Feiten 'Ruud kon best gaan hockeyen' Kaukasus: kruitvat van tegenstellingen Filipijnse rampstad graaft koortsachtig naar haar doden Maandag 11 november 1991 Redactie: 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOGAN RONALD FRISART (chef) ONNO HAVERMANS PATRICK VAN DEN HURK HANS JACOBS JOLANDA OUKES JAN PREENEN SJAAK SMAKMAN Vertalingen: MARGREET HESLINGA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgeving: CLARA KEMPER EN MENINGEN TOM JANSSEN 500 yAfiP. NA COLUM&US G-£O«G£ BUM ONTD&KT Nieuwe wezeLt?, Bezoek Bush aan Nederland was vlekkeloze show Er is slechts één manier om de president van de Verenigde Staten te intro duceren. „Ladies and gent lemen: the presiden t of the United States!" Een oorver dovend applaus vulde za terdag de sporthal van de Amerikaanse school in Wassenaar. Talloze vlagge tjes wapperen. George Herbert Walker Bush staat lachend op en loopt naar het spreekgestoelte. DEN HAAG DOLF ROGMANS Na uren wachten krijgen de 1300, merendeels Amerikaanse, aanwezigen eindelijk waar ze voor zijn gekomen: hun presi dent. De introductie wordt ge routineerd en kundig verzorgd door minister James Baker van buitenlandse zaken.Al 35 jaar mag ik hem mijn vriend noe men", zegt hij en vervolgens zet Baker de stem van een nieuws lezer op en spreekt de overbe kende oneliner uit. Het publiek hangt aan de lippen van Bush. Lacht om zijn grapjes en juicht hem herhaaldelijk toe. „De betrekkingen tussen de Verenigde Staten en Nederland zijn nog nooit zo goed geweest als nu", zegt Bush en hij be dankt premier Lubbers en mi nister Van den Broek enkele malen voor hun aanwezigheid in de sporthal. „Want Ruud had net zo goed nu kunnen gaan hockeyen. Hij is één van Neder lands top-atleten." Bush schudt nog wat handen van kinderen op de eerste rijen voor het podium. En weg is hij weer. Slechts tien minuten duurde het bliksembezoek aan de school, 22 uur zijn totale ver blijf in Nederland. De gehele show verliep vlekkeloos. Niet al leen in Wassenaar, ook in Den Haag was er geen vuiltje aan de lucht. De Amerikaanse president en zijn vrouw Barbara voelden zich zichtbaar op hun gemak. Bush was 'onder vrienden', maakte hij meerdere malen duidelijk. „Ik zou koningin Beatrix willen bedanken voor het warme en oprechte welkom. Het doet ons plezier hier weer te zijn", sprak ORMOC JAN VAN VEGCHEL CORRESPONDENT Het ergste is de stank. Een zure, doordringende lijkenlucht hangt over de stad, waar vorige week een plotselinge overstro ming 3009 mensen de verdrin kingsdood inzoog. Ruim 2000 slachtoffers worden nog altijd vermist in Ormoc op het eiland Leyte, 560 kilometer ten zuiden van de Filipijnse hoofdstad Ma nila. Overlevenden zoeken koorts achtig naar familieleden in het puin of de modder die het ver woestende water heeft achter gelaten. De doodgravers delven met schoppen, stukken hout of zelfs met hun blote handen, maar ze zoeken met hun neus; de geur van rottend vlees wordt sterker. Onder de stapel wrak hout, wat ooit een huis geweest moet zijn, komt een lijk tevoor schijn. Een graafmachine schept het opgezwollen, ver minkte lichaam van een man op een lege vrachtwagen. De buurt kijkt toe met zakdoeken voor de mond. Een enkeling draagt zelfs een gasmasker. Het macabere transport gaat naar het kerkhof. Er is een speciaal veld gereser veerd voor de slachtoffers van de jongte ramp. Er is een forse kuil van twee bij zeven meter en mensdiep. Het is een massagraf voor de naamlozen. De lijken liggen en hangen op elkaar in verstijfde poses. Sommigen ge kleed, anderen naakt. Overdekt door ongebluste kalk om de stank te bestrijden en de vliegen weg te houden, lijkt het een marmeren beeldenpartij. Ze wachten om te worden toege dekt. Honderden zijn zo al be graven. Een dragline werkt al weer aan het volgende gat. Golfplaten „Dit is een hel", zegt Voltaire Pasi. De student verpleegkunde graaft tussen versplinterde hou ten balken en verfrommelde golfplaten naar zijn vader, broer en zes andere naaste familiele den. Hier, aan de oever van de Anilao-rivier stond tot kort gele den nog zijn houten ouderlijk huis. Tot nu toe stuitte Pasi, die zelf niet thuis was tijdens de over stroming, op slechts één her kenbaar lichaam. Vijf dagen na dat de vloedgolf huis hield, speurt hij zonder enige hoop: „We vinden geen overlevenden meer en de Hjken zijn niet meer te identificeren. De lichamen beginnen te ontbinden. Dit is triest". Melda Peteros wroet naar haar huisraad in wat nog het meest lijkt op een vuilnisbelt. „Opeens stond het water in de eetkamer. Binnen enkele minuten sloeg ons huis op drift en wij dreven mee." Ze bond haar twee kin deren, Maria Florentina en Feli ce Antonio met een stuk gordijn om haar middel en hield zich zo twee uur staande in het water. Haar hele gezin overleefde de ramp. „Maar hoe kunnen we in hemelsnaam ons bestaan weer opnieuw opbouwen?" Haar echtgenoot haalt verheugd een oude naaimachine onder het zand vandaan. Verderop steekt een bankstel half uit de modder. Tussen het puin ligt een televisietoestel en zelfs een witte wc-pot. En overal stukken kleding in het zand. Daarachter opeens, verdwaald tussen het wrakhout, twee kin derlijkjes. Ze liggen op hun mg, afgedekt door een stuk golf plaat. Een vrouwenlichaam rijst op uit de donkergrijze aarde. Mogelijk zijn het de achterbu ren, maar niemand die ze her kent. Dobberen In de haven spoelen lichamen bij bosjes aan uit zee. Nabe staanden turen ingespannen uit over de baai, speurend naar de lijken van verwanten. Ook hon den, varkens en andere 'huis dieren' dobberen in het water. Ze zijn door de drie meter hoge water- en modderlawine mee gesleurd en verdronken. Twee mannen komen aanlopen met een haastig uit afvalhout in el kaar getimmerde kist. De spij kers steken er nog ruw uit. Bijna een week na de overstro mingsramp probeert Ormoc krampachtig normaal te zijn. Vrouwen wassen kleren in de zo kort geleden nog vernietigende rivier. Marktkraampjes verko pen vis en groenten. Krantejon gens leuren zelfs met het och tendblad, waarin de ongelukki ge stad voor het eerst in haar geschiedenis voorpaginanieuws is. Maar die alledaagsheid kan niet overtuigen; de modder, de weggeslagen brug, de vlakte van vermalen huizen en vooral de lijken zijn daarvoor te schrij nend. De grootschalige hulpverlening aan de zwaar getroffen provin cieplaats, waar zo'n 120.000 in woners dakloos zijn geraakt, is eindelijk op gang gekomen. De wegverbinding met het rampge bied is hersteld. Helikopters van de luchtmacht vliegen af en aan. In de haven liggen twee marineschepen met hulpgoede ren. Zware graafmachines en bulldozers vegen de straten schoon. In de evacuatiecentra distribueren hulpverleners rant soenen kleding, lucifers, blikjes sardines en graan; met dank aan de Verenigde Staten. Maar Ormoc zit nog altijd zon der stroom. Schoon drinkwater is schaars. Dorstigen staan in de rij bij gesprongen leidingen of ze tappen uit enkele dorpspom pen. Door de vele lijken is het water vrijwel zeker verontrei nigd. De lokale autoriteiten de len daarom chloride uit om het vocht te zuiveren. „Desondanks loert het gevaar van epidemie- en", waarschuwt dokter Paula Sydiongco. Soldaten van het Filipijnse leger slepen het lichaam van een slachtoffer van de vloedgolf weg. foto afp jose duran de president voorafgaand aan de iunch zaterdag in de Ridder zaal. Het was de enige keer dat hij van zijn van tevoren op pa pier verspreide speech afweek. Lubbers en Van den Broek wer den door Bush als het protocol het even toe liet met Ruud en Hans aangesproken. Zoals je dat met vrienden doet. Het Haagse Julianaziekenhuis werd vervolgens vereerd met een bliksembezoek. Barbara was al weer weg voordat de kin deren goed en wel door hadden dat het vandaag niet oma was die op bezoek kwam, maar de vrouw van de Amerikaanse pre sident. De zesjarige Alfred, die een tekening voor de presi- dentsvrouwe had gemaakt, dacht dan ook dat een 'Duitse mevrouw' het ziekenhuis had bezocht. Drie arrestaties Er gebeurde hoegenaamd niets bijzonders tijdens het bezoek van Bush. Toch slaagden de vijftienhonderd agenten er za terdag nog in drie arrestaties te verrichten. Twee 32-jarige he ren uit Wassenaar liepen tegen de lamp toen ze bij het provin ciehuis in Den Haag een partij paraplu's wilden pikken uit een politiebusje. „Een beetje dom met 1500 agenten om hen heen", grijnst politiewoordvoer der Van Woensel. De regen schermen met tekst waren een kadootje voor de agenten. Verder werd een 45-jarige man in de kraag gegrepen die hin derlijk demonstreerde langs de route die Bush volgde van het Binnenhof naar Wassenaar. '88.000 ton bommen en 100.000 doden in Irak' had de man op een protestbord geschreven en aan de andere kant: 'word lid van de vpro'. Het Haagse publiek liep niet echt warm voor het bezoek van de Amerikaanse president. Een paar honderd mensen trotseer den kou en regen om tussen het Binnenhof en Wassenaar de stoet voorbij te zien flitsen. Twee jaar geleden mengde Bush zich nog tussen het pu bliek in Leiden. Deze keer bleef hij in zijn warme Cadillac. Om problemen te voorkomen, werd een demonstratie van het Anti Bush Comité op veilige af stand van de Bush-route gehou den. De organisatie ging uit van duizend demonstranten en de politie had daarop de bewaking afgestemd. Het werden hooguit 200 mensen. De demonstranten kregen een ware VIP-behande- ling van de overvloedig aanwe zige politie. „Op deze manier mag Bush best een paar keer per jaar op bezoek komen", zegt Van Woensel. „Maar voorlopig rich ten we ons vizier op de jaarwis seling in Den Haag. En het be zoek van Gorbatsjov en Jeltsin aan Den Haag. Daar wordt al maanden over gesproken, maar een datum is er nog niet." De 'vrienden' George Bush en Ruud Lubbers bereiden zich voor op de persconferentie ter afsluiting van het bezoek van de Amerikaanse president aan Den Haag. foto afp luke frazza MOSKOU HANS GELEUNSE CORRESPONDENT Het bleef in de wereldpers on opgemerkt. Op 2 november werd in Soechoemi, hoofdstad van Abchazië, de Confederatie van Kaukasische Bergvolken opgericht. De door het Congres van Bergvolken gekozen presi dent, Joeri Sjabinov, rekende voor dat een nieuwe Noord- Kaukasische Republiek vier mil joen inwoners zou tellen van zestien verschillende nationali teiten. Twee voormalige Sovjet-repu blieken, Rusland en Georgië, waren direct in staat van alarm. Abchazië ligt immers op Geor- gisch grondgebied. Bovendien zou ook Zuid-Ossetië deel moe ten uitmaken van de nieuwe re publiek van bergvolken, en Ge orgië beschouwt ook Zuid-Oss etië als Georgisch grondgebied. De alarmbellen rinkelden in Moskou, omdat het Congres werd gedomineerd door Tsjets- jenen. Dit bergvolk van bijna één miljoen zielen heeft zich onafhankelijk verklaard van de Russische Federatie. De Tsjetsjenen vormen met een minderheid aan Ingoesji en et nische Russen de autonome re publiek Tsjetsjen-Ingoesj. Om net nog ingev ikkelder te ma ken: de Ingoesj leven in onmin met de Tsjetsjenen, maar ook met de Noord-Ossetiërs. Zij claimen gebied in Noord-Oss- etië (ook een autonome repu bliek binnen Rusland) inclusief een deel van de Noordosseti- sche hoofdstad Vladikavkaz, dat Stalin hen heeft afgenomen. Noord-Ossetië en Zuid-Ossetië willen juist samengaan, een wens die vooral bij de Zuid-Os- seten leeft, omdat die door de Georgiërs worden onderdrukt. Dagelijks zijn er schietpartijen in het berggebied, de Zuidoss- etische hoofdstad Tschinvali leeft praktisch in staat van be- Gewapende Tsjetsjenen bewaken Hotel Kaukas in de Tsjetsjeense hoofdstad Grozny, waar de nieuwbakken president Doedajev verblijft foto epa cennady tamarin leg. Lappendeken Volgt u het nog? De Kaukasus is een lappende ken van nationaliteiten, met de islam als dominante religie. In het zuidelijke deel eisen de con flicten tussen het islamitische Azerbajdzjan en het christelijk Armenië dagelijks slachtoffers. Maar historische tegenstellin gen spelen er tussen alle volken. Stalin (Ossetiër van geboorte) bestreed die met terreur. Even als de tsaren (Rusland verover de het gebied in de vorige eeuw) wilde hij de Sovjetunie via de Kaukasus een opening naar de Kaspische Zee bieden. In 1922 kregen de Tsjetsjenen autonomie, de Ingoesji volgden twee jaar later. Stalin perste bei de volkeren in 1936 in de auto nome republiek Tsjetsjen-In goesj. Een jaar later deporteerde hij, in het kader van de strijd te gen het 'bourgeois nationalis me', bijna honderdduizehd Kaukasiërs, onder wie veel Tsjetsjenen, naar Siberië en Centraal-Azië. In 1944 deed Stalin het nog eens dunnetjes over. Nu waren voor al de Ingoesji het slachtoffer. Zij werden beschuldigd van colla boratie met de nazi's, hoewel Hitiers troepen de Kaukasus nooit hebben bezet. Stalins opvolger Chroetsjov re habiliteerde in 1956 de Kaukasi sche bergvolken. Vijfentwintig duizend Tsjetsjenen en Ingoesji keerden naar hun geboorte grond terug. Dat leverde grote problemen op, vooral met de Russen die in het gebied waren neergestreken. In 1958 viel er een onbekend aantal doden, toen de Russen onder de leuze 'Tsjetsjenen en Ingoesji uit de Kaukasus' de wapens ter hand namen. Tien jaar later ontplof ten er in hoofdstad Grozny bommen onder het standbeeld van de Russische generaal Er- molov, ongeveer gelijktijdig met de oprichting van 'de Verenigde Partij voor de Bevrijding van de Kaukasus'. Moskou reageerde met campagnes tegen het na tionalisme en de islam. Sunnieten Onder de nieuwe vrijheden van Gorbatsjov herleefde de islam in de Kaukasus. De Tsjetsjenen Generaal Doedajev. foto afp zijn, evenals de meerderheid van de bevolking in de naburige autonome republiek Dagestan, sunnitische moslims. Ook in Dagestan is een sterke volksbe weging voor afscheiding van Rusland. In april dit jaar maakte het Russische parlement zich populair bij de zestien niet-Rus sische autonome republieken op Russisch grondgebied, door een wet aan te nemen die be paalde dat alle onder Stalin te gen minderheden getroffen maatregelen (van onteigening tot grenswijzigingen) ongedaan worden gemaakt. De Tsjetsjenen klapten om het hardst. Ze namen vast een voor schot op de nieuwe wet en hiel den twee weken geleden verkie zingen, die door de Russische president Jeltsin direct ongeldig werden verklaard. Dat weer hield generaal b.d. Dzjachar Doedajev er echter niet van zich afgelopen zaterdag te laten in stalleren als president van de 'onafhankelijke republiek' Tsjetsjen-Ingoesj. „De Tsjetsje nen zijn het oudste volk ter aar de. Alle andere volkeren in de Kaukasus zijn aan ons onderge schikt", verzekerde Doedajev vorige week.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 2