Toerisme Zelfs schitterend in de regen Naar de bolle qfiets verder weg: Redding gloort voor Angkor-tempels Vrijdag 15 november 1991 t: 023-150268 ROB VAN DEN DOBBELSTEEN Eindredactie: JAN REISBERICHTEN Londen en Parijs NBBS Reizen heeft speciale brochures uitgebracht voor trips naar Londen en Parijs. Tot nu toe stonden die reizen in de folder 'Tussendoortjes', maar omdat de belangstelling voor de hoofd steden van Engeland en Frankrijk steeds groter wordt, werd be sloten twee speciale folders te maken. Beide steden komen uit gebreid aan de orde, compleet met verschillende reis- en ver blijfsmogelijkheden in alle prijsklassen. Info Thailand Sinds 1 november is het Thais verkeersbureau in Amsterdam ook telefonisch bereikbaar voor de consument, die tot die da tum alleen schriftelijk informatie kon krijgen. Het nummer is 020 - 622 39 26. Voor toeristen die naar Thailand gaan is het vervoer tussen het vliegveld en Bangkok nu een stuk eenvoudiger geworden. Zes keer per dag heen en zes keer terug rijdt er een speciale tussen Don Muang Airport en het centraal station Ierland populair In 1987 stelde Ierland zich ten doel het aantal toeristen 'from the continent' binnen vijfjaar te hebben verdubbeld. Het ziet er naar uit dat dit ruimschoots gaat lukken. In 1990 kwamen er 744.000 'Europeanen' naar het Groene Eiland tegen 390.000 in 1987. Hun bezoek was goed voor een bedrag van een miljard pond. Oad en Euro Disney Het duurt nog vijf maanden voordat Euro Disney bij Parijs de poorten opent, maar de toeristenwereld is er al helemaal klaar voor. Oad Reizen sloot net als Trans en Vrij Uit recentelijk een overeenkomst met Euro Disney Resort. Een uitvloeisel daarvan is dat Oad over een ruime hoeveelheid hotelkamers in het park kan beschikken. De touroperator uit Holten biedt een heel scala van arrangementen aan. Het zijn vooral busreizen, maar ook vliegen en rijden met de eigen auto behoren tot de mogelijkhe den. De speciale Dinsey-folder ligt vanaf november bij de reis bureaus. Naar Finland Voor de vijfde keer brengt Finland Vakanties Westerman deze winte^een speciaal programma uit. In de brochure staan alle mogelijkheden om per vliegtuig of boot naar Helsinki te reizen, maar tevens vankanties naar midden- en oost Finland en uiter aard Lapland. Ook trips naar Tallinn en St.Petersburg (het voor malige Leningrad) behoren tot de mogelijkheden. Meer kwaliteit in Tirol In Tirol worden de komende vijf jaar geen nieuwe liftprojecten op stapel gezet. In plaats daarvan worden bestaande skiliften aangepast en verbeterd. Dat is bijvoorbeeld het geval met de lift naar de Astberg in Going, die is omgebouwd voor gebruik door vier personen. Deze winter wordt ook de nieuwe jumbo-gondel naar de Zugspitze in gebruik genomen. Ongeveer 100 personen kunnen in één keer binnen tien minuten naar de top worden vervoerd. Ook op de Kitzbüheler Hom zijn de liften aangepast en gemoderniseerd. Wandelen in Engeland Wie van ongerepte natuur en (veel) v oudsher goed terecht in Groot E gespecialiseerde touroperator op dat gebied, zoekt het 't volgend jaar vooral wat hogerop, tegen de Schotse grens aan. De speciale brochure biedt tal van mogelijkheden voor langere en korte wandelvakanties en is aan te vragen bij English Wanderer, 6 Ge orge Street, Ferryhill, County Durham, DL 17 0DT in Engeland. Caraïbische winter Voor wie het allemaal te koud en te nat wordt de komende maanden heeft Koudijs Reizen een niet goedkope, maar niette min aardige oplossing. De specialist voor het Caraïbisch gebied heeft zojuist een magnifiek uitgevoerd programma laten ver schijnen waarin ondermeer een 9-daagse reis naar Curasao en de Dominicaanse Republiek voor 2400 gulden wordt aangebo den. Voor 700 gulden extra kunt u ook naar Aruba. Jamaica be hoort eveneens tot de mogelijkheden, maar daarvoor moet 3800 gulden worden betaald. En als er nog lieden zijn die in de Carib bean willen trouwen... Koudijs kan dat regelen van trouwver- gunning tot en met de bruidstaart op Jamaica, de Bahama's, Barbados en de Cayman Eilanden. Sneeuwlijn van ANWB: 06-9623 RvdD Begin december zal de ANWB een nieuwe sneeuwlijn in ge bruik nemen. Voor vijftig cent per minuut kan via het zoge naamde Voice Response Sys teem informatie worden inge wonnen over de sneeuwhoog ten in zo'n beetje alle belangrij ke wintersportplaatsen van Eu ropa. Niet alleen kunnen over de skimogelijkheden in Oosten rijk, Zwitserland, Frankrijk, An dorra, Italië, België en Duitsland inlichtingen worden ingewon nen maar voor het eerst ook over bestemmingen in Bulga rije. Roemenië, Tsjechoslowa- kije, Polen en Noorwegen. Overigens zal de informatie zich niet alleen beperken tot het ver strekken van de sneeuwhoog ten. Ook wordt er een overzicht MET DJOSER NAAR EGYPTE /N Dj/o-ser> V 071-126400 Goa moet nieuwe topbestemming worden voor Europese toeristen Aardige man, Roel Schallig. Maar hij is een beetje gek van Goa. Een Paradijs op Aarde, jubelt hij, de Pa rel van India, het Juweel van Azië; kortom de hele reutemeteut. Aan de voor malige Portugese kolonie aan de westkust van India is, naar het stellige oordeel van de in Bussum geboren bedrijfsleider van het Leela Beach hotel bij Mobor, heel weinig mis. ,,Ach, het strand stinkt af en toe wat naar vis. Maar dat zal ook niet lang meer duren." ROB VAN DEN DOBBELSTEEN Nu moet gezegd, aan de schoonheid van Goa valt weinig af te dingen. Een merkwaardige salade van Portugees kolonialis me, tropisch oerwoud en India se cultuur. Katholieke kerken rijzen op tussen wuivende klap perbomen waartussen naakte kindertjes een scherp keffend hondje zo pesten, dat het weg vlucht in een vervallen hindoe- -tempel. Aan het begin van de jaren tachtig was Goa het zalig makende walhalla van opium trippende hippies: nu moet het India's belangrijkste toeristische bestemming worden. De Duitsers hebben Goa al ont dekt. Uiteraard. Hun witte, rood aangeroosterde lijven wentelen zich reeds log en loom op het mollige strand achter het sprookjesachtige Leela Beach hotel. Nederlanders zie je hier weinig, maar hun komst lijkt slechts een kwestie van tijd. Dat is immers al jaren zo op verre bestemmingen. De Domini caanse Republiek, Phuket. Ja maica... Eerst arriveren de Duit sers, twee jaar later de Neder landers. Uniek Nou moet trouwens niet wor den uitgesloten, dat Goa een uitzondering op de regel zal vormen. De unieke aantrekke lijkheid van de voormalige Por tugese kolonie staat welliswaar buiten kijf, maar er dient wel fors te worden gedokt. Goa is duur. Duurder althans dan ver gelijkbare beauties als Sri Lanka en Thailand. Alleen missen die weer het grandioze achterland dat India heet. Daarop ook gokt Madhavrao Scindia, de jonge Indiase minis ter van toerisme, op die combi natie rondreis India/uitrusten Goa. „Unique in the world" De mooiste stranden van de wereld. De bloemenkinderen op Colvabeach (Goa) hadden het nog niet zo slecht bekeken. monkelt hij tussen de ontvangst van tientallen buitenlandse in vesteerders door. Want die lo pen de deur plat bij Zijne Excel lentie sinds het hen in septem ber werd toegestaan geld te pompen in zoiets lucratiefs als hotels in Goa. Twaalfduizend gastenbedden telt de deelstaat op het ogenblik; het moeten er zesenveertigduizend worden. Geeft dat geen milieuproble men?. vragen we de minister. Nee, dat geeft het niet, ant woordt die kordaat. „We heb ben alles keurig laten uitreke nen door de wereldorganisatie van toerisme. U denkt toch niet dat we een kip met gouden eie ren gaan slachten?" Dat zou in derdaad onverstandig zijn, maar niettemin rijst de vraag wat er van Goa zal overblijven als straks de met toeristen vol gestouwde zilveren vogels af en aan zullen vliegen. De weemoed slaat al bij voorbaat toe. Want Goa, Goa is zelfs schitte rend bij regen. Als de druppels fluisterend over de rieten daiken ruisen en de kruizen van de ka tholieke kerken zjjverglanzend afsteken tegen de inktzwarte tropenlucht. Je ruikt de verrot ting. Zeker landinwaarts, waar nevel en mist schimmelend te gen de druipende palmen op kruipt en het craquelé van de bepleisterde kerken elk moment in grijs gruis uiteen lijkt te val len. Oude glorie in verval. Oude glorie die - aan de kust - al voor een groot deel heeft moeten plaatsmaken voor nieu we welvaartswitte hotels, appar tementen van gezellig baksteen en rijkeluis zwembaden die als blauwe scherven liggen te schit teren tussen schraal zand. Uit met tropisch struweel geca moufleerde luidsprekers neuzelt iets onbestemds van Amalia Rodriquez met geluidsdemper en in de glazen fonkelt dieprode port. Want de bewijzen dat de Portugezen niet alleen maar slechtigheid brachten, zijn nog lang niet verdonkeremaand. Het goede leven. Op een steen worp afstand van het rauwe le ven. Ilha Illustrissima werd de hoofdstad Panjim vroeger ge noemd, de luisterrijke stad. En ook sprak men wel van het Ro me van het Oosten. Nu wordt de reusachtige Basilica van Bom Jesus er bedreigd door het op dringende woud en is de aan de overkant staande Se kathedraal bijna aan het oog onttrokken door de stinkende uitlaatwal- men van knetterende en knal lende bromfietsen en motoren waarop altijd vier en soms wel eens vijf mensen hebben plaats genomen. Bloemenkinderen Toch is het leven in Goa lang niet zo hectisch als in de rest van India. Tempo doeloe. Die bloemenkinderen op Colva Beach hadden het nog zo slecht niet bekeken. Ze schijnen zich nu iets noordelijker op te hou den, maar het hoe en waarom van hun vlucht wordt niet dui delijk. Zo druk is het niet op Colva. In hotel-restaurant Siver Sands, waar de gamalencocktail iets meer dan een gulden kost en de Coca Cola drie, is niet een tafeltje bezet. „De toeristen gaan tegenwoordig naar het zuiden, naar Mobor", sipt de ei genaar. Hij gaat er binnenkort wellicht ook naar toe. Want daar tenslot te worden de toeristen onderge bracht, de rijke Indiërs, de van Europa uitrustende Europea nen. Hij vraagt zich slechts af of hij zich straks zal kunnen hand haven tussen het geweld van mark en dollar. „Het wordt alle maal wat agressief hier", mom pelt de man, „iedereen denkt dat straks het goudschip zal binnenvaren en handelt daar Het goudschip? De meeste Goa- FOTO WILLEM SCHRAMA nezen moeten het nog maar zien. Ze hurken kouwend op cashew-hoten langs de kant i de v eg. bijgangers, praten op de verran- da van hun huis met verwanten of werken rustig tussen de bo men en planten voortschuife- lend in hun prachtige tuinen. Het leven zoals het in Goa al wordt geleefd ze lij t van plan dat op te ge- Trips naar Goa worden georga niseerd door Holland Interna tional. Prijzen vanaf circa 2400 gulden (9 dagen), 2600 gulden (16 dagen) en 2800 gulden (23 dagen). Ook kan er een verblijf in Goa worden geboekt als on derdeel van een rondreis door India. Verdere informatie bij uw reisbureau. gegeven van het weer, de datum van de laatste sneeuwval en de langlaufmogelijkheden. Alle wintersportplaatsen die in het systeem zijn opgenomen heb ben een eigen viercijferig snel- zoeknummer waardoor niet eerst informatie over andere wintersportoorden hoeft te wor den aangehoord. Na het num mer 06-9623 moet een 0 en ver volgens het nummer van de ge wenste plaats worden gedraaid. De doorkiesnummers van de in het systeem opgenomen plaat sen, staan vermeld in een folder die bij de ANWB-kantoren ver krijgbaar is. Als de omstandig heden daar aanleiding toe ge- ven worden op het nummer 06- 9623 ook inlichtingen verstrekt over schaats- en langlauftoch ten in Nederland. uw adverten tie op deze plaats brengt vrijetijds- tf/t genieters op een goed idee. Bel onze advertentie afdeling. Met de totstandkoming van vrede in Cam bodja lijkt de redding van de in verval ge raakte tempels van Angkor, een van de grootste architectonische wonderen ter we reld, naderbij te zijn gekomen. Gedurende 20 jaar van oorlog en revolutie is het enor me complex, dat tussen de negende en de twaalfde eeuw werd gebouwd, slecht on derhouden en heeft het blootgestaan aan vernielingen en de beschadigende werking van het tropische klimaat. Nu echter einde lijk een bestand van kracht is geworden in de burgeroorlog zijn de Verenigde Naties begonnen een restauratieplan op te stellen voor de tempels in het noordwesten van Cambodja. Angkor geldt als het belangrijkste culturele en historische erfgoed van Cambodja en als de belichaming van het gouden tijdperk van het land. Alle vier de strijdende partijen uit de burgeroorlog, die vorige maand in Parijs een vredesverdrag sloten, hebben Angkor afgebeeld op hun vlag. Gedurende de burgeroorlog van 1970-1975, het daaropvolgende schrikbewind van de Rode Khmer en de burgeroorlog die uitbrak nadat eind 1978 Vietnam de Rode Khmer verdreef, raakten de bouwwerken in verval. Maar de toeristen zijn bezig Angkor op nieuw te ontdekken. Vorig jaar nog namen meer dan 4.000 mensen het vliegtuig vanuit de Cambodjaanse hoofdstad Phnom Penh voor een bezoek aan Angkor Vat. Onlangs bezocht ook een tiental buiten landse toeristen het 310 vierkante kilometer grote complex, dat behalve Angkor Vat ook de uit de twaalfde eeuw stammende boed dhistische Bayontempel en honderden an dere boeddhistische bouwwerken en hin doe-bouwwerken omvat. Hoewel kogels en granaten hier en daar hun sporen wel heb ben nagelaten, zijn de bouwwerken en daartoe behorende kunstschatten bij de ge vechten goeddeels ontzien. Wel hebben vandalen in de loop der jaren talloze stand beelden vernield of botweg weggehaald en verkocht. Ook zijn de gebouwen aangevre ten door mossen en urine van vleermuizen. Sommige stenen bouwwerken zijn uit hun voegen geduwd door boomwortels. Voor de eerste aanzet tot restauratie is drie miljoen gulden nodig.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 11