De wil van het volk De democratie als politieke bestuursvorm verovert steeds meer de wereld. Dictaturen staan in een kwaad daglicht en verliezen zowel links als rechts steeds meer terrein. Letterlijk betekent democratie: macht bij het volk. Waar komt het begrip vandaan? Historicus Peter van Graafeiland dook in de achtergronden van de demo&ratie, waarvoor 2500jaar geleden de basis werd gelegd in de Griekse stad-staat Athene. PETER VAN GRAAFEILAND ami1 De Griek Solon, 'uitvinder* van de democratie. Het Romeinse Forum, waar de volksverga dering bijeen kwam. In het midden de se naat. Het gebouw van de verkiezingen is in de keizertijd af gebroken. FOTO PETER VA/V GRAAFEILAND et begrip democratie verovert de wereld. In veel landen in Zuid-Amerika en Oost-Europa is de afgelopen jaren een democratische staatsvorm ingevoerd. Ook in Afrika en de Sovjetunie roept het volk om meer democra- Bij een democratie, ligt de macht - dekra- tos - bij het volk - demos. Zij wordt door velen beschouwd als de enige rechtvaardige staats vorm. Landen zonder democratie zijn ver dacht. De democratie ontstond 2500 jaar geleden in het Griekse Athene. In deze stad-staat rommelde het al lang in politiek opzicht. Het koningschap was afgeschaft. Het bestuur be rustte bij een aantal welgestelde lieden. Zij werden bijgestaan door een raad, die dezelf de naam droeg als de plaats waar zij verga derde: de rots Areopagus in de buurt van de Acropolis. De bevoegdheden van de raad wa ren vérstrekkend en omvatten zaken als oor log en vrede, rechtspraak en sociale en eco nomische wetgeving. Verzoener In de zevende eeuw voor Christus waren er grote problemen. Athene was in korte tijd het centrum geworden van de zeehandel en het geld stroomde binnen. Hiervan profiteerde slechts een kleine groep, terwijl de rest van de bevolking in armoede leefde. De onrust door de groeiende tegenstellingen werd zo groot, dat een 'verzoener' werd benoemd, die de partijen weer tot bedaren moest brengen. Solon, een lid van de Atheense adel, kreeg die functie. Het eerste wat hij deed was het ongeldig verklaren van alle schulden. Som mige schulden waren zo uit de hand gelopen dat arme boeren hun eigen leven als afbeta ling aanboden en zichzelf zo tot slaaf maak- Solon zorgde voor een politieke aardver schuiving. Hij verdeelde de Atheense bevol king in vermogensklassen, die afhankelijk van hun rijkdom politieke invloed kregen. De oude adel verloor zijn monopoliepositie. Rij ke Atheners die niet tot de oude adelstand behoorden, kregen politiek wat in de melk te brokkelen. Daarnaast kregen alle burgers van 20 jaar en ouder het recht deel te nemen aan een volksvergadering. Deze bezat echter nog niet veel rechten. De eerste stap in de richting van de demo cratie was gezet, maar niemand was tevre den. De adel bezat minder macht. En de boe ren, weliswaar verlost van hun grote schul denlast, bleven arm. Solon verliet teleurge steld Athene. Toch verdient hij een plaats onder de 'gro ten' van zijn tijd. Hij durfde het aan om de oude structuren te verbreken ten koste van de heersende klasse. Het aantasten van de rechten van een heersende groep was tot op dat moment nog niet eerder vertoond. Vertegenwoordigers Pas in het jaar 509 voor Christus zou er weer een poging tot democratisering worden ge daan. De aristocraat Cleisthenes, wilde de staatsvorm van Solon herstellen. Om dit te bereiken zette hij zich in voor radicale kies rechthervormingen. De bevolking van Athe ne en omgeving werd door hem ingedeeld in kiesdistricten, die afgevaardigden konden sturen voor de 'Raad van 500'. De raad had een adviserende taak en on dersteunde de activiteiten van de volksverga dering. Deze zetelde aanvankelijk op de heu vel de Pnyx, maar kwam later bijeen in het theater van Dionysos aan de voet van de Acropolis. In deze vergadering, waar belang rijke politieke besluiten werden genomen, kon elke burger zitting nemen. Iedereen kon door zijn hand op te steken deelnemen aan de stemmingen. Zo hadden de burgers van Athene recht streekse medezeggenschap in staatszaken. En zo gaat het nu nog steeds in enkele Zwit serse kantons, waar de bevolking zo af en toe op een groot plein bij elkaar wordt geroepen om haar mening te geven. In de meeste lan den is men er echter toe over gegaan om de burgers vertegenwoordigers te laten kiezen, die in parlementen de belangen van hun kie zers behartigen. De beraadslagingen kunnen zo korter en overzichtelijker worden gehou den. In Athene had iedere burger ook het recht om belangrijke ambten te bekleden1. Zo kon men zitting nemen in de volksrechtbank. De selectie vond plaats door middel van loting, waardoor iedereen een gelijke kans had. Alle aanstellingen waren van tijdelijk aard, om zo veel mogelijk mensen bij de politieke besluit vorming te betrekken. Vrouwen en slaven waren overal van uitge sloten. Zij vielen blijkbaar niet onder het be grip burgers. In enkele Zwitserse provincies worden vrouwen nog steeds buiten de poli tiek gehouden. In de meeste andere landen mogen' vrouwen zich inmiddels sinds deze eeuw met de politiek bemoeien. Plebejers Ondanks de vele democratische instellingen in Athene bleef het politieke spel toch een zaak van de adel. Zij hadden de traditie, het geld en vooral de tijd om zich met staatsza ken bezig te houden. Wel moesten zij door de maatregelen van Cleisthenes steeds meer rekening houden met de wil van het volk- Ter bescherming van de nieuwe democra tische staatsvorm had men een merkwaardig gebruik: het zogenaamde ostracisme. Elk jaar kon de volksvergadering iemand die zich te- Het oude Athene vormde de bakermat van de eerste democratische ideeën gen de nieuwe orde had gekeerd of al te veel politieke ambities had verbannen. De bijeen geroepen Atheners leverden ieder een pot scherf (ostraka) in, met daarop een naam. Wiens naam het meest voorkwam kon zijn spullen pakken en voor een periode van tien jaar de stad verlaten. De democratische staatsvorm bleef lange tijd bestaan en werd steeds meer uitgebreid. Tot het jaar 338 voor Christus. Toen werd Athene ingelijfd bij het machtige Macedonië. Rond het jaar 200 voor Christus maakten de Romeinen door hun inval in Griekenland de finitief een einde aan de democratische be weging. De Romeinen hadden ook ervaringen met pogingen tot democratie. Al vroeg in de ge schiedenis van het Romeinse Rijk, rond 500 voor Christus, was er onder druk van de lage re klassen de plebejers een soort volks vergadering ingesteld. Deze vergadering kwam bijeen op het centrale plein van de stad, het Forum. De vergadering had alleen De Franse Revolutie goot de democratie in een modern jasje zeggenschap over de plebejers zelf, en niet over de heersende klasse: de patriciërs. Pas in 287 voor Christus werd besloten dat het hele volk zich moest houden aan de wet ten die door de volksvergadering waren uit gevaardigd. Patriciërs kregen toegang tot de bijeenkomsten en steeds meer werden de rechten tussen patriciërs en plebejers gelijk getrokken. De wetten van Solon dienden als basis voor de inrichting van de staat. Belangrijke ambten konden nu ook door plebejers worden bekleed. Zelfs de senaat, het hoogste bestuursorgaan, stond voor hen open. De nieuwe staatslieden gingen zich echter zo vereenzelvigen met de adellijke pa triciërs, dat de plebejers niet veel voordeel hadden van de nieuwe maatregelen. Grillen De tegenstelling tussen plebejers en patri ciërs veranderde in een tegenstelling tussen arm en rijk. De kloof werd gröter naarmate het Romeinse Rijk zich steeds meer uitbreid de. De nieuwe adel verrijkte zich met de goe deren die binnenstroomden uit de gean nexeerde provincies en maakten meer en meer de dienst uit in het bestuur. De grote massa van het Romeinse volk werd steeds afhankelijker van de grillen van de machthebbers. Zij hadden nog wel stem recht in de volksvergadering. Maar in ruil voor voedsel en andere eerste levensbehoef ten verkochten zij hun stem aan de macht hebbers. De democratische hervormingen waren hun doel voorbij gestTeefd. Zij die door de democratie macht hadden gekregen, gedroe gen zich als een onderdrukkende klasse. De volksvergaderingen bleven nog wel bestaan, maar de senaat maakte meer en meer de dienst uit. In het jaar 82 voor Christus kwam de eer zuchtige Sulla aan de macht. Hij liet zich uit roepen tot dictator. De senaat werd uitge breid met een groot aantal leden, die allen af komstig waren uit aristocratische bevolkings groepen. De volksvergadering mocht alleen nog wetten bekrachtigen die de senaat had uitgevaardigd. Vijftig jaar later, onder Julius Caesar, werden de laatste restjes van het de mocratisch staatsbestel opgedoekt. Daarna moest zelfs de senaat zijn macht inleveren: Caesar maakte zélf de dienst uit. Het was gedaan met alle vormen van politie ke vrijheid. Het symbool voor de verworven rechten het gebouw op het Forum waar de verkiezingen werden geregeld werd afge broken. Het Romeinse Rijk werd voortaan bestuurd door de keizer, en niemand anders d&n de keizer. Middeleeuwen Pas zón duizend jaar later dook de democra tie weer op. Dit keer in het Midden-Oosten. In Baghdad hadden de kaliefen veel van hun macht moeten inleveren. Het eigenlijke be stuur lag in de handen van een groep rijke aristocraten, de emirs. Zij hadden de uitvoe rende en rechterlijke macht in handen. De wetgevende macht lag echter bij de burgers, Als de kaliefen besluiten wilden uitvoeren, moesten zij niet alleen toestemming vragen aan de emirs, maar ook aan de vertegen woordigers van een volksraad. Beraadslagingen konden weken in beslag nemen. Gedurende die tijd kon iedere burger de vorst opzoeken, hem ondervragen en raadgeven. Deze min of meer democratische vorm van landsbestuur breidde zich uit naar Perzië en Afrika. Ongeveer 150 jaar duurde het voordat rechts radicale stromingen een eind maakten aan het experiment. De volgende vorm van democratie ont stond in het middeleeuwse Engeland. De ko ningen hadden zich altijd laten adviseren door een koningsraad, het parlement. Deze bestond uit een select gezelschap adellijke heren, die door de koning waren benoemd. Halverwege de dertiende eeuw stond de ko ning voor zulke grote problemen, dat hij zich genoodzaakt voelde ook leden van andere standen te raadplegen. Zo kregen ook landei genaars en burgers uit de steden zitting in het parlement. In de loop van de veertiende eeuw besloot men deze groep apart te laten vergaderen. Zij werden The house of Commons' genoemd, terwijl de adellijke leden van de oude ko ningsraad vergaderde in. 'The House of Lords'. Dit gescheiden systeem bestaat nog steeds. Ook in andere landen ontstonden dit soort parlementen. Iri de loop van de tijd kregen zij j steeds meer invloed in de politieke besluit- vorming. In de 17de eeuw echtpr, wilden vor- sten zoals de Franse koning Lodewijk XIV de alleenheerschappij. Ook in Engeland werd het parlement door omkoping en intimidatie door de koning beheerst. Voor de zoveelste keer werd medezeggenschap van het volk terzijde geschoven. Amerika Alleen aan de andere kant van de Atlantische Oceaan vonden democratische denkbeelden vruchtbare bodem. De koloniën in Amerika (t^e huidige Verenigde Staten) hadden zich na hevige strijd onafhankelijk verklaard. De grondwet, die als basis moest gaan dienen voor het Amerikaanse recht, ging uit van ge lijkwaardigheid van alle mensen: iedereen heeft het recht op leven, vrijheid en geluk. Elke regering moest zich inzetten om deze rechten te beschermen. Als een regering zou falen, mocht zij door het volk worden afgezet Op 4 juli 1776 werden deze regels officieel bekrachtigd, en staan sindsdien bekend als de Onafhankelijkheidsverklaring. De uitvoe rende macht kwam in handen van een presi dent, die voor vier jaar wordt gekozen. De wetgevende macht kwam bij het Congres, verdeeld in Huis van Afgevaardigden en Se naat. De rechterlijke macht berustte bij onaf hankelijke rechters. Het volk kreeg medezeg genschap door een uitgebreid kiesstelsel. Het Amerikaanse systeem diende als voorbeeld voor nieuwe democratische stromingen in Europa. In Frankrijk, waar men genoeg had van de absolute macht van de koning, mondde dat uit in een gewelddadige opstand: de Franse Revolutie. Het was deze revolutie die de ex perimenten van het oude Athene omvormde tot een nieuw en modem bestel. De Franse Revolutie zou de basis leggen voor de moder ne democratie zoals wij die kennen en die op het punt staat de wereld te veroveren.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 37