Binnenland Strengere bewaking ministers Personeelstekort dreigt bij Defensie 'Daar heb je zo'n bromfietskoerier, pak-um!' WNC-krakers wilden Vonhoff als getuige Hulp aan Suriname wordt zeker hervat Borssele is niet op een ramp ingesteld Vrijdag 15 november 1991 Redactie 023-150225 JANINE BOS MA AlTAN ERDOGAN RONALD FRiSART (chef) PATRICK VAN DEN HURK Y PREENEN Si AAK SMAKMAN FRANS VISSER Vofmgevlng: MITZIE MEUERHOF Algemeen Nederlands Persbureau (ANP). Cemeenschappell|lte Persdienst (CPD). Inter Press Service (IPS). NIEUWSLIJN Bommelding stadhuis Rotterdam Het stadhuis van Rotterdam werd gisteravond om acht uur ont ruimd na een bommelding. Na onderzoek van raadzaal en om geving werd het raadhuis weer vrijgegeven. Volgens burgemees ter Peper waren er gisteren in de Maasstad al eerder bommel dingen geweest: bij het Novotel en bij het Airport Hotel bij vlieg veld Zestienhoven. Ook hier ging het beide keren om een 'grap', maar uit voorzorg ging de politie wel steeds over tot ontruiming. Laatste Molukkers tekenen akkoord De laatste drie Molukkers van het woonoord Lunetten in Vught die de renovatieovereenkomst met de Staat niet wilden onderte kenen. hebben dat gistermiddag op het nippertje toch gedaan. Tien minuten voor de president van de rechtbank in Den Bosch, mr. G. Andre de la Porte, vonnis zou wijzen in het kort geding dat de Staat had aangespannen tegen aanvankelijk 37 onwillige Molukkers, belde landsadvocaat mr. J. den Hertog dat overeen stemming was bereikt. Twee miljoen voor Max Havelaar Het ministerie van ontwikkelingssamenwerking stelt twee mil joen gulden beschikbaar om de verkoop van Max Havelaar-kof- fie te stimuleren. Het geld wordt gestort in een garantiefonds dat speciaal is gericht op Midden-Amerika. Het garantiefonds maakt het gemakkelijker voor kleine koffieboeren om leningen te krij gen bij lokale banken. Banken zijn vaak bang dat de arme boe ren hun kredieten niet kunnen terugbetalen. Omdat het garan tiefonds achter de boeren staat, weten de banken dat zij hun geld in elk geval terugkrijgen en kunnen ze gemakkelijker lenin gen verstrekken. Oogarts moet schade betalen Een oogarts uit Kampen moet aan een 75-jarige patiënte uit Em- meloord een schadevergoeding betalen wegens een mislukte staaroperatie. De arts is door de rechtbank in Zwolle veroor deeld tot het betalen van alle geleden en nog te lijden schade. De hoogte daarvan wordt vermoedelijk door beide partijen on derling geregeld. Eind 1988 werd de patiënte in een ziekenhuis in Emmeloord geopereerd, waarbij de arts een kunstlens in haar rechteroog aanbracht. Nadat de lens was ingebracht, viel de oogarts flauw. Pas na vijftien tot twintig minuten kon hij de ope ratie afmaken. Zijn handen waren onzeker geworden, waardoor hij de wond slordig hechtte. Het oog raakte daarbij beschadigd. Als gevolg hiervan kan de vrouw met haar rechteroog niet goed PvdA: Dales moet van vut afblijven De PvdA in de Tweede Kamer vindt dat de vut (vervroegd uittre den) voor ambtenaren in stand moet blijven. Woordvoerder Zijl stra heeft dat gisteren duidelijk gemaakt aan minister Dales (Binnenlandse Zaken). Volgens de PvdA raken nog meer ambte naren dan nu al het geval is arbeidsongeschikt als de vut wordt afgeschaft of wordt beperkt. Dales wil aan de vut gaan sleutelen. Zij weet zich op dit punt gesteund door het CDA. De discussie over afschaffing of beperking van de vut wordt al enkele jaren gevoerd, omdat de regeling te duur zou worden. Hof wijst verzoek advocaat af LEEUWARDEN GPD Advocaat Kersting, die een deel van de krakers van het Wolters- Noordhoff-complex in Gronin gen verdedigt, heeft tijdens het hoger beroep in Leeuwarden te vergeefs om vijf spectaculaire getuigen en één getuige-des- kundige gevraagd. Hij wilde on der anderen de commissaris van de koningin in Groningen, Vonhoff, en BVD-baas Docters van Leeuwen in de getuigen bank hebben. Ook oud-burgemeester Staat- sen van Groningen, officier van justitie Geerds en rechter Wïel- and zouden volgens Kersting moeten worden ondervraagd. De advocaat wilde via deze ge tuigen aantonen dat het opspo ringsonderzoek in de krakers zaak vooral diende om het ver zet te breken tegen de stadspo litiek in Groningen. De getuigen werden door het hof afgewezen. Volgens het hof kon van hen geen relevante in formatie worden verkregen. Die afwijzing gebruikte Kersting weer als zoveelste aanwijzing dat de berechting van de WNC- verdachten 'politieke justitie' zou zijn „verscholen achter een juridisch kader". Zoals verwacht heeft het Openbaar Ministerie het tijdens drie dagen proces niet voor el kaar gekregen hoge straffen te eisen wegens openbare geweld pleging. Voor 109 van de 125 aangeklaagden levert het hoger beroep hooguit een veroorde ling op voor lidmaatschap van een criminele organisatie. Drie van hen volgens de procu reurs generaal de leidinggeven de verdachten hoorden acht maanden cel tegen zich eisen. Tegen de meeste krakers werd vier maanden gevorderd. Het gerechtshof doet op 26 november uitspraak. Ook extra politie bij huis Lubbers De politie gaat enkele ministers en staatssecretarissen scherper bewaken. Dit is besloten na de bomaanslagen deze week op de woning van staatssecretaris Kosto en het ministerie van binnenlandse zaken. Niet alleen mi nister Hirsch Ballin en staatssecretaris Kosto van justitie krijgen met strengere beveiliging te maken. Staatssecretaris Kosto van justitie ging gisteren weer aan het werk. Hij begon met het doornemen van de kranteberichten over de bomaanslag op zijn huis. foto anp ed oudenaarden DEN HAAG GPD woning van minister d'Ancona (WVC) in Amsterdam nauwlet- Ook voor het huis van premier tend in de gaten. Lubbers in de Rotterdamse wijk De Tweede Kamer heeft aan- Kralingen staat sinds gisteren gedrongen op nader overleg een observatiepost van de poli- met het kabinet over de beveili- tie. De politie houdt tevens de ging van Nederlandse politici en hoogwaardigheidsbekleders. De kamercommissie voor de in lichtingen- en veiligheidsdien sten wil door het kabinet nauw gezet op de hoogte worden ge houden van de voortgang van het onderzoek naar de bomaan slagen. In deze commissie hebben CDA-fractievoorzitter Brinkman (voorzitter) en de fractieleiders van PvdA (Wöltgens), WD (Bol- kestein) en D66 (Van Mierlo) zitting. De vier leden wilden gisteren van de verantwoordelijke mi nisters Dales van binnenlandse zaken en Hirsch Ballin van jus titie weten hoe de aanslagen plaats konden vinden. De rol van de Binnenlandse Veilig heidsdienst (BVD) stond daarbij centraal. Het hoofd van de BVD, Docters van Leeuwen, was met een medewerker ook bij het be raad aanwezig. Een belangrijke vraag was waarom de BVD, die de groep RaRa al enige jaren in de gaten houdt, de aanslagen niet heeft kunnen verijdelen. De kamer commissie wilde vooral inzicht in de informatie die de BVD vóór en na de aanslagen had en heeft, en hoe de dienst verder wil opereren. Over de uitkomst van het overleg wilde commissievoor zitter Brinkman in het belang van het politie-onderzoek geen mededelingen doen. Drugshandel blijft heikel punt Nederland moet worden aange pakt. Minister Hirsch Ballin ver wachtte vannacht, bij aankomst op Bonaire, echter dat ook daarover overeenstemming zal worden bereikt. Het CDA drong er tijdens een debat in de Tweede Kamer op aan dat er afspraken zouden worden gemaakt over alle pro blemen in Suriname. Daarbij hoort ook de drugshandel. „Ik verwacht dat we een nieuw begin kunnen maken met de relatie met Suriname. Er zijn belangrijke onderwerpen aan de orde, met name hoe we kunnen samenwerken met be trekking tot het herstel van de democratie in Suriname", zei minister Hirsch Ballin deson danks. Hij meent dat het ont breken van minister Van den Broek, geen invloed heeft op de besprekingen. „De agenda wordt er niet door veranderd. De onderwerpen zullen door ons in dezelfde geest worden behandeld, als hij zou hebben gedaan". BONAIRE GPD De humanitaire hulp aan Suri name wordt zeker hervat. Tij dens het overleg dat de minis ters Hirsch Ballin en Pronk van daag en morgen op Bonaire met hun Surinaamse collega's voe ren, zal worden toegezegd dat de medicijnenhulp bijvoorbeeld binnenkort weer op gang zal komen. Die werd in december na de zogeheten 'teleföoncoup' van legerleider Desi Bouterse stopgezet. Het ambtelijk vooroverleg tussen Nederlandse en Suri naamse delegaties is volgens verschillende deelnemers uui- tengewoon positief verlopen. De Nederlandse ambassadeur in Paramaribo, Koch, vroeg zich zelfs openlijk af wat er nog voor de ministers te doen viel. Overigens is er voor het over leg nog één heikel punt blijven liggen. De ambtelijke delegaties zijn het nog niet eens geworden over de manier waarop de drugshandel via Suriname naar DEN HAAG «ANP Defensie heeft te kampen met een on verwachte vermindering van het aantal personeelsleden. Door een dreigende leegloop zal de kwaliteit van de land macht, de luchtmacht en de marine ach teruitgaan. Vooral militair personeel tus sen de 30 en 40 jaar zegt massaal zijn baan bij defensie vaarwel. Dit bleek gisteren tijdens een overleg in de Tweede Kamer. Volgens de Defen sienota moeten de krijgsmachtonderde len tussen 1991 en 1995 16,4 procent aan personeel inleveren om te komen tot een kleiner leger met grote kwaliteiten. De 2,4 miljard gulden die de personeelsver mindering moet opleveren, is bestemd voor een reorganisatie van de krijgs macht. Voor volgend jaar wordt echter al een terugloop in personeel van 6 procent verwacht. Dit percentage zou volgens de Defensienota pas het jaar daarop moe ten worden gehaald. In vergelijking met dit jaar is in 1992 zelfs sprake van een personeelsreductie van 11 procent. Het ministerie van defensie onderkent het probleem. Directeur-generaal perso neelszaken W.J.M. Bunnik zei gisteren dat onder het defensiepersoneel „kenne lijk ongerustheid bestaat over het voort bestaan van verschillende functies". Uit een recent onderzoek bij de marine kwam naar voren dat 30 procent van de onder-officieren inmiddels op zoek is naar een baan in de burgermaatschap pij. Defensie hoopt dat het een tijdelijk probleem is. Het ministerie denkt dat de leegloop in de toekomst minder snel zal gaan. Er zijn al enkele maatregelen ge nomen, zoals het intensiveren van de wervingsacties voor vooral technische functies. Bij de Tweede-Kamerfracties van WD en CDA bestaat ongerustheid over het dreigende personeelstekort bij Defensie. Zij vrezen dat de reorganisatie van de krijgsmacht in gevaar komt door een toenemend gebrek aan kwalitatief goed personeeL Oplichting met treinkaartjes UTRECHT» ANP De Spoorwegpolitie in Arnhem onderzoekt of er in Aalten en omstreken buitenlandse trein reizigers worden opgelicht. Er zijn klachten binnengekomen van reizigers die treinkaartjes voor te noge prijzen krijgen aangeboden als het loket op het station in Aalten is gesloten. De politie onderzoekt nu hoe groot de oplichting is. Bij oefening rond kerncentrale blijkt: BORSSELE ANP Een soort jongensdroom die in vervulling gaat Zo noemt Henk Schiffmacher, tatoeagekoning en eigenaar van Nederlands eerste en enige tatoea gemuseum in Amsterdam, zijn boek. 'Heet van de naald' werd gisteren gepresenteerd. Het gaat over zijn jeugd in Harderwijk en zijn ervaringen in de wereld van het tatoeëren. Er zijn talloze anekdotes uit de tatoeagepraktijk in opgenomen. foto anp marcel antonisse Amsterdamse taxichauffeurs zijn even trambestuurder De communicatie bij de bestrij ding van een ramp in de kern energiecentrale in Borssele is op dit moment nog volstrekt on voldoende. Dat bleek gisteren bij een eerste nationale stafoe fening. De rampenoefening werd gehouden volgens het on langs gereedgekomen rampen bestrijdingsplan voor de kern centrale. De 'papieren oefening' betrof een ongeval op schaal 5 van de Internationale Nucleaire Ge- beurtenissenschaal (INES). Het ongeval van Tsjemobyl lag op schaal 7. Bij de oefening werd gedaan alsof in een zone van 12,5 kilometer rond de kerncen trale in Borssele zesduizend mensen moesten worden geë vacueerd. De bij de operatie betrokken autoriteiten concludeerden na afloop gezamenlijk dat de juiste geavanceerde apparatuur nog ontbreekt. Er is een betere af stemming nodig tussen de be trokken instanties. Ook moeten meer mensen worden ingezet dan nu is gepland. De ruimte die is gereserveerd als regionaal coördinatiecentrum (RCQ is veel te klein. Bij de operatie waren 350 400 personen betrokken van de ministeries van binnenlandse zaken en milieubeheer, de pro vincie Zeeland, de zeven be trokken gemeenten en de regio nale brandweer. Volgens burge meester I. van der Doef van Vlissingen rechtvaardigt een eventuele calamiteit rond de kerncentrale, waarbij zo veel in stanties zijn betrokken, appara tuur volgens de laatste stand van de techniek. Die is echter nog niet aanwezig. De regionale brandweer gaat bekijken aan welke apparatuur behoefte is. Naast de kerncen trale moet volgens Van der Doef ook de rijksoverheid hier geld in investeren. „In een gebied als Zeeland met de Westerschelde, het Sloegebied en de kerncen trale loop je risico's die meer geld vergen", zei hij. Een woordvoerder van de brandweer kondigde na de oe fening aan dat zijn mensen door kleinschaliger oefeningen beter zullen worden opgeleid. Het ministerie van milieube heer heeft gezegd dat ook op rijksniveau net gebrek aan af stemming bij de communicatie wordt aangepakt. Met een schok komt de tram in bewe ging. Taxichauffeur J. Bierens geeft een voorzichtige draai aan het rad en rijdt soepel de remise Havenstraat uit. De eerste confrontatie is die met een taxi. Hilariteit in de instructiewagen: „Ja, kom maar", buldert het door de wa gen. Even later. „Daar heb je zo'n bromfietskoerier. Pak-um!" Acht Amsterdamse taxichauffeurs, twee traminstructeurs, twee mensen van de verkeerspolitie, een handjevol trambestuurders en twee instructie- trams. Een 'dagje communicatie'. „We hebben taxichauffeurs die negatieve ervaringen hebben met de tram ge vraagd eens in de stoel van de trambe stuurder plaats te nemen", formuleert initiatiefnemer A. Toth het zorgvuldig. Het idee voor deze praktische ken nismaking is afkomstig van bestuur ders van fijn 1. Hun personeelsblad be steedt regelmatig aandacht aan proble men met taxi's. De heren zitten elkaar meer dan eens dwars. Sommige tram bestuurders zien de taxi het liefst van de vrije trambaan verdwijnen. Ze wor den niet begrepen. Onderlinge peste rijtjes, een tram vlug even afsnijden, een scheidpartijtje of de vinger om hoog. Ook de taxichauffeurs kennen zo hun irritaties over trambestuurders. Luid bellen als een voor de tram rij dende taxi niet snel genoeg wegrijdt bij een stoplicht. Even een zetje' geven tegen de taxi. „Rij je in de Utrechtse straat met die ene trambaan. Hebben ze alle ruimte je even te laten passeren. Maar nee hoor, ze laten je desnoods achteruit rijden. Dan heb je wel eens de neiging te zeggen: kon je nou niet effe wachten om mij voorbij te laten gaan. Dat noem ik nou taxichauffeurtje pesten", zegt een van hen. De taxichauffeurs mogen nu zelf er varen, dat het 27.000 kilo zware ge vaarte niet zo snel tot stilstand komt. Het is een geschikte dag: lekker nat. Ook de herfstbladeren bevorderen het doorglijden. Met een beetje pech is de remweg toch al gauw zo'n honderd meter. N. Cramer, chef Taxizaken van de verkeerspolitie, koos de „meest verba: le" chauffeurs om een dagje trambe stuurder te komen spelen. Vier eigen- rijders en vier in loondienst. Hun erva ringen mogen zij op de collega's over brengen. Het afgelopen jaar deelde de Ver keerspolitie veertig straffen uit aan taxichauffeurs. Variërend van een tij delijk rijverbod tot het intrekken van de chauffeursvergunning. Wie een tram snijdt, kan z'n vergunning wel vergeten. In de onlangs gevormde taxiregio Amsterdam-Zaanstreek, Amstelland en Meerlanden, werken vierduizend chauffeurs, afkomstig uit tien gemeen ten. Tja, en dan wil er wel eens wat ge beuren. Tenslotte maken zij samen in de hoofdstad dagelijks tienduizenden ritten. Cramer kan wel er begrip voor opbrengen: „De klanten willen ook vaak dat ze hard rijden". De meningsverschillen ten spijt: er zijn grappen over en weer. Giebelend plakken chauffeurs enkele stickers op een leegstaande tram. Een blokband en 'Tram-Taxi'. „We hebben al valjum en librium ingenomen. Ons kan niets gebeuren", zegt traminstructeur H. Dinkeloo. Waarschuwt: „Als wij van daag zeggen 'stoppen', doe dat dan ook. Oolc al denk je 'ha, die collega daar heeft een vrije dag en ken ik ene pakken'." Het eerste slachtoffer, J. Bierens, zet er na de eerste honderd meter goed de vaart in. Gierend gaat het door de bocht, de tram schudt vervaarlijk. „Je krijgt de neiging bij een bocht te gaan sturen", verontschuldigt hij zich met de linkerhand aan het rad. Dan beteu- tert: „Hiermee kun je alleen maar har der of zachter." Met het besturen hebben de chauf feurs toch weinig moeite. Een fluitje van een cent, vinden de meesten. Eén heeft de neiging een van de vier peda len in te trappen bij het wegrijden. Gas geven hoeft echter niet. Het zijn vooral de overige wegge bruikers die problemen geven in het toch al zo chaotische verkeer in Am sterdam. Fietsers en voetgangers, die snel nog even voor de tram willen oversteken. Gehaaste automobilisten die links en rechts de route afsnijden of de trambaan als alternatief pakken. En dan die ellendige city-koeriers: „Dan heb ie de neiging, jou krijg ik nog een keer Dinkeloo: „Je merkt dat de taxi chauffeurs ervaring hebben in het Am sterdamse verkeer. Ze hebben gevoel voor alle mogelijke verkeerssituaties". ,c Deze st a ogende zitcombinatie Chauffeur J. Hartgers: „Het valt me Saphiris uitgevoerd in naturel pitriet De kussens zijn leverbaar in verschillende honderd procent mee. Het lijkt wel of beuren De perfecte balans tussen materiaal en vormgeving maakt 'Saphir' geschikt ik dit al jaren heb gedaan. Maar inder- voor vrijwel elk interieur Behalve de hier afgebeelde tauteuil vanal 796,- .en de daad, je schrikt wel als je zo door au- tweezitter vanal 1375,-. is er nog een driezitsbank vanal 1815t- verkrijgbaar to's wordt gepasseerd. Als tram kun je niet even uitwijken. Ik heb een heel an dere kijk op de tram gekregen."

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 3