Taal van het Onder- wijsvoorrangsgebied Leiden e.o. (OVG) is betrokken bij de huis werkbegeleiding in Leiden. On langs heeft het OVG uitgespro ken dat de huiswerkbegeleiding professioneel moet worden op gezet. Taal: „Huiswerkbegelei ding heeft een lange traditie in Leiden. Na vijftien jaar is duide lijk geworden dat professionali sering de enige manier is om de knelpunten op te lossen. Maar is het een welzijns- of een on derwijstaak. Bij de gemeente zijn ze er nog steeds niet uit". De gemeente heeft eerder dit jaar een subsidie-aanvraag af gewezen voor drie nieuwe huis werkklassen in Leiden. In het ontwerpprogramma Welzijn 1992 worden nieuwe initiatie ven niet zinvol bevonden. Wel heeft de gemeente aan de be staande klassen 9000 gulden ter beschikking gesteld voor orga nisatiekosten als stencilkosten en het maken van affiches. Lei den-Noord krijgt hiervan 2000 gulden. Dit bedrag is volgens Ramdas lang niet genoeg om de vrijwilligers van te betalen. Ook de naslagwerken als woorden boeken en atlassen die de SSL hard nodig heeft, kunnen niet worden aangeschaft van dit geld. OVG heeft opgesteld. De direc tie Welzijn wü hierop wachten alvorens een standpunt te be palen, hoe huiswerkbegeleiding het beste kan worden aange pakt. Een bustunnel onder de Breestraat, zoals D66 in een overmoedige bui heeft voorgesteld, lijkt voorlopig on haalbaar. Realistischer en zeker goedkoper is het idee dat bij eerdere discussies in bovenstaande tekening werd vastgelegd om in de Breestraat een busgracht aan te leggen. Buspassagiers en passanten kunnen leuk naar elkaar kijken. foto pr Bustunnel In het LD van 16 november j.l. las ik van de D66 suggestie om een lange bustunnel onder de Breestraat aan te leggen. Aan het begin en einde van de Bree straat ligt een overkluisde gracht. De afritten voor een bustunnel moeten dus in de Breestraat zelf komen. Mooi! Zo een brede, diepe betonnen bak aan begin en eind van wat men een luxueuze winkelstraat wil laten worden! Niet over nage dacht! Kostenplaatje? Niet over nagedacht! Bodemarchief? (Lei den is ontstaan aan de Bree straat, de oude wal/dijk langs de Oude Rijn). Niet over nage dacht! Kortom een duidelijke blijk van kennis, kwaliteit en realiteitsge voel van lokale D66-politici. Het belooft weinig goeds voor Lei den als dit soort wereldvreemde dromers in het electorale kiel zog van de charismatische lan delijke leider straks in Leiden echt de grootste fractie in de ge meenteraad zullen vormen! RA van Son Oude Rijn 23 Leiden D66 Dat het ook anders kan in de gemeentelijke politiek bewijst D66 met haar alternatieve be zuinigingsplannen. Subsidie voor een jazzclub en geld voor een uitbreiding van de Lakenhal denkt D66 te kunnen halen uit o.a. sluiting van het zwembad De Vliet, minder geld voor on derwijs en afschaffing van de bewaxing van de ijsbaan. Ein delijk maakt D66 duidelijk waar het voor staat: het is een partij voor yuppen en studenten. Mensen met kinderen hebben bij deze partij niets te zoeken. Ria van der Lecq Leliestraat 57 Leiden Schillenbakken Als het aangekondigd wordt, lijkt het een milieubewust idee. Maar vandaag ben ik ineens tot de ontdekking gekomen dat het ophalen van net normale huis vuil tot de hejft is terugge bracht. Voorheen werd de groe ne container elke week geleegd, nu nog om de veertien dagen. En de kranten staan bol van de berichten dat dit nieuwe sys teem zo veel duurder wordt voor de ingezetenen van Lei den. Duurder en minder ser vice, ik ben er niet blij mee. Maar de andere week kun je de bruine container buiten zetten. Echter, alleen voor GFT-afval en dat afval verwerk ik al meer dan 30 jaar in de composthoop in mijn tuin. Dus ik heb die bruine container helemaal niet nodig. Maar ik betaal er gedwongen wel voor. Wie een keer vergeet de groene container buiten te zetten en hoe menselijk is dat niet? zit voortaan vier weken met zijn huisvuil, en haalt die zo ontsta ne achterstand in inleveren nooit meer in. Dit zal spoedig leiden tot clandestien storten van huisvuilzakken met inhoud. Je hoeft echt geen groot voor speller te zijn om dit te zien aankomen. Geen goede beslis sing dus, deze verminderde ser vice. Ans van den Toom Fagelstraat 42 Leiden OGB-verhoging Zoals u weet stijgen de woon lasten steeds meer. Na al de verhogingen die hebben plaats gevonden, meent de wethouder van financiën de heer de Vreeze de OGB wederom te moeten verhogen. Wij, ondergeteken den, willen u in herinnering brengen dat de OGB in enkele jaren tijd met tientallen procen ten is verhoogd! In 1991 zelfs met 16,8 procent. Voor het ko mend jaar is een nieuwe verho ging van 6,5 procent aangekon digd. Wij als vertegenwoordigers van de bewoners der com plexen Jan Luykenlaan, Cruqui- uslaan en Muiderkring achten dit onaaanvaardbaar. Temeer omdat nog niet lang geleden de huidige wethouder de heer De Vreeze meende dat een verho ging van de OGB voor 1992 niet wenselijk en noodzakelijk was. Daarbij dient men zich te reali seren dat de enorme verhoging van de woonlasten bij een steeds groter aantal mensen tot problemen leidt. Raad der gemeente Leiden, zoek een andere oplossing! Laat de burgers niet barsten onder uw lasten. L. van Tol, namens de bewo nerscommissie Jan Luykenlaan, Cruquiuislaan en de Muider kring Muiderkring 185 Leiden Blauwe tram Als oud-Leidenaar heb ik geno ten van alle artikelen over de blauwe tram. Ik wil echter een aantal punten in het artikel 'Ge luk bij een ongeluk' van de heer A van Schie rechtzetten. Vermoedelijk heeft hij bedoeld dat et op de door hem aangege ven plaats even voorbij het Sik- kensviaduct ter hoogte van het voormalige koffiehuis 'De Uiver' op zondagmiddag 14.50 uur door twee Engelse jagers een aanval werd ondernomen op de blauwe tram richting Haarlem. Hierbij kwamen 9 personen om het leven waaronder de wagen- voerder Vinkesteyn. Er was in die dagen door de En gelse zender (Radio Oranje) al gewaarschuwd om niet langer gebruik te maken van het open baar vervoer vanwege oorlogs handelingen waarbij de ge; eerden rekening hielden me Duitse troepentransporten het geen men tot elke prijs wilde verhinderen. Een week later volgde bij Arnhem de operatie Market Garden waarbij de Ne derlandse regering in Londen opriep tot staking van het open baar vervoer. Dit leidde tot de inzet der Spoorwegstaking op zondag 17 september. Omdat Engelse vliegtuigen in die tijd zeer frequent het bezet te gebied verkenden (ook met oog op bestaande lanceerbeses van VI en V2's) vermoed ik dat de vader van de briefschrijver kort na 10/9 door een Engelse jager is getroffen met het be kende gevolg. P. Hemerik Cauberg 48 Alphen aan den Rijn AGENDA WOENSDAG 20 NOVEMBER Leiden Spreekuur Verkeersveiligheid in het Stadsbouwhuis, Lange- gracht 72, van 10.30 tot 12.00 uur. Sporten voor mensen met CA RA olv een fysiotherapeut in Gymzaal De Brug, Wassenaar- seweg, van 16.00 tot 17.00 Bijeenkomst Borstvoeding Be geleidingsgroep Leiden, bij An neke Stienstra, Joh. Wester- dijkstraat 44, aanvang 20.00 Informatiepunt Gemeenschap pelijk Wonen, Gerestraat 20, van 20.00 tot 21.00 uur. Leiderdorp Parabowls bij De Does, van 12.30 tot 15.30 uur. Oegstgeest Bridge-drive in 'Hotel het Witte Huis', aanvang 19.45 uur.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 14