Kunst Het Louvre toont 75 nieuwe schilderijen VERBIJSTEREND 'Mr. Simply Red' eindelijk verzoend met de sterstatus Kleurrijk, dynamisch accent temidden van toegepaste kunst Woensdag 13 november 1991 Redactie: 071-161400 CEES VAN MOORE ANNEMIEK RUYGROK JAN RUSDAM SASKIA STOELINGA Eindredactie: HANS SONDERS Vormgeving: RUTGER J HOOGERDUK 9 NIEUWSLIJN Koffieconcert Harpensemble LEIDEN Het Nederlands Harpensemble geeft op zondag 17 november een optreden in de Stadsgehoorzaal. Het vermaarde kwintet, bestaande uit harpiste Erika Waardenburg, fluitist Pie- ter Odé, violist Peter Thoma, altviolist Ton Wilmes en celliste Barbara Miller, begint zijn optreden om half twaalf. Op het programma staan Mozarts Adagio en Rondo KV 617, de Sonate a cinque van Malpiero en het Concert a cing van loseph Jongen. Janos Lotz-penning voor Sivirsky AMSTERDAM - De vertaler, schrijver en publicist A. Sivirsky, heeft tijdens een bijeenkomst in de letterenfaculteit van de Uni versiteit van Amsterdam de Janos Lotz-penning gekregen. Sivirs ky is onder meer vice-voorzitter van het Frederik van Eeden Ge nootschap, lid van de Nederlandse delegatie van de gemengde Nederlands-Hongaarse cultuurcommissie en erelid van het Hongaars Taalkundig Genootschap. Van 1971 tot 1975 was hij hoofd van het Instituut voor Hongaar se taal- en letterkunde. De penning is vernoemd naar de in 1973 overleden Hongaarse linguïst Janos Lotz en wordt door het In ternationaal Genootschap voor Hongaarse Filologie toegekend aan buiten Hongarije werkende Hongarije-kenners die zich bij zonder verdienstelijk hebben gemaakt bij het onderijs in of de verspreiding van de Hongaarse taal en cultuur. Lunchconcerten in K&O-Kapelzaal LEIDEN - De jonge pianist Arthur Bouma geeft morgen een lunchconcert in de K&O-Kapelzaal aan de Oude Vest 45. Hij voert het Italiaans concert van Bach, de Sonate nr. 62 van Haydn en het Andante spianato et grande Polonaise brillante van Cho pin uit. Op donderdag 21 november is het de beurt aan de pianiste Ta mara Rumiantsev. Zij voert werken uit van Mozart (Sonate KV 332), Liszt (Sonetto), Ravel (Jeuxd'eau, Reflêts dans l'eau) en Rachmaninoff (Moments musicaux). De lunchconcerten begin nen om 12.45 en duren ongeveer drie kwartier. Een museum dat zijn collecties niet voortdurend verrijkt, loopt het risico een dood museum te worden. Een 'wet' die zelfs voor een gerenommeerd museum als het Louvre geldt. Vandaar dat de verschillende afdelingen van het gi gantische museum voortdurend trachten hun collecties aan te vullen. Het resultaat van dat streven resulteert pe riodiek in overzichtstentoonstellingen van de nieuwe aanwinsten. dient daarin te voorzien; andere werken zijn aangekocht - of an derszins verworven - omdat het volgens de conservatoren van het Louvre om belangwekkende schilderijen van ten onrechte minder bekende of gewaardeer de meesters gaat. PARUS* HANSGERTSEN Dit keer is het de beurt aan de afdeling schilderijen. Ondanks de astronomisch gestegen prij zen voor oude meesters heeft die afdeling de afgelopen vier jaar 75 belangrijke werken we ten te verwerven, variërend van Hollandse en Vlaamse schilde rijen van de zestiende tot de ne gentiende eeuw tot (meester- )werken uit de Italiaanse, Fran se en Duitse scholen. De nieu we aanwinsten zijn tot 3 febru ari 1992 te bewonderen in het Pavilion de Flore. Het Louvre heeft zich al ruim twee eeuwen geleden ten doel gesteld een encyclopedische collectie op te bouwen; een col lectie waarin zoveel mogelijk stromingen en periodes verte genwoordigd zijn. En hoewel het museum een bezit van meer dan 6000 schilderijen heeft op gebouwd, zitten er nog altijd la cunes in de collectie. Een deel van de nieuwe aanwinsten Onbetaalbaar Het Louvre koopt ze bij voor keur aan voordat ze in de mode raken en schier onbetaalbaar worden. Het schilderij 'De ont dekking van de lichamen van Pyrame en Thisbe' van de Delft- se schilder Leonart Bramer (1596-1674) is daar een goed voorbeeld van. Het onderwerp is een klassiek thema dat door tal van tijdgenoten is uitgebeeld en zeker niet een van zijn beste werkstukken, maar het Louvre was al lang op zoek naar een Bramer ter completering van de verzameling Hollandse mees ters. Bramer is daarmee terug in het Louvre. Ooit bezat het mu seum drie schilderijen van zijn hand, maar nadat een van zijn werken was overgedaan aan een museum in Cambray, een tweede aan het begin van de Tweede Wereldoorlog werd ge stolen en een derde vals bleek, was Bmmer niet meer vertegen woordigd iq de rijke collectie. Naast het voornoemde schil derij van Bramer heeft het Lou vre de afgelopen vier jaar een vijftiental werken van Hollandse en Vlaamse meesters uit de vijf tiende, zestiende en zeventien de eeuw verworven, waaronder 'De wederopstanding van Christus' van de Antwerpse schilder Gerard Seghers (1591- 1651), een portret van de hand van Mattthijs Naiveu (Leiden 1647-Amsterdam 1721) getiteld 'Dame met hond' en 'Abfaham, Sara en de engel' van de Vla ming Jan Provost (1465-1529). Franse school Het overgrote deel van de 75 aanwinsten van het Louvre is echter van de hand van Franse schilders, waaronder werken van schilders als Watteau en Boucher (beide 18e eeuw) en een zeldzaam portret van Ingres (1780-1867). Het absolute top stuk onder de 75 aanwinsten is echter een schilderij van de hand van Georges de La Tour (1593-1652), getiteld 'Portret Een nieuwe aanwinst van het Louvre: 'Het portret' van Eckersberg (Deense School 1839). •fok van Sint Thomas', een van de weinige topstukken van de Franse meesterschilder die nog in Frankrijk zijn. Werken van de La Tour gaan voor astronomi sche bedragen van de hand en het 'Portret van Sint Thomas' was daar geen uitzondering op. Het Louvre heeft het werk slechts kunnen aanschaffen dankzij een nationale inzame lingsactie. Ruim 61.000 Franse kunstliefhebbers brachten sa men 32 miljoen frank (ruim 10 miljoen gulden) bijeen. De staat en een particuliere stichting pasten samen nog eens tien miljoen frank bij om het werk te kunnen kopen van de Maltezer Orde voordat het, zoals veel an dere oude meesters, naar Japan verdween. De tentoonstelling 'Acquisi tions du Departement des Peintures (1987-1990)' is tot en met 3 februari 1992 te bezich tigen in het Pavilion de Flore, de zuidwestelijke vleugel van het Louvre. Daar is ook de ge lijknamige, fraai verzorgde ca talogus verkrijgbaar (ruim 120 gulden). De tentoonstelling is, behalve dinsdags, dagelijks ge opend van 09.00 uur tot 17.15 Madrigalesco in Lokhorstkerk LEIDEN» Het kamerorkest Madrigales co en het Nederlands Ma drigaalkoor verzorgen op zondag 17 november een concert in de Leidse Lok horstkerk aan de Pieterskerk straat. Er is een contrastrijk pro gramma samengesteld. Ma drigalesco speelt werken van Bach, Vivaldi, Prokofjev en Roussel. Het koor zingt stuk ken van Gabriëli, Bartok en Brahms. Beide ensembles staan on der leiding van dirigent Henk Briër. De solisten zijn Caeci- lia van Hoof en Claudia Weertman, cello en Anneke Jansen-Kot, clavecimbel. Al eerder dit jaar waren Madrigalesco en het Neder lands Madrigaalkoor in Lei den te beluisteren. Zij ver zorgden toen een gezamen lijke uitvoering van werken van Mozart. Dit Mozartcon- cert werd ook in Zeist ten ge hore gebracht, in het kader van de 'Mozartweek Zeist'. De NOS-radio zond deze uit voering uit. Madrigalesco is ook voor de Zeister Mozartweek van 1992 uitgenodigd. Daarnaast heeft het kamerorkest een uitnodiging gekregen om concerten te geven in Ox ford. Het concert in de Lokhors tkerk op 17 november begint om 14.30 uur. AMSTERDAM LOUIS DU MOULIN Mick Hucknall is onmiskenbaar op zijn hoede. Waarom wordt binnen de kortste keren duide lijk: misbruik van vertrouwen, door hem onlangs gesteld in het toonaangevende Britse maand blad Q. Een zeer uitgebreide reT portage over hem en zijn Sim ply Red is immers uitgedraaid op een complete desillusie. ,,Want wat zijn zeven pagina's tekst en uitleg nog waard als op de voorpagina een nooit gedane uitspraak van jou staat, die alle stomme vooroordelen alleen maar opnieuw zal bevestigen?" schudt de Manchester zanger driftig met zijn rode lokken. „Geloof me, al die dagen dat die journalist met me op pad is geweest heb ik mezelf niet een maal op de borst durven slaan. Omdat ik intussen wel weet hoe happig de pers in Engeland is op sensationele ontboezemin gen. En wat schrijft die schurk, na al die gezellige babbels, dan toch? Dat Mick Hucknall nog steeds denkt dat-ie de allerbeste zanger ter wereld is! Springt na tuurlijk meteen in het oog en klopt ook zo fijn met het beeld dat vooral mijn landgenoten al tijd al van mij hebben gehad". 'Mr.Simply Red', enkele da gen in zijn geliefde Amsterdam voor de promotie van het vierde album 'Stars', moet anderzijds wel toegeven dat hij zich in het verleden lang niet altijd even bescheiden heeft gepresen teerd. Evengoed begrijpt hij ook dat hijzelf nog wel even zal wor den geplaagd door de narrige buien van weleer, die hem de reputatie van een uiterst lastig knaapje hebben bezorgd. „Maar tegelijkertijd hoop ik wel dat ie dereen gaat inzien dat deze jon gen intussen volwassen is ge worden en alsnog gewend is ge raakt aan zijn status van roek- idool", bekent de thans 31-jari ge specialist in toegankelijke neo-soul. Vlegeljaren De nieuwe langspeler - zoals de eerste singlehit 'Something Got Me Started' doet 'vermoeden, degelijk, maar niet echt verras send - is in zekere zin een afre kening met zijn turbulente 'vle geljaren' als bliksem vedette. „Door 'Holding Back The Years' 1985) werd ik van de ene op de andere dag van een arme sloe ber een ster die meteen een zeer lange, voorspoedige carriè re werd toegedicht. Aanvanke lijk dacht ik daar wel raad mee te weten, maar gaandeweg ben ik toch steeds meer gaan twijfe len aan de hele rol. Omdat er geen normaal leven meer mo gelijk leek. Overal waar ik kwam moest ik beantwoorden aan het imago van de zuipende playboy voor wie geen vrouw veilig was. Neem maar gerust aan dat zo iets je op den duur flink de strot gaat uithangen. Al met al heeft het me zo'n zes jaar gekost om zowel die druk van buitenaf te accepteren als een stille eigen weg in deze business te vinden". Italië speelt daarbij als cen traal gelegen 'schuilland' meer dan ooit een belangrijke rol. Vandaar de uitverkiezing van de Venetiaanse Coldulmer Studios voor de opnamen van 'Stars' (onder supervisie van oudge diende Stewart Levine) en Hucknall's feitelijke emigratie naar Milaan. Dat het leven hem bezuiden de Alpen beter bevalt heeft te maken met zijn interes se voor kunst, lekker eten en goed voetbal. Tegenover een Nederlandse journalist zou hij er liever over zwijgen, maar hij is al enige tijd ook een fervent supporter van Internazionale, de aartsrivaal van het AC Milan van 'onze' Gullit, Van Basten en Rijkaard. Dertiger Naast Old Trafford en enkele dierbare familieleden en vrien den is er niet veel meer dat hem aan Manchester bindt. Met de huidige muziekscene, die de stad tot de meest interessante van Engeland heeft gemaakt, heeft Mick Hucknall zeer weinig op. „Al dat gedoe in en om de Hacienda (de trendsettende club tot voor kort) is eerlijk ge zegd geheel aan me voorbijge gaan. Het is me ook opgevallen dat in al die lofzangen over de Manchester bands Simply Red niet een keer is genoemd. Ken nelijk kijken mijn stadgenoten toch heel anders tegen ons aan dan tegen de Happy Mondays". Met een 'droomafzet' van zes miljoen exemplaren van het voorlaatste album 'A New Fla me' (1989) nog in het achter hoofd hoeft Mick Hucknall óp niemand jaloers te zijn. Dat die soepele verkoop voor zijn pla tenmaatschappij Wamer aan leiding is geweest om Simply Red voor dit najaar tot 'hoogste prioriteit' te promoveren kan hem niets schelen. „Want die eer houdt ook weer verband met het feit dat Simply Red daar zo'n beetje nog de enige act is die het van albumverkopen Mick Hucknall: „Ik kan me best zonder muziek vermaken". moet hebben. Niettemin heb ik er zelf alle vertrouwen in dat we met 'Stars' ons record van 'A New Flame' zullen verbeteren. Omdat in Amerika de zaken eindelijk eens goed worden aangepakt en we daar kunnen gaan profiteren van het feit dat men de rap en de hardrock zoetjesaan behoorlijk moe is. Het is niet voor niets dat Bryan Adams zojuist zo waanzinnig heeft kunnen scoren met een romantische ballad". Een flinke wereldtoemee met zijn band met nieuwe ritme sectie) is onvermijdelijk, maar Zone, een permanente expo sitieruimte voor toegepaste kunst, heeft sinds de opening in december vorig jaar enige naam verworven bij liefhebbers van mooi vormgegeven gebruiks voorwerpen en sieraden. Vrijwel vanaf het begin houdt Zone, te midden van werk van het uit negen mensen bestaande col lectief, wisselende tentoonstel lingen van twee-dimensionale beeldende kunst. In november zijn het de schilderijen van Eve line Swidde die een kleurrijk en dynamisch accent geven aan de vaste presentatie. De in Waddinxveen woon achtige kunstenares verbleef ge ruime tijd op Aruba. De invloed van haar verblijf op het Antilli aanse eiland is steeds merkbaar in haar composities. Van de in totaal elf geëxposeerde schilde rijen roept een viertal grote wer ken op papier het meest uitge sproken de sfeer, het licht en de kleur van Aruba in herinnering. Bij beelden van het Carai- bisch gebied denk je al gauw aan diepzeeduiken. Die ge heimzinnige wereld onder wa ter wordt in deze expositie op geroepen door grillige vormen en intense rode en blauwe to nen in 'Diepe wereld'. Als serie vormen de 'Arubaanse' stukken een mooie eenheid en tevens het sterkste onderdeel van de expdsifié." Het meest geslaagde schilde rij op hout is 'Stroom', waarin de vloeiende beweging in even wichtig aangebrachte, fraaie blauwtinten uitgedrukt is. De poëtische inslag van dergelijk werk maakt een abrupte over gang naar een minder even wichtige en subtiele maar wel dynamische acrylschildering op papier, getiteld 'Beweging om hoog'. De nu getoonde recente schilderijen van Eveline Swidde getuigen van een persoonlijke stijl met een lyrisch karakter. Vooral de schilderijen op papier laten haar sterke kanten zien. daarna wenst Mick Hucknall zich langdurig terug te trekken. „Niet voorgoed, zoals ook al is gesuggereerd. Hooguit voor een jaar of vijf. Om op te frissen en op andere wijze van het leven te genieten. Zal me geen enkele moeite kosten, want ik kan me best zonder muziek vermaken". Lamswollen trui en vest met gestoffeerde knoopjea In 12 modekleuren. S, M, L Vest. 99.- Trui. 89.- Nu per stuk voor de verbijsterende prijs van Dit aanbod is geldig t/m 23 november a.s. ot zolang de voorraad strekl. 'Populaire Pnizenshop' U ontdekt elke keer een andere Bijenkorf

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 9