Extra Infrastructuur eiland niet berekend op Italiaanse planned in Roemenië zijn niet uit op afscheiding Hongaren You are now on:.. SfE MAARTEN TThe Friendly Island g^^njoy yourselLj Vrijdag 15 november 1991 Redactie: 023-150225 FRANS VISSER Vormgeving: CLARA KEMPER 21 Een schimmig spel speelt zich af rond de uitbreiding van een lucht haven op een klein eiland in de Ca- raïbische Zee. De steekwoorden: on rechtmatige contracten, mafia-con- necties, smeergeldpraktijken. Het spel wordt gespeeld op Sint Maar ten, een overzees koninkrijksdeel dat toch al geen goede naam heeft. De inzet van het spel js de uitbrei ding van Juliana Airport. Er werden mogelijk onrechtmatige contracten gesloten met Italiaanse financiers en aannemers ten bedrage van 35 mil joen dollar. Er lopen civiele proce dures, waarin kopstukken aanspra kelijk worden gesteld voor het ver dwijnen van 13,5 miljoen dollar. Het Openbaar Ministerie kijkt belang stellend toe en wacht af of strafrech telijke vervolging nodig is. De vraag rijst op Sint Maarten of dit niet slechts één voorbeeld in een reeks van dubieuze bestuurspraktijken is. Mafia en smeergeld trefwoorden bij renovatie vliegveld Juliana op Sint Maarten Het is geen zachte landing op de run way van Juliana Airport. De baan is vol hobbels en kuilen. Op het platform ver dringen zich de vliegtuigen van Ameri kaanse, Franse en Nederlandse maat schappijen. Na de paspoortcontrole bij een van de vier douanehokjes scharen de reizigers zich drie, vier rijen dik voor de twee bagagebandjes, op zoek naar hun koffers. PHILIPSBURG STELLA SLOOTEN GPD Direct buiten de krappe aankomsthal ver oorzaken taxi's opstoppingen op de één- baansweg langs het luchthavengebouw. De jongens van de huurauto's klampen zich vast aan de vervoerlozen en lokken ze mee naar hun autopark aan de overkant. Het of ficiële parkeerterrein voor de deur is im mers wegens ruimtegebrek verboden ter rein voor huurauto's. Dat dit zo niet langer kan, staat vast. De luchtvaartmaatschappijen zijn niet te spre ken over de slechte landingsbaan en het platform. De toenemende klachten zetten het bestuur van de luchthaven, een over- heids-NV waarvan de eilandsraad aandeel houder is, ertoe om in 1989 contracten te sluiten met Italiaanse aannemers die de luchthaven zouden renoveren. Het geld kwam van Italiaanse financiers. De totale kosten: 45 miljoen dollar. Schandaal Deze overeenkomsten leidden tot een schandaal dat grote belangstelling wekt, in de Antillen en daarbuiten. Het kwam op gang toen na veel politieke discussies en protesten van onder meer lokale aanne mers die zich gepasseerd voelden, het luchthavenbestuur in juli 1990 werd ver vangen. Het nieuwe luchthavenbestuur, on der voorzitterschap van Clarence Ri chardson, had tot taak orde op zaken te stellen. Richardson: „We hebben vanaf 1984 alle beschikbare documentatie nagelezen en uitgezocht, alle brieven, vergaderversla gen enzovoorts. Wé kwamen er eerst niet uit. Todat we op datum zijn gaan sorteren." Via, en op kosten van het Kabinet van Antil liaanse Zaken (Kabna) van minister Hirsch Ballin, werd landsadvocaat Wubs ingescha keld voor juridische bijstand. „Hij adviseer de om hoorzittingen achter gesloten deuren te houden, waarop alle betrokkenen onder ede worden gehoordDat gebeurde in april dit voorjaar. Richardson kan over de inhoud van die verklaringen niet uitwijden, maar het leverde genoeg aanleiding voor het bestuur om een aantal civiele procedu res te starten. Eerdere pogingen om buiten de rechtszaal om een regeling te treffen mislukten, omdat de Italianen geen beper king van het project of wijziging van de fi nanciering wilden. Een van de 'hoofdprocedures' loopt tegen de financieringsmaatschappij ICLE, waarin wordt geëist dat het contract voor een le ning van 35 miljoen gulden ongeldig wordt verldaard, omdat door de aandeelhouder, de eilandsraad, nooit toestemming is gege ven. Eenzelfde soort eis is geformuleerd te gen een aannemingsbedrijf dat de Flamin go Pond zou dempen, noodzakelijk voor de uitbreiding van het platform. Ook hiervoor was geen toestemming verkregen. Aangezien de bestuursleden geen financiële verbintenissen mogen aangaan boven de 25.000 gulden zonder toestemming van de eilandsraad, zijn alle leden hoofdelijk aan sprakelijk gesteld. Ook de grote initiator achter het project, Claude Wathey - de man die veertig jaar politiek leider was op het ei land - wordt aansprakelijk gesteld. Overi gens was Wathey's zoon Al voorzitter van het bestuur dat de contracten met de Italia nen afsloot. Reconstructie Reconstructie van de gang van zaken rond de contracten heeft eigenaardige feiten op geleverd, zegt de huidige bestuursvoorzitter Richardson. „De financiering is verkregen op basis van een haalbaarheidsstudie, die uitermate eenzijdig is. De luchthaven zou ongeveer alleen maar inkomsten hebben en geen uitgaven. In juni '89 kwam vervolgens het accountantsbureau KPMG op verzoek van het oude bestuur met een rapport, waaruit blijkt dat de voorgestelde financie ring met een looptijd van acht jaar en een rente van 8 procent absoluut niet haalbaar is voor de luchthaven". Al Wathey schreef daarop in een brief aan de managing-director van de luchthaven dat de plannen voorlopig stopgezet moes ten worden. „Twee dagen later, op 18 juni, werd echter het contract ondertekend door CLUJ ADAM LEBOR THE INDEPENDENT De ruime villa in de Pavlovstraat in Cluj wordt 's nachts nooit onbe waakt achtergelaten. Wanneer de avondschemer valt over het kantoor van de RMDSZ de Democratische Vereniging van Hongaren in Roeme nië maakt iemand een bed klaar en blijft hij opletten voor aanvallen van Roemeense nationalisten. Toen in het nabijgelegen Tirgu Mu res rellen uitbraken tussen Roeme nen en etnische Hongaren waarbij verschillende doden vielen, werden naar het kantoor dreigbrieven ge stuurd en zelfs nu nog worden haar affiches regelmatig beklad of van de muur gescheurd. Onder het communistische regime werden de etnische Hongaren in Roemenië vervolgd. Hun scholen werden gesloten, hun cultuur onder drukt en de Hongaarstalige universi teit in Cluj werd gesloten. „In bepaalde opzichtefi is onze situ atie nu beter", zegt de vice-voorzit- ter van de vereniging, Gusztav Heredi. „Wij kunnen onze partij or ganiseren, we hebben een Hon gaarstalige pers en we kunnen schrijven wat we willen. Maar de re gering steunt de leugens tegen ons en de Hongaren worden de zonde bokken, omdat we de grootste min derheid zijn en goed georganiseerd. In tegenstelling tot wat Bukarest be weert, accepteren de meeste Honga ren dat Transsylvanië een deel van Roemenië is. „Wij willen geen onaf hankelijke republiek zijn", zegt Ti- bori Szabo, „En je moet wel gek zijn om te denken dat Hongarije zich met Transsylvanië zou verenigen, met acht miljoen extra mensen, on der wie vijf miljoen Roemenen." Maar het regerende Roemeense Front voor Nationale Redding lijkt van de vermeende dreiging van de Hongaarse afscheiding gretig ge bruik te maken voor politieke winst op de korte termijn. Zowel in Hongarije als in Roemenië wordt al gemeen aangenomen dat de vor ming in Budapest van de „Transsyl- vaanse regering in ballingschap", die een kort leven was beschoren, een provocatie was van de Roemeense geheime diensten. Het doel was de aandacht van de Roemenen af te lei den van de mijnwerkers en die te richten op het oude schrikbeeld van het Hongaarse streven naar hereni ging met het moederland. Maar door het vuur onder de anti- Hongaarse gevoelens hoog op te sto ken. speelt het Front een gevaarlijk spel. zeggen waarnemers. Wanneer de anti-Hongaarse vooroordelen toenemen, kan dat een exodus in gang zetten, met name van de jonge en gekwalificeerde mensen die het land het hardst nodig heeft. Er zijn al veel etnische Duitsers vertrokken, waardoor hele gemeenschappen zijn leeggelopen. En er zijn berichten over spanning onder een minderheid van de Hon gaarse Szekely gemeenschap in Transsylvanië, ooit de grenswachten van hei Oostenrijks-Hongaarse Rijk. Zij zouden zich autonoom willen verklaren. De RMDSZ is daar sterk tegen, om dat zij vrezen dat een dergelijke stap zou kunnen leiden tot een geweld dadig conflict. Maar dan zou de we reld ten minste aandacht voor hen hebben, zegt een minderheid. En als de wereld dat niet heeft, dan zijn er in de RMDSZ die vrezen dat het ex treme gezichtspunt van Szekely zich in de heersende stroming kan drin- gen. vendien blijkt uit een tweede accountants rapport dat de financiering onhaalbaar is. Kabna en het luchthavenbestuur zijn daar om bezig met een nieuw masterplan, opge zet door het internationaal ervaren inge nieursbureau Naco in Den Haag. Volgens Kabna-vertegenwoordiger Van Diemen op Curasao hebben zij een heel andere aanpak dan de Italianen. „Naco legt de nadruk op de infrastructuur en op uitbreiding van het platform. Bij de Italianen ligt veel nadruk op materialen zoals loopbruggen en gebou wen, die vanuit Italië geleverd moesten worden." Voorzitter Richardson benadrukt dat Naco, dat vorige week het voorlopige masterplan opstuurde, rekening houdt met diverse uit breidingsscenario's al naar gelang de trend van het toerisme. De kosten vallen, zeker in de eerste fasen, aanzienlijk lager uit dan de Italiaanse plannen. De meest noodzakelijke uitbreidingen (onder meer de vertrek- en aankomsthal, bagage-afhandeling en het platform) gaan 15 tot 17 miljoen dollar kos ten. Bij verdere uitbreiding adviseert Naco om eerst te kijken of het eiland die grotere stroom passagiers wel wil, omdat de infra structuur er niet op berekend is. Ook het luchthavenbestuur pleit voor een geïnte greerde groei van het toerisme en het vlieg veld. Het definitieve masterplan moet in december klaar zijn. Zodra de Italiaanse plannen voorgoed van tafel zijn, kan dan met dit plan gestart worden, zo is het voor nemen van Kabna en het luchthavenbe stuur. Mafia Een van de laatste verwikkelingen in deze affaire betreft mogelijke mafia-connecties en smeergeldtransacties van Sint Maartense bestuurders met Italiaanse contractpart ners. Een Italiaanse aannemer, Graci, wordt in zijn land verdacht van connecties met de mafia. Kort geleden lekte een rapport uit van de Venetiaanse politie. Daarin staan verslagen van afgetapte telefoongesprekken waarin ook Sint Maarten aan bod komt. Graci sprak diverse keren met de op Sint Maarten gevestigde zakenman Rosario Spadaro - die in de pers eerder van mafia- De infrastructuur op Sint Maarten is niet berekend op een gi gantische uitbreiding van vliegveld Juliana. UNITED PHOTOS DE BOER contacten werd beschuldigd - over de aan leg van een zeehaven, een ander prestigieus project van nog grotere omvang dat het vo rige eilandsbestuur in petto had. Uit de ge sprekken kan afgeleid worden dat niet bij naam genoemde bestuurders van het ei land financiële manipulaties voorstelden in de kostenbegroting, namelijk een hogere raming dan de werkelijke kosten zouden zijn. „Zoals ook bij de luchthaven is ge beurd", zo wordt Spadaro in het rapport aangehaald. In ruil voor de manipulatie zou Graci het project ter waarde van 100 mil joen dollar krijgen. Geld uit de officiële banklening zou hier door voor andere doeleinden kunnen wor den gebruikt, concludeert de Venetiaanse politie. Graci zag uiteindelijk, ondanks her haalde verzoeken en een bezoek van een Sint Maartense delegatie aan Italië, van de deal af. Omdat nu blijkbaar bij twee grote projecten mogelijke smeergeldpraktijken aan de orde zijn, vragen sommigen op Sint Maarten zich af of deze handelwijze niet veel vaker voorkwam. Was dit misschien eerder regel dan uitzondering? Het antwoord is (voorlo pig) niet te achterhalen. De uitspraak in de lopende civiele procedures, die in januari wordt verwacht, moet aantonen wie in de luchthavenaffaire fout is geweest. Het zou de eerste keer zijn dat Sint Maar tense bestuurders, die al jaren maar zonder bewijs van wanbestuur en corruptie worden beschuldigd, via het gerecht verantwoorde lijk worden gesteld. Daarna dreigen moge lijk strafrechtelijke zaken. Het luchthaven bestuur heeft het Openbaar Ministerie tot tweemaal toe van informatie en papieren voorzien, maar voorlopig verklaart officier van justitie Wesselink „toe te kijken en af te wachten." Richardson heeft geen duidelijk idee over hoe de nu al vaststaande misstanden kon den gebeuren. „Het is zo n ondoorzichtige en ingewikkelde zaak". Hij verwijst wel naar een algemeen beeld dat hij heeft over zijn geboorte-eiland: „Er zijn hier twee groepen mensen: een kleine groep die veel geld ver dient, en een grote groep die maar net een boterham verdient, die ze niet graag kwijt willen raken." Het luchthavenbestuur pleit voor een geïntegreerde groei van het toerisme en het vliegveld. diezelfde man", aldus Richardson. Inmid dels is 13,5 miljoen dollar op onduidelijke wijze verdwenen. „Het zou besteed zijn aan materialen ter waarde van 3,5 miljoen en een eerste aanbetaling van 10 miljoen dol lar. De genoemde materialen hebben maar een waarde van nog geen 600.000 dollar", aldus Richardson. „Het contract voor het dempen van de Fla mingo Pond voor 2,2 miljoen is door Al Wathey zelf, zonder dat de andere be stuursleden het wisten, ondertekend". Daarom heeft Richardson ingestemd met het vrijwaren van hoofdelijke aansprakelijk heid van de andere bestuursleden in deze zaak. Het gaat onder anderen om het parle mentslid Marcel Gumbs. Politiek Behalve tot juridische verwikkelingen, heeft de luchthaven-affaire ook tot politieke strubbelingen geleid. Toen de contracten in 1989 werden ondertekend, was de Demo cratische Partij van Claude Wathey aan de macht, evenals tijdens de vier voorgaande decennia. Na de verkiezingen in april ver loor de DP de meerderheid. Er kwam een coalitie van twee oppositiepartijen de SPA en de PDP. Deze laatste partij, opgericht door voorma lige DP-leden, zegde al na zes weken de sa menwerking op. Volgens SPA-leider James was het vooropgezet spel. „Er is nooit dui delijk gezegd waarom de PDP niet verder wilde. Het enige waar we over van mening verschilden, was de luchthaven-affaire". De SPA wilde de zaak juridisch uitgeplozen hebben, de PDP wilde aan de Italiaanse plannen vasthouden en afzien van de juri dische zaken. De PDP vormt nu een coalitie met de DP. De SPA, de grootste partij, zit weer in de oppositie. De DP/PDP-coalitie heeft de Italiaanse plannen nog steeds niet losgelaten, on danks de rechtzaken en de misstanden die inmiddels bekend zijn geworden. Het lijkt een noodsprong van een in het nauw ge dreven kat, want het is onwaarschijnlijk dat de Italianen nog een kans hebben. De Antil liaanse premier Maria Liberia heeft gezegd dat zij de contracten zal voordragen voor vernietiging door de Kroon, als Sint Maar ten er koste wat kost aan vasthoudt. Ook het Kabinet voor Antilliaanse Zaken is niet te spreken over de Italiaanse plannen. Bo- m

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 21