Leo's wil was wet 7 TT et vissersvolk wikt, maar haven- baron Leo beschikt. En zo zal «■L .5» het blijven tot april, als de dan 72-jarige president-commissaris van Zeeha ven IJmuiden NV afstand doet van zijn troon. Leo Jansen, bejubeld en verguisd, regeert met strakke hand. „Zijn wil is wet", zeggen ze aan de wallekant. Binnen enkele jaren 'versleet' Zeehaven IJmuiden twee directeuren, Ernst Kip en ir. Gerard van Houweninge. Wat is er gebeurd? Jansen, licht geïrriteerd: „Niets. Van Hou weninge kon zich verbeteren met een andere baan. Hij is niet weggegaan vanwege mijn aanwezigheid. Kom nou. Ik ga over een paar maanden zélf weg." „En Kip werd ziek. De visserij is een com plex bedrijf. En laten we even stellen: ik ben geen man die met iedereen ruzie Vnaakt. Ik kan niet alles in m'n eentje beslissen. Ik heb toch te maken met de raad van commissaris sen en de aandeelhoudersvergadering?" De derde directeur is in aantocht. Jansen: „Voorlopig tijdelijk. Deze manager heeft een uitstekende staat van dienst. Hij gaat zo snel mogelijk beginnen. Wij hadden hem al op het oog en hij was gelukkig vrij. Ik hoop dat hij Van Houweninge definitief gaat opvolgen. Nee, zijn naam kan ik nog niet geven." —Gladde zakenman Leo Jansen. Hij kwam, zag en overwon, zeg gen trouwe volgelingen. Hij is een gladde kenman die geen tegenspraak duldt en r dewerkers achteloos aan de kant schuift, zeg gen tegenstanders. Vriend en vijand zijn ech ter eensgezind over de manier waarop de eerzuchtige regelneef de privatisering van Staatsvissershavenbedrijf (SVHB) tot Zeeha ven IJmuiden NV heeft geleid. Een prestatie van formaat, is hun mening. Maar is de privatisering gelukt? Wat de aandeelhouders van de Zeehaven IJmuiden betreft wel. Zij liepen aan de leiband van het Staatsvissershavenbedrijf, maar werden baas in eigen huis toen ze de erfpachtgrond kon den kopen waarop hun bedrijven stonden. Bovendien werden ze mede-eigenaar van Zeehaven IJmuiden. Volgens werknemers is er aan de (bureaucratische) structuur van het havenbedrijf, waaronder de visafslag IJmui den valt, weinig veranderd. Het bedrijf werd geprivatiseerd In 1989. Leo Jansen stond op het toppunt van zijn macht. „Toen had hij moeten opstappen", zegt Chiel Roos, die lange tijd zij aan zij met Jansen optrok. „Na de privatisering ontpopte hij zich als een egotripper die maar al te graag alles in z'n eentje wilde doen." Maar Jansen bleef. Onder zijn leiding werd de haventoegang verbreed, werden nieuwe kades gebouwd en de haven uitgebaggerd. Er kwamen plannen voor herbouw en nieuwbouw van het visafslagbedrijf. Er verscheen een moderne elektronische sorteer- machine, en last but not least nam Zeehaven IJmuiden de bouw van een roll-on-roll-off terminal over. Stuk voor stuk miljoenen-investe ringen. Roos: „Die investeringen waren nodig en zouden zonder hem ook zijn gedaan. Het gaat om de manier waarop hij zich na de priva tisering opstelde, daarover lopen de meningen uiteen." De terminal zou door Zeehaven worden verhuurd en vooral Jansen voorspelde de terminal een grote toekomst. Een paar maanden voe ren er twee veerboten tussen IJmui den en Ramsgate in Engeland. Toen werden de schepen wegens uitblij vend succes uit de vaart gehaald. De verloederde ro-ro haven is (voorals nog) een miskleun. „Daar komt ver andering in. Meer kan ik niet zeg gen", zegt Jansen. Traumatisch Zeehaven IJmuiden haalde vorig jaar een recordomzet van 108 mil joen gulden met ruim één miljoen gulden winst. Ondanks dat bevredi gende resultaat wankelde Jansen, door zijn eigenzinnige optreden, op zijn voetstuk. Maar zijn tegenstan ders (enkele aandeelhouders) lieten hem met rust. „April volgend jaar wordt Jan sen 72, dan moét hij weg. Hij heeft nog maar een korte periode te gaan. Waarom zouden we ons problemen op de hals halen door hem voortijdig weg te sturen?", redeneerden zij. Directeur Ernst Kip ging wél voortijdig weg. Hij hield het maar een paar maanden uit met de allesbesüssende president-com missaris. „De bemoeizucht van Jansen, wer kelijk niets wilde hij loslaten. Hij wilde alles in z'n eentje doen en kon daarbij geen potte- kijkers gebruiken. Ik ben door toedoen van die man behoorlijk beschadigd", zegt de voormalig directeur. De huidige wethouder economische zaken van de gemeente Den Helder heeft het 'diep tepunt in zijn loopbaan' achter zich gelaten, maar nog niet helemaal verwerkt. „Ik voel er niets voor het verhaal op te rakelen. Ik kan wel zeggen dat het een traumatische ervaring is geweest. Een periode vol pijn en ellende. In IJmuiden kom ik nooit mfeer." Eind 1988 trad Kip aan. „Eind april 1989 ben ik tussen de wielen geraakt", zegt hij. Al snel na zijn benoeming werd duidelijk dat het niet boterde tussen Kip en Jansen. Ze ontliepen elkaar. Toen op 10 april van dat jaar minister Smit-Kroes van verkeer en wa terstaat, geflankeerd door president-commis saris Leo Jansen, de overdracht onderteken de, was Kip de eerste directeur van de ge privatiseerde onderneming in geen velden of wegen te bekennen. Zijn afwezigheid maakte tongen los. „Ik zat in Engeland voor zaken. Acquisitie vond ik belangrijker dan mooi weer te spelen op zo'n dag." En Jansen? Die ^ei op die historische dag: „Vandaag is het de dag van Zeehaven IJmuiden, maar ook een beetje mijn dag." Kip vertrok uit IJmuiden en keerde terug naar Den Helder waar hij al had gewerkt als hoofd van de gemeentelijke haveijdienst. Leo Jan sen kreeg weer alle touwtjes in handen. „Ik moest wel doorgaan, er was toch geen andere directeur?" In januari 1991 begon de tweede directeur vol goede moed. Gerard van Houweninge. Een door de wol geverfde manager, die onder meer directeur van het Havenschap Temeu- zen was geweest. Ook hij bleef niet lang. In oktober dit jaar kondigde hij zijn vertrek aan naar de Overijsselse Ontwikkelings Maat schappij. „Mijn keuze voor een andere werk- kring heeft in de eerste plaats te maken met de aantrekkelijke kanten van die nieuwe po sitie", zei Van Houweninge eerder tegen deze krant. Hij beschouwt Zeehaven IJmuiden verder als een afgesloten hoofdstuk en wei gert ieder commentaar. Jansen en Van Houweninge zaten op el- kaars lip in het hoofdkantoor van Zeehaven IJmuiden. Om de lieve vrede te bewaren, zo wil het verhaal, verhuisde Jansen naar een kamer in het kantoorgebouw Het Duin. Een kamer met uitzicht op zee. „Ik wilde Van Leo Jansen: „Ik ben geen man die met iedereen ruzie maakt." ted Photos De Boer GERALD VAN DAALEN Omstreden havenbaron regeerde met straffe hand overijmuiden Houweninge niet voor de voeten lopen. Hem een eerlijke kans geven. Ik denk dat het ka rakter van het gecompliceerde havenbedrijf een aanpak eist van een ervaren manager. Dat was Van Houweninge duidelijk niet", zegt Jansen. Leo Jansen is een geboren en getogen IJmui- denaar. Na de oorlog werkte hij bij de vis- meelfabriek Noord-Holland in Beverwijk en klom er op tot procuratiehouder. Toen die fa- Zeehaven Umuiden: onder het bewind van Leo Jansen werden er miljoenen-investeringen gedaan. briek in 1959 afbrandde, kwam hij in dienst van Vismeelfabriek De Toekomst in IJmui den. In 1962 begon Jansen voor zichzelf met een bedrijfje dat zich bezighield met de fabri- parelmoer-pigment. In 1968 kon de zakenman zijn bedrijf verkopen en vestigde zich voorgoed in Frankrijk. Toch kwam hij nog geregeld in IJmuiden, omdat hij onder meer commissaris was van het constructie bedrijf van Jaap Douwstra. En deze DouwstTa was voorzitter van de Ver eniging Belangenorganisatie van On dernemers op de Terreinen van het Staatsvissershavenbedrijf (BOS- groep). Op een dag had Douwstra geen tijd >m de vergadering van de BOS-groep 'oor te zitten. Hij vroeg of Leo Jansen (toen 64) voor één keer wil invallen. Na lang aandringen stemde Jansen toe. Jansen dwong met zijn doortas tende manier van optreden respect af, raaide enthousiast en bégon zich de zaak te verdiepen. De BOS- groep had een nieuwe leider. De BOS-groep was het antwoord op de Initiatiefgroep, een club van ze ven grote IJmuidense ondernemers de Nederlandse Zeevisgroothan del. Deze Initiatiefgroep onderhan delde al in de eerste helft van de jaren tachtig met toenmalige minister Smit-Kroes over de privatisering van het Staatsvissershavenbedrijf. Er was angst onder de kleine ondernemin gen dat de 'acht havenbaronnen' in de toekomst de dienst zouden uitma ken. Voor de Initiatiefgroep was de BOS-groep niet meer dan een luis in I de pels. Jansen zag mogelijkheden. Hij werkte als een bezetene. Was voort durend in Den Haag om zijn plannen aan in vloedrijke politici te laten zien. Onderhandel de er als enige vertegenwoordiger van ven nootschap Zeehavenbedrijf in oprichting, voortgekomen uit de BOS-groep. Voor de op richting (Den Haag wilde met een rechtsper soon praten) was een startkapitaal nodig van 5 miljoen. Jansen tekende privé en stond als enige garant voor het bedrag. Ondémemer Roos zou meetekenen maar hield op het allerlaatste moment zijn pen in zijn zak. Het eerste conflict met Jansen was geboren. Roos: „Op het allerlaatste moment bleek dat ik, in tegenstelling tot wat lansen had beweerd, hoofdelijk aansprakelijk zou zijn. Dat risico was me te groot." Ego-tripper Steeds meer mensen zagen heil in de plan nen van Jansen, die onverdroten doorging. Hij slaagde er op eigen houtje in invloedrijke mensen te strikken voor een commissariaat in de nieuwe onderneming: adjunct-direc teur Van Muiswinkel van de Nederlandse ln- vesterings Bank, oud-directeur Wegstapel van Schiphol, de invloedrijke politicus Van Vlijmen (CDA) en de toenmalige WD-wet- houder Vqn Hoek, die namens de gemeenten Velsen en Katwijk en de provincie Noord- Holland toetrad. De BOS-groep slaagde er in om het Staats vissershavenbedrijf over te nemen voor ruim 15 miljoen gulden. De overheid deed mee voor 3 miljoen. Katwijk (de aan IJmuiden ge lieerde vissersplaats) bracht 300.000 gulden in, de provincie Noord-Holland 900.000 en j Velsen 1,8 miljoen. Het lukte Jansen en de zijnen om de voormalige grond van het Staasvissershavenbedijf te verkopen aan be- i drijven die de grond tot dan toe in erfpacht j hadden. Alle aandeelhouders (inclusief de leden j van de BOS-groep) waren het er over eens dat Jansen moest worden beloond voor de geleverde inspanningen. Over de hoogte van het bedrag maakte niemand zich druk. „Als je een manager had ingehuurd, wat was je dan kwijt geweest? Twee ton per jaar? Drie j ton? Veel geld in ieder geval", zegt Roos. Op de rekening van Zeehaven IJmuiden werd een bedrag van 30 miljoen gulden ge stort. Van dat bedrag moesten ook de andere 1 BOS-leden, die zich voor de privatisering hadden ingezet, worden betaald. Maar alleen Jansen bezat een volmacht voor de rekening. Roos: „Hij wilde onderling even regelen wie wat moest krijgen. Juist dat vond ik verre van netjes. Toen werd mij duidelijk dat Leo een charmante egotripper is." Eerzucht „Het grote probleem is dat Leo nooit recht streeks met je praat. Hij is zakelijk heel kien, maar je weet niet wat je aan hem hebt. Dan zegt hij dit en dan weer dat." Kip: „Het is een man met een enorme energie, maar hij heeft geen visie. Hij is een korte-termijn-denker. Een warhoofd, die met de mensen meepraat, maar ondertussen. En hij verschuift mensen net zo makkelijk als kasten." Bestuurder Ruud Comelisse van de Abva Kabo: „Ho ho. In mijn ogen is Jansen een on dernemer van de oude stempel. Dat bedoel ik positief. Hij is toch meegegaan met alle nieuwe ontwikkelingen die het bedrijfson- dememerschap met zich meebrengt. Hij is een animator die wel eens vergeet dat zijn persoonlijke instelling niet gemiddeld is. En wat die directeuren betreft: dat wil ik hem niet aanrekenen. De eerste was een opportu nist van de eerste orde en de tweede is uit zichzelf weggegaan. Geloof me, lansen zit er echt niet alleen voor het geld. Zijn drijfveer is eerzucht, denk ik." Voorzitter C. Bos van de stichting Admini stratiekantoor Zeehaven IJmuiden (waar aile aandelen zijn ondergebracht): „De aandeel houders hebben vertrouwen. Goed, er is nog geen dividend, maar ze zien hoe een tot voor kort troosteloze, beetje vervallen, haven nieuw leven wordt ingeblazen. Dat daarbij fouten worden gemaakt, vooruit, ledereen kan zeggen wat hij wil, maar niet dat Jansen weinig werk heeft verricht." Jansens afscheid nadert met rasse schre den. „Eerst had ik er moeite mee, maar nu niet meer. Ik ruik de vrijheid. Er is meer dan alleen maar werken. En ik heb, terugkijkend, het heerlijke gevoel dat de zaak in gang is ge zet. Dit bedrijf was ingeslapen en ik kan niets anders vaststellen dat er in die tweeëneenhalf jaar veel van de grond is gekomen. Ik laat een bedrijf met toekomst achter." ZATERDAGS Leo Jansen, president-commissaris van Zeeha ven IJmuiden NV. Een bejubeld en verguisd man. Binnenkort neemt hij afscheid van zijn imperium, dat hij jaren met strakke hand leid de. Uit gesprekken met naaste medewerkers en ex-collega's rijst het beeld van een eerzuchtig on dernemer die geen tegenspraak duldt. Een ego tripper die medewerkers achteloos aan de kant schuift. Maar ook iemand die met de transfor matie van het Staatsvisserhavenbedrijf tot Zee haven IJmuiden NV bij vriend en vijand respect heeft afgedwongen. 'Een charmante egotripper die alles in z'n eentje wil doen' ZATERDAG 9 NOVEMBER 1991

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 39