Operatie Mondje Dicht ZATERDAGS BIJVOEGSEL RaRa-aanslagen EINDREDACTIE: WILLEM SCHRAMA MARGOT KLOMPMAKER Zaterdag 16 november 1991 VORMGEVING: FRED VAN GELDEREN MARCO KROES RUUD VOGELESANG Twintig tot dertig personen voeren in ons land actie onder de naam RaRa. Groter is de groep potentiële daders niet, die woensdag de bomaanslagen pleegde op de woning van staatssecretaris A. Kosto van justitie en het ministerie van Binnenlandse Zaken. En hoog uit drie personen hebben de fei telijke aanslag op hun geweten, weet directeur A. Docters van Leeuwen van de Binnenlandse Veiligheidsdienst (BVD). Hij kent zijn pappenheimers. Hij heeft ze alleen nog niet aan een touwtje, wilde hij de pers eerder deze week laten geloven. Maar als de daders bekend zijn en ook hun vergrijpen, moet het toch mogelijk zijn binnen af zienbare tijd een groep ver dachten in de kraag te, vatten? Of duurt het langer om te be wijzen dat 1 en 1 ook werkelijk 2 is? RaRa heeft sinds 1984 de volgende aanslagen geclaimd: -V 17 september, brand Makro Duivendrecht, 48 miljoen schade. 9 juli, brand Van Leer Amsterdam, 750.000 gulden. 18 december, brand Makro Duiven, 49 miljoen. 18 december, brand Makro Duivendrecht, 100.000 gulden. 10 januari, brand Makro Nuth, 39 miljoen. 19 juni, vernieling bij Shell Nieuwegein, 35.000 gulden. 26 juni, brand Shell, Alphen aan den Rijn, 550.000 gulden. 25 januari, inbraak en brand bij drukkerij Elba Schiedam, r 7 maart, vernieling bij Shell Amsterdam, r 7 maart, vernieling bij Shell Muiden. 11 april, vernieling bij Shell Almere-Haven. -Y 24 augustus, brand bij Philips Amsterdam, 500.000 gulden. ,Y 21 september, vernieling Shell Nieuwegein. -Y 16 april, brand bij Shell Hilversum, 1,5 miljoen gulden. ,Y 17 april, vernielingen bij Shellstations in Nieuwerkerk aan den IJs- sel, Leiderdorp, Waddinxveen, Leiden, Hazerwoude, Reeuwijk en Bodegraven. ,Y 19 april, vernielingen bij Shell Hoofddorp, Aalsmeer en Nieuw- Vennep. 1990 ,Y 18 maart, aanslag marechaussee-kantoor Arnhem. JY 18 maart, aanslag marechaussee-kantoor Oldenzaal. JY 26 maart, bomaanslag ministerie van justitie, Den Haag. ,Y 26 maart, brand op Byzantium-complex Amsterdam. 1991 -Y 13 november, woning Kosto Grootschermer. ,Y 13 november, ministerie van binnenlandse zaken Den Haag. Justitie heeft vrij spel, maar zwijgt in alle talen bij onderzoek naar RaRa-aanslagen Waar verstoppen de bommen makers van RaRa zich? Welke nieuwe plannen hebben deze 'links-radikalen'? Hoe groot is de groep, die de bomaanslagen van woensdagochtend heeft geclaimd? Als de BVD inderdaad weet wie deze terreurdaden op z'n geweten heeft, waarom worden die criminelen dan niet aan gehouden? Vragen in overvloed en frustraties alom bij politie- en justitie-functionarissen sinds Ne derland woensdag werd opgeschrikt door het anonieme geweld van een groep misdadigers die zich achter de naam RaRa verschuilt. Tientallen rechercheurs zullen de komende dagen gaan proberen de 'ongrijpbare' terro risten te grijpen maar'de kans dat ze daarin op korte termijn slagen, lijkt niet groot. Ze weten misschien wél waar ze moeten zoeken, maar de misdaden bewijzen is een ander ver haal. Er is de afgelopen jaren al heel veel, me rendeels vergeefse politie-energie gestoken in het voor de rechter brengen van de mensen achter RaRa. De nieuwe poging begint der halve niet bepaald onder een gelukkig ge sternte. Over de strategie van het politieteam valt in dit stadium uit officiële bron bitter weinig te vernemen, ledereen zwijgt krampachtig sinds BVD-chef Dokters van Leeuwen woens dagmiddag op een persconferentie te kennen gaf dat hij zoekt binnen de twintig dertig personen die de harde kern van de terreur groep RaRa vormen. Voor iedereen, ook al heeft hij of zij slechts zijdelings met de zaak te maken, geldt inmiddels een zwijgplicht. .,Een beslissing van de minister", zoals een woordvoerder van minister Dales van bin nenlandse zaken meldt. Dat overkwam bij voorbeeld de docenten van de vakgroepen tactiek en techniek van de Rechercheschool Zutphen. Op de vraag van journalisten of zij een kort college in algemene recherche-tech nieken mochten volgen, volgde een vanuit Den Haag gedicteerd spreekverbod. Hetzelfde gebeurde met gepensioneerd politiecommissaris van Rotterdam J.A. Blaauw. Hij wilde deze krant best wat vertel len over de wijze waarop hij in de jaren ze ventig het onderzoek leidde naar de bom aanslagen tegen de Nederlandse Gasunie in Ommen en in Ravenstein, gepleegd door de Palestijnse terreurgroep Zwarte September. Wegens een krakende telefoonlijn werd het gesprek even onderbroken. Meteen daarna was hij in gesprek en toen Blaauw na twee minuten weer opnam, was zijn reactie: „Ik wil het onderzoek niet voor de voeten lopen. Alles wat ik nu zeg wordt in verband gebracht met de RaRa en dat wil ik niet. Als de RaRa niet deze belangstelling had gekregen, had u mij niet gebeid. Belt u maar naar Den Haag als u meer wilt weten". In Den Haag is poli- tievoorlichter Sjef van Woensel de enige die namens het landelijke team wat mag zeggen. Hij heeft echter niets te zeggen. „Bovendien maken we de vijand niet wijzer dan hij is", zegt hij resoluut. Mr.A.H.W. Docters van Leeuwen geeft tekst en uitleg. Naast de BVD-topman mr. Opstelten van Binnenlandse Zaken en dr. Suyver van Justitie. foto arthur bastiaanse/anp Niet alleen overheidsinstellingen doen er het zwijgen toe. Ook in kringen die volgens de BVD mogelijk iets meer weten van de RaRa is de operatie 'Mondje Dicht' in volle gang. „Als u meer wil weten over de RaRa, moet u het blad Konfrontatie maar eens lezen", zei Doc ters van Leeuwen. De ochtend na de aanslag was de redacteur van het onafhankelijk links- radicale maandblad Konfrontatie (oplage 7000 exemplaren) nog bereikbaar. „Half Ne derland zit achter de jongens van RaRa aan", grapte hij toen, na de (vergeefse) vraag on zerzijds wie de auteurs waren van het tame lijk unieke interview met RaRa-mensen in het juninummer van. Konfrontatie. Toen in de namiddag de publiciteit losbarstte, koos de redeacteur bliksemsnel voor de automati sche telefoonbeantwoorder. Aangezien de rijen ferm gesloten zijn, is het des te opmerkelijker dat uitgerekend BVD-directeur Docters van Leeuwen een persconferentie gaf om zijn licht te laten schijnen over de RaRa-zaak. Normaliter wijst hij vrijwel elke aanvraag voor een interview af. Jacco Boek, docent strafrecht aan de Leidse universiteit: „Het is natuurlijk een prachtige per formance van de BVD om voor de televisie te zeggen: wij weten wie het zijn. En ik acht het waarschijn lijk dat ze het ook echt weten. De vraag is echter, wat ze met die infor matie kunnen doen. Ik vermoed dat ze er op illegale en slinkse wijze aan gekomen zijn." „Toch weet je niet wat je aan de mededelingen van de BVD hebt. Het is natuurlijk een prachtige rook wolk. Want je zou toch zeggen dat als de hele groep bekend is, het ook mogelijk moet zijn ze in de gaten te houden'. Docters van Leeuwen kan dan misschien niet bij ze binnen kijken, maar zo nu en dan op straat volgen, kan best. En dan moet het zeker te observeren zijn als er een bom bij Kosto of bij Binnenlandse Zaken wordt neergelegd. Maar of de BVD nu gelijk heeft of niet met de mededeling dat ze de daders ken nen; die lui schrikken zich natuur lijk rot. En dan is het wachten op hun reactie". Recherche-onderzoek Boek heeft in 1988 de rechtszaak te gen de RaRa nauw gevolgd. Na twee jaar recherche-onderzoek en vele RaRa-aanslagen hield Justitie in eer ste instantie tien mensen aan. Op één na werden ze al snel bij gebrek aan bewijs vrijgelaten. Slechts een persoon is veroordeeld tot twaalf maanden cel voor het leggen van een brandbom bij paspoortdrukke rij Elba in Schiedam. Het zure voor Justitie was, dat ze veel meer bewij zen had tegen de verdachte, maar de manier waarop die verzameld waren tijdens een huiszoeking in diens Amsterdamse woning kon volgens de rechtbank niet door de beugel. „Een blunder van de eerste orde", noemt Boek dat. Hij pakt de stukken uit die tijd er nog eens even bij. Destijds heeft hij met extra veel in teresse gelet op de bewijsvoering van Justitie. Samen met de Wetboeken zegt dat het nodi ge over de tactieken die opsporingsinstanties waarschijnlijk ook nu weer gebruiken in de strijd tegen de radicalen. In weerwil van wat vaak wordt gesteld, blijkt dat er voor Justitie vrijwel geen grenzen zijn aan de mogelijkhe den om criminelen van deze aard aan te pak ken. En van die mogelijkheden wordt driftig gebruik gemaakt, zo blijkt uit de processtuk ken. Daarbij kan de politie alle methoden zon der problemen toepassen bij mensen op wie (nog) geen enkele specifieke verdenking rust. „Welke? Ga zelf maar na wat voor tactieken er zijn: telefoons afluisteren, schaduwen, richtmicrofoons om in gebouwen gesprekken te kunnen volgen, praten met informanten en tipgevers of infiltreren in bewegingen. Er wordt allemaal gebruik van gemaakt en later is daar niets meer van terug te vinden in de processen-verbaal. Justitie hoeft zich name lijk helemaal niet te verantwoorden voor die manier van werken. De wet maak dat moge lijk. In het geval van de RaRa-verdachte in 1988 wist de politie een link te leggen tussen de brandbom bij Elba en zijn persoon. Hoe? dat blijft tot op de dag van vandaag onduide lijk", aldus Boek. Inlichtingendienst De docent strafrecht legt uit dat in normale politie-onderzoeken (waarbij de dader van een misdrijf onbekend is) de rechter-com- missaris een gerechtelijk onderzoek start te gen een onbekende dader. Komen er aanwij zingen over de dader, dan volgt een onder zoek op naam. De gegevens uit het eerste on derzoek, waaruit blijkt hoe de politie op de naam van 'n verdachte komt, blijven dan bij de processtukken. Daarop is één uitzonde ring en die wordt in de RaRa-zaak gebruikt. Boek: „Een onderzoek op naam start pas als er aanwijzingen tegen die persoon zijn. Als die aanwijzingen verkregen zijn via de Criminele Inlichtingen Dienst (CID), dan hoeft de rechter-commissaris niet te weten wat de informatie is of hoe de politie er aan komt. Er wordt dan gewoon een onderzoek gestart". Boek heeft sterke aanwijzingen dat die me thode in het RaRa-geval van 1988 is gebruikt. „Bij Elba is de brandbom tijdig ontdekt, om dat er een alarm af ging. Razendsnel wist de politie vervolgens de brandbom te vinden en nog sneller was de Explosieve Opruimings Dienst (EOD) er om het projectiel onschade lijk te maken. Dat is geen toeval. Ik vermoed dat de politie op basis van eerder verkregen informatie wist dat de verdachte die bom zou leggen. Ze zaten gewoonweg op een heter daadje te wachten". „Want hoe verklaar ik anders dat de politie er in is geslaagd de verdachte te koppelen aan de brandbom", zegt Boek. „Ze vonden weliswaar een vingerafdruk, maar als je niet bij de politie geregistreerd staat, is een afdruk waardeloos. En ze hebben aan de pompbe diende van het Texaco-station in Amster dam, die de jerrycans aan de verdachte ver kocht. een foto van de persoon laten zien. Hoe kwamen ze erbij juist die foto te tonen? Dat blijkt nergens uit". De conclusie van Boek luidt dan ook: Justi tie volgt ook nu weer de RaRa-verdachten op alle mogelijke manieren en probeert ze, bij voorbeeld via de persconferentie, te provoce ren. Vanzelf komt er dan een nieuwe actie waarbij nauwgezet wordt toegekeken. Op ba sis van die informatie wordt vervolgens een gerechtelijk vooronderzoek gestart tegen de verdachten. Hoe de politie aan al die wijsheid is gekomen om juist tegen dat handjevol mensen een onderzoek te starten, zal altijd een raadsel blijven. Vaag Zelfs op de meest openhartige momenten blijft de politie namelijk vaag doen over de precieze tactiek die in de RaRa-za- ken tot nu toe is gevolgd. Zo n openhartig moment deed zich in 1988 voor, toen het weekblad Vrij Nederland sprak met hoofdinspec teur Herman van Hoogen, destijds leider van het Landelijk Coördina tieteam (LCT) inzake RaRa. Van Hoogen verklaarde dat de bomaanslag bij Elba bestaande ver denkingen tegen verdachten beves tigde. Dat bracht het onderzoek in een stroomversnelling. „Natuurlijk zou ik graag een heterdaad gehad hebben, maar het is er niet van ge komen en we hebben er ook niet op gewacht. We hielden de doelgroep al maanden in het oog. Dan worden je analyses door de vondst van een vingerafdruk bevestigd en hoef je dus niet langer te wachten." Tot zover geen raadsels. Maar toen Vrij Nederland wilde weten waarom het na de vondst van de vingerafdruk bij Elba meer dan twee maanden duurde voordat de arres tatie plaatsvond, gaf Van Hoogen niet thuis. Werd er dan toch ge wacht op een volgende actie, zodat heterdaad mogelijk was? Het is wel de meest waarschijnlij ke tactiek die de opsporingsdien sten nu zullen gaan volgen. RaRa nauwlettend in de gaten houden, desnoods maanden en maanden en wachten tot de groep weer in actie komt. Het is voor de politic de enige manier om aan bewijzen te komen. De BVD heeft geduld, dat heeft ze al eerder bewezen. Het eerste RaRa onderzoek duurde twee jaar. Mis schien dat de opsporingsdiensten de uitspraak van hun Duitse colle ga's in gedachten houden. Het toenmalig hoofd van de Brundeskri- milamt, Herold, adviseerde begin jaren tachtig de terroristen van de RAF zich maar aan te geven. „Want, dat mag men wel zeggen, we krijgen ze toch allemaal te pakken..." Aad Kosto probeert een brandweerman uit te leggen dat het om zijn huis gaat, maar wordt niettemin weggehouden van de brandende resten. foto nieuw anefo

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 35