Feiten Oostenrijk marcheert naar rechts Reagan maakte geen einde aan Koude Oorlog Israëlitis r De ex-president bij de opening van de Ronald Reagan-bibliotheek in Simi Valley. California, op 4 november. senrechtenbeweging die zich niet liet wegdrukken. Aanvanke lijk maakten alleen intellectue len deel uit van deze stroming. In 1980 gebeurde er echter iets bijzonders: de vonk sloeg over naar de Leninwerf in Gdansk, waar de electriciën Lech Walesa de arbeiders opzweepte tot een langdurige staking. De geboorte van Solidariteit bracht, zo blijkt achteraf, het communistische systeem aan het wankelen. Pas nadat ook in de DDR de massa was opgestaan Wir sind das Volk) ontwikkelden historici en journalisten de dominotheo rie. De ene vazalstaat na de an dere keerde zich af van Moskou. Dissidenten Maar ook in de Sovjetunie zelf knaagden dissidenten de afge lopen jaren aan de bolsjewisti sche macht. De schrijver Aleks- andr Solzjenytsin, de weten schappers Aleksandr Zinovjev, Andrej Amalrik en Andrej Sa- charov, mensenrechtenactiviste Jelena Bonner, de advocate So fia Krallistratova, de arbeider- /schrijver Anatoli Martsjenko en talloze naamlozen, bleven vanuit cel, ballingsoord of bui tenland het Kremlin bestoken met oproepen tot een mens waardiger beleid. Hoe je het ook wendt of keert, voor de meeste Russen en an dere Sovjets kwam dat pas na de glasnost van Gorbatsjov. Als er één moment is aan te wijzen waarop de zon doorbrak in de Koude Oorlog, dan is het de komst van Gorbatsjov, in 1985. Terwijl Reagan de Verenigde Staten economisch in de ver nieling hielp, door zich te blij ven concentreren op verouder de denkbeelden, begon Gor batsjov aan de ontmaskering van een door en door verrot systeem. Net als Sacharov en Walesa kreeg Gorbatsjov zelfs de No belprijs voor de Vrede, al valt te betwijfelen of ook hij die prijs verdiende. Het einde van de Koude Oorlog werd immers be werkstelligd door al die mensen die, ondanks bedreiging, geweld en marteling, niet aflieten hun leiders onder druk te zetten. Omdat ze eindelijk eens een normaal leven wilden leiden. Zonder kanonnen, mét boter. Oud-president VS koos juist voor de confrontatie ten voor de lange afstand. Dit zoveelste snufje in de wapen wedloop stelde Moskou voor de keuze: boter of kanonnen. Rechts Het is weer het oude liedje van het gelijk van rechts. Afschrik king en bewapening als de bes te methode om het Rijk van het Kwaad te vernietigen. Blijkbaar ziet Kanning over het hoofd dat niet Rèagan, maar Gorbatsjov de keuze maakte die we als hu maan, menselijk omschrijven. De VS, met hun honderddui zenden daklozen en miljoenen werklozen, kozen voor de ka nonnen: de Sovjetunie, met zijn tientallen miljoenen onder de armoedegrens, koos voor de bo ter. Reagan koos voor de confronta tie, Gorbatsjov voor de toenade ring. Wie heeft dan het einde van de Koude Oorlog bewerk stelligd? Het ligt voor de hand om nu naar Michail Sergejevitsj te wijzen. Maar zo simpel is het nou ook weer niet. Kanning beroept zich niet voor niets op de speltheorie, die uit gaat van zoiets als een levens echt monopoliespel, waarin een land of persoon met één zet ac ties van anderen kan beïnvloe den. Als je die theorie volgt, kun je inderdaad zeggen dat Reagan met zijn botte opstelling het be leid van het Kremlin heeft beïn vloed. De makke van Kanning is echter dat hij alléén kijkt naar het eco nomische spel. Hij heeft die theorie in zijn studeerkamer immers afgekeken van de Duits-Amerikaanse economen Morgenstern en Von Neumann, die in 1944 kwamen met Theory of Games and Economie Beha vior. Niet dat de economie on belangrijk is, maar Kanning doet alsof er geen invloedrijke politieke spelletjes bestaan. Uzig Kijken we terug in de glazen bol die geschiedenis heet, dan zien we dat de ineenstorting van het Russische Rijk al lang voor Reagan is begonnen. We note ren 1956: de Hongaarse opstand onder leiding van Imre Nagy. Achteraf kunnen we die op stand wellicht beschouwen als eerste speldeprik tegen de Oost- europese onderdrukking. Tege lijk is 1956 een van de ijzigste dieptepunten van de Koude Oorlog. Immers, Russische tanks smoorden de euforie in Budapest, waarna duizenden Hongaren naar het 'vrije Wes ten' vluchtten om te verhalen van de gruwelen van het com munisme. Verser in onze herinnering ligt de Praagse Lente van 1968. Het socialisme met een menselijk gezicht van Alexander Dubcek sneuvelde onder de rupsbanden van het Warschaupact en op nieuw werd de vorst een paar graden strenger. Maar de kiem van lijdzaam verzet was gelegd. Ene Vaclav Havel, enkele jaren eerder als absurdistisch toneel schrijver naar voren getreden, kreeg een beroepsverbod en verdween met regelmaat in de gevangenis. Maar hij gaf niet op. En hij was de enige niet. In Polen ontstond eind jaren ze ventig een ondergrondse men- STANDPLAATS TEL AVIV Israels nationale luchtvaart maatschappij, El Al, overweegt in haar vliegtuigen achter de al bestaande afdeling 'Niet Roken' een geluiddicht compartiment 'Niet Zingen' in te richten. Ze zou daarmee gevolg geven aan een verzoek van deze corres pondent, die zich onderweg van Tel Aviv naar Amsterdam zag ingesloten door een groep zin gende Evangelische pelgrims. Hun uitvoering begon met drie maal 'Shalom Aleichem'. Toen de zangers vervolgens bundels met het volledig repertoir van Johannes de Heer opensloegen, werd duidelijk dat ze tijdens hun verblijf in het Heilig Land de Israëlische ziekte hadden op gelopen. Israëlitis vindt zijn oorzaak in een overdosis geestelijk voedsel, als gevolg waarvan diep in de hersenpan de stoppen door slaan. De Evangelische luchtrei zigers leden gelukkig aan een milde vorm van de kwaal. Na dat de maaltijden waren rond gedeeld, staakten zij hun hin derlijk geraas en de rest van de reis gedroegen ze zich als gewo ne toeristen. Wie het ongeluk treft een zware Israëlitis-lijder als mede-passa gier te hebben, moet zich voor bereiden op absurdistisch thea ter van het zuiverste soort. Luchthavenpersoneel in Tel Aviv kreeg eens te maken met een Panamese vrouw die het vliegtuig uit Kopenhagen verliet met twee vellen papier op haar borst gespeld. Op het ene stond het cijfer 8, op het andere een 5. Ze vertelde dat ze de Messias zou hebben ontdekt als ze in Is raël iemand zou tegenkomen met borstnummer 1. De vrouw had een bankchêque bij zich ter waarde van 47.000 dollar en duizend dollar in travellers' chê- ques. Hoewel de staat Israël best wat harde valuta kan ge bruiken, werd ze per kerende vlucht teruggestuurd. In de meeste gevallen open baart het Israëlitis-virus zich pas nadat de pelgrim is aange komen in de heilige stad Jeruza lem. Om die reden spreekt men in de psychiatrische inrichting Kfar Shaul, waar geesteszieke buitenlandse toeristen worden opgevangen, ook wel van het 'Jeruzalem-syndroom'. Een paar keer per week wordt er wel iemand binnengebracht die, al of niet in een wit gewaad gesto ken, meent te zijn uitverkoren om de mensheid een Bood schap te verkondigen. Christelijke Israëlitis-Iijders wa nen zich niet zelden Johannes de Doper, de Maagd Maria of God-In-Eigen-Persoon. Joden leggen om voor de hand liggen de redenen een voorkeur aan de dag voor een optreden als ko ning David of aartsvader Abraham. In de meeste gevallen verdwijnen de symptomen zo dra de 'profeet' het Heilig Land verlaat. Israëlitis heeft in negen van de tien gevallen een religieuze ach tergrond. Maar niet altijd. De afgelopen zomer had het boordpersoneel van een El Al- vjucht tussen Berlijn en Tel Aviv de handen vol aan een Argen tijnse vrouw die een politieke variant van de Israëlische ziekte lanceerde. Halverwege de reis stond ze op van haar stoel, pos teerde zich in het gangpad en trok haar jurk uit om zeker te zijn van extra aandacht. 'Ik wil Shamir! Breng me Shamir!' schreeuwde ze met overslaande stem. Het Israëlische persbu reau Itim meldde dat ze bij aan komst op het vliegveld Ben-Gu- rion huppelend werd afgevoerd naar het politiebureau. Haar enige bagage was een plastic zak met dertigduizend dollar in contanten. AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT Deze zomer leek de donkere lucht boven het beeld dat de rest van de wereld van Oostenrijk heeft, even op te kla ren. Jörg Haider, het zwarte schaap van de Oostenrijkse politiek, raakte zijn functie van gouverneur van de pro vincie Karinthië kwijt omdat hij het werkgelegenheidsbe leid van nazi-Duitsland openlijk had geprezen. De Ween- se regering beschuldigde hem van belediging van „de zelfkennis van Oostenrijk" en van het belasteren van de miljoenen die onder de terreur van Hitier hebben gele den. LONDEN MICHAEL WISE THE INDEPENDENT Dezelfde dag wees Kurt Wald- heim een tweede gooi naar het presidentschap af. Een paar we ken later legde kanselier Franz Vranitzky een met veel bijval begroete, zij het late, verklaring af over de Oostenrijkse mede plichtigheid aan de oorlogsmis daden van de nazi's. Het was voor het eerst dat een dergelijke verklaring namens de regering werd uitgesproken. Gedurende tientallen jaren na het einde van de oorlog werden de misdaden onder het tapijt geveegd. Maar de hoop op het verschei den van 'yuppie-fascist' Haider was van korte duur. Hij heeft zijn campagne voor het federale kanselierschap hervat. Op het moment dat een einde komt aan de doodverklaring onder het presidentschap van Wald- heim, die zes jaar heeft ge duurd, en het land lid wil wor den van de Europese Gemeen schap, nemen de oude spoken van Oostenrijk nieuwe vormen aan. Oostenrijk is een 'frontstaat' in de poging van alle Europese landen de illegale migratie tus sen Oost en West onder contro le te houden. Maar het land worstelt met een vreemdelin genhaat die Haider behendig voor zijn eigen doeleinden ge bruikt. De FPO groeit gestaag, daarbij geholpen door jonge profs die worden aangetrokken door de beloften voor hervor mingen. Daarbij komen dege nen die denken dat hun huis vesting en werkgelegenheid in gevaar zijn. De traditionele re geringspartijen blijven in ver warring achter en worden bang. Haiders gevecht terug naar de verhevenheid werd afgelopen zondag bekroond bij de plaatse lijke verkiezingen in Wenen. Met een persoonlijke oproep van Haider om alle immigratie volledig te stoppen, heeft de FPO haar mandaat bijna ver drievoudigd en is zij de op een na sterkste macht geworden in de gemeenteraad. De leus 'We nen voor de Weners' heeft weerklank gevonden in een stad die zestig kilometer van de grenzen met Tsjecho-Slowakije en Hongarije ligt. De overwin ning van de FPO was de der tiende op rij bij plaatselijke en nationale verkiezingen sinds Haider in 1986 partijleider is ge worden en wordt beschouwd als een uitdaging voor de con- sensuspolitiek die sinds de Tweede Wereldoorlog in Oos tenrijk is gevoerd. Er rijzen twij fels over de duurzaamheid van de federale coalitie tussen Soci aal-Democraten en de conser vatieve Volkspartij. Corruptie De FPO heeft haar succes voor een groot deel te danken aan de effectieve manier waarop Hai der de schijnwerpers heeft ge richt op de vriendjespolitiek en corruptie binnen deze twee par tijen. Het lidmaatschap daarvan heeft lang garant gestaan voor een mooie carrière. Veel banen, van directeurschap tot leraar schap, zijn verdeeld tussen de 'rode' Sociaal-Democraten en de 'zwarte' Volkspartij. Haider heeft beloofd een einde te ma ken aan deze verstikkende be scherming. Door met gemak de Volkspartij naar de derde plaats te dringen, heeft de FPO het uiteenvallen van het burgerlijke centrum verhaast. De Volkspartij, de te genhanger van de Duitse Chris ten-Democraten, heeft grote in terne problemen, die zo groot zijn dat de liberale en rechtse facties splijten. Sommige aan hangers van de partij liepen over naar de Groenen, die voor het eerst in de gemeenteraad kwamen. Velen namen niet de moeite om te stemmen. Politici en analytici herinnerden er on middellijk aan dat de laatste keer dat het burgerlijke centrum in het Weense stadsbestuur zo hevig wankelde, in 1932 was. Toen streefden de nazi's de Christelijk Sociale Partij voorbij, kort voor het fascisme een ein de maakte aan de Oostenrijkse democratie. Paniek De FPO is geen nazi-partij. Het is nauwelijks juist om de verge lijking te maken, gegeven de re latief sterke economie van nu vergeleken met die van de jaren dertig. Dat de vergelijking wordt gemaakt, is wel symptomatisch voor de paniek. Bij gebrek aan een samenhan gend beleid op het gebied van de immigratie heeft Haider met succes de belangrijkste partijen naar zijn kamp getrokken. Zijn tegenstanders verzuimden op overtuigende wijze zijn over drijving van de problemen die de buitenlanders zouden ver oorzaken, aan te pakken. In plaats daarvan verloren zij hun geloofwaardigheid door varia ties op het thema aan te nemen als hun eigen filosofie. Het aantal buitenlanders dat le gaal in Oostenrijk woont, is ge stegen tot meer dan 510.000, of 6,5 procent van de bevolking, tegen 291.448 in 1981. Cijfers over illegale inwoners lopen ver uiteen. Haider ontkent dat hij aanzet tot vreemdelingenhaat Maar tegelijkertijd waarschuwt hij dat als de buitenlanders blij ven komen, zij met het geweld te maken kunnen krijgen dat in het verenigde Duitsland zo nor maal is geworden. Tot nu toe is dit het rustige en welvarende Oostenrijk bespaard gebleven, maar er zijn onrustbarende te kenen. In de afgelopen twee jaar zijn 73 joodse crypten geschonden op de belangrijkste begraafplaats van Wenen. Anti-semitisme en vreemdelingenhaat scoren hoog bij opinieonderzoeken. Aan de andere kant groeit het percenta ge Oostenrijkers dat van me ning is dat hun land bij de An schluss eerder dader was dan Hitiers eerste slachtoffer. Vol gens een onderzoeker moet de aantrekkingkracht van Haider worden onderscheiden van het openlijke racisme van Jean-Ma rie Le Pen van Frankrijk. Met zijn verderfelijke opmerkingen maakt Le Pen zich tot een per sona non grata voor de meeste Franse kiezers. Haider is subtie ler en in potentie kwaadaardi ger. „Wij zijn geen vijanden van de buitenlanders, wij zijn de vriend van het eigen volk", zegt hij met een lelijke grijns. AMSTERDAM ONNO HAVERMANS Een kristallen bol, waarin je kunt zien hoe de wereld zich gaat ontwikkelen, willen we dat niet allemaal? De Heemsteedse econoom Walter Kanning heeft er zo een, en daardoor mag hij zich nu doctor noemen. Mooi natuurlijk, alleen jammer dat Kannings bol pas glashelder blijkt als de gebeurtenissen ach ter de rug zijn. En dat hij die ontwikkelingen soms wel erg eenvoudig aanpast aan zijn uit de Berlijnse Muur zelfs van kristal. Kanning werkte tien jaar aan zijn dissertatie over Economi sche macht en speltheorie, zo la zen we dinsdag 5 november op de pagina Economie van deze krant. De econoom promoveer de afgelopen zomer op zijn theorie, waarmee hij denkt ont wikkelingen op economisch ter rein te kunnen voorspellen. Nu acht ik me onvoldoende ter zake kundig om met een heuse dr. in discussie te treden op zijn vakgebied. De waarde van Kan nings ontdekking wil ik dan ook niet in twijfel trekken. Maar het wordt me toch te gortig als de econoom met zijn theorie denkt te kunnen aantonen dat de voormalige Amerikaanse presi dent Ronald Reagan het einde van de Koude Oorlog heeft be werkstelligd. Reagan heeft, als we Kanning moeten geloven, de Sovjetunie op de knieën gedwongen met zijn peperdure Star Wars pro gramma, het ruimteschild dat Amerika moet beschermen te gen aan val jen met (kem)raket Augustus 1968: Burgers van Praag gaan met blote handen de Russische tanks te lijf. archieffoto epa/ctk DK jongens, lalen we beginnen bj het begin THIS LAHPl5yt)UI2.tWp,THISMWPI5MVmi>.... Ik hoot jullie niet, Vrienden Jörg Haider, de leider van de extreem-rechtse liberale partij van Oostenrijk, heeft reden om blij te zijn. Bij de gemeenteraadsverkiezingen van 10 november behaalde zijn partij 22,6 pro cent van de stemmen Zaterdag 16 november 1991 Redactie: 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOGAN RONALD FRISART (chef) ONNO HAVERMANS PATRICK VAN DEN HURK HANS JACOBS JOLANDA OUKES JAN PREENEN SJAAK SMAKMAN Vertalingen: MARGREET HESLINGA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgeving: MARIANNE VERSCHUREN EN MENINGEN

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 2