Binnenland Visserij Waddenzee wordt sterk beperkt Kiezen in zorg noodzaak Ritzen schrapt tempobeurs PvdA wil centrale Borssele dicht Awbz-premie stijgt minder Rotterdam ziet niets in betalen van politie Donderdag 14 november 1991 Redactie: 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOGAN RONALD FRISART (chef) PATRICK VAN DEN HURK JAN PREENEN SJAAK SMAKMAN FRANS VISSER Vormgeving: DRIES DE BOERS 4 Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Inter Press Service (IPS). NIEUWSLIJN Te veel niersteenvergruizers In Nederland staan veel te veel niersteenvergruizers. Er is een overcapaciteit van 50 procent. Het gevolg is dat overbodige be handelingen worden uitgevoerd om de aanschaf rendabel te la ten lijken. Aldus de arts Dutrée (33) in een proefschrift waarop hij gisteren is gepromoveerd. Kostbare medische technologie kan en moet volgens hem beter worden gebruikt. Jaarlijks wordt één miljard gulden uitgegeven aan zaken als CT-scans, nier steenvergruizers, MRI-apparaten en andere technologie. Toch hebben patiënten te maken met lange wachttijden. Dutrée stelt dat de wachtlijsten kunnen worden bekort door een betere spreiding van de apparatuur. Experiment thuiszorg geslaagd Een experiment waarbij een 'liaison-verpleegkundige' bemiddelt bij het sneller ontslaan van ziekenhuispatiënten en tegelijk goe de thuiszorg regelt, is geslaagd. Tijdens een tweejarige proef van het Haagse Kruiswerk, het Rode Kruis-ziekenhuis en de stichting Aanvullende Kruiszorg daalde de gemiddelde opnameduur van 33,1 naar 28,8 dagen. Verder lijkt het aantal heropnames af te nemen. De overgrote meerderheid van patiënten en hulpverle ners was tevreden over de bemiddeling. De patiënten zijn vooral blij dat er voor hen wordt geregeld en georganiseerd, de hulp verleners vonden het prettig te kunnen informeren en overleg gen. Herdenking aanval Pearl Harbor In het Congresgebouw in Den Haag wordt op zondag 8 decem ber de Japanse aanval op de Amerikaanse basis Pearl Harbor herdacht. Die is dan precies 50 jaar geleden. De aanval leidde onder meer tot de Nederlandse betrokkenheid in de Pacific-oor- log. De Stichting Herdenking 15 augustus 1945 organiseert de herdenking nu in samenwerking met het speciaal opgerichte Comité Pearl Harbor. Van verschillende kanten is er dit jaar op aangedrongen het trieste jubileum niet ongemerkt voorbij te la ten gaan. Dit vooral omdat er tot voor kort veel minder aandacht was voor de Pacific-oorlog dan voor die met Nazi-Duitsland. Kampen wil aparte 'overlast-wijk' De gemeente Kampen wil een buurt voor inwoners die elders in de stad moeilijk zijn te handhaven. Het gaat om Kampenaren die bijvoorbeeld door het houden van dieren steeds ernstige overlast veroorzaken. Met het plan reageert de gemeente op het toenemende aantal moeilijkheden door overlast. In Kampen zijn volgens de gemeente op dit moment tien tot twintig van dit soort probleemgevallen. Een speciale werkgroep gaat op zoek naar een terrein van circa één hectare dat geschikt is voor de aanleg van zo'n wijk. De notoire veroorzakers van overlast zullen desnoods via bestuurlijke dwang tot verhuizing naar de nieuwe wijk worden gemaand. Ook de gemeenten Leeuwarden, Dordrecht en Bergen op Zoom hebben in het recente verleden het idee geopperd om a-sociale huurders te dwingen te verhui- Financieringstekort valt lager uit Het financieringstekort van het Rijk is in oktober uitgekomen op 4,3 procent van jhet nationaal inkomen. Dat is onder de doelstel ling van het Regeerakkoord van 4,75 procent over geheel 1991. Of het financieringstekort aan het eind van dit jaar nogsteeds beneden het afgesproken niveau zal liggen, is niet te zeggen. De oorzaken van de meevaller zijn niet bekend. Het ministerie van financiën houdt er vooralsnog rekening mee dat versnelde be lastingbetaling door werkgevers de reden is. Het ministerie heeft geen aanwijzing dat er sprake zou zijn van een structurele mee valler in de loon- en inkomstenbelasting. Bij strandpaal 18 op Texel spoelde giste ren een brand stoftank aan van een Duitse V-1 uit de Tweede Wereldoor log. Aanvankelijk dacht men met een mijn van doen te hebben. Een duik- en demonteergroep van de marine in Den Helder kwam opdra ven. Die had achteraf een makkie, •foto anp edo kooijman DEN HAAG GF-D De ziekenfondspremie daalt op 1 januari niet met 2,85 procent, maar met 1,65 procent. De pre- mie-awbz zal daarentegen niet met 2,5 procent stijgen, doch met 1,5 procent. Staatssecreta ris Simons (volksgezondheid) meldt dat in een brief aan de Kamer over de effecten van de telselherziening ge- >rg. Ook de jaarpre mie voor de awbz in guldens verandert. Zaterdag meldde Si mons dat die nominale premie 72 gulden zou worden en voor kinderen tot achttien jaar 27 gulden. Die bedragen worden 125 en 42 gulden per jaar. Voor al voor particulier verzekerde bejaarden betekent dit dat de koopkrachtverbetering die hun Landen maken ook afspraken over delfstoffenwinning ROTTERDAM ANP Nederland gaat grote delen van de Waddenzee perma- ment afsluiten voor de visserij op kokkels en mossels. Ge bieden met een hoge natuurwaarde zijn vanaf volgend seizoen taboe voor de schelpdiervisserij, aldus staatsse cretaris Gabor van landbouw, natuurbeheer en visserij. Gabor zei dit gisteren in het Deense Esbjerg na afloop van de ministersconferentie over de Waddenzee. ESBJERG GPD Het resultaat van de conferentie gaat verder dan uitlatingen van Gabor eind vorige week deden vermoeden. De bewindsman sprak toen van sluiting van „be perkte gebieden". Het zou toen gaan om niet meer dan een paar zandplaten. De staatssecretaris weigerde gisteren overigens te zeggen hoe groot de gesloten gebieden precies zullen zijn. Een discus sie over percentages noemde hij 'oninteressant'. In de Structuur nota Zee- en Kustvisserij, die fe bruari volgend jaar verschijnt, zal het kabinet aangeven om welke gebieden het gaat. Op de conferentie is de slui ting van visserijgebieden zoals verwacht een heet hangijzer ge weest. De deelnemers namen dan ook verschillende besluiten. Duitsland verbiedt de schelp diervisserij met ingang van maart '92 volledig. Denemarken houdt de mogelijkheid open om de kokkelvisserij in bepaalde gebieden na een jarenlang ver bod weer toe te staan. Volgens natuurorganisaties dringen vis sers hier op aan, omdat door de extreem kleine kokkelvoorraad en het dit jaar in Nederland uit gevaardigde verbod, zeer hoge prijzen worden geboden voor de kokkels. Denemarken en Duitsland zijn schoorvoetend akkoord ge gaan met het instellen van een tijdelijke stop op de uitbreiding van delfstoffenwinning in het waddengebied. Beide landen zullen proberen om, zoals in Nederland al het geval is, een akkoord te sluiten met de olie maatschappijen. In elk geval tot 1994 mogen er geen boringen in het kwetsbare gebied worden toegestaan, vinden de drie Waddenzeestaten. Ook de jacht zal in het wad dengebied aan banden worden gelegd. Het jagen op trekvogels zal in een versneld tempo wor den verboden. Jacht op andere vogels mag alleen als trekvogels hier geen schade van ondervin den. Met ingang van februari '93 is het gebruik van loodhou dende munitie niet meer toege staan. Eveneens trachten de Wad denzeestaten de militaire activi teiten, het toerisme en de bur gerluchtvaart in het waddenge bied aan strengere regels te on derwerpen. De milieu-organisaties de Waddenvereniging, het Wereld- natuurfonds en Greenpaece zijn ondanks de aangekondigde maatregelen teleurgesteld over de uitkomst van de conferentie in Esjberg. De afspraken zijn niet hard genoeg. Zo stelt het tijdelijk stopzetten van- boorac- tiviteiten volgens hen weinig voor. „Bestaande rechten op booractiviteiten moeten toch nog worden gerespecteerd. Voor 70 procent van het Neder landse deel van de Waddenzee zijn al boorconcessies afgege ven", aldus A. Woudstra van de Waddenvereniging. De organisaties zijn wel tevre den over de afspraken over het indammen van de visserij. 'Plan zorgt voor ondoorzichtige situatie loopt, is de politie weer verant woordelijk. Die situatie schept geen duidelijkheid, is de me ning bij gemeente en het poli tiekorps van Rotterdam. De reactie van de Rotterdam se politie is opmerkelijk. De voormalige korpschef commis saris Blaauw gaf al in 1984 de aanzet tot een discussie over het betalen voor politie-optre- den. Blaauw uitte toen bezwa ren tegen de vanzelfsprekend heid waarmee particuliere en commerciële organisaties door gaans een beroep doen op d^ politie om hun evenementen in goede banen te leiden. Tijdens een jubileumcongres van het beveiligingsbedrijf Ran dom in Diemen zei D66-senator Staal gisteren dat het kabinets plan praktisch onhaalbaar is. Staal was eerder onder meer politiechef van Alrriere. Staal: „Wie bepaalt de prioriteiten voor het inzetten van agenten? Wat gaat voor: de klant die de politie heeft ingehuurd of de hulp bij calamiteiten of andere ernstige gebeurtenissen? De voorgestelde regeling zal in de praktijk nooit werken." Rotterdam heeft zich als eerste van de vier grote steden gekeerd tegen het kabinetsplan om de inzet van de politie bij grote evenementen in rekening te brengen aan de organisatoren. De Rotterdamse politiek èn het politiekorps vinden dat politie diensten een zorg zijn voor de overheid. Ook als het gaat om de inzet bij popconcerten of voetbalwedstrijden. De Maasstad is er wel voor stander van de organisatoren van dit soort evenementen zelf de uiteindelijke verantwoorde lijkheid te laten dragen voor or de en veiligheid. De politie zet tegenwoordig ook steeds vaker pas mensen in na overleg met de organisatoren van grote eve nementen. De organisatie regelt verder zelf het extra personeel dat nodig is voor een goede be veiliging. Volgens de gemeente ont staan ondoorzichtige situaties wanneerhet politiekorps slechts voor een beperkt bedrag agenten inzet. Als een evene ment dan alsnog uit de hand Journalisten van het Nieuwsblad in Tilburg bezorg den gisteren zelf hun krant. De speciale actiekrant was onderdeel van het verzet tegen de voorgeno men fusie van het Nieuwsblad met het Brabants Dagblad. De journalisten bezorgden de kranten, die buiten het bedrijf moesten worden gedrukt, tijdens een werkonderbreking van enkele uren. foto anp cor out Commissie-Dunning wil 'zevenvoor basisverzekering DEN HAAG ANP In de nabije toekomst kan niet iedereen in aanmerking komen voor élke behandeling. Dat maakt de gezondheidszorg on betaalbaar. Keuzes zijn onver mijdelijk om de beschikbare zorg zo eerlijk mogelijk te ver delen. Dat stelt de commissie Keuzen in de Zorg onder voor zitterschap van de cardioloog Dunning in haar eindrapport dat vanmiddag is aangeboden aan premier Lubbers en staats secretaris Simons van volksge zondheid. De commissie richt zich met name op de volksverzekering tegen ziektekosten, die Simons in 1995 wil invoeren. Dunning wil vier criteria hanteren bij de bepaling welke voorzieningen daarin moeten komen: ze moe ten noodzakelijk, werkzaam en doelmatig zijn èn ze moeten te duur zijn om voor eigen reke ning te nemen of buiten de ei gen verantwoordelijkheid val len. Een behandeling als reageer buisbevruchting (IVF) valt aldus buiten de basisverzekering. De kans op succes en de doelma tigheid zijn niet groot. Het is vrij duur maar niet kostbaarder dan adoptie. Homeopathie even min, want de werkzaamheid daarvan is niet aangetoond. Tandheelkunde ook niet, want dat is volgens Dunning een ei gen verantwoordelijkheid zijn. Sportblessures vallen daarente gen wèl in de verzekering. De commissie vindt dat verschillen in levensstijl geen grond mogen vormen voor uitsluiting. De commissie constateert dat schaarste en kwaliteitsverlies in de gezondheidszorg al zichtbaar zijn: wachtlijsten, achterblijven de zorg voor zwakzinnigen en demente bejaarden, tekorten aan verpleegkundigen en aan donororganen. Omdat de sa menleving niet onbeperkt geld in de gezondheidszorg kan stoppen, zullen er keuzen moe ten worden gemaakt. Volgens de commissie bestaat er geen individuele onbegrensde aan spraak op de best mogelijke zorg, maar wel een recht op ge lijke kansen bij de toedeling van beschikbare zorg. Het bevorderen van een „ge past" gebruik van de zorg is een zaak van beroepsbeoefenaren en instellingen (via protocollen, richtlijnen, overleg met Verzeke raars en patiëntenorganisaties) en van verzekeraars, die er via hun polissen aan kunnen bij dragen. In de opleidingen moet ook aandacht worden gegeven aan de economische, ethische, juridische en psychologische aspecten van de zorgverlening. De commissie waarschuwt dat efficiënter werken maar een tijdelijke oplossing is. De huidi ge kosten kunnen via efficiënter werken met ongeveer 15 pro cent terugdringen, maar gezien de vergrijzing en de nieuwe (technologische) ontwikkelin gen geeft dat alleen extra ruimte op korte termijn. De Britse kroonprins Ch< van het Duinwaterleidingbedrijf Zuid-Holland bij Scheveningen. De prins, die sterk is geïnteresseerd in de milieuproblematiek, maakte een wandeling van een half uur door het duingebied tijdens zijn be zoek aan Nederland. Hij sprak ook met minister Alders van milieu over het Nederlandse milieubeleid. •foto anp ruud hoff DEN HAAG GPD Minister Ritzen van onderwijs ziet af van een financiële straf voor studenten die te lang over hun propedeuse doen. De be windsman komt ook terug op zijn plan om studiefinanciering te schrappen voor studenten aan erkende particuliere oplei dingen, zoals Schoevers. Onder druk van de Tweede Kamer slikt Ritzen ook tal van andere (klei nere) bezuinigingsplannen in. Tijdens de tweede en laatste dag van het debat over de on derwijsbegroting liet Ritzen we ten opnieuw te gaan overleggen studentenbonden, universitei ten en hogescholen om het stu dietempo op te voeren zodat hij toch kan besparen op studiefi nanciering. De Tweede Kamer is voorstander van een koppe ling tussen de studiebeurs en de studieresultaten, maar niet uit sluitend in de propedeuse. Rit zen wilde de beurs van te trage propedeuse-studenten omzet ten in een rentedragende lening tot ze hun propedeuse hebben gehaald. Ook gaat minister Ritzen op zoek naar alternatieven om te besparen op de studiebeurzen voor studenten aan erkende particuliere opleidingen. Ritzen wilde de studiefinanciering voor deze studenten afschaffen, maar de Kamer wil daar niets van weten. De bewindsman poogt nu de bezuiniging alsnog binnen te halen door de wette lijke erkenning van (nieuwe) particuliere opleidingen te ver zwaren. De laatste jaren is het aantal studenten vertwintigvou digd, tot 10.000. Op aandringen van het CDA zal minister Ritzen een nieuwe fusiegolf tussen HBO-scholen niet verplicht stellen. De be windsman wil wel HBO-oplei- dingen „blijven verleiden" mee te doen aan de schaalvergro ting. Vooral het hoger econo misch administratief onderwijs (HEAO-scholen) is de fusie- dans tot nu toe ontsprongen. Ritzen vindt dat jammer. Nijenrode is niet 'gered'. CDA en de PvdA steunen het bezui nigingsbedrag dat Ritzen op de ze particuliere opleiding heeft ingeboekt. WD en D66 vinden het onbegrijpelijk dat de be windsman zo'n gerenommeerd onderwijs-instituut als Nijenro de voor 12 miljoen per jaar op de „schroothoop" gooit. Wel gaat Ritzen opnieuw met Nijen rode overleggen. 14-Jarige dwingt kinderen te stelen MAASSLUIS GPD Zeker vijftien kinderen uit Maassluis tussen de elf en der tien jaar zijn in de afgelopen twee jaar gedwongen tot zeker 85 winkeldiefstallen door een 14-jarige jongen. Onder bedrei ging van gejyeld dwong hij hen onder meer snoep, sigaretten en cola voor hem te stelen. De zaak kwam aan het licht toen een onderwijzer een van zijn leerlingen in een politieauto zag. Het kind was betrapt bij een diefstal. Hij nam contact op met de politie, waarna de zaak aan het rollen kwam. De jongen is vandaag voorgeleid aan de of ficier van justitie. DEN HAAG ANP De PvdA wil dat de kerncentrale in het Zeeuwse Borssele dicht gaat. De investeringen in de centrale waartoe de SEP (Samenwerken de Elektriciteits-Pro- duktiebedrijven) on langs besloot, moeten achterwege blijven. Dat betekent dat de centrale na enige tijd moet wor den gesloten. Het CDA is fel tegen die wens van de coalitiepartner. PvdA'er Feenstra noemde gisteren in de Kamer de drukwater- reactor in Borssele „verouderd en geen en kel perspectief bie dend". Voor Dodewaard ligt dat iets anders. Die kan in de toekomst voor onderzoek worden ge bruikt. Het ontwerp daarvan, een kokend- waterreactor, kan nuttig zijn bij het onderzoek naar veiligere kerncen trales. weet de PvdA de sluiting van Borssele niet aan de orde te hebben gesteld bij de besprekingen rond het regeerakkoord in 1989. Zijn CDA-colle- ga Boers-Wijnberg wees op de kosten die de slui ting met zich mee brengt. In haar betoog had ze juist gepleit voor schonere vormen van energie-opwekking, zoals kernenergie. Feenstra stelde dat in het regeerakkoord is sluit zal worden geno men over verdere uit breiding van kernener gie. De SEP wil tussen de 325 en 400 miljoen gulden investeringen om Borssele aan te pas sen aan de veiligheids eisen zodat de reactor tot 2004 kan doordraai en. Volgens de huidige planning zou de centra le nog voor de eeuwwis seling moeten sluiten. Ook D66 is tegen de investering in Borssele. besluit hierover een vei ligheidsstudie afwach ten, die over enkele maanden klaar is. „Wel licht zal dan blijken dat het beter is de centrale zo spoedig mogelijk te sluiten." Ook Groen Links vindt dat Borssele én Doo de waard geslo ten moeten worden. „Forse investeringen in deze centrales zijn weg gegooid geld", aldus woordvoerder Willems.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 4