Regio Clubs verantwoordelijk voor eigen inkomsten 'Vals zingen is hier geen enkel bezwaar' Kindervakantiewerk Warmond dingt mee naar Klompé-prijs Geen vergoeding voor buren kamp Alle marktkooplui betalen vergoeding VVD: wethouder hield informatie TGV achter Donderdag 14 november 1991 Redact*: 071-161400 DICK VAN DER PLAS MIEP DE CRAAFF UESBETH BUITINK WIM KOEVOET ERIC JAN WETERINGS Eindredactie: CONNY SMITS Vormgeving: SIMON DE GRAAF 22 LEIDEN NIEUWSLIJN Inbraak in Oegstgeest OEGSTGEEST Bij een inbraak in een woning aan de Prinses Beatrixlaan in Oegstgeest zijn gisteren manchetknopen, geld en sieraden gestolen. De achterdeur van de woonkamer was open gebroken. Laden en kasten op de begane grond en de eerste ver dieping werden doorzocht. De waarde van de buit is niet be kend. Beenbreuk na ongeval WASSENAAR De laaghangende zon was er gistermiddag om 13.45 uur de oorzaak van dat een 76-jarige bromfietser uit Was senaar een van rechtskomende auto niet zag aankomen. De man reed over het Wilhelminaplein en wilde op het kruispunt met de Groot Haesebroekseweg en de Stoeplaan oversteken. 1 fierbij werd hij geschept door een 32-jarige bestuurster uit Rijs wijk, komend uit de richting van de Stoeplaan. De bejaarde man moest met een beenbreuk worden overgebracht naar het Brono- voziekenhuis in Den Haag. Filmvoorstelling in Voorschoten VOORSCHOTEN Filmgroep Rhijnland organiseert op zondag 24 november een filmvoorstelling. De oude super 8 films die worden getoond hebben allen betrekking op het afscheid van burgemeester L. de Kool in 1971. Dorpsgenoot en cirfeast, Piet Wijnants liet drie films na: 'Brandweer', '65+' en 'De Volkstuin- i ders krijgen een nieuw clubhuis'. De filmvoorstelling heeft plaats in het Cultureel Centrum aan de Prinses Marijkelaan in Voor schoten en begint om 14.00 uur. PASCALLE CAPPETTI dertien jaar. Elk jaar groot succes, mede dank zij de inzet van zon honderd vrijwilligers. Dit jaar namen van de 467 kinderen in WarmQnd 265 kinderen deel aan de vakantie-activiteiten. 130 vrijwilligers zetten hun schouders onder het laten sla gen van dit kamp met het the ma 'Tijdmachine', dat in de laatste week van de zomerva kantie werd gehouden. „Door de gemeente werden we dit jaar op het bestaan van Vakantieweek elk jaar weer een groot succes deze prijs, die jaar wordt uitgereikt, gewezen. Bij de Stichting Vrijwilligerswerk i de twee georganiseerd. Op die WASSENAAR PASCALLE CAPPETTI MEDEWERKSTER De gemeente Wassenaar hoeft geen schadevergoeding te beta len aan omwonenden van het woonwagencentrum Lagerwei- de. De afdeling voor geschillen van bestuur van de Raad van State heeft' het beroep dat vijf omwonenden tegen de ge meente hadden aangespannen, verworpen. Eerder al had de ge meente op advies van de Stich ting Adviesbureau Onroerende Zaken het verzoek om schade loosstelling afgewezen. De vijf bezwaarmakers me nen dat de acht woonwagens het uitzicht vanuit hun huizen ernstig belemmert. Ook de waarde van de huizen zou sterk zijn gedaald door de komst van het woonwagencentrum. De bewoners voerden bovendien aan dat van een woonwagen centrum allerminst sprake was, toen zij aan de Oostdorperweg en de Dirk de Raetlaan kwamen te wonen. In het uitbreidingsplan 'Zijl- watering' was een klein deel van het gebied bestemd voor open bare weg, openbare groenstrook en park. Het andere deel van de grond zou in het bestemmings plan 'Ter Weer' bedoeld zijn voor regionaal verkeer. In 1985 maakte het college van B en W uitzonderingen op dit bestem mingsplan mogelijk. Protesten tegen de plannen van gedepu teerde staten om Lagerweide als locatie voor een woonwagen- centrum aan te wijzen, haalden begin jaren tachtig niets uit. In 1986 dienden zes omwonenden een schadeclaim in. Eén bewo ner werd in het gelijk gesteld omdat hij kon waarmaken dat niet alleen de waarde van zijn woning zou verminderen, maar ook het stuk grond achter zijn woning. in haar verweer tegen de vijf overgebleven schadeclaims be roept de gemeente zich erop dat de afstand tussen de wonin gen en het woonwagencentrum 75 meter of meer betreft. De Af deling Geschillen van Bestuur van de Raad van State consta teert hierdoor dat het centrum slechts een zeer beperkte in vloed heeft op het uitzicht vanaf de woningen. De Afdeling merkt verder op dat de aanleg van een verkeersweg negatiever kon uitwerken op de woonsitu atie dan een woonwagencen trum. WASSENAAR Als het aan de gemeente Wassenaar ligt, wordt de schuur van het loodgietersbedrijf Schaap op het Molenplein gesloopt. De gemeente heeft de grond nabij de molen in Wassenaar nodig om het par keerterrein Den Hoek uit te breiden en het terrein op het Molenplein te laten aansluiten. Met de firma is al overeenstemming bereikt over het bedrag waarvoor de grond wordt verkocht. Bovendien is aan het bedrijf vervan gende grond aangeboden op het bedrijfster rein Hoge Klei. Na vertrek van de firma wordt de houten opslagloods onmiddellijk afgebro ken. Daarna wordt tevens een begin gemaakt met de bouw van een stenen muur om de nog te bouwen woning aan het Molenplein 13. Het uitbreiden van het aantal parkeerplaatsen brengt met zich mee dat de rust en privacy van de toekomstige bewoners van dit pand in gevaar zou komen als er geen erfafscheiding wordt gebouwd. De totale kosten van de aankoop, de sloop en overdracht en de bouw van de muur wor den geraamd op 107.000 gulden. MEDEWERKSTER De Stichting Kindervakantie werk Warmond heeft een plaats weten te bemachtigen op de lijst van twintig vrijwilligersor ganisaties die meedingen naar de Marga Klompé-prijs. Van de driehonderd instellingen moch ten er slechts twintig naar de kwartfinale. De Marga Klompé- prijs beschikbaar gesteld door het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur is een landelijke prijs voor bij zondere vrijwilligersprojecten. De voorzitter van de Stichting om? Hoe betrekken Kindervakantiewerk Warmond, Els van der Hulst, is trots. Al vijf jaar zet ze zich in voor de orga nisatie van een vakantieweek organisatie aan de werving van r kinderen tussen de vier en vrijwilligers? Hoe bereiken we vroegen we vervolgens de vra genlijst aan en vulden die in. Daarop kwam een vrouw van deze stichting bij ons langs. Zij stelde een rapport op en op ba sis daarvan zijn wij bij de eerste twintig terecht gekomen. Uit deze twintig worden in de week van 25 november tien kandida ten gekozen. Drie daarvan ma ken kans op de geldprijs van 5000 gulden", aldus Van der Hulst. Knipselmap Hoe gaan we met vrijwilligers vrijwilli gers, maar ook bedrijven en de plaatselijke bevolking bij de ge hele organisatie? Wat doet de Leiderdorp pleit in welzijnsplan voor meer samenwerking Ook wagens in Voorschoten aangeslagen doelgroep? Dit soort gen moesten worden beant woord. Het thema 'Actief betrokken met wat er om je heen gebeurt' werd door Stichting Kin dervakantiewerk Warmond vormgegeven door een knip selmap samen te stellen van krantenknipsels, persberichten, reacties van de gemeente, foto's en bedankbrieven van ouders. Op 7 december wordt op di verse plaatsen in Nederland de internationale vrijwilligersdag De Leiderdorpse verenigingen en instellingen moeten zelf het geld opbrengen om het hoofd boven water te houden. Samenwerking tussen organisaties die ongeveer dezelfde activiteiten voor dezelfde doelgroep organise ren, moet worden gestimuleerd. Dat blijkt uit het wel zijnsplan 1993-1996, dat in grote lijnen het welzijnsbeleid voor de komende jaren aangeeft. den in Maastricht ook de drie prijswinnaars bekend gemaakt. LEIDERDORP LIESBETH BUITINK „Participatie en zelfwerkzaam heid van de burgers is essen tieel", aldus het plan. Dat moet in de instellingen en verenigin gen vooral tot uiting komen in vrijwilligerswerk, eigen dekking van de kosten door bijvoorbeeld clubacties en sponsoring en nauwe samenwerking en on derling overleg. De gemeente wil vooral geld geven aan de voorzieningen die belangrijk zijn voor groepen in maatschappelijke achterstands ituaties. Daarbij gaat het met name om jongeren, ouderen, minderheden en 'mensen met psycho-sociale moeilijkheden en een sociaal-economische achterstand'." De stichting Basiseducatie Leiderdorp, de Leiderdorpse Volksuniversiteit en de Sjelter moeten volgens het welzijns plan gaan samenwerken op het gebied van volwassenenonder wijs. „Onderzocht moet worden of organisatorische schaalver grotingen, gezamenlijke huis vesting of andere samenwer kingsvormen nodig zijn." De huisvesting van de Basise ducatie en de Volksuniversiteit kan bovendien worden gekop peld aan de ruimteproblemen van het Gecoördineerd Oude renwerk, dat nu nog in een klei ne ruimte in de Scheppingskerk huist. Arbeidsmarkt In enkele gevallen worden de subsidies aan sportverenigingen stopgezet. „Waar mogelijk trekt de gemeente zich terug als sub sidiegever, bij verenigingen die een breed Financieel draagvlak hebben of de mogelijkheden hebben om andere financie ringsbronnen te vinden." Door de invoering van introductieta rieven moet daarnaast meer jeugd naar de sportvelden wor den gelokt. Het minderhedenbeleid moet vooral bestaan uit de verbete ring van de positie op de ar beidsmarkt en in het onderwijs. Het antidiscriminatiebeleid wordt gericht op voorlichtings activiteiten. Vanaf volgend jaar wil Leider dorp overgaan op de zoge naamde budgetsubsidiëring. De subsidie wordt daarbij vastge steld op basis van de activitei ten in plaats van de exploitatie- opzet. De gemeente bespaart daarmee op de inzet van amb tenaren en hoopt de verenigin gen zo aan te sporen tot creati viteit. Het welzij nsprogramma, waarin de jaarlijkse subsidies worden vastgelegd, moet in het vervolg tegelijk met de gemeen tebegroting worden behandeld. Tot nog toe werd eerst het alge mene budget voor de welzijns sector vastgesteld en pas daarna de afzonderlijke subsidies. Daarbij konden de raadsleden geen werkelijk grote verschui vingen aanbrengen in de hoog te van de subsidies, erkent het welzijnsplan. „Het is de ge meenteraad die inhoudelijke keuzes moet maken vanuit een integrale visie. Die afweging moet juist plaats hebben rondom de gemeentebegro ting." Zangcursus voor badkamersopranen VOORSCHOTEN ERIC JAN WETERINGS Moet voor verkoopwagens op de wekelijkse markt een vergoe ding worden betaald of moeten alleen marktkooplieden betalen voor de kraam die zij huren? Deze prangende vraag was gis teravond aan de orde in de Voorschotense marktcommis- sie. „Nee", zei voorzitter Chr. Ver- plancke van de Vererliging Re gionale Ambulante Handel, ge zeten aan de linkerzijde van de vergadertafel. „Ja", zei B. Pel sr. van het marktkramenverhuur- bedrijf Kennemerland, gezeten aan de rechterzijde van de tafel. CDA-wethouder F. ten Have zat er tussenin en probeerde de le vendige discussie in goede ba nen te leiden. „Ik vind het principieel on juist dat ik moet betalen voor iets dat ik niet krijg", stelde Ver- plancke. Hij staat met een ver koopwagen op de markt en be taalt, evenals andere kooplieden met zo'n vehikel, veertig pro cent van de huurprijs van een kraam als een soort 'staangeld'. „U hoeft helemaal geen ver koopwagen te huren", ripos teerde Pel, maar dat is volgens Verplancke niet waar. „Voor mijn handel moet ik dat wel van de Keuringsdienst van Waren en dat geldt voor veel mensen die in levensmiddelen en ande re bederfelijke spullen hande len." Elektriciteit Ook over het bedrag dat eigena ren van verkoopwagens aan elektriciteit betalen konden bei de heren het niet eens worden. Volgens Verplancke betalen de meeste ondernemers 'drie keer te veel', terwijl Pel zeker weet dat ongeveer de kostprijs in re kening wordt gebracht. Boven dien zou hij nog voor extra faci liteiten hebben gezorgd, toen wagens moeilijk van elektriciteit voorzien konden worden. Ten Have refereerde tenslotte aan een contract dat beide par tijen in 1983 al hebben afgeslo ten, toen de eerste verkoopwa- gens in de plaats kwamen van marktkramen. Hij herinnerde eraan dat beide partijen toen besloten gezamenlijk de markt- kosten te dragen, om niet de kraamhouders met hogere kos ten op te zadelen, terwijl eige naren van wagens niets zouden betalen. „U hebt besloten collectief de lasten te dragen en niet het be lang van de .individuele koop man voorop te stellen. De ge meente ziet geen reden om die overeenkomst nu open te bre ken", zei de wethouder. Ver plancke stelde daarop vast dat dan ook de stroomkosten geza menlijk gedragen zouden ten worden. Dat bleek voor Pel geen probleem. Tenslotte werd besloten de energiemaatschappij alle elek trische apparatuur op de markt te laten nakijken. Andere pro blemen zullen in de toekomst nog wel eens terugkomen op de agenda, besloot Ten Have de discussie. VOORSCHOTEN PASCALLE CAPPETTI MEDEWERKSTER „Ik zou eigenlijk aan alle huis artsen willen vragen om hun patiënten naar mij toe te sturen in plaats van een recept uit te schrijven. Van zingen knappen mensen meer op dan medicij nen kunnen bereiken. Zingen is ademen en ademen is leven." Leonie van den Beuken heeft er zin in. Op 21 november begint zij met een cursus 'Badkamer zingen'. Onder het motto: 'Laat je ho ren. zing dan vrij', wil de Voor schotense mensen uit hun bad kamers halen en samen onbe schroomd laten zingen. „Durf jezelf te laten gaan, ook al zijn er anderen bij. Stel je niet zo kwetsbaar op, maar doe eens een keer iets geks. Vals zingen is geen bezwaar. Ik zou haast zeg gen dat het zelfs verplicht is om niet te kunnen zingen", aldus Van den Beuken. t.Er is zo weinig vrolijks in Voorschoten. De zangcursussen die al bestaan, zijn te veel ge richt op het mooi kunnen zin gen. Keurig liedjes voordragen en netjes in een rijtje staan, is nu eens niet de bedoeling van het badkamerzingen.'' Wat wel de bedoeling is, wil Leonie van den Beuken niet ge heel verklappen. „Dan blijft het juist een verrassing. Zeker is dat we veel gaan oefenen in het ge luid maken. Een speelse aanpak heb ik voor ogen. Maar een vast programma ligt er bij mij niet op tafel. Ik improviseer van alles en daarbij kan het best eens ge beuren dat er zich kolderachtige situaties voordoen." Leonie van de Beuken grin nikt als ze aan al die zingende mensen denkt die zich gedu rende 8 avonden door de hele ruimte zullen bewegen, door el kaar zinnetjes roepen, klanken uitstoten en Nederlandse volks liedjes ten gehore brengen. „In het clubgebouw van de Groene Kikker bootsen we de badkamer na. We doen net of de overige aanwezigen er niet zijn. Net als in de badkamer thuis." De organisatrice die zelf de muzikale begeleiding op zich neemt, speelt al heel lang met de gedachte een dergelijke cur sus te gaan houden. „Ik had de behoefte om het vrije gevoel dat zingen in de badkamer geeft, over te dragen op anderen. Van huis uit ben ik namelijk altijd gestimuleerd om me door zin gen te uiten. Ik vind het heel erg als mensen bij mij komen met de mededeling dat ze vroeger hun mond dicht moesten hou den als er werd gezongen, om dat het zo vals zou klinken." Nu al hebben twaalf mensen zich voor de cursus aangemeld. Leonie van den Beuken hoopt dat dit aantal voor de aanvang van de cursus oploopt tot 25 cursisten. „Eigenlijk heb ik een beetje spijt dat ik in de folder heb gezét dat de cursus alleen voor vrouwen is bedoeld. Aan vankelijk zou de cursus name- Leonie van den Beuken: „Stel jè niet zo kwetsbaar op, maar doe eens een keer iets geks." foto jan holvast lijk in het Cultureel Centrum ke hoek bestaat, wil ik de aan- zijn, dan overweegt Van den worden gehouden. Deze ruimte kondiging 'alleen vrouwen' best Beuken een badkamerkoor op was niet toegankelijk voor man- weglaten." te richten. „Al hoef je natuurlijk nen. Nu we in de Groene Kikker niet per se de cursus te hebben zitten, mogen mannen er wat Mocht de cursus in clubge- gevolgd om toe te mogen tre- mij betreft ook in. Als de be- bouw De Groene Kikker aan het den tot het gezellige, ietwat gek- langstelling vanuit de mannelij- Frans Halsplantsoen een succes ke koor." ZOETERWOUDE JAN DE VRIES MEDEWERKER „U heeft de raad niet goed voorgelicht, u heeft ons onvol doende geïnformeerd." Tijdens de vergadering van de Zoeter- woudse raadscommissie voor ruimtelijk ordening verweet WD-fractievoorzitter H. van der Koor gisteravond -wethouder R. Hogenelst op hoge toon dat hij de gemeenteraad informatie had onthouden. De Zoeterwoudse raadsleden dachten dat in de Lokale Effect Rapportage (LER) over de hoge snelheidstrein (TGV) alleen tra cé A en B, door het Groene Hart en langs rijksweg A4, zouden worden onderzocht. Bij de pre sentatie van de LER bleek dat er nog twee varianten onder de loep werden genomen. De ene was een korte lus om de wijk Zoeterwoude-Rijndijk, de ande re zou onder meer de Weipoort doorkruisen. Van der Kooi verweet Hoge nelst dat hij op een bijeenkomst van plaatselijke bestuurders, rijkswaterstaat en de Neder landse Spoorwegen had gezegd dat de varianten ook maar mee genomen moesten worden in het overleg. Andere gemeenten als Leiderdorp en Rijneveld slo ten zich snel aan, want zij zagen wel voordelen in de varianten. De Zoeterwoudse raad was niet geraadpleegd, de commis sies laegen geen kans om advies uit te brengen en 'als een konijn uit een hoge hoed' verschenen in de LER ook de beide varian ten, stelde Van der Kooi. „Wat u zegt is onwaar!", ontkende Ho- genels stellig dat hij het initia tief had genomen. Naar zijn zeggen is het een gezamenlijk besluit van de aanwezige be stuurders geweest. In verband met de zomervakantie was er geen mogelijkheid meer om de raad goed in te lichten.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 22