Regio Kinderdagverblijf alsnog uitgebreid 'Bezuinigingen stimuleren eigen initiatief Score inzameling gft-afval Zoeterwoude geregistreerd GESCHEIDEN INZAMELING VAN GFT RIJNDIJK GFT RESTAFVAL Zaterdag *16 november 1991 Redactie: 071-161400 DICK VAN DER PLAS MIEP DE CRAAFF UESBETH BUITINK WIM KOEVOET ERIC JAN WETERJNGS Eindredactie: CONNY SMITS Vormgeving: SIMON DE GRAAF 27 LEIDEN NIEUWSLIJN Bingo voor operatie Corrie Koolmoes LEIDERDORP Voor de operatie van de Leiderdorpse longpa- tiënte Corrie Koolmoes houdt de muziek- en showgroep Con Bravura op zaterdag 23 november een bingo-avond. Elke ronde kost minimaal één gulden. Wanner er grote prijzen te vergeven zijn, stijgen de kosten van deelname. De prijzen zijn beschikbaar gesteld door het Leiderdorpse bedrijfsleven. De avond begint om 20.00 uur in het clubgebouw van Con Bravura aan de Beu kenschans. Vakantiefoto's Voorschoten VOORSCHOTEN 'Strand Westerschouwen' van Beatrijs Kuyk is de winnende foto geworden van de tentoonstelling 'vakantie foto's 1991'. Van vier oktober tot en met drie november konden bezoekers van de expositie in het gemeentehuis van Voorscho ten drie foto's voor de publieksprijs aanwijzen. 192 bezoekers vulden een formulier in. De tweede prijs was voor M. Pieters-de Roon met 'Bergboer in de Franse Pyreneeën, en derde werd M. Kooij met 'Woestijn met kameel'. Vrouwenraad over gescheiden huisvuil VOORSCHOTEN Nu vanaf volgend voorjaar het huisvuil niet meer in één zak kan worden gestopt, is het tijd om nu alvast te wijzen op de gevolgen van gescheiden inzameling van afvalstof fen. Tenminste, dat vindt de Voorschotense Vrouwenraad. De raad organiseert een voorlichtingsbijeenkomst op maandag 25 november om 20.00 uur in de Engelenbak aan de Prinses Marij- kelaan 4 (Cultureel Centrum). De gemeentevoorlichter Van Bruggen doet uit de doeken hoe gescheiden inzamelen in zijn werk gaat en welke financiële consequenties dit heeft. Demonstratie rolstoelhockey LEIDERDORP De Leiderdorpse organisaties Stichting Jespa sportinstuif voor gehandicapten en de hockeyvereniging Alecto, bundelen zaterdag 23 november hun krachten. Samen organiseren ze een rolstoelhockey voor lichamelijk gehandicap ten. Er kan niet alleen actief worden deelgenomen, maar ook worden gekeken naar videobanden en de wedstrijden. Dat rol stoelhockey steeds meer terrein wint, blijkt uit het feit dat niet alleen gehandicaptensportverenigingen maar ook reguliere hockeyverenigingen de sport in hun trainingen opnemen. In ja nuari 1992 willen ook de twee Leiderdorpse verenigingen rol stoelhockey opzetten. Voor de demonstratie kan het publiek van 10.15 tot 12.00 uur terecht in de gymzaal Zijlkwartier aan de Van der Marckstraat 19 in Leiderdorp. Voor meer informatie: A. van der Voort, tel. 071-89346. Commissie verwerpt advies college Het kinderdagverblijf 'Winnie de Poe' aan de Lijnbaan mag toch met twee lokalen worden uitgebreid. De com missie welzijn ziet geen reden om af te zien van het eer der genomen raadsbesluit tot uitbreiding. Daarmee ver werpt de commissie het college-advies om de vergroting te beperken tot één lokaal omdat meer financieel niet haalbaar zou zijn. De limiet van 50.000 gulden kan wel de goedkeuring van de commissie wegdragen. LEIDERDORP PASCALLE CAPPETT1 MEDEWERKSTER Beschikte de SKL in mei 1991 nog over een overschot van ruim 24.000 gulden, een aantal maanden later bleek dat de stichting te kampen had met een tekort van ruim 54.000 gul den. 'Denkfouten' door de ge meente en 'rekenfouten' van de SKL zelf waren de oorzaak van deze omwenteling. Een onderzoek van een ac countantsbureau toonde aan dat een toevoeging van twee lo kalen te veel van het goede zou zijn, tenzij de gemeente extra geld wilde vrijmaken om het te kort te dekken. Daarmee zou ook in de komende jaren onze ker blijven of de SKL financiële klappen kan opvangen. Met ex tra geld kunnen de knelpunten waarmee SKL al jarenlang te maken heeft, grotendeels wor den opgelost. Knelpunten Het kinderdagverblijf heeft de ruimte nodig om in de enorme behoefte aan kinderopvang te voorzien. Twee te grote groepen voor het kinderdagverblijf, de huisvesting van buitenschoolse opvang, halve-dagopvang en het gastouderproject enkele van deze knelpunten. Momenteel staan zo'n 300 kin deren op de wachtlijst voor een plaats in de peuterspeelzaal. Daarnaast wordt met een aantal bedrijven onderhandeld over het huren van plaatsen voor kinderen van werknemers. „Toch is extra geld boven de al beschikbaar gestelde 50.000 gulden geen garantie voor het gezond maken van de SKL", stelde WD'er P. Kolman. Groen Links-burgerlid J. Preenen wees er echter op dat niets doen ge lijk staat aan 'terug naar af. „En dat betekent het instorten van het kinderdagverblijf. Weegt dit op tegen het risico dat je op lan gere termijn loopt wanneer je meer geld in de stichting pompt?", vroeg hij zich af. Met 'risico' doelde Preenen op de toekomst van de rijksbij drage die uit de Oortgelden voor kinderdagopvang en bui tenschoolse opvang ter beschik king wordt gesteld. Ook wet houder C. Kemer maakte zich ongerust over deze 'onzekere factor'. ZOETERWOUDE JAN DE V VRIJE TIJD Sportspektakel Karwei Bouwmarkt in Leider dorp staat vanaf 16 november in het teken van sport. De ko mende drie maanden is de bouwmarkt sportief aangekleed. Van waterski's tot korfbalpaal, sport en Prijs Spektakel', heet van jetski tot surfplank, van de aktie. Tot 15 december krijgt honkbalknuppels tot bokshand- iedere klant die 25 gulden be- schoen. Daarnaast zal ook actief steedt een cheque van een gul- aan sport worden gedaan. 'Pak den waarmee tevens prijzen te de volle winst in het Karwei winnen zijn. Grote gele borden aan de ingang van het dorp Zoeterwoude en van de wijk Rijndijk zullen spoe dig aangeven welke percentages de inwoners aan groente- fruit- en tuinafval (gft) en aan restafval aanbieden. Volgens wethouder A. Ringersma is het vooral de bedoeling dat het percentage restaf val afneemt, want dat is het duurste om te ver werken. Over het gescheiden ophalen van huisvuil, dat nu twee weken aan de gang is, is de wethouder niet ontevreden. Vorige week werd voor de eerste keer keer het gft apart opgehaald. Bij het handje vol mensen dat het afval in plastic zakken in de groene containers hadden gestopt, werd dit niet meegenomen. Als in de vuilniswagen een stukje plastic wordt aangetroffen, wordt de vracht ge weigerd voor de compostverwerking. Andere mensen hadden het afval flink aangestampt, waardoor hun containers niet helemaal geleegd konden worden. Bij de hoogbouw in het dorp doemden weer andere problemen op. De leverancier heeft de be tonnen bakken waarin de beworiers hun contai ners kwijt kunnen, nog niet afgeleverd. De flatbe woners mogen nu hun afval in plastic zakken aanbieden. Het ophalen van vuil in de grijze containers is eerder deze week volgens wethouder Ringersma probleemloos verlopen. Voor de maandelijkse verwarring die ontstaat als grofvuil en gft tegelij kertijd worden opgehaald, heeft Zoeterwoude al een oplossing bedacht. Volgend jaar gaat een proef van start waarbij inwoners die een flinke hoeveelheid grofvuil hebben aan te bieden, de gemeente kunnen bellen. Het grofvuil wordt dan niet meer maandelijks opgehaald, maar op afroep. De inwoners zullen daar niet extra voor hoeven te betalen, zei de wet houder. Het beschikbare budget voor afvalver werking is toereikend. Drie vrouwelijke wethouders kijken terug op anderhalf jaar Leiderdorpse politiek Zuidhollands concours voor fanfarekorpsen LEIDERDORP LIESBETH BUITINK Vlak na de grote bezuinigings ronde stralen de drie Leider dorpse wethouders C. Huigen (WD), C. Kerner (CDA) en H. Veldstra (D66) vooral zelfver trouwen uit. Vrolijk zijn ze geen van drieën geworden van het scherpe mes dat voor 1,2 mil joen gulden door de begroting sneed, maar wat fien betreft kan de klap worden opgevangen. Mits de Leiderdorpse bevolking haar goede wil toont. „De gedachte moet eruit dat je voor al je wensen bij de over heid terecht kunt", vindt Kemer (welzijn). „Onze middelen zijn steeds beperkter en we moeten ze dus zo efficiënt mogelijk be steden. Als diverse organisaties de handen ineen slaan, zijn er veel mogelijkheden. Maar dat is een teer punt en ik kan het niet afdwingen. De mensen moeten zelf het belang van 'samenwer- king inzien." De meeste Leiderdorpers to nen begrip voor de bezuinigin gen, merken de wethouders. Kemer: „Verenigingen die fors zijn gekort, laten ook positieve geluiden horen. Ze vragen bij voorbeeld of ieder lid een dona teur aan wil brengen om de ex ploitatie te dekken. Het is heel gemakkelijk om kritiek te leve ren op de bezuinigingen. Maar kennelijk is er toch die positieve mentaliteit: we zetten met z'n allen de schouders eronder." „Als we echt heel krap in onze middelen zitten, stimuleert dat mensen om eigen initiatieven te nemen", vermoedt Huigen (fi nanciën en onderwijs). „Wij moeten ons nu concentreren op hoofdtaken, maar daardoor kunnen we ook veel gestructu- reerder met elkaar werken." Ondanks de bezuinigingen ontbreekt het volgend jaar niet aan nieuwe ontwikkelingen. „Het onderzoek naar de privati sering van de Muzenhof, het nieuwe bestemmingsplan voor de Houtkamp en alle ontwikke lingen in het onderwijs er is het komende jaar een heleboel gaande", verklaart Huigen. „Maar het heeft geen direct fi nanciële consequenties voor de begroting. Alles bevindt zich in de ombuigende sfeer, dat kost minstens zoveel energie." Erfenis In de anderhalf jaar dat de drie dames nu op het gemeentelijk pluche zitten, hebban ze al me nig politiek gevoelig onderwerp De Leiderdorpse wethouders H. Veldstra, C. Kemer en C. Huigen zien de toekomst ondanks de bezuinigingen niet zo somber in. „Kennelijk is er de mentaliteit we zetten met z'n allen de schouders eronder." foto loek zuiderduin bij de horens moeten vatten. Veldstra (ruimtelijke ordening en milieu): „Vlak na onze instal latie kwam de Kroonbeslissing dat de vuilstort in het Doesge- bied niet doorging. Carla (Ker-, ner) zat gelijk in het zwembad De Does en Cock (Huigen) kreeg een financieringstekort." „Ikzelf heb ook wat 'vrolijke' dingen op mijn bord gehad", vervolgt Veldstra. „We hebben nauwelijks tijd om adem te ha len. Zelfs na de begrotingsraad kregen we niet de mogelijkheid om wat anders te doen. We hebben een erfenis van het vo rige college en die problemen moeten worden opgelost." Over de schuldvraag van de problemen willen de wethou ders niet praten. Huigen: „We zaten allemaal in die raad tij dens de vorige periode. Als col lege zie je de problemen scher per, maar we zijn er met z'n al len bij geweest. Aan de andere kant: veel van onze huidige pro blemen worden van buitenaf veroorzaakt. Ik vind dat het rijk wel èrg veel zaken afwentelt. Door te decentraliseren zonder daarbij de financiële middelen te geven, komt er een extra druk op de ambtelijke organisatie. Wij moeten dat dan maar door berekenen." De voortdurend stijgende af valstoffenheffing vindt het col lege nog het pijnlijkst. Kerner „Wij waren de eerste in de regio die het afval scheidden. Als be loning voor het over straat sjou wen met glas, papier en weet ik veel wat, komt er een verhoging van de afvalstoffenheffing. Dat is het moeilijkst over te brengen naar de burgers toe. We hopen maar dat het een groot signaal naar de rijksoverheid toe is." Tot hun opluchting konden Velstra en Kemer in de eerste maanden van hun termijn steu nen op de ervaring van Huigen. Kemer „Vanaf het allereerste moment wordt er van je ver wacht dat je alles weet. Cock had in de vorige termijn welzijn in haar portefeuille, dus ik kon naar haar terugkoppelen. Hoe ga je om met onderhandelingen en uitnodigingen? Het hielp ge weldig om iemand in het colle ge te hebben die daarmee erva ring had. Het zorgt voor een stukje continuïteit." Kletsen „Ik heb van Cock geleerd hoe ik met de besluitvorming moest omgaan", vult Veldstra aan. „Ie moet in het begin leren ruimte te scheppen om tot betere be sluiten te komen." Huigen: „Je moet gewoon relativeren. In het begin verzuip je in zo'n functie als er niemand is om tegen te kletsen." „Het zicht van de burgers op onze taken is maar beperkt", weet Kemer. „De voorbereiding van de gesprekken, alle contac ten die je moet onderhouden, de vele vergaderingen dat zie je niet van buitenaf. We worden alleen bij openingen gezien. Maar die zijn meer uitzondering dan regel. We hebben gewoon een volledige dagtaak aan het reilen en zeilen van de gemeen- Partijbelangen spelen binnen het college geen prominente rol, beweren de wethouders stellig. Veldstra: .Alsof we koste wat kost punten voor onze ach terban willen binnenhalen. Dat werkt bij ons niet zo. Je denkt politiek natuurlijk wel verschil lend, maar je hebt als collegelid een verantwoordelijkheid die anders is dan voor een raads lid." Veldstra is bovendien de eer ste Leiderdorpse D66-wethou- der. „Dat schept verplichtingen, maar die heb je sowieso. Ie bent gekozen en hebt dus altijd iets waar te maken. Maar in wezen zit je er voor de gemeente." „Daarom geeft het een enor me voldoening als je ziet dat er van al je inspanningen toch iets terecht komt", vult Kemer aan. „Het is misschien heel kinder achtig. maar ik vind het elke keer leuk om te zien dat er uit al het papier echte huizen ko men", lacht Veldstra. Nog een termijn vinden de wethouders alledrie het overwe gen waard. Kemer „Ik heb de materie in ieder geval nog lang niet zo goed in mijn vingers, dat ik er al op uitgekeken zou zijn. Maar bij de verkiezingen in 1994 zien we weer verder. De politiek is een onzeker bedrijf en het wethouderschap is iets heel anders dan een baan waar op je kunt solliciteren." ROELOFARENDSVEEN Publiek dat voor marsmuziek naar het Open Zuidhollands Concours voor Harmonie en Fanfarekorpsen in Roelof- arendsveen gaat, komt be drogen uit. Er wordt morgen niet gemarcheerd in de ns-katholieke parochie kerk Sint-Petrus' Banden in Roelofarendsveen. De orga niserende muziekvereniging Liefde voor Harmonie hoopt te scoren met een bewerking van Phantom of the Opera van Andrew Lloyd Webber. Aan het Open Zuidhol lands Concours doen acht muziekgezelschappen mee. Het is voor de derde keer dat Liefde voor Harmonie uit Roelofarendsveen de organi satie van het open kam pioenschap op zich heeft ge nomen. Naast de harmonie uit de Veen komen er nog twee korpsen uit Zuid-Hol land: Canite Tuba uit Lisse en Sint-Radboud uit Kethel. De andere verenigingen ko men uit Gelderland, Brabant en Limburg. Behalve om de eer strijden zij voor deelna me aan het landelijk kam pioenschap, dat in januari 1992 in Kerkrade wordt ge houden. Voorzitter Karei van Ger- wen van Liefde voor Harmo nie: „Waarom er zo weinig verenigingen uit de regio aan mee doe? Tja, er zijn korpsen die al eerder dit jaar hebben meegedaan in een ander dis trict. Het zijn meestal open kampioenschappen en dus kan je als vereniging inschrij ven in een ander district. Wij hebben gekozen voor deel name laat in het jaar omdat het instuderen van de stuk ken erg veel tijd kost en op deze manier is het een zaak van bijhouden tot januari. Doe je al vroeg in het jaar mee en je wint, dan moet je blijven repeteren tot het lan delijk kampioenschap." Het instuderen van de stukken vraagt verschrikke lijk veel inzet van de muzi kanten. vertelt Van Gerwen. „In het begin werd er twee keer, later vijf keer per week gerepeteerd. |e kunt je voor stellen dat die mensen blij zijn als het straks allemaal achter de rug is." Het concours begint zon dag om 12.00 uur. Het optre den van Liefde voor Harmo nie, het korps uit de Veen is om 17.00 uur. De toegangs prijs bedraagt 5 gulden voor volwassenen en 2,50 voor kinderen.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 27