Binnenland na ontkoppeling9 'Nieuwe banen 'Basisvorming is nekslag voor lbo' ma«y Politie pakt verdachten kunstheling Marinemensen geven heling goederen toe 'Geen geld voor belonen bouwvakkers' Kamer kan invulling plan-Simons wijzigen Nog geen culturele band met Z-Afrika Zaterdag 16 november 1991 Redactie: 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOCAN RONALD FRISART (chef) PATRICK VAN DEN HURK JAN PREENEN SJAAK SMAKMAN FRANS VISSER Vormgeving: RALPH KLEINHOUT 3 Computer kijkt tentamen studenten na 'Dit gaat niet slecht.' 'Ga zo voort' of zelfs: 'Prima'. Deze aan moedigingen kregen studenten sociale wetenschappen aan de Universiteit van Amsterdam deze week tijdens een tentamen markt- en opinieonderzoek. Zij maakten dit tentamen met een computer die hen tijdehs het verloop van de werkzaamheden nauwkeurig op de hoogte hield van de resultaten. Het systeem is een vinding van prof. dr. W. Saris, hoogleraar methoden en tech nieken. De mededeling kon overigens ook minder opwekkend zijn: 'Twee van de vijf vragen goed. Dat heb je niet zo goed ge daan. Volgende blok moet je beter opletten', verscheen er ook op het beeldscherm. Om de studenten niet te ontmoedigen, had Saris eenvoudige vragen vooraan gezet. Ongeveer 5 procent van de 80 deelnemers aan het tentamen zakte. Scholen doen beroep op Eerste Kamer koord met de invoering van de basisvorming. En net als bij de basisverzekering gebeurde dat na lang tegenstribbelen van het CDA. Over enkele weken buigt de Eerste Kamer zich over het wetsvoorstel basisvorming van staatssecretaris Wallage (PvdA). Kersten hekelde in Utrecht vooral de 'fusiedwang' die Wal lage in het wetsvoorstel basis vorming heeft opgenomen. De inhoudelijke vernieuwing van de scholen noemde hij een haalbare operatie. Het streven van Wallage om die vernieu wing te realiseren in brede scholengemeenschappen van mavo, havo, vwo en lbo is vol gens de VBS-voorzitter echter 'funest'. Kersten trok een vergelijking met het samengaan van kleu terschool en lagere school in de basisschool in 1985. De zwakste partner, de kleuterschool, heeft daar volgens hem uiteindelijk het loodje gelegd. Eenzelfde lot treft straks het lbo als het sa mengaat met mavo, havo en vwo, aldus Kersten. Hij stelde verder dat Wallage voor de invttering van de basis vorming te weinig geld uittrekt. Bovendien, zo zei hij, kan dat geld, 160 miljoen gulden per jaar plus eenmalig een bedrag van 240 miljoen gulden, in het onderwijs wel beter worden be steed. UTRECHT ANP De invoering van de basisvor ming in het voortgezet onder wijs zal de 'nekslag' blijken te zijn voor het lager beroepson derwijs (lbo). Dit heeft voorzit ter J. Kersten van de Verenigde Bijzondere Scholen voor onder wijs op algemene grondslag (VBS) vandaag in Utrecht ge zegd. De VBS organiseert zeshon derd scholen in het basisonder wijs en het voortgezet onder wijs. Kersten deed, zij het ver huld, een beroep op de Eerste Kamer om de basisvorming te gen te houden. „Wellicht kan het meer bezonken politiek oor deel van de Eerste Kamer nog tot inkeer leiden", zei hij. Net als bij de invoering van de basisverzekering in de ge zondheidszorg, ging de Twèede Kamer kort voor de zomer al ak- KANTOORUNITS VERKOOP/VERHUUR &<&t J^MCr Dit is de ansichtkaart die Rijksvoorlichtingsdienst (RVD), naar giste ren bekend werd, in het verkeerde keegat is geschoten. De kaart is aangetroffen in een Berlijnse winkel. Boven het portret van koningin Emma staat vrij vertaald 'Ik zeg jullie, leef er maar op los'. De RVD heeft de uitgeverij gevraagd de wenskaarten uit de handel te nemen. foto anp ">ev>.'ed«rlan<Js Persbureau (ANP). Gemeenschappelijke Persdienst (GPD). Inter Press Service (IPS). NIEUWSLIJN EDE/AMSTERDAM GPD De Amsterdamse politie heeft, naar gisteren bekend is gewor den, begin deze week zes inwo ners van Ede aangehouden, die ervan worden verdacht betrok ken te zijn bij de heling van een partij gestolen schilderijen en ikonen met een totale waarde van mim 1,5 miljoen gulden. De kunstwerken, waaronder werken van Courbet en Porcel- lis, zijn begin augustus in Am sterdam gestolen. De verdach ten, drie mannen en drie vrou wen variërend in leeftijd van 15 tot 41 jaar behoren tot één fa milie. Ze zijn inmiddels voorge leid aan de officier van justitie en hebben een bekentenis afge legd. Bij de huiszoeking eerder deze week in drie Edese wonin gen trof de politie, behalve de gestolen kunstwerken, ook twee vuurwapens en sieraden aan met een totale waarde van 500.000 gulden. De vondst van de sieraden, 169 gouden efi pla tina armbanden, oorringen en horloges, berust overigens op een toevalstreffer. Tijdens de in val verloor één van de agenten zijn evenwicht en belandde ver volgens op een tafel. Het onder stel daarvan begaf het, waarna de sieraden tevoorschijn kwa men. Over de herkomst hebben de verdachten nog geen verkla ring afgelegd. Veel boeren zijn tegen mestbeleid ZWOLLE ANP Tweederde van de boeren in Nederland vindt de plannen van het kabinet om het mest beleid aan te scherpen 'slecht tot zeer slecht'. Dit blijkt uit een telefonische enquête van het Agrarisch Dagblad onder ruim 1150 boeren uit het hele land. De twee marine-officieren die dinsdag zijn aangehouden op verdenking van diefstal en heling, hebben een volledige be kentenis afgelegd. Het tweetal heeft bekend voor tienduizen den guldens aan gestolen computers, videocamera's en andere audio-visuele apparatuur te hebben gekocht. Zij wisten dat de goederen waren gestolen. De officier van justitie bij de militaire strafkamer van de recht bank in Arnhem zal de officieren daarom vervolgen wegens zo geheten 'opzetheling'. De heling is in de zomer van dit jaar be gonnen. Het ging om goederen die in de regio tussen Alkmaar en Den Helder waren gestolen. Beide officieren bekenden eerder fraude met verduisterde betaalcheques. Zij waren ook al ge schorst in verband met hun betrokkenheid bij«de exploitatie van bordelen in Amsterdam en Den Helder. Een interne commissie onderzoekt nog of die activiteiten verenigbaar zijn met een offi ciersfunctie in de zeemacht. VERVOLG VAN VOORPAGINA De bouwnijverheid heeft sim pelweg een te hoog ziektever zuim om werknemers die min der ziek zijn, te belonen met ex tra geld of vrije tijd. Pas als de voorgestelde harde maatregelen effect hebben, valt er te denken aan 'positieve arbeidsvoorwaar delijke stimulansen'. Dat mo ment is echter nog ver weg. De eerste cao-onderhande laar van de bouwwerkgevers, C. de Fouw, draait er niet omheen. Harde en dus impopulaire maatregelen zoals het korten van het ziekengeld en het inle veren van maximaal acht atv- dagen per jaar zijn noodzake lijk. Hij noemt ze onvermijdelijk bij het terugdringen van het ho ge ziekteverzuim in de bouw van 12 naar 7 procent. De ge middelde bouwvakker in Ne derland zit 27 dagen per jaar ziek thuis. Mede daardoor is het aantal produktieve dagen ge daald van 165 naar 158 per jaar. „Dat is onaanvaardbaar laag", aldus De Fouw. Hij rekent op verzet van de vakbonden en een moeizaam cao-overleg. Verwacht echter dat uiteindelijk 'het gezond ver stand' zal zegevieren. De Fouw: „Je mag ervan uitgaan dat de meerderheid van de bouwvak kers zal zeggen: al doet het pijn, we moeten nu keuzes maken". De bouw kan het zich in de huidige situatie niet veroorlo ven om lagerziekteverzuim te belonen. Dat is voorlopig alleen weggelegd voor bedrijfstakken en onderneming met een zeer laag ziekteverzuim. „Werknemers meer vrije da gen geven, die zij bij ziekte weer zouden moeten inleveren, is voor ons niet aan de orde. En een beloning in geld zou de loonkosten verder verhogen", zegt de directeur personeel en organisatie van Koninklijke Vol- ker Stevin. „De verhouding tus sen loonkosten en netto loon is nu al zoek." De Fouw is er niet gerust op dat de prijscompensatie vol gend jaar beperkt blijft tot 2,75 procent, de raming van het Centraal Planbureau. „Het zou me niets verbazen als we tussen de 3 en 3,5 procent uitkomen. Als de bonden daar nog eens 1 procent bij willen voor verbete ring van de koopkracht, blijft er niets meer over voor andere za ken". De indruk dat de bouwwerk gevers alleen maar heil zien in het bestraffen van zieke werk nemers, is volgens De Fouw on juist. De bouw loopt al jaren voorop in het verbeteren van de arbeidsomstandigheden en wil emst maken met het begeleiden en zonodig omscholen van zie ke werknemers om te voorko men dat zij in de wao belanden, is zijn redenering. Als bedrijven zelf het risico voor de Ziektewet gaan dragen, zal dat voor werk gevers een flinke aansporing zijn om het ziekteverzuim terug te dringen. „Wij zitten in het cao-overleg in de spits. Dat lep een grote druk op beide partijen. Er wordt scherper naar ons gekeken dan normaal al het geval is", aldus De Fouw. ku; f| Visser uit Arnemuiden vangt neushaai Een niet alledaags visje, noemde hij het zelf. Schipper P. van Bel- zen uit Arnemuiden haalde gisteren met zijn 'ARN 25' een neus haai op van bijna vier meter lang. Het beest woog vierhonderd- vijftig kilo. Van Belzen ving de haai zo'n vier mijl uit de kust van Westkapelle. Het is zeldzaam dat een neushaai, die ook wel ha- ringhaai wordt genoemd, in deze wateren wordt gesignaleerd. De meeste exemplaren leven in de Middellandse Zee en voor de Amerikaanse kusten. Ze zijn niet gevaarlijk voor de mens, omdat ze geen tanden hebben. De neushaai werd op de vismijn voor vierhonderd gulden verkocht. Van der Vlis nieuwe chef defensiestaf Luitenant-generaal Van der Vlis (51) wordt in mei volgend jaar de nieuwe chef defensiestaf. De hoogste militaire functie wordt nu door generaal Graaff bekleed, die volgend jaar met pensioen gaat. Van der Vlis is op dit moment commandant van het Eerste Legerkorps. Hij staat bekend om zijn uitspraak, ten tijde van de crisis in de Golf, dat Nederland een brigade (zo'n 4.500 man schappen groot) naar Saudiarabië moest sturen om de Verenig de Staten bij te staan in de confrontatie met het Iraakse leger. 'Klapperpistool' zorgt voor brand Een klapperpistool heeft gisteren een brand veroorzaakt in een woning in Lelystad. Het speelgoedwapen, afkomstig uit Curasao, velde een pluche speelgoedbeer die echter direct daarna vlam vatte. De brand bleef beperkt tot de slaapkamer. Het pistool, die de brandweerman op de foto laat zien, is direct in beslag geno men. Volgens de brandweer was het speelgoed niet goed afge schermd, waardoor er vuil in de loop was gekomen. „In combi natie met het gebruik van sterk verouderde klappertjes werden de vuurspetters veroorzaakt. Hierdoor kunnen levensgevaarlijke situaties ontstaan", aldus een woordvoerder. Kabinet komt CDA in Senaat tegemoet Het kabinet verwacht dat de gedeeltelijke ontkoppeling tussen de laagste lonen en uitkeringen en de gemiddelde loonstijging 19.000 nieuwe banen oplevert. Dit gebeurt volgens de regering echter pas na zeven jaar. Een over grote meerderheid van de Sociaal-Economische Raad (SER) heeft gisteren ingestemd met het plan om de kop peling deels los te laten. DEN HAAG ANP Werkgevers, de vakcentrale MHP en alle in de SER-vergade- ring aanwezige kroonleden steunen het kabinet in zijn voornemen af te wijken van de Koppelingswet. De Kamer moet zich nog over dit plan buigen, dat deel uit maakt van het zogeheten 1-ja- nuari-pakket van het kabinet. Daarin zitten behalve de ge deeltelijke ontkoppeling een aantal fiscale maatregelen, die onder meer moeten zorgen voor een verbetering van de werking van de arbeidsmarkt. De zeer ruime SER-meerder- heid vóór ontkoppeling, was het onderling overigens niet eens over het waarom. De werkge vers vonden dat de loonontwik keling al te ver uit de hand is ge lopen om de koppeling te hand haven. Ook is volgens hen het aantal werkenden te klein ge worden ten op zichte van het aantal mensen met een uitke ring. Alle kroonleden, behalve Schouten waren het daar mee eens. Schouten koos echter de zijde van de vakcentrale MHP, die wilde ontkoppelen omdat de collectieve lastendruk (belas tingen en premies) te hoog is. Deze voorwaarde voor ontkop peling staat niet in de wet, maar speelde een rol in eerdere SER- adviezen over de hoogte van de lonen en de uitkeringen. De MHP vond, net als overi gens de fervente tegenstanders van ontkoppeling, de collega- vakcentrales FNV en CNV, dat er geen sprake is van te grote loonstijgingen. FNV en CNV vinden ook dat alleen de steeds slechtere verhouding tussen ac tieven en niet-actieven onvol doende reden is om de koppe ling los te laten. De nieuwe werkgelegenheid die volgens het kabinet door de ontkoppeling onstaat, is na ze ven jaar te merken. Minister de Vries van sociale zaken wil ba nen met een loon rond het mi nimum extra aantrekkelijk ma ken, vooral door verhoging van het aftrekbare bedrag voor wer kenden. Uit antwoorden Van de Vries over de kabinetsplannen aan de Tweede Kamer, blijkt dat vooral de bouwnijverheid kampt met moeilijk vervulbare vacatures. Het gaat om loodgieters, pijpfit- ters en lassers. Er worden nog 5.400 mensen voor deze banen gezocht. Ook zijn er nog 4.800 metselaars, timmerlieden en ander bouwvakpersoneel nodig. Voorts zijn, naast elektromon teurs en reparateurs, winkelbe dienden en horeca-personeel moeilijk te krijgen. al die maatregelen ter beoorde ling voor aan zowel de Tweede als de Eerste Kamer. Zo komt er een AmvB waarin staat welke onderdelen van de gezond heidszorg op 1 januari uit het Ziekenfonds naar de awbz moe ten, en welke op 1 januari 1993. Dibbers had gisteren overi gens geen commentaar op het bericht dat de Europese Com missie een kritische brief over het plan-Simons zou hebben verzonden. ,,Als de regering iets wordt gevraagd, krijgt de Eu ropese Commissie meteen ant woord", aldus de minister-pre sident. gen. D' Ancona en Pierenaar verwachten dat hierdoor de banden tussen Nederland en Zuid-Afrika toch geleidelijk weer worden versterkt. Pienaar heeft minister d'An- cona gevraagd een delegatie naar Zuid-Afrika te sturen om ook te praten over sportcontac- ten. Enkele maanden geleden besloot het kabinet formeel de sportboycot op te heffen mits het ging om contacten met Zuidafrikaanse multiraciale sportbonden. D'Ancona en Pienaar beslo ten tevens tot een studie over de mogelijkheden om Zuid- Afrika te betrekken bij de Ne derlandse inbreng pp de inter nationale Buchmesse in Frank furt. Het Nederlands vormt daar een speciaal thema. VNO-voorzitter Rinnooy Kan (links), Onno Ruding van het NCW en FN V-voorzitter Jan Stekelenburg (rechts) konden gisteren vóór het SER-overleg nog met elkaar lachen. foto anp ed oudenaarden DEN HAAG GPP De Tweede en Eerste Kamer krijgen de mogelijkheid om de invulling van het plan-Simons (de stelselherziening in de ge zondheidszorg) in de loop van volgend jaar te wijzigen. Het ka binet heeft dat gisteren beslo ten. Het besluit komt aan de voor avond van het cruciale debat over het plan-Simons in de Eer ste Kamer, komende dinsdag. De stelselwijziging zal stap voor stap worden ingevuld door algemene maatregelen van be stuur (AmvB's). Het kabinet legt Het culturele verdrag tussen Nederland en Zuid-Afrika blijft voorlopig opgeschort. Minister d'Ancona van wvc heeft dit be sloten na een gesprek met haar Zuidafrikaanse collega Pienaar. De cultuurministers zeiden gis teren dat het ondanks de posi tieve ontwikkelingen in Zuid- Afrika, nog te vroeg is om de culturele betrekkingen tussen beide landen weer te formalise- Een koffer vol poppen. De hele handel is te koop: op 23 november wordt een grote hoeveelheid speelgoed geveild bij firma Gijselman in Amster dam. De koffer met in totaal vijftien poppen moet een bedrag van ongeveer driehonderd gulden opbrengen. foto anp»arthurbastiaanse ren. Ondanks dit standpunt me nen d'Ancona en Pienaar wel dat een verdere samenwerking mogelijk is op de terreinen van taal en cultuur. Daarbij zal wor den ingespeeld op spontane ini tiatieven en contacten van bur gers, organisaties en instellin-

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 3