Regio Spijt van Kemp vindt vrijwel geen gehoor 1 1 I PvdA voelt niets voor 'ontacademiseren' 1 1 I 'Job-hoppers' kijken naar de inhoud van het werk 'Er wordt niet meer altijd doorbehandeld' Groen Links bezorgd over radio-actief wegtransport Vragen over dubbelrol van Patijn Infotheek-personeel wil niet aan de slag bij Install Data Kondor Wessels weet niets van grondaffaire Adoncote kan naar prijs van Infotheek fluiten Donderdag 14 november 1991 Redactie: 071-161400 WILLEM SPIERDUK WIM SCHRUVER MEINDERT VAN DER KAAU CAROUNE VAN OVERBEEKE J AN WESTERLAKEN MONICA WESSEUNC Eindredactie: HANS SONDERS Vormgeving: HENK BUIS 21 Vervolg van pagina 1 'Ik kijk nu heel anders tegen het milieu aan Vervolg van pagina 1 Simon Kemp was één van de velen die het in de jaren '70 niet zo nauw nam met het milieu, omdat zij de gevolgen daarvan niet kenden. Dat was het beeld dat raadsvrouw Y.M. van Boxel gisteren bij het Haagse gerechtshof in haar pleidooi schilderde in het hoger beroep tegen de 42- jarige voormalig vuiltransporteur. Daarom vindt zij het onterecht dat de volledige verantwoordelijkheid van de milieuschade op zijn schouders terecht komt. Net als een jaar geleden bij de rechtbank vroeg Van Boxel op de meeste onderdelen vrijspraak en pleitte voor een schul digverklaring zonder straf. Dr. W. van Breukelen: „Betrek je werknemers maar bij de organisatie. Dan kun je met z'n allen een club zijn waarop je trots bent. foro hielco kuipers Geld niet voornaamste reden van baan te veranderen DEN HAAG MEINDERT VAN DER KAAU Procureur generaal mr. A. Couzijn zag echter geen enkele reden om minder dan zes jaar onvoorwaardelijk te eisen, een strafmaat die vorig jaar ook door de officier van justitie op tafel werd gelegd. Couzijn meent dat Kemp chemisch afval heeft gestort dat een gevaar vormt voor de volksgezondheid, dat hij het vertrouwen in de 're guliere afvalverwerking' heeft ondermijnd en dat zijn firma's 'list en bedrog' hoog in het vaandel hadden staan. Kemp stortte volgens de pro cureur giftige stoffen van Draka Plastic uit Hillegom en met ars een vervuilde grond van Billiton Arnhem in de Coupépolder. Bo vendien kocht de nu in Den Haag woonachtige Kemp vol gens haar ambtenaren om, ver valste grensdocumenten en vrij- waringsbewijzen, kreeg 250.000 gulden te veel van het AZL door facturen te verhogen, rommelde met tachografen en ontdook belastingen en premies. LEIDEN/DEN HAAG PAUL VAN DER KOOU De PvdA-kamerfractie voelt er weinig voor om een van een van de acht academische ziekenhui zen een 'gewoon' ziekenhuis te maken. Woordvoerder me vrouw Netelenbos vreest een organisatorische 'rimram', nu minister Ritzen van onderwijs heeft gezegd dat het aantal me dische faculteiten niét wordt te ruggebracht. Ze zei dit gisteren tussen de behandeling van de begroting onderwijs door. Tijdens de de batten zélf was Netelenbos voorzichtig. Omdat het voorne men heel voorzichtig in de be groting was gepresenteerd en een speciale commissie er nog op studeert, wilde ze er eigenlijk niet op ingaan. De beslissing DEN HAAG De provinciale staten-fractie van Groen Links is bezorgd over het bericht dat binnenkort ra dio-actief afval door Zuid-Hol land vervoerd wordt. Volgens de partij moet straks 4200 kubieke meter radio-actief afval, zo'n 300 tot 500 vrachtwagens, over de weg van de COVRA in Petten (Noord-Holland) naar de eind 1991 gereed zijnde opslaghallen in Borssele (Zeeland) veivoerd worden. Het is volgens de partij niet uitgesloten dat het transport via de Bollenstreek, Leiden, Den Haag en Delft zal gaan. De par tij wil dat het provinciebestuur tijdig het publiek voorlicht over de plaats en tijd van het trans port. Alle feiten bij elkaar ontlokte president mr. T. van Daalen de vraag: „Heeft u nu het gevoel iets niet goed te hebben gedaan in uw leven?" Schouderopha lend beleed Kemp op zijn eigen manier spijt. „Ik kijk nu heel an ders tegen het milieu aan. Ik ben me nooit bewust geweest dat het afval zoveel kwaad kon. Er werd me verzekerd dat er een laag klei lag en dat het dus geen gevaar kon. Ik zou het nu niet meer in mijn hoofd halen", al dus Kemp. Het overtuigde Van Daalen kennelijk niet. „Ik heb het ge voel dat u alles een beetje ver dringt. Volgens een getuige hebt u met anderen met gasmaskers op de stort rondgelopen. Dat doe je niet als je geen gevaar ducht. U zag ook dat mannen van Billiton Arnhem een lading in Alphen kwamen afleveren in speciale beschermende pakken. Dat mïg zijn gebeurd in de ja ren '70, maar dan nog moet er een lichtje gaan branden",, al dus de president van het ge rechtshof. valt ook pas over 'een jaar of twee' en voor 1995 verliest geen ziekenhuis zijn status, zo heeft ze begrepen. Aan de andere kant zou ze het een slechte zaak vinden wan neer Ritzen concludeert dat de Kamer akkoord is omdat nie mand heeft tegengesputterd. Vandaar dat ze benadrukte dat het 'niet ingaan op de plannen niet betekent dat de PvdA het met de gedachte eens is'. Partij genoot Ritzen pikte haar betoog niet op, maar Netelenbos was toch tevreden. Ze heeft haar sig naal afgegeven, misschien wel namens wat andere, nu nog zwijgende fracties. Een definitief standpunt neemt de regeringspartij pas in als de commissie De Wied klaar is en Ritzen zijn definitieve standpunt presenteert. De kans LEIDEN CAROUNE VAN OVERBEEKE Een deel van het voormalig per soneel van Infotheek is niet ge ïnteresseerd in een baan bij de nieuwe combinatie die na het faillissement van het Leidse be drijf, is ontstaan. Install Data- Infotheek heeft slechts 140 werknemers van het failliete Leidse systeemhuis in dienst kunnen nemen. De bedoeling was dat 200 tot 250 van de 517 personeelsleden van Infotheek bij Install Data aan de slag zou den gaan. Pc-distributeur Install Data uit Zoetermeer nam begin novem ber de commerciële activiteiten verkoop en onderhoud van computers van Infotheek over. Het bedrijf zegt daardoor Volgens raadsvrouw Van Boxel kan 'geen recht worden gedaan zonder de zaak Kemp te plaatsen in het totaalbeeld van daders, mededaders en verant woordelijken'. Ten overvloede probeerde zij aan te tonen dat Kemp niet de enige was die des tijds in de fout ging. Daarbij verwees zij naar de gemeente Alphen die geen toezicht op de stort hield en de provincie Zuid- Holland die zelf ook opdracht voor storten zou hebben gege ven. De rechtbank ging vorig jaar volgens Van Boxel volledig voorbij aan het feit dat het milieubesef in de loop der jaren enorm is veranderd. Ook is België zelf verantwoor delijk voor het ontstaan van de gifbelt in Mellery, zo stelde zij. Van Boxel wees uitvoerig op de lakse milieuwetgeving, het ont breken van handhaving en de zeer lage straffen die in België op milieudelicten staan. Door dat enorm veel ontheffingen door de deelregering van Wallo nië zijn afgegeven nadat de grenzen voor afval uit Neder land was gesloten, kan volgens haar nauwelijks gesproken kan worden van illegale stortingen door Kemp. De advocate stelde zelfs dat het Belgische besluit om de grenzen te sluiten, ook il legaal genomen is. Op vrijdag 22 november wordt de zaak vervolgd en ko men ook de andere betrokke nen die zijn veroordeeld in ver band met de zaak Kemp voor het Haagse hof. dat de PvdA 'nee' zegt is echter groot. Zo wijst Netelenbos erop dat de behoefte aan artsen weer lijkt toe te nemen, 'zeker aan het einde van de eeuw'. Als twee medische faculteiten op een academisch ziekenhuis zijn aangewezen voorziet ze organi satorische problemen. Welk ziekenhuis het eerst voor 'ontacademiseren' in aan merking komt, weet het kamer lid niet. Tegen de suggestie uit de koffiekamer van het AZL dat het wel op een van de Amster damse academische ziekenhui zen zal uitdraaien, brengt ze in dat daar een bijzondere en een rijksuniversiteit zitten. Politiek gevoelig dus, zo leerden ook de ontwikkelingen in 1983. De Vrije Universiteit in Amsterdam zou eerst zijn academische sta tus verliezen, maar al snel wer den de plannen ingetrokken. 20 procent van de pc-markt in handen te hebben. De mede werkers van de verkoop- en technische afdelingen van Info theek zouden overgaan naar In stall Data. Maar vele tientallen Info- theek-werknemers zijn onmid dellijk na hun ontslag vertrok ken naar andere computerbe drijven waaronder Raet System Services in Arnhem, Getronics en Alpha Computerdiensten in Amsterdam. Directeur R. Smith van Install Data betreurt dit. „Ik had liever meer mensen van In fotheek in dienst génomen. Maar in deze branche is blijk baar voldoende werkgelegen heid zodat velen hun eigen weg hebben gekozen. Een faillisse ment is ook iets heel emotio neels: veel mensen zullen moei te hebben om het oude pand van Infotheek weer in te gaan, vermoed ik." Volgens Smith zijn de grote klanten van Infotheek nog niet weggelopen. „Ongeveer 70 pro cent van deze bedrijven heeft het vertrouwen uitgesproken, 10 procent last een adempauze in en 20 procent heeft gekozen LEIDEN JAN WESTERLAKEN Meer geld is niet altijd de voor naamste reden om van baan te veranderen. Het werk zelf, wei nig verantwoordelijkheid of een onzekere toekomst wegen vaak zwaarder dan geld om naar een nieuwe baas te gaan zoeken. Kortom, salaris compenseert niet alles, dat is een illusie. Die mening verkondigt dr. W. v. Breukelen, organisatie-psycho loog, die onlangs aan de Leidse universiteit promoveerde op het proefschrift 'Personeelsverloop in Organisaties'. Een kwart van de mensen dat ander werk zoekt geeft als reden de inhoud van de job; een kwart de onze kere toekomst van het bedrijf en maar vijftien procent zegt op te stappen, omdat het in een an der bedrijf meer kan verdienen. job-hoppers, mensen die nogal eens van baan verande ren, kijken met name naar de inhoud van het werk. De pecu nia, de centjes dus, komen op de tweede plaats. De meeste mensen, aldus Van Breukelen, weten wat ze waard zijn. Van veel beroepen is bekend wat er voor wordt betaald. Verschillen per bedrijf zijn er nauwelijks. „De werknemers", zegt hij, „kunnen overal hetzelfde ver dienen, maar het werk kan be hoorlijk anders zijn." Soms lijkt het dat bedrijven bezig zijn mensen af te stoten. Dat is schijn, want in werkelijk heid moeten ze alle zeilen bij zetten om personeel te werven of vast te houden. De aanwas van jongeren slinkt, omdat van grote gezinnen allang geen sprake meer is. En de bevolking vergrijst. Club Dus, stelt Van Breukelen, moet je de band tussen bedrijf en personeel sterk maken. „Betrek je werknemers maar bij de or ganisatie", zegt hij. „Dan kun je met z'n allen een club zijn waarop je trots bent. Want juist dat bepaalt of de mensen blij ven. Voor een paar centen meer voor andere leveranciers. Maar ik krijg de indruk dat de meeste grote klanten wel blijven." In stall Data neemt slechts een deel van de pc-voorraden van Infotheek over. De voorraad moeilijke verkoopbare - incou rante - IBM-computers blijft staan. Install Data heeft vorige week een speciale 06-informatielijn geopend voor personeel en in hun geldzakje stappen ze dan niet over naar een andere baas." Een 'bedrijf dat met veel per soneelswisseling te maken heeft is de marine. Het verloop is meer dan tien procent per jaar. Er werken tussen de 20.000 en 30.000 mensen. Anders gezegd: er vallen jaarlijks ten minste 2000 gaten die moeten worden opgevuld. De marine houdt de wervingskosten binnen de per ken door na te gaan hoe zij het personeel zo veel mogelijk aan zich kan binden. Alvorens Van Breukelen als docent bij de Rijksuniversiteit in Leiden kwam werken, werkte hij op de afdeling van de marine die zich hiermee bezighield. Hier kwamen de mensen van daan die aan zijn onderzoek meededen. Mensen, in de leef tijd van 25 tot 35 jaar. Van Breu kelen: „Ik heb hun anoniem ge vraagd hoelang ze dachten nog bij de marine te werken. Ze wa ren duidelijk in hun antwoord. Binnen twee jaar zeiden ze weg te zijn. Na die twee jaar heb ik gekeken wie zich aan zijn woord had gehouden en wie niet. Wat bleek? Tachtig procent van de mensen was inderdaad vertrokken. Dus kloptè die voor spelling vrij goed. Van de men sen die zeiden de marine trouw te blijven, bleef rond de zeven tig procent." Vragenlijst Met die gegevens in de hand heeft Van Breukelen een ano nieme vragenlijst ontwikkeld waarmee de personeelsafdeling van een bedrijf de omvang van het vrijwillig verloop onder de werknemers nauwkeurig kan klanten van Infotheek. Smith: „Gedupeerde aandeelhouders bellen ons ook. Vorige week kreeg ik een dametje uit Gro ningen aan de lijn. Zij had haar pensioengeld geïnvesteerd in aandelen van Infotheek, dat is heel tragisch." Het pc-bedrijf krijgt een nieu we. nog onbekende naam. „In stall Data/Infotheek vinden we te Icing", verklaart Smith. voorspellen. „Bovendien", zegt hij, „kan ik, door te vragen wat de mensen van het bedrijf vin den en of ze er lang zullen blij ven, het waarom van dat ver loop aangeven. Zaken, die moeilijkheden hebben, kunnen daarop inspelen en er rekening mee houden. Je kunt erop die manier achter komen of 'ieder een' met zó'n sik rondloopt of dat iemand juist plezier in zijn werk heeft." Het grootste verloop, aldus de Leidse onderzoeker, ligt tussen de 25 en 35 jaar. Daarna neemt het sterk af. „Na het veertigste jaar is het toch een grote stap om nog van baan te verande ren. Je raakt vrienden en colle ga's kwijt. Eigenlijk begin je dan weer helemaal opnieuw. En dat houdt toch wel risico's in." Maar kun je de marine, waar Van Breukelen zijn onderzoek heeft gedaan, vergelijken met het bedrijfleven? De meeste ma rinemensen varen en zijn vaak langere tijd van huis. Vrouwen en kinderen blijven achter. Juist die onregelmatigheid is voor ve len aanleiding een baan aan de wal te zoeken. Van Breukelen is het daar wel mee eens. Zegt: „Het verloop ligt er wat hoger. Maar bij de marine denken de mensen niet anders over hun toekomst dan in andere beroe pen." Daarom meent de Leidse on derzoeker dat het bedrijfsleven er de komende jaren alles aan zal doen de mensen vast te houden. „En dat kan alleen maar door hen serieus te ne men, verantwoordelijkheid te geven. Ze moeten plezier in hun werk hebben. De werkgever moet dat 'wij-gevoel' stimule ren." DEN HAAG PAUL VAN DER KOOU De WD-Kamerfractie zet grote vraagtekens bij de dubbelrol van de Commissaris van de Ko ningin in Zuid-Holland, Schelto Patijn. Als provinciebestuurder is hij tegen de kolencentrale op He Maasvlakte, waar hij als pre sident-commissaris van het Elektriciteitsbedrijf Zuid-Hol land juist (EZH) voor is. Zou het verstandig zijn om een dergelijke combinatie bij wet uit te sluiten?, vroeg de fractie gis teren bij de behandeling van de begroting van economische za ken. Minister Andriessen ant woordt vandaag. Nadat de minister onlangs de kolencentrale op de tocht zette, lieten Patijn en zijn gedeputeer den weten daar om milieurede nen blij mee te zijn. Patijn en zijn energiebedrijf kondigden daarentegen een schadeclaim aan. Het bedrijf had namelijk nogal wat werk gemaakt van de voorbereiding. Provinciale Staten hebben al eerder laten weten dat Patijn zich als Commissaris der Ko ningin wat op de vlakte moest houden over de Maasv^kte- centrale. De commissaris was het daarmee eens. LEIDEN MONICA WESSEUNC De Leidse ethicus H. Dupuis stelt dat het tientallen keren per dag voorkomt dat medisch han delen wordt gestaakt. „Ik zou in zo'n geval absoluut niet willen spreken van passieve euthana sie. Eigenlijk juich ik de kente ring in het medisch denken toe. Er wordt niet meer koste wat het kost doorbehandeld". Dupuis wil niet verder gaan dan een algemeen commentaar op de zaak in het AZL „Het lijkt me niet gepast om op de per soonlijke zaken in te gaan. Mo gelijk is hier sprake van inschat tingsfouten en dat komt voor". Volgens Dupuis kan de fami lie juridisch geen aanspraak maken op het gekend worden in een beslissing niet meer te behandelen. Dupuis: „Het wel of niet doorgaan met medisch handelen is een zaak van de arts en de patiënt. Daar hoeft de fa milie niet in te worden gekend". Zij voegt er nadrukkelijk aan toe dat bij actieve levensbeëin diging (waar hier dus geen spra ke van is) de zaak naders ligt. WEZEP/LEIDEN CAROUNE VAN OVERBEEKE „Ik ben een illusie armer", zegt directeur J. Ras van het een mansbedrijfje Adoncote uit We- zep. De ondernemer heeft de prijs ter waarde van 30.000 gul den behorend bij de 'Infotheek MKB Trofee' nooit ontvangen. Ras werd op 22 oktober in het Amsterdamse Okura Hotel nog uitgebreid in de bloemetjes ge zet, maar de ondernemer uit Wezep heeft de toegezegde computer ter waarde van 30.000 gulden daarna nooit gezien. Het Leidse systeemhuis vroeg op 30 oktober uitstel van beta ling aan en ging twee dagen la ter failliet. Ras: „Het ging alle maal zó snel. Voor de levering was blijkbaar geen tijd meer." De ondernemer die zich sinds LEIDEN/BERLIJN Het Leidse bouwconcern Kon- dor Wessels is verbaasd over be richten dat het betrokken zou zijn bij een grondschandaal in Berlijn. De Duitse dochter Kon- dor Wessels Berlin zou voor een fractie van de marktwaarde 189 hectare grond ten noorden van Berlijn en 15 hectare ten zuiden van die stad hebben gekocht. „We hebben nog nooit onder handeld over grond met de ge meente Berlijn", zegt directeur A. ten Brinke van Kondor Wes sels Duitsland. „Van de 189 en de 15 hectare weten we niets. Ik zou niet eens weten waar het ligt". Volgens Ten Brinke heeft de zaak een politieke achtergrond. FDP-fractievoorzitter J. Bieber- bick, die de affaire aankaartte, probeert volgens hem het stads bestuur, waarin de partij niet is vertegenwoordigd, in discrediet te brengen. Er zou een band be staan tussen de transactie en het feit dat adjunct-directeur van Kondor Wessels Berlin H. Burbach vroeger plaatsvervan gend burgemeester van Oost- Berlijn was. „Burbach was burgemeester van een deelgemeente. Maar hij is al kort na de val van de Muur afgezet en een aannemersbe drijfje begonnen. Dat bedrijf is later door ons overgenomen en veranderd in Kondor Wessels Berlin", aldus Ten Brinke die er aan toevoegt dat het partijverle den van zijn adjunct dikwijls „Dan is de arts aan strenge re gels gebonden". Het AZL wil niet op de zaak ingaan. Woordvoerder Ketting zegt dat het ziekenhuis nooit over kwesties rond patiënten in formatie geeft. „En zeker nu de zaak voor de rechter ligt, laten we ons er niet over uit." Over de algemene richtlijnen over - pa- sieve - euthanasie stelt Ketting dat de behandeling uitsluitend op verzoek van de patiënt zelf wordt gestaakt. „In alle andere gevallen wordt doorbehan deld." Een vorm van passieve eutha nasie vindt de dochter van de man ook het feit dat het ver pleeghuis haar vader geen in fuus geeft. Ze beklaagt zich hierover eveneens in haar brief aan de kamercommissie. De vrouw wil niet ingaan op de vraag waarom de kinderen een advocaat en de kamercom missie hebben ingeschakeld. Eerst willen ze de reactie van het AZL afwachten „Zeker om dat mijn vander nog leeft moe ten we heel voorzichtig zijn", zegt ze. begin dit jaar bezig houdt met advies, ontwerpen en constru eren van staalconstuctieteke- ningen, had volgens Infotheek het beste automatiseringsplan opgesteld. Het Leidse systeem huis wilde met de Infotheek MKB Trofee het midden- en kleinbedrijf stimuleren om tot automatisering over te gaan. Het bedrijfje van Ras loopt als een trein en. de ondernemer was van plan om uit te breiden. „Maar daarvoor had ik nu juist die computer nodig. Nu kan ik het werk bijna niet aan. Dat is wel zuur voor me. Maar ja, het kan iedereen gebeuren." Ras sluit niet uit dat de prijs alsnog door Install Data, het pc- bedrijf dat een deel van Info theek overnam, wordt geleverd. „Maar ik heb nog geen concrete toezeggingen gekregen." negatief voor het bedrijf uitpakt. „We hebben inmiddels een nieuwe directeur benoemd, die mijn plaats gaat innemen bij Kondor Wessels Berlin Ten Brinke blijft directeur Kondor Wesels Duitsland. Kondor Wessels Berlin heeft in de omgeving van de stad in totaal 11 hectare grond gekocht, „louter en alleen van particulie ren.die konden bewijzen dat zij voor 1933 eigenaar waren". De Nederlandse bouwer heeft twaalf woningen gebouwd in opdracht van een landbouwco öperatie bij Berlijn. De grond van die coöperatie werd tijdens de bouw verkocht aan de Stad Berlijn, „waardoor we plotseling voor de gemeente werkten' Volgens Ten Brinke weet Berlijn niet wat ze met de huizen moet. „De rolluiken zijn dicht, de ka chel brandt en er zijn tientallen mensen die ze wel willen ko pen. Maar Berlijn doei er niets Kondor Wessels probeert al sinds maart de woningen terug te kopen. „Omdat wij ze wel kwijt kunnen". Maar Berlijn re ageert daar niet op. Kondor Wessels moet nog 430.000 gul den hebben van Berlijn. Maar de gemeente heeft de betaling opgeschort tot het onderzoek na de grondafaire is afgerond. Bij de zaak zouden ook Amlyn en Cebeco betrokken zijn. Kondor Wessels bouwt nu 93 woningen bij Berlijn, waarvan er inmiddels zestig zijn ver kocht. 7 superieure audiosystemen Bang&Olufsen Te zien en te horen bij: Nic. de Tombe Audio-Video-CD Stationsweg 11-17. Tel. 071-122184 LEIDEN H 7 superieure audiosystemen Bang&Olufsen 1 Te zien en te horen bij: 1 TV/Radio de Ru Bang&Olufsen Center Voorstraat 25, Tel. 071-612616 VOORSCHOTEN 7 superieure audiosystemen Bang&Olufsen 1 Te zien en te horen bij: 1 Swaak Beeld Geluid Haarlemmerstraat 279, Tel 071-215151 LEIDEN I 7 superieure audiosystemen Te zien en te horen bij: Bang&Olufsen Roest Bang&Olufsen Center Lange Voort 11, Tel. 071-174940 OEGSTGEEST 7 superieure audiosystemen Bang SOlUfsen Te zien en te horen bij:

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 21