Binnenland PvdA en CDA: Dunning in lijn met plan-Simons Arts besluit soms zelf tot euthanasie 'Marktdenken tast kwaliteit zorg aan Andriessen: Tekort aan technici ABP toegangskaartje voor EMU Vrijdag 15 november 1991 Redactie: 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOGAN RONALD FRISART (chef) PATRICK VAN DEN HURK JAN PREENEN SJAAK SMAKMAN FRANS VISSER Vormgeving: DRIES DE BOERS 4 Algemeen Nederlands Persbureau (ANP). Gemeenschappelijke Persdienst (GPD). Inter Press Service (IPS). NIEUWSLIJN Banen weg bij Michelin Bandenfabriek Michelin in Den Bosch schrapt de komende twee jaar 145 van de 580 arbeidsplaatsen. De directie heeft de bonden beloofd dat gedwongen ontslagen zoveel mogelijk worden ver meden. Volgens een woordvoerder is de reorganisatie het gevolg van de ongunstige ontwikkelingen op de Europese markt voor vrachtwagenbanden. Bestuurder F. Kooien van de Industrie bond FNV erkende in een reactie dat het inderdaad slecht gaat in de bandenbranche. 'Hogere tarieven in het wegvervoer' NOB Wegtransport, de grootste organisatie van wegvervoerders, adviseert haar leden de vrachtprijzen voor binnenlands vervoer met 6 procent te verhogen. De tarieven voor buitenlands vervoer moeten met 8 procent omhoog, aldus voorzitter F. Feij van NOB gisteren tijdens een ledenvergadering. De verhogingen zijn vol gens hem nodig om de winstmarges van de transporteurs te ver beteren. Sinds 1988 zijn de kosten in het beroepsgoederenver- voer met 16,5 procent gestegen, terwijl voor volgend jaar een toename van 3,7 procent wordt verwacht. De stijging van de ta rieven bedroeg sinds 1988 slechts 6,7 procent. Billiton krimpt drastisch in Het metaalbedrijf Billiton in Arnhem gaat het komend halfjaar 142 van de 180 arbeidsplaatsen schrappen. Daarnaast worden de tinsmelterij en de loodherwinningsfabriek in Arnhem geslo ten. Dat heeft de directie van het metaalbedrijf gisteren bekend gemaakt. De produktie van metaalzouten (die worden gebruikt in de farmaceutische, de kunststof- en de glasindustrie) zal het bedrijf voortzetten. Van de kleinere activiteiten zal slechts de walserij (onder meer produktie van aluminiumfolie) worden ge handhaafd. Hollandse Metallurgische Industrie Billiton (HMIB) lijdt vanaf 1988 steeds forsere verliezen. Voor dit jaar wordt een verlies verwacht van 17 tot 18 miljoen gulden. Rotterdam krijgt 'De Zwaan' De Rotterdamse gemeenteraad heeft gisteren in meerderheid de voorkeur uitgesproken voor 'De Zwaan' als nieuwe brug over de Maas. De Zwaan kost veertien miljoen gulden meer dan het al ternatief, de zogenoemde vier-stokken brug. De nieuwe brug maakt deel uit van het stedelijke ontwikkelingsproject 'De Kop van Zuid' op de Rotterdamse zuidoever. 'Meer aandacht voor diabetes' Per vierhonderd diabetespatiënten moet elk ziekenhuis in Ne derland ten minste een diabetesverpleegkundige hebben. Om dat de ziekenhuizen daar waarschijnlijk geen geld voor hebben, zullen overheid en verzekeraars de financiën voor deze hulp moeten regelen. Dat bepleitte voorzitter M. van de Wetering van de EADE (de Europese organisatie van diabetesdeskundigen) vandaag op een symposium in Utrecht. In Nederland zijn in middels 275 diabetesverpleegkundigen opgeleid. Boekje Janneke Brinkman Janneke Brinkman, de echtgenote van CDA-fractievoorzitter Eelco Brinkman, schildert in haar vrije tijd. Gisteren overhandigde ze in Oegstgeest aan premier Lubbers het eerste exemplaar van een jaar boekje met aquarellen van haar hand. «foto anp ed oudenaarden 'Hulpverlener soms met rug tegen de muur' utrecht anp Eén op de tien huisartsen heeft wel eens euthanasie verricht zonder dat de patiënt daar uit drukkelijk om had gevraagd. Het gaat om ongeveer honderd gevallen per jaar, zo blijkt uit een onderzoek van de vakgroep Huisarts- en Verpleeghuisge- neeskunde van de Vrije Univer siteit in Amsterdam. Het gaat in de meeste geval len om terminale kankerpatiën ten. 83 Procent van hen was niet meer aanspreekbaar. In 28 procent van de gevallen meen de de betrokken huisarts de op vatting van zijn patiënt te ken nen en dienovereenkomstig te hebben gehandeld. De onderzoekers noemen het voorkomen van opzettelijke le vensbeëindiging zonder uit drukkelijk verzoek „substan tieel", al benadrukken ze dat het desalniettemin om „uitzon derlijke gevallen" gaat. De betrokken huisarts voelt zich vaak met de rug tegen de muur gezet omdat de patiënt ondraaglijk lijdt, de familie het niet meer aan kan en soms ook de verpleging afhaakt. „Hij ziet geen andere uitweg meer om het lijden een halt toe te roe pen", aldus de onderzoekers. Hoewel zij begrip tonen, be staat volgens de onderzoekers het gevaar dat bij de beslissing het leven te beëindigen „andere belangen dan die van de pa tiënt" gaan meetellen. Zij vin den dan ook dat het een uitda ging moet zijn voor de genees kunde om niet in dergelijke si tuaties verzeild te raken. Zij pleiten ervoor om eutha nasie uit het strafrecht te halen zodat huisartsen levensbeëindi ging in alle openheid met hun patiënten kunnen bespreken voor het te laat is. Het kabinet heeft echter al besloten eutha nasie, ook op uitdrukkelijk ver zoek, niet uit het Wetboek van Strafrecht te schrappen. Verzekeraars en artsen positief over rapport keuzes in zorg den haag gpd PvdA en CDA zien in het advies van de commissie-Dun ning over keuzes in de gezondheidszorg geen aanleiding om te gaan sleutelen aan het plan-Simons. Volgens PvdA'er Van Otterloo zijn de voorstellen geen pleidooi voor een „grootschalige verkleining" van de basisverze kering die Simons voorstaat. De staatssecretaris van volksgezondheid wil 95 procent van de huidige zorg on derbrengen in die basisverzekering. daar anders over. De artsenor ganisatie KNMG liet gisteren weten dat in haar ogen Dun ning afstand neemt van het plan-Simons. De Landelijke Specialisten Vereninging con stateerde dat met het rapport de politieke discussie over de omvang van het basispakket is heropend. Zelf vindt de LSV dat in het basispakket alleen de echt essentiële zorg thuishoort. De enige forse kritiek op het plan kwam gisteren van het Landelijk Patiënten/Consu menten Platform (LPCP). Dat CDA-kamerlid Lansink liet we ten dat het plan-Simons volgens schema moet doorgaan. „Tij dens de rit kan dan altijd nog bezien worden of ook elk on derdeel in het gewenste tempo en de gewenste omvang, onver kort door moet gaan". Simons zelf liet gisteren al weten dat hij het rapport goed verenigbaar acht met zijn plan voor een volksverzekering tegen ziekten- kosten. De medische wereld denkt acht de selectiecriteria die de commissie-Dunning wil hante ren om te bepalen welke voor zieningen in de basisverzeke ring tegen ziektekosten moeten komen, vaag en meerduidig. Het rapport noemt als vier se lectiecriteria de noodzaak van de zorg, de werkzaamheid, de doelmatigheid ervan en de vraag of mensen niet zelf de verantwoordelijkheid voor een bepaalde voorziening kunnen dragen. Het LPCP stelt dat patiënten soms baat hebben bij zorg zón der dat die zorg voldoet aan medisch-wetenschappelijke cri teria. Een voorbeeld daarvan zijn homeopatische geneesmid delen. Het LPCP vindt verder dat teveel is gekeken naar mo gelijkheden tot kostenbespa ring. De Vereniging van Neder landse Zorgverzekeraars (VNZ) onderschrijft in tegenstelling tot de LPCP wel de 'trechter' van Dunning. Evenals de artsenor ganisatie KNMG is het VNZ ook blij dat de geneeskunst meer wordt bekeken vanuit een „ge- meenschapsgerichte benade ring" en minder vanuit de indi viduele keuzevrijheid en de pro fessionele autonomie: de pa tiënt krijgt niet meer alles wat hij wil en de arts mag niet meer alles geven wat hij wil. Met dat laatste heeft KNMG-voorzitter Van Leeuwen moeite. „Met pro fessionele autonomie is ook een groot patiëntenbelang in het ge ding", aldus een eerste reactie. Ook de Landelijke Specialisten- vereniging gaat het idee dat de individuele arts de belangen van een patiënt zou moeten la ten wijken voor gemeenschaps belangen te ver: „Dergelijke keuzen horen niet in de spreek kamer thuis". Dunning tijdens de presentatie van zijn rapport gisteren over k de zorg. •foto anp» Orthopedagoog Peter van den Bergh kritiseert opnamebeleid internaten leiderdorp jan preenen Tijdens het gesprek gaat de te lefoon. Peter van den Bergh verandert op slag vam iemand die uiterst kritisch is over de hulpverlening aan jongeren in een hulpverlener. Huilend laat een vrouw hem weten dat zij ten einde raad is. Haar dochter van 13 jaar zit in een internaat, maar de moeder heeft geen idee hoe het met haar gaat. Niemand wil haar helpen. Ze weet alleen dat zij meer weet over haar kind dan het inter naat. En hoe kan haar dochter dan goed worden geholpen? Van den Bergh hoort het ver haal rustig aan en geeft zo nu en dan advies. Zoals het een hulpverlener betaamt. De vrouw heeft contact met hem opgenomen omdat ze iets heeft gelezen over zijn proefschrift 'Beslist geïnformeerd?', waarop hij onlangs is gepromoveerd. Daarin stelt de 43-jarige Leider- dorpse orthopedagoog vast dat internaten jongeren opnemen op basis van te weinig informa tie, waardoor de kans bestaat dat zij niet goed worden opge vangen. De instellingen krijgen min der subsidie als ze niet voldoen aan een bezettingsnorm van 95 procent. „Daardoor heb ik het meegemaakt dat een internaat een kind accepteerde aan de hand van informatie op een A- viertje. Het maakt niet uit of nu veel of weinig over een kind be kend is. Die informatie komt er in de praktijk wel als met het kind wordt gewerkt, maar dan is al veel tijd verloren gaan. Bo vendien is die informatie dan erg eenzijdig, sterk gericht op de problematiek van het kind. Niet bekend is hoe het functio neerde in het gezin of op school. Contact met de ouders is er niet". Meegelopen De wetenschapper heeft een jaar meegelopen in drie inter naten in de regio Den Haag- /Leiden. Hij heeft de dossiers onderzocht van de jongeren die bij de internaten werden aange meld door de 'plaatsers': voor namelijk organisaties voor ge zinsvoogdij en Riagg's, de regio nale instellingen voor ambulan te geestelijke gezondheidszorg. Zijn conclusie is dat het vraag teken bij de titel van zijn proef schrift eigenlijk wel door een uitroepteken had kunnen wor den gevolgd: „Ze zijn helemaal niet goed geïnformeerd". In de ogen van de belster is Van den Bergh dat wèl. Dat hoopt ze althans. Het probleem is in elk geval niet nieuw voor hem. Hij heeft al eerder een moeder aan de telefoon gehad die zich van het kastje naar de muur gestuurd voelde. Ook zij had zich herkend in een verhaal over zijn proefschrift. „Bij het internaat kreeg ze geen gehoor. Vervolgens is zij naar een van de klachtencommissies gegaan. Die commissies zijn er in het kader van de Wet op de Jeugd hulpverlening gekomen, maar ze functioneren niet. Daarna is Peter van den Bergh: „Als je helpt moet je dat wel goed doen. zij bij de hoofdinspecteur voor de jeugdhulpverlening geweest en die vertelde haar dat de in ternaten en de commissies nog moeten inschieten op de nieu we wet. En zo is de cirkel rond". De twee telefonische reacties vullen het verhaal aan vaïi Van den Bergh, al relativeert hij ze wel. Hij wijst er op dat 'er een heel verhaal achterzit' en dat het om eenzijdige informatie gaat van mensen die machte loos zijn en zijn vastgelopen in de hulpverlening. Tegelijkertijd stelt hij vast dat „je wel erg ver moet zijn, wil je gaan bellen met iemand die je niet kent. Er wordt niet goed omgesprongen met de belangen van kinderen èn ouders". Overleg De vrouwen hebben met elkaar ook gemeen dat ze beiden wil len weten wat Van den Bergh nu gaat doen. „In het regionaal samenwerkingsverband jeugdwelzijnsoverleg Leiden en omgeving, waarvan ik voorzitter ben, willen we met plaatsers van kinderen in internaten en de internaten zelf om de tafel gaan zitten. Met de drie inter naten die aan het onderzoek hebben meegewerkt, heb ik al afspraken gemaakt om van ge dachten te wisselen. De interna ten zeggen dat ze het eens zijn met mijn conclusies, maar ze voegen er wel aan toe dat ik maar een onderzoeker ben en dat je in de praktijk met heel veel rekening moet houden". „Op zich hebben ze daar ge lijk in. De bezettingsnorm van 95 procent voor de subsidie is veel te hoog. Eerst was dat 90 procent. De overheid gaat in de bezuinigingsdrift zover dat de internaten als een bedrijf wor den gezien. Er wordt gerede neerd in de trant van: als er zo veel geld in wordt gestopt, moet er ook resultaat zijn. Voor de hulpverlening gaat dat echter niet op. Primair moet naar de kwaliteit worden gekeken. Door deze norm gaat het marktprin cipe gelden. Dat staat haaks op de hulp die men zegt te bieden. Het aantal gaat ten koste van de aandacht voor het individu". Van den Bergh beseft boven dien dat de internaten te maken hebben gekregen met 'steeds moeilijker gevallen, omdat de maatschappij alleen maar inge wikkelder is geworden'. Hij wijst daarbij op het fors gestegen percentage echtscheidingen met alle gevolgen vandien: spij belende, zwervende en vaak agressieve kinderen. Chirurg Ondanks al die 'best wel begrij pelijke argumenten' houdt Van den Bergh vast aan zijn stelling dat de internaten op basis van te weinig informatie jongeren accepteren. „Een chirurg gaat toch ook niet zomaar opereren. Die wil ook eerst weten waar hij aan toe is. Waarom informeren die medicijnmannen zich wèl en internaten niet? Ja, zeggen die internaten, maar wij moeten snel handelen als een kind uit een gezin is geknald. Maar met die snelheid hebben ook chirur gen nogal eens te maken. Wil je een kind goed begeleiden, dan zul je toch moeten weten uit wat voor gezin het komt en zul je dus ook de ouders erbij moe ten betrekken". Van den Bergh pleit er voor kinderen die snel moeten wor den 'geplaatst', onder te bren gen in crisiscentra, in afwach ting van opname in de interna- •foto jan holvast ten. „Zulke centra zijn er al, maar nog lang niet genoeg. Daardoor richten hulpverleners zich vaak nog rechtstreeks tot de internaten en treedt het marktmechanisme weer in wer king. Kunnen die kinderen tij delijk in crisiscentra terecht dan hebben de internaten meer tijd om zich op de hoogte te stellen. De internaten hebben nu nog een instelling van 'wij kunnen jullie wel helpen'. Als je helpt, moet je het goed doen". Artsen: Eigen schuld criterium bij hulpverlening GRONINGEN ANP Een ruime meerderheid van de huisartsen, specialisten, fysio therapeuten en verpleegkundi gen vindt dat mensen die ro ken en/of drinken een hogere ziektekostenpremie zouden moeten betalen. Een overgrote meerderheid vindt ook dat 'eigen schuld' een rol zou moeten spelen bij de vraag of iemand voor medi sche hulp in aanmerking moet komen. Dat blijkt uit een on derzoek van het Noordelijk Centrum voor Gezondheids vraagstukken. De meeste ondervraagden vinden dat de kosten wel iets mogen stijgen. Solidariteit en rechtvaardigheid blijken voor hen belangrijke uitgangspun ten. Bij de verdeling van de kosten zullen de sterkste schouders de zwaarste lasten moeten dragen. Rond de eeuwwisseling heeft Nederland een groot tekort aan middelbaar en hoger technisch geschoolden. Minister An driessen van economische za ken schat het tekort op 65.000 mensen, zo zei hij gisteren bij de behandeling van zijn begro ting. In het begin van de volgende eeuw heeft Nederland boven dien te maken met te weinig onderzoekers in de exacte en technische vakken. De be windsman denkt dat wat dat betreft aan 15 procent van de behoefte niet kan worden vol daan. Dat komt neer op 12.000 onderzoekers. Staatsschuld zonder pensioengeld te hoog den haag anp-gpd Het kabinet wil het vermogen van het ambtenarenpensioen- fonds ABP meetellen bij de be rekening van het staatsschuld. Alleen op die manier kan Ne derland voldoen aan de norm voor deelname aan de derde fa se van de Europese Monetaire Unie (EMU) in 1997. Dan krijgt de EG één munt (ecu) en één centrale bank. Volgens de norm mag de staatsschuld dat jaar niet meer bedragen dan 60 procent van het Bruto Nationaal Produkt, het totaalbedrag dat in Neder land wordt verdiend. De staats schuld komt dit jaar uit op naar schatting 79 procent van het BNP en in 1997 naar schatting op 73 procent. Wanneer Den Haag echter het vermogen (on geveer 150 miljard gulden) van het ABP van de staatsschuld af trekt, komt Nederland ver onder de EMU-norm terecht. Het kabinet acht het gebrui ken van het ABP-vermogen ge oorloofd, omdat de overheid in tegenstelling tot de andere EG- lidstaten bij het ABP een ver mogen heeft gevormd om de pensioenen van ambtenaren zeker te stellen. Andere lidsta ten leggen geen reserves aan voor hun ambtenaren-pensioe nen. Dat Nederland zonder de ABP-truc buiten de boot dreigt de vallen, is nogal wrang. De voorwaarden voor deelname zijn namelijk door minister Kok van financiën bedacht. Zonder de ABP-gelden voldoet Neder land pas in 2002 aan de norm, mits het financieringstekort in 2000 op nul uitkomt en er geen tekorten zijn bij de sociale fond sen, provincies en gemeenten. Toch wordt er in Den Haag van uitgegaan dat Nederland tot de EMU zal toetreden, ook al wordt de ABP-constructie in Brussel niet geaccepteerd. Vol gens ingewijden zal de norm voor de hoogte van de staats schuld namelijk niet zo strikt worden gehanteerd. De andere twee EMU-nor men - een financieringstekort van ten hoogste 3 procent van het BNP en een inflatie die bin nen de perken blijft - vormen voor Nederland naar verwach ting geen probleem.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 4