Binnenland 'Spoedig migrant als burgemeester' „Ik wil geen omkijken hebben naar de betaling van mijn vaste lasten." Voorzitter Waddenvereniging weg Voor het eerst eigen risico voor ziekenfondspatiënten 'Nederland moet Suriname echt steunen' Maandag 11 november 1991 Redactie: 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOCAN RONALD FRISART (chef) PATRICK VAN DEN HURK JAN PREENEN SJAAK SMAKMAN FRANS VISSER Vormgeving- JAN KUNCE 3 Leidse sterrenwacht ziet Noorderlicht Medewerkers van de Leidse sterrenwacht hebben vrijdagnacht een intens Noorderlicht waargenomen. De eerste oplichtende zuurstofdeeltjes boven de Noordpool waren om 22 uur te zien, de laatste om 3 uur. Het is de derde keer dit jaar dat het Noor derlicht in Nederland was te zien. De eerste twee keer was het licht aanzienlijk minder intens. Volgens een medewerker van de sterrenwacht was het Noorderlicht nu zó sterk dat het ook met het blote oog waarneembaar was. Delftenaren kampioen programmeren Drie studenten van de Technische Universiteit Delft zijn zater dag in het Belgische Gent Europees Kampioen programmeren voor universiteitsteams geworden. Een team van de Rijksuniver siteit Leiden werd tweede en studenten van de Technische Uni versiteit Budapest uit Hongarije eindigden als derde. Aan het kampioenschap deden 25 teams uit negen landen mee. Vara en KRO gaan mogelijk uit bestel De Vara onderzoekt de mogelijkheid uit het publieke bestel te treden en als private omroep, maar dan zonder winstoogmerk, verder te gaan. Vara-voorzitter Marcel van Dam bevestigde dat dit weekeinde voor de radio. De Vara was altijd een groot voor stander van het publieke bestel, maar door de impasse in het omroepbeleid ziet de omroep de toekomst somber in, aldus Van Dam. Ook de KRO denkt aan een private structuur. Voorzitter Braks zei dit weekeinde op de ledenraadvergadering die sugges tie „niet uit angst voor de concurrentie" te doen, maar „vanwe ge de politieke opvattingen over het stromingsgebonden mid denveld en de onrust in omroepland". Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Inter Press Service (IPS). NIEUWSLIJN Personeelsleden van 'Delft' luiden noodklok DELFT ANP Het personeel van Delft Instru ments vreest dat hun bedrijf ten gronde gaat door de sancties die de Amerikaanse overheid heeft uitgevaardigd. De VS heb ben het bedrijf gestraft omdat het nachtzichtapparatuur aan Irak heeft geleverd. De gevolgen daarvan zijn volgens het perso neel en de Centrale Onderne mingsraad „uitermate bedrei gend voor de werkgelegenheid en zeer onrechtvaardig". In een brief aan de leden van de Eerste en Tweede Kamer vragen het personeel en de COR om steun voor het behoud van „een unieke Nederlandse indu strie". Volgens hen werd voor het van kracht worden van de sancties, 90 procent van de om zet gehaald uit activiteiten die niets met defensie te maken hebben. Toch zijn de klanten terughoudend geworden. Als ze al bestellen, mag er soms op grond van de sancties niet wor den geleverd. Delft Instruments verwacht voor dit jaar een ver lies van 34 miljoen gulden. Pleidooi voor grotere deelname allochtoon aan politiek Nederland heeft waarschijnlijk binnen niet al te lange tijd zijn eerste burgemeester van allochtone afkomst. Minis ter Dales (binnenlandse zaken) liet zaterdag in Den Haag op een conferentie rond het thema 'migranten in de poli tiek' doorschemeren dat de benoeming van zo'n burge meester niet ver weg meer is. DEN HAAG ANP Dales vindt verder met de de vijf grootste politieke partijen in de Tweede Kamer dat Neder landers van buitenlandse af komst vaker moet worden ge vraagd politieke functies te be kleden. De minister zei dat uit eindelijk in alle openbare amb ten sprake moet zijn van een evenredige vertegenwoordiging van etnische minderheden. Da- les waarschuwde er echter voor dat raadsleden en kamerleden van buitenlandse afkomst vaak door hun fracties worden ge dwongen zich bezig te houden met het minderhedenbeleid. Ze zou het juister vinden als deze volksvertegenwoordigers voor het algemeen belang opkomen, en zich niet alleen in de hoek van het minderheden-specialis me laten dringen. Integratie van minderheden in de Nederland se samenleving vereist volgens Dales een actieve inzet van al len, ook van politieke partijen. „Bij minderheden mogen we echter geen grotere politieke betrokkenheid verwachten, dan die we bij onze bevolking in zijn geheel voor lief nemen", aldus de bewindsvrouw. WD en CDA zeiden vóór grotere allochtone deelname aan de politiek te zijn, maar tegen een vastgesteld percentage kandidaten van bui tenlandse afkomst (quotering). De PvdA, de enige partij met twee parlementariërs van al lochtone afkomst, ziet quote ring als een noodgreep, die ech ter toegepast zou kunnen moe ten worden als de allochtone vertegenwoordiging structureel achterblijft. Ook Groen Links vindt dat quotering als stok ach ter de deur kan worden ge bruikt. D66 noemt een vast per centage onmogelijk, vanwege het systeem van kandidaatstel ling in de partij. Een bezoekster van het Amsterdamse veilinghuis Christie's bekijkt een tafereel van de Vlaamse schilder Pieter Brueghel de Tweede (1564- 1638) tijdens de kijkdag van gisteren. Het schilderij uit 1625, waarop een groep vrolijk drinkende dorpsbewoners voor de deur van een her berg zit, wordt donderdag geveild. Christie's verwacht een opbrengst tussen de 800.000 en 1,2 miljoen gulden. Pieter Brueghel de Tweede was de zoon van de wereldberoemde Pieter Brueghel, bijgenaamd de Oudere. Hij schilderde in dezelfde levendige, kleurrijke stijl als zijn va der, maar miste volgens kenners diens geniale toets. foto anp» koen suyk 'Tegenwerking, blokvorming, sabotage en kinnesinne' breken Visch op HARLINGEN GPD De Landelijke Vereniging tot Behoud van de Waddenzee is „totaal onbestuurbaar". Dat zegt Geerling Visch, die gisteren besloot de voorzittershamer neer te leggen omdat het volgens hem „totaal onmogelijk is de vereniging op een verantwoorde manier te besturen". In een harde verklaring stelt Visch dat de Wadden vereniging „van de mocratisch besturen geen kaas heeft gege ten" Volgens hem wordt de besluitvorming gedwarsboomd door „blokvorming". Hij wijst erop dat enkele weken geleden ook se cretaris Sietse de Graaf om dezelfde'rede nen is opgestapt. Naast persoonlijk wantrouwen jegens hem is volgens Visch ook de structuur van de Waddenvereniging oorzaak van de pro blemen. De Waddenvereniging heeft negen 'actiecoördinatoren in dienst, die elk op een specifiek terrein deskundig zijn. Met name het feit dat de coördinatoren tijdens vergaderingen van het uit vijf leden bestaande dagelijks bestuur kunnen meestemmen, maakt een goede besluitvor ming onmogelijk, aldus de opgestapte voor zitter. Enkele coördinatoren en een be stuurslid zouden volgens Visch doen aan „tegenwerking, blokvorming, sabotage en kinnesinne". Visch weigert namen te noe men. Volgens Visch, ook lid van de Friese Provin ciale Statenfractie van D66, moet de vereni ging „structureel" hervormd worden, zodat goede besluitvorming weer mogelijk wordt. Hij diende eerder een plan voor hervormin gen in, maar daarmee werd volgens zijn zeggen niets gedaan. Een thuisbankier laat dat dan automatisch doen. u verleent daartoe eenvou dig toestemming aan het bedrijf of de instelling van wie u regelmatig een rekening, al dan niet met accept giro, ontvangt. Dat klinkt misschien ingewikkeld, maar is in feite heel eenvoudig. U hoeft alleen maar de machtigingskaart die u van hen krijgt in te vullen en op te sturen. Daarmee regelt u dat voortaan elke maand ofelk kwartaal het aan hen verschuldigde bedrag automatisch van uw girorekening wordt afgeschreven en overge- maakt wordt naar het desbetreffende bedrijf. En bent u het, om welke reden dan ook, schrijving, dan heeft u altijd de mogelijkheid om zonder opgaaf van redenen de betaling terug te laten storten. De machtiging kunt u natuurlijk ook altijd weer intrekken. Automatisch laten betalen maakt thuisbankieren nog makkelijker dan het al was POSTBANK^D Thuisbankieren doe jc met de Postbank. PvdA 'er Melkert vraagt kabinet om financiële hulp DEN HAAG GPD Het kabinet moet deze week geld beschik baar stellen voor de nieuwe Surinaamse re gering. Zo'n gebaar is volgens het PvdA- Tweede-Kamerlid Melkert nodig om de po litieke stabiliteit in Suriname te bevorderen. Op het Antillen-eiland Bonaire begint vrij dag overleg tussen de Nederlandse en Suri naamse regering. Belangrijkste onderwer pen zijn de drugsbestrijding en de mogelij ke hervatting van de ontwikkelingshulp. Het overleg heeft volgens Melkert histori sche betekenis. „Het is de laatste kans voor Nederland en Suriname om te bepalen of er sprake is van een bijzondere band tussen beide landen en dus ook van een bijzonde re samenwerking." Het PvdA-kamerlid vindt dat al bij de be sprekingen een eerste opening, ook in fi nanciële zin, moet worden gemaakt door Nederland. „De politieke situatie in Surina me vertoont een redelijke mate van stabili teit na de verkiezingen van 25 mei. Maar het is wel een zwaarbevochten stabiliteit. Er moet alles aan gedaan worden om die ver der te versterken", aldus Melkert. De democratisch gekozen president Ve- netiaan zei het afgelopen weekeinde dat de Nederlandse ontwikkelingshulp aan Surina me hervat moet worden. Venetiaan vindt dat Nederland 25 miljoen gulden per maand mpet bijdragen om de ergste nood in Suriname te kunnen aanpakken. „Als het overleg op Bonaire mislukt, zal men er in Nederland niet al te lang van wakker liggen. Maar voor ons weegt een mislukking tienmaal zwaarder", aldus Ven- tiaan in een gesprek met onze correspon dente Marie-Annet van Grunsven. „We zul len dan een belangrijke mogelijkheid mis sen om de economie versneld op gang te brengen. En ook de versterking van de de mocratie komt dan weer op de tocht te staan". De Surinamers zijn zich ervan bewust dat op Bonaire 'een politieke conferentie' zal worden gehouden, waar globale afspraken worden gemaakt over de toekomstige sa menwerking tussen beide landen. Maar wat Suriname betreft gaat het niet alleen om het spel, maar ook om de knikkers, vindt hij. Venetiaan: „Op onze deviezenlijst zitten we met een nadelig saldo van 25 miljoen gulden per maand. Er is inderdaad een fi nanciële injectie nodig om het aanpassings proces van de economie aan te kunnen. We kijken uit naar onze donoren en verwach ten dat Nederland die hulp zal verstrekken. Er zijn noden, iedere maand." Het internationale accountantsbureau Coopers Lybrand is, betaald door de Eu ropese Gemeenschap, ingehuurd om voor Suriname een saneringsplan voor de eco nomie te bedenken. Pas volgend jaar mei zullen op grond van dat plan de eerste maatregelen worden genomen, die gepaard kunnen gaan met Nederlandse steun. Ook in Nederland liggen rassenrellen op de loer. Als de regering niet snel actie onderneemt tegen de verpaupering in de arme wijken in de grote steden, staat Nederland wellicht taferelen te wachten als in Duits land. „Als je je oor te luisteren legt, dan ontwaar je een smeulend vuur. Er hoeft maar iets te gebeuren en er ontstaat een drama," aldus secreta ris Van der Zee van de Raad van Kerken gisteren tijdens de manifestatie 'Goede buren en verre vrienden' in Amsterdam. Op het symposium stond het probleem van de immigratie en de asielzoekers centraal. Oud-kamerlid Andrée van Es op de foto naast actrice Gerda Haver tong hekelde staatssecretaris van justitie Kosto vanwege diens plan om opvangkampen voor asielzoekers in te richten. Hierdoor ontstaat volgens het oud-Kamerlid van de PSP een „angstaanjagend klimaat" foto anp marcel antonisse Schrijvende rechercheur buiten functie AMSTERDAM ANP De Amsterdamse rechercheur Jan van Daalen is gistermiddag door de korpsleiding van de Amsterdamse politie buiten functie gesteld. Van Daalen heeft een boek geschreven waarin hij enkele corruptieza ken bij de hoofdstedelijke poli tie beschrijft. De maatregel is genomen omdat „naar Van Daalen en zijn boek een onder zoek is ingesteld door de korps leiding", aldus een woordvoer der. Dit onderzoek staat los van een onderzoek dat Justitie even tueel in gaat stellen. De straf die- Van Daalen boven het hoofd hangt, kan uiteenlopen van een berisping tot ontslag. Het on derzoek naar Van Daalens schrijversactiviteiten richt zich vooral op de vraag of hij zijn ambtsgeheim heeft geschon den. Door overheveling pakket naar awbz Ziekenfondsverzekerden kun nen met ingang van 1 januari voor het eerst een eigen risico nemen. Dat gaat gelden voor de voorzieningen die per 1 januari 1992 in de algemene wet bij zondere ziektekosten worden ondergebracht, zoals medicij nen. Met een eigen risico van rond de 250 gulden kunnen ze het vaste bedrag van de awbz- premie 'afkopen', dat per 1 ja nuari wordt ingevoerd. Die no minale premie wordt 72 gulden per volwassene per jaar en 26 gulden per kind. Staatssecretaris Simons van volksgezondheid heeft dat laten weten na het kabinetsbesluit om de nieuwe volksverzekering tegen ziektenkosten, het plan- Simons, geleidelijker in te voe ren. De huisartsenhulp en de kraamzorg worden in plaats van 1 januari 1992 een jaar later overgeheveld naar de awbz. Daarin wordt tot de invoering van het nieuwe stelsel in 1995 geleidelijk aan vrijwel het gehe le huidige ziekenfondspakket ondergebracht. Omdat er nu minder overgaat naar de awbz, valt de premie lager uit dan was voorzien. De awbz-premie wordt nu nog geheel geheven als percen tage van het inkomen. Vanaf 1 januari wordt de awbz-premie gesplitst in een vast bedrag en een percentage van het inko men. Volgens de plannen zou de awbz-premie met 2,5 stijgen en zou in ruil daarvoor de zie kenfondspremie met 2,85 pro cent dalen. Over de daling van de premies van particuliere ziektekostenverzekeraars heeft Simons geen zeggenschap. De nominale premie voor het zie kenfonds blijft 225 gulden per jaar per volwassene (voor kin deren tot 18 jaar de helft). Begin volgend jaar wil het ka binet bekendmaken wat er be halve huisartsenhulp en kraam zorg op 1 januari 1993 nog meer uit het ziekenfonds naar de awbz gaat. Daarbij wordt vooral gedacht aan de specialistische hulp. Ook de geestelijke ge zondheidszorg, de gehandicap tenzorg, de bejaardenoorden en enkele voorzieningen voor ge handicapten staan op de rol voor overheveling op 1 januari 1993.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 3