Buitenland Gorbatsjovs Unie kleiner en kleiner Indonesië onderzoekt bloedbad Oost-Timor Pers mag niet neuzen in dossiers van Stasi Baker kan in China niet om mensenrechten heen Vrijdag 15 november 1991 t: 023-150225 RONALD FRISART {dief) ONNO HAVERMANS JOLANDA OUKES Vertalingen: MARGREET HESLINGA LUUTJE NIEAAANTSVERDRIET Vormgeving: MARIANNE VERSCHUREN MINISTER BROOKE van Noord-lerland heeft 441 extra politie-agenten naar Noord-lerland gestuurd. Zijn besluit, dat werd ge steund door de oppositie, komt na d e moord op vier protestanten door de IRA, afgelopen woens dag. Cisteren werden twee katholieken en op nieuw een protestant ge dood. DE SALVADORAANSE verzetsbe weging FMLN heeft gisteren een eenzijdig staakt-het-vuren aangekon digd dat morgen ingaat. Dat staat in een verklaring die het FMLN in Mexi- co-Stad heeft verspreid. In de Mexi caanse hoofdstad worden al 19 maanden, onder supervisie van de Verenigde Naties, vredesbesprekin gen gehouden tussen de rechtse re gering van El Salvador en het linkse verzet. NIEUWSLIJN Oproep Magie Johnson vindt gehoor Amerikanen reageren geschrokken op de waarschuwing van basketbalster Magic Johnson om veilig te vrijen. De verkoop van condooms is fors gestegen, nadat Johnson vorige week op de te levisie vertelde dat hij als hetero het HlV-virus had opgelo pen dat aids veroorzaakt. Het aantal mensen dat om informatie vraagt over veilig vrijen, besmetting, aidstesten en banknum- mers waar ze geld voor onderzoek en slachtoffers kunnen stor ten is vertienvoudigd, zo melden telefonische hulpdiensten. Vooral heteroseksuelen, die net als Johnson dachten weinig risi co te lopen, grijpen nu naar de telefoon. Israël wil proces tegen Hanan Ashrawi De Israëlische politie heeft bij justitie een verzoek ingediend om een proces te openen tegen Hanan Ashrawi, de woordvoerster van de Palestijnse delegatie bij de vredesconferentie over het Midden-Oosten in Madrid. Ashrawi heeft de Israëlische wet overtreden die contacten met de Palestijnse Bevrijdingsorgani satie PLO verbiedt. Onlangs werd de Israëlische vredesactivist Abi Nathan wegens hetzelfde 'vergrijp' voor de tweede keer ver oordeeld tot een half jaar gevangenisstraf. Klan recruteert Duitse neo-nazi's Ku Klux Klan-leider Dennis Mahon zegt dat hij tijdens een re cent bezoek aan Europa 200 Duitse rechts-extremisten heeft ge- recruteerd voor zijn racistische organisatie. Het Duitse weekblad Der Spiegel meldde twee maanden geleden al dat de Ku Klux Klan in Duitsland actief was. Mahon bevestigd dat in een inter view met de Amerikaanse krant The Tulsa Tribune. Hij beweert skinheads en neo nazi's te hebben aangemoedigd buitenlanders in Duitsland aan te vallen. Siliconen mogen in borstvulling Een adviescommissie van de Amerikaanse keuringsdienst van waren en medicijnen adviseert de regering borstvulling van sili conen niet te verbieden. De commissie stelt wel dat nog niet is uit te maken of de siliconen-vullingen helemaal veilig zijn. Daar om is fabrikanten gevraagd meer onderzoek te doen. Consu menten- en vrouwenorganisaties hebben geklaagd dat de borst- vullingen ernstige gezondheidsproblemen geven. Twee miljoen Amerikaanse vrouwen hebben hun borsten laten vergroten. Ski-fanaten kunnen gerust zijn. Dit kerstplaatje werd gisteren ge schoten in het Zwitserse Hinterhein, waar in een paar uur 80 mm sneeuw viel. Hinterhein ligt. boven de 1500 meter grens. foto epa Moskou gaf Britse 'commies' tonnen De Sovjetunie heeft 21 jaar forse sommen geld overgemaakt naar de Britse Communistische Partij. Dit schrijft de vroegere partijbaas Reuben Falber in het partijblad Changes. De betalin gen vonden plaats van 1958 tot 1979 en bedroegen soms 100.000 pond (ruim 300.000 gulden tegen de huidige koers). Het geld werd gebruikt voor stakingsacties en de exploitatie van de krant Morning Star. De Britse CP telt nu nog maar 4.600 leden. 'Winnaars Nobelprijs achter Suu Kyi' Eerdere winnaars van de Nobelprijs voor de Vrede moeten de militaire junta van Myanmar (voorheen: Burma) onder druk zet ten om de winnares van dit jaar, Aung San Suu Kyi, vrij te laten. Die oproep deed de leider van de Burmaanse regering in bal lingschap, Sein Win, gisteren in Washington. Win heeft tien win naars, onder wie president Gorbatsjov van de Unie van Soeve reine Staten, de Duitse ex-kanselier Willy Brandt, de voormalige Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger, de Israëlische ex-premier Menachim Begin en de Poolse presi dent Lech Walesa, persoonlijk aangeschreven. Suu Kyi zit al 28 maanden in huisarrest. JAKARTA-DEN HAAG ANP De Indonesische autoriteiten gaan een grondig onderzoek in stellen naar de schietpartij in de Oosttimorese hoofdstad Dilli. Dat heeft Peter Kooijmans, de Nederlandse vertegenwoordiger van de VN-commissie voor de mensenrechten, vanmorgen ge zegd. Kooijmans was op Oost- Timor toen het Indonesische le ger dinsdag het vuur opende op een rouwstoet. Daarbij kwamen volgens ooggetuigen tussen de 50 en 180 mensen om. Kooijmans heeft een onder houd gehad met de opperbevel hebber van de Indonesische strijdkrachten, generaal Sutris- no. Deze beloofde dat er „met de grootst mogelijke zorgvuldig heid" zal worden omgespron gen met de Timorezen die na het bloedbad werden gearres teerd en gaf garanties dat hen „geen mensonwaardige behan deling" ten deel zal vallen. Sutrisno's verklaring voor de schietpartij, dat het om het be dwingen van 'rellen' ging, „heeft mij persoonlijk niet over tuigd", zei Kooijmans. De VN- vertegenwoordiger denkt dat het optreden van het leger de bevolking totaal heeft verrast. „In acht jaar was er niet meer zo'n optreden van het leger ge weest", zegt Kooijmans. De spanningen tussen leger en be volking waren net weer wat ge weken, nadat een delegatie van het Portugese parlement een bezoek aan Oost-Timor had ge annuleerd. Nu durft opnieuw niemand de straat op. „het lijkt alsof er een uitgaansverbod is uitgevaardigd", aldus Kooij mans. Minister Pronk van ontwikke lingssamenwerking heeft 250.000 gulden beschikbaar ge steld voor humanitaire hulp aan Oost-Timor. Het International}? Rode Kruis zal er voor zorgen dat het geld onder meer zal worden gebruikt voor bijstand aan gevangenen. Drie jaar cel voor overtreding verbod BONN AP-AFP-Rtr Ze staan stof te verzamelen in de sombere gangen waar ooit de Oostduitse geheime politie werkzaam was. Ze jagen zowel de schuldigen als de onschuldi- gen vrees aan. De Stasi-dos siers. Een verzameling van 6 miljoen documenten, die infor matie bevatten over het prive- leven van Oostduitse burgers en over de identiteit van Stasi-in formanten. Misschien ook de namen van huidige politici, die ooit hand- en spandiensten ver leenden aan de Stasi. De Bondsdag, de Duitse Tweede Kamer, nam gisteren een wet aan die de dossiers toe gankelijk maakt, maar alleen voor slachtoffers van de Stasi en. onder bepaalde omstandig heden, voor inlichtingendien sten en openbare aanklagers. Elke burger die door de Stasi is geregistreerd, kan zijn eigen dossier inzien en schadevergoe ding eisen als hem onrecht is aangedaan. Mensen die van collaboratie met de Stasi wor den verdacht kunnen de archie ven alleen raadplegen om hun verdediging voor te bereiden als ze door justitie worden ver volgd. De ongeveer 200 kilometer aan dossiers over Oost- én Westduitsers worden beheerd door een federale instantie. Mensen die informatie over de dossiers in hun bezit hebben, moeten die aan deze instelling afstaan, bepaalt de wet. De wet is in de Duitse pers fel bekritiseerd, omdat kranten, tijdschriften, radio en televisie geen toegang krijgen tot de dos siers. De pers noemt dat cen suur. Journalisten riskeron drie jaar gevangenisstraf als ze delen van documenten openbaar ma ken zonder toestemming van de betrokkenen. „De initiatiefnemers van de wet hadden dingen te verber gen", luidde het droge com mentaar van het weekblad Der Spiegel, dat al veel onthullingen uit de Stasi-dossiers heeft gepu bliceerd. Alle grote partijen, ook de op positionele SPD. spraken zich uit voor de wet, die op 1 januari ingaat. Zeven republieken bereiken principe-akkoord Madrid verbiedt neo-nazistische bijeenkomsten Zeven van de twaalf republieken hebben gisteren een principe-akkoord bereikt voor de voortzetting van de Unie van Soevereine Staten. Maar of dit verdrag ooit zal worden geratificeerd door alle republieken is twijfelach tig. De Oekraïne na de Russische Federatie de belang rijkste republiek Oezbekistan, Georgië, Moldavië en Armenië waren gisteren afwezig. sterk uitvoerend gezag t hebben. „De mensen hier niet voor terug schrikken. In de huidige crisissi tuatie kunnen we niet zonder." De president waagde zich ook aan een, zij het duistere, voor spelling over de gebeurtenissen die het land wachten als de par lementen van de republieken niet akkoord gaan met het ont werpverdrag. „Dan zullen er nóg hardere maatregelen nodig zijn. Het zet de democratische vooruitgang die we hebben be reikt op het spel. We willen dat niet, maar het kan opschorting van democratische verworven heden betekenen." Gorbatsjov wil dat het nieuwe Unieverdrag, dat de bestaande Sovjet-grondwet vervangt, ui terlijk volgeden maand defini tief wordt ondertekend. Over de MOSKOU HANS GELEUNSE CORRESPONDENT De Russische president Jeltsin zei ervan overtuigd te zijn dat de nieuwe Unie er komt. „Maar vraag me niet hoeveel republie ken zich zullen aansluiten", voegde hij eraan toe. Gorbatsjov vertelde dat de Oekraïnse parlementsvoorzitter Kjavtsjoek niet aanwezig was, omdat de volksvertegenwoordi ging niet wil dat er over een po litiek Unieverdrag wordt beslo ten vóór het referendum over de Oekraïnse onafhankelijkheid. Dat wordt op 1 december ge houden. Gorbatsjov waarschuwde tij dens de door de televisie uitge zonden gezamenlijke perscon ferentie van de acht presiden ten, dat de nieuwe confederatie nog i MADRID RUUD DE WIT CORRESPONDENT digd. Ook openbare uitingen van nazisme, vreemdelingen haat en verheerlijking van het De Spaanse regering heeft alle fascisme vallen onder het ver- neo-nazistische bijeenkomsten bod. verboden, die voor het komen- Het verbod is afgekondigd de weekeinde zijn aangekon- met het oog op bijeenkomsten rond de herdenking van de sterfdag van dictator Franco. Deze overleed 16 jaar geleden na Spanje ruim veertig jaar lang met ijzeren hand te hebben ge regeerd. bekendge- details maakt, werp zou 'een stuk radicaler' zijn dan het voorgaande. De on dertekening daarvan, op 20 au gustus in Moskou, werd verhin derd door de mislukte conser vatieve coup. In het nieuwe ver drag zullen nog meer bevoegd heden van het centrale gezag in het Kremlin naar de republie ken worden overgeheveld. Het eerder deze maand afge sloten verdrag van economische samenwerking is, op Georgië na, door alle republieken onder tekend. In het nieuwe politieke verdrag blijven defensie, bui tenlandse zaken, het bankwe zen en douane-regelingen tot de bevoegdheden van het Kremlin behoren. De Staatsraad, waarin de re publiekspresidenten zitten, be vestigde gisteren de benoeming van lvan Silajev tot voorzitter van het Interstatelijk Econo misch Comité. Dat is na de staatsgreep opgericht ter ver vanging van de regering-Pavlov. De 61-jarige Silajev wordt daar mee feitelijk premier. Postbeambten in Royal Oak, in de Amerikaanse staat Michigan, schermen het stoffelijk overschot van een van hun collega's af van de media, terwijl dat door ambu lance-personeel wordt weggedra gen. De man werd samen met nog twee collega's doodgeschoten door een op wraak beluste ex-col lega, die enkele dagen daarvoor zijn baan was kwijtgeraakt. Na de schietpartij sloeg de schutter de hand aan zichzelf; hij werd zwaar gewond opgenomen in een zie kenhuis. foto afp tracy baker Gevechten in Kroatië houden aan ACHTERGROND CORRESPONDENT PEKING YVONNE VAN DER HEYDEN ZAGREB DPA In Kroatië gingen de gevechten vanmorgen onverminderd door, ondanks onderhandelingen over een staakt-het-vuren en overeenstemming over de komst van een vreedesmacht. De Britse onderhandelaar Lord Carrington meldde gisteren dat alle partijen het eens zijn over de komst van een VN-vredes macht. Vandaag onderhandelen Kroaten, Serviërs en de legerlei ding over het 13de bestand. Federale troepen beschoten afgelopen nacht de havenstad Split vanaf de nabijgelegen ma rinebasis Lora. Daarbij kregen de troepen steun van marine schepen, die behalve Split ook de voor de kust gelegen eilan den Solta en Brac onder vuur namen. Ook bij Sisak (50 kilo meter ten zuiden van Zagreb) en Nova Gradiska (150 kilome ter zuidoostelijk van Zagreb) wordt nog gevochten. Ook wor den opnieuw hevige gevechten gemeld uit Vukovar, de stad in Oost-Slavonië, aan de grens met Servië, waar Kroaten wan hopig verzet bieden aan het op- ruldcende federale leger. Vol gens Zagreb hebben federale toestellen het centrum van Zu- panja (60 kilometer zuidelijk van Vukovar) gebombardeerd. China zal er alles aan doen het bezoek van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken uit te leggen als een diplomatieke overwinning. Baker doorbreekt immers het isolement, waarin Peking sinds het neer slaan van de demonstraties voor meer de mocratie in juni 1989 verkeerde. Maar het is de vraag of China daar werkelijk blij mee zal zijn. Mensenrechtenorganisaties hebben al eer der groot alarm geslagen over de onmense lijke behandeling van gevangenen In China. Ze hebben Baker nu gevraagd zijn invloed te gebruiken om een verbetering van de leefomstandigheden voor de gevangenen af te dwingen en te eisen dat alle politieke ge vangenen onmiddellijk worden \Tijgelaten. Het Amerikaanse Congres heeft Baker op dracht gegeven druk op Peking uit te oefe nen om internationale hulporganisaties, zoals het Rode Kruis, toe te laten om gevan genissen te inspecteren. Het Congres zal volgend jaar slechts instemmen met een hernieuwing van de status van meest be gunstigde handelsnatie voor China, als een verbetering van de mensenrechtensituatie gebleken is. Voor de Chinezen die stellen dat er geen politieke gevangenen zijn en mensenrech ten beschouwen als een interne aangele genheid zou het verlies een rampzalige vermindering van de export betekenen. Sommigen verwachten dan ook van Peking een gebaar van goede wil. zoals bijvoor- Zes prominente Chinese dissidenten zijn vanmorgen in de gevangenis in honger staking gegaan. Ze willen op die manier protesteren tegen de onmenselijke om standigheden waaronder zij gevangen worden gehouden. De actie valt samen met de aankomst in Peking van de Ame rikaanse minister van buitenlandse za ken, James Baker. Hij zal met de Chinese leiders onder meer praten over de men senrechten en de verkoop van wapens en technologische kennis voor het ma ken van kernwapens. beeld het vrijlaten van studentenleider Wang Dan. De zes politieke gevangenen die vanmor gen in hongerstaking zijn gegaan, willen de aandacht vestigen op het immense verschil dat bestaat tussen de officiële uitspraken en de dagelijkse 'wrede praktijken' in de ge vangenis. De gevangenisbewaarders slaan de gevangenen regelmatig. Niet alleen met de blote vuist, maar ook met elektrische wapenstokken en leren riemen. Het eten en de medische verzorging zijn slecht. De ge vangenen worden gedwongen tot werkda gen van 14 uur in een autofabriek. Maar hoewel de situatie van de mensen rechten veel aandacht krijgt, is dit onder werp volgens diplomaten niet de belang rijkste reden voor het driedaags verblijf van Baker in China. De regering-Bush is veel bezorgder over de verkoop van wapens (ra ketten) en nucleaire technologie door Chi na aan andere landen. China behoort tot de grootste wapenexpor teurs naar ontwikkelingslanden. Het is daarbij politiek weinig kieskeurig. De be langrijkste overweging is het incasseren van harde valuta. Het heeft bijvoorbeeld zowel aan Irak als aan Iran raketten geleverd. In het verleden hebben ook Saudi-Arabië, Sy rië en Pakistan gretig het zeer geavanceerde wapentuig afgenomen. Baker wil dat de Chinezen het MTCR-verdrag ondertekenen, dat de verkoop verbiedt van raketten die verder reiken dan 300 kilometer. Van de vijf permanente leden van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft China als enige niet getekend. Ook vyil Baker de hulp van China inroepen om druk uit te oefenen op Noord-Korea om de ontwikkeling van kernwapens stop te zetten en internationale inspectie van de nucleaire installaties toe te staan. Baker zal In Peking ook wel spreken over de wederzijdse handel die in de voorgaande maanden een snelle verslechtering van de relaties heeft veroorzaakt. Hij zal echter niet de commissies voor de voeten willen lopen die in de slag zijn om oplossingen te vinden voor het gigantische handelsoverschot van de Chinezen. „Het zijn de wapens waar het bij dit bezoek om draait", aldus een wester se diplomaat. Brazilië telt tienduizenden drugsbazen RIO DE JANEIRO CORRESPONDENT Brazilië heeft zo'n 53.000 drugshandelaren. Negentig procent van hen is op vrije dan 10 kilo zwaar rapport van een parlementaire enquête commissie. In een gespannen sfeer nam het Braziliaanse parlement gisteren kennis van de bevindingen van de com missie. liet is niet duidelijk of het gehele rapport openbaar mag worden gemaakt of slechts een klein deel. Wel is duidelijk dal de com missie onmiddellijk gerechte lijke stappen wil ondernemen tegen 29 autoriteiten en be kende persoonlijkheden, on der wie een parlementslid, een ex-parlementaricr, drie rech het hoofd van politie in een deelstaat. Bovendien staan op deze lijst van 'zware gevallen' elf directeuren van financie ringsmaatschappijen en bijna alle grote gokbazen van Rio de Janeiro. De laatsten, bichei geheten, financieren voor c groot deel het carnaval van I Een helicopter van de Mexicaanse politie sproeit bestrijdingsmiddelen over een veld papavers op een berghelling. Mexicaanse boeren verbouwen illegaal papavers voor de drugsmaffia, die hen 16.000 dollar (ruim 30.000 gulden) per kilo opiumpasta (gemaakt van papavers) betaalt, fotoafp i omar torres

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 5