Leiden Hele binnenstad tussen winkelstraten autovrij M FNV-chauffeurs NZH willen in Breestraat eenrichtingsverkeer 'Ik ken niemand, maar ze lijken me wel goed 'Maredijk en Schuttersveld samen soort Mexico City' wesselman Eindredactie: PAUL DE V KLOPPER IOMAN LIEFMANS ERNA STRAAT5MA GERT VISSER (chef) W1M WEGMAN DE AUTOVRIJE binnen stad krijgt langzaam ge stalte. Geen verkeersop stoppingen meer in het gebied tussen de grote winkelstraten. 17 T SLEUTEL VAH LEIDEN I3Rfceo i L - WARNECKE MODE EEN PERSOONLIJKE ZAAK Onderzoek naar verdwijnen bussen uit Breestraat Het hele gebied tussen de Haarlemmerstraat en de Bree straat wordt verboden voor auto's. Geparkeerde voertui gen, paaltjes en verkeersborden verdwijnen. Alleen kleine vrachtwagens die de winkels bevoorraden worden op be paalde uren toegelaten. Onderzoek moet uitwijzen of de bussen uit de Breestraat kunnen verdwijnen. LEIDEN JANET VAN DUK Wethouder J. Walenkamp pre senteerde gisteren het eerste 'concrete' voorstel van het col lege van B en W over het auto- luw maken van de binnenstad. Het college is van plan het zo geheten 'kernwinkelgebied' ge heel autovrij te maken. In ande- re delen van de binnenstad kunnen nog wel auto's komen, zij het minder dan nu het geval is. Bij monumenten en op mooie cultuur-historische plek ken in de Pieterswijk en de Camp mogen geen geparkeerde auto's meer staan. De kans be staat ook dat gedeelten van deze wijken, zoals bijvoorbeeld het Rapenburg, geheel worden afgesloten voor verkeer. Bewoners van 'woongebie den' rond de Langebrug en ten noorden van de Haarlemmer straat kunnen hun auto pok in de toekomst vlakbij huis kwijt. Bezoekers kunnen ook daar echter niet meer parkeren. Waar de bewoners van het gebied tussen de Breestraat en de Haarlemmerstraat hun au to's moeten neerzetten is nog niet bekend. Er worden in elk geval aparte parkeerterreinen aangewezen. Het ligt voor de hand dat er een vierde parkeer garage komt aan de rand van het verkeersvrije gebied, maar dat hoeft niet, benadrukte ver keerswethouder J. Walenkamp. „Ik kan me voorstellen dat bij voorbeeld het parkeerterrein van het energiebedrijf beschik baar komt voor bewoners of be zoekers van het centrum". Ook wordt overlegd of de ga rage van de universiteit aan de Witte Singel en de parkeergara ge op het Schuttersveld open kunnen voor iedereen. Het aan trekkelijker maken van de San ders- en Driessengarage staat voor het college echter voorop. Uitgangspunt is dat bewoners van het gebied ineens veel meer geld moeten gaan betalen om hun auto kwijt te kunnen. Pendelbusjes Hoe het moet met de bussen in de Breestraat, weet Walenkamp nog niet. Hij voelt niet zo veel voor het plan van WD en D66 om direct al het aantal bussen dat door de straat rijdt te ver minderen. Eerst moeten alle mogelijkheden goed op een rij tje worden gezet. Volgens de wethouder maakt het niet erg veel uit of er in een uur zestig of dertig bussen passeren. „Dat is niet dé oplossing van het pro bleem." De kans de NZH helemaal niet meer in de Breestraat mag komen, acht hij heel erg klein. „Daar doe je meer kwaad dan goed mee." Want de consu menten uit de regio moeten toch op de een of andere ma nier in het centrum kunnen ko men. Een mogelijkheid is dat vanaf het station kleine pendel- busjes gaan rijden. „Maar eerst moet nog blijken hoeveel geld dat kost. Als de NZH nu alle maal oube bussen heeft die toch moeten worden vervan gen, dan is de investering niet zo groot." Veertig procent van de voertuigen van de busmaat schappij is tussen de 10 en 15 :,:y De gemeente wil onderzoeken of de NZH-bussen uit de Breestraat kunnen worden geweerd. De kans dat dit ooit gebeurt is echter klein. jaar oud. Een-derde van het materieel rijdt tussen de 5 en 10 jaar. Walenkamp benadrukte dat de gemeente het bedenken van oplossingen even belangrijk vindt als het nemen van ingrij pende maatregelen om het ver keer uit het centrum te weren. NIEUWSLIJN CDA bezorgd over bezuinigingen NZH De Leidse CDA-fractie maakt zich zorgen over de bezuinigingen bij de NZH. Met name het opheffen van buslijnen in de Meren- wijk baart de fractie zorgen. Als 's avondstia zeven uur, zoals de NZH wil, de bussen niet meer vefder rijden dan winkelcentrum De Kopermolen leidt dat volgens het CDA tot meer autoverkeer en minder sociale veiligheid. Ook verwacht men dat minder mensen uit de Merenwijk in de binnenstad zullen gaan winke len. Het CDA vraagt aan het college van B en W de bezuingingen bij de NZH te onderzoeken. Bovendien wil de fractie weten in hoe verre de bezuinigingen zich verhouden tot de gemeentelijke stu dies en plannen met het openbaar vervoer, zoals de lijnvoerings- studie, 'OV x 2' en 'vervoerregio'. Ze vraagt het college of het bereid is in onderhandelingen met de NZH eventuele bezuinigingen ongedaan te maken of'minder pijnlijk in te vullen'. Leiderdorpse raakt te water Een 45-jarige Leiderdorpse automobiliste is gisteravond met haar auto in het Rijn-Schiekanaal gereden. De automobiliste reed-op de Kanaalweg richting Leiderdorp en raakte de controle over haar stuur kwijt. Ze raakte hierbij niet gewond en kon zelf uit het water klimmen. Een takelwagen heeft de auto uit het wa ter getild. Kledingdieven in V&D betrapt Een 29-jarige Alkmaarder en een 31-jarige inwoner van Hoom zijn gistermiddag betrapt bij het stelen van kleding uit V&D. De mannen verwijderden met een speciaal daarvoor bestemd appa raat de magnetische beveiliging van de kleding. Dit apparaat werd vier weken geleden uit een Alkmaars V&D-filiaal gestolen. De beide mannen zijn door de politie opgesloten. LEIDEN EMIEL FANGMANN De FNV-leden onder de NZH- chauffeurs voelen zich buiten het overleg over de toekomst van de Leidse binnenstad ge houden. Het steekt hen vooral dat ze nog niet zijn betrokken bij de discussie over het busver- keer in de Breestraat. Die is weer opgelaaid nadat wethou der Walenkamp (verkeer) zijn plannen voor een autoluwe bin nenstad heeft bekendgemaakt. De oppositiepartijen D66 en WD hebben er inmiddels voor gepleit de Breestraat helemaal autovrij te maken. Dat stand punt is de FNV-vervoersbond in het verkeerde keelgat gescho ten. J. Koome, voorzitter van de FNV-chauffeurs: „Vorig jaar is er gediscussieerd en zijn er be sluiten gevallen over de Bree straat. Nu wordt de schuld weer bij het openbaar vervoer gelegd, terwijl de achterban van de WD het wil laten zoals het nu is. Als ik dan die nieuwe stellingname van de WD-fractie lees, vraag ik me af of zij zich nog wel een de mocratische partij kunnen noe men." Koome keert zich ook tegen het voorstel van D66. Die partij stelt voor om de 7,5 ton die de fiscalisering van parkeerboetes op moet leveren zodanig aan het openbaar vervoer te beste den, dat de bussen uit de Bree straat kunnen blijven. Koome: „Dan zie ik liever de City-ring eens afgemaakt. Dat betekent eenrichtingsverkeer in de Bree straat. De bussen gaan er bij het Kort Rapenburg in en rijden dan via de Hooigracht, Lange- gracht en Nieuwe Beestenmarkt terug naar het station." De FNV-voorzitter onder de NZH-chauffeurs hekelt daar naast de uitlatingen van J. Wij- gers, de voorzitter van de Pro motion Vereniging Haarlem merstraat. Wijgers ziet het bus- verkeer ook het liefst verdwij nen uit de Breestraat, zo rea geerde hij op de plannen van Walenkamp. Koome: „Maar hij vergeet hoeveel voordeel de Haarlemmerstraat heeft van de mensen die in de Breestraat uit de bus stappen. En ik hoor hem ook niet over de Hooigracht en de halte Pelikaanstraat, want daar heeft die straat veel voor deel bij." Over het totale plan van Walenkamp wil Koome zich nog niet uitlaten: „Ik denk dat hij hiermee een groei- en ge wenningsproces heeft ingezet, Verkiezingen hoogheemraadschap blijven een mistige zaak LEIDEN ERNA STRAATSMA De kandidaten kenden ze niet en wat het hoogheemraadschap doet is voor de meesten ondui delijk. Maar toch ging een klei ne groep Leidenaars gisteren stemmen voor een nieuw be stuur: omdat je van je stemrecht nou eenmaal gebruik moet ma ken. Degenen die wind en weer trotseerden om nieuwe 'inge landen' voor het bestuur van Rijnland te kiezen weten weinig van het hoogheemraadschap en haar verkiezingen. Ze kregen enige tijd geleden tot hun ver bazing een oproep in de bus. „Ik was heel erg verrast", zegt mevrouw B.A. Ballego in het stembureau aan de Breestraat 48. „Het leek me wel belangrijk om mijn stem uit brengen. Vooral vanwege het milieube leid." Van verkiezingscampagnes heeft haast niemand iets ge merkt. Het merendeel van de kiezers heeft alleen de voorlich tingsfolder ('Ook u hebt belang bij 'droge voeten en schoon wa ter') van het hoogheemraad schap onder ogen gehad. S.M. Davids-Hoefsloot heeft de korte toelichtingen bij de fotootjes van kandidaten (naam, woon plaats, leeftijd, beroep) goed doorgelezen en toen een keuze gemaakt. Ze kende niemand van de in de folder vermelde personen. ,,lk heb op mevrouw Kooi en meneer Haak gestemd, de derde ben ik even kwijt. Me vrouw Kooi leek me, als biologe van de universiteit Leiden, ter zake kundig. Haak is technisch ambtenaar, die weet ook van wanten en is gespecialiseerd in milieubeleid." Een enkeling heeft zijn keuze laten afhangen van andere om standigheden. Zo kreeg E.H. Zwetsloot wat campagnemate riaal van kandidaat K. Rozema in de bus. Die bleek vlak bij hem in de buurt te wonen en op hem heeft hij gestemd; de an deren kende hij toch niet. J. Gaykema, regent van twee hof jes ('zeg maar: bestuurder') in Leiden (en goed voor drie keer vijf stemmen), kende kandidaat R.E. Kooi nog van vroeger, uit de verbruikersraad van een vei lingvereniging. „Overigens al leen van naam hoor, verder niet." Ook Gaykema besloot op Kooi te stemmen omdat hij de anderen helemaal niet kende. BA. Ballego heeft zich laten ad viseren door de stichting Zuid hollands Landschap, „ik ben daar lid van en op degenen die zij voordroegen heb ik ge stemd." Hoe meer panden, hoe meer stemmen, geldt er bij de verkie zingen. Sommigen blijken zich hierin te vergissen of vergeten dat drie stemmen ook naar de zelfde kandidaat kunnen gaan. Davids-Hoefsloot: „Eigenlijk ging ik er vanuit dat ik twee stemmen mocht uitbrengen, maar het blijken er drie te zijn. Twee mensen heb ik van tevo ren uitgekozen, maar nu moest ik er snel een derde bij zoeken." Quiz Van wat het hoogheemraad schap precies doet zijn maar .weinigen op de hoogte, leder een weet dat het hoogheem raadschap zich met 'waterhuis houding' bezighoudt, maar daar houdt het wel mee op. De en quête die kiezers na het uit brengen van hun stem kunnen invullen is voor menigeen een soort quiz. Vooral de vraag wat de taken zijn van Rijnland met zo'n twintig mogelijkheden kost de nodige hoofdbrekens. Ook het geven van een cijfer voor de kwaliteit van de werk zaamheden van Rijnland is voor velen moeilijk. „Ik ken het hoogheemraad schap alleen van de jaarlijkse verontreinigingsheffing", zegt J.E. Bergers-Gudeau. „Verder weet ik dat ze sloten schou wen." „Daar heb ik me nooit zo in verdiept", zegt Davids-Hoef sloot. „Maar ik heb altijd ge hoord dat het hoogheemraad schap een heel belangrijk appa raat is. Nederland is per slot van rekening een waterland." Ballego zou graag wat meer willen weten van Rijnland. „Er moeten meer berichten over het hoogheemraadschap in de krant komen. Ik weet nu alleen dat het hoogheemraadschap zich met de stand van molens en dijken bezighoudt." „Een van de grootste angsten van de stad is dat er zomaar plannen worden gemaakt. Dat ergens verbodsborden worden geplaatst zonder dat er verder iets gebeurt. Dat is niet de be doeling." Volgens Walenkamp moet juist veel duidelijker worden wat wel en wat niet kan in het oude centrum. Nu is het zo dat automobilisten die de weg we ten een heel eind kunnen ko men. Maar mensen die onbe kend zijn met Leiden rijden soms een uur rond zonder dat ze de plaats van bestemming bereiken. „Daar willen we van foto loek zuyderduin af. Er moet een helder en een voudig verkeersplan komen." De voorstellen van het college worden nog dit jaar besproken door de politieke partijen in de gemeenteraad. Als alles volgens plan verloopt kunnen de eerste maatregelen al in 1993 worden genomen. elke keer een stapje. Er is nog zoveel onduidelijk. Neem nu de reactie van al die winkeliersver enigingen. Nu zijn ze er voor, de vorige keer waren ze er nog te gen. Hoe komt dat, denk ik dan. Wij hebben immers als vakbond geen uitnodiging vanuit de poli tiek voor die overleggesprekken gehad, terwijl het ons als chauf feurs allemaal aangaat. Datzelf de geldt voor de persconferentie van de gemeente gisteren over de nieuwe stationsplannen. Noch de secretaris, noch ik heb ben daarvoor een uitnodiging gehad." Districtschef B. Leeuwenburgh van de NZH vindt niet dat de georganiseerde NZH-chauffeurs buiten alle overleg zijn gehou den. „Nee, de wethouder heeft wel degelijk enkele keren met de vakbonden overlegd. Als er openbare raadscommissies over de Breestraat zijn, zie ik trou wens de vakbond nooit op de publieke tribune. En dat de chauffeurs sommige dingen zoals politieke standpunten uit de krant moeten halen, ja daar is de krant toch voor." Koome, ten slotte: „We zou den een uitnodiging gehad heb ben voor overleg? Nou, die wil ik dan wel eens zien." Het in opdracht van de gemeente gemaakte ontwerp voor het Schuttersveld. De drie grote flats met in totaal 87 woningen komen vlak achter de Schipholweg-bedrijven van Parmentierweg tot NBBS te liggen. De zes kleine blokken met 48 woningen naderen de Maredijk. foto hielco kuipers LEIDEN EMIEL FANGMANN Bewoners van de Maredijk en aangrenzende straten staan niet te juichen bij de komst van 142 koopwoningen op het Schut tersveld. Tijdens een informa tieavond wonden zich gisteren velen op over de plannen van de gemeente. Die wil tussen de Maredijk en de noordelijke kan toorpanden aan de Schiphol- weg drie flatgebouwen van zes verdiepingen hoog, en met in totaal 87 premie C-woningen bouwen. Parallel daaraan komen dich ter bij de Maredijk zes blok ken van vier hoog met in totaal 48 premie A-woningen. Vlak bij het kinderdagverblijf dat nu wordt gebouwd, komt nog een rij van zeven eengezinswonin gen. De bouw moet in mei be ginnen. Wat er met het overblij vende noordelijke deel het. Schuttersveld gebeurt, is nog niet bekend. Een aantal omwonenden ziet liever sociale woningbouw, zoals tien jaar geleden het plan nog was. Maar daarin was ook ruimte voor 350 nieuwe wonin gen, zo liet ambtenaar E. Bunt duidelijk weten. Bunt werd ge vraagd wat het plan aan posi tiefs voor de Maredijk zou ople veren. Hij kon wel iets noemen. „De woningen vormen een buf fer voor de. kantoren. In totaal gaat alles er op vooruit. Boven dien past het geheel in de sta tionsplannen." Bewoner C. Kromhout protesteerde gisteren het luidst. Hij vreesde, ondanks de bemoedigende woorden van Bunt, dat de omgeving van de Maredijk een getto wordt. „Het gaat net als in Mexico City, de kern verpaupert en aan de ran den komt luxe. Hier gaan de prijzen zakken. Geef ons liever woningen die wij kunnen beta len, want wij willen ook wel eens een ander huis. We praten, hier over balkons en hoe de zon op die flats valt. Ik heb hier nog nooit de zon of een balkon ge zien." Het merendeel van de bewo ners, van wie sommigen vol gens de gemeente zelf interesse hebben voor de koopwoningen, maakte zich echter drukker over de parkeerproblemen van de wijk. Die zijn groter geworden, omdat werknemers van de kan toren aan het Schuttersveld hun wagens rond de Maredijk stal len. Men vreest met de nieuw bouw nog meer overlast. Voor gesteld werd dat de gemeente de werknemers aan de Schip- holweg uitdrukkelijk gaat ver zoeken hun wagens niet rond de Maredijk te parkeren. In de eigen wijk zag men het liefst en groep en voldoende parkeerruimte. In de nieuw bouw zou volgens de gemeente echter voldoende parkeerruimte zijn opgenomen. Bovendien zijn de Maredijkbuurt ook extra parkeerplaatsen beloofd, al gaat dat ten koste van een rozen- park. De buurt krijgt een soort 'Robinson Crusoë-eiland' van 800 vierkante meter groen, waar de bewoners nog een specifieke bestemming voor mogen zoe ken. Bewoners bleken minder blij met de mededeling dat ze als een soort extraatje vanaf de Maredijk straks een eenrich- tingsweg naar de Schipholweg krijgen. Gevreesd werd dat die weg straks voor de nieuwbouw- bewoners een sluipweg vormt, die weer overlast veroorzaakt. De gemeente moet nog met de speeltuinvereniging Maredijk overleggen. Om de nieuwbouw mogelijk te maken moet de speeltuin een stukje opschui- Een klein groepje trouwe stemmers ging gisteren naar het Hoogheem raadschap. Waarvoor en op wie ze hun stem nu precies uitbrachten, wisten de meesten overigens niet. foto loek zuyderduin De zogenaamde 'milieukandidaten' hebben tijdens de verkie zingen van het hoogheemraadschap van Rijnland verloren van de kandidaten die doorliet bedrijfsleven naar voren zijn gescho ven. De opkomst was net als zes jaar geleden zeer laag. Ruim zes procent van de kiezers kwam naar de stembus, vorige keer 2,5 procent. Met de uitgebrachte stemmen worden in totaal vijftien vacatures opgevuld. Kerkstraat 110a - Oude Wetering Teletoon 01713-16800 Showroom ook op zaterdag geopend

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 17