Buitenland 4 'Daders Lockerbie in vs berechten' Journalist zakt weg in moeras van schaamte Cambodjaanse premier vreest ongeregeldheden Generaal: troepen uit Kroatië terugtrekken Voorwaardelijke straf ex-generaal Stasi Baker: Onderdrukking in China niet negeren Regering Kenya pakt leden oppositie op Zaterdag 16 november 1991 Redactie: 023-150225 RONALD FRISART (chef) ONNO HAVERMANS HANS JACOBS JOLANDA OUKES Vertalingen: MARGREET HESUNGA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgeving: AN DRIES DETMAR Algemeen Nederlands Persbureau (ANP). Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Reuter (Rtr). International Press Service (IPS)Associated Press (AP). Deutsche Presse Agentur (DPA), Agence France Presse (AFP), United Press International (UPI). ONBEKENDE OVERVALLERS hebben gisteren in zuid-Liba- non een pantserwagen van het VN-vredeskorps beschoten Daarbij is een Ierse soldaat omgekomen en een ander ge wond geraakt. De leren kwamen gistermorgen onder vuur te liggen op een weg tussen de dorpen Tin en Hadatha, binnen de zóne die door het Ierse bataljon van het VN-vredeskorps wordt gecontroleerd. NIEUWSLIJN Anti-piratenproject opgeheven Een project dat Vietnamese bootvluchtelingen in de territoriale wateren van Thailand beschermde tegen piraten is opgeheven, omdat er al meer dan een jaar geen overvallen meer zijn ge meld. Het project werd negen jaar geleden ingesteld en heeft 25 miljoen dollar gekost. Thailand gebruikte het geld om het aantal marinepatrouilles op te voeren en de registratie van Thaise vis sersboten te verbeteren. Yanomani krijgen reservaat De Braziliaanse regering heeft aan de Yanomani-indianen een reservaat toegewezen van 94.000 vierkante kilometer. Het ge bied is drie keer zo groot als Nederland en ligt bij de grens met Venezuela. De militairen zijn niet zo blij met de toekenning. Ze vrezen dat de bescherming van Brazilië langs de grens met Ve nezuela niet kan worden verzekerd en dat het reservaat in de toekomst wellicht een autonoom gebied wordt. Grootste treinramp in Taiwan Bij een botsing tussen twee passagierstreinen zijn gisteren in het noordwesten van Taiwan zeker 34 mensen omgekomen. Meer dan honderd raakten gewond. Uit het eerste onderzoek blijkt dat een van de twee treinen een minuut te vroeg op het station van Miaoli aankwam, terwijl een spoorwegbeambte het spoor net had vrijgegeven aan een trein die uit de andere richting kwam. Het is de ernstige treinramp in de geschiedenis van het eiland. Hof vernietigt vonnis Poindexter Een Amerikaans Hof van Beroep heeft gisteren de vijf punten tellende veroordeling van John Poindexter, nationaal veilig heidsadviseur onder president Ronald Reagan, vernietigd. Poin dexter werd destijds verot rdeeld vanwege zijn betrokkenheid bij de Iran-contra-affaire. Poindexters advocaten betoogden dat de openbare aanklagers belangrijk bewijsmateriaal, dat onder par lementaire immuniteit voor het Amerikaans Congres was afge legd, onjuist hadden gebruikt. Rode Khmer-voorman stelt terugkeer uit PHNOM PENH «Rtr-UPI-AFP De Cambodjaanse premier Hun Sen heeft gisteren de bevolking opgeroepen kalm te blijven bij de terugkeer van leiders van de Rode Khmer in de hoofdstad Phnom Penh. Hun Sen vreest dat eventuele betogingen tegen de voormannen van de voorma lige heersers uit kunnen lopen op gewelddadigheden. Volgens zijn schatting zou ne gentig procent van de bevolking van de hoofdstad de straat op willen gaan uit protest tegen de aanwezigheid van Rode Khmer leiders. „Als wij de Rode Khmer niet beschermen zullen geweld daden worden begaan. Ik ben verantwoordelijk voor hun vei ligheid", zo zei hij na afloop van een plechtigheid in het konink lijk paleis ter ere van de terug keer van prins Norodom Siha nouk. Rode Khmer-voorman Son Sen heeft inmiddels het zekere voor het onzekere genomen. Hij zou morgen in Phnom Penh ar riveren maar heeft zijn terug keer een dag uitgesteld. Volgens Aziatische diplomaten in de Thaise hoofdstad Bangkok stuurt Son Sen morgen wel een uit vijf personen bestaande de legatie naar de Cambodjaanse hoofdstad om de 'stemming on der de bevolking te peilen'. Son Sen was destijds minister van defensie. Het veiligheidsap paraat van dit departement wordt verantwoordelijk gehou den voor de dood van een groot deel van de naar schatting een miljoen mensen die onder het bewind van de maoïstische Ro de Khmers tussen 1975 en 1979 omkwamen. Son Sen is, net als Sihanouk, lid van de Opperste Nationale Raad (SNR), het interimorgaan waarin leden van de regering van Hun Sen zitting hebben sa men met de door de Rode Kh mer gedomineerde verzetscoali- tie. Onder de voorwaarden van het vredesakkoord zal de ONR zijn hoofdkwartier krijgen in Phnom Penh. ZAGREB AP Een generaal van het federale leger heeft gisteren voorgesteld alle federale eenheden binnen een maand uit Kroatië terug te trekken. „Als Kroatië ons laat vertrekken, gaan we morgen," zei generaal Raseta, de federale officier die is aangewezen om met de Kroaten te onderhande len, na overleg met functiona rissen van de Europese Ge meenschap in Zagreb. Intussen verklaarde een an dere hooggeplaatste generaal, onderminister van defensie Negovanovic, echter dat het le ger in de door Serviërs bewoon- Amerikanen en Britten overwegen handelsboycot tegen Libië Washington eist dat de twee Libiërs, die zijn beschuldigd van de aanslag op het Pan Am-toestel dat in 1988 bij het Schotse Lockerbie neerstortte, in de Verenigde Staten worden berecht. „Dat zijn we aan de familieleden van de slachtoffers verschuldigd", aldus Witte Huis-woordvoer der Fitzwater. Het voorstel van Libië om de twee voor een internationaal gerechtshof te brengen, werd resoluut van de hand gewezen. gië, dat de Amerikaanse belan gen in Libië behartigt. Libië heeft gisteren formeel ontkend betrokken te zijn bij de aanslag op het Pan Am-toestel. De Libische verklaring komt een dag nadat Groot-Brittannië en de Verenigde Staten bekend maakten dat zij een aanklacht hebben ingediend tegen de twee Libiërs. Het Witte Huis deelde mee dat er wordt ge WASHINGTON-TUNIS Ind-Rtr-AFP-DPA-GPD De internationale rechtbanken zijn niet bevoegd om een derge lijke kwestie te behandelen, meent Fitzwater. „We willen doorgaan met de vervolgingen via ons eigen systeem." Het ver zoek om uitlevering moet nog aan de Libische autoriteiten worden doorgegeven door Bel- dacht aan een gecoördineerde internationale actie vanwege de vermeende Libische betrokken heid. Washington sloot militair ingrijpen niet uit. Volgens Britse politici zijn Groot-Brittannië en de Verenigde Staten echter van plan internationale steun te zoeken voor een wereldwijde handelsboycot tegen Libië. Bei de landen zullen zowel de Eu ropese Gemeenschap als de G7 (de grootste industrielanden) vragen hen te steunen. Libië drijft vooral handel met Italië, Japan, Duitsland, Groot-Brit tannië en de Unie van Soeverei ne Staten (voorheen de Sovjetu nie). Ook Frankrijk heeft laten we ten dat Libië moet worden ge straft voor de Pan Am-aanslag en voor de aanslag op een DC- 10 van de Franse luchtvaart maatschappij UTA in 1989. Twee weken geleden namelijk beschuldigde een Franse onder zoeksrechter Libië in verband met de aanslag op de DC-10 die in 1989 boven de Sahara ont plofte. Hierbij kwamen alle 170 passagiers om het leven. De beschuldigingen tegen Li bië doorkruisen het streven van de Franse regering de relaties met het land van Gaddafi te normaliseren. Minister Dumas (buitenlandse zaken) wees sug gesties in de pers van de hand als zou hij de zaak omwille van het staatsbelang in de doofpot willen stoppen. „Het blinde ter rorisme is het ergste wat er be staat", aldus Dumas. USS naarstig op zoek naar schuldenaars MOSKOU «Rtr-ANP De regering van de Unie van Soevereine Staten (voorheen Sovjetunie) gaat de inspannin gen vergroten om de gelden te innen die andere naties de eco nomisch en sociaal wankele Unie schuldig ziin. Volgens vice-voorzitter Arkadi Volski van de tijdelijke interrepubli- keinse economische commissie beloopt de schuld die voormali ge communistische bondgeno ten en Derde Wereld-landen aan de Unie hebben op papier 104 miljard dollar (bijna 200 miljard gulden). Deze omrekening in dollars heeft evenwel maar een beperk te waarde gezien de verschillen de wisselkoersen die voor de roebel worden gebruikt. In roe bels beloopt de buitenlandse schuld 91,64 miljard roebel waarvan ruim de helft is ver schuldigd door voormalige soci alistische bondgenoten uit Oost-Europa, Vietnam, Mongo lië en Cuba. MUNCHEN AFP-Rtr-UPf De belangrijkste medewerker van de vroe gere spionagechef van de voormalige DDR, Markus Wolf, is gisteren tot twee jaar voor waardelijke gevangenisstraf veroordeeld. Een rechtbank in München achtte bewezen dat Harry Schütt tussen 1972 en 1988 op drachten heeft gegeven aan een medewer ker van de Westduitse inlichtingendienst die tegelijk voor Oost-Berlijn werkte. Het proces tegen Schütt, die generaal- majoor was van de Oostduitse staatsveilig heidsdienst (Stasi), was het eerste tegen een functionaris die verantwoordelijk was voor spionage in het Westen. Markus Wolf heeft in het proces getuigd. Wolf, tegen wié een proces wordt voorbe reid, sprak er zijn verontwaardiging over uit dat het verenigde Duitsland spionnen uit de vroegere DDR strafrechterlijk vervolgt en niets doet tegen mensen die indertijd het zelfde gedaan hebben voor de (oude) Bondsrepubliek. Twee Duitsers die binnen de voormalige Westduitse geheime dienst voor de DDR spioneerden, kregen lange onvoorwaardelij ke gevangenisstraffen. Alfred Spuhler moet tien jaar de cel in, zijn broer Ludwig vijfen- half jaar. Günter Böttger, een medewerker van Schütt binnen de Stasi, kreeg een straf peking Rtr-ap van 14 maanden voorwaardelijk. De Stasi, een combinatie van inlichtin gendienst en geheime politie, had ongeveer 85.000 mensen in vaste dienst en beschikte over zeker 110.000 tipgevers in de DDR. De organisaüe was geïnfiltreerd in alle sectoren van de samenleving onder het communisti sche bewind dat de DDR tussen 1949 en 1989 regeerde. Washington kan de interne on derdrukking in China niet nege ren, hoezeer Peking ook wil dat de Verenigde Staten de econo mische sancties intrekken. Dat heeft de Amerikaanse minister Baker (buitenlandse zaken) gis teren verklaard tijdens zijn be zoek aan China. Een hoge Amerikaanse func tionaris zei dat de mensenrech ten een belangrijk onderwerp van gesprek waren tijdens het vier uur durende overleg tussen Baker en zijn Chinese ambtge noot Qian Qichen. Baker verklaarde dat de VS vooral bezorgd zijn over de mensenrechtensituatie in Chi na, waarbij hij opmerkte dat Washington menselijk leed en onderdrukking niet kan nege ren. „De minister zette uiteen dat vrijheid een zeer belangrijk principe is voor ons volk en, naar wij geloven, voor volkeren op de hele wereld." De functio naris voegde eraan toe dat Qian geen voorstellen deed om aan deze bezorgdheid tegemoet te komen. Het officiële Chinese persbu reau Nieuw China repte met geen woord over de kwestie van de mensenrechten, maar legde de nadruk op gebieden waar over beide landen het eens zijn. zoals Cambodja en de Golfoor log. De lijst van 800 politieke ge vangenen waarover de VS op heldering willen hebben is niet ter sprake gekomen. Deze wegwijzer in een paar bij die de het Londense St. James Parte is voor de duiven uit de buurt een gerieflijke plek om even een dutje te doen. Maar er zijn er altijd ogen open houden voor het geval er iemand langs komt met een zak broodkruimels. foto afp gerry penny NAIROBI FRANS VAN DEN HOUDT CORRESPONDENT Aan de vooravond van een grote demonstratie heeft de Kenyaan- se politie zeven prominente op positieleden gearresteerd, in de hoofdstad Nairobi talloze weg versperringen opgericht, de plaats van de bijeenkomst her metisch afgesloten en de bevol king gewaarschuwd de betoging te mijden. De oppositie heert desondanks verklaard dat de bijeenkomst gewoon door gaat. De oppositieleiders zijn vol gens de Kenyaanse overheid ge arresteerd, omdat zij de wet hebben overtreden door de be volking op te roepen een illegale bijeenkomst bij te wonen. Onder de arrestanten bevindt zich de 80-jarige voormalige vice-president Oginga Odinga, één van de oprichters van het Forum voor het Herstel van de Democratie (Ford) dat de de monstratie van vandaag heeft georganiseerd. De organisatie wil door middel van die open bare bijeenkomst de corruptie in het land aan de kaak stellen en pleiten voor een meerpar- tijenstelsel, democratische her vormingen en het houden van een nationale conventie om Ke nya's politieke koers uit te stip pelen. President Moi heeft de Ford leden omschreven als oproer kraaiers en anarchisten, die uit zijn op choas. Ondanks zijn pertinente weigering meer par tijen toe te staan, verklaarde Moi deze week dat hij er niet zonder meer tegen is en dat Ke nya over twee of drie jaar mis schien rijp is voor een meerpar- tijensysteem. de delen van Kroatië moet bij ven, ook als daar een vredes macht van de Verenigde Naties zou worden gestationeerd. Neg ovanovic deed zijn uitlatingen in een vraaggesprek met het Servische weekblad NIN. Bronnen bevestigden dat zich in hoge legerkringen een breuk begon af te tekenen tussen commandanten die een einde wilden maken aan de oorlog en vertegenwoordigers van de har de lijn die in Kroatië willen blij ven. De twee partijen groepeer den zich rond minister Kadije: vic (defensie), die voor terug trekking zou zijn, en stafchef Adzic, een Servische havik. TEL AVIV AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT De Jordaanse journalist Sultan Hattab (39) is meedogenloos gestraft. Hij mag niet meer schrijven in zijn krant omdat hij tijdens de vredesconferentie in Ma drid de Israëlische televisie te woord heeft gestaan. De straf is niet het initia tief van de Jordaanse overheid, maar van de Jordaanse joumalistenbond die er prat op gaat de eerste organisatie te zijn die Arabische journalisten op een zwarte lijst plaatste 'wegens contacten met Is raël of het oproepen tot normalisering van de betrekkingen met de zionistische entiteit'. Volgens de bond heeft Hattab, voor malig hoofdredacteur van het regerings gezinde dagblad Sawt ash-Shaab, zowel de Arabische boycot tegen Israël overtre den als de journalistieke huisregels, die nu eenmaal bepalen dat ieder contact met 'de zionistische vijand' moet woe den beschouwd als hoogverraad. Hattab had zijn vonnis misschien kun nen ontlopen, als hij onmiddellijk na het begaan van zijn zonde berouw had ge toond. Zoals zijn collega Tewfik Abu- Bakr, die in het vuur van de vredesconfe rentie eveneens de fout beging met Is raëlische collega's te praten. Abu-Bakr, die geen lid is van de persvereniging, heeft inmiddels zijn column in een aan tal dagbladen gebruikt om zijn spijt te betuigen en zijn lezers excuses aan te bieden. Hij beloofde plechtig voorlopig niets meer te schrijven over het vredes proces. Zijn stijfhoofdige collega Hattab wil van geen excuus weten. De Israëli's kwa men de perskamer van de Jordaans-Pa- lestijnse delegatie binnenen vroegen hem te spreken. „Ik vond het belachelijk om ineens hard weg te lopen." Hij zegt in het vraaggesprek alleen maar het Jordaanse stanpunt over het vredespro ces te hebben weergegeven. De Moslim Broederschap en andere extremistische groepen zouden achter zijn veroordeling zitten. „Maar ik blijf bij mijn opinie. Ik zal me met mijn pen verdedigen. Ik zal op mijn rechten blijven staan en niet op geven", laat hij strijdlustig weten. Het persorgaan van de Broederschap, Al-Ribat, liep inderdaad voorop bij het beschuldigen van Hattab, die 'tot zijn kruin is weggezakt in het moeras van schaamte' omdat hij te zien was 'op de televisie van de joodse vijanden die ons land Palestina bezetten, onze Palestijnse martelaren vermoorden en onze vrou- wèn en kinderen in Palestina op de pijn bank leggen'. Hattab en Abu-Bakr waren niet de eni ge Arabieren die in Madrid contacten onderhielden met de Israëlische media. Er bestond een levendige uitwisseling met collega's uit 'ons land Palestina'. Waar Jordaanse, Egyptische en andere Arabische journalisten nog altijd een probleem van maken, is voor Palestijnen uit de bezette gebieden een alledaagse zaak. Een Jordaniër die geen bezwaar maakt tegen contacten met de Israëlische pers, is kroonprins Hassan. Eerder deze maand publiceerde het Israëlische week blad The Jerusalem Report een exclusief interview met de prins, over twee pagi na's en geschreven door adjunct-hoofd redactrice Isabel Kershner. Hassan zag er niet tegenop de lunch te gebruiken met deze journaliste uit de 'zionistische enti teit', zonder weg te zakken in een moe ras van schaamte. Eerder deze week bracht de Israëlische televisie een drie kwartier durend vraag gesprek met president Hosni Mubarak van Egypte, waarbij interviewer Ehud Ya'ari beleefd te woord werd gestaan. Egypte heeft een vredesverdrag met Is raël, dat is waar, maar dat lijkt nog niet te zijn doorgedrongen tot een aantal Egyptische beroepsverenigingen. Zo hanteren de bonden van artsen, advocaten en journalisten hetzelfde soort zwarte lijsten als hun collega-orga nisaties in andere Arabische landen. Wat weer niet wil zeggen dat er geen onder scheid wordt gemaakt. De top van de journalistieke hiërarchie mag zichzelf een oordeel vormen door met Israëli's te praten of zelfs Israël te bezoeken, zplang het journalistieke voetvolk zich maar van de domme houdt. Somalisch leger bezet haven en vliegveld NAIROBI FRANS V CORRESPONDENT In de Somalische hoofdstad Muqdisho hebben zwaarbewa pende legereenheden gisteren het internationale vliegveld en de haven bezet uit angst voor ongeregeldheden. President Mohamed heeft gewaarschuwd dat vijandige acties tegen zijn regering niet langer zullen wor den getolereerd. Volgens de president zijn be paalde groeperingen uit op het saboteren van de pogingen van de overheid om 's lands proble men op te lossen. Hij doelt hier bij waarschijnlijk op de nieuwe rebellengroep Japhat, die onder meer van de nieuwe machtheb bers eist dat er een vredesbij eenkomst wordt belegd en dat orde en gezag in de hoofdstad worden hersteld. Japhat bestaat uit militairen die tegen het be wind van de in januari afgezette Barre hebben gevochten.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 7