Leiden 'Omwonenden eerder bij bouwplannen betrekken' Autovrij wijkje in de polder 'Leiden wordt Las Vegas van Midden-Holland Wethouder blijft hopen op bebouwing Valkenburg Twijfels over slagen van plannen Stationsplein 'Gemeente overtreedt wet' Gemeente houdt invloed op verdeling woonruimte Weerstand tegen korting subsidie woningverbetering Vrijdag 15 november 1991 Redactie: 071-161418 KAREI BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEl FANGMANN ROY KLOPPER LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER WIM WEGMAN Eindredactie: HANS SONDERS Vormgeving HENK BUIS 17 Politiek wil einde maken aan frustraties bij inspraak Leidenaars die protesteren tegen bouwplannen, moeten het gevoel krijgen dat zij door de politici serieus worden genomen. Nu verlaten bezwaarmakers vaak zwaar ge frustreerd het stadhuis omdat alles al vast blijkt te liggen. De gemeente wil de inspraak verbeteren bijvoorbeeld door mensen eerder bij de plannenmakerij te betrekken. leiden janet van duk De Leidse politiek is ervan over tuigd dat de wijze waarop de in spraak nu verloopt niet goed is. De gemeente bouwt bijna al leen nog maar op groene plek ken in de stad en die plannen roepen altijd weerstand op in de buurten. Omdat standpun ten van politieke partijen vaak al vast liggen, hebben veel men sen het idee dat nauwelijks naar ze wordt geluisterd. Wethouder T. van Rij (volks huisvesting en ruimtelijke orde ning) beloofde gisteravond tij dens de begrotingsbehandeling de procedures te zullen verbete ren. Hij streeft ernaar omwo nenden van bouwterreinen eer der bij de plannenmakerij te be trekken. Op die manier kan al vanaf het begin rekening wor den gehouden met wensen uit de buurt. Omwonenden moeten hun bezwaren kenbaar maken op de informatie-avonden in de wij ken. Via de verslagen van deze bijeenkomsten kunnen politie ke partijen kennis nemen van de standpunten. Van Rij wil zo een einde maken aan de stroom van bezwaarmakers die steeds opnieuw bij de raadscommissie aanschuift om te protesteren. Een andere mogelijkheid is dat raadsleden pas een besluit nemen over een bouwplan wanneer de bewoners hun zegje hebben gedaan. Dan hebben ze de tijd om na te denken over de bezwaren. „Maar daar gaat mijn voorkeur niet naar uit omdat het meer tijd kost", aldus Van Rij. Hij voelt weinig voor het idee van CDA-raadslid C. Kramp om de plannen te laten beoordelen door een onafhan kelijke commissie van deskun digen. Op die manier schuift het gemeentebestuur zijn verant-* woordelijkheid af, vindt Van Rij. Conflictbeheersing PvdA-raadslid R. Hillebrand verweet de SP een oneerlijke houding bij het beoordelen van bouwplannen, die in buurten op grote weerstand stuiten. „Namens de 11.000 woningzoe kenden in Leiden wil ik de SP vragen welke bijdrage zij levert aan de oplossing van de wo ningnood". De PvdA'er be schuldigde de SP ervan het standpunt te laten bepalen door het aantal tegenstanders op de publieke tribune. „Alsof je al leen maar zorgvuldig bent als je het met het college eens bent", zei SP'er Vergeer daarop. L Driessen (WD) zocht de oorzaak van de onvrede over de inspraak mede bij de ambtena ren. „Ik heb begrepen dat de ambtenaren een cursus con flictbeheersing hebben gevolgd. Maar ik moet zeggen dat wij er nog weinig van hebben gemerkt dat zij deze cursus met succes hebben afgerond", zei zij. Van Rij noemde het heel goed als ambtenaren een 'training' krij gen als ze dat willen. „Maar de verantwoordelijkheid voor pro blemen ligt altijd bij het ge meentebestuur. Soms sturen we ambtenaren met een heel on duidelijk verhaal naar een buurt. En dan is het niet hun schuld dat ze geen antwoord kunnen geven op vragen van bewoners", aldus de wethou der. Wethouder Van Rij heeft de hoop nog niet opgegeven dat er ooit woningen kunnen worden gebouwd op vliegveld Valken burg. Het ministerie van defen sie heeft weliswaar de opheffing van het vliegveld voorlopig te gengehouden, maar dit bete kent niet dat woningbouw nu helemaal van de baan is. Van Rij verwacht de komende jaren nog stevige discussie's over de bestemming van het terrein. Dat neemt echter niet weg dat de Leidse regio in elk geval een ander groot groengebied moet opofferen voor woning bouw. Op het vliegveld kunnen 8000 woningen komen en dat is te weinig om alle woningzoe kenden in de Leidse regio in de toekomst onderdak te bieden. Aan het einde van deze maand stellen de wethouders van Leiden en de regiogemaan- ten een 'voorkeurslijstje' op van woningbouwlocaties. De voor keur van Van Rij gaat uit naar uitbreiding van de Stevenshof richting Voorschoten. Of de ge meenteraad van Leiden hem steunt in die plannen is nog on duidelijk. Groen Links en D66 pleitten gisteren nogmaals voor woning bouw in het glastuingebeid ten noord-westen van Leiden. D66- raadslid H. de Goede stelde zelfs voor het besluit voor be bouwing van een polder nog maar een paar jaar uit te stellen. Van Rij begreep niets van die suggestie. Als niet snel een be sluit wordt genomen, kunnen er aan het einde van deze eeuw helemaal geen huizen meer worden gebouwd in de Leidse regio. Dat betekent dat Leiden subsidies misloopt voor wo ningbouw en dat woningzoe kenden nog langer moeten wachten. „Die discussie wil ik wel voeren", zei De Goede. Zijn de wethouders niet veel te optimistisch over de bereidwil ligheid van Rijk en provincie om de portemonnee flink open te trekken voor de Leidse stations plannen? Die vraag stelde J. Laurier van Groen Links giste ren tijdens de begrotingsbehan deling. Laurier is enigszins geschrok ken van de hoeveelheid geld die nodig is om de lange verkeers- tunnel voor het station, het nieuwe busstation en de huizen en kantoren te realiseren. Deze week werd bekend dat de plan nen 140 miljoen gulden kosten. „Dat is veel meer dan eerder werd gedacht", constateerde Laurier. „Het lijkt erop dat wan neer de kosten stijgen ook het optimisme over de subsidietoe kenning stijgt. Ik weet niet of ik die mening deel". De Groen Links'er benadruk te evenals PvdA-raadslid R. Hil lebrand dat de gemeente geen cent meer op tafel moet leggen dan de 15 miljoen die nu is ge reserveerd. Wethouder Van Rij wil ook dat bedrag beslist niet verhogen. Hij legde nog eens uit dat zijn hooggespannen ver wachtingen over de bijdragen van Rijk en provincie zijn geba seerd op het feit dat de Leidse plannen precies passen in het beleid van de hogere overhe den. Die willen de werkgelegen heid bij openbaar-vervoercen- tra vergroten en het openbaar vervoer verbeteren. De schrik van Laurier over de hoogte van het bedrag verbaas de de wethouder een beetje. „We wisten toch al dat de aan vankelijke ramingen van 1989 te laag waren?" De historische binnenstad wordt steeds lelijker door opval lende reclameborden, glasbak ken, vuilcontainers, verkeers- boiden, uitstallingen op straat en telefooncellen. „Leiden wordt wel een provinciestad met allure genoemd. We moe ten uitkijken dat de stad niet het Las Vegas van Midden-Holland wordt", zei PvdA-raadslid Hille brand gisteren tijdens de begro tingsbehandeling. Vooral in de buurt van het station staat bijna geen lan taarnpaal waaraan géén recla mebord is bevestigd. Hillebrand ergert zich vooral aan de 'neon reclame' voor hotels en bedrij ven. ..En aan de zeer opzichtige neonreclame voor neonrecla me". Hillebrand kreeg bijval van SP en D66. „We profiteren van de recla me-inkomsten", wees wethou der Van Rij op de andere kant van de medaille. Al eerder heeft het college het plan gelanceerd om alle uitstallingen van win kels op straat te verbieden. Ook voor reclame-uitingen worden strenge regels opgesteld, beloof de Van Rij. [eiden Indieners van een bezwaar schrift moeten 'belachelijk lang' wachten op een reactie van de gemeente. Terwijl burgers zich strikt moeten houden aan de eis om binnen 30 dagen op een plan te reageren, overtreedt de gemeente veelvuldig de wet die zegt dat binnen drie maanden een antwoord bekend moet zijn gemaakt. De WD wil een einde maken aan deze praktijk. Wat het voorstel van de WD precies inhoudt, kon raadslid L Driessen gisteravond nog niet Groen Links wil dat de gemeen te er alles aan doet om een 'eco logisch wijkje' te bouwen in de Broek- en Simontjespolder. Een autovrij wijkje met milieu vriendelijke en energiezuinige huizen en een eigen waterzui vering past prima in dit nu nog groene gebied, zei J. Laurier gis- vertellen. „We zoeken nog naar een formule". De kans bestaat dat een snel lere afwerking de werkdruk van de gemeente-ambtenaren of de raadsleden zal verhogen, maar dat heeft Driessen wel over voor 'een vorm van behoorlijk be stuur'. Wethouder Van Rij be- loofe te kijken hoe vaak de wet telijke termijnen worden over schreden. En wat er eventueel tegen gedaan kan worden. „Want ik vind zeker dat we ons als overheid aan de regels moe ten houden". teren. Wethouder Van Rij wees er op dat de grond eigendom is van de gemeenten Oegstgeest en Warmond. „Ik ben al blij dat we kunnen meepraten over de invulling van het bestemmings plan". Ambtenaren van de ge meente Leiden zullen wel plei ten voor zo'n milieuvriendelijke wijk. Het systeem voor woonruimte verdeling verandert, maar de gemeente houdt een grote vin ger in de pap. Die blijft de inko mensgrenzen voor bepaalde woningen vaststellen en het systeem controleren. Woning bouwverenigingen gaan er al leen voor zorgen dat woning zoekenden zich 'actiever' kun nen opstellen. Ze kunnen zich inschrijven voor woningen die door woningcorporaties in ad vertenties worden aangeboden. Met deze woorden stelde wet houder T. van Rij de raadsleden gerust die gisteravond hun zorg uitspraken over het nieuwe sys teem. De wethouder waar schuwde voor al te hooggespan nen verwachtingen van de nieu we regels, die overigens nog niet zijn vastgesteld. „De wo ningnood wordt niet opgelost door een ander verdeelsysteem. Verenigingen kunnen echter wel beter dan de gemeente in spelen op wensen van mensen die willen verhuizen". foto hielco kuipers WD, SP en Groen Links voelen weinig voor het plan van het college om minder subsidie te verstrekken aan particulieren die hun woning willen opknap pen. C. Vergeer van de SP stelde gisteravond voor nog wel een bijdrage te verstrekken voor wo ningen tot een bepaalde waar de. Groen Links vindt dat een uitzondering moet worden ge maakt voor wijken waar nog veel huizen moeten worden op geknapt. „We hebben de indruk dat particulieren wel te verleiden zijn om hun woning op te knap pen ook al krijgen ze geen sub sidie", reageerde Van Rij die stelde dat de gemeente nu een maal keuzes moet maken. Hij wees erop dat huizen vaak enorm in waarde stijgen als ze zijn opgeknapt met een flinke bijdrage van de gemeente. „En de vraag is of we daaraan moe ten meewerken. Want mensen met een laag inkomen kunnen dan ook die duurdere huizen niet kopen". De suggestie van Groen Links om nog wel subsidie te verstrek ken aan bewoners van bepaalde wijken noemde hij 'een mogelij ke optie'. De subsidie afhanke lijk maken van de waarde van een huis is volgens Van Rij moeilijker uitvoerbaar. agenda VRIJDAG 15 NOVEMBER Leiden Mini-Jaarmarkt door de evene- mentengroep van de Herensin gelkerk, Herensingel 3, van 19.00 tot 21.00 uur. Leiderdorp Prijsklaverjassen bij IJssport Leiderdorp, kantine ijsbaan, aanvang 20.00 uur. Warmond Bingo-avond voor het hele ge zin bij Kommunikatie War mond in 't Meerpunt, aanvang 20.00 uur. ZATERDAG 16 NOVEMBER Leiden Sinterklaaskloop over 5,10, 15 en 25 km door Wandel sportver. Zuid-West, start bij de kantine van VTL, Voorscho- terweg, tussen 9.00 en 14.30 uur. Mini-Jaarmarkt door de evene- mentengroep van de Herensin gelkerk, Herensingel 3, van 11.00 tot 14.00 uur. Warmond Een vrolijke Zwarte Piet maken voor kinderen vanaf 7 jaar bij Kommunikatie Warmond in 't Meerpunt, aanvang 14.00 uur. medische diensten Leiden Oe weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (al leen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 - Baars. Groeneveld. Jans sen. Van Leeuwen. Maris. Van der Meer. de Ruiter. Van Schie, Tan. Ver- hageen Zwijnenburg: za 8 uur tot zo 8 uur C. van der Meer. Stokroos 1. tel. 215510. zo 8 uur tot 24 uur: J. de Ruiter. Ros molen 2. tel. 125096. Groep 2 - Bergmeier. Van Gent. Klaassen, Oe Lange. Van Luyk. Mid dendorp. Nering Bögel, Pufkus. Rus en Taytelbaum: za 8 uur tot zo 8 uur: F. Kruis. Minne broersgracht 41. tel. 126371 zo 8 uur tot 24 uur: R. Taytelbaum, Utrechtseveer 17. tel 120266 Groep 3 - Boels. J. de Bruyne, W de Bruyne. Fogelberg, Huibers. Jurgens. Lely, Van den Muijsenbergh en Smit za 8 uur tot zo 8 uur H Jurgens, Burggraven laan 102. tel. 125820. zo 8 uur tot 24 uur: A. Boels, Rijnka de 7. tel. 230441. Groep 4 - Bénit, Horn, de Kanter, Lahr. Lodder, Nieuwenhuis, Paulides. Van Rijn, Van Wingerden. J.G Zaaijer en R E. Zaaijer: za 8 uur tot zo 8 uur: J. de Kanter. I. Boudier Bakkerplein 3, tel. 311414 zo 8 uur tot 24 uur: F Lahr. Zoeter- woudsesingel 11, tel. 120347. Groep 5 - Crul, A. Hammerstein. 0. Hammerstein, De Lorm, De Jong, Kooiji I. Prince, Reindersen Wiers- za 8 uur tot zo 8 uur: Hde Jong, Noordeindeplein 4/a, tel. 123752. zo 8 uur tot 24 uur: S Kooiman, Noordeindgplein. tel. 06-52708618. Waarnemingsregeling Homeopati- sche artsen: C. Juffermans/D Koster. Haagweg41. tel: 315900; via dok terstelefoon 071-122222 kunt u ver nemen welke arts dienst heeft. Leiderdorp za R van Velzen. Vlaskamp 16, tel 891100; zo: 0 Du Ry van Beest Hol le, Vlaskamp 16. tel 891100, spreekuur (uitsluitend voor spoedge vallen) van 12.30 tot 13.00 uur. Oegstgeest van za 8 uur tot ma 7 .30 uur: C. Ke.|- zer, Konmginnelaan 2/a. tel 156641. Voorschoten za J Baars. R. Wagnerlaan 63. tel 612520; zo: E. Schotanus. Leidse- weg 305. tel. 612356 Warmond A de Gijzel, O Nassaulaan 10. tel. 10834 Wassenaar za: M van Tolingen, Hofcampweg 7. tel. 15939; zo: M v.d Feen. Hof campweg 65. tel. 18309. Zoete rwoude de weekenddienst waarneemt. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr. tot vr Apotheek Kok. Diamantlaan 5/a, Lei den. tel 763439; Kooi Apotheek, Surmamestraat 7. Leiden, tel. 214060; Apotheek Meidoorn. Voor straat 59. Voorschoten, tel. 613350. DIERENARTSEN Voor de praktijk van Muurling. Hel der. Roest (Leiden en omstreken): A Helder. Hermelijnvlinder 36, Leiden, tel 220513. Voor de praktijk van Vestjens en Van der Wouw R. Koster, Narcisstraat 47. Voorschoten, tel 613836 Voor de praktijk van Duijn, Brandt: R J W Duijn. Pres Kennedylaan 260. Oegstgeest, tel 156161; of D J. Brandt, Homanstraat 1, Rijns- burg. tel 173266 Voor eigen praktijk B.G Heemskerk. De Kempenaer- straat 21. Oegstgeest. tel 071- 176761. Voor de prakt ijk van mevr S Stibbe, Bronkhorststraat 13, Leiden, tel 218393, alleen op telefonische af spraak Wassenaar Alarm- en informatiekring dierenart sen dokterstelefoon 070-3455300. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Lei derdorp, Oegstgeest en Warmond wordt waargenomen door W. Nieuwland, Mauntssmgel 70, Lei derdorp, tel 894513-, spreekuur om 13 00 uur Voorsc hoten/Wassenaar E Bosch, Thorbeckeweg 7, Voorscho ten, tel 071-764498 59. tel 120144; na 17 00u het weekend uitsluitend bereikbaar viadokterstelefoon. tel: 122222 Bereikbaarheid Kruisvereniging 'Hart van Holland', werkgebied Rijnstreek: Leiderdorp en Zoetenmoudc: Voor dringende gevallen buiten de spreek uurtijden. tel 01720-24024. ALGEMEEN MAATSCHAPPELIJK WERK Sociaal Psychische Hulp voordrin gende hulp buiten kantooruren, tel w| De postzegel blijft het meest verzamelde object in ons land. Het wint het nog steeds van munten, suikerzakjes, sigarenbandjes, speldjes, oude treinstellen en wat verder door hobbyisten en een enkele professionals bijeen wordt gebracht. Nederland telt alleen al 68.000 geregistreerde postzegelverzamelaars. Bij het aloude imago van de echte filatelist, hoort de loep, het pincet, de leeslamp en iemand die zich met deze hulpstukken keer op keer door zijn plakboeken heen worstelt. Maar er komt veel meer bij kijken. Een flinke portie gedrevenheid, kennis en veel tijd zijn onontbeerlijk. Spijker is daar een goed in Leiden waarschijnlijk zeifis het beste voorbeeld van. Hij begon op 13-jarige leeftijd, in 1936, met het zogeheten AVRO- boekje voor kinderpostzegels. Veel ouderen herinneren zich dit boekje ongetwijfeld nog. „Daarna heeft het me niet meer losgelaten", aldus Spijker die zichzelf tijdens de oorlog ten doel stelde om een zegel per dag te 'sparen'. Zegel Inmiddels lid van de Leidse Ver- Het woord filatelie wordt in Leiden in een adem genoemd met de naam Spijker. De bewoner van de Verdlstraat is een autoriteit op het gebied van postzegels. „Hoeveel postzegels ik heb, weet ik niet precies. Ik denk ongeveer 600.000, maar dat is niet belangrijk". eniging van Postzegel verzamelaars werd Spijker in 1952 admini strateur van deze club. Later trad hij toe tot het dagelijks bestuur om uiteindelijk voor zitter te worden: „In totaal ben ik dus 34 jaar bestuurslid". Maar ook in de landelijke, Nederlandse bond van Filatelisten werd de Leidenaar actief. Zo was hij jurylid bij ten toonstellingen en houdt hij dia-lezingen voor postzegelvereni gingen. Zijn werk zaamheden leverden hem de hoge postze gelorde op. Maar los van al deze drukke werkzaamhe den, hield de postze gelbobo zich uiteraard veel be zig met zijn eigen verzameling. Hij spaart schepen. Niet alleen zegels waar schepen op staan afgebeeld maar ook zegels die op een schip zijn afgestempeld. Een thematische verzameling derhalve. En, hoewel hij tot zijn vut verkoper van beroep was onder meer van ankers bij de grofsmederij werden zelfs zijn vakanties met het uitoefe nen van zijn hobby gecombi neerd. Zo maakte hij fietsvakan ties van postkantoor naar post- Spijker (links) ontving onlangs van de plaatselijke PTT-directeur Van Leeuwen de eerste bibliotheekpostzegels die in de bibliotheek aan de Nieuwstraat werden uitgereikt. foto holvast kantoor waar telkens de bijbe horende 'aantekenstrookjes' werden opgehaald. Tegenwoor dig heeft hij wat meer tijd voor zijn hobby. „Daar ben ik per week ongeveer 50 uur mee be zig". Zegels Door het jarenlang verzamelen heeft Spijker een behoorlijke collectie opgebouwd. Vrijwel automatisch komt de vraag op hoeveel geld dat wel niet alle maal waard zal zijn. Spijker maakt echter duidelijk dat voor de echte filatelist geld er eigen lijk niet toe doet en hij heeft daar zo zijn eigen filosofie oven „Je moet niet zozeer over geld praten, vooral niet ten opzichte van de jeugd. Het gaat om het genoegen van het verzamelen", leert Spijker wijs. Toch is de commercie niet hele maal uit de filatelie te houden: „Vroeger kon je nog echt ruilen, nu kan je alleen nog ruilen te gen geld". Maar het zijn volgens hem toch alleen excessen die naar buiten komen: „Van die vrouw in Voorschoten die voor een tientje kerstzegels kocht en daar bleken geen karteltjes aan te zitten. Die werden op een veiling voor 3600 verkocht. Al leen dat komt in de pers maar zo'n geval is even uniek als ex treem". Verzegeld Toch houdt ook Spijker een deel van zijn verzameling buitens huis in een kluis opgeborgen. Maar „Zeldzaam betekent nog niet altijd kostbaar. Tijdens de rommelmarkt bij de Laken fees ten waren er oude prentbrief kaarten te koop. Ik kijk dan niet naar het ansicht maar naar de postzegel aan de achterkant en daar zitten soms hele zeldzame stempels op. Dan koop ik zo'n kaart voor maar twee kwartjes". Met de PTT, uiteraard de groot ste uitgever van postzegels, heeft Spijker een soort naat-lief- de relatie opgebouwd. „De PTT verdient jaarlijks 27 miljoen gul den aan verzamelaars, maar als je bij het postkantoor vraagt om een zegel van 80 cent dan wor den de beatrixjes uit de map ge trokken. Als je vraagt om bij voorbeeld de zegels van de no- belprijswinnaars dan krijg je vaak 'uitverkocht' te horen. On begrijpelijk, elke zegel hoort mi nimaal 28 dagen na uitgifte op Maar het leven als postzegelbo bo heeft ook zijn leuke kanten. Zo wordt Spijker volgend jaar uitgezonden naar een immens grote postzegeltentoonstelling in het Italiaanse Genua die in het kader van het Columbusiaar wordt gehouden. „Ik kan ook vakantiereizigers die die kant op gaan aanraden om te gaan kij ken. Het wordt geweldig", meldt Spijker enthousiast. Als hij vervolgens zijn 55-jarige ver zamelwoede kritisch bekijkt, komt hij ook zelf tot de conclu sie: „Het is een uit de hand ge lopen hobby".

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 17