Kunst Heijermans komt niet tot leven Wassenaarse treedt voor het voetlicht Wim Hofman staat met mond vol tanden Lichtvoetig maar mooi concert Trio van Hay dn Warme, intieme klanken op 'oude' instrumenten Maandag 18 november 1991 :tie: 071-161400 CEES VAN HOORE ANNEMIEK RUYGROK JAN RUSDAM SASKIA STOEUNGA Eindredactie: HENK HOUTMAN Vormgeving: RUTGER J HOOGERDUK NIEUWSLIJN Annie Romein-prijs voor E. Portnoy AMSTERDAM - De Annie Romein-prijs, een tweejaarlijkse lite raire prijs van het feministische maandblad Opzij, is toegekend aan Ethel Portnoy. De 64-jarige schrijfster en essayiste krijgt de prijs voor haar hele oeuvre. Dat heeft Opzij zaterdag bekendge maakt. De Annie Romein-prijs is bedoeld voor „een vrouw die met haar literair en/of essayistisch werk de vrouwenbeweging ondersteunt en verder helpt". De prijs bedraagt 15.000 gulden en zal Portnoy op 13 december in Amsterdam worden uitgereikt. Leon de Winter in sociëteit De Burcht LEIDEN - In het kader van de reeks Woord en Verbeelding van de Kunstkring Burcht treedt op donderdag 21 november de film maker, scenarioschrijver en romancier Leon de Winter op. De Winter schreef onder meer het scenario voor de VPRO-serie 'Bij nader inzien'. Als schrijver debuteerde hij in 1976 met 'Over de leegte in de wereld'. 'Zoeken naar Eileen W.' en 'Place de la Bas tille werden beide verfilmd door Rudolf van den Berg. Leon de Winter zal in sociëteit De Burcht een overzicht geven van zijn werk, waarin woord en beeld hecht met elkaar verbonden zijn. Aanvang: 20.15 uur. Kaarten zijn in de voorverkoop verkrijgbaar bij de boekhandels Kooyker, De Kier en Zandvliet. Concerten Joe Cocker en Europe LEIDEN - Naar aanleiding van zijn nieuwe album 'Night Calls' betreedt Joe Cocker de komende maanden weer de Europese podia. In Nederland zijn drie optredens gepland: op 25 maart 1992 (Beursgebouw, Eindhoven), 27 maart (Ahoy' Rotterdam) en op 18 april (Martinihal, Groningen). De Zweedse groep Europe, die een monsterhit had met 'The Final Countdown' doet op za terdag 1 februari Ahoy' Rotterdam aan. De kaartverkoop voor beide concerten begint zaterdag 23 november bij alle bekende adressen. Kunstbeeldprijs voor Hielke Luik AMSTERDAM - De Kunstbeeldprijs 1991 is toegekend aan de Amsterdamse kunstenares Hieke Luik. De driejaarlijkse prijs voor jonge kunstenaars in nederland en Vlaanderen is Luik toe gekend voor de eigenzinnige wijze waarop zij in haar beelden, en tekeningen vorm en uitdrukking geeft aan haar zintuigelijke be leving en werkelijkheid. Hieke Luik: Kunstbeeldprijs 1991. Romeo en Julia AMSTERDAM - Het Nationale Ballet verzorgt van 25 december t/m 3 januari in het Amsterdamse Muziektheater, en op 7 en 8 januari in de Rotterdamse Schouwburg, een serie voorstellingen van Romeo en Julia in de choreografie van Rudi van Dantzig. Tijdens de galavoorstelling op nieuwjaarsdag worden de titelrol len vertolkt door de Canadese gastsolisten Evelyn Hart en Rex Harrington. Na afloop wordt de winnaar bekendgemaakt en vindt de uitreiking plaats van de Alexandra Radius-prijs 1991. De onderscheiding wordt jaarlijks toegekend door de Stichting Vrienden van Het Nationale Ballet. Lezing 'Schliemanns Troje' LEIDEN - Naar aanleiding van de tentoonstelling 'Schliemanns Troje' in het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden zal drs. W. Vink op vrijdag 29 november een inleidende dialezing houden. Na een korte toelichting op de Ilias, waarin het verhaal van Troje zich afspeelt, zal uitgebreid worden ingegaan op de opgegraven schatten. De inleiding wordt gevolgd door een rondleiding over deze tentoonstelling waarbij Vink uitleg zal geven bij de ten toongestelde voorwerpen. De lezing wordt gehouden in de colle gezaal van de Haagse Hogeschool, Laan van Poot 363. Aanvang 20.00 uur. De excursie begint zaterdag om 12.00 uur. Opgave: tel. 070-3257368/3106350. Muzikaal volkstoneel nogal oppervlakkig bij voorbeeld heeft tot taak om op Mien Dobbelsteen-achtige manier voor de vrolijke noot te zorgen. Annette Nijder doet dat best geestig, maar wel kluchtig aan gezet. Haar man Koos staat voor de opkomst van het partijkader van de SDAP. Arme Ben Cramer kan daar met geen mogelijkheid een mens van vlees en bloed van maken. 'Heijermans!' is bedoeld als muzikaal volkstoneelstuk, geba seerd op leven en werk van Her man Heijermans. Een zekere mate van luchtigheid en dus oppervlakkigheid dien je der halve voor lief te nemen. Maar zelfs dan is 'Heijermans!' toch niet echt geslaagd te noemen. Probeert men hier en daar om het beeld van deze toneelschrij ver nog enige diepgang mee te geven, wordt dat door 'van dik hout zaagt men planken'-scè nes grotendeels teniet gedaan. Toch zorgt Frits Lambrechts in de titelrol voor een paar mooie momenten, juist omdat we hem als een geëngageerd ca baretier van de oude stempel kennen. Zijn vertolking van het lied 'Hier staat een socialist' is een hoogtepunt van de voor stelling. Van 'hier staat een soci alist' via 'ben ik nog socialist?' tot 'ik noem mij socialist/maar met duizend twijfels omgeven': dat lied zegt misschien iets over Heijermans maar is evenzeer een statement van vertolker Lambrechts die als onze tijdge noot de ineenstorting van het RECENSIE WUNAND ZEILSTRA 'Heijermans!' Auteurs: Arthur Japin en Frits Lambrechts Gezelschap Het Neder lands Volkstoneel Regie Ton Lutz Spel Fnts Lambrechts. Maeve van der Steen, Kiki Heessels. Edmond Classen. Annette Nijder. Ben Cramer en Jet van der Mei) Gezien: 16/11 (landelijke première), schouwburg. Als Herman Heijermans eindelijk met 'Op hoop van zegen' succes heeft, vindt buurvrouw Truus Bakker dat maar verwonderlijk. „Wie had dat kennen den ken? Allemaal om een pan netje vis!" Dat is een heel aardige toespeling op mis schien wel het beroemdste citaat uit de Nederlandse toneelliteratuur waar een stuk over Heijermans dus met geen mogelijkheid omheen kan. Was het daar nou maar bij gebleven, dan was dat duidelijk genoeg geweest. Maar nee hoor, de dochter van Heijermans moet ook nog eens zo no dig op de veel geslaakte verzuchting terugkomen. Met andere woorden: biografi sche verwijzingen zijn erg na drukkelijk in de tekst verwerkt. En de rolverdeling blijft nogal schetsmatig. Buurvrouw Bakker Frits Lambrechts en Jet van der Meij in 'Heijermans!' 'reëel bestaand socialisme' in de Oostbloklanden heeft kun nen meemaken. De interessante controverse met Willem Royaards en de hu welijksproblemen met Marie kunnen in deze reeks korte scè nes nauwelijks worden uitge diept. Mede daardoor zakt de spanningslijn in dit muzikaal geïllustreerde toneelstuk nog wel eens wat weg. De vele chan gementen zijn daar eveneens debet aan, ook al is het decor dermate vernuftig in elkaar ge zet dat een en ander zo min mogelijk tijd kost. De liedjes moeten af en toe voor enige afwisseling zorgen - de ene keer de vrolijke noot dan weer eens een stevige portie sentiment, waarbij soms weinig subtiele zinssneden voorkomen als 'Zou jij met jouw bezem door mijn kamer willen gaan- /Om eens even grondig huis te houwen'. Wat de makers bij deze pro- duktie voor ogen stond, wordt hier door het enthousiasme van de cast in aanzet duidelijk. He laas komt de persoon van Her man Heijermans ondanks alle goede bedoelingen niet echt tot leven. De poging om in termen van het volkstoneel een schets van zijn leven te geven, is maar ten dele gelukt. Expositie van veelzijdig talent Lorena Kloosterboer IRENE VAN BEVEREN MEDEWERKSTER Ons land kent een aantal veel zijdige kunstenaars die meerde re kunstvormen beoefenen. Lu- cebert is zo iemand. Jan Wol kers past in dat rijtje en mis schien kan Lorena Kloosterboer daaraan in de toekomst worden toegevoegd. Deze nog onbekende 29-jari ge kunstenares beoefent vele kunstvormen, onder meer schil deren, beeldhouwen en schrij ven. In Zuid-Amerika geniet zij al enige bekendheid, nu is Ne derland aan de beurt, te begin nen bij haar woonplaats Wasse- In deze gemeente werd afge lopen zaterdag aan de Luifel- baan op spectaculaire wijze een bronzen beeldje van haar hand onthuld. Een kraan kwam eraan te pas om het doek te verwijde ren dat het één meter hoge bronzen sculptuurtje, getiteld 'De Nar', bedekte. Zowel het beeldje als de groteske onthul ling past bij de stijl van de op drachtgever, carnavalsvereni ging de Deylknotsen. Vanaf zaterdag 20 november exposeert Kloosterboer een maand lang schilderijen, pot loodtekeningen en maskers in het Wassenaarse culturele cen trum De Warenar. In haar twee-dimensionale werk domineert het menselijk naakt, vaak uitgevoerd in zachte kleuren. De maskers zijn ver vaardigd van natuurlijke mate rialen, eveneens in gedempte tinten. De kunstenares typeert dit werk als symbolisch-realis- De Wassenaarse burgemeester Schoute en kunstenares Lorena Kloosterboer bij de carnavaleske onthulling van het bronzen sculptuurtje 'De Nar*. tisch, vrij uitlegbaar voor iedere beschouwer. Kloosterboer volgde een mo de-opleiding aan het 'Citrus College' in Califomië en - als dochter van een Argentijnse moeder - bekwaamde zij zich aan het 'Instituto De Bellas Ar tes Beato Angelico' in Buenos Aires onder meer in schilderen, tekenen, beeldhouwen en et- In 1984 behaalde zij de twee de prijs in een kunstenaarswed strijd ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van schouwburg 'Colonne' in Buenos Aires. Een andere prijs, een Zuidamerikaanse, heeft zij gewonnen met een posteront- werp voor Independance Day. Terug in Nederland legde zij zich aanvankelijk toe op het ontwerpen van kaarten en fol ders voor bedrijven. Daarnaast schreef zij gedichten en een kinderboek met illustraties van eigen hand. Voor het inmiddels voltooide kinderboek hoopt Kloosterboer binnenkort een uitgever te vinden. Het boekje FOTO DICK HOCEWONINC vertelt de avonturen van het el fenjongetje Basil. Dit sprookje toont net als het werk dat Kloosterboer binnenkort expo seert in De Warenar haar voor liefde voor herkenbare, maar wel dromerige, onwerkelijke thema's. De expositie van Klooster boers werk is vanaf 20 novem ber tot 17 december te zien in cultureel centrum De Warenar aan de Kerkstraat 75. Openings tijden: maandag tot zaterdag van 9.00-16.00 uur. RECENSIE MONICA SCHIKS Concert Abbie de Quant - fluit Jean De- croos - cello en Elizabeth van Malde - pia no Wertcen van oa Haydn. Von Weber en Gaubert Gezien 17/11. Groene Kertqe. Oegstgeest De dwarsfluit is een geliefd in strument. Op muziekscholen en bij privédocenten staan vele leerlingen te dringen om fluit lessen te nemen. Wachtlijsten zijn een bekend verschijnsel. De laatste jaren is de populariteit zwaar beïnvloed door de ver koop van bij voorbeeld een mooi verpakte, vaak op de beeldbuis verschijnende Ber- dien Stenberg. Waar blijven al die liefhebbers echter als er eens werkelijk goede fluitisten in Leiden of omgeving spelen? Zo vaak gebeurt dat niet. Heel bijzonder was dan ook de combinatie die zondag in het Groene Kerkje speelde: fluit, cello en piano met een program van weinig gespeelde werken. Doorgewinterde vakmensen als ze waren, maakten de musici van het openingswerk al meteen een gebeurtenis. Klas sieke muziek vormt meestal de inleiding van een recital. De re gelmatig gebouwde frasen heb ben te vaak te lijden onder het verschijnsel 'opwarmingsfase' en blijven dan wat saai en voor spelbaar. Het Trio van Haydn echter kwam er meteen vol kracht en fantasie uit. Mijn vrees dat de klank van de fluit het in de akoestiek van de kerk zou afleggen tegen de over macht van piano en cello was ongegrond. Abbie de Quant heeft zo'n heldere en opmerkelijke fluit toon dat het gedurende het ge hele concert bijna niet voor kwam dat ze niet gehoord werd. Het was veeleer de cello van lean Decroos die zich wat èrg bescheiden opstelde en niet al leen in Haydn, waar de cel lopartij vooral een ondersteu nende functie had. En het was vooral de klank van de vleugel die zich iets minder aanpaste aan de ruimte van het gewelfde kerkje: in het Haydn trio bleef de galm van loopjes en snelle passages nog een tijdje naklin ken, zodat de helderheid van de muziek enig geweld aangedaan werd. Later in het concert viel dit verschijnsel minder op, zo dat ik vermoed dat Elizabeth van Malde al haar kunde heeft aangewend om dit akoestisch probleem op te lossen. Twee trio's uit de romantiek vervolgden het concert. De mu ziek van Carl Maria von Weber begint meteen heel onstuimig en kenmerkt het vroeg romanti sche stadium, waarin de even wichtige. gelijkmoedige stem ming van de klassieke muziek vervangen wordt door een woe liger gevoelsleven. De muziek van de laal-ro- manticus Philippe Gaubert is al haast impressionistisch. In Gau- berts Trio kon Abbie de Quant dan ook alle denkbare nuances en klankkleuren van het instru ment laten horen. Een Trio van J. Dichler uit 1968 besloot het concert. Alhoewel de muziek lichtvoetig en met humor uitge voerd werd, zag ik tóch een en kele verbaasde blik in het pu bliek. alsof men niet kon gelo ven dat deze vriendelijk, mo derne klanken in ernst bedoeld waren als een muziekstuk. Familieconcert in Alphense kerk RECENSIE UDY VAN DER SPEK Concert Mia Dreese - fluit en Lex Eisen- hardt - gitaar Werken van onder anderen Giuliani. Piazzolla, Henkei en Ibert Gezien 17/11, Oudshoorme Kerk. Alphen aan den Rijn In samenwerking met de Al phense Streekmuziekschool or ganiseert de Stichting Comelis de Vlaming drie famüieconcer- ten, waarvan het eerste gister middag in de Oudshoomse Kerk werd gegeven. Deze con certen zijn in de eerste plaats opgezet om ouders mèt hun kinderen naar de concertzaal te lokken. De muziek is niet al te gecompliceerd, de bezetting overzichtelijk en bij elk concert een heldere uitleg. In de eerste twee concerten komen de fluit, de gitaar, de viool en de piano aan bod en in de derde uitvoe ring kunnen ouders en kinderen kennis maken met het Neder lands Jeugdstrijkorkest onder leiding van Roland Kieft. Mia Dreese, docent aan het Gronings conservatorium, be speelde gistermiddag twee flui ten namelijk een achtkleppen- fluit (gebouwd in 1822 als nieu we versie van de barokfluit. de traverso die slechts één klep be zit) en een moderne gouden (Theobald) Böhm-fluit van 1984. Voor elke 'tussentoon', vroeger een zwakke klank, heeft deze fluit een klep, waardoor Na gouden en zilveren griffels nu de Theo Thijssen-prijs 1991 MIRJAM VAN ZUILEN Eindelijk weer eens een leuke prijsuitrei king. De muziek was leuk. De feestrede van schrijfster Joke van Leeuwen was leuk. Zelfs het juryrapport was leuk. En het belangrijk ste: Wim Hofman (50) was en is leuk. De uit Vlissingen afkomstige schrijver mocht in het Letterkundig Museum in Den Haag voor zijn hele werk de Theo Thijssen-prijs 1991 van de P.C. Hooft Stichting in ont vangst nemen. Zijn dankwoord droeg oor spronkelijk de titel 'Hoe word je kinderboe kenschrijver'. De titel werd staande de prijs uitreiking door hem veranderd in 'Hoe word je in hemelsnaam kinderboeken schrijver'. Wim Hofman gaf de afgeladen volle zaal een kant-en-klare handleiding voor het worden van kinderboekenschrijver. Hij be schreef zijn eigen leven en hoe hij ertoe was gekomen om auteur te worden. Althans een aantal voorwaarden daarvoor. Enkele ingre diënten uit zijn recept: „Zorg dat je er bent. 'Hoe word je in hemelsnaam schrijver van kinderboeken' Het moet winter zijn. Sneeuw moet er lig gen. De kachel moet uit zijn. Je hebt geen haast. Zorg dat het oorlog is. Je moet een moeder hebben, die je mee naar buiten neemt. Die je aan je haar trekt en zegt: 'Kijk dat is een V2'. Voor dat je het weet ben je kinderboekenschrijver. Toen de schrijver aan zijn danicwoord toe kwam, stond hij met de mond vol tanden. De zaal was echter laaiend enthousiast. Hofman ontroerd. Hij kon slechts nog het beeldje dat bij de prijs hoort, van Hans Bayens, hoog houden. Wim Hofman (1941) debuteerde in 1969 met de verhalenbundel 'Welwel, de zeer grote tovenaar'. In 1974 kreeg hij zijn eerste bekroning, een Gouden Penseel voor de il lustraties in 'Koning Wikkepokluk de merk waardige zoekt een rijk'. Er volgden nog ve le prijzen: Zilveren Griffel en de Nienke van Hichtumprijs voor Wim (1976), een Gouden Penseel en Zilveren Griffel voor Aap en beer (1986), een Zilveren Griffel voor Zip (1986) en een Gouden Griffel voor het Vlot (1988). het verschil van klankintensiteit miniem is geworden, zo vertel de Dreese. En om het kinderoor te strelen speelde zij als verras sing na de pauze een melodie, die bij het componeren in 1850 de naam 'Kom laten we rozen plukken' meekreeg, maar die elk kind herkende als ons over bekende Sinterklaasliedje 'O. kom er eens kijken', wat spon taan maar heel voorzichtig hier en daar werd meegezongen. Lex Eisenhardt. gitaardocent aan het Svveelinck conservatori um in Amsterdam, speelde beurtelings op klassieke en mo derne gitaar. De uitleg en het commentaar liet hij helemaal over aan zijn collega in het vak. Bij beide 'oude' instrumenten was de zwakkere maar zeer warme intieme klank opvallend, al te horen in het eerste werk Gran duetto concertante' van Mauro Giuliani (1781-1829). Ook in Kuhlau's 'Divertisse ment op 68 nr 5' voor fluitsolo kwam het achtkleppig instru ment bijzonder tot zijn recht; in zijn tijd was dan ook Mia Drees- es fluit gebouwd. Een klein werkje vol wisselende stemmin gen, die door de vertolkster fraai tot één geheel werden aaneen gesmeed. Opvallend in haar hele optre den was de beheerste, zeer overwogen maar warme uit drukkingskracht. die perfect kleurde bij dezelfde interpreta tie van de gitarist. Zo was een staaltje van dit uitgelezen sa menspel te horen in de 'Sonate fluit en gitaar' van M. Hen kei, 'ten zioni met virtuoze passages voor de fluit, gewaagde modula ties en dissonanten, gebaseerd op een eenvoudig volksmelo dietje. De moderne instrumenten werden onder andere bespeeld in de 'Entr'acte pour flüte et guitare' van lacques Ibert (1890-1962). Een stuk vol con trasten, impressionistische ef fecten en een romantisch elan, met grote vrijheid door Ibert ge hanteerd. Door Dreese briljant gespeeld en door Eisenhardt uitgebalanceerd onderstreept, waarin hun gedegen interactie weer uitblonk. In het volgende familiecon cert op 19 januari zullen de vio list Theo Olof en de pianist Tan Crone optreden met werken van onder anderen Scarlatti, Schumann en Albeniz.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 9