Leiden 'Auto's liever vandaag weg dan morgen' D66: bustunnel onder Breestraat Leiden krijgt eigen arbeidsbureautje Winkeliers Doezastraat voelen zich miskend Sombere gezichten bij toeristisch beleid Opnamen 12steden, 13 'Ruzie EWR gaat over een klein detail' NIEUWSLIJN Goekoop bij Sonja De Leidse burgemeester C. Goekoop is vanavond te zien op de televisie in het praatprogramma van Sonja Barend, 'Sonja op za terdag'. Daarin praat hij onder meer over de tentoonstelling 'Schliemann's Troje' in het Leidse Museum van Oudheden, ge wijd aan de omstreden Duitse ontdekker van de legendarische stad die volgens de schrijver Homerus in het jaar 1300 voor Christus werd verwoest door de Grieken. Goekoop schreef vorig jaar het boek 'Op zoek naar Ithaka'. Doezastraat wil boekenmarkt De winkeliersvereniging Doezastraat heeft de gemeente ge vraagd om een kunst, boeken en curiosamarkt op het deel van de Doezastraat tussen Raamsteeg en Steenschuur. De markt zou een keer in de twee weken moeten worden gehouden. De win keliersvereniging heeft dit oude plan uit de kast gehaald nu de gemeente in de marktennota heeft aangekondigd de markt te willen uitbreiden. „We hebben begrepen dat de bewoners op de 1 looglandse Kerkgracht weinig voelen voor een markt voor hun deur zoals dat vroeger het geval was. Wij willen graag een stukje markt om de winkelstraat extra aantrekkelijk te maken", zegt voorzitster Dickhoff. De leden van de winkeliersvereniging zijn het niet eens gewor den over het plan van de gemeente om de koopavond van don derdag naar vrijdag te verplaatsen. Zij hebben daarom besloten de gemeente op dit punt zijn gang te laten gaan. Leiden en de omliggende ge meenten krijgen volgend jaar een eigen arbeidsbureau, waar in het regionale bedrijfsleven samen met de vakbonden en de politiek het voor het zeggen krijgt. „Ik denk dat de regionale economische samenwerking hiermee in een stroomversnel ling komt", zei wethouder J. Walenkamp gisteren bij de be grotingsbehandeling. De gemeenten Leiden, Oegst- geest, Voorschoten en Zoeter- woude spreken al tijden over een regionale economische ad viesraad die het aantrekken van bedrijven en het bevorderen van de werkgelegenheid moe ten stimuleren. „Ik denk dat dit sneller werkt", zei Walenkamp hoopvol. Het arbeidsbureau valt weer onder het Regionale Bu reau Arbeidsvoorziening (RBA) voor de Rijnstreek, dat sinds het begin van dit jaar werkzaam is. De kritiek op het RBA was gis teren niet*mals. RvdA-raadslid A. Boot miste concrete cijfers over de werkgelegenheid en maakte zich vooral zorgen over de werkloosheid onder de twee de generatie Marokkanen en Turken. „Ik zou wel eens willen weten hoe het ervoor staat en vooral ook wat bedrijven op re gionaal niveau doen aan het aantrekken van allochtonen". Volgens Walenkamp kan het nieuwe arbeidsbureau dit soort projecten goed aanpakken. Politiek in de bon van autovrij centrum De plannen om in de binnenstad de auto's van de straat te halen raken steeds meer in een stroomversnelling. Van de college-partijen PvdA en Groen Links mogen bij wijze van spreken morgen al stukken van het centrum worden voor auto's worden afgesloten, bleek gisteren bij de be grotingsbehandeling. Deze week presenteerde wethou der J. Walenkamp de eerste plannen van het college om het gebied tussen de grote winkelstraten en ook het Ra penburg in 1993 autovrij te maken. LEIDEN KAREL BERKHOUT „Nu het draagvlak onder de be volking zo groot blijkt te zijn, denk ik dat wij vast moeten be ginnen met het afsluiten van bepaalde straten. Zeker als ik al die auto's zie staan aan het Ra penburg en ik zaterdags in de Haarlemmerstraat beladen met boodschappen toch voorrang moet geven aan auto's van de Stille Rijn", zei PvdA- raadslid A. Boot. Groen Links raadslid J. Laurier vond 'de tijd rijp voor snelle maat regelen' en be pleitte dat in elk geval de grote vrachtwagens als- vast de toegang tot de binnenstad wordt ontzegd, want 'die vormen bijvoorbeeld op de Hooigracht vaak enorme blokkades'. De oppositiepartijen D66 en WD hielden nadrukkelijk hun kruit droog voor de echte dis cussie die over enkele weken plaats vindt in de raad. Alleen het CDA stribbelde nadrukkelijk tegen bij monde van raadslid L. van Velzen: „Het plan is goed en moet snel worden uitge voerd. Maar ik benadruk dat wij niet te hard van stapel moeten lopen om niet de steun van be woners en winkeliers te verspe len". Het CDA-raadslid werd onmid dellijk geknipt en geschoren door de andere partijen. „Het zijn de politici die denken dat de burgers niet uit de auto wil len", benadruk te Boot. Volgens Laurier kan juist door ver traging de steun worden ver speeld. terwijl bij D66-raadslid T. de Graaf de spotlust werd opgewekt: ,,U doet mij den ken aan een slak die tegen de egel roept: hard". Opmerkelijk was dat Walenkamp tegen zijn gewoonte in geen enkele poging deed Van Velzen uit zijn benar de positie te bevrijden. De gemeente moet bovendien het gebruik van de fiets stimule ren door de aanleg van fietsen stallingen en andere voorzie ningen, zei Boot onder bijval van Laurier. gaat i LEIDEN iCERT VISSER De Winkeliersvereniging Doe zastraat is boos op de ge meente. Boos, omdat de win keliers al jaren menen dat on voldoende aandacht wordt be steed aan de gebrekkige par keergelegenheid in hun straat. „We mogen wel meepraten, maar geluisterd wordt er ei genlijk niet", zegt voorzitster J. Dickhoff. In de brief die de vereniging onlangs naar het gemeentebe stuur stuurde, heeft de boos heid plaat^ gemaakt voor spot. „Het enige positieve van het college is dat er een consistent beleid is. Al tientallen jaren lost men niets op". De gemeente maakt her en der parkeren onmogelijk, wat alleen maar tot gevolg heeft dat het probleem telkens ver schuift. Na de paaltjes rond het Pieterskerkplein, in de St. Jakobsgracht, Garenmarkt en Jan van Houtkade concentre ren de problemen zich nu op de Doezastraat, betogen de winkeliers. „En er zijn hier de laatste ja ren veel woningen gebouwd. Een goede zaak, maar die mensen hebben ook auto's. Dan denk ik, zet die paaltjes langs het Pieterskerkplcin twee meter naar voren en je hebt er een aantal parkeer plaatsen bij en toch nog een plein. Nou ja plein, 90 procent van de tijd gebeurt daar niets", aldus Dickhoff. De vereniging vraagt het ge meentebestuur te erkennen dat een winkelstraat niet kan bestaan zonder dat er parkeer plaatsen zijn. Gevraagd wordt alle beschikbare ruimte in de Doezastraat te gebruiken voor de aanleg van parkeerplaat sen. In tien jaar tijd. schrijft de vereniging, is het aantal par keerplaatsen dat voor winkel bezoekers beschikbaar is met 60 procent afgenomen. 071-134248 Zaterdag *16 november 1991 Redactie: 071-161418 KAREL BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER (chef) WIM WEGMAN Eindredactie: NIEK FAAS Vormgeving: RON VAN HAASTREGT vrij snel duidelijk wat de stad precies wil promoten, maar in Leiden zijn dat wel 16 verschil lende dingen. 'Leiden water stad', 'Leiden oude binnenstad', 'Leiden Rembrandtstad' en noem maar op'. Walenkamp vindt dat de raad nog wat geduld moet hebben, bijvoorbeeld met het doorvaar - baarheidsplan voor de stad. „Volgend jaar zijn de passan tenhavens klaar en dat moet dan al wat gaan opbrengen. De rijkssubsidies voor het door- vaarbaarheidsplan zijn er niet, maar elke keer dat^een brug in stort moeten we hem repareren en maken we hem meteen be weegbaar. Dat duurt misschien 20 jaar, nou goed, het hoeft niet allemaal meteen". De toeristen belasting schrikt volgens hem niemand af: „Als ik kijk wat er gebeurt in andere steden, zou het eerder raar zijn als wij die niet hadden". Het Rapenburg mag van de PvdA en Groen Links liefst nog vandaag worden afgesloten voor auto's LEIDEN D66 wil onder de Breestraat een lange tun nel voor de bussen, die één keer per minuut door de winkelstraat rijden. Op die manier kan de Breestraat een volledig autovrije en luxueuze winkelstraat worden, terwijl het buslijnennet niet wordt onderbroken. „Dat is niet zo'n gekke gedachte, gelet op ont wikkelingen bij onder meer het station", zei D66-raadslid S. Blok gisteravond bij de be grotingsbehandeling. Volgens D66 blijkt uit het onlangs gehou den opinie-onderzoek door het Leidsch Dagblad dat veel bezoekers zich storen aan de bussen, terwijl het juist de bedoeling is van Leiden om in de Breestraat kwalitatief hoogwaardige winkels te vestigen. „Het raadsbesluit tot gedeeltelijke afsluiting uit 1988 blijkt steeds meer een politiek com promis dat in de praktijk niet goed uitpakt", zei Blok. Zo'n tunnel kost echter scheppen geld. begrijpt ook D66. „Er zal dus gekeken moe ten worden naar een andere oplossing. Een radicale wat D66 betreft", zei Blok. De 750.000 gulden die de gemeente vangt met de fiscalisering van de parkeerboetes wil D66 gebruiken voor verbetering van het openbaar vervoer en het autovrij maken van de binnenstad. NZH Het regionale busvervoerbedrijf NZH lag gisteren zwaar onder vuur bij de commis sieleden. „De NZH schiet duidelijk tekort bij het aantrekken van nieuwe passagiers", zei PvdA-raadslid A. Boot. „De lijnen en vertrektijden staan op volstrekt onleesbare papiertjes aan de palen. Informatie over één bepaalde lijn ontbreekt en dat is vooral voor ouderen vervelend". Wethouder J. Walenkamp (verkeer), die de kritiek van Boot deelde, kondigde aan dat volgend jaar mei voor elke buslijn aparte folders be schikbaar zijn. De raadsleden maken zich ernstig zorgen over het aangekondigde snoeien van de buslijnen door de NZH om 600.000 te be sparen. SP-raadslid T. van Houten zag ove rigens wel wat in stadsvervoer over water. „Straks kun je wel met de motorboot, maar niet met de bus de stad in", zei WD-raads- lid G. Bakker met een sneer naar het op klapbaar maken van bruggen waarin hij De kans dat de Merenwijk een treinsta tion krijgt is bijzonder groot nu de NS zich in principe akkoord heeft verklaard, zei Walenkamp. „Alleen de Tweede Kamer of Verkeer en Waterstaat kunnen het nog ver anderen, maar die kans is niet groot. Het is belangrijk dat de Merenwijk nu ook op het railvervocr naar Den Haag wordt aangeslo- 'Vernieuwing politiek te traag' De bestuurlijke vernieuwing die de Leidse politiek dichter bij de burgers moet brengen, gaat veel te traag. Daarover waren alle poli tieke partijen het gisteren bij de begrotingsbehandeling van wet houder J. Walenkamp (bestuurlijke vernieuwing) het wel eens. D66 stelde zelfs voor om de bestuurlijke aangelegenheden uit de porte feuille van burgemeester C. Goekoop te plukken en onder te bren gen bij Walenkamp om vaart te zetten achter de vernieuwing. Vooral D66 was zeer kribbig over het lage tempo van wingen. De Leidse politiek kan nog niet veel enthousiasme opbrengen voor het toeristisch beleid van wethouder J. Walenkamp (eco nomische zaken). Volgens de WD en de SP kan de toeristen belasting die de gemeente wil gaan heffen wel eens bezoekers afschrikken. Groen Links noemt de resultaten onduidelijk, ter wijl D66 het imago van Leiden erg versplinterd vindt. Groen Links-raadslid J. Laurier vatte de kritiek van de raadle- den bij de begrotingsbehande ling samen: „Toerisme is in de Leidse politiek ontwikkeld als een belangrijke pijler van het economische beleid. Het wordt Vervolg van pagina 1 LEIDEN ERNA STRAATSMA Het conflict tussen de onderne mingsraad van het regionale nutsbedrijf EWR en algemeen- directeur J. Haijkens handelt over een 'heel klein detail'. Dat stelt althans directie-secretaris Oosthout. „Het draait eigenlijk alleen om het woordje 'maxi maal' dat in de nieuwe studie- verlofregeling te opgenomen. Verder wil ik er niet op ingaan aldus Oosthout. Hij voegt er aan toe dat er geen andere proble men zijn tussen ondernemings raad en directie. De plaatsvervangend voorzitter van de ondernemingsraad, T. Kunst, wilde gisteren geen com mentaar geven op de toch vrij zware stap van de personeels vertegenwoordiging. Hij ver wees door naar de voorzitter van de or, H. Bron. Die was ech- reikbaar Evenmin als alge meen-directeur Haijkens. Overigens botert hel al geruime tijd niet tussen de directie en de ondernemingsraad van EWR. In augustus uitte de onderne mingsraad in een interview met het EWR-blad Netwerk al forse kritiek op het beleid van Ha ijkens. Dat zou volgens de or te veel 'hap-snap', niet eenduidig en soms zelfs onuitvoerbaar zijn. De raad verweet de direc teur bovendien dat hij hem on voldoende informeerde. De kri tiek spitste zich toen vooral toe op de komende reorganisaties in het bedrijf, waaronder het af stoten van de drinkwaterpro- duktie aan de waterleidingbe drijven DZH bi Deo Haas m WZHO in Gouda. Overigens verklaarde i bijkans Imév dtf de or zich had gedistantieerd van de krante-artikelcn over deze kwestie. LEIDEN EMIEL FANGMANN De VARA maakt volgende week op verschillende plaatsen in Leiden opnamen voor een afle vering van de serie '12 steden, 13 ongelukken'. Maandag wordt onder meer gefilmd bij rijwiel en hulpmotorbedrijf Zandber gen aan de Herenstraat en café 'De Bonte Koe' aan de Hoog- landsekerkchoorsteeg. Dinsdag middag is de filmploeg bij 'Het Motorhuis' aan de Vondellaan. '12 steden, 13 ongelukken' is een serie docudrama's van Peekei/Stips Produkties, die laat zien hoe verkeersongevallen tot stand komen, zonder dat er op de schuldvraag wordt ingegaan. De serie wordt gepresenteerd door Jan Douwe Kroeske. In de Leidse aflevering gaat het om een jonge vrouw die 's avonds een café verlaat en ter nauwernood aan een poging tot aanranding weet te ontsnap pen. Haar redder in de nood is toevallig een autohandelaar. Ze besluit een wagen aan te schaf fen. De andere hoofdpersoon is een jongen die zijn snorfiets op voert. Hij klapt uiteindelijk te gen de wagen van de jonge vrouw op. Dat gebeurt pal voor een groente- en fruithandel. De eigenaar van die zaak, die toe snelt bij het ongeluk, blijkt de aanrander te zijn. Jonge, relatief onbekende acteurs nemen de rollen in het docu-drama voor hun rekening. Op welke Leidse lokatie het ongeluk donderdag in scène wordt gezet, is nog niet bekend gemaakt. „We hopen dat het in één keer goed gaat, omdat er een auto en "een snor fiets in de kreukels raken", ver telt producente Henny Gosman van Peekel/Stips Produkties, die vol lof is over de medewerking van de Leidse politie. De straten worden afgezet bij de opnamen voor het ongeluk, waarvoor een stuntteam onder leiding van Henk Warns wordt ingezet. Een Leidse groente- en fruit winkel wordt volgende week wat anders aangekleed. „Die wordt onherkenbaar gefilmd, omdat de eigenaar in het docu drama niet zo'n mooie rol speelt. Dan blijft er in werkelijk heid misschien wat van hangen. Het is mooi, dat we een groen te- en fruitwinkel vonden die mee wilde doen." De serie wordt gemaakt in sa menwerking met Veilig Verkeer Nederland en het ministerie van verkeer en waterstaat. Gos man: „Leiden is door WN uit verkoren, omdat het bij een ac tie om het aantal verkeers slachtoffers met 25 procent te verminderen goed uit de bus kwam." De ongelukken uit de serie zijn waar gebeurd, het ver haal er om heen is verzonnen. In werkelijkheid is het ongeluk niet in Leiden gebeurd. „We fil men niet meer, zoals vorig jaar, op de plek waar het ongeluk in feite gebeurde. Die plek moet namelijk aan allerlei eisen vol doen. willen we er filmopna men kunnen maken. Ze moet bijvoorbeeld kunnen worden af gezet. Bovendien kan een authentieke lokatie bij slachtof fers en nabestaanden emoties oproepen", zegt Gosman. De VARA zendt de aflevering van '12 steden, 13 ongelukken' uit op donderdag 14 decem ber, Nederland 2, 19.25. Het rommelt bij het regionale nutsbedrijf EWR. De ondernemingsraad heeft om een 'detail' het overleg met de directie opgeschort. FOTO HIELCO KUIPERS wel eens tijd dat wij ook gaan zien wat dat nu oplevert aan ex tra bezoekers en inkomsten". Volgens T. de Graaf van D66 moet Leiden zich beperken tot één of twee slagzinnen. „In an dere steden waar je komt is het De Hooglandsekerkchoorsteeg is een van de plaatsen waar de VARA volgende week opnamen maakt voor '12 steden, 13 ongelukken'. FOTO HIELCO KUIPERS

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 23