Leidsch Dagblad Kamer tegen lagere aftrek reiskosten A BVD totaal verrast door hardere acties van RaRa Opnieuw eis van zes jaar tegen Kemp Vrom akkoord met sanering Volgermeer Auto huren? BEL: Cambodja verwelkomt Norodom Sihanouk Euthanasie tegen wil van familie in AZL iüMultiRent FEITEN EN MENINGEN Suriname met ge sloten front op Bonaire den haag/alphen In hoger beroep is gisteren te gen ex-vuiltransporteur Simon Kemp zes jaar cel geëist. Procu reur generaal mr. A. (Couzijn van het Haagse gerechtshof zag geen reden om een lagere straf te eisen dan een jaar geleden bij de Haagse rechtbank. Die legde Kemp uiteindelijk een straf van 4,5 jaar op met een boete van 100.000 gulden, voor onder meer het storten van chemisch afval in de Alphense Coupépol der en het Belgische Mellery. Opmerkelijk was dat Couzijn het hof vroeg om af te zien van een 'aftrekpost'. De rechtbank verminderde vorig jaar de straf omdat de toen nog in Hazers- woude wonende Kemp en zijn gezin enorm geleden zou heb ben door de aandacht die zijn zaak in de media kreeg. Volgens Couzijn ontbreekt voor die re denering nu elke grond. Kemps raadsvrouw, mr. Y.M. van Boxel, heeft volgens de aan klager het hele strafdossier aan de commissie-Engwirda gege ven, die de betrokkenheid van de gemeente Alphen bij de ille gale stort in de Coupépolder be studeert. Ook is een publiek ge heim dat Van Boxel aan particu lieren delen van het dossier ter beschikking heeft gesteld, met het doel om het falen van de overheid aan de kaak te stellen. „Formeel kan dat natuurlijk in geen geval", aldus Couzijn. „Op die manier weet je dat je risico loopt om veel publiciteit te krij gen. Ik ben van mening dat dat argument dan ook geen rol meer mag spelen bij de hoogte van de straf'. Pagina 21: Spijt van Kemp vindt vrijwel geen gehoor Overval op pompbediende in Leiderdorp Een pompbediende van het tankstation aan de Engelendaal in Leiderdorp is gisteren het slachtoffer geworden van een overval. Rond 20.45 uur werd de man onder bedreiging van een mes geld afhandig gemaakt. Op dat moment was verder niemand in het pompstation aanwezig. Di rect hierna verdween de dader, die onherkenbaar was door een integraal-helm, lopend in de richting van de Duit in Leider dorp. Prins Norodom Sihanouk en zijn vrouw, prinses Monique, beantwoorden bij terugkei het vliegveld. CDA en WD wijzen plannen staatssecretaris af CDA en WD willen niet dat het reiskostenforfait de belastingaftrek voor reiskosten tussen huis en werk per 1 januari omlaag gaat. Beide fracties zijn ook tegen het voorstel van staatssecretaris Van Amelsvoort van fi nanciën om de belastingvrije autokilometervergoeding te handhaven op 44 cent. Ze willen die vergoeding verho gen. Daardoor krijgt de burger een jaar lang te weinig aftrek, aan gezien de trein- en bustarieven op 1 januari aanstaande om hoog gaan. „Gelijktijdige invoe ring van hogere treintarieven en lagere belastingaftrek voor bur gers 'die voor hun werk moeten reizen, beoordeelt het CDA als wel zeer ongelukkig", aldus het schriftelijke commentaar. De DEN HAAG GPD Het CDA voelt er niets voor het reiskostenforfait per 1 januari te baseren op de tarieven van het openbaar vervoer per 1 oktober. UtN hAAü. COMPUTERSYSTEMS^ Grote Marktstraat 43 2511 BH 's-Gravenhage Telefoon 070 - 363 96.86 Fax 070 - 310.76.04 geautoriseerd dealer COmPAa TOSHIBA netwerk-specialisten WD, die in 1989 het CDA-WD- kabinet liet vallen over een be perking van de reiskostenaftrek, huldigt hetzelfde standpunt. Beide partijen keren zich ook tegen het voorstel om de belas tingvrije kilometervergoeding op 1 januari niet aan te passen. De twee fracties stellen dat de vergoeding omhoog moet. Zij wijzen de redenering van Van Amelsvoort van de hand dat de vergoeding gehandhaafd kan blijven omdat de grondslag er voor is veranderd. Werd eerst uitgegaan van het gemiddelde tarief openbaar vervoer, nu is gekozen voor de goedkoopste NS-kaart als uitgangspunt. Het CDA zegt het te betreuren dat broek in waterland NIEUWSLIJN Katten aan de lijn in Beesel Als de gemeenteraad van het Limburgse Beesel instemt met een voorstel van B en W, dan moeten katten er binnenkort aan de lijn. Vooral het gemotoriseerde verkeer ondervindt veel hinder van loslopende katten. Aan dit euvel zouden diverse ernstige on gelukken, zelfs met dodelijke afloop, te wijten zijn. Bovendien Wagen steeds meer inwoners van Beesel over katten die vernie lingen in tuinen aanrichten en er hun behoefte doen. Meeste hotelbijbels worden gestolen De laatste vijf jaar is meer dan de helft van de bijbels uit hotels gestolen. Dit blijkt uit het jaarverslag 1990 van de bijbelvereni ging De Nederlandse Gideons. De vereniging plaatst bijbels in de Nederlandse en Engelse taal in hotels, bungalowparken, zie kenhuizen, gevangenissen en op schepen. Vorig jaar verdwenen ongeveer 9.000 bijbels. Zelfmoord verdachte moord Gandhi Een man die wordt verdacht van medeplichtigheid aan de moord op de Indiase premer Rajiv Gandhi heeft gisteren zelf moord gepleegd toen de politie zijn schuilplaats bestormde. De politie identificeerde de man als Periya Santhan, een actief lid van de Tamil Tijgers, een groep die vecht voor onafhankelijkheid van het oostelijk deel van Sri Lanka. Santhan slikte een cyanide- capsule door toen de politie het huis binnenstormde. Akkoord met rebellen Mo9ambique De Mogambiquaanse regering heeft gisteren in Rome een over eenkomst met de rebellen bereikt over de vorming van politieke partijen. De gesprekken over de oprichting van nieuwe politieke partijen in Mozambique vormden de grootste hindernis in de vredesbesprekingen die vorig jaar juli in Rome begonnen. Door het nu bereikte akkoord kunnen de rivaliserende partijen een begin maken met de onderhandelingen over vrije verkiezingen. het rijk over de betaling van de sanering. De gekozen variant bestaat onder andere uit een verticale afscherming van het vervuilde terrein (een zes kilometer lange damwand), verlaging van het grondwaterpeil tot vier meter beneden NAP, zuivering van het vrijkomende overtollige water, verwijdering van de biina twaalfhonderd vaten met che misch afval, opgraven van on geveer twintigduizend kubieke meter afval aan de noordkant van de voormalige stortplaats, en het aanbrengen van een af- deklaag om te voorkomen dat er schoon regenwater binnen dringt. Het ministerie van Vrom (milieu) heeft definitief inge stemd met de sanering van de Noordhollandse Volgermeer polder. De sanering gaat 172 miljoen kosten. Waarschijnlijk duurt het werk van 1993 tot 1998. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben het mi nisterie in juli gevraagd om goedkeuring van een sanerings voostel voor het 103 hectare grote terrein aan de rand van Broek in Waterland, waar onder andere door Philips Duphar chemisch afval is gestort. Er loopt nog een juridische proce dure tussen Philips Duphar en Donderdag 14 november 1991 Opgericht 1 maart 1860 Nr. 39700 Losse, nummers ƒ1,45 LEIDEN Geen milieu-kan didaten in be stuur Rijnland Frederick Franck exposeert in Leid- se galerie Amber Geen krant ontvongen? 07 I - 161499 ABONNEE "SERVICE-2 phnom penh Duizenden Cambodjanen heb ben vanmorgen in de hoofdstad Phnom Penh prins Norodom Sihanouk ingehaald, die na 13 jaar ballingschap in zijn land te rugkeerde. Verzetsleider en ex- staatshoofd Sihanouk kwam aan vanuit de Chinese hoofd stad Peking en was onder meer in het gezelschap van Hun Sen, de premier van de door Viet nam ingestelde regering van Cambodja. Honderden Cambodjanen wachtten Sihanouk op bij het koninklijk paleis, waar hij zijn intrek zal nemen om de Op perste Nationale Raad te leiden, het interimbewind dat onder toezicht van de Verenigde Na ties het land moet voorbereiden op vrije verkiezingen in 1993. Sihanouk, staatshoofd totdat hij in 1970 met een coup aan de kant werd gezet, is nog steeds zeer populair in Cambodja en wordt vooral op het platteland beschouwd als een halfgod. Veel Cambodjanen zien de te rugkeer van de prins als een te ken dat de burgeroorlog nu ein delijk is afgelopen. De terugkeer van Sihanouk gaat echter gepaard met berich ten dat de Rode Khmer, die in de jaren zeventig een schrikbe wind voerde in Cambodja, het vorige maand getekende vre desverdrag schendt. De Rode Khmer zou de aanvallen voort zetten om, zoals hun tegenstan ders vrezen, op een later tijdstip met geweld een nieuwe greep naar de macht te doen. Het Cambodjaanse ministerie van defensie vreest dat de interna tionale gemeenschap niet zal kunnen voorkomen dat de Rode Khmer wapenvoorraden opslaat en troepen achter de hand houdt. Pagina 2: Cambodja vertrouwt op Sihanouk Kinderen 73-jarige man dienen klacht in „men naar believen systematie- ken hanteert naar gelang dat de schatkist beter uitkomt". CDA en WD willen dat de tarieven openbaar vervoer op 1 januari de basis vormen voor het vast stellen van de kilometervergoe ding, en niet de stand van zaken op 1 oktober. Het kabinet wil de nieuwe wettelijke regeling op 1 januari aanstaande laten ingaan. Ge- fcien het verzet van de kamer meerderheid is dat nu onzeker geworden. Overigens heeft ook de PvdA bedenkingen. Het schriftelijke commentaar van die fractie komt pas later deze week beschikbaar. monica we^seling/willem spierdijk Drie kinderen van een 73-jarige man uit Oegstgeest beschuldi gen het Academisch Ziekenhuis Leiden ervan dat het, zonder met hen te overleggen, passieve euthanasie op hun vader heeft willen plegen. Met de tweede vrouw van de man was daar over wel gepraat. Justitie heeft vanmorgen de Inspectie voor de Volksgezondheid opdracht ge geven de zaak te onderzoeken. De kinderen hebben bij de vaste kamercommissie voor de volksgezondheid een klacht te gen het ziekenhuis ingediend. In een brief schrijven ze dat pas na sterk aandringen van hun kant de behandeling werd her vat. De man, die nu in een ver pleegtehuis wordt verzorgd, maakt het naar omstandighe den goed. De kinderen hebben een ad vocaat in de hand genomen. Volgens de advocaat is „zonder dat er sprake was van medisch zinloos handelen, de behande ling gestaakt met als doel de va der te laten overlijden". De Oegstgeestenaar werd in april door een hersenbloeding getroffen, waarna hij in het AZL werd opgenomen. Vier dagen later kreeg de dochter te horen dat haar vader stervende was. Zijn leven zou volgens de artsen niet zinvol meer zijn. Het infuus was verwijderd. De arts vertelde dat er was overlegd met de tweede echtge note. De vrouw en de arts zou den samen tot de stap hebben besloten. In de brief aan de ka mercommissie schrijft de doch ter: „Mijn vader was niet ster vende, hij moest sterven. Zon der vocht sterft iedereen na ver loop van tijd". De kinderen eisten dat de be handeling zou worden hervat, omdat hun vader het staken er van nooit zou hebben toege staan. Het infuus werd weer aangesloten en de man knapte op. Auto- en Motorverhuur Vondellaan 80. Leiden Tel C71-351818 Aangetrokken door vele bloemengeuren vond Sint als gullegever deze wel 't best Een nieuwe fles eau-de-parfum in première en ook nog huidvriendelijk getest In een kleine schatkist gelegen een, origineel kado Het is een van de OILILY bodycare produkten dat zie je zo!! Verdachte Bosrode-moord vrij Een 27-jarige Leidenèar die ver dacht wordt van moord op de 35-jarige Willem Comelisse aan de Bosrode, is gistermiddag vrij gelaten. De Haagse rechter commissaris vond dat er onvol doende bewijs was om de man langer vast te houden. Vorige week werd de man samen met een 45-jarige Leidenaar aange houden. De 45-jarige werd eind vorige week op vrije voeten ge steld.' De twee hebben een ver klaring afgelegd en blijven ver dachten. NOORJ KOMBINEERT NIVO LE0LUX EN N00RT: EEN EXKLUSIEVE SYMFONIE ÏN ZITK0MF0RT Eigentijdse vormgeving gekombineerd mei de toonaangevende zilideeën van Leolux. Voor een exklusicf intcricradvics rijdt u gewoon naar llVVi Mt'Ormcua' Rijnstraat 74, Katwijk, tel. 01718-29576. DEN HAAG-GROOTSCHERMER GPD De daders van de bomaansla gen gisterochtend op het minis terie van binnenlandse zaken in Den Haag en op de woning van staatssecretaris Kosto in Groot schermer, moeten worden ge zocht in een groep van twintig dertig leden van de harde kem van de terreurgroep RaRa. Zij zijn allen bekend bij de Binnen landse Veiligheidsdienst (BVD). Dat heeft het hoofd van de dienst, mr. Docters van Leeu wen, gisteren op een door Bin nenlandse Zaken en Justitie be legde persconferentie gezegd. Wie echter hoofdelijk verant woordelijk zijn voor de acties, is vooralsnog volstrekt onduide lijk. „Zo lang je zelf niet bij de voorbereiding vj aanslagen aanwezig bent, is fiet niet mogelijk aan de weet te ko men wie de daadwerkelijke da ders zijn". Volgens Docters van Leeuwen onderhouden de anti imperialisten contacten met de Duitse terreurorganisatie Rote Armee Fraktion (RAF) en de Baskische afscheidingsbewe ging ETA. Hij zei dat de dienst in alge mene zin op de hoogte was van het nieuwe 'vijandsbeeld' van RaRa. Zo deelde de terreurgroep in juni in een anoniem inter view in het links-radicale actie blad Konfrontatie mee, dat de strijd moest worden aangebon den met het toekomstige Vere nigd Europa en het vluchtelin genbeleid. De BVD mag dan wel HET WOORD IS AAN De vrouw van een zorgeloze n is al bijna weduwe. Hongaars spreekwoord VANDAAG PAGINA'S Binnenland - Buitenland - Cultuur Programma's7 Regio17,19,21,22 RTV Show6 Sport—25,26,27,28 VANDAAG OOK WEG EN WIEL PAGINA 31 HET WEER Verwachting tot morgenavond Eerst nog een enkele bui Kans op nachtvorst. Half tot zwaar bewolkt en een enkele bui. Mid- dagtemperatuur ongeveer 7 gra den. Wind uit west, kracht 4. Valse signatuur op vele echte Rembrandts amsterdam anp Op 60 procent van de onder zochte schilderijen van Rem brandt, die als echte Rem brandts worden beschouwd, staat een onechte handtekening van de meester. Dat blijkt uit onderzoek naar de handtekeningen door grafo- logen van het Gerechtelijk La boratorium in Rijswijk. Dit wordt onthuld in de televisiedo cumentaire Met het oog op Rembrandt, die de NOS op 6 december uitzendt. De docu mentaire van regisseur Kees van Langeraad zal ook op de ko mende grote Rembrandtten- toonstelling in het Rijksmuse um in Amsterdam te zien zijn. Het aantal echte Rembrandts is in de loop der tijd behoorlijk verkleind. In 1913 werden er nog 988 doeken aan de schilder toegeschreven. Uiteindelijk zul len daarvan naar schatting 300 overblijven. hebben geconstateerd in welke richting RaRa iets van plan was, aan de aanslagen op Kosto's huis en op het ministerie van binnenlandse zaken (Justitie was eigenlijk doelwit) heeft de BVD geen enkel moment ge dacht, zo liet Docters van Leeu wen weten. Een vijftien man sterk team van tactische rechercheurs en experts van de Explosieven Op ruimingsdienst van de Konink lijke Landmacht dat bij het huis van Kosto in Grootschermer op zoek is naar sporen, moest zien gisteren wegens instortingsge vaar snel uit de voeten maken. Pagina 2: Commentaar Pagina 3: Migranten zijn bang voor averechts effect lerdsch Dagblad A nl woord nummer 10050 2300 VB Letden 712141 400053

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1