Regio Familie betrekken bij stopzetten behandeling Positie van gevluchte Joegoslaven onduidelijk Noordwijk was even het kloppend hart van de Europese Gemeenschap Simons Veel mannen te dik Juliana koopt grond terug: 250.000 winst Vrijdag 15 november 1991 Redactie: 071-161400 WILLEM SPIERDIJK WIM SCHRIJVER MEINDERT VAN DER KAA1J CAROLINE VAN OVERBEEKE JAN WESTERLAKEN MONICA WESSEUNC Eindredactie: HANS SONDERS Vormgeving: HENK BUIS 19 JAG wil duidelijk beleid AZL LEIDEN/OEGTSTGEEST Het Academisch Ziekenhuis Leiden moet de familie be trekken bij de beslissing of de behandeling van een pa tiënt moet worden stopgezet. Het is niet genoeg om al leen de vaste levensgezel in te lichten over het feit, dat verder leven zinloos is. weest." Hoewel het JAG alleen het academisch ziekenhuis om op heldering heeft gevraagd en de vaste kamercommissie voor de volksgezondheid van het voor val in kennis heeft gesteld, is justitie er direct op gesprongen. Zij heeft de inspectie voor de volksgezondheid opdracht ge geven de zaak uit te zoeken en advies te geven. Daverschot zegt dat het het JAG er niet om te doen is om de arts aan te pakken. De arts heeft zich correct gedragen, vindt zij. Hij heeft zich hersteld. „Maar wat doet het AZL nu. Dat willen we weten. Verandert het zieken huis zijn beleid." Volgens het JAG kan het om een misser gaan. „Als dat zo is, is dat een goed voorbeeld voor andere ziekenhuizen. Het werkt preventief. De ziekenhuizen moeten met hun patiënten en de familie zorgvuldig omgaan. Als artsen te gemakkelijk over levensbeëindiging gaan denken is dat geen goede zaak. Stoppen met de behandeling om de pa tiënt dood te laten gaan, ligt voor mij heel dicht bij actieve euthanasie. Een spuitje geven dus." Marianne Daverschot zegt dat er in het geheel niet wordt ge dacht om een claim voor smar- JAN WESTERLAKEN Het Juridisch Adviesbureau Ge zondheidszorg in Zwolle dringt daarom bij het AZL aan om een duidelijk beleid te formuleren. Drie kinderen van een 73-jarige man uit Oegstgeest hebben het JAG ingeschakeld omdat het ziekenhuis zonder met hen te overleggen, passieve euthanasie op hun vader wilde plegen. De bejaarde man was met een her senbloeding in het AZL opgeno men. Vier dagen later staakte het ziekenhuis de behandeling die, na sterk aandringen van de kinderen, weer werd hervat. De man, die gedeeltelijk verlamd is en niet kan praten, wordt thans in een verpleeghuis verzorgd. De Inspectie voor de Volksge zondheid heeft de zaak inmid dels in behandeling genomen. Mr. Marianne Daverschot van het JAG vraagt zich af of je bij voorbaat iemand moet doden als niet met honderd procent zekerheid kan worden gezegd dat hij of zij herstelt. „Heeft le ven alleen dan maar zin? Als dat zo is zitten we met een boel zin loze levens. Kijk alleen maar naar de ziekenhuizen en ver pleeghuizen. Zou de familie in dit geval niet alert zijn geweest, dan was haar vader dood ge- tegeld bij het ziekenhuis in te dienen. De boodschap die van de kwestie moet uitgaan is, dat het ziekenhuis op zijn zaakje moet letten. Geen commentaar Leden van de vaste kamercom missie zeggen niets van de zaak af te weten. Ad Lansink (CDA) wil er geen commentaar op ge ven, omdat de kwestie onder de rechter is. Zolang daarvan spra ke is heeft de kamercommissie geen functie. Commentaar leve ren is er dan ook niet bij om el ke vorm van beïnvloeden te voorkomen. Netelenbos van de PvdA laat via een medewerkster weten 'geen commentaar' te hebben. En Erica Terpstra (WD) zegt, dat iedere arts, na overleg met collega's, een zinloze behande ling mag stopzetten. Ze zegt het een goede zaak te vinden dat de inspectie op onderzoek uit gaat. AZL-woordvoerder Ketting: „Uit privacy-overwegingen ge ven wij geen commentaar op particuliere zaken". Het AZL is volgens hem juist gelukkig met het bestaan van de inspectie volksgezondheid en heeft dan ook geen enkel bezwaar tegen het inschakelen hiervan. „Het is goed als klachten op de juiste manier worden behan deld. Dat in dit geval de inspec tie volksgezondheid bekijkt of er al dan niet juist is gehandeld, is perfect." Zwaar bewapende politie-agenten bewaken Huis ter Duin. 'No hubo acuerdo en la reunion de Noordwijk' NOORDWUK HANS JACOBS 'Reizen op kosten provincie onaanvaardbaar' DEN HAAG MEINDERT VAN DER KAAL) Het is onaanvaardbaar dat le den van gedeputeerde staten van Zuid-Holland op kosten van de provincie medereizigers meenemen. Dat vindt de sta tenfractie van Groen Links, die vragen heeft gesteld over het toegenomen aantal buitenland se dienstreizen. Daarnaast meent de partij dat gedeputeerden die in het bui tenland zitten, minder inzet baar en aanspreekbaar zijn, wat leidt tot hoge kosten. Met name de reizen buiten Europa zouden moeten worden beperkt tot die die een bijzonder belang heb ben voor de provincie Zuid- Holland. Volgens Groen Links vertoont de laatste jaren in het bijzonder de buiten-Europese reizen van gedeputeerden een stijgende tendens. De partij wil nu van het provinciebestuur een over zicht van bestemming, data en duur van de dienstreizen van elk van de gedeputeerden sinds 1987. Daarbij willen de vragen stellers ook weten of slechts de noodzakelijke en werkelijke voor de dienstreis gemaakte kosten gedeclareerd kunnen worden. Groen Links vraagt of het juist is dat voor een deel op kosten van de provincie een medereizi ger wordt meegenomen. De wijze van reiskostenvergoeding zou het mogelijk maken om binnen de prijs van vliegtickets in de duurste klasse zelf te kie zen voor een goedkopere klasse, zodat het prijsverschil kan wor den besteed aan de medereizi ger. Ook zouden zo aanvullende privévluchten in het buitenland of verlenging van een buiten lands verblijf met privévakan- ties deels op kosten van de pro vincie mogelijk zijn. Schuimende golven en donkere wolken vormden deze week het decor waartegen de ministers van buitenlandse zaken van de Europese Gemeenschap in Noordwijk zich in „straatgevechten" (aldus de Belg Eyskens) voorbereiden op de EG-top in Maastricht. De Britse media vonden het sombere herfstweer symbolisch voor de beraadsla gingen achter de voor buitenstaanders her metisch gesloten deuren van Huis ter Duin. De beelden die vanaf de Noordwijkse dui nen de wereld in werden gezonden waren in elk geval niet erg aanlokkend voor toe komstige toeristen. Een paar dagen lang was Noordwijk het kloppend hart van de Gemeenschap. De top volgende maand in Maastricht wordt door velen wel de belangrijkste bijeenkomst uit de geschiedenis van de EG genoemd. In de Limburgse hoofdstad moet de eenma king van Europa verder gestalte krijgen met het sluiten van een politieke en monetaire unie. Maar de twaalf lidstaten zijn het on derling niet eens over hoe die unie er pre cies uit moet zien. Daarover werd in Noord wijk gebakkeleid. Maastricht heeft een heuse lobby in de strijd geworpen om de Europese top bin nen te halen. Op het Noordwijkse gemeen tehuis konden de wethouders met de ar men over elkaar blijven zitten. Het ministe rie van buitenlandse zaken koos zelf voor Noordwijk, dat daardoor op voordelige wij ze een heleboel publiciteit binnenhaalde. De nieuwsuitzendingen van de Britse tele visiestations begonnen deze week steevast met beelden van Huis ter Duin. Naarmate de week vorderde werd de uitspraak van het voor buitenlanders immer moeilijke woord Noordwijk ook steeds beter. De aandacht van de Britten was toch bui tengewoon groot. Dat had te maken met het feit dat Groot-Brittannië zich het felst verzet tegen de gedachte van een 'federaal' Europa. En zo kon het dus gebeuren dat Noordwijk zelfs figureerde in een hoofdre dactioneel commentaar van de eerbied waardige The Times. Het gezaghebbende dagblad vroeg zich af of de Britten wel sjoe ge hebben van wat er in Noordwijk en Maastricht wordt besproken. Does one Bri ton in a thousand have even the vaguest idea what is really at stake in Noordwijk and Maastricht?, zo schrijft The Times. Ook de andere Britse en Europese van Portugal tot Denemarken, van Ierland tot Griekenland dagbladen berichtten uit voerig vanuit de Dutch resort of Noordwijk. Die nadere aanduiding, resort of Seebad, of badplaats stond er steeds bij. De VW kan dus ook tevreden zijn over de onverwachte Europese steun voor het karige budget. Foto's waren er niet veel bij. Dat kwam voornamelijk, aldus het Spaanse El Pais, omdat Nederland nu eindelijk eens een be sluit had genomen waarmee alle Europese partners konden instemmen. En dat was de beslissing om de persconferenties over het verloop van het conclaaf op het ministerie van buitenlandse zaken de Apenrots) in Den Haag te houden. De ministers konden daardoor in betrekkelijke rust in het pas in juli weer officieel heropende hotel vergade- El Pais gaf donderdag wel een beeld van de gewapende bewakers op het terras ach ter Huis ter Duin. Op de achtergrond de strak in de wind waaiende vlaggen van de EG-landen. No hubo acuerdo en la reunión de Noordwijk schreef de Spaanse krant, Weinig vooruitgang bij EG-beraad Noord wijk vertaalde Trouw. Dat laatste zal Noordwijk natuurlijk een zorg zijn. De ministers hebben een extra vergadering ingelast, vlak voor 'Maastricht'. Het zou niet gek zijn als die bijeenkomst ook weer in Noordwijk wordt gehouden. Zodat de naam van de swingende badplaats vorig jaar al in het nieuws met de walvis conferentie nog meer op het netvlies van de overige Europeanen wordt geprint. LEZERS SCHRUVEN Met interesse heb ik het artikel gelezen 'De dokter moet zich verkopen' in het LD van 5 no vember. Over het huidige sys teem worden daarin woorden gebruikt als 'Het voorzieningen niveau kan vergelijking met het buitenland doorstaan', maar ook als 'het is dichtgeslibd door overgedetailleerde regelgeving'. Zou dat nu met het nieuwe sys teem beter worden? Heer Si mons wil de commercie invoe ren maar dan in feite slechts voor een paar procent van de totale kosten. Ik hoop het voor hem maar ik gelóóf er niet veel van. Het hele verhaal deed me steeds weer denken aan de Na tional Health Service (NHS) in Groot Britannië. Een ieder die zo'n tien dagen geleden het BBC-nieuws beluisterd heeft, zal gehoord hebben dat de Brit se minister van volksgezond heid een maatregel van bestuur heeft uitgevaardigd heeft om de wachttijden in de ziekenhuizen terug te dringen tot twee jaar na het eerste contact met ae spe cialist. Zo'n verwijzing kan op zich ook al maanden duren als het geen spoedzaak betreft. De heer Hendriks van het zie kenfonds Zorg en Zekerheid maakt in het LD van 8 novem ber ook een vergelijking met het buitenland en wijst naar het in Engeland bestaande net van particuliere ziekenhuizen. Dit netwerk is ontstaan juist tenge volge van de lange wachttijden die hierboven zijn genoemd. De genoemde wachttijden zijn na melijk uiterst kostbaar voor be drijven vanwege het ziektever zuim (iets waar wij in Neder land over mee kunnen praten) en wat gebeurt nu? Het bedrijf gaat met zo'n hospi taal-keten een overeenkomst aan waarbij men koningen be dingt net zoals dat heel vaak wordt gedaan met hotelketens. Zieke werknemers van het be drijf kunnen dan op heel kone termijn geholpen worden en zijn snel weer aan het werk. Deze ziekenhuizen zijn over het algemeen klein, efficiënt en kos tenbewust. Let wel, ik maak geen propa ganda voor een dergelijk sys teem. Ik prefereer nog steeds het onze, maar het plan Simons doet sterk denken aan een volksverzekering en dan ben ik bang dat ook dat zal verzanden in het Britse systeem, wat vol gens mij aan de grond zit. E.J.H. Bleeker Poelwaai 27 Lisse Obesitasvereniging over overgewicht LEIDEN JAN WESTERLAKEN Vetzucht: maar liefst 34 procent van de mannen in Nederland kampt ermee en niet minder dan een kwart van de vrouwen is te zwaar. Overdreven zwaar, meer dan twintig kilo boven het normale gewicht, is vier procent van de mannen en zes procent van de vrouwen. Voor de categorie ernstig over gewicht houdt de Obesitasvere niging 'Door dik naar dun' woensdag 20 november (aan vang 19 uur) in het Academisch Ziekenhuis loeiden in gebouw 1, afdeling K3 kamer 12, een infor matie-avond. De endocrinoloog dr. H. Lemkes gaat in op de vraag "Wat is overgewicht?'. Hij zegt dat iemand met een lengte van 1.72 meter hooguit 75 kilo mag wegen. Meer is overgewicht. Van obesitas (vet zucht) is pas sprake als diezelf de persoon 92 kilo zou wegen. Dan ook zijn er risico's. Hart en bloedvaten kunnen het voor hun kiezen krijgen, en ook kwa len als galstenen en spataderen komen bij dikke mensen meer voor. Het afsluiten van een le vensverzekering kan dikkerds dan ook voor problemen plaat sen. Elk pondje gaat door het mondje. Toch vindt dr. Lemkes het niet rechtvaardig als dikke mensen het predikaat 'eigen schuld' opgeplakt krijgen. Eten doet iedereen, zegt hij, zonder erbij na te denken. Het is een spontane bezigheid. Het sein 'genoeg' ligt voor een ieder an ders. Lemkes vertelt dat het moeilijk is om mensen die een neiging tot vetzucht hebben, bewust te laten eten. Maanden Te dik word je niet in een paar weken. Dat is een proces dat maanden en soms jaren duurt. Wanneer iemand elke dag tien procent meer eet dan hij nodig heeft, dan is hij een maand later één kilo te zwaar. Doet iemand dat een jaar lang, dan heeft hij een overgewicht van zo'n tien kilo. Het moeilijke is, legt Lem kes uit, dat mensen niet in de gaten hebben dat ze tien pro cent te veel eten. „Je merkt dat pas als je kleren te krap worden of als er vetrolletjes verschij nen." De AZL-arts vertelt dat één ki lo vet 7000 calorieën vertegen woordigt waarvan de mens er tussen de 2000 en 3000 per dag verbruikt. Zou je ze zo snel mo gelijk kwijt willen, dan moeten er twee tot drie dagen volledig worden gevast. En dat kan niet, stelt Lemkes. Een halve kilo per week afvallen noemt hij een re ëel tempo. „Zelfs dat is niet ge makkelijk. Want bij elke hap is het oppassen of er niet te veel inzit." Overgewicht hoeft niet louter een kwestie van te veel eten te zijn. Erfelijkheid kan een rol spelen. Onderzoek bij eeneiige tweelingen heeft aangetoond dat er iets 'ingebakken'lan zit ten dat later bepaalt of men te zwaar of niet te zwaar wordt. Bovendien, voegt Lemkes eraan toe, bewegen dikke mensen minder. Op jonge leeftijd is dat al merkbaar. Kinderen die later dik worden, bewegen weinig. Hoe dan ook, deze mensen ne men te veel in en houden netto te veel over. Slank blijven De strijd om slank te worden valt niet mee. Slank blijven is nog een slag moeilijker. Lem kes: „Daar ben je voor de rest van je leven permanent mee be- LBDfN/XATWUK MONICA WESSEUNG Er bestaat grote onduidelijkheid over de positie van Joegoslaven die de onrust in hun eigen land ontvluchten en tijdelijk hier on derdak zoeken. Sommige ge meenten (zoals Katwijk aan den Rijn) geven in bepaalde geval len wèl financiële bijstand zon der dat er een asielaanvraag is ingediend, andere (Utrecht) weigeren dit. De gemeente Lei den geeft in uitzonderingsgeval len bijstand. De onrust in Joegoslavië heeft een enorme stroom vluchtelin gen tot gevolg. Vluchtelingen werk Nederland schat dat er 250.000 Joegoslaven inmiddels hun land ontvlucht zijn. Sedert het begin van de onrusten zijn in Nederland al bijna 17.000 Joegoslaven gearriveerd. Joegoslaven die hier aanko men kunnen een asielaanvraag indienen. Op grond van de Vreemdelingenwet krijgen de asielaanvragers bijstand in af wachting van de uitspraak. De asielprocedure duurt één tot anderhalf jaar en er is volgens het ministerie van justitie voor Joegoslaven weinig kans op toe wijzing. De wet staat ook toe dat iemand drie maanden blijft op eigen kosten (de zogeheten vrije termijn). Een probleem vormen de Joe goslaven die geen asiel willen aanvragen (ze willen terug naar het eigen land) en ook geen geld hebben om hier zichzelf drie maanden te onderhouden. Er bestaat een artikel in de bij standswet op grond waarvan personen zonder asielaanvraag, toch bijstand kunnen krijgen. Het ministerie van justitie raadt bij de problematiek rondom de Joegoslaven af om van die uit zonderingsregel gebruik te ma ken. Zelf bedenken Gemeenten kunnen echter au tonoom beslissen om op grond van de bijstandswet een Joego slaaf (of ander persoon in een vergelijkbare situatie) wèl geld te geven als deze drie maanden hier wil blijven (vrije termijn, maar zonder geld). Navraag leert dat in Katwijk al vijf of zes Joegoslaven met succes een be roep hebben gedaan op de ge meente. Juridisch medewerker Van Heste van de gemeente Katwijk: „Wij hebben aan het ministerie justitie advies gevraagd en te horen gekregen dat we begrip mogen opbrengen voor deze mensen. Onze vreemdelingen politie gedoogd ze dus en op grond van het bijzondere artikel verstrekt de gemeente vervol gens bijstand' De gemeente Leiden hanteert een terughoudender beleid. In principe moet ook een Joego slaaf die in Nederland komt zonder asielaanvraag, dat ver blijf zelf betalen, i r kan «lus, m negenennegentig van de hon derd zaken, geen aanspraak worden gemaakt op bijstand. „We bekijken echter elke aan vraag afzonderlijk. Calamiteiten zoals ernstige ziekten kunnen ook voor ons reden zijn toch fi nanciële steun te verlenen", al dus een ambtenaar van de soci ale dienst. Het sein 'genoeg* ligt voor een ieder anders. zig. Bij elke maaltijd is het weer rekenen en nadenken geblazen. Daarom gaat voor mij de be schuldiging 'dik zijn, eigen schuld', niet op. Ik verwijt het mensen niet als ze dik zijn. Het is ongrijpbaar, onbestuurbaar. Zeker, elk pondje gaat wel door het mondje, maar onbewust. Dik zijn moet weg uit de sfeer van verwijt." Weinig goede woorden heeft dr. Lemkes over voor het diëten uit damesbladen. Het is leuk, zegt hij, om er drie kilo af te krijgen. „Maar binnen korte tijd zit het er weer aan. De succes sen ?ijn niet blijvend. De diëten hebben iets bizars. Ze bestaan uit sherry, uitsluitend brood of vette lappen (Atkins-dieet). Over de gezondheid van zo'n FOTO LOEK ZUYDERDUIN ge twijfels hebben." Dik-zijn, je kunt er best wat aan doen, is de mening van de AZL-arts. Alleen, het kost moei te en is geen kwestie van een pilletje slikken. Slechts pillen die ae eetlust remmen, neemt hij serieus. De rest is flauwekul. Ze smelten het vet niet weg. al dus Lemkes. Prinses Juliana maakt een kwart miljoen gulden winst op een stuk grond van vijf hectare in het landgoed De Horsten in Wassenaar dat zij van de provincie Zuid-Holland terugkoopt. De grond werd in de jaren zestig onteigend voor de aanleg van de Leidse Baan. Die weg is er nooit gekomen. De prinses 'ving' toen voor de grond ruim 400.000 gulden en hoeft er nu maar goed 160.000 gulden voor neer te tellen. Provinciale staten moeten de verkoop volgende week donderdag goedkeuren. Het grote prijsverschil ontstaat door de inflatie. Indien dezelfde voorwaarden van de jaren zestig nog van kracht zouden zijn, zou de prinses nu meer dan een miljoen gulden voor hetzelfde stuk grond krijgen. Juliana wordt niet bevoordeeld, stelt de provincie, omdat het gebruikelijk is dat bij onteigening van grond een hoge prijs wordt betaald. De ruim 160.000 gulden, die de prinses moet betalen, noemt de provincie reëel. De prijs, die door een taxateur is vastgesteld, is de werke lijke waarde van de grond op dit moment.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 19