Leiden 'Nieuw huurbeleid een slechte zaak' 'De Maniac' geeft het nog steeds niet op duinrell 'We willen iets terug doen' Kraakpanden Witte Singel blijven voorlopig staan DEKKER HALT houdt de wacht over Haarlemmerstraat ONTDEK DUINRELL Vrijdag 15 november 1991 Redactie: 071-161418 KAREL BERKHÖUT JANET VAN DUK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER LOMAN LEEFMANS ERNA STRAATSMA GERT VISSER (chef) PAUL DE TOMBE Vormgeving: RUTGER J HOOGERDIJK NIEUWSLIJN Zwerver in de boot De Leidse politie heeft gisteren in een boot aan de Schelpenkade een zwerver gevonden, die een aantal inbraken en diefstallen heeft bekend. De 27-jarige man 'zonder vaste woon- of verblijf plaats', had eenvoudig de rits van het dekzeil opgelicht en zich gevestigd. Hij ontkende dat hij de voorraadkast had geplunderd, zoals omwonenden beweerden. Wel gaf hij toe de afgelopen tijd een computer, een stereotoren, een tv en spijkerbroeken te heb ben gestolen. Binnenterrein kerk wordt stalling Het binnenterrein van de Hartebrugkerk, op de hoek van de Haarlemmerstraat en de Lange Mare, wordt vanaf aanstaande dinsdag een bewaakte fietsenstalling. De stalling, waarin ruimte is voor honderd fietsen en bromfietsen, wordt door het kerkbe stuur aan de gemeente verhuurd. Ze is te bereiken vanaf de Lan ge Mare, waar in de kerkmuur een nieuwe deur is gemaakt. Tot nu toe werd het binnenterrein al gebruikt als stalling voor be zoekers van de kerk. Zij krijgen met een pasje gratis toegang tot de stalling, die maandagmiddag wordt geopend door de wet houders Van Bochove en Walenkamp. Meer allochtone kraamhulpen Het aantal allochtone kraamhulpen wordt waarschijnlijk flink uitgebreid. Sinds vorig jaar november volgen 20 vrouwen van buitenlandse afkomst een opleiding tot kraamverzorgster. Wan neer zij de cursus over een jaar hebben voltooid, zijn zij zeker van een baan bij het kraamcentrum Rijn en Vliet. Het project verloopt zo goed dat in januari een tweede cursus van start gaat die opnieuw plaats biedt aan twintig vrouwen. Ditmaal hebben vier laaamcentra uit de regio een garantie op werk afgegeven. Het project wordt gefinancierd door de regionale arbeidsbu- WD, Groen Links en SP protesteren tegen plannen Van Rij Het is een slechte zaak als woningbouwverenigingen geen huizen meer verhuren aan mensen die meer dan 250 gulden huursubsidie krijgen, vinden de fracties van Groen Links, SP en WD. Ze vrezen dat op die manier te weinig woningen overblijven voor mensen met een laag inkomen. Ze menen bovendien dat de gemeente niet vooruit moet lopen op het beleid dat staatssecretaris Heerma wil invoeren. moet worden afgekondigd, krij gen huurders te horen dat zij beter kunnen afzien van een woning waarvoor zij meer dan 250 gulden huursubsidie nodig hebben. LEIDEN» JANET V De gezamenlijke woningbouw verenigingen dringen er al een tijdje op aan dat de maatregel wordt doorgevoerd. Ze zijn er van overtuigd dat het het rijk gaat korten op de huursubsidie. Mensen die met veel huursubsi die in een 'duur' huis wonen, zouden dat dan niet langer kun nen betalen. De corporaties vre zen met de brokken van dit be leid te blijven zitten wanneer ze daar niet snel op inspelen. Nu al, hoewel de maatregel nog Sancties Wethouder T. van Rij (volks huisvesting) is de woningbouw verenigingen tegemoet geko men, en overweegt de maatre gel met ingang van volgend jaar in te voeren. Van Rij is bang dat de staatssecretaris sancties ('wat die inhouden weet ik ook niet') gaat opleggen als de ge meente het beleid niet veran dert. ,,We hebben wel de ver plichting om ervoor te zorgen dat goedkope woningen vrijko men voor mensen met weinig geld. De doorstroming moet dus bevorderd worden. Geluk kig boffen we in Leiden. De helft van de huizen van de woning bouwverenigingen wordt ver huurd voor een bedrag tot 400 gulden per maand." Onderzoek De Burgerraadslieden protes teerden al eerder tegen het plan van Van Rij. Ze denken dat hierdoor de vraag en daardoor de wachttijd voor goedkope woningen zullen stijgen. Ze hebben er bij de wet houder op aangedrongen eerst een grondig onderzoek te hou den naar de gevolgen voordat dit nieuwe beleid van kracht wordt. FOTO HENK BOUWMAN Vincent Snijders: „We gooien hier veel te snel spullen weg". De kraakpanden aan de Witte Singel 6 tot en met 9 mogen voorlopig niet worden gesloopt. Burgemeester en wethouders willen hiervoor pas een vergun ning geven als de nieuwbouw- plannen van het Leidsch Dag blad de eigenaar van de hui zen zeker zijn. Wel mag de binnenkant van de panden al vast 'onklaar' worden gemaakt, zodat ze onbewoonbaar wor den. B en W vinden het niet noodza kelijk om de panden direct te slopen omdat er geen instor tingsgevaar dreigt. De gemeente wil de sloop zo lang mogelijk uitstellen omdat een bouwgat ontsierend is. Gemeente en di rectie van het LD moeten nog overleggen over een aanpassing van de bouwplannen. De ge meente wil dat de hoogte van het beoogde appartementen complex van vijf naar vier bouwlagen wordt teruggebracht en dat er meer parkeerruimte komt. De directeur van het LD, G. Arnold, wil de weigering van B en W om een sloopvergunning af te geven niet aanvechten bij de provincie. „We nemen de suggestie van B en W over en gaan binnenkort de binnenkant van de panden slopen, in over leg met de afdeling bouw- en woningtoezicht van de gemeen te. Het zal er waarschijnlijk op neerkomen dat alleen de muren van de huizen blijven staan. Maar op die manier kunnen we voorkomen dat krakers er op nieuw hun intrek nemen." „In de lokalen hangt alleen een schoolbord en er staan hooguit drie schoolbanken. Zelfs aan de meest noodzakelijke spullen is gebrek. Er is mij dan ook ge vraagd om kleine dingen als ge kleurd bordkrijt, schriften, handwerkmateriaal en globes", vertelt studente culturele antro pologie, Mili Lakeman. Tijdens haar stage-onderzoek in het Gambiase dorpje Badani maak te ze kennis met de hoofdon derwijzer van een klein dorps schooltje die haar om hulp vroeg. De werkgroep Baara houdt deze week een inzamelingsactie van schoolspullen. Baara betekent samenwerking in het Madinka, een taal die in Gambia en Se negal wordt gesproken. De werkgroep is anderhalf jaar ge leden opgericht door studenten die hun stage in Afrika hebben gelopen. De studenten pakken kleinschalige projecten aan in plaatsen waar zij tijdens hun stageperiode enkele maanden hebben verbleven. „Het is niet de bedoeling dat zoals bij zoveel andere acties vanuit Nederland wordt be paald wat de behoeften daar zijn. Tijdens ons verblijf in Afri ka hebben we gezien wat de mensen werkelijk nodig heb ben", zegt Vincent Snijders één van de initiatiefnemers van de werkgroep. „De bewoners van het dorpje waar ik kwam waren zo ontzet tend gastvrij, dat ik iets voor ze terug wil doen", vertelt Lake man. Ze woonde tijdens haar stage bij een gastgezin op het erf. Deze mensen hadden voor haar een hut van leem en riet gebouwd. „Ik was de eerste blanke die in het dorp kwam wonen. Sommige kinderen had den nog nooit een blank per soon gezien." Ongeveer de helft van de kin deren in het dorp gaat naar school. In totaal krijgen er 68 kinderen les in het bakstenen gebouwtje. Voornamelijk jon gens, want meisjes worden meestal niet naar school ge stuurd. Ze krijgen les in het En gels, de officiële voertaal in ...uw Libris boekhandel Op zaterdag 16 november komt René Diekstra ter gelegenheid van het verschijnen van zijn nieuwe boek Pleisters voor de ziel. Geluk en gelazer in relaties zijn werk signeren bij boekhandel De Kier, Nieuwe Rijn 45, Leiden. Aanvang: 14.30 uur. Gambia. „Er is een grote be hoefte aan Engelse leesboekjes voor beginners verklaart Lake man. Om de actie te laten slagen heeft de werkgroep Leidse lage re scholen aangeschreven. Snij ders: „We vragen niet om geld maar om bruikbare spullen. Hier gooien we veel te snel din gen weg. Misschien is er een school die net een nieuwe aard- rijkskundemethode heeft aan geschaft en de oude atlassen wegdoet, zodat de kinderen ook werkelijk kunnen zien hoe de wereld eruit ziet." Al eerder verzamelde de groep oude naaimachines. Hierdoor werden vrouwen in een Senegalees dorp in staat ge steld om naailessen te volgen, waarmee ze in hun levenson derhoud konden voorzien. Ook legden ze contacten tussen een Voorhoutse en een Gambiaanse lagere school. „Onze acties zijn nu vooral gericht op Gambia en Senegal omdat de leraren van de school daar eens per jaar ko men om het contact met de sta geadressen te onderhouden. Zij hebben de beschikking over een auto waarmee ze de verzamelde spullen kunnen vervoeren." Het vervoer van Nederland naar Gambia is ook geregeld. „Een medewerker van het Singalese consulaat beheert een scheepsrederij. Als er een paar vierkante meter ruimte in een container over is mogen de schoolspullen gratis mee." Mensen die nog bruikbare schoolspullen hebben kunnen contact opnemen met ICBies- brouck (tel 317776). De spul len worden dan thuis afge haald. Anti-graffiti actie blijft een strijd tussen schoonmakers en spuiters LEIDEN TINEKE OOSTERLOO MEDEWERKSTER ,,'t Is geen gezicht, maar deze muren mag ik niet schoonma ken", verzucht schilder Koos Hamaker wijzend op de*graffiti- leuzen op de muren aan het be gin van de Haarlerhmerstraat. De eigenaren van deze panden doen niet mee aan de anti-graf fiti actie van de gemeente. Tij dens dit in april begonnen proefproject verwijderen werk nemers van De Zijlbedrijven binnen 48 uur de schreeuwerige teksten in het 'kemwinkelge- bied'. Negentig procent van de win keliers en particulieren in het gebied tussen de Breestraat en de Haarlemmerstraat doet aan deze actie mee. Hoeveel geld het proefproject precies gaat kosten is nog onbekend. Voor dat de actie begon werden deze geraamd op 1 miljoen. De proef met het verwijderen van graffiti gaat één jaar duren. Volgend jaar wordt bekeken of de gevels permanent zullen worden ge reinigd en of het gebied wordt uitgebreid. Koos Hamaker, medewerker van de Zijlbedrijven» strijkt in de Haarlemmerstraat bij Fooks de gifgroene graffititekst van de beige muur. „Hier is het bijna iedere ochtend raak. Het is zo'n mooie kale muur. Hij lacht je gewoon uit. Ik kan me voorstel len dat je hier teksten op wilt spuiten", zegt Hamakers. Iedere ochtend rijdt hij met zijn bestel busje langs de deelnemers van het project en schildert de leu zen over met de oorspronkelijke kleur. Meldlijn In het begin was het de bedoe ling dat de deelnemende winke liers en particulieren naar de Zijlbedrijven zouden bellen als er graffiti moest worden verwij derd. Bij de graffiti Meldlijn ko men echter maar een paar tele foontjes per dag binnen. „Na het weekeinde ligt de piek. Dan hebben de spuiters een paar da gen de tijd gekregen om hun graffiti aan te brengen. We wor den op maandag ongeveer vijf tien keer gebeld", vertelt een medewerker van deze meldlijn. Omdat de Graffiti Meldlijn onvoldoende resultaat oplever de besloten de schilders zelf 's ochtends langs de panden te rij den en de vaak onleesbare kre ten te verwijderen. „Dit werkt sneller en je houdt het beter in de hand", vindt Hamaker. „Als ik moet wachten op telefoontjes blijf ik heen en weer rijden, ter wijl ik nu alles ineens kan doen. Nu wordt het een wedstrijd. Voor de spuiters is het een sport om zo lang mogelijk op een muur te blijven staan, voor mij om de verf zo snel mogelijk te verwijderen. We houden elkaar zo aan het werk", verklaart de schilder. Buitenwijken „Er zijn enkele jongens die on danks de actie in de binnenstad blijven spuiten. De namen Ma niac en Soré blijf je op de mu ren tegenkomen. De harde kem blijft. Daar is geen kruid tegen gewassen. Veel anderen trekken naar de buitenwijken. Met dit project wordt de binnenstad in derdaad schoner maar het pro bleem wordt alleen maar ver plaatst", vindt de schilder. De reinigingspolitie vindt het moeilijk te bepalen of dit werke lijk het geval is. Volgens Ada Kroft, voorlichtster van de ge-- meentelijke reinigingsdienst waaronder ook de reinigingspo litie valt, is er in ieder geval geen toename van klachten uit de buitenwijken. Met een likje verf zijn de over de Haarlemmerstraat. „Dat wil niet zeggen dat hiermee meteen het drugsprobleem wordt opgelost. Maar er lopen hier vrij vaak politiemensen binnen, das dat zou preventief kunnen werken", aldus HALT- medewerkcr Frans Bosch. Na tijdelijk gehuisvest te zijn geweest op de Plantage, in het politiebureau en in een afbraak pand aan de I^ngegracht heeft het bureau nu eindelijk een vast adres. Het Leidse bureau wordt bemand door drie mensen die ongeveer 400 zaken per jaar be handelen, biina de helft meer dan de landelijke norm. Het Bureau HALT voor noord west Zuid-Holland heeft vanaf gisteren een permanent kantoor in de oude politiepost aan het Havenplein. Burgemeester C. Goekoop opende het pand gis termiddag officieel door de sleutel ervan op te vissen uit de Haven. Begin volgend jaar wordt volgens Goekoop in het monumentale gebouwtje ook een post voor een wijkagent in gericht. HALT zoekt alternatieve straf fen voor jongeren tussen de 12 en 18 jaar die vernielingen heb ben aangericht. Ook verzorgt het voorlichting op lagere scho len en adviseert het bureau de gemeente hoe ze vandalisme het best kan tegengaan. Overzicht Burgemeester Goekoop bena drukte gistermiddag dat het ge bouw niet alleen een goede huisvesting biedt, maar ook een goede uitkijkpost is. Vanuit de kantoorruimte hebben de me dewerkers een goed overzicht Straf „De jongeren kunnen kiezen tussen afhandeling van de zaak via de officier van nutitie <>i een alternatieve sir.it DOOI hel her stellen van de door hen aange- richtte schade zien ze wat ze aanrichten. Het ongrijpbare verschijnsel vandalisme wordt hierdoor weer tot reële propor ties teruggebracht", aldus J.H. Kamphuis, voorzitter van de stichting HALT. Graffiti-leuzen worden overgeschilderd. „Zo'n muur lacht je uit Ze vraagt erom beklad te worden." meeste teksten binnen een mi- keliiken worden muren waarop nuutje verdwenen. Moeilijker vaak gespoten, voorzien van gaat het echter met viltstift of een coating. tectylverf opgebrachte kreten. Bakstenen panden kunnen Deze moeten eerst met isoleer- niet door de schilder worden materiaal worden afgedekt gereinigd. De gebouwen wor- voordat ze kunnen worden den met de hogedrukspuit of overgeschilderd. Om het reini- zandstraler schoongespoten. In gen van de muren te vergemak- tegenstelling tot de schilders- ploeg wachten deze schoonma kers wel op een telefoontje van de door graffiti geplaagde deel nemers. De Zijlbedrijven heb ben zes mensen in dienst die zich bezig houden met het ver wijderen van graffiti. Deelnemers aan het project betalen de eerste schoonmaak FOTO HfNK BOUWMAN beurt zelf. De kosten hangen sa men met de omvang van het oppervlak dat gereinigd moet worden en de manier waarop dit gebeurt. Het overschilderen van één vierkante meter kost 20 gulden. De gemeente betaalt de volgende schoonmaakbeurten door De Zijlbedrijven. SPETTEREND FAMILIEBUFFET op zondagmiddag: Vanaf 14 00 uur gratis zwemmen m het unieke tropische TlKIBAD met peuterbad. whirl pool. bmnen-zonnewe»de en waterglijbanen Om 17.30 uur FAMILIEBUFFET in de SCHAAPSKOOI met onbeperkt smullen van warm koud buffet Peuters tot 4 jaar gratis, kinderen tot 12 jaar 28 volwassenen 38 Dumrell Wassenaar ook voor gezellige steengnli- en ski-arrangement, bourgondische feestavonden, bruiloften, personeeispaiy s en vergaderingen daar tukker je ucti op! Reserveringen en info 01751 -40186

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 15