AUTO MEER Weg en wiel Twaalfde RS een beschaafde bruut kunt afdeling. u parkeren Off. Suzuki dealer om een 100% rake groep (jP'7P autoliefheb bers te berei- milintc ken. Bel onze advertentie- Nieuwe Renault 25 profiteert van Cover J nnrmn Eindelijk: het ultieme achterlicht Klassieke voertuigen in Den Haag Komend weekeinde wordt in de Haagse Houtrusthal de Sport wagen en Oldtimerbeurs gehouden. Er zal een bonte verzame ling van klassieke auto's, motoren en fietsen te zien zijn. Ook de verzamelaar van folders, boeken, miniatuurauto's en andere au- tomobilia kan er aan zijn trekken komen, net als de sleutelaars die op zoek zijn naar moeilijk verkrijgbare onderdelen. De beurs is zaterdag 16 en zondag 17 november geopend van 11 tot 17 uur. Een kaartje kost 12,50, kinderen betalen zes gulden. Een gezinskaart is te koop voor 35. Voor meer informatie: 08812 - 3363. Speciale Ypsilons te koop bij Lancia De Italiaanse Fiat-dochter Lancia heeft momenteel twee aan trekkelijke versies van de Ypsilon in de aanbieding. De Ypsilon Mia, gebaseerd op de 1.1 liter uitvoering, heeft als extra's onder meer alcantara-bekleding, elektrisch bedienbare ramen, centrale deurvergrendeling, extra brede banden en GT-wieldeksels. Er zijn voor de Mia drie exclusieve carrösseriekleuren beschikbaar en de prijs van deze uitvoering bedraagt 21.270. De tweede Yspilon, genaamd Ego, is uitsluitend verkrijgbaar in de kleur metallic zwart. Het interieur is geheel met leer bekleed en de fabriek heeft er een 'volledig automatisch verwarmingssy- teem' in gemonteerd. Hiermee heerst er volgens Lancia in de Ego altijd een aangenaam klimaat. Verder is deze luxueuze Yp silon onder meer voorzien van lichtmetalen velgen. De prijs be draagt 28.995. Importeur blij met minder Mitsubishi's Het komt niet vaak voor dat een autofabrikant enthousiast meldt dat hij minder auto's heeft verkocht. Mitsubishi-impor- teur Hart Nibbrig Greeve in Sassenheim laat weten dat voor de negende maal een vloot nieuwe auto's is afgeleverd aan ANWB-dochter Anglo Nederland in Apeldoorn. Het zijn er nog altijd niet weinig, maar wel minder dan in voorgaande jaren en daar is HNG blij om. Anglo is gespecialiseerd in vervangend ver voer en zet de auto's in ten behoeve van gestrande Mitsubishi- rijders. Het feit dat het bedrijf hiervoor steeds minder auto's no dig heeft, betekent volgens HNG dat het produkt steeds beter en betrouwbaarder wordt en dat daardoor steeds minder Mitsubis- hi-rijders met pech komen te staan. voor groot Leiden Hoge Rijndijk 4 Leiden Tel. 071-125259 Tijdelijk pepper-rode Samurai bij Suzuki De Japanse fabri kant Suzuki heeft op het moment een beperkt aantal spe ciale uitvoeringen van het vierwiel- aangedreven ter reinwagentje Sa murai in de aanbie ding. Het betreft de Samurai Pepper, een opvallende ver schijning die is ge baseerd op de Commercial-uit voering (grijs ken teken) met 1.3 liter motor van 47 kW/64 pk. De Pepper is voorzien van een roest vrijstalen be- schermbeugel tus sen de koplampen en een zelfde soort stangen aan de zijkant. Er zitten standaard brede lichtmetalen velgen op en een metaalkleurige houder voor de reserveband. Het zachte dak (de soft top) is voorzien van twee (zonnige) doorzichtige vlakken aan de bovenkant. Aan de buitenkant zitten speciale strepen en logo's. De actie-Samurai is uitsluitend te koop in de carrosseriekleur vlammend rood en kost 23.995. Daarmee betaalt de koper volgens Suzuki-impor- teur Nimag slechts 2.800 gulden voor een hoeveelheid extra's die 7.259 waard is. Na de Tweede Wereldoorlog pakte Mercedes-Benz de draad op met de produktie van het vooroorlogse mo del 170. Deze auto werd later wel aangepast maar de echte vernieuwing kwam pas in 1951 toen de Duitse autofabrikant met de grotere sedans 220 en 300 op de markt kwam. Deze twee modellen kregen in 1953 gezelschap van twee kleinere auto's in een lagere prijsklasse: de 180 en 190. Drie jaar later moest er bezuinigd worden bij Mercedes met als gevolg dat alle genoemde auto's voort aan hetzelfde basisframe kregen. Door deze maatregel gingen de modellen veel op elkaar lijken en was ei genlijk alleen aan het typeplaatje te zien om welke uitvoering het ging. De auto op de foto, die overigens nog steeds in gebruik is, draagt de aanduiding 190 op de grille, maar het had net zo goed een 180 of 220 kunnen zijn. «foto n Donderdag 14 november 1991 Redactie: 023-150222* PETER LODEWUKS* Eindredactie: JAN VAN DER NAT •Vormgeving; JAN KUNGE BLIKVANGERS op deze manier piet enkele me ters verkort. Naar Amerikaans voorbeeld heeft de Cover ook een derde remlicht. Dat zit als een reepje hooggeplaatst in de spoiler op de kofferruimte. In deze mistige tijd wel heel ac tueel is een automatisch in schakelende mistlamp. Ideaal voor mensen die niet weten hoe irritant een te vroeg ingescha kelde mistlamp kan zijn. Maar ook voor de grote groep die hem te laat aanzet of vergeet uit te doen. Tenslotte beschikt de Cover over een anti-blokkeer remsys- teem en stuurbekrachtiging. Renaults nieuwste veiligheids auto is een voortzetting van eer dere experimenten met de BRV (1974) en Epure (1979). Uit deze auto's zijn diverse toepassingen voortgekomen die op grote schaal in de huidige modellen worden gemonteerd. Verlies Chrysler loopt terug Chrysler heeft in het derde kwartaal van dit jaar aanzienlijk minder verlies geleden dan in de vergelijkbare periode een jaar eerder. Het verlies daalde van 214 tot 82 miljoen dollar terwijl de omzet verbeterde van 6.5 naar 7,5 miljard dollar. Over de eerste negen maanden van dit jaar kwam het totale verlies daarmee uit op 892 mil joen dollar tegen een nettowinst van 37 miljoen in 1990. De verbetering van het resultaat in het derde kwartaal vloeit voort uit een omvangrijk kos tenbesparingsprogramma. BOEKEN Ford VS 1945-1965 Met de introductie van het nieuwe middenklassemerk Ed- sel, in 1957, begon Ford aan een van de duurste vergissingen in de geschiedenis van de auto mobiel. De Edsel werd als ge heel nieuwe auto gepresen teerd, maar dat gold slechts voor de buitenkant. En die was nou juist verre van geslaagd te noemen. Daarbij vertoonde de Edsel iets teveel mankementen en was de wagen precies op het verkeerde moment op de markt gezet, namelijk midden in een economische teruggang. De Ed sel bleef slechts drie jaar in pro duktie en kostte Ford uiteinde lijk een slordige 300 miljoen dollar. Met het Edsel-verhaal begint het boek Ford '45- 65, dat een overzicht geeft van de activitei ten van Ford Amerika in de eer ste twintig jaar na de oorlog. Naast de Edsel komen ook de Ford-merken Mercury, Lincoln en Ford zelf aan bod en is er ten slotte een hoofdstuk gewijd aan de succesvolle Ford Th under bid. Auteur Rob de la Rive Box schetst in 128 bladzijden een aardig beeld van deze voor de automobielindustrie hoogst in teressante periode, met als hoogtepunt natuurlijk de staart- vinnenragè, die in 1955 los barstte. Voor het onmisbare visuele ge deelte heeft de auteur gretig ge bruik gemaakt van origineel fo tomateriaal, overwegend zwart- /wit, maar ook voor een deel in kleur. De Personenwagens van Ford USA 1945-1965, zoals de volledige titel luidt, wordt op de markt gebracht door uitgeverij EJmar in Rijswijk en kost 49,50. AMSTERDAM PL Volgend jaar komt Renault met een nieuw model in de hogere middenklasse op de markt. De ze opvolger van de huidige 25 zal over een aantal voorzienin gen beschikken die momenteel worden uitgetest in een onlangs gepresenteerde 'veiligheidsauto' genaamd Cover. Zo op het oog is de Cover een gewone Renault 19, maar schijn bedriegt. De Franse fabrikant heeft namelijk de resultaten van tien jaar onderzoek op het ge bied van veiligheid in deze nieuwe testwagen verwerkt. De minst zichtbare veiligheids voorziening heeft een bescher mende functie en betreft de structuur van de carrosserie. Deze is zo opgebouwd dat de wagen bij een frontale botsing 34 procent meer energie op neemt en verwerkt dan de hui dige Renaults en 80 procent meer dan de officiële veilig heidsnorm voorschrijft. Als gevolg hiervan kan de Cover een frontale botsing van 65 kilo meter per uur weerstaan, zon der ernstige gevolgen voor de inzittenden. Op alle vijf zitplaatsen, ook midden op de achterbank, zijn volledige driepuntsgordels aan gebracht. Een deel van de zit- FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij WEGWERKZAAMHEDEN ting van de achterbank kan op eenvoudige wijze worden ver- hpogd, zodat ook kleine kinde ren van de veiligheidsgordel ge bruik kunnen maken. Veiligheid in combinatie met comfort biedt de zogeheten 'cartografische' demping in de Cover. Een systeem dat veel lijkt op de hydractieve vering van de Citroën XM. Bij Renault werkt het systeem met behulp van vier speciale schokdempers, vijf sensoren en een computer. In 1/100 seconde wordt de vering van de Cover aangepast aan het wegdek. Het ligt voor de hand dat Renault de nieuwe 25 met dit snufje zal uitrusten, aange nomen dat het tegen die tijd voldoende is uitgetest. Omdat banden een belangrijke rol spelen bij de veiligheid van een auto, ontwikkelde Renault een systeem dat voortdurend de bandenspanning meet. Ook dit systeem maakt gebruik van sen soren en een computer. Extra aandacht besteedde Ren ault aan de remlichten. Om be ter op te vallen heeft'de Cover remichten die ook oplichten als het gaspedaal plotseling wordt losgelaten. Dit systeem geeft de achterligger een fractie meer tijd om te reageren. Uitgedrukt in meters kan deze tijdwinst van groot belang zijn. De rem weg van de achterligger wordt Ford presenteert nieuwe 16-kleppen motor in sportieve Escort Overzicht van werkzaamheden waarbij vertraging kan optreden, samengesteld door ANWB, politie en Rijkswaterstaat. Wijzigingen te beluisteren via ANWB-nnfonummer: 06 - 910 910 90 (50 ct/min). De werkzaamheden worden dag en nacht en in beide richtingen uitgevoerd, tenzij anders vermeld. T.h.v. Liempde. BLIK IN HET VERLEDEN euzz M - i Een opwindende nieuwe motor, uitstekende rijpres- taties, verpakt in een aan trekkelijke sportieve jas, dat is in het kort de nieuwe topper van Ford, genaamd Escort RS2000. OOTMARSUM PL Ford breidt de succesvolle Escort-reeks stukje bij beetje uit tot een zeer gevarieerd geheel, ditmaal met een aantrekkelijke uitvoering die vooral de sportie ve rijders zal aanspreken. De nieuwste Escort is het twaalfde Ford-model dat het speciale RS (Rally Sport) em bleem draagt, dat het eerst prijkte op de toen nog op de achterwielen aangedreven Escort RS1600 van 1970. De RS2000 is min of meer de opvolger van de RS Turbo en gezegd moet worden dat de nieuweling zijn voorganger enigszins in de schaduw doet belanden. De belangrijkste verbetering be treft de motor. De gloednieuwe tweeliter viercilinder krachtbron heeft 4 kleppen per cilinder, 16 in totaal dus. Ford heeft voor de meerkleppen-techniek gekozen in plaats van een turbo-com pressor en dat heeft duidelijke voordelen. De beschikbare trek kracht is verdeeld over het ge hele toerengebied en kan dus op ieder gewenst moment aan gesproken worden. Bij de turbo- Escort kwam het vermogen pas vrij als de compressor in wer king trad, hetgeen een onrustig en niet altijd controleerbaar rij gedrag tot gevolg had. De nieuwe RS kent dit euvel niet. De royale hoeveelheid van 150 paardekrachten (110 kW) laat zich zeer nauwkeurig dose ren en is zoals gezegd op ieder moment beschikbaar. Indien gewenst schiet de RS2000 als een speer over de weg, maar er kan ook heel rustig mee gere den worden, waarbij de wagen zich als een gewone, beschaafde personenauto gedraagt. Doet men een beroep op het volledige vermogen dan is de 16-klepper in staat de sprint met staande start naar 100 km/u in een kleine negen se conden te volbrengen en ver volgens een topsnelheid van te gen de 230 km/uur te bereiken. Uiterlijk valt de RS2000 op door twee (noodzakelijke) uitstulpin gen in de motorkap, speciale carrosseriekleurige bumpers, zijpanelen aan de onderkant en een achterspoiler. In de voor bumper zitten twee rechthoeki ge mistlampen, de richtingaan wijzers zitten daarnaast en dus niet naast de koplampen. De RS zal uitsluitend als driedeurs uit voering leverbaar zijn. De prijs van 46.490 is natuur lijk niet mals, maar in dit spor tieve deel van de markt wel de gelijk concurrerend. Want de RS wordt standaard geleverd met stuurbekrachtiging, schijfrem men op alle vier de wielen, een elektronische anti-blokkeer reminrichting (ABS), een sport onderstel en lichtmetalen velg en met ultra-laagprofiel ban den. Ook is dit de eerste Ford die is uitgerust met de nieuwe, volledig gesynchroniseerde MTX75-versnellingsbak. Verder horen centrale deurver grendeling, elektrische raambe diening, elektrische voorruit- ontdooier, een schuif/kantel- dak, sportstoelen en een verstel baar leren sportstuur eveneens tot de standaarduitrusting. Het loopt te gen het jaar 2000. Video, fax, pc en cd zijn doodgewoon. Een feilloos brandend ach terlicht voor de fiets is voor een redelijke prijs echter nergens te koop. Aan deze achter lijke situatie in dit Fietsland maken nota bene de Verenigde Sta ten deze week een ein de met de introductie van Vista- lite, 'the ultimate safety light'. Dit ultieme achterlicht is com pact, licht van gewicht, werkt drie tot vijfhonderd uur achter een op slechts twee kleine bat terijen van het type penlight en kost nog geen vier tientjes. Die lange brandduur is mogelijk omdat er geen lampje in zit, maar drie minimaal stroom vra gende LED-lichtbronnen. Het effect daarvan is niet een '.constant schijnsel, maar een nerveus, regelmatig geflits. Het doet denken aan verlichting in een disco en is juist daardoor bijzonder opvallend in het straatbeeld. Dat is precies wat de fietser nodig heeft om veilig het donker door te komen. De letter van de wet noemt deze soort verlichting niet. Het We genverkeersreglement stelt dat een achterlicht 'helder rood moet stralen'. Bovendien moet een achterlicht van een door de minister goedgekeurde soort en merk zijn. Wie regelmatig door het donker fietst weet dat uitge rekend al die goedgekeurde achterlichten en hun dynamo's een constante bron van ellende zijn, omdat ze dienst weigeren. De Vïstalite is voorzien van een clip en een boutje, zodat hij naar verkiezing afneembaar is of vast te schroeven. Zo kan pa eventueel 's avonds voor een blokje om het achterlicht van zijn dochter lenen. De clip is zo gemaakt, dat het lampje precies over een reflec tor past, hoewel dat niet bij alle Velo-city-congres In Milaan wordt van 19 tot 22 november het vijfde internatio nale congres over de fiets ge houden. Deskundigen beraden zich hier over de rol van de fiets in het 'stedelijk verkeer. Speciale aandacht krijgt Oost-Europa waar de fiets nog een vrijwel onbekend fenomeen is. Het vo rige congres in Kopenhagen, twee jaar geleden, lelde 400 deelnemers uit 23 landen uit de gehele wereld. fietsen mogelijk is. Meestal is nodig een apart beugeltje aan za del of bagagedrager te maken, waar het ach terlicht dan aan vast kan. De clip past ook aan een broekriem of kontzak, waarmee de fietser zichzelf dus van j een knipperbips voor- 7 ziet. Handig trouwens ook voor in het duister actieve wandelaars en hardlopers. De firma Specialized Benelux importeert de Vistalite, die ook verkrijgbaar is met oranje en wit licht. De adviesprijs bedraagt 39,75. Verkrijgbaar bij fietsen handelaren en sportzaken.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 31