Regio Toegangsprijs bad Leiderdorp stijgt Zoeterwoude uit de broek voor Polen Amsterdamse gewond bij ongeval ABP spreekt geen veto uit over voortzetting project asielzoekers 'Materiële hulp en meeleven' Maandag 11 november 1991 Redactie: 071-161400 DICK VAN DER PLAS MIEP DE CRAAFF LIESBETH BUITINK WIM KOEVOET ERIC JAN WETERINCS Eindredactie: NIEK FAAS Vormgeving: SIMON DE GRAAF 8 LEIDEN NIEUWSLIJN Hovenier gedupeerd door diefstal VOORSCHOTEN Twee motorzagen, een hogedrukspuit en een heggeschaar verdwenen op 9 of 10 november uit een bestel auto die stond geparkeerd aan de Bethlehemstraat in Voorscho ten. De dieven wisten de bedrijfswagen van een hovenier binnen te komen door de ruit van de zijdeur uit de auto te lichten. De waarde van de gestolen goederen is niet bekend. Inbraken in Oegstgeest OEGSTGEEST Bij een diefstal aan de Diepenbrocklaan in Oegstgeest zijn in de nacht van zaterdag op zondag audio-appa- ratuur en sieraden gestolen. De achterdeur van de woning werd geforceerd. Een tweede inbraak had vrijdagnacht plaats aan de Karei Doormanlaan, eveneens in Oegstgeest. Door een raampje te forceren, konden de dieven een deur openen. Een video-re corder, een klok en wat zilverwerk verdwenen uit de woning. De waarde hiervan is niet bekend. Kunstkring exposeert in Leiderdorp LEIDERDORP Vijf leden van de Kunstkring Leiderdorp expo seren tot 12 december in het gemeentehuis aan de Statendaal- der. Keramiek van Mieke Bakker, wandkleden van Janny van der Linden, olieverf van Ans van Loenhoud, aquarellen van Anneke van Wielink en olieverf en brons van Ton Willemsen zijn te zien tijdens de openingsuren van het gemeentehuis. 'Ludiek, maar ook zeer serieus ZOETERWOUDE» In het overvolle café Landzicht in Zoeterwoude trokken afgelo pen zaterdag 63 mensen vrijwil lig hun broek uit om die vervol gens beschikbaar te stellen aan de werkgroep Zoeterwoude-Po- len. Ludiek, maar ook zeer seri eus, noemde organisator Leo nard Vogelaar deze geslaagde actie. Alle deelnemers mochten tel kens tien minuten tegen elkaar biljarten. De winnaars gingen naar de volgende ronde, de ver liezers moesten hun boven broeken beschikbaar stellen. De meesten bleken keurige onder broeken te dragen, veelal boxershorts. Sommige spelers hadden een reservebroek meer- genomen en één deelnemer was zelfs in zijn trouwpak geko men. Toen hij zijn broek moest afstaan, gaf hij ook het jasje maar weg. Winnaar van de wedstrijd werd uiteindelijk Robert van Bemmelen, één van de twee be heerders van het café. Hoewel dat volgens de regels niet hoef de, stelde ook hij zijn broek be schikbaar. Organisator Vogelaar zit nu nog met de vraag hoe hij de 63 broeken schoon en in de plooi moet afleveren bij de werk groep. De Poolse pastoor die dit weekeinde op bezoek was, kon de broeken niet in zijn auto meenemen. De werkgroep zal het textiel met het eerstvolgen de transport meesturen naar Polen. Dat gebeurt waarschijn lijk in het voorjaar. VOORSCHOTEN Spoorwegliefhebbers spoorgroep Drechtsteden uit Papendrecht konden afgelopen zaterdag hun hart ophalen nam een belangrijk deel van de expositie- in het Vlietland College in Voorschoten, waar ruimte in beslag. Verder werd veel aandacht een druk bezochte Modelspoordag werd ge- besteed aan de Blauwe Tram, die dertig jaar houden. Een enorme baan van de model- geleden uit dienst werd genomen. Er waren FOTO HIELCO KUIPERS De Does wordt Sportfondsenbad Brandweerlieden moesten de beknelde vrouw uit het wrak bevrijden. FOTO HIELCO KUIPERS De brandweer moest pas komen om een 21-jarige inzittende uit Am sterdam uit de auto te bevrijden. Zij raakte bekneld toen de wagen waarin zij zat achterop een van een parkeerhaven komende personenau to reed. Hoewel de 27-jarige bestuurster van deze auto uit Monnickendam al zo'n vijftig meter op de Provincialeweg 5 in Leiderdorp reed, was het snelheidsverschil tussen de beide wagens moge lijk te groot. De 23-jarige bestuurder uit Heilo van de ach terste auto kon niet meer tijdig afremmen en ramde de auto van de vrouw uit Monnickendam. Met een wervelfractuur en een buiktrauma moest zijn passagiere worden overgebracht naar het AZL. De anderen mankeerden nagenoeg niets. De wagens werden met een takelauto weggesleept. De toegangsprijs van het Leiderdorpse zwembad De Does aan de Hoogmadeseweg wordt hoger. Burgemees ter en wethouders willen dat het sportcomplex wordt overgenomen door Sportfondsen Nederland. Daarbij gaat het gemiddelde prijskaartje 4,50 gulden kosten. De tarieven voor het sportcomplex en verenigingsgebruik van het zwembad worden tien procent duurder. zwemlessen voor baby's, peu ters en zwangere vrouwen stijgt echter van 5,50 naar 7 gulden. De verenigingen moeten in de avonduren plaatsmaken voor recreatieve activiteiten, wat vol gens Sportfondsen financieel gunstiger is. De Does gaat de gemeente hoe dan ook meer geld kosten. Door het gestegen tekort moet Leiderdorp 190.000 gulden meer bijleggen dan in 1998 is afgesproken. LEIDERDORP» LIESBETH B De gemeenteraad heeft zich eerder uitdrukkelijk uitgespro ken dat het zwembad als 'basis voorziening' ongeschonden moet blijven. Daarbij werd vooral gedoeld op het gebruik voor zwemlessen, verenigings gebruik van sporthal en zwem bad en het zwemmen voor spe cifieke doelgroepen, zoals ge handicapten en ouderen. Het exploitatie-voorstel van Sport fondsen komt aan die eis slechts gedeeltelijk tegemoet. De tarieven voor zwemlessen kunnen volgens Sportfondsen hetzelfde blijven. De prijs voor Invloed De vorige beheerder van het zwembad, T. van Houdt, stapte in september op. Van Houdt en de gemeente konden het niet eens worden over het commer ciële beheer van het complex. Het drastisch teruggelopen be zoekersaantal nadat bekend werd dat er ernstige bouwfou- ten waren gemaakt was voor Van Houdt de laatste druppel. Vooral 'de remmende werking die de politieke controle-struc tuur uitoefent op de zijn zakelij ke doelstellingen', zat Van Houdt dwars. Het is nog niet duidelijk hoe veel invloed de gemeente in de nieuwe exploitatie-opzet over houdt. Privatisering van het complex komt vooralsnog niet ter sprake, maar blijft wel een mogelijkheid, zo blijkt het het college-advies. De commissies sport en financiën buigen zich donderdag 14 november om 19.00 uur over het voorstel. De gemeenteraad spreekt zich op 9 december uit. VRIJE TUD Unicef Het kinderfonds van de Ver enigde Naties Unicef is in no vember onderwerp van een ten toonstelling in de Leiderdorpse bibliotheek. Tijdens de ope ningsuren van de bibliotheek is de expositie in de Muzenhof te bezichtigen. Zonnebloem Een Sinterklaas-surprise voor een zieke, gehandicapte of hulpbehoevende oudere. De jaarlijkse Zonnebloemactie 'Zon in de schoorsteen' roept op een klein cadeautje feestelijk te ver pakken met een rijmpje, briefje of tekening. Informatie bij me vr. Van Kleef, Commandeurshof 26 in Zoeterwoude. Sportkunst De Zij-deur in Oegstgeest staat in de maand november geheel in het teken van de sport. Ver schillende kunstenaars expose ren met schilderijen, zeefdruk ken, gouaches en bronzen beel den. Eén van de exposanten is de 40-jarige Hagenaar H.L den Breems met zijn schilderijen van golfbanen. Verder komen onder andere de motor- en au tosport, zeilen, American foot ball, schaatsen, honkbal en wielrennen aan bod. De exposi tie loopt tot 7 december in de Terweelaan 82 in Oegstgeest. Lampekapjes Een cursus in het maken van kerstkaarten en lampekapjes voor wijnglazen. Hiermee wordt dinsdag 12 november in het buurthuis Bloemenwijk/Bosch- geest begonnen. De cursus voor 50-plussers duurt van 14.00 tot 16.00 uur. Modeshow De Voorschotense damesmode zaak 'Maatje Meer' houdt op zaterdag 16 november een mo deshow. De modepresentatie staat geheel in het teken van de nieuwe herfst- en wintercollec tie in grote maten. In de zaak aan de Leidseweg 48 in Voor schoten worden twee shows ge geven: om 12.00 uur en om 15.00 uur. .Reserveringen: tel. 071-614391. Schuld en boete Het Haarlems Toneel voert op zaterdag 16 november in thea ter Warenar in Wassenaar de voorstelling 'Schuld en boete' op. De uitvoering is een bewer king van het gelijknamige boek van Dostojewski. In de hoofd rollen spelen Hidde Maas (van Spijkerhoek) en Paul Cammer- mans. Centrale vraag is: Kan een moord die wordt gepleegd om een hoger doel te bereiken niet alleen gerechtvaardigd, maar ook nuttig zijn? Schuld en boete begint om 20.15 uur. Deyl knotsen De Wassenaarse carnavalsvere niging De Deylknotsen viert op zondag 17 november het 25-jaj rig bestaan. De receptie duurt van 13.00 tot 16.00 uur in cultu reel centrum Warenar. OEGSTGEEST WIM KOEVOET De klachten beperken zich tot kookluchtjes en het geluid van een huilend kind. Verder heb ben de buren van de asielzoe kers, die nu een half jaar in een ABP-woning aan de Tromplaan in Oegstgeest wonen, nergens last van. Dat heeft de institutio nele belegger tijdens de half jaarlijkse evaluatie van het proefproject naar voren ge bracht. Volkshuisvestingswethouder T. Kohlbeck (PvdA) is gelukkig met deze uitkomst. „Het ABP heeft niet het onaanvaardbaar over voortzetting uitgesproken, daar is het mij als wethouder om te doen. Voor het overige ben ik voor de gemeenteraad van Oegstgeest slechts door geefluik." G. van Eisen, fractievoorzitter van Groen Links en raadslid E. van Ootmerssen van D66 noe men de opmerkingen die van ABP-wege zijn gemaakt daaren tegen 'stuitend'. De twee erge ren zich alleen al aan het gege ven dat er is geëvalueerd. Daar mee wordt volgens de twee raadsleden het vooroordeel be vestigd dat asielzoekers geen normale mensen zijn. „Wie in Oegstgeest evalueert er nu in hemelsnaam zijn buurman?" Ingehouden woede Burgemeester en wethouders zijn echter min of meer ge dwongen gesprekken te voeren over kookluchtjes en huilende kinderen, stelt Van Eisen met nauwelijks ingehouden woede vast. De evaluatie is namelijk één van de voorwaarden die het ABP heeft gesteld aan de bewo ning door asielzoekers van zijn woningen. Het ABP spartelde aanvanke lijk wild tegen omdat het bang was dat de komst van asielzoe kers de verhuur zou bemoeilij ken. De gemeente Oegstgeest heeft de institutionele belegger eerst na een slepend juridisch gevecht zo ver kunnen krijgen. Wat Van Eisen en Van Oot merssen betreft, krijgt de evalu atie nog een staartje. Van Eisen zou graag zien dat de gemeente Oegstgeest het ABP duidelijk maakt dat dit pensioenfonds de asielzoekers 'schandalig' behan delt. „Laat de gemeente maar naar het ABP wijzen, -dat geeft im mers voeding aan dit soort na righeid. Een tegenoffensief kan geen kwaad. Het is toch te gek voor woorden wat de gemeente allemaal moet doen om die lul lige drie promille asielzoekers een dak boven het hoofd te ge ven. Ik vind verder dat ook de druk op onze eigen woning bouwvereniging Buitenlust om woningen beschikbaar te stel len, flink moet worden opge voerd. Die verschuilt zich toch ook een beetje achter argumen ten die vergelijkbaar zijn met die van het ABP." D66'ér Van Ootmerssen wil de affaire aangrijpen om de noodzaak van een gemeentelij ke voorlichtingscampagne aan de orde te stellen. Met zo'n ac tie moet een mentaliteitsveran dering in gang worden gezet. Ze wijst op het toekomstige Europa zonder grenzen en voorspelt 'grote golven migranten' die ook de kant van Oegstgeest op zullen komen. „We blijven hier heus niet op een groen eiland wonen. Op die manier kunnen we de discussie naar een hoger nivèau tillen. Het gebeuzel over kookluchtjes moet stoppen." OP HET RANDJE door Liesbeth Buitink Poolse priester bezoekt Zoeterwoude ZOETERWOUDE De hartelijkheid van de Zoeter- woudenaren. Dat noemde de Poolse pastoor H. Kondratowicz als zijn voornaamste indruk tij dens zijn bezoek aan het groene dorp, het afgelopen weekeinde. Gisteren droeg hij een mis op in de Christus Dienaarkerk aan de Kerklaan. Kondratowicz' Poolse parochie bestaat uit de dorpen Niechlod en Zbarzebo in zuid-west Polen. Leden van de werkgroep Zoe terwoude-Polen zijn twee keer op bezoek geweest in de totaal 700 zielen tellende dorpen. Daarbij brachten zij meer dan tien ton aan in Nederland inge zamelde kleding en speelgoed mee, dat door de plaatselijke kerk zowel aan parochianen als aan niet-kerkelijken werd Uitge deeld. De Poolse dorpelingen zijn veelal landarbeiders, in dienst van een staatslandbouwcoöpe- ratie. Momenteel worden po gingen gedaan het bedrijf te pri vatiseren, maar het geld daar voor ontbreekt. Ook de hervor ming van de bestuurslichamen gaat erg langzaam, zodat de meeste mensen de overheid nog niet vertrouwen. De R.K. kerk blijft op het platteland dan als enige regelende lichaam Sport- of andere vrijetijdsvere nigingen kennen de Polen niet. Ze hebben alleen hun werk en de zorg voor het dagelijks leven. Kondratowicz moet in zijn da gelijks onderhoud voorzien door de opbrengst uit de mis sen en het bewerken van een stuk land van ongeveer 4 hecta re. Daarnaast geeft hij les op een middelbare school. Dienaar In zijn preek vertelde de priester dat hij lang heeft nagedacht over de vraag waarom Zoe ter- woudenaren zijn parochianen helpen. Het antwoord is volgens Kondratowicz dat het begrip 'Christus Dienaar' werkelijk in houd wordt gegeven. Ook het begrip 'uitwisseling' is geen loze kreet, vindt de Pool: Zoeterwou de helpt met goederen, maar misschien kunnen de Polen omgekeerd het Westen helpen met geestelijke waarden door hun intens beleefde geloof. Ook voor wereldse zaken was afgelopen weekeinde ruimte in het programma. Samen met zijn zwager bracht Kondrato wicz een bezoek aan een Zoe- terwoudse kaasboerderij. Zwa ger J. Szymkowiak, ingenieur bij een zuivelcoöperatie, verbaasde zich over de grote produktie die met een klein aantal arbeids krachten wordt behaald. De Zoeterwoudse tandarts W. Kowalski trad afgelopen week einde op als tolk. Samen met andere dorpelingen heeft hij vanmorgen pastoor Kondrato wicz uitgewuifd. Wmffitm I <A*- WlÊimmËÊm I De Poolse pastoor H. Kondratowicz droeg gisteren een mis op in de Christus Dienaarkerk aan de Kerklaan. FOTO HIELCO KUIPERS Vijftien minuten Vijftien onderwerpen prijkten op de agenda van de Leider dorpse gemeenteraadsvergade ring vorige week. Een agenda die normaal gesproken garant staat voor diepe zuchten van opluchting als om half twaalf de vergadering eindelijk is afgelo pen. Die garant staat voor poli tieke debatten, gehakketak tus sen college- en oppositiepartij en en de verbroedering van de borrel na afloop. De sfeer in de gemeenteraad was maandag wat baldadig. Tij dens de eerste vergadering na de begrotingsbehandeling ver wachtten de raadsleden eigen lijk alleen spektakel van het agendapunt over de zogenaam de 'dé-ontpoldering' van de Kalkpolder. Tijdens de commis siebehandeling had CDA-frac- tievoorzitter A. Roest de eensge zindheid doorbroken door te spreken over een 'machtsstrijd'. Hij zou zich ook nu wel verzet ten tegen de teruggave van de polder in handen van het water schap. Maar Roest was nog niet aan wezig bij het begin van de ver gadering. Burgemeester A. Bruggeman dreunde de agen dapunten op. „Niemand stem men, niemand tegen? Dan is dit punt bij deze vastgesteld." De dé-ontpoldering stond helemaal onderaan de agenda. Roest zat nog altijd niet op zijn plaats. „De dé-ontpoldering van de Kalkpolder", kondigde Brugge man schallend aan. De verschillende fractievoor zitters keken elkaar een mo ment ontredderd aan en begon nen toen te grijnzen. „Niemand stemmen, niemand tegen?" De raadsleden zakten eensgezind onderuit. „Dan is dit punt bij deze vastgesteld." Vijftien hele minuten duurde de raadsverga dering. Het eerste kopje koffie was nog amper aangeroerd, de kelen waren nog niet eens ge schraapt. Het tweede kopje koffie nut tigden de raadsleden aan de bar. Daar troffen zij CDA'er Roest, die een kwartiertje was verhinderd. Een luttel kwartier tje maar. Net genoeg om een raadsvergadering te missen.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 8