Vrije tijd Mobiele berging voor gereedschap Nijlpaard in de achtbaan; kostelijk vermaak gmen^eS,^^SevógSS; NIEUWE CD'S Bijdragen: Wlm Koevoet Willem Schrama Ken Vos Paul Korenhof DOE-HET-ZELF Kandelaar voor verschillende kaarsen De Swing Wire is een kandelaar van plexiglas en roestvrij staal geschikt voor dunne en dikke kaarsen. Door de bovenste ron de schijf met de wijzers van de klok mee te draaien wordt de standaard opengedraaid, waar na je de kaars vastzet door de schijflos te laten. Met een bij passende dover kost de kande laar 66.-, zonder 62,50. Meer informatie: Luttje, Baarn tel. 02154 - 15767. Het in Amerika zowel bij de vakman als bij de dhz-er populaire 'tool storage center' is nu ook in Nederland te koop. Het is een ver ticaal opbergsysteem, een 'drieluik', dat aan de wand gehangen kan worden, maar dank zij het handzame formaat ook kan worden meegenomen naar de werkplek. Het drieluik bevat vier kleine bakjes met schotjes, waarin kleine dingetjes zoals schroeven, spijkers, enz. kunnen worden geborgen, en vier uitneembare grotere bakjes waarin gereedschappen passen. Op de bodem van het middendeel kan o.m. de boormachine een plaatsje krijgen. Het tool storage center' is gemaakt van polytheen, en kan tegen qpn stootje. De prijs ligt rond de 160 gulden. Er is ook nog een niet-uitklapbare box, de sit/stand/tote, die aan een draagriem meegenomen kan worden, en die als zitje, opstapje en werkblad kan dienen. Prijs rond de 200 gulden. Meer informatie: Van Spijk Agenturen, Oirschot, 04997-71810. C.V. zonder gepingel Nu de c.v. weer aan het werk is, keert ook het bekende 'gepingel' in de lei dingen terug. Lucht belletjes in het wa ter veroorzaken dit irritante geluid. Ontluchten helpt maar tijdelijk en niet afdoende. In het water vormt zich door de warmte gaandeweg op nieuw lucht die zich na korte tijd weer manifesteert in het pingelen. Een nieuwe, slim bedachte vinding maakt daaraan, vol gens de fabrikant, een eind. Het is de Spirovent, een ap paraat ter grootte van een limonade- fles, dat tussen de ketel en de pomp wordt gemonteerd. Daarin wordt het water even afge- remd zodat de bel letjes, ook de aller kleinste, de gelegen heid hebben op te stijgen. Op de Spi rovent zit een ven tiel dat die lucht, nog voordat het in de ketel verhitte wa ter het c v -circuit binnenstroomt, af voert. Het apparaat kan zowel op nieu we als bestaande c.v.-installatie wor den geplaatst. Het kost ongeveer 90 gulden. Meer informatie: Spirotech, Hel mond, tel. 04920- 27655. SPELLETJES Er zijn van die spelletjes die eigenlijk niet veel om het lijf hebben als je ze zo op het eer ste gezicht bekijkt. Strategisch inzicht in niet nodig en je hoeft er ook niet buitennissig in telligent voor te zijn. Dergelijke spellen zijn louter gemaakt voor het vermaak. En vooral wat later op de avond, als de meligheid zich meester heeft gemaakt van de spelers, levert zo'n spel kostelijke momenten op. In dit gen re is het nieuwe spel Nijlpaard in de acht baan van Ravensburger. De inhoud van de doos wekt zowel verba zing als nieuwsgierigheid. Een speelbord, 6 nijlpaarden, 16 actiekaarten, 62 opdracht kaartjes 1, 53 opdrachtkaartjes II, 9 lege kaartjes voor eigen ideeën, 1 dobbelsteen met symbolen, zakje fiches, zandloper en een staaf boetseerklei. Vooral dat laatste is moeilijk te plaatsen. Maar na het lezen van de spelregels is duidelijk waartoe de klei dient. Aan het begin van het spel heeft iedere spe ler een nijlpaard (speelstuk) en een fiche. De actiekaartjes en opdrachtkaartjes I en II worden met de tekst naar beneden op drie stapeltjes naast het speelbord gelegd. Het speelbord bestaat uit in een vakjes verdeel de achtbaan. Er zijn symbool-, actie-, op- dracht-, geluksvelden en een vraagteken en uitroeptekenveld. De dobbelsteen bestaat uit zes verschillen de symbolen die op het speelbord voorko men. Vier daarvan hebben geen betekenis, want ze houden alleen in dat het nijlpaard naar het symboolveld moet gaan dat de dobbelsteen aangeeft. Degene die het sym bool nijlpaard gooit, heeft geluk. Hij raag door naar een van de speciale velden. De gene die de gipsvoet gooit, heeft pech. Hij moet een beurt overslaan of mag tegen be- Vooral als je dit spel speelt met een grote groep is het lachen geblazen. taling van een fiche toch twee plaatsen vooruit. De speciale velden zijn verdeeld in actie- en opdrachtvelden. De speler die op één van deze velden komt, pakt een actiekaartje en voert de opdracht uit. Dat kan door middel van omschrijven, uitbeelden, geluiden ma ken of.... boetseren. Die keuze mag je niet zelf maken maar wordt aangegeven door het symbool dat op het actieveld staat. De speler die het als eerste goed raadt, krijgt een fiche. De uitbeelder mag zijn nijlpaard op het 'sofa'-veld zetten eri wach ten tot de volgende beurt. .Als de uitbeelder niet binnen een minuut de opdracht kan uitvoeren, kan hij twee dingen doen. Rustig tot de volgende beurt wachten en het met een nieuw kaartje opnieuw proberen of de bank twee fiches betalen. Daarmee koopt hij bij wijze van spreken de opdracht af. Als de speler op een vraagteken- of uitroep tekenveld komt, moet hij twee op- drachtkkaartjes pakken: een van de stapel I en een van II. Het uitroeptekenveld mag al leen worden gepasseerd als de opdracht is uitgevoerd. /Os hij daarin slaagt mag het nijlpaard naar de sofa. Als de opdracht niet kan worden uitgevoerd, mag de speler het in de volgende beurt opnieuw proberen of twee fiches betalen. Als de speler op het vraagtekenveld staat en de opdracht keurig uitvoert, krijgt hij een fi che en mag hij naar de sofa. Als het niet lukt mag het nijlpaard toch naar de sofa maar ontvangt geen fiche. De geluksvelden, herkenbaar aan een kla vertje vier, brengen snelheid in het spel. De speler, wiens nijlpaard op de sofa voor de geluksvelden zit, mag net zo lang gooien tot zijn speelstuk op het actieveld 'boetseren' is aangekomen. Voor iedere stap ontvangt hij een fiche. Degene die de laatste opdracht goed uitvoert of afkoopt en als eerste het startveld bereikt, is de winnaar. De opdrachten, die je zowel staand, liggend als zittend moet uitvoeren, geven het spel een extra dimensie. De spelers zitten niet statisch aan tafel maar moeten ook fysiek in de weer. Vooral met een grote groep is het een kostelijk spel. Want wie houdt het droog bij opdrachten als 'beeld een cowboy uit, die er een hele lang rit op heeft zitten' of 'citeer een beroemde, levende persoon'. Nijlpaard in de achtbaan is geschikt voor 3 tot 6 spelers vanaf 12 jaar. Nijlpaard in de achtbaan van Ravensburger. Speelduur: drie kwartier tot een uur. Richt prijs: 40 gulden. Margriet Eshuijs - 'Sometimes' (Ariola) Ze heeft er jaren op moeten wachten, maar uiteindelijk is haar geduld beloond met een album dat er zijn mag. Niet dat de vonken eraf springen; daar voor is de cd 'Sometimes' te in teger van aard en herbergt ook de stem van Margriet Eshuijs op zichzelf te weinig spektakel. Nee, deze plaat lijkt gemaakt voor degenen die een getraind oor hebben voor goed opge bouwde songs, consciëntieus in elkaar getimmerde arrange menten en knap musicerende begeleiders. Dat is de ware be koring die van 'Sometimes' uit gaat. Margriet heeft hard ge werkt aan zichzelf, dat is er van alle kanten aan af te horen. Voor haarzelf dus een mijlpaal, al zullen de commercie en het massapubliek niet erg toehap pen. (WS) The Dirty Dozen Brass Band - 'Open Up (Watcha gonna do for the rest of your life?)' (Columbia) Dank zij formaties als Rebirth Brass Band en The Dirty Dozen Brass Band beleeft de New Or leans marching band-muziek een renaissance. Van deze groe pen is de DDBB wellicht de meest commerciële en moder ne, en misschien wel de beste. Kenmerkend voor deze band is het scherpe trompetwerk van Gregory Davis en Efrem Towns dat een aantrekkelijk contrast vormt met de ritmische bari tonsax van Roger Lewis en de sousafoon van Kirk Joseph. 'Open Up' is hun vijfde cd na de bestsellers 'Voodoo' en 'The New Orleans Album'. Deze keer is gekozen voor vrijwel uitslui tend eigen materiaal dat voor namelijk in een puntige, gemo derniseerde New Orleans-stijl wordt gespeeld. De nadruk ligt bij deze cd meer op fraaie, in el kaar geweven blazersarrange menten dan op spectaculair so- lowerk. Naast het verwachte up tempo materiaal wordt bijvoor beeld in 'The Lost Souls' in suitevorm ingehaakt op de New Orleans-begrafenismuziek van weleer. Feestmuziek van ni veau. (KV) Marilyn Crispell Trio - 'The Kit chen Concerts' (Leo) Het trio van Crispell is eigenlijk het welbekende kwartet van Anthony Braxton zonder de avantgarde-blazer zelf. Met al- leskunners als bassist Mark Dresser en slagwerker Gerry Hemingway vallen de composi ties van de pianiste in twee ca tegorieën: stukken als 'Solstice' en 'Night Light Beach I' klinken cerebraal en introvert, bijna 'Europees', terwijl in 'Alchemy' en het lange 'For L.T.' met een enorme percussieve intensiteit gespeeld wordt. Crispells mu ziek is zeker niet bedoeld als ge zellige achtergrond bij familie bezoek. Opvallendste muzikant naast Crispell is hier Heming way die nog meer laat horen van zijn technische en muzikale veelzijdigheid dan gewoonlijk. De opnamekwaliteit is matig. (KV) KLASSIEK Dvorak - Symfonie nr. 8 in G. op. 88. Ravel - Ma Mère l'Oye - Ko ninklijk Concertgebouworkest o.l.v. Carlo Maria Giulini (Sony) Giulini's schijnbaar steeds seri euzere benadering van de mu ziek, die vooral tot uiting komt in steeds langzamere tempi, le vert soms verrassingen op. Zo bijvoorbeeld in de Achtste Sym fonie van Dvorak, die onder zijn handen opmerkelijk monumen taal en warm tot klinken komt. Ook als ik bepaalde delen toch iets levendiger prefereer, kan ik me niet onttrekken aan de be tovering die van deze uitvoering uitgaat, waarbij de klankkwali teit van het Amsterdamse orkest natuurlijk extra gewicht in de schaal legt. Helaas valt de suite 'Ma Mère l'Oye' daarna een beetje tegen. Ravel is veel min der bestand tegen een naar het zwaarmoedige neigende aan pak, en bij deze Franse muziek leiden de tempi van Giulini zelfs tot ongelijkheden. (PK) Tsjaikovski-gala in Leningrad, met o.a. Sérénade mélancolique, Valse scherzo, Chansons fran^aises 1 6, Rococo-variaties, De Maagd van Orléans, Ouverture 1812 - Jessye Norman (sopraan), Itzhak Perlman (viool), Yo-Yo Ma (cello). Leningrad Philharmonisch orkest o.l.v. Joeri Termirkanov (RCA) Vorig jaar vond in het toenmali ge Leningrad in samenwerking met negen tv-stations een Tsjaikovski-gala plaats ter her denking van de 150ste geboor tedag van de componist. We hebben dat ook hier op de tele visie kunnen zien, en nu kun nen we nagenieten van deze 'cd van de maand' en eventueel ook via de video (die bijna een half uur meer muziek bevat). Perlman en Yo-Yo Ma maken hun faam waar. Jesseye Nor man klinkt soms onevenwich tig, maar krijgt in de liederen weinig houvast aan een saaie Russische pianist. Termirkanov en het orkest (vorige week in Amsterdam te gast) geven en thousiast partij en een enkele oneffenheid is inherent aan een live-concert (de videoband laat ook de veelbelovende jonge pia nist Boris Berezovski horen). (PK) Pannekoekjes bakken aan tafel Het doe-het-zelven aan tafel is na de steengrill verrijkt met een apparaat om zelf toetjes, in dit geval hartige of zoete panne koekjes, klaar te maken. Tefal is de bedenker van dit apparaat dat Multi Crêpes Party heet. Je kunt er zes pannekoekjes tege lijk op klaarmaken. De bakplaat is voorzien van een anti-aan baklaag. Bij het apparaat zit ook een boekje met zoete en hartige recepten. De prijs is 99,-. Meer informatie Tefal Nederland, Veenendaal, tel.08385 - 19058. Picasso Paloma Picasso heeft 7,5 ml extract van het naar haar genoemde parfum in deze Goutte de Parfum laten vloei en. Bij de druppel vormige parfum- tasverstuiver, waar van 160 genummer de exemplaren (295 gulden) zijn uitge geven, behoort een lamsleren buideltje. Op de gematteerde goudkleurige ronde dop is de signatuur van Paloma gegra veerd. Meer infor matie Prestige Collection, tel. 02940 - 80405. POP Baby Animals - idem (BMG Ario la) Recht-toe recht-aan rock uit Australië. Het debuut van dit rond zangeres/gitariste Suze DeMarchi opgebouwde kwartet is zeer geslaagd. Onder leiding van producer Mike Chapman, vooral bekend door zijn werk voor de glitterrock van de jaren zeventig, tonen de Baby Ani mals aan dat ze maar heel wei nig nodig hebben om een goed nummer op te nemen. De iet wat klagelijke stem van DeMar chi past perfect bij de soms zeer potige rock die ze voortbrengen. De bassist en de drummer zor gen voor spannende interacties. Het gitaarspel van DeMarchi en Leslie staat geheel en al in dienst van de nummers. Aan gi taarsolo's doen ze niet. (WK) Southside Johnny The Asbury Jukes 'Better Days' (EMI) De Amerikaanse rocker Bruce Springsteen laat al vier jaar niets van zich horen. Deze cd, waarop enige (oud-)leden van Springsteens E Street Band een prominente rol vervullen en 'The Boss' zelf ook een paar re gels meebrult, doet het onge duld alleen maar groeien. Het zwakste onderdeel is zanger Southside Johnny zelf. Zijn zang is niet opgewassen tegen de muur van geluid die zijn bege leiders onder aanvoering van gi tarist/producer Steve van Zandt optrekken. Southside Johnny klinkt als een oude, vermoeide man. In zijn zang geen spoor van de passie van Springsteen. 'Better Days' is het produkt van een vriendendienst van rock sterren die beter de studio's in kunnen duiken om zelf wat te maken. (WK) Tafelklokje Dat Elite ooit begon als fabri kant van I'iioliistjes is nog dui delijk te zien aan deze tafelklok, waarin ti|d en herinnering kun nen worden gecombineerd. Dit model kost 169.-. Meer infor matie Friederichs Heemstede, tel. 023 - 231700. Herinneringen aan de vakantie De vakantie nog eens dunnetjes overdoen, met een keur aan heer lijkheden die je toen ook hebt gegeten, d3t kan met 'De Internatio nale keuken'. In het boekje recepten uit Frankrijk, Italië, Spanje, Portugal, Polen, Rusland, Groot-Brittannië, Ierland en Scandinavië. Het internationaal is dus wel beperkt gebleven tot Europa. Het aar dige van dit boekje is dat aan het slot menu-suggesties worden ge daan, zodat je zonder moeite een Russisch of Portugees diner op tafel kunt zetten. De recepten op zich zijn vrij bekend, maar dat vergemakkelijkt het maken alleen maar. Het boek is uitgegeven bij Het Spectrum (ISBN 90 274 2832 8) en kost 24,90. Vrijdag 15 november 1991 Redactie DINGEN

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 15