Leidsch Dagblad RaRa eist twee bomaanslagen op Voor Joegoslavië gloort weer hoop Vrijdagavond Nog miljarden te kort voor openbaar vervoer Randstad Jeltsin trekt decreet in Ongelooflijk dat dit in Grootschermer FEITEN EN MENINGEN Venetiaan laat zich van goede kant zien Toch toenadering bij EG-beraad Noordwijk Kamervragen Verontrusting 'Mr.Simply Red' Rijnsburgse Boys transplantatie over stop op ver- verzoend met na winst in finale Leiderdorpse huur dure huizen sterstatus Zilveren Molen Woensdag 13 november 1991 Opgericht 1 maart 1860 Nr. 39699 Losse nummers ƒ1,45 Nog geen abonnee nri 071 - 161400 DEL! 071 161 353 Huis Kosto vernield; ministerie ontruimd Een bomaanslag heeft vanmorgen vroeg het huis van staatssecretaris Kosto van justitie in Grootschermer zwaar beschadigd. De bom ontplofte rond vier uur bij een raam aan de achterzijde van zijn woning. Er zijn geen gewonden gevallen. Korte tijd later ontplofte een bom op de tweede verdieping van het ministerie van bin nenlandse zaken in Den Haag. Ook daar werd aanzienlij ke schade aangericht. De verantwoordelijkheid voor de aanslagen is opgeëist door mensen die zeggen lid te zijn van de Revolutionaire Anti Racistische Actie (RaRa). GROOTSCHERMER-DEN HAAG GPD In een communiqué dat van nacht bij het ANP in Den Haag binnenkwam, stelt RaRa dat zij „met deze acties een grens wil stellen aan het asielbeleid van de staatssecretaris dat mensen afschrijft, uitsluit en ontmense lijkt. Een beleid met signatuur, maar zonder smoel, gemaakt door loyale ambtenaren en poli tiek verantwoordelijken". Eer der was RaRa verantwoordelijk voor branden bij vestigingen van het grootwinkelbedrijf Ma- kro. Twee aanslagen (in Den Haag en Amsterdam) werden vorig jaar eveneens door deze groep opgeëist. De rijkspolitie Alkmaar was ruim een uur tevoren door een Nederlands sprekende man ge tipt dat explosieven zouden ontploffen bij de woning van Kosto. Toen de politie bij het huis aankwam, vond ze inder daad explosieven in een tas. Aan de tas hing een briefje. De familie Kosto werd direct inge licht en elders ondergebracht. De politie was nog bezig alle woningen in een straal van honderd meter in de omgeving te ontruimen, toen het verdach te pakket ontplofte. De woning is volgens de poli tie zwaar beschadigd en moet waarschijnlijk worden gesloopt. Bijna alle ramen zijn vernield, evenals het dak. De achtermuur van het huis is bezweken. Ook woningen aan weerszijden van het huis van Kosto liepen scha de op. „Ik ben de rijkspolitie Alkmaar buitengewoon dank baar dat ze de bommelding se rieus heeft genomen, want dat is ongetwijfeld voor ons levens reddend geweest", zo reageerde Kosto vanmorgen op de aan slag. Hij gaat morgen weer aan het werk. De politie heeft nadere veilig heidsmaatregelen genomen, maar zegt daarover niets. Het onderzoek staat onder leiding van de Alkmaarse hoofdofficier van justitie mr. A. Josephus Jit- ta. Het ministerie van justitie zei geen aanwijzigingen te heb ben gehad dat een aanslag zou kunnen worden gepleegd op het huis van Kosto. Er was dan ook geen speciale bewaking in gesteld. De Haagse brandweer had kort voor de ontploffing van de bom in het ministerie van binnenlandse zaken een mel ding binnengekregen dat een bom af zou gaan bij het minis terie van justitie. De man zei te gen de brandweer: „Bom, bom, bom, justitie, justitie, justitie". Even later ontplofte echter een bom in het nabijgelegen minis- Een deel van de verwoestingen die de bom veroorzaakte aan de woning van Kosto. terie van binnenlandse zaken. Daar werd op de tweede verdie ping, waar de afdeling voorlich ting is gehuisvest, veel schade aangericht. Wegens een andere ministerie ruimd. In verband met de aanslagen is ook bij de woning van minis ter Hirsch Ballin van justitie bommelding is vanochtend het Tilburg vanmorgen een grondi financiën ont- ge zoekactie gehouden. Daar werd echter niets aangetroffen. De Leidse politie is in verhoog de staat van paraatheid. De wo ningen van de in Leiden wo nende politici (CDA-fractielei- NIEUWSLIJN Maij hoopt geld te halen uit gasbel Kerstbomen dit jaar erg duur Kerstbomen zullen dit jaar aanzienlijk meer kosten dan in voor gaande jaren. Dat komt vooral door de vorstschade die veel bo men in het voorjaar hebben opgelopen. Daardoor is het aanbod dus kleiner. Bovendien zijn in de afgelopen vijf a zes jaar minder jonge bomen geplant. Volgens Nederlands grootste importeur van kerstbomen, het bedrijf PVM in Westervoort, moet de ge middelde boom dit jaar ongeveer twee tientjes opbrengen. Vorig jaar varieerden de prijzen nog tussen de vijftien en de achttien gulden. Benzine en diesel goedkoper Benzine en diesel worden morgen goedkoper. De prijs van alle benzines gaat met 1 cent omlaag en die van dieselolie met 1,6 cent per liter. De meest voorkomende literprijzen aan de zelf- tankpomp zijn vanaf morgen 1,90 gulden voor loodvrije super- benzine, 1,86 voor euro loodvrij, 2,02 voor gelode super en 121,6 cent voor diesel. De prijsverlaging is het gevolg van de ontwikke ling op de internationale markt. Australië waarschuwt reizigers De Australische vice-premier Brian Howe heeft dat op Australische vliegtickets voorlaan de waarschuwing „Reis Veilig" zal worden gedrukt. Het is voor het eerst dat een land ge zondheidsreclame op vliegtickets laat zetten. In Australië is het sekstoerisme naar Thailand en andere Aziatische landen nog steeds populair onder de mannelijke bevolking. Duizenden prostituées zijn daar met aids besmet. extra geopend tot 22.00 uur Met schitterende aankoopkado's: zie onze grote advertentie elders in deze krant. En natuurlijk met muziek: live optredens van Frank Pijnaken en de rockgroep 'What Els' maken de avond kompleet. DEN HAAG GPD Minister Maij-Weggen (verkeer en waterstaat) mist nog miljar den guldens om het stadsge westelijke openbaar vervoer in de Randstad op een aanvaard baar niveau te brengen. In de voortzetting van het debat over haar begroting zei de minister gisteren dat vóór het jaar 2000 dat geld er wel moet komen. Anders kan de Randstad de in ternationale concurrentie met vergelijkbare stedelijke gebie den niet aangaan. In feite gaf de minister daar mee toe dat haar verkeers- en vervoersplannen, die onlangs door de Kamer zijn goedge keurd, nu al zijn achterhaald. Volgens die plannen wordt het openbaar vervoer in de komen de jaren (tot 2010) verdubbeld, maar dat is volgens Maij nog „te weinig voor goed vervoer". De minister haalde een onderzoek aan waaruit blijkt dat de Rand stad er wat het openbaar ver voer betreft 'matig' bij staat. Maij hoopt echter dat nieuwe geldbronnen haar kunnen red- Minister Maij-Weggen. foto g pd den. De opbrengst van de ge meenschappelijke gasbel van Nederland en Duitsland kan aan dat noodzakelijke vervoer worden besteed, zo liet de mi nister doorschemeren. De 'normale' extra aardgas baten na 1995 zijn bestemd voor de aanleg van de 'Betuwe (goederen)lijn' en de Hoge Snelheidslijn (HSL). Daarnaast hoopt het kabinet van particu liere investeerders (zoals pen sioenfondsen) nog geld binnen te krijgen voor 'achterlandver bindingen' met Duitsland. Bin nenkort beslist het kabinet wel ke projecten die nu nog op de 'reservelijst' staan, prioriteit krijgen bij de besteding van dat extra geld. Daarbij worden ook genoemd een mogelijke ver snelling van Rail 21 (de uitbrei ding bij de NS) en de uitbrei ding van 'het lijntje' (zoals Maij het noemde) van Leeuwarden naar Groningen. De minister waarschuwde de Kamer nog eens dat het afschie ten van tolheffing of een vorm van 'prijsmechanisch rijden' voor een nog veel groter gat kan leiden in de financiering van haar plannen. Over twee maan den praat de Kamer daarover met de minister. De CDA-fractie moest in het debat buigen v'oor een Kamer meerderheid die de ringsnel- tram in Amsterdam toch wil. Ook Maij stelde zich achter de andere partijen op en duldt nu geen verder uitstel meer van die ringsneltram. VN-veto tegen Van den Broek NEW YORK. AP der Brinkman en PvdA-staatsse- cretaris Ter Veld) die onder nor male omstandigheden al meer in de gaten worden gehouden, krijgen nu extra aandacht, aldus een politiewoordvoerder. MOSKOU Rtr-AFP Boris Jeltsin is bereid zijn de creet over de noodtoestand in de Russische deelrepubliek Tsjetsjeno-Ingoesjetië in te trek ken. Dit heeft een regerings woordvoerder gisteren gezegd tegen het persbureau Tass. De zegsman zei dat Jeltsin de reso lutie accepteert die het Russi sche parlement maandag aan vaardde. Het parlement veroordeelde met grote meerderheid het be sluit van de president om troe pen te sturen naar de opstandi ge deelrepubliek in de Kau- kasus. „De president zal alle noodzakelijke maatregelen ne men om die de resolutie uit te voeren", aldus de zegsman. De Tsjetsjeense president Doedajev noemde het besluit van het Russische parlement om Jeltsin terug te fluiten „een van de briljantste overwinnin gen van de Russische democra tische krachten in het parle ment". Hij eiste een onderzoek tegen hen die voor het instellen van de noodtoestand in zijn re publiek verantwoordelijk zijn. „Ik geloof dat dit besluit niet is genomen door de president van Rusland", zo zei Doedajev. Een of meer permanente leden van de Veiligheidsraad hebben gisteren hun veto uitgesproken tegen de kandidatuur van mi nister Van den Broek (buiten landse zaken) voor de functie van secretaris-generaal van de Verenigde Naties. Dat gebeurde in de vijfde verkennende stem ming die de vijftien leden tel lende Veiligheidsraad hield over de opvolging van Perez de Cuel- lar. Die vertrekt op 31 decem ber. De Zimbabwaanse minister Chidzero (financiën) kreeg gis teren elf stemmen voor en een stem tegen. De tweede belang rijke kanshebber, de Egyptische vice-premier Butros Ghali, kreeg de stem van tien leden van de V-raad. Hij kreeg twee stemmen tegen. Van de veertien kandidaten werden er behalve Van den Broek nog zeven getroffen door een veto van een of meer per manente leden van de V-raad. Omdat de verkennende stem mingen geheim zijn, is niet be kend welke landen hun veto uit spraken tegen wie. De perma nente leden van de V-raad zijn de VS, China, Frankrijk, Groot- Brittannië en de voormalige Sovjetunie. De verkennende stemronden zijn bedoeld om de lijst kandi daten korter te maken en zo mogelijk een kandidaat over te houden. HET WOORD IS AAN Aan kalmte en rust is altijd over wonnen ongelukkig-zijn vooraf gegaan. David Grayson VANDAAG Binnenland - Buitenland - Cultuur Familieberichten Feiten en meningen - Info RTV Show Sport VANDAAG OOK STAND VAN ZAKEN PAGINA 7 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Bewolkt en buiig Veel bewolking en buien, mogelijk met hagel en onweer. Minimum temperatuur omstreeks 4, middag- temperatuur ongeveer 7 graden Matige tot vrij krachtige wind, kracht 4 a 5, aan de kust en op het IJsselmeer eerst nog krachtig tot hard, 6 a 7, uit zuidwest, in de avond draaiend naar west tot noordwest Ca/rington op pad met nieuw vredesplan NOORDWUK/LONDEN HANS DE BRUUN CEES VAN ZWEEDEN Ineens gloort er weer hoopt voor Joegoslavië. Rond Du- brovnik is sinds 12 uur een 'permanent' staakt-het-vuren van kracht. En EG-gezant Lord Carrington is vanmiddag naar Belgrado vertrokken om een nieuw vredesplan te bespre ken. Centraal daarin staat de instelling van veiligheidszones voor Servische inwoners van Kroatië. Die gebieden moeten worden beschermd door een vredesmacht van de Verenigde Naties. Het federale leger moet zich terugtrekken. Carrington, de Britse voorzit ter van de Haagse vredesconfe rentie over Joegoslavië, toonde zich vanmorgen voor het Britse tv-station ITN optimistisch, on danks 12 eerdere bestanden, die allemaal vrijwel direct werden geschonden. Deze keer hebben zowel Kroatië en Servië als de federale regering een beroep op de EG gedaan. Carrington zal de Kroatische president Tudjman en de Servi sche president Milosevic een vredesplan voorleggen dat zo wel uitzicht biedt op een Groot- Servië als op Kroatische onaf hankelijkheid. De 600.000 Ser viërs in Kroatië zouden in een referendum moeten beslissen over hun toekomst. Eerder is gebleken dat de Serviërs mas saal kiezen voor aansluiting van hun gebieden bij Servië. Het verlies van de Servische gebieden in Kroatië zou een ge voelig verlies voor de nieuwe staat betekenen. Maar Kroatië heeft weinig keus, nu Dubrov- nik en Vukovar elk moment in Servische handen kunnen val len. De EG lijkt met dit plan uit tc gaan van de realiteit dat Servië in de Joegoslavische burgeroor log de stekste is. Dat zou verkla ren waarom Servië inmiddels voorstander is van een vredes macht. Tot afgelopen weekein de hebben de Serviërs de komst van vredestroepen stelselmatig afgewezen. Kroatië pleitte afge lopen zomer al voor een vredes macht van de EG of de VN. e bezorging) I GROOTSCHERMER GPD Met een forse knal, die in de omgeving vele ruiten deed sneuvelen, ontplofte vannacht de bom bij de woning van staatssecretaris Kosto aan het Noordein de in Grootschermer. „Het was een da verende klap", vertelt een buurvrouw, die nog staat te trillen als een rietje. Ze wordt direct door een politieman wegge leid naar de brandweerkazerne. Daar is op het zoldertje de eerste opvang voor de omwonenden ingericht. Een politieman zegt: „Ik stond op het momelit van de klap aan de achterkant van het huis. De dakpannen en het ko zijnhout vlogen me om de oren". Een collega meldt dat hij het glas voorbij hoorde suizen. Kosto was rond kwart over drie al uit zijn woning vertrokken en elders ondergebracht. Hij kwam tegen zessen de schade in ogenschouw nemen in gezelschap van de Alkmaarse hoofdof ficier van justitie, mr. A. Josephus Jitta. Buurvrouw Breed begrijpt niet dat zo iets in het dorp kon gebeuren. „We wer den door de politie gewekt en moesten zo snel mogelijk ons huis uit. We hadden net een verjaardag achter de rug. Vol gens mij is mijn hele huis een ravage. We wonen vlak naast de Kosto's". J. de Reus, zoon van de plaatselijke su permarkteigenaar, vertelt dat sinds zijn overbuurman staatssecretaris is gewor den, allerlei veiligheidsprocedures zijn afgesproken. De Reus werd door de meldkamer van de rijkspolitie in Alk maar wakker gebeld voor de bommel ding. „Dat was om kwart over drie. Toen heb ik ook de familie Kosto weg zien gaan. in eerste instantie geloofde ik het alarm niet erg, omdat er lange tijd niets gebeurde. Om vier uur kwam dan toch de klap". Ook het huis van De Reus liep schade op. Het Noordeinde werd na de aanslag afgezet. De omwonenden mochten pas tegen zes uur even naar hun huizen om de schade in ogenschouw te nemen. Zelfs op de Kopdammerdijk, zo'n 200 meter achter het huis van Kosto, waren ramen gesneuveld. Daar probeerden be woners vanmorgen met planken en kar ton hun gevels in elk geval weer wind- dicht te maken. De dochter van het echtpaar Kosto was tijdens de explosie niet aanwezig. Tegen zes uur kwam zij geschokt pools hoogte nemen, nadat ze door haar ou ders was gewaarschuwd. „Gelukkig is niemand gewond geraakt. Zoiets doet erg zeer; hoe moet het nu verder? Burgemeester H. van het Kaar van Schermer was als hoofd van de politie al gewaarschuwd voordat de bom ontplof te. „Ik kwam direct na de klap. In eerste instantie heb ik de familie Kosto elders in het dorp veilig ondergebracht. Daarna heb ik de andere buurtbewoners opge zocht." De burgemeester vindt het een treurige zaak dat zoiets in zijn dorp kan gebeuren. „Niemand verwacht dit. De mensen zijn dan ook bijzonder ge schokt". i^; ir bank/girorekening Deze boo in een envelop, zonder postzegel, sturen naz Leidsch Dagblad Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1