Regio Geen besluit over De Does Gulle gift voor 'Beestenboel' Vrije busbaan doet blauwe tram een beetje herleven Leiderdorpse markt is 'brandvriendelijk' Betere voorlichting moet discriminatie voorkomen Vreugde over vrijlating blijkt van korte duur Vrijdag 15 november 1991 Redactie: 071-161400 DICK VAN DER PLAS MIEP DE GRAAFF UESBETH BUITINK WIM KOEVOET ERIC JAN WETERINGS Elndcedacör CONNY SMITS Vormgeving: SIMON DE GRAAF LEIDEN NIEUWSLIJN Parkeren op z'n Engels op de A4 LEIDERDORP Een Engelse automobilist heeft gistermorgen voor opschudding gezorgd op rijksweg 4 ter hoogte van Leider dorp. Om ongeveer acht uur kreeg de man een steentje tegen zijn voorruit, waarna hij zijn voertuig op de linkerrijbaan 'par keerde'. De politie heeft de man naar de vluchtstrook gediri geerd. ,,'t Is nog een klein wonder dat er geen ongelukken zijn gebeurd", aldus een woordvoerder. Jonge oplichters gepakt VOORSCHOTEN Vier Voorschotense jongens van 19,17,17 en 16 jaar oud zijn deze week een paar dagen opgesloten we gens oplichting. Bij een plaatselijk restaurant leverden zij gedu rende anderhalve maand valse werkbriefjes in, waardoor het be drijf voor een paar duizend gulden werd benadeeld. De vier zijn gisteren weer op vrije voeten gesteld. Sinterklaasvoorstelling in Voorschoten VOORSCHOTEN Het poppentheater Welles Nietus speelt op woensdag 27 november een speciale Sinterklaas voorstelling: 'De veer van zwarte Piet'. De voorstelling begint om half drie en heeft plaats aan de Prinses Marijkelaan 4 in Voorschoten. LEIDERDORP» UESBETH BUITINK Een gewijzigde opstelling van de Leiderdorpse weekmarkt op de Hoofdstraat moet de markt 'brandvriendelijk' maken. Ver schuivingen in de opstelling van de kramen en een betere door gang voor brandweerwagens, moeten garanderen dat een brand zonder veel hindernissen kan worden geblust. Met die maatregelen trachtte de markt- beheerscommissie gistermid dag tegemoet te komen aan de veiligheidseisen om de markt in het Oude Dorp te behouden. De brandweer test volgende week of het verwijderen van de paaltjes bij de Bruggestraat, waar bluswater uit de Rijn wordt gehaald, en het achteruit insteken van een brandweerwa gen voldoende is. Eventueel moet de kraam tegenover de Bruggestraat worden verscho ven. Uitbreiding van het aantal kramen kan in de Eikenlaan. Op de hoek van de Hoofdstraat en de Berkenkade moeten even eens enkele kramen worden verschoven, zodat het water schap Veen- en Geesdanden' gebruik kan maken van zijn ei gen parkeerplaatsen. „De voorzitter van de vereni ging voor de ambulante handel, C. Verplancke, uitte zijn onte vredenheid. „Ik heb gemengde gevoelens. De laatste maanden zijn we wel weer drie branches kwijtgeraakt en die krijgen we niet meer terug. Er zijn geen wachtlijsten meer. Bovendien wordt die hoek op de Berkenka de nu een soort blindedarm. Het was al de vreemdste markt die ik kende, maar het wordt steeds gekker." Financiering kinderboerderij rond LEIDERDORP CEES „Wij zijn er allemaal een beetje ondersteboven van: prinses Juli ana heeft van het geld van de Kinderpostzegels 1991, 5000 gulden geschonken aan 'Bees tenboel', de nieuwe kinderboer derij van Nieuw-Buitenzorg. Een gulle gave die wij dankbaar hebben aanvaard. Daarmee ko men wij tot de dag van vandaag op een bedrag van 130.000 gul den en op basis van toezeggin gen zal het totaalbedrag van 185.000 gulden eind december worden gehaald. In februari kan met de uitvoering van het pro ject worden begonnen." B. van der Linden, initiatief nemer voor de kinderboerderij, maakte gistermiddag de balans op tijdens een door de Leider dorpse Ondernemersvereniging (LOV) belegde bijeenkomst. Po litici en leden van serviceclubs werden hier opgeroepen om de jaarlijkse 10.000 gulden voor onderhoud met elkaar voor meerdere jaren te garanderen. Het doel van 'Beestenboel' is door middel van doelbewuste aanplant van bomen, struiken en planten gesorteerd naar kleur, geur en bladsoort en de aanwezigheid van dieren, de zintuigen van de gehandicapte bewoners te stimuleren. De waarnemingen van deze nieu we vorm van therapie zullen nauwgezet worden geregi streerd en ook worden gebruikt voor studiedoeleinden. LOV-voorzitter J. Langelaar noemde 'Beestenboel' een ty pisch Leiderdorps project. Indi viduele acties van Leiderdorpers om geld bijeen te brengen door 'snert te verkopen op het ijs' of 'een boekenbeursje' vond hij natuurlijk 'toe te juichen'. Maar veel meer voelde hij voor een gezamenlijke aanpak, die een goed onderhoud op termijn zou garanderen. J. van Ek van de Rotary Club Leiderdorp zegde toe garant te zullen staan voor een bepaald bedrag. Een woordvoerder van de Lions Club Leiderdorp moest eerst in eigen kring overleggen, maar meende dat 'Nieuw-Buitenzorg' zeker op een bijdrage in geld of natura kon rekenen. Campagne 'Beestenboel', waarvoor de Lei derdorpse kinderboerderij kip pen, kwartels, konijnen en gei ten zal afstaan, wordt een werk ervaringsproject voor jonge mensen binnen het leerlingstel sel. Voor het verzorgen van de dieren hebben zich al drie men sen gemeld. P. Muller van het aanbevelingscomité, waarin naast de vrouw van de commis saris van de koningin in Zuid- Holland alle fractievoorzitters van de gemeenteraad, behalve van Groen Links, zitting heb ben, adviseerde vooral een co ördinator aan te stellen: „Naam, telefoon- en gironummer, dat willen de mensen weten voor dit mooie doel." Met een door de Leidse Loge La Vertu te organiseren bene fietconcert op 21 februari in de Leidse Vredeskerk, wil Van der Linden op de klanken van Mo zart de financiële campagne feestelijk afsluiten. Met een laatste bespreking volgende week bij de Landelijke Stichting Philadelphia Voorzieningen, waar 'Nieuw-Buitenzorg' deel van uitmaakt, draagt de particu liere initiatiefnemer B. van der Linden de verdere uitvoering van 'Beestenboel' over. „Alles is in principe geregeld", zei de be wogen burger voldaan. Het Leiderdorpse college moet terug naar de onderhan delingstafel om de mogelijkheden van privatisering van het zwembad De Does te onderzoeken. Een krappe meerderheid van de commissies sport en financiën wei gerde gisteravond goedkeuring uit te spreken over de col legeplannen om de exploitatie van De Does over te dra gen aan Sportfondsen. LEIDERDORP UESBETH BUITINK De commissieleden troffen op hun tafel een brief van de Leid se projectontwikkelaar Erica Be heer met een voorstel tot priva tisering van het sportcomplex. Het college had de mogelijkhe den van privatisering onvol doende onderzocht, vonden de fracties van de WD, D66 en Groen Links, samen goed voor elf van de negentien raadsze- tels. Bovendien zou er teveel zijn toegewerkt naar een over eenkomst met Sportfondsen en zou de andere gegadigde, Aqua Indoor, niet serieus zijn geno men. WD-burgerlid A. Bindels vroeg zich hardop af waarom het college zoveel haast maakte met het afsluiten van de over eenkomst met Sportfondsen, die per 1 januari van kracht zou moeten zijn. „Erica zou een bruisend alternatief kunnen zijn. We moeten doorgaan met het huidige interim-manage ment als die alternatieven nog niet goed bestudeerd zijn", al dus Bindels. Hij noemde de keuze voor Sportfondsen 'ui terst tendentieus, dun en zwak'. „De gemeente moet van het zwembad af', verklaarde D66'er R. Jolly stellig. „Het moet volle dig worden geprivatiseerd of ge woon worden verkocht." Groen Links-fractievoorzitter C. Bos voelde zich door de haast van het college 'voor het blok gezet'. „Alternatieven geeft het college eigenlijk niet, hoewel in Erica misschien mogenlijkheden zit ten." Zorgwekkend „Verkoop heeft niet onze voor keur, maar wij zijn wel be nieuwd in hoeverre Erica het zwemmen als basisvoorziening kan accepteren", verklaarde CDA-fractievoorzitter A. Roest. Hij ging echter akkoord met het college-voorstel, inclusief de prijsstijging van het toegangs kaartje naar een gemiddelde van 4,50 gulden. Volgens Roest kan een doorberekening van de inflatie in de tarieven boven dien 60.000 gulden op jaarbasis opleveren. PvdA'er J. Hermans sprak van een 'Stopera-effect'. „Wij vin den het financieel een zeer zorgwekkende ontwikkeling, maar het zwemmen als basis voorziening is in deze opzet vol doende verzekerd." Bindels vond dat het college, het CDA en dé PvdA een gebrek aan 'dynamisch beleid' toon den. „Het is uiterst verwerpelijk en onverstandig om geen reke ning te houden met verande rende omstandigheden, zoals die brief van Erica." Onduidelijk werd gisteravond of het college toch het huidige voorstel in de gemeenteraad van 9 december wil voorleggen. De beslissende stemmen liggen dan bij de WD- en D66-wet- houders C. Huigen en H. Veld- stra. Wanneer zij net als hun fracties stemmen, sturen ze CDA-collega C. Kemer terug naar de onderhandelingstafel. Stemming vóór het collegevoor stel betekent dat Sportfondsen per 1 januari de Does exploi teert. Provinciebestuurder T. Jansen brengt een wegmarkering aan op een nieuw stuk busbaan langs de Voorscho tense Veurseweg. De plaatselijke wethouder Van de Poel (links, in weikpak) en NZH-bestuurder Leeuwen- burgh kijken toe. foto jan holvast te brengen: „Leiden en omstre ken is niet meer dan een Haag se buitenwijk met daartussen een paar mooie buitenplaat sen", constateert Van de Poel. De enige tientallen aanwezigen lachen, de meesten besmuikt, een enkele Hagenaar uitbundi ger. Van de Poel besluit zijn be toog met twee vragen. Van de NZH wil hij weten waarom bus lijn 49 halverwege de spits stopt. „Want dat is wel de ver binding tussen Voorschoten centraal station en de rest van de wereld." Gedeputeerde Jan sen krijgt de boodschap mee de onzalige provinciale plannen van tafel te vegen om bij Leids- chendam en andere plaatsen tolpleinen aan te leggen. NZH-man Leeuwenburgh vertelt vervolgens over Vrij Baan 21', het aktieplan van de streekvervoerbedrijven in de Randstad ter verbetering van het openbaar vervoer. Zo is deze maand begonnen met de aanleg van een busbaan op de Voorschoterweg richting Leiden en wordt ook gewerkt aan spe ciale voorzieningen voor het openbaar vervoer op Rijksweg 44 nabij de Haagsche Schouw. Ook Jansen mijmert over de blauwe tram. „Als de tram vroe ger Voorschoten passeerde loer de ik altijd extra oplettend uit de raampjes of ik Olga Lowina zag, want die woonde daar." De rest van zijn verhaal over Haag se nota's, provinciale prioritei ten, 'vleugelplannen' en andere in wat wollig ambtelijk jargon verpakte boodschappen gaat een beetje verloren in het toe nemend geknars van pinda's en zoutjes tussen de kiezen der toehoorders. Drank Al die zoutjes maken dorstig en na de speeches vinden de dien bladen sap en sherry gretig af trek. Ook de wijn en de jonge jenever scoren goed, waarna de discussies-in-kleine-kring los barsten. Daarbij ontbreken de ongeveer zestig uitgenodigde buurtbewoners. „Geen dorst, of ze lusten de Gouden Leeuw niet", luidt de diagnose van een ingewijde. Ook Voorschotense raadsle den laten het massaal afweten. Groen Links-vertegenwoordiger Harlaar („mag ik een pilsje?") is één van de weinigen. Hij laat weten tolpleinen 'een goed idee' te vinden en ook busba nen hebben zijn warme sympa thie: „Voor mijn part leggen ze tussen Leiden en Den Haag één grote busbaan aan." Ook andere Voorschotenaren bespreken de vervoersproble- matiek. „Als bij station de Vink de trein aan komt rijden, zie je altijd de bus voor je neus weg rijden", klaagt een vijftiger, nip pend aan zijn neut. „Dat ge beurt al anderhalf jaar en ieder een weet het. Waarom wordt daar niks aan gedaan?" Helaas kan niemand hem antwoorden. Ook Leeuwenburgh is nèt ver trokken. LEIDERDORP UESBETH BUITINK Een voorlichtingscampagne moet discriminatie in Leider dorp zoveel mogelijk voorko men. De raadscommissie wel zijn sprak gisteravond de wens uit de mogelijkheden van een dergelijke campagne en een meldpunt anti-discriminatie te onderzoeken. Bovendien zou samenwerking met het meld punt Leiden moeten worden bekeken. Eerder dit jaar besloot het college het meldpunt stop te zetten omdat' er maar weinig klachten binnenkwamen. Vol gens D66-burgerlid O. Reijers is de kans op een 'licht' meldpunt echter nog niet verkeken. „Als duidelijk is dat op het gemeen tehuis plaats is om discrimina tie te melden, zijn we niet ver van een meldpunt af', aldus Reijers. „Marokkanen en Turken gaan DEN HAAG/VOORSCHOTEN Twee mannen die op 18 augus tus van dit jaar drie Voorscho tense benzinestations probeer den op te lichten met een valse creditcard, zijn daarvoor giste ren tot gevangenisstraffen van drie en twee maanden veroor deeld. De mannen hadden ge tracht sloffen sigaretten, snoep en parfum te kopen met een ge stolen creditcard. Eén keer was dat gelukt, bij de twee volgende Tijdelijk onderkomen Job Centre WASSENAAR Voor de plaatsing van het tijdelijke kantoortje van het arbeidsbu reau 'Job Centre' in Wassenaar heeft de gemeente het Stadhou dersplein uitgezocht. Het onderkomen komt aan de zijde van de Van Duivenvoordelaan, evenwijdig aan de bushalte. Ruim een maand zal het kantoor, dat in totaal 30 vierkante meter ruimte in beslag neemt, op die plek blijven staan. Een tijdelijk on derkomen voor de afdeling van het Arbeidsbureau is nodig omdat het huidige pand ingrijpend wordt verbouwd. niet bij een ambtenaar klagen en de mensen die wel naar een gemeentehuis gaan, kunnen wel voor zichzelf zorgen", zo luidde echter het standpunt van E. Snell van de stuurgroep etni sche minderheden, die de voor lichtingsactiviteiten zou moeten organiseren. ,Die horen niet in de doelgroep thuis. Elke ambte naar is een te hoge drempel." Volgens Snell had de stuur groep de activiteiten opgedron gen gekregen, omdat zij had ge klaagd over het feit dat ambte naren niets met het door de raad vastgestelde anti-discrimi- natiebeleid hadden gedaan. ,,U gaat voorbij aan de verbijstering en de teleurstelling om het fi nanciële geritsel", aldus Snell. Hij verwees daarmee naar de 8000 gulden die waren terugge vloeid naar de algemene begro ting omdat ze niet waren ge bruikt. benzinestations die werden be zocht had het betaalsysteem de kaart geweigerd. Omdat beide mannen al drie maanden in voorarrest hadden gezeten werden zij gisteren na afloop van hun zaak direct in vrijheid gesteld. De vreugde daarover was echter van korte duur. De twee werden onmid dellijk weer aangehouden om dat zij illegaal in Nederland ver bleven. Snelle verbinding tussen Leidschendam en Voorschoten te richting het centrum van het dorp zijn aangepast zodat bus sen eerder het groene licht krij gen dan het andere verkeer. Op de busbaan liggen grote mallen van de letters B, U en S gereed op het wegdek, waarin de feestredenaars een laagje verf moeten spuiten. Ieder één letter. Een aantal genodigden mist het inkleuren van de B door Jansen, omdat zij de druk ke Veurseweg niet tijdig kunnen oversteken. Het verkeerslicht voor het zebrapad blijft tijdens de avondspits hardnekkig lang rood. Tegen de tijd dat de U volge spoten is (door Leeuwenburgh) zijn alle genodigden gearri veerd. Probleemloos kleurt Van de Poel de S in, waarna de ge reedstaande bus-met-vreugde- krans-op-voorfront niét gaat rij den. „Die staat er voor de gezel ligheid", legt iemand van de or ganiserende busmaatschappij uit. Daarna steekt het gezelschap snel de Veurseweg over, richting drank en happen. Blauwe bla zers stralen vermits in vol doende aantal aanwezig ken nelijk nog steeds groot gezag uit: alle auto's stoppen voor het overstekende gezelschap. On derweg vertelt Van de Poel dat de busbaan („grofweg uit mijn hoofd gerekend") zo'n ander half miljoen gulden heeft ge kost. „En daar zit toch wel een paar ton van Voorschoten bij." De genodigde die de receptie duurder inschatte zit er dus dui delijk naast. Na gedane aibtid In «utthtC pak. Speech Bij de speeches bijt Van de Poel het spits af. Hij mijmert over het verdwijnen van de blauwe tram, nu dertig jaar geleden. „Toen verdwenen ook de meeste vrije busbanen die we nu met veel moeite proberen terug te krij gen." De Leidse wethouder Walenkamp krijgt een sneer vanwege zijn 'ideetjes' om het openbaar vervoer in de regio foto jan holvast Leiden in één organisatie onder VOORSCHOTEN ERIC JAN WETERINGS „Volgens mij is de receptie duurder dan die hele busbaan", klinkt het zuur uit de mond van een genodigde. Het is donder dagmiddag even na vieren in Motel De Gouden Leeuw. In het etablissement aan de Voorscho tense Veurseweg wachten enke le tientallen genodigden op de komst van provinciebestuurder T. Jansen. Samen met wethou der F. van de Poel en NZH-dis- trictchef B. Leeuwenburgh zal hij 500 meter busbaan langs de Veurseweg officieel in gebruik nemen. Jansen is een druk bezet man en schijnt wel vaker iets later te komen dan officieel aangekon digd. In het partycentrum zijn de tafels echter goed gevuld, zo dat het wachten de meeste aan wezigen niet zwaar valt. Een klein kwartiertje later arriveert de gedeputeerde en de drie be stuurders hijsen zich snel in een overall en kaplaarzen om aan de overzijde van de Veurseweg de opening te verrichten. De rij baan is bestemd voor bussen die vanuit Leidschendam de ge meente Voorschoten binnenrij den. Ook stoplichten op de rou- De Does in Leiderdorp. „De gemeente moet van het zwembad af', verklaarde Dötfer R. Jolly gisteravond stellig. foto hielco kuipers

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 20