Sport Macco Kortweg Maris voorziet zwaar seizoen Florijn al aangewezen voor Spelen Fides Pacta houdt tiende zaaltoernooi taterdag 16 november 1991 Redactie: 071-161400 MARTIN HOEKSTRA HERAAAN JOUSTRA AD VAN KAAM (chef) TIM BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER WIM VAN Eindredactie: HANS SONDERS Vormgeving: HENK BUIS 31 SPORT OP TV 11.30-12.00 EURO: Bene feitennis vanuit Luik, paaroesport (irisn indoor derby vanuit Miiistreet). Free 'iVlVlSOO BBC 1 Grandstand voet- 14 00-15.00 Sportnet: Argentijns voet- 14 00-16 00 Super: Sport 15 00-16 30 Sportnet Boksen 15 00-17 00 Did 3: Sport 3 Extra 15 15-16 00 Ned 2 Impact. 'Don King ele documentaire over de bokspromotor Don King, 16 00-16 30 Super: The Great Off shore: watersportmagazine 16.30-17 00 Sportnet. Autosport 24 17.00-18 00 Sportnet: Powersports in- 18.00-18 05 Did 1: Sportschau-Tele- gramm 18.00-19 00 Sportnet Formule 3000: t Sport Sport im Supercri 3 Sp< 20 30-22 00 Sportnet: E 21 30-23 00 BRT 2 Sport Extra, bas ketbal (Belgie-Turkije. live). 22.00-23.00 Sportnet Rallysport: Ivoorkust rally Sport-Studio. 22 15-22.30 Ned 3 Studio Sport Jour- 22.30-22.50 BBC 1: Sport. 22.30-23.00 BRT 1. Sport. 23.00-01.00 Sportnet: American colle ge football: Notre Dame-Penn State, li- 23.15-01 00 EURO Boksen 23.35-00.35 BBC 1. FA Cup Voetbal Match of the Day 01 00-02.00 Sportnet: Powersports in- 02 00-03 30 Sportnet; Boksen Fight- night at the Forum. 03.30-04.30 Sportnet Autosport: Kampioenschap Japanse prototypes. 04 30-06 00 Sportnet Boksen 06 00-06 30 Sportnet: Autosport: 24 06 30-07 30 Sportnet. Rallysport: 07 30-09.00 Sportnet Voetl America: Argentinië- Paraguê 09 00-09 30 Sportnet Auto e Belgische rijders. ïge rijders 10 00-10 30 EURO WTA maga; 10 00-11 00 Sportnet Formule 3000: ÏO^CM ia3mOPEURO EKP| 11.00-13.00 Sportn ge football. 11.30-12. e Dame-Penn State. 12.0 2.45 N 12.00-13.00 EURO Boksen 13 00-13.30 EURO Supercross in Monte Carlo. 13 00-14 00 Sportnet. Bowlen Neder lands Open Masters. 13.30-21.00 EURQ: Sunday alive: met autorally overzicht van het seizoen, aatsen vanuit Gelsenkirchen. iort (German Classics), super- luit Parijs/Bercy, 15 05-16 30 Did 1 Sport Extra vrouwenvoetbal (Duitsland-Nigen amateurboksen en paardesport. 16 00-16 30 Super The Great 0 16 00-V7 O^Spomfe?Autospor 16.45-17.35 RTL4- Match 17.00-18.00 Sportnet: Go: Nederlands auto-en motorsportmagazine 17 05-18 10 Did 2: Die-Sport-Reporta- hockey en handbal (Duitslantf-Tsjecho- slowakije) 17.30-20.00 Ned 3: Studio Sport met o a. een rechtstreeks verslag van de voetbalwedstrijd Feyenoord-Ajax 18.00-18 30 Sportnet: Schanssprin gen V\ Spelen 1992 18 05-19 05 BBC 2 Rugby Special. 18.10-18 40 Did 1 Sportschau. 19 30-20 05 BRT 1 Sport 19.45-20.30 BRT 1 Sportweekend 19 50-19 58 Did 1Sportschau-Tele- 19 50-20 30 RTL 4 Mach voetbal, voetbal, samenvattingen van wedstrij den uit de Italiaanse, Spaanseen En gelse competitie. 21 00-22.00 EURO: EK Tafeltennis: België-Duitsland. 21 55-22.10 Did 2 Sport am Sonntag. 22.00-23 .00 EURO: Supercross vanuit Parijs/Bercy. 22.30-22.50 BRT 1. Sport. 22.30-23 00 Sportnet.- World sport 23X0-23 30 Sportnet: Britse motor- 23 00-01.00 EURO: 23 30-00 00 Did 1 Sport Extra ATP- 00 00-01.30 Sportnet: NBA b'asket- 08.30-09 30 Sportnet: WK VS PGA Golf 09.30-10 30 Sportnet; Powersports in- 12 00-14.00 Sportnet 15.00-15 30 Spor 15.30-16.00 Spor 15.30-16.00 EURO: 00 Sportnet: F1 GPfi 'De knoet moet er weer over bij NOVO Het volleybalseizoen kan voor NOVO nog een gunstige wending nemen. Macco Korteweg Maris verwacht in elk geval veel van de inbreng van de Haagse trainer Nico Halsema, die zich onlangs bij de Noordwijkse tweede-di visionist meldde. Veel punten heeft het nog niet opgele verd, maar vlak voor de uitwedstrijd van vanmiddag te gen Zovoc is het zelfvertrouwen bij NOVO in elk geval weer terug. NOOROWUK Bij Macco (een Brabantse ver bastering van Maarten) Korte weg Maris speelt ook enig ei genbelang mee. Sinds het ver trek van de trainers Sjaak de Jong en Ronald van Nierop nam de twee meter lange midden aanvaller de honneurs waar. ,,Ik was vanwege mijn maatschap pelijke carrière toch al van plan een punt achter mijn actieve volleyballoopbaan te zetten", zegt de 32-jarige chemicus uit Noordwijk. „Maar om het ni veau dat NOVO heeft bereikt niet meteen weer prijs te geven, heb ik het trainerschap tijdelijk op me genomen." „Toen we alsnog een echte trainer konden aantrekken, was ik de eerste die dat toejuichte. Omdat de selectie vrij smal was, heb ik mij toen maar weer als speler aangeboden. Ik ben er in middels wel achter, dat ik niet voor het trainerschap in de wieg ben gelegd. Technisch gaat het allemaal nog wel, maar er komt ook de nodige psychologie bij kijken. Daarbij komt dat ik mijn nïedespelers van vorig seizoen van het ene op het andere mo ment de les moest lezen. Dan kun je beter iemand van buiten af hebben. Onder Halsema gaat de knoet er nu weer over, zon der aanzien des persoons. Dat is wel even wennen, ook voor mij, maar ik denk dat NOVO zo'n aanpak hard nodig heeft." Dat het tweede seizoen van NOVO in de tweede divisie zwaar wordt, staat vast voor Korteweg Maris. „Dit wordt een sleuteljaar. We zijn met twee punten uit vijf wedstrijden slecht begonnen. Bovendien biedt zelfs de negende plaats vanwege de versterkte degrada tieregeling geen zekerheid. Toch derde ik dat NOVO, als we eenmaal degradatiewedstrijden moeten spelen, in de tweede di visie blijft. Dan zijn we inmid dels wel ingespeeld." „Maar een plaats in de mid denmoot zit er dit seizoen nog niet in. Onze selectie is namelijk ingrijpend gewijzigd. Jan Pleij, Karst Breeman en Pieter König hielden ermee op. Don van Hal, Rob van Dalen en René I^eef- lang kwamen voor hen in de plaats. Zij hebben alle drie bij Leython gespeeld. Dat zit ze in Leiderdorp kennelijk niet zo lekker. De overschrijvingen wa ren pas op het laatste ogenblik rond." „Ik snap zo'n John Groen (trainer van Leython, red.) trou wens toch niet. Die roept na vijf wedstrijden al, dat hij aan het eind van het seizoen opstapt. Dat lijkt me voor de spelers ook geen stimulans. Maar om op NOVO terug te komen: om een ingespeeld team te krijgen, moeten we heel veel getraind en gespeeld hebben. Van die in spanningen kunnen we volgend seizoen de vruchten plukken. Dan gaan we weer voorzichtig naar boven kijken." Korteweg Maris zal dat denkt hij nu als speler niet meer meemaken. „Het volley ballen gaat me steeds zwaarder af. Mijn schouder houdt die zware belastingen geen jaren meer vol. Bovendien vind ik dat de jongere spelers de fakkel van de oudere moeten overnemen. NOVO heeft lange tijd te weinig oog gehad voor de jeugd. In de Bollenstreek blijkt het boven dien heel moeilijk om jongens aan het volleyballen te krijgen. Ze willen hier allemaal alleen maar voetballen." Als scout ziet Korteweg Maris, lid van het bestuur en de tech nische commissie, nog een schone taak voor zich wegge legd. „Daarbij kijk ik verder dan Noordwijk. Hier is het aanbod gewoon te klein. Rik Dobbinga is in feite de enige echte Noord- wijker uit onze selectie. NOVO moet nog meer een streekfunc- tie krijgen. In Brabant ben ik zelf destijds ook te lang bij een gezellige dorpsclub blijven han gen. Later bleek dat ik gemak kelijk een paar niveaus hoger kon spelen." „Begrijp me goed, ik houd niet van ronselen. Maar als tweede-divisionist hebben wij volleyballers uit de omtrek toch iets te bieden. Al vind ik de Macco Korteweg Maris: Ik ben er inmiddels wel achter dat ik niet voor het trainerschap in de wieg ben ge legd." FOTO LOEK ZUYDERDUIN mensen hier in de Randstad wel heel wat als je in de promotie- veel gevraagd om voor tien mi- wat verwend. In Made, waar ik klasse speelde. Maar hier vin- nuten extra reistijd een paar vandaan kom, vonden ze het al den volleyballers het soms te klassen hoger te gaan spelen." DE GELIJKENIS LEIDEN AD VAN KAAM „Wij zijn alletwee hetzelfde, dus de rest van de vragen kunnen we wel met ja en nee af', opent Ben de Roo (34), en doet die uitspraak zonder ook maar een spier te vertrekken. Broer Ro bert, zes jaar jonger, kijkt ver rast op. Zijn gezicht is even een en al vraagteken. Dan begint hij te lachen. Het behoort, zo blijkt alras, tot een ritueel dat zich nog ettelijke malen zal herha len. Om beurten verzorgen ze de voorzetjes, om beurten kop pen ze in. De boel in de maling nemen, lekker lol trappen; dat is dit duo op het lijf geschreven. Al wordt dat, als het eenmaal over voetbal gaat, natuurlijk allemaal anders. Want dan is het koppel opeens bloedserieus. Hoewel. Helemaal zeker weet je dat nooit met die twee van De Roo. Leiden-Noord, daar komen ze oorspronkelijk vandaan. Het Spoortje, de Schoolstraat, was serij De Arend. Voor echte 'Leie naars' - en uiteraard behoren zij daar eveneens toe - zijn dat be kende namen. Roodenburg-ter- ritorium, zeker in de tijd dat Ben en Robert de Roo 'streetwi se' werden gemaakt in dat deel van de stad. Het gezin De Roo was groot - zeven kinderen - het huis daarentegen klein. „Twee slaapkamertjes", schetst Ben, de oudste van het stel, de situa tie van toen. „We sliepen dus bij elkaar in bed, zijn echt samen opgegroeid. Fa zat in de horeca, bij Tante Kee op Kaageiland. Was weinig thuis. Ik moest zo doende van ma ook op de klein tjes letten. Ik heb hem", wijst hij dan op wat hem letterlijk boven het hoofd is gegroeid, „altijd een beetje in bescherming ge nomen. Dat doe ik nog trou wens. Hé, kleine." Opnieuw gegrinnik. Lot Noord was dan wel de speel plaats, het terrein van Rooden- burg toch taboe voor de jeugdi ge De Roo s. Hun voetballot was bij de geboorte namelijk al be paald. „Niet door pa, hoor", zegt Robert, „die was vanwege zijn werk in het weekeinde nau welijks betrokken bij het voet bal. Maar door de familie, hè. Al onze ooms zaten bij Lugdunum. Daar was geen den ken aan dat wij ergens anders zouden gaan voetballen. Hoe wel hij", wijzend op z'n broer, „vroeger niet eens op straat voetbalde. Hij haalde liever kat- tekwaad uit in de buurt. En dan nog zeggen dat-ie het lieverdje van de familie was". Ze katten en lachen wat af daar in het achterzaaltje van ca- Het zoeken naar overeenkomsten en verschillen. Dat is het uitgangspunt van een serie verhalen getiteld: de gelijkenis. Daarin komen telkens twee leden uit een sportieve familie aan bod. Dat kunnen broer en zus zijn, vader en dochter of bijvoorbeeld twee neven. In aflevering acht de broers Ben en Robert de Roo, telgen uit een echte Leidse voetbalfamilie, die nogal wat vertakkingen kent. Dit zijn zondermeer de twee beste voetballers. Jongens van de gestampte pot ook. En die nemen geen blad voor de mond.. De broers Robert en Bennie de Roo (rechts). Momenteel voetballen ze bij UDWS. „Maar Lugdunum is onze dub". FOTO LOEK ZUYDERDUIN fé Het Brandewijntje aan de Morsweg waar Robert, in de voetsporen van pa De Roo, in tussen de scepter zwaait en zijn oudere broer hem regelmatig voor de voeten loopt. In die zin, in de ondernemende zin dus, zijn de rollen wèl omgedraaid. Maar gaat het over het verleden, het voetbal, of zaken buiten de werksfeer om, dan zet Ben net als vroeger nog altijd de toon. Hij doet dat in korte zinnen. Veel woorden om iets duidelijk te maken heeft hij niet nodig. Vraag hem bijvoorbeeld wie van de twee als voetballer het mees te talent had. „Ik", is het dan gewoon recht-toe-recht-aan. En waarom dan wel? „Omdat dat nu eenmaal zo is". Duidelijk, nietwaar. De nuance brengt hij, zoals meestal in zijn geval, wat later aan. „Okay, hij is beter in de zaal. Hij heeft nog in het Neder lands zaalvoetbalteam gespeeld en dat kan ik niet zeggen. Zat wel bij de laatste zestien, maar viel toen af. Ze hielden zeker niet van tatoeages. Geintje. Als ik trouwens ergens spijt van heb, dan is het daarvan. Een jeugdzonde. Toen vond je dat prachtig. Realiseerde je je niet dat ze er nooit meer afgaan. Maar ja, niks meer aan te doen". Dat was, voor alle duide lijkheid, Ben dus. Die ooit, in een memorabel duel in Lisse waar een team van de Afdeling Leiden het Nederlands elftal met 2-1 versloeg, ene Marco van Basten volledig onzichtbaar maakte. „Ik heb betere spitsen tegertover me gehad", merkt hij in dat kader droog op. Serieus? Ja, dat meen ik". „Hij is inderdaad de betere veldvoetballer", erkent Robert. „De beste verdediger van Lei den en omstreken. Ja, nog steeds, ondanks zijn leeftijd. Goed in de lucht, sterk in de sli ding, snel op de eerste meters en bijna niet te passeren. Alleen het vervolg, de opbouw, is min der. Dat is weer mijn kracht, als linksback. Ik ben aanvallend veel beter dan hij". „Maar jij", zo neemt Ben meteen het heft weer in handen, "jij ouwehoert teveel in het veld. Dan kan die maar niet afleren. Daar zou ik als medespeler doodziek van worden." „Dat kan wel zo zijn", repliceert Robert op zijn beurt, „maar als aanvoerder praat jij zelf weer veel te weinig. Dat is ook een zwak punt van je". Dat gaat lekker over en weer zo. Als het op puur technische zaken aankomt, sparen de broers elkaar beslist niet. Maar in andere gevallen zijn ze het weer roerend met elkaar eens. Vertonen ze inderdaad opval lend veel gelijkenis. In geval van hun fanatisme in de sport bij voorbeeld, de ultieme wil om te winnen. Of het nu om voetbal, biljarten of darten gaat, of ge woon een spelletje kaart; dat maakt niet uit. Een karakter trekje. zeggen ze zelf. Het ligt er bij Ben duimendik bovenop, dat zie je zo aan hem af. Robert daarentegen oogt veel flegma- tieker. „Lijkt maar zo. Net als hij kan ik ook niet tegen mijn ver lies". Lugdunum Gedeeld is ook de voorliefde voor Lugdunum, de club waar ze destijds begonnen en waar ze twee seizoenen samen in de hoofdmacht speelden. Hoewel Ben zes jaar terug met ruzie vertrok en Robert zich dit sei zoen eveneens bij de ambitieu ze vierdeklasser UDWS meldde, ligt hun hart nog altijd in de Kikkerpolder. „We gaan ook te rug", klinkt het in koor. „Is het niet dit jaar, dan het seizoen daarop". Om af te bouwen, want over hun echte hoogtepunt zijn bei de broers wel heen, ook al is Ro bert dan pas 28. „Blessures, hè, die hebban me altijd dwars ge zeten. Pas weer ben ik aan mijn knie geopereerd. Voor de derde keer. De ellende begon al toen ik achttien was. Ja, dat heeft me zeker geremd in mijn ontwikke ling als veldvoetballer. Ik was veel te vaak uit de roulatie. In de zaal speelde dat blijkbaar minder mee, want daar heb ik het allerhoogste wèl gehaald." Voor Ben de Roo, klaarblijke lijk duurzamer dan zijn broer want hij werd zelden of nooit door blessureleed achtervolgd, leek wèl een aantrekkelijke prof carrière in het verschiet te lig gen. Het venijnige voorstopper tje was amper achttien jaar bf de scouts van clubs als FC Den Haag en Fortuna S meldden zich al bij huize De Roo. „Maar ik mocht niet van pa. Die was streng in die tijd. Eerst je school afmaken, vond hij. Bovendien had ik geen rijbewijs, dus ik kon geen kant op. Openbaar vervoer kost als je elke dag moet trainen veel te veel tijd." En naderhand? „Ik heb nooit meer wat ge hoord. Jammer, want achteraf heb ik spijt, dat ik het toen niet heb gedaan." Moet gezegd dat hij - en dat gold trouwens ook voor zijn broer - er zelf verder weinig werk van maakte. Waarom bij voorbeeld hebben ze het nooit hogerop gezocht om zich via die weg in de kijker te spelen? „Ja, UVS zeker", schampert Ben, jongen van de gestampte pot, over de buren van Lugdunum in de Kikkerpolder. „Dat nooit dus. Daar hoeven ze ons gewone jongens niet". Zwakt Robert wat af: „Ach, die spelers daar, dat maakt niet uit, daar kunnen we best mee op schieten. Het gaat meer om wat er omheen loopt. Kouwe kak. Daar hebben wij het niet zo op. Niet hatelijk bedoeld, hoor. Maar zo zien we het wel." Stond er nog wat anders een grote voetbalcarrière in de weg. „Ia. de gezelligheid," roept café baas Robert en heft het glas. „Wij hielden wel van een beetje stappen. Dat vond je vroeger veel leuker en spannender dan lopen." Voegt Ben daar nog aan toe: „Die hang naar gezelligheid hebben we van thuis meegekre gen. Groot gezin, een schat van een moeder. Bij ons was altijd volk over de vloer. En ach, wat maakt het uit. Als voetballers hebben we in elk geval een leu ke tijd gehad." AMSTERDAM» Ronald Florijn behoort tot de tien Nederlandse roeiers die op naam. klasse en reputatie zijn genomineerd voor de Olympi sche Spelen van Barcelona. De Leidenaar werd gisteren met Hans Kelderman, Koos Maas dijk en Rutger Arisz aangewe zen voor de dubbel-vier. Intensief overleg tussen de verantwoor4elijke bestuursle den en de trainerscoördinator van de Koninklijke Nederlandse Roei Bond leidde tot het be mannen van nog twee genomi neerde boten. Eerder waren al leen de boten geselecteerd, niet de roeiers. Nico Rienks en Henk-Jan Zwolle bemannen de dubbeltwee, Bart Peters, Niels van der Zwan, Jaap Krijtenburg en Sven Schwarz voor de vier- zonder-stuurman. Voor de eveneens genomi neerde vrouwen dubbelvier en de vrouwen skiff werden nog geen roeisters aangewezen. Hiervoor beschikt de roeibond over minimaal zes kandidates. De roeibond heeft nog drie potentiële boten voor Barcelo na. Skiff (Frans Göbel), een mannen vier-met-stuurman en vrouwen dubbeltwee. Zij moe ten begin volgend jaar bij inter nationale wedstrijden in Piedi- luco en Keulen (of Essen) pres taties leveren. LEIDEN BRAM VAN GENT KORFBALMEDEWERKER Fides Pacta organiseert morgen voor de tiende maal een zaal- koribaltoemooi in de Groen- oordhallen. In oorsprong be doeld als eenmalig onderdeel van de viering van het zeventig jarig jubileum groeide het uit tot een jaarlijks terugkerend evenement, waaraan vrijwel alle zondagclubs uit de regio deel nemen. Vanaf 10.00 uur worden er in vijftien rondes in totaal ne gentig duels gespeeld door bijna zeventig achttallen. In de hoogste seniorenklasse komen uit De Algemene, Cres cendo en Fides Pacta (poule A) en De Danaïden, KNS en Zui derkwartier. Na een halve com petitie (aanvang 13.16 uur) spe len de topploegen een serie kruiswedstrijden, waarbij om 16 32 uur de 'finale' tussen de beide poulewinnaars op het programma staat. Inzet hierbij is de Jaap van Nierop-bokaal, een wisselprijs beschikbaar ge steld door de naamgever, die voordat hij afdelingsvoorzitter werd van Rijndelfiand, jaren lang de voorzittershamer han teerde bij Fides' voorganger Fluks. De winnaar bij de junioren ontvangt de Hendrien de Ren- bokaal, eveneens genoemd naar een prominent en nog altijd ac tief lid van de nu tachtig jaar oude Leidse korfbalclub. Deel nemende ploegen zijn hier van Achilles, De Danaïden, Fides Pacta en Die Haghe. Tour de France start in 1993 in Vendée De Tour de France start in 1993 in het departement Vendée in het westen van Frankrijk. Dit is door de Tourdirectie in Parijs meegedeeld. De proloog is 3 juli in het plaatsje Puy-du-Fou en de kara vaan blijft daar drie dagen in de •buurt. In 1992 wordt het start schot in de Spaanse stad San Sebastian gegeven. Schultz verder PHILADELPHIA ANP/RutT Brenda Schultz is gevorderd tot de kwartfinales van het met bij na zeven ton gedoteerde tennis toernooi van Philadelphia. De Heemsteedse, die het evene ment begon met een eclatante zege op Mary Joe Fernandez, rekende daama af met een vol gende Amerikaanse, Peanut Louie Harper. In de volgende ronde treft ze de als derde geplaatste Spaanse Arantxa Sanchez Vicario.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 31