Leiden 'Ik morste en m'n veters waren weg' TF-50-1 Bezuinigingen treffen personeel Dienstverlening en cel na rooftocht De Stemming Zaterdag 16 november 1991 Redactie: 071-161400* Eindredactie: PAUL DE TOMBE* Vormgeving: RUTGERJ HOOGERDUK 25 Steeds meer mensen vinden de weg naar de chemocar. De bereidheid om klein chemisch afval apart in te leve ren groeit gestaag. Sinds kort rijden er twee van dit soort wagens door de regio. Bij elkaar zijn ze goed voor een wekelijkse opbrengst van enkele tonnen afval. LEIDEN ERNA STRAATSMA Het nieuwe model chemocar waarover de Leidse reiniging sinds kort beschikt is een kleine vrachtwagen. Voorin een kleine cabine voor de twee bestuur ders, achterin een ruimte met grote vaten en emmers. Daarin worden de restjes nagellak, verf, plastics, spuitbussen en andere materialen opgeslagen. Keurig onderverdeeld in categorieën. Zuren en oliën mogen onder geen beding bij elkaar komen te liggen, om chemische reacties te voorkomen. „Er wordt wel eens gezegd dat de chemocar een rijdende bom is, maar op deze manier kun je ongelukken voorkomen", zegt Barend van Oosten, een van de ophalers van chemisch afval. Het vrachtwagentje is boven dien voorzien van een in- en uitzuiginstallatie, die frisse lucht naar binnen haalt en brandbare gassen naar buiten blaast. Van Oosten en zijn collega Piet Filemon dragen zuurbe- stendige kleding, handschoe nen en brillen. Achterin de wa gen hangen een brandblusser, een EHBO-koffertje en een spuitfles met water om ogen mee te kunnen uitspoelen. Je weet maar nooit. Het gebeurt wel eens dat klanten spullen af leveren die niet goed verpakt zijn. Van Oosten: „Ik had het een keer met fotovloeistof. Die fles viel op de grond, een hele boel van dat spul viel over mijn schort en schoenen. Ik zag in eens dat mijn veters weg wa ren." Filemon: „Neem water stofperoxide, waar de dames hun haar mee blonderen. Als je dat over je hand krijgt slaat die helemaal wit uit." Batterijen De 'tienen' en 'twintigers' zijn de gevaarlijkste stoffen in de chemocar. Onder eerstgenoem de categorie vallen bijvoorbeeld ammoniak en logen, tot de tweede categorie behoren zu ren. Batterijen worden in grote hoeveelheden ingeleverd. Van Oosten schat dat er dagelijks zo n veertig kilo wordt opge haald. „Dat doen we in num mer 61", zegt Filemon. „Er zijn eigenlijk vier verschillende cate gorieën batterijen, maar dat wordt later weer uitgesplitst, niet in de auto." Spullen waar de ophalers geen raad mee weten omdat bijvoorbeeld onduidelijk is wat er in een fles zit gaan in de 'nul-nulbak'. Van Oosten: „Daar probeer je natuurlijk zo weinig mogelijk in te gooien, want dat moet je later weer uitzoeken." Van Oosten zit dagelijks 'op de chemocar'. Hij maakt zijn ronde door Leidse wijken en Barend van Oosten pakt batterijtjes aan: „Als je alles in zo'n box stopt heb je een aardige hoeveelheid." foto holvast Steeds meer mensen vinden de weg naar de chemocar omliggende gemeenten. Op vaste plaatsen stopt de wagen. Dan gaan de schorten voor en is het wachten op de klanten. Soms is het stil, soms druk. Bij winkelcentra zoals de Ko permolen en op het Vijf Mei plein is de aanloop groot. „Ge middeld komen er per stop plaats zo'n dertig mensen iets inleveren zegt Van Oosten. Wat varieert van een hroodzakje met enkele penlight-batterijen tot grote dozen vol verfresten en afgewerkte olie. „We hebben al een hoop vaste klanten, die elke maand langskomen." Het werk van de ophalers heeft zo zijn ongemakken. Even een kopje koffie drinken of een sigaretje opsteken op een rustig moment is er niet bij. Eten, drinken en roken in de nabije omgeving van de wagen zijn streng verboden. Zo zijn de vei ligheidsvoorschriften, en daar houden Van Oosten en Filemon zich stipt aan. Alleen onderweg wordt er wel eens een vluchtige slok uit de thermoskan gedron ken. „Dat rookverbod geldt eigen lijk ook voor klanten", zegt Van Oosten. „Maar we zijn klant vriendelijk, dus daar zeggen we niet altijd wat van." Wel letten ze er streng op dat mensen niet de chemocar inkomen. „Kinde ren proberen 't nogal eens. Maar daar beginnen we niet aan. Dat is te gevaarlijk." De klanten zijn over het alge meen erg behulpzaam, vinden beide reinigers. Het gebeurt zel den dat een tas zo maar wordt neergezet en dat ze zelf moeten uitzoeken wat voor gevaarlijke stoffen er in de flesjes en potjes zitten. Soms is dat lastig, want wat er op het etiket staat komt niet altijd overeen met de in houd. Van Oosten: „Ik kreeg een keer jerrrycan afgewerkte olie. Die wordt apart opgeslagen voor hergebruik. Maar ik kon horen dat de olie was verdund, het klotste te veel. En als dat la ter bij de andere olie wordt ge gooid is alles verpest, kun je die resten niet meer gebruiken als stookolie. Dan moet je het ge woon verbranden". Er zijn ook mensen die zich afvragen wat de chemocar in hun buurt komt doen. Ze heb ben immers helemaal niets che misch, gevaarlijks in huis „Dat kan dus niet", stelt Van Oosten. „Het is goed dat die milieu boxen nu worden uitgedeeld. Nu staan bij veel mensen kleine hoeveelheden verspreid in huis zonder dat ze dat in de gaten hebben. Maar als je alles in zo'n box stopt heb je een aardige hoeveelheid." Bij centrum Onderdak en Vrouwenopvang LEIPEN EMIEL FANGMANN Door bezuinigingen van het mi nisterie van wvc moet een aan tal Leidse hulpverleningsinstel lingen het volgend jaar met minder personeelsleden doen. Gedwongen ontslagen zijn daarbij niet uitgesloten. Overi gens buigt de Tweede Kamer zich nog over de bezuinigingen, dte per 1 januari 1992 moeten ingaan. Vooral het Centrum Onderdak, Vrouwenopvangcentrum 'Cas sandra' en het aangesloten cen trum voor Begeleid Wonen Vrouwen 'Hestia' zien zich ge dwongen het mes te zetten in hun personeelsbestand. Het FIOM-huis voor vrouwenop vang 'Cortona' ontkomt ook niet aan bezuinigingen, maar wil daarbij het personeel onge moeid laten. Centrum Onderdak, het op vanghuis aan de Rembrandt- straat, gaat vanaf volgend jaar meer vrijwilligers inzetten en minder betaald personeel, om dat de rijkssubsidie met zo'n vier procent. 38.500 gulden, wordt verminderd. Coördinator W. Bots is weinig gelukkig met de bezuiniging, die in het voor jaar al werd aangekondigd. „Omdat we een 24 uurs-voor ziening zijn, kunnen we niet op het aantal uren dat mensen werken bezuinigen. Het is trou wens extra zuur omdat we structureel al veel vrijwilligers inzetten. Per week wordt tussen de 80 en 100 uur door onbetaal de krachten gewerkt." Bij het Centrum Onderdak werken in totaal negen betaalde parttimers en vijf vrijwilligers. De gemeente Leiden neemt een ton voor haar rekening om de nachtportier te betalen. Omdat het Centrum Onderdak zichzelf beschouwt als een regionale voorziening wil Bots nu met de regiogemeenten gaan praten over financiële bijdragen. Ook het Vrouwenopvangcen trum 'Cassandra' in Leiden en het aansluitende centrum voor Begeleid Wonen Vrouwen 'Hes tia' krijgen minder geld. Daar gaat het in totaal om 50.000 gul den. „Wij hopen dat de politiek deze maatregelen nog keert. Anders moeten we een perso neelslid ontslaan", zegt direc teur M. Remmerswaal. De geza menlijke landelijke instellingen voor vrouwenopvang proberen met een zogenaamde AROB- procedure tegen het rijk de voorgenomen bezuinigingen te keren. „Wij gaan er vanuit dat 't lukt", zegt directeur M. Rem merswaal van het Vrouwenop vangcentrum en Begeleid Wo nen Vrouwen in Leiden. Remmerswaal is met name verontwaardigd over de bezui niging, omdat er anderhalf jaar geleden landelijk nog zeven miljoen gulden extra ter be schikking werd gesteld om de personele bezetting bij de vrou wenopvang op peil te houden. „Wij werken namelijk niet met vrijwilligers. En als van je begro ting zeventig tot negentig pro cent aan personeelskosten op gaat. begrijp je hoe moeilijk een onverwachte korting van vijf procent valt." Het Leidse FIOM- huis 'Cortona' voor opvang van zwangere vrouwen en eenou dergezinnen moet het volgend jaar met 80.000 gulden minder doen als de maatregelen door gaan. „Maar wij zullen de pijn dan zodanig verdelen, dat er geen ontslagen hoeven te val len", aldus directeur Th. Snel. Hij zegt dat er acties tegen de bezuinigingen komen, als ze niet ongedaan worden gemaakt. den Kaag/leiden paul de vlieger Geldgebrek, zucht naar avontuur en vooral overmatig alcoholgebruik. Dat waren de belangrijkste drijfveren voor een 22- en een 20-jarige Leidenaar en een 20-jarige inwoner van Voorschoten om op 17 augus tus van dit jaar op, rooftocht door de stad te trekken. Vier Leidenaars werden het slachtoffer van de acties van de drie, die gisteren voor de Haagse politierechter Van der Scheer moesten verschijnen. De geweldadigheden waren bij de oudste van de drie begonnen. Op de Beesten markt had hij een man vloekend en schel dend duidelijk gemaakt dat hij zijn porte monnee moest afgeven. Toen het slachtof fer daar in eerste instantie geen gehoor aan gaf had hij dat met een kopstoot moe ten bekopen. Later die nacht drong de 22-jarige man, die inmiddels in gezelschap van zijn twee 20-jarige vrienden was die hij in een café had ontmoet, het huis binnen van een vriendin. Een medebewoner werd in elkaar geslagen en zijn kleding doorzocht op geld. Vervolgens sloegen de drie op de hoek van de Turfmarkt en de Caeciliastraat hun slag. Een wandelaar werd bij zijn jas gegre pen, tegen de grond geslagen en van zijn portemonnee met 165 gulden beroofd. De buit werd verdeeld in de trein op weg naar Den Haag, waar de mannen naar toegin gen om het geld weer te verbrassen. Terug op het station in Leiden, het was inmiddels 's morgens vroeg, wilde de 20- jarige Leidenaar even naar huis bellen om te vertellen dat hij die dag wat later op zijn werk zou verschijnen. Daartoe werd een man die op het voetpad van het station naar het AZL liep, gesomeerd een paar kwartjes te geven. Toen die daar niet op inging, gingen de Leidenaars de Voor schotenaar was inmiddels zijn eigen weg gegaan ook hem te lijf. De man werd geslagen en zijn kleding werd kapot ge trokken. Dank zij enkele toesnellende be wakers van het ziekenhuis had hij kans ge zien te ontkomen. Politierechter Van der Scheer, die de drie verdachten gisteren in afzonderlijke rechtzaken tegenover zich kreeg, hoorde drie verschillende versies van de avonturen. De mannen schoven el kaar de schuld in de schoenen en wisten zich verder van het gebeurde niet al te veel meer te herinneren. Officier van justitie Van Lieshout eiste tegen de Leidenaars een half jaar cel met aftrek van voorarrest en tegen de Voorschotenaar een half jaar waarvan de helft voorwaardelijk. Van der Scheer oordeelde echter anders. De Leidenaars, die tijdens de zitting veel spijt betuigden en de alcohol de schuld ga ven („ik had 45 biertjes op en wist niet wat ik deed"), kregen 40 en 158 uur dienstver lening. De Voorschotenaar, die zich voor deed als degene die juist steeds had probe ren te voorkomen dat er berovingen wer den gepleegd, kreeg een maand cel. Hij kondigde direct aan in hoger beroep te zullen gaan. lezers schruven Kwijtschelding Naar aanleiding van het artikel van 4 november j.l. over wet houder De Vreeze 'Leiden uit top drie dure steden' voel ik mij geroepen enkele opmerkingen te maken. Onze wethouder is van mening dat mensen die door de verhogingen in de pro blemen, altijd nog een beroep kunnen doen op de kwijtschel dingsregeling. Ik vraag mij al lange tijd af of al die beleidsmakers wel eens stil staan bij de betalingsproblemen waar mensen met een mini muminkomen mee te maken krijgen wanneer sommige vaste lasten met 50 procent stijgen. Onze wethouder blijkt nu zijn geweten te sussen met een niet- bestaande kwijtscheldingsrege ling. Verder kondigt hij aan er hard aan te trekken om deze re geling beter bekend te maken onder de burgers. Volgens mij is de regeling bekend genoeg on der de bevolking, zo bekend zelfs dat de gemeente besloten heeft de drempels, om voor kwijtschelding in aanmerking te komen, fors te verhogen. Zoals trouwens in deze krant te lezen was, komt iemand met bijvoorbeeld een bijstandsuitke ring in elk geval niet in aanmer king voor kwijtschelding. Aan gezien dit het laagst denkbare inkomen is, vraag ik mij af wie er dan nog eigenlijk wel van die kwijtscheldingsregeling gebruik kan maken. Toch weer een treffend voor beeld van hoe ver de PvdA ver vreemd is van de gewone bur ger. R. Boer Pasteurstraat 21 Leiden Wethouder De Vreeze sust zijn geweten met een kwijtscheldingsrege ling waar niemand gebruik van kan maken. foto loek zuyderduin POLITIEKE RUBRIEK De burgemeester op de buis: Cees Goekoop mag vanavond bij Sonja vertellen over zijn passie voor Odysseus en de stad, waar hij is als hij niet over de Griekse zeeën zeilt. Dat wordt ook wel eens tijd, want vrijwel niemand buiten Leiden heeft het idee dat er iets in Leiden te zoeken en te vinden is. Deze week kwam dat pijnlijk aan het licht, toen bij de grootscheepse presentatie van de stationsplannen de presentielijst waarop de landelijke pers zijn zwierige krabbel had moeten zetten akelig leeg bleef. Leiden heeft een 'imago-probleem' zoals dat in de recla me-wereld heet en de knullige kreten 'monumentale stad met toekomst' en 'Leiden, water stad' hebben daaraan niets kunnen veranderen. Het beeld van Leiden is dat van een suffig provinciestadje met veel werk lozen en de domste bevolking van Nederland, die Voor een goede film en hoerenbezoek Een mooi pand voor raamprostitutie niet de auto van een souteneur of een rijke klant voor de deur. foto hielco kuipers naar Amsterdam of Den Haag meldt het universiteitsblad moeten. Zelfs de oudste univer- Mare deze week. siteit van Nederland trekt voor- Uit het treinstation tussen Den namelijk studenten uit de regio, Haag en Amsterdam dringt zel den iets door tot de buitenwe reld of de landelijke kranten. Befaamd is het verhaal van de beroemde historica Annie Ro mein-Verschoor die in Leiden woonde en enkele weken na het overlijden van haar al even be roemde man uit den lande een uitnodiging voor hem ontving om een lezing te komen geven. De 6 moorden dit jaar in Leiden ontlokten Goekoop naar ver luidt de woorden dat Leiden eindelijk op een echte stad be gint te lijken, maar waren niet genoeg om Leiden defintief als grote stad te vestigen. Leiden zal grover geschut in stelling moeten brengen om van Leiden een stad te maken. Een echte hoerenbuurt met ro de lampjes, oplichters die balle tje balletje spelen of in elk geval een opvallend bordeel zouden vast een goed begin zijn. Met wat rijkssubsidie kan het Info- theek-pand worden aange kocht, dat veel glas heeft voor raamprostitutie en bovendien aan de weg naar Schiphol ligt. De mogelijkheden zijn legio. Bumsreisen uit Duitsland voor 'Leidse kaassex 40 plus'. 'In bed met Cees Goekoop' voor klan ten uit het binnenland. En wel ke journalist van een landelijk dagblad fal niet afkomen op de opening van een rosse club die Leiden heeft laten bouwen met 40 miljoen rijkssubsidie? en beetje bedrem- I meld was hij op zijn stoel gaan zitten. Hij durfde nauwelijks rond te kij ken, bladerde zijn lijfblad Bin nenlands Bestuur door, en pro beerde weg te dromen. Maar op een gegeven moment was het toch echt zo ver. Jan Hoekema, raadslid voor D66, kreeg het woord om zijn alge mene beschouwingen over de politie in Leiden naar voren te brengen. Nu wil het geval dat hij twee partijgenoten heeft die werken op het ministerie van binnenlandse zaken. Ien Dales heeft ze de opdracht gegeven de hele dag na te denken en te ver gadering over de samenvoeging van gemeentepolitie en rijkspo litie. Sommige mensen gaan zo op in hun werk dat ze over niets anders meer kunnen praten. En zo is het ook met die twee: Pex 1. Langenberg en Th. de Graaf. Ze hadden Hoekema een hele waslijst meegegeven van vragen en opmerkingen. Hoekema werkte zijn lijstje keurig af, dins dagavond. Abacadabra voor ie dereen. Burgemeester Goekoop had zijn antwoord op alle vra gen echter direct klaar. „Tien deskundigen kunnen veel meer vragen dan een wijze kan ant woorden". medische diensten DOOR KAREL BERKHOUT EN JANET VAN DIJK ARTSEN De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (al leen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiènten van de artsen: Groep 1 - Baars. Groeneveid, Jans sen, Van Leeuwen, Mans, Van der Meer, de Ruiter, Van Schie, Tan, Ver- hage en Zwijnenburg: za 8 uur tot zo 8 uur: C. van der Meer, Stokroos 1, tel. 215510. zo 8 uur tot 24 uur J de Ruiter, Ros molen 2, tel. 125096. Groep 2 - Bergmeijer, Van Gent, Klaassen, De Lange, Van Luyk, Mid dendorp, Nering Bögel, Pufkus, Rus en Taytelbaum: za 8 uur tot zo 8 uur: F. Kruis, Minne broersgracht 41, tel 126371. zo 8 uur tot 24 uur: R. Taytelbaum. Utrechtseveer 17. tel. 120266. Groep 3 - Boels, J de Bruyne. W. de Bruyne, Fogelberg, Huibers, Jurgens, Lely, Van den Muijsenbergh en Smit: za 8 uur tot zo 8 uur H. Jurgens, Burggraven laan 102, tel. 125820. zo 8 uur tot 24 uur: A. Boels, Rijnka- Lahr, Lodder, Nieuwenhuis. Paulides, Van Rijn, Van Wingerden. J G. Zaaijer en R E. Zaaijer za 8 uur tot zo 8 uur J de Kanter. I Boudier Bakkerplein 3, tel. 311414 zo 8 uur tot 24 uur F Lahr. Zoeter woudsesmgei 11. tel 120347 Groep 5 - Crul, A Hammerstem, D Hammerstem. De Lorm, De Jong. Kooijman. Prince. Remders en Wiers- za 8 uur tot zo 8 uur H de Jong. Noordemdepiem 4/a tel 123752 ZO 8 uur tot 24 uur: S Kooijman, Noordemdepiem. te' 06 52708618. Waarnemmgsregeimg Homeopati- tersteletoon 071-122222 kunt u ver nemen welke arts dienst heeft. Leiderdorp za: R. van Velzen, Vlaskamp 16, tel 891100; zo: 0. Du Ry van Beest Hol le, Vlaskamp 16. tel 891100; spreekuur (uitsluitend voor spoedge- 156641. Voorschoten za: J. Baars, R. Wagnerlaan 63. tel. 612520; zo.- E. Schotanus, Leidse- weg 305, tel. 612356. Warmond A de Gijzel, 0. Nassaulaan 10, tel. 10834. Wassenaar za M van Tolmgen, Hofcampweg 7, tel. 15939; zó; M. v d Feen, Hof campweg 65. tel 18309 Zoeterwoude via uw eigen huisarts verneemt u wie de weekenddienst waarneemt. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr. tot vr Apotheek Kok. Diamantlaan 5/a. Lei den. tel 763439; Kooi Apotheek. Surmamestraat 7, Leiden, tel. 214060. Apotheek Meidoorn, voor straat 59. Voorschoten, tel 61B350. DIERENARTSEN Voor de praktijk van Muurtmg. Hel der. Roest (Leiden en omstreken): A. Heider. Hermeiijnvimder 36. Leiden, tel 220513. Voor de praktijk van Vestjens en Van R. Koster, Narcisstraat ten. tel 613836 Voor de prakti|k van Duijn. 8randt: R J.W. Duijn. Pres. Kennedyiaan 260, Oegstgeest. tel 156161, of D J. Brandt. Homanstraat 1. Rijns burg, tel 173266. eigen p tijk: B.G. Heemskerk. De Kempenaer- straat 21Oegstgeest. tel: 071- 176761. Voor de praktijk van mevr S. Stibbe, Bronkhorststraat 13. Leiden, tel 218393, alleen op telefonische af spraak Wassenaar Alarm- en informatiekring dierenart sen: dokterstelefoon 070-3455300. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Lei derdorp, Oegstgeest en Warmond wordt waargenomen door: W Nieuwiand. Mauntssmgei 70, Lei derdorp, tel. 894513, spreekuur om 13.00 uur. Voorschoten/Wassenaar Thorbeckeweg 7. Voorscho ten. t 1.071 764498 Hart 59. tel: 120144, na 17 00 het weekend uitsluitend bei via doktersteiefoon. tel: 121 Bereikbaarheid Kruisveren>i van HoMand'. werkgebied Rijnstreek Leiderdorp en Zoeterwoude Voor uurbjden.tel 01720 24024 ALGEMEEN MAATSCHAPPELIJK WERK Sociaal Psychische Hulp voordnn- gende hulp buiten kantooruren, tel 068212141

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 25