Feiten Bush: Stem niet op Duke Surinamers hopen op betere tijden Vrijdag 15 november 1991 Redactie: 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOCAN RONALD FRISART (chef) ONNO HAVERMANS PATRICK VAN DEN HURK HANS JACOBS JOLANDA OUKES JAN PREENEN SJAAK SMAKMAN Vertalingen: MARGREET HESUNGA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgeving: MARIANNE VERSCHUREN 2 EN MENINGEN TOM JANSSEN De conferentie op Bonaire laat ook de Surinamers in Neder land niet koud. Van de 220.000 Surinamers die zich in Neder land hebben gevestigd, willen er heel wat liever vandaag dan morgen terug, maar dan moe ten eerst de levensomstandig heden in hun geboorteland ver beteren. Voorlopig lijkt dat een utopie, meer dan de helft van de Surinamers leeft beneden het bestaansminimum. In lange rijen staan ze voor de ambassa de in Paramaribo te wachten op „Hopelijk kan menwerking met Nederland de ellende een beetje verzachten", zegt winkelier Tjin, die in Utrecht een Surinaamse levens- middelenzaak runt. Hij is de grootste agent van Winterswijk Pakkettendienst in Utrecht. „Sommige mensen met een uit kering moeten echt sparen om af en toe iets naar hun familie te sturen. Dan nemen ze een doos mee naar huis en stoppen er ge regeld wat in." In Nederland vormen de Suri namers een kleurrijke minder heid. De meesten wonen in de grote steden Amsterdam, Rot terdam en Den Haag, maar ook in Den Bosch, Groningen, En schede en Utrecht zijn er aan zienlijke groepen Surinaamse Nederlanders. Zij hebben hun weg in de samenleving al lang gevonden, hebben ook Neder landse kennissen en vrienden. In meerderheid zijn ze vóór het samenwerkingsverdrag, hechte banden tussen het moederland en de ex-kolonie. Samenwer king om de drugsmaffia te be strijden, om de wankele demo cratie een fikse steun in de rug te geven, om de kraan met ont wikkelingshulp weer open te draaien en de stagnerende eco nomie op gang te brengen. De hoop leeft om uiteindelijk terug te kunnen keren naar hun ge boortegrond. Gemenebest Ook in Nederland wordt het tra ditionele onderscheid tussen et nische groepen gehandhaafd. De Hindoestanen volgen Hindi- lessen om de geschriften van hun geloof te kunnen lezen. De Javaanse meisjes gaan naar hun eigen danslessen. De Creolen hebben hun gezelligheidsvere- ninging, maar bij hun feesten zijn ook andere Surinamers van harte welkom. „In Suriname omarmt 95 tot 98 procent van de mensen het plan van een Gemenebest-ver houding met Nederland", meent voorzitter S. Rambocus van het Surinaams Inspraakor gaan, een adviesgroep van de Nederlandse regering. Hij is in het dagelijkse leven directeur van de landelijke hulp-organi satie voor Hindoestanen Lalla Rookh. „De Nederlandse regering wil stimuleren, dat Surinamers te ruggaan", bevestigt hij. „Vooral de goed opgeleiden kunnen di rect een baan vinden. Door een dubbele nationaliteit te introdu ceren, de visumplicht af te schaffen en een terugkeer-mo- gelijkheid naar Nederland te creëren, moet de druk op het personenverkeer van de ketel. Maar het lijkt me voorlopig ijde- le hoop, dat er veel mensen te rug zouden gaan naar Surina me. Een paar duizend, schat ik." Twintig jaar geleden kwam Rambocus naar Nederland, maar hij wilde zo gauw mogelijk weer terug naar zijn geboorte land. In december 1982 werd zijn broer echter door de mili tairen in Paramaribo vermoord. „Dat heeft geen rol gespeeld bij mijn beslissing om definitief hier te blijven, absoluut niet", zegt hij zelf. Nu maakt hij volko men deel uit van de Nederland se samenleving. De Lalla Rookh-directeur vindt hechte banden tussen Neder land en Suriname nodig, alleen al omdat een derde deel van de Surinaamse bevolking in Ne derland woont. „Ik ben voor stander van het plan, want an ders redt Suriname het absoluut niet. Het belangrijkste is dat de ontwikkelingshulp weer op gang komt." Op besliste toon, gejaagd: „Het leger moet terug naar de kazer ne, moet worden omgevormd tot een normale krijgsmacht ter verdediging van het land. De politiële bevoegdheden, zoals het uitgeven van paspoorten, bewaking van de luchthaven en opsporingsbevelen, moeten de militairen weer inleveren." Om de arm van de militairen lam te leggen, kan de Suri naamse regering een referen dum houden over het Gemene best-plan. Internationaal krijgt de nieuwe democratisch geko zen regering al veel steun, zowel van Nederland als de Verenigde Staten. Ook het machtige buur land Venezuela wil hulp bieden ter ondersteuning van de de mocratie op het Zuidameri- kaanse continent. Moederland „De Surinamer is een flexibel mens, die past zich gauw aan. We zijn mondiaal georiën teerd", vindt directeur G. Panka van de landelijke Steunfunctie instelling Welzijnsbevordering Surinamers. Zijn ervaring is wel dat Surinaamse hulporganisa ties als het om overheidssteun gaat vaak op de laatste plaats komen. De problemen van bij voorbeeld Turken en Marokka nen hebben meestal prioriteit. Panka: „De meeste Surinamers beschouwen Nederland ge voelsmatig toch nog steeds als het moederland, Waar we dan niet goed tegen kunnen, is dat we de deur dicht vinden. Dat doet pijn." Ook voor de asielzoekers uit Su riname zijn volgens Panka de toelatingsregels erg streng. „Ne derland weet toch hoe rot we het daar hebben in Suriname, dan zou je verwachten dat onze mensen wat ruimhartiger wor den behandeld. Het tegendeel is waar", meent hij. Wat de directeur van de hulpor ganisatie vooral zorgen baart, is de nieuwe stroom van immi granten. Alleen al dit jaar lieten zich enkele duizenden nieuw komers van Surinaamse natio naliteit registreren. Zij vormen het topje van de ijsberg, want vermoed wordt dat een groter deel 'onderduikt', voordat de vreemdelingendienst hen op het spoor komt. Drugshandel Voor Nederland enide Verenig de Staten is het belangrijkste doel van de Gemenebest-be sprekingen: bestlijding van de snel groeiende drugshandel via Suriname. Ruim de helft van de cocaïnevondsten in de Rotter damse haven en op de luchtha ven Schiphol is via de voormali ge kolonie hierheen gebracht. Er bestaan sterke vermoedens dat militairen daar een rol in spelen, zo bevestigt de Neder landse regering. Bij de winkel van Tjin is inmid dels een Surinaams echtpaar binnengekomen. Ze willen al vast een paar kastjes naar Para maribo versturen. Hoeveel gaat dat kosten? „Misschien gaat la ter onze hele inboedel", kondigt de man enthousiast aan. „We willen inderdaad graag terug", gende gezichten. „Maar je weet toch nooit wat het daar wordt, hè?" Dit is het laatste deel van een driedelige serie over Nederland en Suriname. De vorige afleve ringen stonden in de krant van woensdag en donderdag. Neo-nazi kandidaat voor gouverneurschap van Louisiana Het verkiezingsbord van de anti-nazibeweging in Louisiana spreekt voor zichzelf. Een Republikeinse' president die zijn partijgenoten op roept om op een Democraat te stemmen. Dan moet er wel wat aan de hand zijn. Dat is in de Amerikaanse staat Louisiana dan ook het geval. Zaterdag neemt de door Bush verguisde racist David Duke het op tegen de cor rupte Democraat Edwin Edwards. Inzet is het gouver neurschap van de zuidelijke staat, maar ook het imago van de Amerikaanse politiek. CORRESPONDENT Bush kwam tot zijn opzienbare keuze omdat Duke, in de woor den van de president een be drieger, een charlatan en een fa naticus" is. En Duke is de kam pioen van al die blanke Ameri kanen die hun andersgekleurde landgenoten zo niet haten, dan toch op z'n minst minderwaar dig achten. En zo'n racist kan Bush, die volgend jaar herkozen wil worden, niet in zijn partij gebruiken. Bovendien zou de weerstand die Duke oproept de economische belangen van de staat, met New Orleans als be kendste trekpleister, wel eens ernstig kunnen schaden. En dus moet Duke verliezen. De opiniepeilingen voorspellen echter een nek-aan-nekrace. Het probleem is echter dat veel aanhangers van Duke dat feit niet kenbaar maken in vraagge sprekken. Fans van Duke zeg gen dat hij een krachtige con servatief is die durft te zeggen waarop het staat. Maar Dukes tegenstanders zeggen dat hij een onvervalste racist en zelfs nazi is, die zijn fascistische denkbeelden verborgen houdt om zijn electorale aantrekkings kracht te verhogen. Een soort Amerikaanse Hitier dus. Wie te geloven? Wie naar het verleden van Duke kijkt, kan al leen maar uitermate bezorgd zijn over de 41 -jarige kandi daat-gouverneur. Want Duke heeft vrijwel zijn hele leven be steed aan het bevorderen van de zaak van de blanke suprema tie. Daarmee begon hij al jong. Op zijn 14e schreef hij, op ver zoek van een leraar, een opstel over rassenscheiding. Bij een bronnenstudie voor dat opstel kwam hij in aanraking met ra cistische literatuur, die hem fas cineerde. Dat bleek in 1969, toen hem door een lector op de Universiteit van Louisiana werd gevraagd waarom hij Duits als bijvak had gekozen, in plaats van het aanzienlijk populairder Frans of Spaans. Het antwoord van Duke was: „Zodat ik het u>erk van een van de grootste genieën die ooit heeft geleefd, in de oorspronkelijke taal kan lezen „Ah", zei de lec tor, „Kant misschien? Schopen hauer? Goethe?". „Nee", ant woordde Duke, .Adolf Hitier". En dat was geen grapje. De jon ge Duke had nazivlaggen boven zijn bed, en Hitiers schotschrift Mein Kampf'm zijn schooltas. Tot enkele jaren geleden vierde hij met vrienden de verjaardag van Hitier. Hij noemde nog maar twee jaar geleden kamp beul Joseph Mengele „een genie, dat ongelooflijk knap genetisch onderzoek bij tweelingen deed". Na de universiteit werd Duke lid| van de Ku Klux Klan, waar hij al snel een leiderschapspositie verwierf. Maar na enkele jaren kreeg hij door dat de Klan, met z'n brandende kruisen en witte kleren, een te uitgesproken ne gatief imago had.om ooit wer kelijke macht te kunnen krijgen. Vanuit die praktische overwe gingen stapte hij in 1980 uit de Klan, en richtte hij de National Association for the Advancement of White People (vereniging voor de promotie van het blanke ras) op. Dukes nieuwe vereniging was visueel minder aanstootgevend dan de Klan. Geen witte punt mutsen, maar nette pakken, geen lynchpartijen maar litera tuur met daarin een 'weten schappelijke' grondslag voor anti-joodse en anti-zwarte denkbeelden. Verwerpelijke li teratuur, die Duke tot voor kort vanuit zijn huis verkocht. Hij stopte er pas mee toen hij be sloot tot een serieuze politieke carrière. David Duke op verkiezingstoemee. Vorig jaar deed Duke mee aan verkiezingen om een zetel in de Senaat, een race die hij maar net verloor. Nu dus voert hij met aanzienlijk succes campag ne voor het gouverneurschap van Louisiana. Hij doet dat ook nu niet met een openlijk racis tisch programma, maar met eenzelfde soort conservatief programma waarmee bijvoor beeld Reagan en Bush tot presi dent werden gekozen. Hij is dus pro-business, anti-belastingen, anti-uitkeringen, anti-staatsbe moeienis. Wat er nog aan racisme in dit programma zit, is verhuld. Du ke is bijvoorbeeld tegen positie ve discriminatie die zwarten be- foto ap tannen maury tere toegang tot de arbeids markt geeft. Hij wil ook de soci ale uitkeringen verminderen, en dat krijgt reliëf door de weten schap dat in Louisiana 75 pro cent van de uitkeringstrekkers niet-blank is. Het is een pro gramma dat aanslaat, met na me onder de blanke kiezers van Louisiana, die twee-derde deel van het electoraat uitmaken. Corruptie Duke heeft daarbij het geluk dat zijn tegenstander Edwin Edwards ook geen onbevlekt blazoen heeft. Hij was tussen 1971 en 1987 al drie keer eerder gouverneur, maakte in die jaren vooral naam als gokker en vrou wenjager, en kreeg bovendieri processen wegens corruptie aan zijn broek. Zo'n soort geschiedenis heeft Duke in ieder geval niet. Hij zegt verder dat hij van z'n eigen geschiedenis als lid van de Ku Klux Klan en als nazi voorgoed afstand heeft genomen. „Een jeugdzonde", aldus Duke. Duke beweert inmiddels bekeerd te zijn en nu belijdend christen te zijn. Conservatieve christenen vormen in het zuiden van de Verenigde Staten een hechte kiezersgroep. Dukes campagneleider Bob Hawks trad woensdag af omdat hij niet langer geloofde in de bekering van zijn baas. Dukes tegenstanders houden het erop, dat hij niet méér is dan een or dinaire fascist, zij het een met een mooie tandpasta-glimlach, een door plastische chirurgie verfraaid Robert Redford-hoofd en een driedelig pak. President Bush heeft, zoals ge zegd, alle reden om te hopen dat Duke zaterdag verliest. Maar ook als deze verliest, blijft Bush zorgen houden. Want al gemeen wordt aangenomen dat Duke dan, in ieder geval in het zuiden van Amerika, als onaf hankelijke kandidaat gaat mee doen aan de presidentsverkie zingen. Hij zou daarbij best wel eens hoge ogen kunnen gooien. Want 30 jaar van burgerrechten hebben nu eenmaal de racisti sche gezindheid bij veel te veel Amerikanen niet wezenlijk aan getast. Dat is de werkelijke bron van Dukes kracht. David Duke op verkiezingstoemee. Ook in Nederland handhaven de Surinamers het traditionele onderscheid tussen etnische groepen. Alleen op de feesten die de Creoolse gezellig- heidsvereninging organiseert, zijn ook andere Surinamers van harte welkom. foto cpd geert van kesteren

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 2