Binnenland Migranten vrezen Duitse toestanden RaRa ontwaakt uit winterslaap 'De troep komt steeds dichterbij' Kinderbijslag niet meer elk kwartaal aanvragen Kosto: Ik zal zelf niet vragen om beveiliging Bewaking van politici nog niet verscherpt Donderdag 14 november 1991 Redactie: 023-150225 JANINE BOSMA ALïAN ERDOGAN RONALD FRISART (chef) PATRICK VAN DEN HURK JAN PREENEN SJAAK SMAKMAN FRANS VISSER Vormgeving: MfTZIE MEUERHOF Algemeen Nederlands Persbureau (ANP). Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Inter Press Service (IPS). NIEUWSLIJN Verdacht pakketje blijkt radio Bij het stadhuis van Tilburg, dat na een bommelding eerder op de avond was ontruimd, heeft de politie gisteravond een ver dacht pakketje aangetroffen. Na een onderzoek door de Explo sieven Opsporings Dienst (EOD) bleek dat het niet ging om een explosief, maar om een gedeeltelijk in tape verpakte transistor1 radio. Dales: Meer vrouwen bij brandweer Minister Dales (binnenlandse.zaken) wil het aantal vrouwen dat bij de brandweer werkt drastisch uitbreiden. Binnenkort wordt een landelijke wervingscampagne gehouden. Aan de Rijks brandweeracademie zou een kwart van de studenten uit vrou wen moeten bestaan. Dales zei dit gisteren in Arnhem ter gele genheid van het tienjarige bestaan van de Academie. „Binnen de brandweer is emancipatie nodig, omdat het aantal vrouwen ui termate gering is: minder dan één procent", aldus Dales. Winst Shell daalt 48 procent De nettowinst van de Koninklijke/Shell Groep is in het derde kwartaal van dit jaar 48 procent gedaald van 1.094 tot 569 mil joen pond in vergelijking met dezelfde periode vorig jaar. Als de voorraadverliezen buiten beschouwing worden gelaten, trad evenwel een stijging van 9 procent op. In het derde kwartaal van 1990 waren aanzienlijke voorraadwinsten bij de cijfers inbegre pen, als gevolg van de Golfcrisis. Die zorgde voor een kortstondi ge uitschieter van de olieprijs naar 40 dollar per vat. Over de eer ste negen maanden verminderde de netto-winst met 21 procent van 2.473 tot 1949 miljoen pond. Op basis van de geschatte ac tuele aankoopkosten van de verkopen, waarbij de aanzienlijke voorraadwinsten van 1990 en de voorraadverliezen in 1991 niet worden meegeteld, steeg de nettowinst echter met 17 procent van 2051 tot 2401 miljoen pond. Afzender feestpakketten spoorloos De 33-jarige 'ondernemer' uit het Gelderse Neede die door de politie wordt gezocht voor het oplichten van, een groot aantal Nederlandse bedrijven en particulieren met 'feestpakketten', is spoorloos. Nadat hij zich gistermiddag bij het bedrijf waar hij werkt, ziek had gemeld, is hij uit het dorp verdwenen. Hebt u kinderen jonger dan 25 jaar en ontvangt u kinderbijslag? Dan kunt u omstreeks 19 november een envelop van de Sociale Verzekeringsbank in de brievenbus verwachten. Niet meer aanvragen In die envelop vindt u een brief, een wijzigings formulier en een brochure. In de brief wordt toe gelicht waarom u vanaf het eerste kwartaal van 1992 niet meer elk kwartaal een kinderbijslagformulier hoeft in te vullen. Het wetsvoorstel dat dit regelt is bij het parlement in behandeling. Wijzigingen melden Het wijzigingsformulier moet u gebruiken om wijzi gingen, bijvoorbeeld in uw gezinssituatie, te melden aan uw SVB-districtskantoor. In de brief en in de brochure kunt u lezen om welke wijzigingen het gaat. Let op: Hebt u de kinderbijslag over het 4e kwartaal van 1991 -of eerdere kwartalen- nog niet aange vraagd, doe dit dan zo spoedig mogelijk. Als u op 1 december nog geen envelop hebt ontvangen, neem dan contact op met uw SVB-districtskantoor. 'Asielzoekers betalen prijs boinaanslagen De migranten- en vluchtelingenorganisaties in Neder land hebben ontzet gereageerd op de bomaanslagen op het huis van staatssecretaris Kosto (justitie) en het minis terie van binnenlandse zaken. Ze vrezen ernstige gevol gen van de aanslagen die RaRa (de Revolutionaire-Anti Racistiese Aktie) heeft gepleegd uit protest tegen het asielbeleid. UTRECHT ANP „Op deze manier schep je een klimaat waarin mensen niet meer naar elkaar luisteren", al dus directeur A. Kruyt van het Landelijk Bureau Racismebe strijding (LBR). Volgens direc teur M. Rabbae van het Neder lands Centrum Buitenlanders (NCB) bestaat de kans dat be paalde Nederlanders de bom aanslagen gaan koppelen aan etnische groepen. Kruyt en Rabbae distantiëren zich nadrukkelijk van de bom aanslagen die zij een „tragische gebeurtenis" noemen. Volgens Kruyt bestaat in Nederland juist een klimaat waarin normaal over asielbeleid wordt gepraat. „Door aanslagen op ambtena ren en huizen van bewindslie den schep je een klimaat waarin mensen niet meer naar elkaar luisteren. Het is te hopen dat de Nederlandse politiek begrijpt dat ze zich niet van de wijs moet laten brengen door een stelletje heethoofden", aldus Kruyt. De LBR-directeur begrijpt overigens niet goed waartegen RaRa ageert. „Het akkoord van Schengen dat het asiel- en vluchtelingenbeleid regelt als straks de binnengrenzen weg vallen, heeft zware kritiek gehad van de Raad van State. De iden tificatieplicht is voor minstens een jaar uitgesteld." In het communiqué waarin RaRa gis teren de aanslagen opeiste, stelt de groepering dat de identifica tieplicht is bedoeld om „een ge selecteerde bevolkingsgroep te volgen, in kaart te brengen en uiteindelijk in de greep te krij gen". Ook de Federatie van Vluch telingenorganisaties Nederland (VON) en het Komitee Marok kaanse Arbeiders in Nederland (KMAN) nemen afstand van de bomaanslagen. „Terroristische acties hebben zo'n negatieve in vloed op de publieke opinie dat uiteindelijk de asielzoekers zelf degenen zijn die hiervoor de prijs betalen", aldus een verkla ring van het KMAN. Prof. H. Entzinger, als hoogle raar studies ipulti-etnische sa menleving verbonden aan de Rijksuniversiteit Utrecht, zei in een reactie het betreurenswaar dig te vinden dat het minderhe denbeleid nu een „crimineel luchtje" heeft gekregen. „Als ik allochtoon was, zou ik het niet prettig vinden om zó te worden vertegenwoordigd." Volgens de hoogleraar hanteert RaRa me thoden die in feite bij anti vreemdelingen-organisaties ho- Staatssecretaris Kosto houdt zijn kat in de a vend heeft teruggevonden. De politie heeft de staal ARNO RUITENBEEK Staatssecretaris van justitie Aad Kosto is gistermiddag in het po litiebureau van Ursem bijna an derhalf uur lang verhoord door de recherche. Kosto, gekleed in vrijetijdskleding, was na afloop aan het einde van zijn Latijn. „Ik ben moe, erg moe. Ik ben sinds drie uur vanmorgen op." In gezelschap van zijn echtge note Anneke Reuvekamp en on der begeleiding van de politie vertrok hij spoorslags om naar een tijdelijk onderkomen te kij ken. „De burgemeester (van Schermer, red.) heeft ons een woning in een naburige plaats aangeboden. Daar willen we nu even gaan kijken. U zult begrij pen dat ik daarover vanwege de omstandigheden geen exacte mededelingen kan doen." politie heeft de staatsse cretaris gevraagd geen afspra ken meer met de pers te maken of in detail in te gaan op de ge beurtenissen. De Vries: „Van zelfsprekend kunnen wij de heer Kosto niet verbieden wat te zeggen, maar in verband met het onderzoek is het het beste als voorlopig zo weinig mogelijk dingen naar buiten komen." De aanslag op zijn huis is voor Kosto als een totale verras sing gekomen. ,,lk heb in het re cente verleden écht geen signa len gehad dat zoiets kan gebeu ren. Geen dreigbrieven, niets van dat al." De staatssecretaris zal zelf niet om beveiliging voor zichzelf en zijn gezin vragen. „Nee, daar voel ik niets voor. Al leen als in Den Haag wordt be slist dat ik persoonlijke bescher ming moet hebben, zal ik me daaraan onderwerpen." Materiaal voor bom te koop in supermarkt RUSWUK/DEN HAAG GPD Wat voor 'bomingrediënten' RaRa heeft gebruikt, is op dit moment nog een raadsel voor de politie. De mogelijkheden zijn namelijk legio. Het is be trekkelijk eenvoudig, zo verze keren deskundigen, om iets te maken dat ontploft. Wie er ver stand van«heeft, kan bij de dro gist of de supermarkt op de hoek al vinden wat hij nodig heeft. Een wekkertje of wat klein goed uit de elektronica-winkel volstaan om de zaak op het ge wenst tijdstip tot ontploffing te brengen. Drs. N. van Ham, hoofd van de researchgroep munitiefunc- tionering en explosieve stoffen bij TNO in Rijswijk, is zeer te rughoudend waar het gaat om het noemen van ingrediënten. „Nog niet eens zozeer omdat terroristen daarmee geholpen zouden zijn, als wel omdat nieuwsgierige scholieren onge lukken kunnen veroorzaken." De Britse thrillerauteur Ken Follet bijvoorbeeld, verwerkt in zijn boeken voldoende bruikba re informatie. Ook de Rode Jeugd, een militante socialisti sche beweging die in het begin van de jaren zeventig actief was in Eindhoven en omgeving, pu bliceerde gebruiksaanwijzingen voor doe-het-zelvers. GROOTSCHERMER FRED VAN ESSEN In de directe omgeving is de ontreddering na de aanslag gistermorgen op de woning van staatssecretaris Kosto van justitie in Grootschermer enorm. Uren na de explosie zoeken tientallen inwoners van Grootscher mer, een polderdorp van 370 zielen, be schutting bij elkaar. Met rood-gevlekte en behuilde gezichten zitten ze in enkele spon taan tot opvanghuis gebombardeerde wo ningen van buren en familie in het dorp. De ontploffing heeft de buitenste steen laag van de spouwmuur van de woning van Kosto voor de helft weggeslagen. De achter wand gaapt als een vleeswond waarin de grijze binnenmuur blootligt en de wegge slagen kozijnen uitzicht geven op de enor me ravage binnen. Het meubilair is door de schok tegen de pui aan de straatzijde opge stuwd. De schok heeft het dak opgetild en de pannen laten knappen. „Er had beter de brand in kunnen gaan, dan betaalt de verzekering tenminste de schade", filosofeert een Grootschermer- naar. Herinneringen worden opgehaald aan dé oorlog en aan eerdere akkefietjes met de verzekeringsmaatschappijen. 'Wie zal het betalen', is de vraag die de hele dag de ron de doet in de polders. De gedachte aan een bom was bij de meesten pas na een tijdje opgekomen. „Mijn vrouw en ik zaten allebei tegelijk rechtop in bed. 'Onweer', zei Dirkje, maar ik dacht nee, dat moet een gaslek zijn", ver haalt een buurman. De burgemeester van de gemeente Schermer, H. van het Kaar, is meteen na de ontploffing, uitgerukt om de getroffen be volking te helpen en gerust te stellen. „De staatssecretaris was mijn eerste zorg, die moest in veiligheid worden gebracht. Later kwamen daar natuurlijk de bewoners van de ontruimde huurpanden bij". De burge meester oogt vermoeid, 's middags in het gemeentehuis, een verbouwde herenboer derij vlak buiten Stompetoren, een van de vijf 'woonkernen' van de gemeente Scher- Van het Kaar heeft de staatssecretaris aan een tijdelijk onderdak geholpen, ergens in de gemeente. „Het huis is waarschijnlijk to tal-loss", verzucht hij. „Ik heb een beroep op de verzekeraars gedaan alle ontstane schade te betalen en de polisvoorwaarden niet strikt toe te passen. Als dat niets uit haalt zal ik het ministerie van justitie aan sprakelijk stellen. De mensen mogen niet de consequenties dragen van het feit dat hier de staatssecretaris van justitie woont". De getroffen buren van de familie Kosto, die te maken hebben met weggeslagen ko zijnen en gaten in het dak, hebben zelf voor onderdak gezorgd bij vrienden of familie. De eigenaar van café De Jonge Ruiter, recht tegenover het huis van Kosto heeft maar één kapotte ruit. Maar hij moet toch zijn nering op last van de politie de hele dag dicht houden. Wegwerkers eten hun boter ham tussen de middag maar in de auto. Overal heerst onbegrip, dat terroristen ongezien de polder zijn binnen gedrongen. „Iedereen kent mekaar hier. Als hier een vreemde loopt zeg je tegen elkaar 'hè, wat doet die hier. Maar ik werd pas wakker om zes uur, van al die auto's die langskwamen naar Grootschermer." Hoe de daders het huis van de staatsse cretaris zijn genaderd, weet nog niemand. De politie wil er niets over zeggen. Ruimte zat, in elk geval: de villa grenst aan kilome ters weiland dat alleen wordt onderbroken door een windmolen halverwege Driehui zen. Maar niemand die iets heeft gezien of gehoord. In Het Wapen van Amsterdam in De Rijp, zes kilometer gaans van Grootschermer, wordt de bomaanslag in één adem behan deld met het bericht dat 'Dolly's Bar' in Ber gen is afgebrand. „Zou daar ook de RaRa achter zitten?" „De troep komt anders wel steeds dichterbij", laat de waardin pein zend volgen op het gelach. DEN HAAG GPD De veiligheidsmaatregelen voor bewindslieden worden voorlo pig nog niet verscherpt. De gro te politieke partijen wachten af wat het politie-onderzoek naar de bomaanslag op het huis van staatssecretaris Kosto oplevert. Pas dan wordt eventueel beke ken of verscherpte bewaking van bewindslieden noodzakelijk Dat ministers en staatssecre tarissen nu niet massaal per soonlijke lijfwachten eisen, is typerend voor de Nederlandse politici. Bijna nergens in Europa kunnen bewindslieden zo vrij rondlopen als in ons land. Als ministers een biertje willen drinken op het terras, worden ze niet op de hoek van de straat geschaduwd door een stoet re chercheurs. „De vrijheid die de politicus heeft, willen we niet graag prijs geven. Daarom moe ten we nu ook geen overhaaste maatregelen nemen", aldus een woordvoerder van de Tweede- Kamerfractie van D66. Onlangs vertelde Gerrit Braks, voormalig minister van land bouw, hoe vervelend hij het vond dat hij op topconferenties in Brussel zo streng werd be waakt. „Ik voelde me daar niet happy bij. De rechercheurs droegen zelfs wapens. Nee, dat was absoluut geen pretje". Hoewel persoonlijke lijfwach ten uit den boze zijn voor Ne derlandse politici, krijgen ze wel voorzieningen om hun huis te bewaken. Zodra er een nieuwe staatssecretaris of minister komt, wordt hen een standaard pakket met veiligheidsvoorzie ningen aangeboden. Zo werd in het monumentale huis van staatssecretaris Elske ter Veld in Leiden voor duizenden guldens een kogelvrije voordeur geïn stalleerd. Ook hebben de bewindslie den recht op kogelvrije ramen en een alarminstallatie, zodat ze bij onraad ogenblikkelijk de po litie kunnen inschakelen. Verder wordt bij de huizen van de poli tici regelmatig gesurveilleerd door de plaatselijke politie. Of politici veel gebruik maken van het standaardpakket veilig heidsvoorzieningen blijft hét geheim van de Binnenlandse Veiligheids dienst (BVD). Het huis van minister-president Lubbers was in 1987 in elk geval niet voldoende beveiligd, want een onbekende kon ongestoord een brandbom door diens ra men gooien. Ook toen vond de premier het onnodig om poli tieke kopstukken voortaan extra te bewaken. „Het zou alleen maar verhardend werken op de samenleving", aldus Lubbers. De Binnenlandse Veiligheids dienst (BVD) wil niet zeggen of nu extra veiligheidsmaatregelen worden genomen. „Het drei gingsbeeld wordt permanent geëvalueerd. Indien nodig, ver scherpen wij de bewaking", ver telt BVD-woordvoerder Paul de Vries. Hij wil niet zeggen of het ministerie van justitie, doelwit van de actiegroep RaRa, nu ex tra wordt beveiligd. „Wij gaan terroristen natuurlijk niet een handje helpen". Perconferentie BVD past in 'glasnost-beleid' DEN HAAG ANP Een persconferentie van de BVD. Dat had de Nederlandse journalistiek nog niet eerder meegemaakt. En niet eens over het beleid of de reorganisatie van de veiligheidsdienst, maar over een concrete gebeurtenis. De zaal in het ministerie van binnenlandse zaken was giste ren bijna te klein voor de inder haast verzamelde pers. Toch past de persconferentie in het sinds vorig jaar door de dienst gevoerde beleid van 'glasnost'. Toen verbaasde de dienst vriend en vijand door televisie camera's van de KRO toe te la ten in het heilige der heilige, het BVD-kantoor aan de Haagse Kennedylaan. Sindsdien heeft het hoofd van de BVD, mr. Ar thur Docters van Leeuwen, en kele spraakmakende interviews in de kranten op zijn naam staan. DEN HAAG GERARD CHEL RaRa, de Revolutionaire Anti Racistiese Aktie, dook gisteren weer op na zo'n anderhalf jaar een sluimerend bestaan te heb ben geleid. In de zeven jaar van haar bestaan heeft RaRa voor meer dan 150 miljoen gulden schade veroorzaakt, slachtoffers zijn tot op heden nooit gevallen. De organisatie deed voor het eerst van zich spreken in 1984 door brand te stichten bij een Makro-vestiging. Tot 1987 bleef de Makro doelwit van RaRa-ac- ties omdat de winkelketen ook in Zuid-Afrika vestigingen had. In 1987 kreeg RaRa haar zin: de Makro trok zich terug van de Zuidafrikaanse markt. De terro ristische groepering verlegde vervolgens tussen 1987 en 1990 de aandacht naar Shell-benzi- nestations, echter zonder suc ces. Shell weigerde zich terug te trekken uit Zuid-Afrika. In Elsevier van 24 januari 1987 schreef het toenmalige ka merlid Aad Kosto haar aanlei ding van de Makro-branden on der meer: „De grens van aan vaardbaar politiek activisme is overschreden en het gebied van politiek terrorisme is bereikt". En: „De democratische over heid is enerzijds verplicht zich tegen geweld te keren, ander zijds moet zij ervoor waken zich niet nodeloos te laten provoce- In juni van dit jaar liet RaRa, in een vraaggesprek met het links-radicale blad Konfrontatie, weten dat zij haar activiteiten verlegde en een vuist ging ma ken voor vluchtelingen en ille gale vreemdelingen. In de tien kantjes tellende verklaring die RaRa gisteren bij het ANP-kantoor in Utrecht liet bezorgen schrijft de groepering: „Het asielbeleid schrijft mensen af, sluit ze uit en ontmenselijkt ze. Vluchtelingen worden gede gradeerd tot een niet-bestaan." Diegene die in juni het blad Konfrontatie goed heeft inge zien kon daarin al lezen dat Kosto als de grote boosdoener werd gezien. „Kosto wil hele maal niet dat er een regeling komt voor de rechtspositie van vluchtelingen. Dat betekent na melijk toetsbaarheid aan Eu ropese wetgeving en dat zou wel eens een juridische verster king vap de positie van vluchte lingen tot gevolg kunnen heb ben". Het heeft jaren geduurd voor dat de politie enig greep kreeg op RaRa. Pas in april 1987 - drie jaar na de eerste aanslag - arres teerde een Landelijk Coördina tieteam tien personen, van wie werd vermoed dat ze bij RaRa waren betrokken. Echter, af doend bewijsmateriaal ontbrak en de advocaten van de ver dachten kraakten met succes het politie- en justitiebeleid. Zo oordeelde het Gerechtshof Amsterdam in september 1988 dat een huiszoeking bij de hoofdverdachte om procedurele reden onrechtmatig was ge weest. Uiteindelijk werd de man wel veroordeeld tot achttien maanden cel, waarvan zes maanden voorwaardelijk, we gens zijn betrokkenheid bij een poging om brand te stichten bij de Schiedamse drukkerij Elba. Omdat hij echter negen maan den in voorarrest had gezeten, werd hij direct in vrijheid ge steld. Na deze processen in 1988 en 1989 bleef RaRa doorgaan met acties, waarbij hoofdzakelijk benzinestations van Shell het moesten ontgelden. De groepe ring bleef voor de politie, Bin nenlandse Veiligheidsdienst (BVD) en de Centrale Recherche Informatiedienst (CRI) een niet te traceren beweging. Dat RaRa relaties had en heeft met de harde kern van Amster damse en Nijmeegse krakers wordt algemeen aangenomen, maar veel hebben politie en jus titie met deze wetenschap niet kunnen doen. RaRa blijft, ge heel conform de naam, een vraagteken, hun leden grote on bekenden. De getroffen tweede verdieping van het ministerie van binnenlandse zaken is voorlopig onbruikbaar. Zo'n vijftig ambtenaren kregen gisteren vrijaf, anderen kregen een vervangende werkplek. foto cpd cees zorn

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 3