Bïèidsch Dagblad 'CL CL Geen aparte opvang kansloze asielzoekers <STAR> Kroatië biedt leger doortocht OR energiebedrijf schort overleg op 'Juki V HEES&HES 'Cao-voorstel bouw een pot buskruit' Zaterdag 16nover Zaterdag 16 november 1991 Opgericht 1 maart 1860 Nr. 39702 Losse nummers 1,45 NIEl KUNST Nieuwe Leidse galerie laat zien wat schoonheid is Arabische predi kant; Jeruzalem onder de VN Rob Witschge heeft zijn stekkie gevonden BELGRADO-ZACREB Vanmiddag om zes uur moeten de wapens opnieuw zwijgen in Joegoslavië. Dat hebben onder handelaars van Kroatië en het alleen in naam nog federale le ger gisteren na moeizame on derhandelingen besloten. Het is het veertiende bestand dat bei de partijen hebben gesloten. Of het ook effect heeft valt te be twijfelen. Gisteren en vannacht werd er met name in Oost-Sla- vonië hard gevochten om de Kroatische steden Osijek, Vink- ovci en Vukovar. Volgens de jongste overeen komst, die teruggrijpt op een wapenstilstand van 18 oktober, krijgen de federale troepen vrije doorgang bij het verlaten van de omsingelde barakken in ver schillende Kroatische steden en dorpen. Kroatië wil echter dat ook de overige federale troepen de republiek verlaten. Over de Servische gevechtseenheden, die de meeste aanvallen op ste den als Vukovar en Vinkovci uitvoeren, is niets bepaald. De Kroatische vice-premier Granic en de federale generaal Raseta, die de onderhandelin gen in Zagreb hebben gevoerd, toonden zich optimistisch dat het nieuwe staakt-het-vuren zal standhouden. EG-waarnemers Dirk Jan van Houten was voor zichtiger. „Niemand gelooft in een staakt-het-vuren voor we zien dat het werkt", zei hij. Vandaag arriveert een VN-de- legatie in Joegoslavië onder lei ding van Cyrus Vance. De dele gatie moet kijken wat de moge lijkheden zijn van het sturen van een VN vredesmacht. Hoe wel de strijdende partijen het op papier eens zijn over de komst van blauwhelmen, be staat er groot verschil van me ning over de wijze en plaats van stationering van de troepen. Uit Vukovar wordt gemeld dat een hongersnood dreigt onder de naar schating 15.000 overge bleven burgers. Brood en eieren zijn schaars. De stad wordt al 85 dagen belegerd. De zwaarste straatgevechten vonden giste ren plaats op het katholieke kerkhof en bij de orthodoxe kerk van Vukovar. Verder viel het leger gisteren het nabijgele gen dorp Nijemci aan. Van daaruit zou tien dagen geleden op Servisch grondgebied zijn geschoten. Ook op politiek niveau was het gisteren bepaald niet rustig in Joegoslavië: het slechts uit af gevaardigden uit Servië en Montenegro bestaande federale parlement zegde het vertrou wen op in premier Markovic en de minister van buitenlandse zaken Loncar. De politici, bei den ICroaten, zouden mede schuldig zijn aan de negatieve ontwikkeling in Joegoslavië, zo sprak de Kamer van Republie ken en provincies, één van de twee kamers van het parlement, in een motie van wantrouwen uit. Pagina 5: Generaal wil troe pen uit Kroatië terugtrekken Nog geen abonnee nri 071-161400 DuL.' 071 - 161353 Evacuees uit de Kroatische havenstad Dubrovnik huilen aan boord van het schip dat hen in veiligheid brengt. FOTO EPA PETER NORTHALL LEIDEN ERNA STRAATSMA De ondernemingsraad (or) van het regionale nutsbedrijf EWR heeft het overleg met algemeen directeur J. Haijkens opge schort. Da' blijkt uit een ver trouwelijk intern bulletin. Di recte aanleiding voor deze stap is een conflict over een zogehe ten studieverlofregeling. Binnen de ondernemingsraad bestaat echter al langere tijd onvrede over het beleid van de directie. Haijkens zou het personeel niet goed informeren over nieu- we beleidsplannen; de onderne mingsraad zou vaak in een zeer laat stadium om advies worden De or heeft het overleg opge schort nadat directeur Haijkens een akkoord over een gewijzig de studieverlofregeling tussen haar en de afdeling personeels zaken naast zich neer had ge legd. Op verzoek van de onder nemingsraad wordt 21 novem ber een vergadering belegd met een delegatie van de raad van commissarissen. De onderne mingsraad krijgt tijdens deze bijeenkomst de gelegenheid haar klachten kenbaar te ma ken. Tot die tijd voeren or en di rectie alleen schriftelijk overleg. Zie verder pagina Leiden Beaujolais primeur De déblocage van de beaujolais primeur vindt dit jaar plaats in de nacht J J van woensdag 20 op donderdag 21 november om 24.00 uur precies i o< ivember om 24.00 i Odessa aan de Hogewoerd 18 te Leiden. Odessa's drankenleverancier Aad Boonekamp brengt precies om 24.00 uur de eerste partij ter ontkurking.< J Traditie-getrouw serveert Odessa, bij de beaujolais primeur, Franse kazen brood. De warme droge zomer belooft, een récolte supême te geven. NIEUWSLIJN Hartpatiënt overlijdt tijdens college Een hartpatiënt is tijdens een zogenaamd demonstratiecollege over cardiologie voor tweedejaars studenten medicijnen varf de Vrije Universiteit overleden. De man was herstellende van een operatie na een infarct. De patiënt werd onwel terwijl hij vanuit zijn bed de studenten over zijn herstel vertelde. De man over leed aan een zeldzame complicatie; het barsten van de hart- wand, waardoor een ernstige inwendige bloeding ontstaat. Indiër ontsnapt opnieuw aan de beul Een wegens moord veroordeelde Indiër, die vorige maand aan de dood ontsnapte omdat de beul flauw viel, heeft opnieuw uit stel van exécutie gekregen. Het hooggerechtshof van Jammu Kashmir hield gisteren de ophanging tegen in afwachting van een onderzoek. Volgens een politicus zou de gouverneur van de deelstaat verzuimd hebben parlementariërs over de executie te raadplegen. Op 15 februari van dit jaar ging de executie niet door omdat de mans zoon protest aantekende. Het protest werd afgewezen en op 23 oktober stond de Indiër dan toch op het schavot. De beul, een beginneling, legde de strop rond de nek, maar viel flauw voordat hij het valluik kon bedienen. Binnenhof ontruimd na bommelding De gebouwen rond het Haagse Binnenhof zijn gisteravond op last van de Haagse politie ontruimd. Bij de Haagse politie kwam iets voor half zeven een telefoontje binnen waarin werd gemeld: „Binnenhof, zeven uur". Daarop besloot de politie het Binnen hof te ontruimen. Kort voor zeven uur kreeg de politie een twee de telefoontje waarin van kwart over zeven werd gerept. Om kwart voor acht werd het Binnenhof weer vrijgegeven. Dragen gordels op achterbank verplicht Het dragen van autogordels op de achterbank wordt vanaf 1 april volgend jaar verplicht. Deze wettelijke verplichting geldt dan alleen voor auto's die zijn uitgerust met gordels achterin. Dat zijn er nu zo'n 30 procent. Eveneens per 1 april 1992 mogen kinderen jonger dan tier jaar uitsluitend voorin in een kinder zitje worden vervoerd. Het kabinet heeft dit gisteren besloten. ZATERDAGS BIJVOEGSEL De jacht op Ra ra. Hoe ongrijpbaar is deze actiegroep en wat beweegt haar toch? Democratie is 'in'. De basis werd 2500 jaar geleden gelegd in de Griekse stad-staat Athene. Leo Jansen behoort tot Neerlands laatste havenbaronnen, ljmuiden ziet hem met gemengde gevoelens gaan. De dode neemt het laatste woord: Testament per video Een impressie van de Giinese gemeenschap in Ieiden Vrachtwagenchauffeur H enk Verdaasdonk overleefde vorig jaar de kettingbotsing op de A-16 bij Breda. Zijn leven is anders geworden. Denkwijzer: de stofzuiger van de geest. De Jongere Adel in Nederland wil vooral niet te exclusief worden. „Wij zijn net gewone mensen." Indienen asielverzoeken beperkt tot elf gemeenten HET WOORD IS AAN Als je tranen vergiet wanneer je de zon mist mis je ook de sterren. Rabmdranath Tagcre VANDAAG Binnenland - Buitenland - Cultuur Familieberichten4 Feiten en meningen2 Financiën16,17 Info19 Programma's10,11 Regio23,25,27 Religie9 Sport29.31 Zaterdags Bijvoegsel 35 t/m 43 VANDAAG OOK VRIJE TIJD PAGINA 15 WEER Weerswachbng tot zaterdagavond Zonnige perioden en vrijwel overal droog Middagtemperatuur rond 7 graden Zwakke wind, uit zuid tot zuidoost. DEN HAAG GPD Het kabinet ziet definitief af van een centrale opvang van kansloze asielzoekers. Vreemdelingen die geen asiel in Nederland krijgen en een aangespannen beroep bij de rechter niet in Nederland mogen afwachten, zullen daar door niet worden ondergebracht in apart voor hen inge richte centra. men' onstaan. Het kabinet heeft nu besloten het aantal opvangcentra te ver groten van de huidige vijf naar negen. Het aantal plaatsen waar asielverzoeken kunnen worden ingediend, wordt echter tot elf gemeenten beperkt. In negen van die plaatsen worden centra le opvangcentra gevestigd, waar het asielverzoek zal worden be handeld en de asielzoeker de eerste tijd zal verblijven. Deze asielzoekerscentra stijl' zullen worden ge- Dat blijkt uit een brief aan de Tweede Kamer van minister d'Ancona van wvc en staatsse cretaris Kosto van justitie. Een meerderheid in de Kamer verzet zich tegen een centrale opvang van kansloze asielzoekers. De parlementariërs zijn bang dat daardoor 'getto's van kansar- UfcN MAAÜ COMPUTERSYSTEMS^ Grote Marktstraat 43 2511 BH 's-Gravenhage Tetefoon 070 - 363 96.86 Fa* 070 - 310.76.04 geautoriseerd dealer COmPAd TOSHIBA netwerk-specialisten vestigd in Luttelgeest, Nijeveen, Zeewolde, Zwolle. Dordrecht, Rijsbergen en Oisterwijk. In Hoofddorp zal, ten behoeve van Schiphol, uitsluitend behande ling van asielverzoeken plaats vinden. Er komt geen opvang centrum. In Nunspeet komt een aparte opvang voor minderjari ge, alleenstaande asielzoekers. Er wordt naar gestreefd over alle verzoeken binnen een maand een besluit te nemen. Afgewezen asielzoekers, die geen schorsing van de uitzetting krijgen, moeten in het opvang centrum blijven als zij een kort geding aanspannen tegen die afwijzing. Zij mogen zich niet buiten de gemeente begeven waar het opvangcentrum is ge vestigd. Doen zij dat toch, dan kunnen zij in het uiterste geval in de cel belanden. Niet alleen de kansloze, maar alle asielzoekers dienen zich be schikbaar te houden voor de procedure. In de opvangcentra zal een registratiesysteem wor den opgezet. Met magneetkaar ten moeten de asielzoekers re gistreren of ze binnen of buiten het centrum verblijven. Ambte naren van justitie kunnen zo snel nagaan of de betreffende asielzoeker beschikbaar is voor een onderhoud. Op de magneetkaart is in de Kamer overigens ook kritiek uit geoefend. De vrees bestond dat de registratie een inbreuk zou vormen op de privacy van de asielzoeker. Voor dit jaar verwacht staats secretaris Kosto ongeveer 24.000 asielverzoeken. NEON Lichtreklame Belettering Kunststoffen Flevoweg 10 2318 BZ Leiden Tel. 071-23 32 32 Fax 071-22 06 08 ADVOCATEN Plantsoen 41, Leiden. Tel. 071-122541. Top Maastricht een dag langer DEN HAAG CAREL GOSEUNG 071140745 Premier Lubbers houdt er reke ning mee dat de EG-top in Maastricht een dag langer gaat duren dan gepland. Dit gezien de 'zware' agenda voor de top, die op 9 en 10 december wordt gehouden, en de meningsver schillen over de politieke- en monetaire unie (EPU en EMU) die ter plaatse nog moeten wor den overbrugd. Volgende week start de pre mier een rondreis langs de EG- hoofdsteden in een poging de geschillen over EPU en EMU weg te masseren. In gesprekken met de diverse regeringsleiders wil Lubbers aftasten tot hoever elk land wil gaan. Shamir: Leger kan weg uit bezet gebied JERUZALEM AP De Israëlische premier Shamir vindt dat het leger uit de Gaza- strook en de westelijke Jordaan- oever kan worden teruggetrok ken, als de Palestijnea die daar wonen beperkt zelfbestuur krij gen. Het afstaan van grondge bied, de stichting van een Pales tijnse staat en het beëindigen van de nederzettingenbouw blijven echter onbespreekbaar. Shamir zei dat hij onder Pa lestijnse autonomie totale zelf standigheid op het gebied Van cultuur, onderwijs, rechtspraak en handel verstaat. Het leger zou in zo'n geval uit de bezettte gebieden worden teruggetrok ken, omdat de aanwezigheid van Israëlische militairen onver enigbaar is met Palestijns zelf bestuur. Shamir benadrukte wel dat de joodse kolonisten die in de bezette gebieden wonen momenteel 112.000 in geval van Palestijnse autonomie on der Israëisch bestuur blijven. De Palestijnen hebben gezegd met Israel over zelfbestuur te willen onderhandelen, maar an ders dan de regering-Shamir zien zij autonomie als een eer ste stap naar de stichting van een Palestijnse staat. Shamir herhaalde dat hij niet van plan is de Golan-hoogte te rug te geven die in 1967 op Sy rië werd veroverd en in 1981 formeel geannexeerd. De pre mier zei dat hij een vredesver drag met Syrië niet uitsluit, ook al peinst Israel er niet over om op de belangrijkste eis van Da mascus in te gaan. De militaire spanning aan de grens zou vol gens Shamir teruggebracht kun nen worden. Eerste uitzending nieuwszender BBC De BBC heeft gisteren zijn eer ste internationale, 24-uurs nieuwszender ten doop gehou den. Officieel werd gezegd dat de nieuwe zender is bedoeld als aanvulling op CNN, de enige andere internationale nieuws zender met een doorlopende uitzending. Binnenskamers werd echter een andere toon aangeslagen. „Vreet ie maar op, CNN!", zei hoofdredacteur Tim Simmons nadat de nieuwe zen der de lucht in was gegaan. World Service Neuts for Asia wordt, zoals de naam al aan geeft, gericht op Azië, waar de BBC vorige maand is begonnen met een twee uur durende da gelijkse uitzending. Het is be kend dat ook CNN plannen heeft om zijn activiteiten in dit continent uit te breiden. De BBC financiert de nieuwe dienst uit reclame opbrengsten. Het is de bedoeling dat de BBC vol gend jaar de nieuwsprogram ma's naar Afrika eveneens gaat uitbreiden. HAAG GPD-ANP bedrijf (AVBB), de overkoepe lende organisatie van de bouw werkgevers, gisteren gepresen teerd in Den Haag. „Wat zij wil len gaat nog verder dan wat we met een regeringsmaatregel over ons heen zouden hebben gekregen", wds de reactie bij de Hout- en Bouwbond CNV. De bouwondernemers willen af van de aanvulling van het zie kengeld. Tot dusver is in de cao geregeld dat de uitkering waar op een werknemer bij ziekte recht heeft op grond van de Ziektewet, wordt aangevuld tot het bedrag van zijn normale loon. Die aanvulling geldt ook voor de eerste twee ziekte dagen. Daarover keert de Ziek tewet helemaal niets uit, zodat de loonkosten van die twee da gen geheel en al voor rekening van de werkgever komen. In de voorstellen van de bouwonder nemers wordt ook daaraan ge tornd. Pagina 3: Geen geld voor be lonen gezonde bouwvakkers De werknemersorganisaties in de bouw zijn diep teleurgesteld en verontwaardigd over de har de opstelling van de bouwon dernemers bij de aanpak van het ziekteverzuim. „Een pot met buskruit waarmee om moeilijkheden wordt gevraagd", aldus Rob de Vries, die namens de Bouw- en Houtbond FNV over'de nieuwe cao voor de bouwnijverheid gaat onderhan delen. De werkgevers hebben giste ren gezegd een keiharde aanpak te willen van het ziekteverzuim. De uitkering bij ziekte moet in de nieuwe cao omlaag van 100 naar 70 procent. Werknemers moeten per ziekmelding maxi maal twee roostervrije dagen inleveren. Bij vier weken ziekte zou de opbouw van atv-dagen moeten stoppen. De opbouw van vakantiedagen moet na een half jaar stoppen (nu een jaar). Deze cao-voorstellen heeft het Algemeen Verbond Bouw- Mijn abonnement betaal ik dearno Per maand (t 26.45) via automa tische betaling" Per kwartaal (l 76.75) via accept Telefoon |ivm controle bezorging) Nummer bank/girorekening Letdach Dagblad j I t woord nummer 10050 2300 VB L 712141400053 I

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1