WETENSCHAP Vliegje krijgt Uitstel moet Europese ruimtevaart redden zenuwen van onderzoekers Onderzoek borstkanker in Nederland optimaal Dinsdag 12 november 1991 071-161400 Redactie: BRAM VAN LEEUWEN EN HANS SONDERS Eindredactie: HANS SONDERS Vormgeving: SIMON DE GRAAF Menstruatie- klachten ook weg met neppil UTRECHT» ANP Vrouwen hebben vooraf gaand aan de menstruatie nogal eens klachten. De voornaamste zijn pijnlijk ge spannen borsten, opgebla zen gevoel, stemmingswisse lingen, prikkelbaarheid en eetbuien. Het verschijnsel wordt premenstrueel syn droom (PMS) genoemd. Gynaecoloog J. Schagen van Leeuwen behandelde een groep vanm die vrouwen met medicijnen en met nep- pillen. Bij 94 procent verdwe nen de klachten voor langere tijd. Verrassend was dat dit ook gebeurde bij de-vrouwen die - zonder dat arts en zijzelf het wisten - neppillen kre gen. Daaruit concludeert de gy naecoloog dat er waarschijn lijk geen samenhang bestaat tussen de klachten en hor monale veranderingen. Hij toonde verder aan dat PMS- vrouwen een verhoogde melatonine-spiegel bezitten. Dit stofje in de hersenen heeft ingoed op de eirijping en speelt een rol bij stem mingen. De gyneacoloog adviseert vrouwen in de dagen voor de menstruatie geregeld te le ven, niet teveel koffie, drank of sigaretten te gebruiken en geen moeilijke (sollicitatie gesprekken te houden. Flink sporten kan ook helpen. Tsjechen bieden Nederland otters aan Het Tsjechische Instituut voor Natuurbescherming heeft Neder land enkele wilde otters aangeboden voor een fok-programma. In Nederland zijn otters sinds enkele jaren uitgestorven. De wil de otters komen uit een gebied bij Trebon. Commerciële vis- kwekers willen de otters daar afschieten, maar natuurbescher mers hebben dat kunnen voorkomen. Zij willen otters vangen en elders uitzetten. In het Groningse Haren is een tijdelijk otter station. Daar wonen twee otters die voor nakomelingen moeten zorgen. Tot nu toe is dat echter nog niet gelukt. Airco in auto slecht voor milieu Het groeiend aantal auto's met airconditioning, vooral in de duurdere klasse, betekent een extra aanslag op het milieu. Vol gens de Münchener Autoklub wordt door de auto's met airco jaarlijks 1500 ton chloor-fluor-koolwaterstof (cfk's) verbruikt. Cfk's zijn erg schadelijk voor de ozonlaag. Daar komt nog eens bij dat het gebruik van de airco zorgt voor een extra brandstof verbruik van 1,2 liter per 100 kilometer. De gegevens komen van de Duitse tegenhanger van de ANWB, de ADAC. Volgens de ADAC is de meest milieu-vriendelijke ma- r van autokoeling een lichte kleur. Metingen hebben een ver schil in temperatuur aangetoond door lichte kleuren, dat kan oplopen tot 7 graden. Te weinig scheikunde in vakkenpakket Er zijn te weinig leerlingen die scheikunde in het vakkenpakket opnemen. Dit leidt tot problemen bij het werven van goed ge kwalificeerd personeel in de chemische industrie. Dit zei kamer voorzitter Deetman bij de opening van de Nationale Excursie- week Scheikunde bij Unichema in Gouda. Ongeveer 5.000 mid delbare scholieren nemen er deze week aan deel. De chemische industrie en de Nederlandse Vereniging voor het Onderwijs in Natuurwetenschappen (NVON) heeft de week opgezet om mid delbare scholieren actief te laten kennismaken met de mogelijk heden van scheikunde in 51 chemische bedrijven en 129 labora toria. Glucose-sensor voor diabetes-patiënt Diabetes-patiënten hoeven in de toekomst zelf geen bloed meer te prikken om hun bloedsuikergehalte te controleren. Zij kun- dat aflezen van een draagbare glucose-sensor die onder huids wordt aangebracht. De ontwikkeling van deze sensor wordt beschreven door drs. F.J. Schmidt die deze week op het onderzoek promoveert aan de Rijksuniversiteit Groningen. De glucose-sensor kan twee weken lang onderhuids worden ge dragen. De patiënt kan hem daarna zelf 'verversen'. Op het sen sorsysteem is octrooi aangevraagd, maar volgens Schmidt is nog meer onderzoek nodig voordat het apparaat op de markt komt. Het Japanse concern Toshiba Corporation heeft dezer dagen de kleinste elektromotor ter wereld gepresenteerd. De motor kan wor den gebruikt in toekomstige medische apparatuur. Het nieuwe mini- motortje heeft een diameter van drie millimeter en is voorzien van lagers, magneet en spoel. foto ap NI EU WSLIJ N Speurtocht naar geheugen en leerprocessen Spoedig besluit over Colwnbus-project meegaan. Het Amerikaanse Congres is enkele weken geleden akkoord gegaan met de plannen voor het ruimtestation, al blijft het probleem dat ieder jaar op nieuw het budget wordt be paald. Voor volgend jaar is dat 2,1 miljard dollar. Gezien de be grotingsproblemen is onder druk van het Congres flink ge sleuteld aan het ontwerp. Volgens sommigen is het aan gepaste ruimtestation niet goed bruikbaar meer voor de weten schap. Farrel spreekt dat tegen. „Alleen in het oude ontwerp was alles opgenomen wat mo gelijk was. Als er dan iets af gaat is dat een teleurstelling, maar het station kan later alsnog wor den uitgebreid. Dan kan er als nog een platform komen voor reparaties aan satellieten en dat als vertrekpunt kan dienen voor een bemande reis naar Mars. Echt jammer is dat een zon nepaneel eraf moest, want daardoor is een kwart minder energie beschikbaar. Succes Haast net zoveel verwachtingen van het onderzoek in de ruimte heeft ESA. „Vandaar dat we ook een eigen laboratorium willen hebben, dat los van Freedom om de aarde draait. Eigenlijk is dat het meest interessante on derdeel voor Europa. Om hele maal zelfstandig te kunnen ope reren is het nodig dat we daar zelf onze mensen en materialen heen kunnen brengen. Vandaar het Hermes ruimteveer, dat bo venop een Ariane 5 raket in Frans Guiana gelanceerd kan worden", bepleit Reuter. Tijdens de vorige ministers conferentie vier jaar geleden stuitte juist het eigen laborato rium en de Hermes op weer stand. Engeland haakte af. „In middels zitten de andere landen- nu wel meer op één lijn. Wat ons betreft heeft het geen zin Hermes te schrappen. Dan ma- U heeft ze ongetwijfeld meer dan eens gezien: die kleine, lastige vliegjes die steeds ten tonele verschijnen als er er gens fruit ligt te rotten. Zodra er een overrijpe vrucht op de fruitschaal ligt komen ze, als uit het niets, te voor schijn. Want fruitvliegen, met de Latijnse naam 'Drosop- hila', zijn dol op beurs fruit. Jaarlijks sterven 3.000 vrouwen aan ziekte UTRECHT THEO HAERKENS Het heeft geen zin vrouwen onder de 50 jaar geregeld te controleren op borstkanker. De kans dat bij die vrouwen tumoren worden ontdekt is daarvoor te klein. Prof. H. Collette, verbonden aan de afdeling epidemio logie van de Rijks universiteit Utrecht, bevestigt daarmee de bevindingen van Italiaanse specialis ten. Zij meent dat het onderzoek in ons land het meest optimale is. Volgens Collette heeft het weinig zin om vrouwen die nog niet in de over gang zijn elke 2 jaar te onderzoeken. De borst bevat dan nog voornamelijk klier- weefsel en weinig vetweefsel. Met de leeftijd neemt de hoeveelheid vet toe ten koste van het klierweefsel. Daar mee stijgt de kans dat tumoren die zich ontwikkelen tij dig worden ontdekt. Bovendien is de be strijding dan effec tiever. Bij vrouwen die jonger zijn dan 50 zijn celwoekeringen lastiger te ontdek ken en moeilijker te bestrijden, wat de effectiviteit van on derzoek een stuk ge ringer maakt. Zij wijst erop dat een goed onderzoeks- en behandelings programma het sterftecijfer voor vrouwen vanaf 50 jaar drie keer zo klein maakt. „Maar je kunt niet voor 100 procent voorkomen dat vrouwen Overlij den aan borstkan ker". Nu krijgt iedere vrouw tussen 50 en 70 elke twee jaar een oproep voor on derzoek. Jaarlijks wordt zo een half miljoen vrouwen onderzocht. Elk jaar sterven er 3.000 vrouwen aan deze vorm van kanker. De oorzaak van de kwaal is nog steeds niet bekend. Een tekening van het toe komstige in ternationale ruimtestation met de Eu ropese onder- zoeksmodule links voor. foto nasa ken we ons weer afhankelijk van de Amerikanen. In het verleden lag Amerika al eens dwars bij het lanceren van Europese sa tellieten. Dat was de reden om de Ariane te bouwen. 'Juist onze eigen raket is de laatste jaren het grootste succes geworden, zelfs commercieel. Hermes heb ben we beslist nodig voor onze zelfstandigheid", aldus Reuter. LEIDEN BEN APELDOORN MEDEWERKER GPD Op hun beurt zijn onderzoe kers, met name de specialisten in de erfelijkheidsleer, weer dol op de fruitvliegen. Het zijn na melijk ideale proefdiertjes voor het erfelijkheidsonderzoek. Enerzijds omdat hun gemiddel de leeftijd maar een week of twee is en anderzijds omdat de speekselklieren zogeheten reu- zenchromosomen bevatten wier kenmerken, de 'genen', ge makkelijk in kaart zijn te bren gen. Onderzoek aan fruitvliegchro mosomen, dat al bijna een eeuw oud is, kan dus snel en betrekkelijk gemakkelijk gebeu ren en een groot deel van de huidige kennis rond erfelijkheid is dan ook aan die minuscule groene licht voor verder onder zoek, maar een eindoordeel volgt deze maand in München. Het programma voor de Eu ropese ruimtevaart wordt over een langere periode uitge smeerd. Alleen zo is het voor de krap bij kas zittende Europese regeringen mogelijk onder zoekslaboratoria in de ruimte te brengen en het ruimteveer Her mes te bouwen. Uitstel voor de Europese bij drage aan het permanent be mande IJSA-ruimtestation Freedom is onmogelijk. Met een Amerikaanse Shuttle wordt het Europese laboratorium in 1998 in de ruimte gebracht en gekoppeld aan de Amerikaanse delen van het station. Tegen die tijd moet ook het Polar Platform voor aardobservatie omhoog. Een eigen Europees laborato rium, los van Freedom, wordt met 5 jaar uitgesteld tot 2003. En het ruimteveer Hermes wordt uitgesteld tot 2004. Dat gaat de Europese ruimte vaartorganisatie ESA half no vember voorstellen aan de mi nisters van de 13 deelnemende landen. Vier jaar geleden gaven de ministers in Den Haag het Het Europese ruimteveer Hermes terwijl het te rugkeert in de dampkring. foto nasa Technisch mogelijk Tijdens de onlangs gehouden ruimtevaartconferentie in het Canadese Montreal pronkten de ESA en de industrie al trots met de plannen. „Technisch gezien is het allemaal mogelijk. Alleen politiek wordt het nog een pro bleem. De belangrijkste finan ciers, Duitsland, Frankrijk en Italië, kunnen de benodigde miljarden niet vrijmaken. Eén goedkoper programma of on derdelen schrappen is onmoge lijk: het is één samenhangend geheel. Vandaar dat we het heb ben uitgesmeerd over een lan gere tijd, al wordt het totaal be drag daarmee uiteindelijk wel hoger", geeft K.E. Reuter van ESA toe. Hij is er van overtuigd dat de ministers het Columbus- project niet zullen schrappen. „Technisch gesproken is het nog mogelijk dat Europa af haakt wat betreft hun bijdrage aan het Space Station Freedom. Maar Europa verspeelt dan wel haar geloofwaardigheid en is in de toekomst samenwerking op Tuimtevaartge- bied niet meer mogelijk", waar schuwt Claudia Farrel van NASA. Het ruimtesta tion bestaat uit vier modules. De Amerikanen leve ren een laborato rium en het on derkomen voor de astronauten. De Japanners en de Europeanen ieder een eigen laboratorium. De onderdelen wor den met 17 Shuttlevluchten in de ruimte ge bracht tussen 1995 en 2000. Het station moet zeker 30 jaar fruitliefhebbertjes te danken. Neurobiologies zeg maar: 'ze- nuwspecialisten', hebben in middels ontdekt dat 'Drosophi- la' ook heel goed gebruikt kan worden voor speurtochten naar de feitelijke biochemische oor zaken van het (aan) leerproces en het fenomeen 'geheugen'. Men wil proberen meer duide lijkheid in het tot stand komen van die processen te verkrijgen door in het erfelijkheidsmateri aal van de vliegjes te zoeken naar bepaalde rangschikkingen van genen die (misschien) ver band houden met Teren en ont houden'. Stroomstoot De 'onderwijslokalen' van de vliegjes zijn gehuisvest in onder meer het Cold Spring Harbor Laboratorium (CSL) van de De kop van een fruitvlieg gefotografeerd door een elektronenmicroscoop. De wezentjes hebben het erfelijk heidsonderzoek geweldig vooruit geholpen. foto cpd Amerikaanse Brandeis-universi teit. Het gaat er in de forse rea geerbuizen, voorzien van de no dige 'draden en buisjes', be paald niet zachtzinnig toe. Zo wordt een verzameling vliegjes onder meer aangeleerd dat aan een bepaalde geur en/of gas een al dan niet onaangenaam iets, een stroomstoot bijvoor beeld, verbonden is en na dat experiment wordt nagegaan hoe lang de vliegjes dat kunnen onthouden. Wat men met de experimen ten onder meer hoopt te berei ken is één of meerdere genen aan te wijzen of te kunnen af zonderen die duidelijk in ver band staan met 'stukjes' geheu gen of vaardigheid om iets aan te leren. Daarmee zou de moge lijkheid ontstaan stukjes van het DNA-molecuul, de 'blauwdruk' van al het leven op aarde, met bepaalde eigenschappen (bij voorbeeld bepalend voor de kleur van de ogen of intelligen tie) via genetisch 'plak-en-knip- werk' in dergelijke genen in te bouwen. Deze vorm van geneti sche manipulatie zou de mens in staat stellen de processen van aanleren en onthouden ingrij pend te beïnvloeden. Bijna 70 procent van de firuit- vliegjes onthoudt gedurende minstens een dag dat je bij een bepaalde geur maar beter uit de buurt kunt blijven om geen op- tater op te lopen. Er zijn zelfs uitschieters van vier dagen. Maar dan is hun geheugen weer even Teeg' als tevoren en begint de potpourri van ruiken en schrikken op de maat van spe ciaal ontwikkelde software weer van voren af aan. En dat alles omdat wij maar niet begrijpen hoe begrijpen, aanleren en ont houden precies tot stand komt. LEZERS SCHRIJVEN Ozonlaag Op 29 oktober jl. heeft u een stuk in de krant geschreven over de afbraak van de ozonlaag. Niet vermeld is, dat de U.S. kort geleden een commissie heeft be noemd voor onderzoek en hiervoor 50 millioen dollar heeft uitgetrokken. Daar om wil ik graag wat dieper op deze ma terie ingaan. Ozon 03 wordt door de aarde zelf ge produceerd en bestaat uit zuurstofato men, waarvan er zich steeds 3 verbinden tot een ozonmolecule. Zuurstof, dus ook ozon, is een voorwaarde voor leven. Alles wat leeft verbruikt zuurstof voor het on derhouden van de verbranding in het li chaam samen met de.voeding, waardoor warmte en groei in stand blijven. Ook motoren verbruiken zuurstof samen met hun brandstof in alle mechanische voer tuigen. Nu zijn er echter nog nooit motoren ge maakt met een rendement van 100 pro cent. Uit de uitlaatpijpen van alle moto ren komen daarom ook altijd brandstof- resten vrij die ongebruikt de lucht in gaan. Deze resten verbinden zich in de atmosfeer met zuurstof. Ook de zoge naamde C.F.K.-gassen (spuitbussen) is een brandstof die zich in de atmosfeer met zuurstof verbindt. Dit alles vindt plaats terwijl de bossen op grote schaal worden vernietigd, zodat de zuurstofproduktie afneemt. Hierdoor krijgen we een zuurstofarme atmosfeer, die minder in staat is de ozonlaag te on derhouden. Dit alles speelt zich af in de onderste 12 km van onze atmosfeer, waar zich ook de wolkenmassa's bevinden, die door middel van neerslag veel brandstofdeel tjes terugvoeren naar de aarde. Verbran ding vindt dus plaats door 3 zaken, na melijk brandstof, zuurstof en warmte. Veel gevaarlijker voor de ozonlaag is ech ter datgene, wat plaatsvindt boven de 12 tot 13 km van het aardoppervlak; daar vinden we de stratosfeerkruisers en de ruimtevaartraketten. Ook deze grote transportvliegtuigen en raketten hebben motoren met onvolledige verbranding. De laatste, de raketten, moeten de ozon laag passeren om de gewenste baan om de aarde te bereiken. Zij zijn degenen die met hun vuurstaart en brandstofresten de ozonlaag gebruiken, waardoor tussen de 20 en 40 Ion hoogte de vuurstaart gro ter wordt. Zij schieten dus als het ware daarbij gaten in de ozonlaag. Alle bases waar vandaan deze raketten vertrekken, vinden we in een brede strook aan weerszijden van de evenaar, omdat de draaisnelheid van de aarde daar het grootst is. Deze grote draaisnel heid, die afneemt naar de polen tot nul, is tegelijk oorzaak dat de ingeschoten ga ten direct dichtvloeien. Ter bescherming van de ozonlaag zouden de motoren tus sen 15 en 45 km hoogte, afgezet moeten worden wil niet de hele wereld op zeker moment de rekening gepresenteerd krij gen, zoals nu de grote gaten aan de po len reeds laten zien. F. Terol Van Nesstraat 53, Haarlem

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 7