Binnenland 'Alders faalt bij aanpak afvalberg' De Pitbullclub gaat ondergronds Laatste minimumloners in detailhandel krijgen ook cao Centraal Nederland wil samen met taxi Van der Valk betaalt boete want publiciteit kost Dinsdag 12 november 1991 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOCAN RONALD FRISART (chef) PATRICK VAN DEN HURK JAN PREENEN FRANS VISSER Vormgeving; DRIES DE BOERS Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Inter Press Service (IPS). NIEUWSLIJN Erfelijke cholesterol gevaarlijk De ongeveer 50.000 Nederlanders die een erfelijk bepaald hoog cholesterol-gehalte hebben, lopen een grote kans te overlijden door een hartinfarct, soms zelfs al rond hun twintigste. Bijna alle patiënten krijgen voor hun zestigste een hartinfarct. Op grond van onderzoeksgegevens is volgens de afdeling vetstofwisse- lingsziekten van het Academisch Medisch Centrum in Amster dam vastgesteld dat ook de helft van de familie van de patiënt met de ziekte rondloopt. Omdat een actief opsporingsbeleid voor familieleden ontbreekt, zou er een centraal meldingspunt moeten komen. Behandeling van de kwaal is goed mogelijk met medicijnen. 'BVD zette Dales op verkeerde been' Minister Dales (binnenlandse zaken) heeft de Tweede Kamer zonder het zich te realiseren onjuist ingelicht over de Quimpo- zaak. De Binnenlandse Veiligheidsdienst (BVD) heeft haar op het verkeerde been gezet, omdat de dienst buiten zijn boekje is gegaan. Dat staat in een open brief van het kamerlid Willems (Groen Links). Hij bekeek de band die de Vara maakte van een gesprek tussen de Filipijnse asielzoeker Quimpo en agenten van de BVD en de CIA. Daaruit blijkt volgens hem dat de CIA Quim po een paspoort heeft toegezegd en hem alvast duizend dollar heeft gegeven om in zijn vaderland te gaan spioneren. Volgens Dales wilden BVD en CIA de man werven als informant, omdat Filipijnen in Nederland aanslagen zouden voorbereiden. Verdachte dubbele moord vrijgelaten De rijkspolitie in Breda heeft één van de vier verdachten van de dubbele moord in Baarle-Nassau op vrije voeten gesteld. Het gaat om een man uit Bavel die niets te maken blijkt te hebben met de roofmoord op de 50-jarige man en zijn 30-jarige vrien din. De rijkspolitie heeft dit maandag bekendgemaakt. De ande re drie arrestanten hebben een bekentenis afgelegd en zijn maandagmiddag voorgeleid aan de rechter-commissaris. Hij stelde de verdachten voor zes dagen in bewaring. De goederen die in beslag zijn genomen, waaronder een vuurwapen, zijn voor onderzoek naar het gerechtelijk laboratorium gebracht. Aftreden Visch verbaast vereniging De Waddenvereniging heeft met grote verbazing gereageerd op het plotselinge aftreden van voorzitter Geerling Visch. Volgens voorlichter Paul de Cock heerst er ongeloof binnen de vereni ging. Het tijdstip om op te stappen is wel heel erg ongelukkig ge kozen, aldus De Cock. „Het bestuur verwerpt verder de aantij gingen van Geerling Visch en staat geheel achter haar beleids medewerkers", zegt de voorlichter. Zondag bracht Visch de ver eniging van zijn besluit op de hoogte. In zijn brief verwijt hij de Waddenvereniging onvoldoende naar hem te luisteren De ver eniging zou verder te weinig gebruik maken van zijn specifieke ervaringen en kwaliteiten. Daarnaast zou een aantal mensen in de vereniging democratische besluitvorming onmogelijk maken. Kamer eist meer hergebruik DEN HAAG GPD-ANP Nagenoeg de hele Tweede Kamer vindt dat het afvalbe leid van milieuminister Alders moet worden aange scherpt. Er moet meer aandacht worden besteed aan hergebruik en aan het voorkómen van het ontstaan van afval. Dat bleek gisteren tijdens een kamerdebat over het afvalbeleid van Alders. teriaal. Verder moeten volgens de PvdA plastic flessen, auto onderdelen en koelkasten voor zien worden van informatie, zo dat de consument weet welk af val weggegooid of opnieuw bruikt kan worden. Alders ontkende dat de na druk onvoldoende zou liggen op het voorkomen en herge bruik van afval. Dat op het ogenblik de aandacht vaak uit gaat naar het storten van afval, komt omdat de problemen daarbij het meest acuut zijn. Het CDA denkt daarbij aan het verhogen van de storttarieven. Daarnaast moet de minister meer vaart zetten achter afspra ken met het bedrijfsleven om de afvalstroom in te dammen. „De stortterreinen liggen overvol met afval dat te verbranden of opnieuw te gebruiken is", aldus CDA-woordvoerster Roosen- Van Pelt. PvdA-woordvoerster Van Rijn-Vellekoop deelde de opvat tingen van het CDA. Met Groen Links wil de PvdA bedrijven ver plichten afval opnieuw te ge bruiken. Ook moeten nu zo snel mogelijk statiegeldregelingen worden ingevoerd voor onder meer batterijen en wegwerpma- De kamer had veel aandacht voor de nieuwste voorspellin gen van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieuhy giëne (RIVM) over de toekom stige afvalstromen. Volgens het RIVM zal er met het huidige be leid in 2000 jaarlijks geen 50 miljoen ton afval vrijkomen, maar 60 miljoen ton. Alders concludeerde dat desondanks geen extra beleidsmaatregelen nodig zijn. Volgens de minister moet het mogelijk zijn om die extra tien miljoen ton via pre ventie, hergebruik en verbran ding de baas te blijven. De Kamer vroeg Alders snel iets te doen aan de problemen met het inzamelen van oud pa pier. De PvdA wil dat inzame ling en verwerking verplicht wordt. Het CDA gaf Alders te kennen dat hij snel met oplos singen moet komen, voordat de burgers het vertrouwen in de overheid verliezen. Oud papier is in Nederland praktisch niets meer waard. Men moet er soms zelfs geld op toeleggen om er vanaf te ko men. Dit komt voornamelijk door de import van oud papier uit landen waar onvoldoende verwerkingsmogelijkheden be staan. UTRECHT ANP Het streekvervoerbedrijf Cen traal Nederland en het taxibe drijf Scheldetax onderzoeken de mogelijkheden voor samenwer king. De bedrijven denken daar bij in eerste instantie aan de in zet van taxibusjes op onrenda bele buslijnen, maar sluiten op langere termijn een volledige fusie niet uit. Centraal staat het grensge bied tussen de twee vervoers vormen. „De bovenkant van de markt van Scheldetax is onze onderkant", aldus een woord voerder van Centraal Neder land. „Je kunt om die markt zo hard mogelijk gaan vechten, maar je kunt ook met samen werking proberen te komen tot een betere dienstverlening aan het publiek". Hoever de samenwerking moet gaan, is nog niet bekend. „Het kan variëren tussen elkaar elke dag een briefje schrijven tot een complete fusie", aldus Cen traal Nederland. Uiterlijk op 1 februari volgend jaar willen de bedrijven een beslissing nemen 'Honden die er niet zijn, kun je niet verbieden DEN HAAG THEO HAERKENS De Pitbullclub Nederland is niet meer. Op de algemene vergadering vorige week heeft de club zich opgeheven. Offi cieel omdat de belangstelling voor de honden afneemt, in werkelijkheid om zich te ont trekken aan de greep van de overheid. De pitbullclub gaat ondergronds. Voormalig voorzitter Van Ginneke spreekt van een tacti sche zet Hij weet als geen an der dat staatssecretaris Gabor van landbouw de pitbull wil uit roeien via een fokverbod. De bewindsman vindt dat deze honden al teveel slachtoffers hebben gemaakt. Als ze een maal aanvallen zijn ze niet meer te stuiten en vorig jaar nog wer den twee kinderen doodgebe ten. Dat de honden nooit als ras zijn erkend, beschouwen de pit bull-liefhebbers nu als hun red ding. „Als er geen club meer is, zijn de honden op papier ver dwenen en hebben we ook niets meer te vrezen", redeneert Van Ginneke, „We hebben de leden aangeraden voortaan te ontken nen dat ze met een pitbull op straat lopen. Ze moeten gewoon zeggen dat het een kruising is tussen een boxer en een labra dor En de rechter kan ook nooit zeggen dat het om een pitbull gaat, want het is geen erkend ras". De club, die in zijn hoogtijda gen zo'n 400 leden telde, had vorige week nog 150 namen op de ledenlijst Volgens Van Gin neke is dat geen wonder, want eigenaars van pitbulls worden met de nek aangekeken. „Het bezit van een pitbull maakt ie mand automatisch tot een aso ciaal. De mensen raken in een sociaal isolement. Als de buren een pitbull hebben, mogen de kinderen daar niet meer gaan spelen, omdat de ouders bang zijn dat hen iets overkomt". De aangekondigde wettelijke maat regelen deden de rest. De'oud voorzitter schat dat het aantal pitbulls inmiddels is gehalveerd. Van de 10.000 dieren die de af gelopen jaren over grasveldjes en stoepen dartelden, is de helft inmiddels afgemaakt. Op het ministerie van land bouw wordt het bericht over de opheffing van de club met na drukkelijke reserve ontvangen. Een woordvoerder verklaart met nadruk dat er steeds „heel ple zierig en zeer constructief' is samengewerkt met voorzitter Van Ginneke. „Het opheffen van de club is geen reden tot blijheid, maar een substantiële achteruitgang van het aantal van deze honden is dat natuur lijk wel". De redenering dat met het opheffen van de club ook de pitbulls verdwenen zijn, gaat volgens het ministerie niet op. Met dezelfde argumenten als Van Ginneke komt de woord voerder tot de conclusie dat de eigenaars wel degelijk kunnen worden aangepakt. „Niet voor niets wordt in het wetsvoorstel gesproken van 'honden van het pitbull-terriër-type'. In de prak tijk blijkt dat politie daar abso luut geen problemen mee heeft". Het opheffen van de Pitbull club Nederland betekent overi gens niet dat de leden elkaar niet meer treffen. Ze zijn zeker nog van plan elkaar - „in een weiland of zo" - nog te ontmoe ten en nieuwtjes uit te wisselen. De belangenbehartiging wordt overgenomen door de Animal Research Foundation Europe, een organisatie die zich bezig houdt met bastaardhonden. Het wekt geen verbazing dat de voormalige voorzitter van de Pitbullclub daarvan de spreek buis wordt. Over straat lopen met een pit bull die theoretisch geen pitbull is, kan voor een bepaalde cate gorie eigenaren reden zijn hun hond weg te doen. Van Ginne ke: „De mensen die hun hond een brede met puntige spijkers bezet borsttuig aanmeten om hem een agressieve uitstraling te geven kunnen we missen. Die mannetjes en vrouwtjes moeten zo nodig omdat ze moeite heb ben met hun eigen presenta tie". Als zij hun hond wegdoen, spijt hem dat allerminst. „De pitbull heeft immers zijn slechte reputatie gekregen omdat hij in handen viel van mensen die nog niet in staat zijn een cavia te verzorgen". De Dierenbescherming vreest mede daarom dat het niet echt veiliger wordt op straat. De 'mannetjes en vrouwtjes die moeite hebben met hun eigen presentatie" stappen straks im mers wellicht over op een van de andere, nog veel gevaarlijker types honden die de afgelopen jaren zijn opgedoken. over de samenwerking. Centraal Nederland is met 600 bussen en 2000 werkne mers de tweede streekvervoer der in Nederland. Het bedrijf verzorgt het streekvervoer in het gebied tussen Haarlem en Am- hem. Scheldetax heeft 250 werknemers in dienst en 200 busjes in de exploitatie en is daarmee de grootste personen- vervoerder met taxi's in Mid den-Nederland. Gevaar voor de werkgelegenheid is er niet, al dus Centraal Nederland. Ruim 4000 boeren uit Gelderland en aangrenzende provincies hebben gisteravond gedemonstreerd te gen de aanscherping van de mestgeving. De boe- n vinden dat ze al het mogelijke doen om de pro blemen zelf aan te pakken. „De politiek pleegt con tractbreuk door voortijdig met maatregelen te ko men", verwoordde initiatiefnemer Gerard Boenink onder luid applaus de grieven van de boeren. In een witboek van de landbouworganisaties in Gelderland, Overijssel en Utrecht werden de gele verde inspanningen onder de aandacht gebracht van de kamerleden Van Noord (CDA), Huijs (PvdA) en Blauw (WD). De boeren in de mestoverschot- gebieden Overijssel, Gelderland, Brabant en de len van Utrecht en Limburg bleken echter gister avond op weinig politieke steun te kunnen rekenen. Het Landbouwschap, dat nog gisteren koortsach tig werkte aan een eigen mestplan om de voorge stelde aanscherping van tafel te krijgen, lijkt een verloren strijd te voeren. „Als ze met betere plan nen komen dan zeg ik daar ja tegen. Ik ze echter nog niet gezien", aldus Van Noord. FOTO ANP» COR OUT Het Van der Valk-motel in Gil- ze-Rijen heeft besloten om een boete van 10.000 gulden wegens onhygiënische toestanden in de keuken te betalen, ook al is het bedrijf het absoluut niet eens met de bevindingen van de Keuringsdienst van Waren tij dens een inspectie in oktober vorig jaar. Die vond een laag stof lag op borden die voor gebruik gereed stonden, broodkruimels en an dere etensresten in bestekbak ken een dienblad met gesneden brood dat was afgedekt met een gore theedoek. Volgens motel directeur Van der Valk is de eni ge reden om te betalen dat „een verkeerd verhaal in de krant ons 1,5 miljoen gulden aan omzet kost". Zijn verhaal: „Op het moment dat we bezig waren met schoonmaken, kwam de keu ringsdienst. Wat ze zagen klopte wel, maar het was een moment opname. Het was even voor de controle verschrikkelijk druk ge weest. We hadden de vieze bor den op een rij gezet in afwach ting van het vrijkomen van de spoelkeuken. De man van de keuringsdienst dacht dat ze klaarstonden voor nieuwe klan ten". Zo heeft hij ook voor de ande re verwijten een verklaring, waarin de verbouwing van het motel ten tijde van de controle met regelmaat terugkomt. De reden dat hij zich niet voor de rechter wil verdedigen is de ne gatieve publiciteit. „We zijn door de pers al veroordeeld voor we iets hebben gedaan. Kijk eens in de keuken bij uzelf thuis. Daar is ook wel wat op aan te merken. Onze zaak in het publiek verdedigen maakt het alleen maar erger". WOERDEN vj HARREN Voor ruim 100.000 mensen die voor het minimumloon werken in de detailhandel, gloort een betere salariëring. Morgen pra ten bonden en werkgevers over een cao voor deze sector, waar bij de bonden mikken op een loonsverhoging die afhankelijk van de functie varieert van 3 tot 11 procent. Al lange tijd proberen de Dienstenbonden van FNV en CNV een cao te krijgen in die sectoren van de detailhandel die het nog steeds zonder doen. Het gaat dan om bijvoorbeeld sportartikelen-zaken, schoen winkels, drogisterijen, winkels voor bruin- en witgoed (wasma chines en andere huishoudelij ke apparaten, juwelierszaken, bloemenwinkels en tuincentra. De arbeidsvoorwaarden (loon, vakantie en dergelijke) daar lig gen vast in de verordening Se cundaire Arbeidsvoorwaarden Detailhandel. „En dat is niet meer dan het absolute mini mum", aldus Andre Steijaert die morgen namens de Diensten bond FNV aan de onderhande lingstafel zit. De detailhandel kent overi gens vele cao's. De bedrijfstak telt ruwweg 460.000 werkne mers, van wie er 310.000 onder een cao vallen. De overige 150.000 moeten het tot dusver zonder stellen. Tweederde van hen verdient niet meer dan het wettelijke minimumloon. Sinds oktober 1989 voeren Steijaert en zijn collega's actie om ook voor hen een cao af te sluiten. In onderhandelingen met onder meer het KNOV en het NCOV, de grootste twee on dernemersorganisaties in het midden- en kleinbedrijf, moet Groot verloop in detailhandel versterkt positie van bonden bij onderhandelingen cao dat morgen lukken. Al zal het een hele toef worden, want vooral het KNOV is volgens Steijaert „de kruidenier ten voe ten uit". De bonden hebben de om standigheden niet tegen: het blijkt steeds moeilijker om aan personeel te komen. In de de tailhandel staan zo'n 80.000 va catures open. En het verloop is groot: in de wat grotere bedrij ven is dat 13 procent per jaar, in de wat grotere zelfs 25 procent. De detailhandel is samen met de vakbonden overigens daar om bezig met een campagne om werken in winkels te propa geren. „De sector waarvoor we nu onderhandelen, zal wel heel wat 'moeten doen om het ook aantrekkelijk te maken om erin te werken". Steijaert heeft niet de illusie en ook niet de bedoeling, trouwens om in een klap alle achterstand op andere winkel bedrijven waarvoor wel cao's bestaan, in te halen. Dat zal ge leidelijk moeten gebeuren want het gaat, rekent hij voor, om niet geringe bedragen. Het wettelijke minimumloon levert een 18-jarige een netto weekloon op van 217 gulden. Dat is zeven tientjes minder dan een 18-jarige in de detail handel die wel onder een cao valt. Voor een 20-jarige liggen die bedragen op 297 (mini mumloon) en 402 gulden, voor een 23-jarige op 477 gulden te gen 596. De voorstellen van de bonden moeten het personeel in de nu nog cao-loze bedrijven een eer ste verhoging opleveren van 3 tot 11 procent (afhankelijk van de functie) en moet het in juli volgend jaar stijgen met de kos ten van het levenshonderhoud. Eind volgend jaar willen de bonden verder praten over het wegwerken van de achterstan den. bezet borsttuig aanmeten om hem een agressieve uitstraling te geven, •FOTO DE BOER Van Ginneke: „De mensen die hun hond een brede met puntige spijkers kunnen we missen"

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 4