Feiten Cambodja vertrouwt op Sihanouk Paramaribo wil wel praten over cocaïnesmokkel Magie sliep 'met talloze vrouwen' Donderdag 14 november 1991 Redactie; 023-150225 janine bosma altan erdogan ronaid frisart (chef) onno havermans Patrick van den hurk hans jacobs jolanda oukes jan preenen sjaak smakman Vertalingen: MARGREET HESUNGA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgeving: MARIANNE VERSCHUREN 2 PARAMARIBO M.A. VAN GRUNSVEN CORRESPONDENT In Suriname wordt het komend overleg met Ne derland gezien als een nationale zaak. De rege ring-Venetiaan heeft er alles aan gedaan om de Nederlandse delegatie morgen op Bonaire onver deeld tegemoet te treden. Uiteraard wordt er steeds op gewezen dat Nederland en Suriname volstrekt gelijkwaardige onderhandelingspartners zijn. Maar in krantencommentaren wordt erop gewezen dat de besprekingen met Nederland niet mogen mislukken, op straffe van de totale ondergang van de Republiek Suriname. Verwacht wordt, dat de Surinamers tijdens het overleg regelmatig behoefte zullen hebben aan schorsingen. Met Argusogen zal rond de verga derzaal worden toegezien op de standvastigheid van de Surinaamse ministers. Want ondanks de eensgezindheid zijn er ook accentverschillen bin nen de delegatie. Ministers van de Nationale Par tij Suriname voelen zich verantwoordelijk voor de onafhankelijkheid in '75 en het toen afgeslo ten Ontwikkelingsverdrag. Hun collega's van Lachmons VHP voelen zich daar minder aan ge bonden. Binnenskamers vindt de VHP dat de ja ren na de onafhankelijkheid weinig succesvol zijn geweest en dat dicht aanschurken tegen het moederland de loop van de geschiedenis nog enigszins kan corrigeren. Schorsingen en koffiepauzes zullen ook nodig zijn om naar Paramaribo te bellen. Omdat de ko ningin en Lubbers in Den Haag zullen achterblij ven, zal ook president Venetiaan niet aan de be sprekingen deelnemen. Het politieke zwaarte punt in de personen van de drie andere Frontlei ders Arren, Lachmon en Soemita, blijft ook in Pa ramaribo en zal de uitslag van de besprekingen achteraf moeten goedkeuren. Op Bonaire zal blijken in hoeverre de Nederland se en Surinaamse verwachtingen van de confe rentie overeenkomen. De kwestie van de cocaï nesmokkel bungelt in het Surinaamse voorstel onderaan. De Surinamers hebben daarmee aan gegeven dat over dat onderwerp best kan worderi gepraat maar wel in mil voor aangename onder handelingen over de ontwikkelingshulp. Nadrukkelijk is gesteld dat op Bonaire geen nieuw ontwikkelingsverdrag zal worden getekend en dat er ook geen aanvulling op het oude komt. Mocht het gesprek aan de onderhandelingstafel stokken, dan zullen beide partijen zich slechts kunnen verheugen over het feit dat het overleg tussen Suriname en Nederland weer is geopend. Een belangrijk punt in Paramaribo is de veront waardiging over de manier waarop Nederland met de ontwikkelingshulp omgaat. Suriname heeft na '82 op eigen gelegenheid ontwikkelings projecten doorgefinancierd die samen waren be gonnen. De 300 miljoen gulden die daarmee ge moeid waren, moeten alsnog op tafel komen, zo heeft het standpunt altijd geluid. Nederlandse overmakingen van 'ons geld' worden zonder meer beschouwd als sigaren uit eigen doos, waaruit nog voor 1,6 miljard kan worden gerookt. Als blijk van goede wil heeft Suriname zelf al een gebaar gemaakt. Een drastische grondwetswijzi ging, die de positie van de militairen aantast, ligt bij het parlement. In alle toonaarden is de wil tot bezuiniging en sanering van de economie met behulp van het accountantskantoor Coopers Lybrand uitgesproken. En dat geldt ook voor de drugskwestie. Minister Girjasing van justitie lan ceerde vorige week nog een Surinaamse 'anti- drugscampagne' met de aankondiging dat het beleid zal worden verscherpt. Nederland zal in Surinaamse ogen de knip moei lijk helemaal gesloten kunnen houden. Minister Nooitmeer van regionale ontwikkeling houdt daar al rekening mee. Al vanaf de eerste demo cratisering in '87 hangt een bedrag van 25 mil joen gulden per jaar in de lucht voor de 'rehabili tatie van het binnenland'. Het geld kon nooit worden geclaimd omdat de gewapende conflic ten in het oerwoud voortsluimerden en de rege- ring-Shankar/Arren geen plannen kon maken. Nooitmeer heeft nu een nota in voorbereiding, die menige bosneger en Indiaan aan een buiten boordmotor kan helpen en Nederland van even tuele schuldgevoelens kan verlossen. Legerleider Bouterse zal het gemarchandeer van afstand met belangstelling volgen. Zolang het leger zich rustig houdt, kan de uitkomst van de besprekingen hem niet treffen. Venetiaan heeft nog geen behoefte aan een nieuwe bevel hebber en laat liever praten over 'nauwere ban den' dan over een verdergaand 'associatiever drag'. Toch zal Bouterse indirect een rol spelen op de conferentie te Bonaire. Als de besprekingen onverhoopt toch nog vast mochten lopen, kan Bouterse nog als potentiële boeman van stal wor den gehaald. Dit Is het tweede verhaal in een serie over de re latie tussen Suriname en Nederland. De confe rentie tussen beide landen begint morgen. Het eerste deel is gisteren gepubliceerd. Morgen het laatste deel. COMMENTAAR Bommen zijn geen argumenten Geweld is soms nuttig en zelfs noodzakelijk. Neem de eerste helft van de jaren veertig, toen driekwart van Europa zich wilde ontworstelen aan het nazi-juk. Bevrijdingsoorlogen in de Der de Wereld zijn andere voorbeel den. Maar zulke omstandighe den zijn uitzonderlijk. In Neder land anno 1991 is geweld in elk geval niet gerechtvaardigd om een doel, hoe nobel ook, te be reiken. De aanslagen op het huis van staatssecretaris Kosto en op het ministerie van bin nenlandse zaken zijn verwerpe lijk. Lieden die zeggen te spreken namens RaRa"* hebben ver klaard, dat ze met de bommen het Haagse vluchtelingenbeleid aan de kaak wilden stellen. Mis schien deugt dat beleid niet. Misschien moet daartegen ste vig actie worden gevoerd. Maar er moeten zeker geen bommen worden geplaatst. Organisaties van en voor bui tenlanders vrezen dat de aan slagen averechts werken. Het publiek keert zich (terecht) te gen de bommenleggers, maar vermoedelijk zijn er ook men sen die (ten onrechte) aan die bommen argumenten ontlenen tegen het toelaten van vluchte lingen in Nederland. Dan heeft RaRa het tegendeel bereikt van wat het wilde. Sol 1PA1R. Met- VLUiureuNlfteM»-t j HO, WACHT, G,E£H TICtCBTS yoofc 5CWPHÓL, TOCH WiAZ e^BNlS AMP855 ASIÊJ- AWKAGÊAI, i ki£{?££(amp woem- em te V EW I^STA&IEI LAMP- EN MENINGEN Prins moet na 21 jaar oorlog haat overwinnen in verscheurd land WIM STEVENHAGEN LOS ANGELES PHIL REEVES THE INDEPENDENT De basketbal-superster Earvin 'Magic' Johnson, tot nu toe een Amerikaanse held van onbe sproken gedrag, heeft onthuld hoe hij besmet is geraakt met het HlV-virus. Zijn bekentenis, vorige week op een persconfe rentie, heeft een abmpt einde gemaakt aan zijn sportcarrière en in Amerika een grote schok teweeggebracht. In een openhartig verslag in het Amerikaanse weekblad Sports Illustrated zegt Johnson (32) dat hij het aids-virus heeft opgelo pen door onveilig vrijen met een vrouw die met het vims was besmet. Terwijl hij met zijn Suriname treedt Nederland ihet gesloten front tegemoet t Prins Norodom Sihanouk is vanmorgen voor de tweede keer uit balling schap teruggekeerd in het door jaren van strijd geteis terde Cambodja. Daarmee is een van de grootste poli tieke doorzetters uit de moderne geschiedenis te ruggekeerd in het gerestau reerde koninklijk paleis van Phnom Penh. De taak om opnieuw de leiding over Cambodja op zich te he men zou wel eens de moei lijkste kunnen blijken uit Sihanouks wonderbaarlijke loopbaan. PHftpM PENH AP-ANP-IPS Een halve eeuw lang heeft de prins in Cambodja een hoofdrol vervuld: als koning, onafhanke lijke held, staatshoofd, guerrilla leider en internationaal diplo maat par excellence. Nu is hij terug in het sprookjespaleis, waar hij als 18-jarige door de Fransen werd gekroond met het idee dat zij een playboy op de troon zetten die gemakkelijk te manipuleren zou zijn. Vanaf zijn herwonnen zetel zal de 69-jarige prins de haat moe ten zien te overwinnen die heerst tussen de vier belangrijk ste machtsgroepen in het land en voldoende internationale goodwill en financiële steun moeten vergaren om zijn door meer dan twintig jaar oorlog leeggebloede land weer op te bouwen. Als hoofd van de voorlopige Op perste Nationale Raad speelt Sihanouk volgens waarnemers een cruciale rol bij de inspan ningen van de Verenigde Naties om in anderhalf jaar tijd meer dan 150.000 soldaten te ontwa penen en democratische verkie zingen te organiseren. „Hij is waarschijnlijk de enige Cam bodja an die algériieen geres pecteerd wordt en erkend als de enige Cambodjaan die dit land kan herenigen", zei de nieuwe Amerikaanse ambassadeur in Phnom Penh, Charles Twining. Koorddanserij Sihanouk heeft een charismati sche persoonlijkheid en geniet grote populariteit. Door zijn ja renlange politieke koorddanse rij geldt hij als een ervaren en geslepen onderhandelaar. Met die vaardigheden dwong hij zelfs bewondering af van door gewinterde diplomaten die hem tijdens de martelende onder handelingen van de afgelopen jaren zagen vleien, aandringen en zijn zin doordrukken. Zijn sterkste kaart is wellicht dat hij stevige steun heeft van de internationale gemeenschap, waaronder de VS, China en de Unie van Soevereine Staten. Deze en andere landen hebben meegewerkt aan het vredesak koord dat vorige maand is gete kend en dat de terugkeer van Sihanouk mogelijk heeft ge maakt. Sihanouk is in het verleden her haaldelijk buiten gevecht ge steld, om echter telkens weer Samen met premier Hun Sen, die hem in Peking heeft opgehaald, neemt prins Sihanouk (links) de toejuichingen in ontvangst bij zijn terugkeer v morgen in Cambodja. foto afp Dominique facet terug te komen. De Fransen za gen in hem een kneedbaar mannetje. Maar zijn wufte uit spattingen, hoge stemgeluid en activiteiten aan de zijlijn (vrou wen, Franse wijn, het zingen van liefdesliedjes, en het produ ceren van B-fiLms) verborgen een briljant, soms meedogen loos politicus. Zigzagkoers Nadat hii in 1953 de Fransen onafhankelijkheid had weten af te troggelen bestuurde hij Cam bodja als een persoonlijk winge west, aanvankelijk als koning en na 1955 als politiek leider van een een-partijstaat. Toen de buurlanden Vietnam en Laos in oorlog raakten wist Sihanouk Cambodja daar via een riskante zigzagkoers buiten te houden. Hij liet toe dat de Vietnamese communisten Cambodjaanse grensgebieden als uitvalsbasis gebruikten en keek de andere kant op als zij door Amerikaan se vliegtuigen werden gebom bardeerd. In 1970 liet zijn politieke in stinct hem in de steek toen pre mier Lon Nol hem in een mili taire coup uit het zadel wipte. Sihanouk week uit naar Peking. Vanuit zijn ballingsoord ver bond de prins zien tot veler ver rassing met de communistische Rode Khmers, die vijfjaar later Phnom Penh binnenmarcheer den. Sihanouk kon terug naar zijn paleis, maar ontdekte dat dit zijn gevangenis werd. „De Rode Khmer houdt hele maal niet van mij, en ik weet dat. Oh la la... dat is me duide lijk. Als ze me niet meer nodig hebben zullen ze me uitspugen als een kersepit", zei Sihanouk in 1973 in een vraaggesprek. Zijn voorspelling bleek juist. Alleen voorspraak van de vroe- zeker twaalf kinderen en klein kinderen van Sihanoukligt over heel Cambodja verspreid. Ook de Vïétnamezen hebben waarschijnlijk bijgedragen tot het overleven van Sihanouk. Toen de troepen van Hanoi in 1978 voor Phnom Penh stonden werd Sihanouk als gezant naar Peking gestuurd, in een laatste wanhoopspoging van Rode-Kh merleider Pol Pot om een ne derlaag te voorkomen. Sihanouk, die hiermee zijn tweede verbanningsperiode be gon, veroordeelde zowel dege nen die hem gevangen hadden gehouden als de Vietnamese bezetters. Hij begon een ver zetsgroep te organiseren die daarna 13 jaar lang zou vechten tegen de door Vietnam geïnstal- Tienduizenden Cambodjanen waren vanmorgen In de hoofdstad Phnom Penh op de been om Sihanouk te verwelkomen. Op de achtergrond: het koninklijk paleis. foto afp Dominique facet gere Chinese leider Chou En Lai het land te hervormen door het voorkwam dat ook hij werd te- eerst te vernietigen. Het ge- rechtgesteld. Om hem heen was beente van hun slachtoffers de Rode Khmer intussen bezig honderdduizenden, onder wie In de tussentijd reisde Sihanouk de wereld af om steun te verga ren en liet hij zich fotograferen tijdens emotionele bezoeken aan zijn verzetsstrijders bij de Ihais-Cambodjaanse grens. Ongelofelijk genoeg maakte de Rode Khmer opnieuw deel uit van zijn verzétscoalitie. Na de ondertekening van het vredesverdrag in Parijs op 23 oktober is Sihanouk nu terugge keerd als 'neutraal' hoofd van de Hoge Nationale Raad (SNC), waarin alle vier politieke groe peringen vertegenwoordigd zijn. Samen met de Tijdelijke VN-Autoriteit (Untac) zal deze het land besturen tot de parle- ments- en presidentsverkiezin gen. Althans, dat is de lezing van de prins. Premier Hun Sen is van mening dat zijn regering voorlopig het heft nog in han den heeft. Deze tegenstelling zal de komende tijd de nodige spanningen opleveren, zo ver wachten waarnemers in de Cambodjaanse hoofdstad. Magie Johnson. team, de Los Angeles Lakers, door het land reisde, heeft hij met talloze vrouwen seks ge had. „Het probleem is dat ik niet specifiek kan zijn over de tijd, de plaats of de vrouw. Het kunnen er een aantal zijn ge weest." Johnson: „Voordat ik getrouwd was, leidde ik echt het leven van een vrijgezel. Als ik op reis was, zat ik nooit verlegen om vrou welijk gezelschap." Hij voegt daaraan toe: „Ik deed mijn best zoveel mogelijk vrouwen van dienst te zijn. Magie Johnson benadrukt dat hij nooit een homoseksuele re latie heeft gehad. De aandacht zal nu worden gericht op de vraag of Magic, die twee maan den geleden is getrouwd, ande re mensen heeft besmet, en zo ja, hoeveel. Tot nu toe hebben zijn zwangere vrouw en onge boren kind negatief op de test gereageerd. De sportster en multimiljonair, die een campagne is begonnen om het publiek meer bewust te maken van aids, geeft een aan schouwelijk verslag van het mo ment waarop een dokter van de Lakers hem vertelde dat hij se ropositief was. „Plotseling voelde ik me ziek. Ik was met stomheid geslagen. Geschokt. En ja, ik was bang... Net als bijna ieder ander die nooit heeft nagedacht over de groeiende aids-epidemie in de VS en de rest van de wereld, wist ik het verschil niet tussen het virus en de ziekte." Hij deed een beroep op zijn col lega-sporters: „Jongens, zetje hoed op, doe je regenjas aan, of hoe je een condoom ook wilt noemen gebruik het. Het doet er niet toe hoe mooi de vrouw is of hoe verleidelijk ze klinkt door de telefoon. Ik weet dat zoveel vrouwen ons probe ren te verleiden dat het niet moeilijk is om zwak te zijn. Mis schien heb ik het, door het vims te krijgen, voor jullie gemakke lijker gemaakt om sterk te zijn."

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 2