Buitenland Steun Bush voor sancties Belgrado 'Laat me met Duitsers niet alleeir Dood Robert Maxwell blijft nog een groot mysterie Vooruitgang bij gesprek wereldhandel Nieuwe storm bedreigt vasteland Filipijnen Zuid-Afrika hoeft Israëls defensiecontracten niet Maandag 11 november 1991 Redactie: 023-150225 ronald frisart (chef) onno havermans JOLANDA OUKES Vertalingen: MARCREET HESLINGA LUUTJE DE IERSE PREMIER HAUCHEY heeft gisterochtend een krachtmeting met zijn eigen partij Fianna Fail over leefd. Na een marathondebat spra ken 55 van de 77 afgevaardigden van de centrum-rechtse partij hun steun in de omstreden voorman uit Vormgeving: CLARA KEMPER NIEUWSLIJN Vanaf een balkon van het ministerie van buitenlandse zaken kijken prinses Diana, prinses Anne, prinses Alice en de Britse koningin moeder Elisabeth naar de plechtigheid bij de Cenotaph. Daar her denkt Groot-Brittannië samen met het Gemenebest jaarlijks rond 11 november, de wapenstilstandsdag van de Eerste Wereldoorlog de gevallenen uit de twee wereldoorlogen en andere gewapende conflicten van deze eeuw. Gisteren werden voor het eerst ook de slachtoffers van de Golfoorlog herdacht. foto epa martin keene Prins Charles niet naar Dubrovnik Prins Charles heeft een uitnodiging afgeslagen om naar Dubrov nik te komen en daarmee te helpen de historische Joegoslavi sche stad te behoeden voor verwoesting in de burgeroorlog. In een brief aan burgemeester Pero Poljenic zei de 43-jarige prins geroerd te zijn door de invitatie, maar er om veiligheidsredenen helaas geen gehoor aan te kunnen geven. Panda krijgt tweeling Een kunstmatig geïnsemineerde panda is in het Wolong-natuur- reservaat in Zuidwest-China bevallen van een tweeling. De pan da, Dong Dong genaamd, werd in april geïnsemineerd. De twee ling werd twee maanden geleden geboren. Gewoonlijk wordt ge wacht met de aankondiging van de geboorte van een panda, omdat de meeste in gevangenschap geboren jongen, vooral die zijn verwekt met kunstmatige inseminatie, in de eerste weken sterven. Het grootste jong weegt 3,4 kilo en het kleinere 1,1 kilo. Volgens het Chinese persbureau heeft de moeder de voorkeur gegeven aan het grootste jong en heeft ze het kleinere verlaten. BCCI stal geld van sjeik Abu Dhabi De Bank of Credit and Commerce International (BCCI) heeft meer dan twee miljard dollar (bijna vier miljard gulden) gestolen van rekeningen van de sjeik van Abu Dhabi.Dat schrijft de Fi nancial Times vandaag. De krant is zelf een onderzoek "begon nen naar het BCCI-schandaal. Verscheidene mensen die het ge rechtelijke onderzoek van nabij meemaken, zeggen dat het uit eindelijke cijfer op 2,5 miljard dollar zou kunnen uitkomen. De Financial Times omschreef het plunderen van de rekening van de sjeik als „de grootste diefstal in de geschiedenis van het bankwezen van geld van één enkele klant." Imelda geeft een paar schoenen cadeau Imelda Marcos heeft zaterdag een paar van haar berucht gewor den schoenen weggegeven aan een winnaar van een prijsvraag waarin de datum van haar terugkeer op de Filipijnen geraden moest worden. „De schoenen van mevrouw Marcos worden voor een goed doel gebruikt, net als Cinderella", meende de echtgenote van wijlen Ferdinand Marcos op een lokale radio zender, die de prijsvraag had georganiseerd. „Cinderella is te ruggekeerd en ik geloof dat dat ons geluk brengt. De schoenen zijn een symbool van Cinderella", zei Imelda Marcos. Onlusten in Managua na aanslag In de Nicaraguaanse hoofdstad Managua hebben sandinistische demonstranten zaterdag het stadhuis in brand gestoken en rel len geschopt uit woede over een bomaanslag op het mausoleum van een Sandinistische held. De aanslag op het graf van Carlos Fonseca, oprichter van het Sandinistische Nationale Bevrij dingsfront, volgde enkele uren nadat duizenden Sandinitische symapthisanten een bijeenkomst hadden gehouden ter gelegen heid van de 15de sterfdag van Fonseca. VN-waarnemers in Cambodja In Cambodja zijn het afgelopen weekeinde de eerste VN-waar nemers en militairen gearriveerd die moeten toezien op de uit- voering van het VN-vredesplan voor het Zuidoostaziatische land. De VN-aanwezigheid moet in de komende maanden uit groeien tot ongeveer 10.000 burgermedewerkers en militairen, afkomstig uit 22 landen. Mitterrand wil blijven zitten PARUS HANS GERTSEN CORRESPONDENT De Franse president Mitterrand is vast van plan zijn tweede ambtstermijn van zeven jaar vol te maken. Als het aan Mitter rand ligt, blijft hij nog tot 1995 in functie. Dat zei de Franse president gisteravond in een rechtstreeks door de televisie uitgezonden vraaggesprek. Het verkorten van de presi dentiële ambtstermijn tot vijf jaar was in 1981, toen Mitter rand voor het eerst tot president gekozen werd, een van zijn 110 actiepunten, maar ruim 10 jaar later lijkt de president nog steeds weinig haast te maken met het invoeren van dat speci fieke punt. Mitterrand kondigde gister avond aan dat hij in het tweede trimester van 1992 een aantal belangrijke grondwetshervor mingen door wil voeren. Daar bij sluit een referendum niet uit over de verkorting van de presi dentiële ambtstermijn. Hij wil onder andere dat het parlement meer macht krijgt en een wijzi ging van het kiesstelsel voor de parlementsverkiezingen van 1993. 'Pergamon Press ontving geld van Moskou' LONDEN The Independent Pergamon Press, de weten schappelijk uitgeverij van Else vier, heeft jarenlang geld ont vangen van de Communistische Partij van de Sovjetunie. Else vier kocht Pergamon Press afge lopen maart van de Britse me diamagnaat Robert Maxwell, die vorige week dinsdag over leed. Volgens de Russische krant Nezauisimaya Gazeta (de Onaf hankelijke krant) komt Per gamon Press voor op een lijst van 45 'bevriende bedrijven', die door de communisten wer den gebruikt om geld door te sluizen aan verwante partijen in het Westen. Volgens het docu ment had Pergamon Press nog zo'n 1,8 miljoen gulden tegoed. In een reactie zei een woord voerder van Elsevier afgelopen weekeinde dat de boekhouding van Pergamon nergens melding wordt gemaakt van communis tische schenkingen. Hij zei dat de Nederlandse uitgever ophel dering over de kwestie gaat vra gen bij MCC, Maxwells grootste holding. Amerika wil Veiligheidsraad VN inschakelen De Verenigde Staten zullen vandaag in de Veiligheids raad het EG-verzoek steunen om een olie-embargo tegen Joegoslavië af te kondigen. In navolging van de EG zullen de VS verder de handelsbetrekkingen met Joegoslavië op een laag pitje zetten. President Bush heeft dat zaterdag gezegd na afloop van zijn bliksembezoek aan Den Haag, waar hij sprak met premier Lubbers en voorzitter Delors van de Europese Commissie. aan de Veiligheidsraad een olie embargo in te stellen. De EG is bereid 'positieve maatregelen' te nemen jegens republieken die zich construc tief opstellen in de vredesonder handelingen. Macedonië en Bosnië vinden dat zij in aan merking komen voor die 'posi tieve maatregelen', waarvan de inhoud overigens nog onbe kend is. Canada en Zwitserland heb ben zich het afgelopen week einde ook aangesloten bij de boycot. De Zwitsers hebben de overige leden van de EVA, de Europese Vrijhandelsassociatie, opgeroepen de samenwerking met Belgrado op een laag pitje te zetten. President Bush stond zater dag in een rede bij een lunch in Aan zijn steun voor het EG-be- leid ten opzicht van Joegoslavië voegde Bush in één adem toe te betwijfelen of de strijdende par tijen zich iets aan zullen trekken van de sancties. „We weten niet zeker hoe effectief sancties zul len zijn", aldus de president. Premier Lubbers toonde zich ingenomen met de Amerikaan se steun. De Joegoslavische deelrepu blieken Macedonië en Bosnië- Hercegovina hebben hebben de EG verzocht uitgesloten te wor den van de strafmaatregelen. De EG-sancties omvatten het opschorten van handelsakkoor den, stopzetten van gunstige in- voer-rechten, en een verzoek de Ridderzaal uitgebreid stil bij de ontwikkelingen in Europa, waar „met de val van het com munisme een doos van Pandor- ra is opengegaan van oude etni sche haat, ressentiment en wraakgevoelens. Sommigen vrezen dat de nieuwe democra tische vrijheden niet gebruikt zullen worden om nieuw ver trouwen te bouwen, maar om oude vetes te beslechten". Zonder het met zoveel woor den te zeggen, liet Bush door schemeren er niet helemaal ze ker van te zijn dat West-Europa op eigen kracht in staat is die gevaren te bezweren. De presi dent trok daarbij een directe pa rallel met 1919, toen de Ameri kanen zich na de Eerste Wereld oorlog terugtrokken uit Europa. „Dit eerste tijdperk van naïevi- teit maakte de verschrikkingen van Hitier mogelijk, gevolgd door de langdurige terreur van de Koude Oorlog". Bush beloof de dat de VS niet opnieuw zul len vervallen in een isolationis tische politiek, en verklaarde dat er geen sprake van kan zijn dat de Amerikaanse militaire aanwezigheid in Europa via de NAVO zal veranderen. Eén van de 59 Vietnamese boot vluchtelingen, die zaterdag door de politie van de Britse kroonko lonie Hong Kong op een vliegtuig terug naar hun land gezet, is bij aankomst gearresteerd wegens moord. Volgens een tv-station werd de man opgepakt toen hij met zijn zwangere vrouw aan kwam in een doorgangskamp bui ten de Vietnamese hoofdstad Hanoi. De Britse ambassade en het Hoge Commissariaat voor de Vluchte lingen van de Verenigde Naties gaan de kwestie met de Vietna mese regering bespreken. De 59 waren de eersten van de meer dan 50.000 Vietnamese vluchtelingen in Hong Kong, die in de komende tijd naar hun land worden terug gestuurd omdat zij niet als politie ke vluchtelingen zijn erkend. Het was de eerste gedwongen terug keer sinds bijna twee jaar. De Vietnamezen verzetten zich hevig tegen hun uitzetting, foto ap vin cent yu Er zit weer schot in de onder handelingen tussen de VS en de EG over het vrijer maken van de wereldhandel. De gesprekken die de Amerikaanse president Bush daarover zaterdag in Den Haag heeft gevoerd met pre mier Lubbers en voorzitter Del ors van de Europese Commis sie, hebben in Brussel tot enig optimisme geleid. Tussen de VS en de Gemeenschap gaapt weliswaar nog een kloof waar het gaat om de hoge EG-land- bouwsubsidies, maar tijdens de ontmoeting in Den Haag is zelfs op dat heikele onderwerp enige vooruitgang geboekt. De Amerikaans-Europese handelsrelaties en de stroef ver lopende besprekingen over de wereldhandel vormden het be langrijkste gespreksonderwerp tijdens het bliksembezoek dat Bush het afgelopen weekeinde aan Nederland bracht. Onderhandelaars van de EG en de VS ontmoeten elkaar de komende weken om na te gaan of het mogelijk is tot meer gede tailleerde afspraken te komen. De onderhandelingen in Ge- nève over de wereldhandel du ren al jaren. Amerika, Japan en de EG spraken begin dit jaar af dat er voor de jaarwisseling een nieuw akkoord moet zijn in het kader van de GATT, de algeme ne overeenkomst over handel en tarieven. De bedoeling is zo veel mogelijk invoer- en uit- voerbeperkingen en tolmuren te slechten. Massa-betogingen tegen vreemdelingenhaat BERLUN-OSLO-WENEN GPP-IPS-Rtr-AFP „Fantastisch. Moet je kijken, er komt geen einde aan. We staan toch niet alleen". De drie jonge Turken, die vanaf het bordes van het Paleis der Republiek in het voormalige Oost-Berlijn een prachtig uitzicht hadden op de stroom demonstranten die zich richting slotbijeenkomst be woog, waren zichtbaar geroerd. Ze hadden niet verwacht dat er zoveel Duitsers zouden mee doen aan deze mars tegen de vreemdelingenhaat. „Mensen rechten zijn er voor iedereen" en „Wij zijn tegen racisme" klonk het dreunend uit de mas sa. Een Berlijner had op zijn spandoek geschreven: „Laat me alsjeblieft niet alleen met de Duitsers". Meer dan 60.000 Berlijners namen zaterdag deel aan soli- dariteitsbijeenkomsten met de 330.000 buitenlanders in de stad en de 5,5 miljoen vreemde lingen in het hele land. In heel Duitsland waren honderddui zenden op de been om op deze negende november niet alleen te herinneren aan de val van de Berlijnse Muur in 1989, maar ook aan de zogenaamde Reichs- kristallnacht van 53 jaar gele den toen synagoges en joodse winkels werden vernield. Op veel bijeenkomsten wer den de politici ervan beschul digd door hun eindeloze discus sie over een verandering van het asielrecht de rechts-extre- misten in de kaart te hebben gespeeld. President Von Weizs- acker sprak zich gisteren op nieuw tegen een grondwetswij- 'Vandaag tegen buitenlanders, morgen tegen het buitenland'. Met ver wijzing naar de nazi-propaganda dragen deze demonstranten in Frank furt plakaten als 'Ik marcheer naar Litouwen, ...naar Stalingrad, ...naar Letland'. foto dpa kai-uwe warner ziging uit, maar pleitte wel voor Ondanks alarmerende berich- een snellere afhandeling van de ten vooraf bleven gewelddadige asielprocedures. tegenacties van de neo-nazi's en skinheads vrijwel overal uit. Alleen in Halle, in de voormali ge DDR, waar de neo-nazisti- sche NPD had opgeroepen tot een massa-bijeenkomst, kwam het tot een ware veldslag tussen rechts-extremisten en linkse au tonomen. De politie pakte 234 relschoppers op. Zeker vier mensen raakten gewond. Ook in de voormalige Oostduitse steden Greifswald en Wismar kwam het tot ongeregeldheden. In Oslo vond zaterdag de eer ste racistische betoging plaats die ooit in Noorwegen werd ge houden. De demonstratie, waar zo'n 12.000 mensen aan deelna men, werd verstoord door te genstanders die leuzen scan deerden en met stenen gooi den. Omringd door een grote politiemacht sprak de leider van de organisatie Noren Tegen Im migranten (NMI), Myrdal, de menigte toe. Hij uitte hierbij leuzen als „Noorwegen voor de Noren" en „buitenlanders eruit, nog voor de middag". De Oostenrijkse rechts-natio- nalistische liberale partij (FPO) heeft gisteren bij de gemeente raadsverkiezingen in Wenen förse winst geboekt. Na telling van 93 procent van de stemmen bleek dat de FPO 22,9 procent van de stemmen had behaald, tegen 9,7 procent in 1987. De FPO is daarmee de tweede par tij geworden in Wenen. De FPO van Jörg Haider keert zich tegen buitenlanders en te gen immigratie. „We moeten de politici vervangen voordat zij de bevolking van Wenen vervan gen", aldus één van de partij- leuzen. In de Filipijnen is opnieuw storm op komst. Op het eiland Luzon, waarop de hoofdstad Manila ligt, zijn vanmorgen stormwaarschuwingen uitge gaan en verwacht wordt dat de tweede tropische storm binnen een week, Seth genoemd, mor gen het vasteland zal bereiken. De nieuwe storm verplaatst zich met windstoten van 185 ki lometer per uur en is daarmee veel krachtiger dan de tropische storm Thelma, die vorige week de eilanden Leyte en Negros trof en die windstoten met zich meebracht van maximaal 70 ki lometer per uur. Het dodental van Thelma en de daarmee gepaard gaande vloedgolf is gestegen tot ruim 7000. Het dodental ligt officieel op 5.365, maar ruim 2000 men sen worden nog vermist. De au toriteiten nemen aan dat zij dood zijn. Vijf dagen nadat vloedgolven de havenstad Ormoc en andere steden op het eiland Leyte over spoelden, vinden de redddings- werkers nog steeds lijken. „Ze halen de lijken op in visnetten", aldus Laboy, coördinator rame- penbestrijding. President Aquino heeft zaterdag opdracht gegeven tot extra hulp- en her stelwerkzaamheden in het ge troffen gebied. Militaire vlieg tuigen en helikopters hebben voedsel, kleding en medicijnen naar het gebied gebracht. Voor lopig is er nog steeds gevaar voor het uitbreken van epide mieën. TEL AVIV/JERICHO GPD-AP Zuid-Afrika heeft geen behoefte aan nieuwe defensiecontracten met Israël. Minister van buiten landse zaken Pik Botha heeft gisteren in Jeruzalem gezegd dat hij Israël niet zal vragen de sinds 1987 geldende boycotbe palingen op te heffen. Botha be geleidt president De Klerk, die tot woensdag een officieel be zoek brengt aan Israël. De economische, culturele en militaire boycot die de Israëli sche regering vier jaar geleden onder Amerikaanse druk afkon digde, heeft alleen betrekking op nieuwe defensiecontracten. „Iedereen weet dat de contrac ten die voor 1987 zijn getekend, moeten worden uitgevoerd", zei Botha. Israël is altijd fel bekriti seerd omdat het militaire ban den onderhield met Pretoria. Honderden Palestijnen ver welkomden gisteren op de Westoever de delegatie die deel nam aan de vredesconferentie over het Midden-Oosten in Ma drid. Met olijftakken, sinaasap pelen en warme omhelzingen werden de delegatieleden de stad Jericho ingehaald. LONDEN-JERUZALEM GPD-Ind-AP Dr. Joseph, de lijfarts van Ro bert Maxwell gelooft niet dat de Britse uitgever vorige week is gestorven aan een hartaanval. Ook zijn weduwe en één van zijn zoons twijfelen aan de uit komst van de voorlopige lijk schouwing. De arts verklaarde tegenover het zondagsblad The Sunday Times dat Maxwells dood 'verdacht' was. Op de vraag of de uitgever zijns in ziens aan een hartaanval was gestorven, antwoordde de ge neesheer: „Naar mijn persoon lijke mening niet. Het is erg, erg vreemd." Maxwell werd vorige week dins dag uit zee gevist voor de kust van Tenerife. De aanvankelijke conclusie van de Spaanse auto riteiten was dat hij een natuur lijke dood was gestorven en ver volgens te water was geraakt. De Spaanse advocaat die de fa milie Maxwell in de arm heeft genomen, is het daar niet mee eens. „De zaak is nog helemaal open. Het verslag van de voor lopige lijkschouwing bewijst ab soluut niets. Het toont alleen aan dat zijn hartslag stopte, maar niet waarom." Maxwells zoon Ian is al even sceptisch. Volgens Ian had zijn vader het instinct van een vechter. In ge val van een hartaanval zou hij zich naar binnen hebben ge worpen, niet naar de railing, al dus Ian. Omdat zelfmoord algemeen wordt uitgesloten, dringt zich steeds meer de vraag op of Maxwell niet is vermoord. In een vraaggesprek met de Sun day Mirror, een van Maxwells kranten, erkende zijn weduwe dat hij veel vijanden had. „Hij werd vaak bedreigd", zo sprak Elisabeth Maxwell. „Veel men sen zouden verrukt zijn geweest als hij van kant werd gemaakt." Enkele luttele uren voor zijn be grafenis gisteren in Jeruzalem heeft een Britse patholoog het lichaam van Maxwell nog on derzocht. Dat gebeurde in op dracht van de verzekeraars en de familie. Maxwell had een le vensverzekering afgesloten waarin is bepaald dat een na tuurlijke doodsoorzaak de fami lie niets oplevert. Als er sprake is van een ongeluk of misdrijf dan ontvangt de familie bijna 20 miljoen gulden. Terwijl het onderzoek doorgaat, is Maxwell gisteren op de Olijf berg bij Jeruzalem begraven. Hoewel de begrafenis formeel een familie-aangelegenheid was, kreeg zij het aanzien van een staatsbegrafenis. Tot de aanwezigen behoorden Israëls premier Shamir en president Herzog, die Maxwell omschreef als een 'figuur van mythologi sche grootheid'. Bij de begrafenis waren ook de voormalige Sovjet-dissident Na tan Sjaranski en veertig joodse kinderen uit Tsjemobyl aanwe zig, die op Maxwells kosten in Israël werden behandeld we gens de gevolgen van de radio actieve straling waaraan zij had den blootgestaan. Maxwells graf ligt op één van de meest spectaculaire begraaf plaatsen ter wereld, met uitzicht over de torens, muren, minaret ten en koepels van Jeruzalem. De begraafplaats is voor joden heilig, omdat zij veronderstellen dat op deze plek de Messias het eerst zal verschijnen om de do den te doen verrijzen. Philip, Kevin en Ian Maxwell zoeken troost bij elkaar bij de begrafenis van hun vader, gisteren in Jeruzalem. foto afp

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 4